Minister Helders over zijn bezoek aan Nieuw-Guinea ff Churchill als strateeg De nieuwe Russische kunstmaan De hond in de kunstmaan Australische en Indonesische stemmen over Nieuw-Guinea Israëlische pers ontziet Ben Goerion Ontsparing bij R.P.S. bijna 15 millioen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 5 NOVEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4211 EERSTE BLAD MENDERES KABINETSFORMATEUR ADENAUER NAAR LONDEN HERDENKING IN HONGARIJE SCHEPEN IN NOOD Nieuwe energiebronnen voor lancering van tweede kunstmaan. INCIDENTEN IN N OORD-FRANKRIJK RUSLAND EN SYRIË SPOEDIG RUSSISCHE RAKET NAAR DE MAAN MENU VAN DE DAG SPERZIEBOONTJES NEEM BLIKGROENTEN Frankering bij abonnement: Ter neuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na, 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per VRIJE maand 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A Ivertenties géé* handelsadver tenties) 5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Daags vóór zijn vertrek naar Australisch Nieuw Guinea heeft tie Nederlandse minister van Za ken Overzee, mr G. Ph. Helders, in een persgesprek te Hollandia verklaard, dat hij bijzonder tevre den is over zijn verblijf van 3/2 week in Ned. Nieuw Guinea. „Ik ben bijzonder getroffen door het geen ik heb gezien, de ontvangst is overal zeer hartelijk geweest. Ik heb buitengewoon prettige contacten gehad met Papoea's, waarbij zij op een niet-overdre- ven wijze te kennen hebben ge geven, prijs te stellen op samen werking met het Nederlandse be stuur. Ook ben Ik getroffen ge worden door verklaringen van eenvoudige figuren uit de autochtone gemeenschap, die uiting gaven aan hun dankbaar heid voor hetgeen voor hen is ge daan en nog gedaan zal worden, o.a. op onderwijsgebied. Onom wonden zeiden zij, bijzonder vriendelijk te staan tegenover Nederland en het Nederlandse gezag". Sprekend over zijn reis door Ned. Nieuw Guinea «eide de mi nister o.m.: „Het is mij bijzonder meegevallen, ik ben getroffen door hetgeen hier in acht jaren tijds is gepresteerd; de opbouw van het land is op een grootse wijze aangepakt. Natuurlijk kan op verschillend gebied worden gezegd: dit mankeert er hier en daar dat. doch dit bedoel ik niet als critiek. Er zal nog heel wat gedaan moeten worden en dat is vanzelfsprekend een kwestie van jaren. Het doel van mijn reis was; laat alles maar eens op je afko men, neem eens waar zonder di rect zaken te doen, en dat heeft geheel aan mijn verwachtingen beantwoord. Geregeld contact tussen Nederland en Ned. Nieuw Guinea is noodzakelijk, en ik hoop dan ook, eens per jaar de gelegenheid te hebben, hierheen te komen. Keisprogramma in Australisch- Nieuw-Guinea Tezamen met gouverneur J. van Baal zal minister Helders vandaag per vliegtuig naar Australisch Nieuw Guinea rei zen, eerst naar Lae, en maandag 7 november naar Port Moresby, alwaar beide bewindslieden een ontmoeting zullen hebben met de Australische „minister for terri tories" Paul Hasluck. Woensdag en donderdag 13 en 14 november zullen beide ministers besprekin gen voeren over bestuursaange legenheden van gemeenschappe lijk belang voor beide gebieden van Nieuw Guinea, waarna zij op vrijdag 15 november tezamen naar Canberra zullen reizen. Na afloop daarvan zal gouver neur Van Baal gedurende een week een reis maken door het Australisch deel van Nieuw Gui nea. tezamen met de „administra tor" van Papua-Nieuw-Guinea, brigade-generaal Cleland. Het Turkse kabinet is afgetre den. President Bayer heeft Men- dérès belast met de samenstel ling van een nieuw kabinet. In Turkije zijn kortgeleden, ver kiezingen gehouden. Kanselier Adenauer van West- Duitsland gaat 3 december naar Londen voor een bezoek van drie dagen. Dit wordt meegedeeld door de Britse ambassade in Bonn. Hij zal o.m. spreken met premier MacMillan. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, R- Casey, heeft maandag ontkend, dat zijn Indonesische ambtgenoot, dr. Subandrio, hem had gezegd, dat Indonesië misschien geweld zou gebruiken tegen Nederlands Nieuw-Guinea. Subandrio zou volgens berich ten aan minister Casey op de conferentie van Colombo-landen in Saigon hebben gezegd, dat misschien geweld zou worden gebruikt, indien de Vereningde Naties de Indonesische aan spraak niet steunden. Minister Casey zei op een pers conferentie, dat Indonesische be dreigingen met geweld tegen Ne derlands Nieuw-Guinea „gevaar lijke woorden" zijn. Indonesisch bestuur over het gebied zou al leen maar weer een koloniaal be stuur zijn. De Britse generaal-majoor sir John Kennedy die gedurende lan ge tqd op het Britse ministerie van oorlog de leiding had van de militaire operaties tijdens de tweede wereldoorlog heeft een boek geschreven waarin hij de kwaliteiten van Winston Chur chill als militair strateeg onder, de loep worden genomen. Hij beschrijft hierin de twisten tussen Churchill en zijn gene raals en de wrevel die laatstge noemden tegen Churchill koes terden, omdat deze op militair gebied maar een amateur was die trachtte de strategie voor te schrijven. Sir John Kennedy heeft de vele gemoedsstemmingen van Chur- chifl van dichtbij meegemaakt. Deae stemmingen varieerden van welwillendheid tot plotselinge uitbarstingen van drift als de ge neraals in gebreke waren geble ven aanvallen op de vijand te ondernemen. Sir John Kennedy behoort tot degenen die de betekenis van Churchills leiding erkennen, maar van mening zijn dat de gro te staatsman de tijd en de ener gie van zijn militaire raadgevers verknoeide met een geweldige hoeveelheid strategische ideeën. Toch erkent de Britse generaal dat de feiten soms Churchill in het gelijk hebben gesteld. Churchills stoutmoedigheid was bijv. gerechtvaardigd toen hij er in de tweede wereldoorlog voort durend op aandrong tanks naar het Midden-Oosten te zenden, terwijl zijn generaals er toen be vreesd voor waren dat de Duit sers Groot-Brittannië, dat dan teveel verzyvakt zou zijn, zouden binnenvallen. Sir John Kennedy schrijft nog dat Churchills gewoonte om des middags te slapen en des avonds bijeenkomsten te organiseren die dan tot de vroege morgenuren duurden de militaire adviseurs van de staatsman uitputte. Op een keer noemde Churchill sir John Dill, het hoofd van de imperiale staf, waar deze zelf bij was, „de dode hand van de uit putting". Ook de auteur van het boek, dat tot titel draagt „The business of war" is destijds met Churchill in botsing gekomen. Dit gebeur de op een diner, toen de auteur, sir John Kennedy, de kansen van het front in het Midden-Oosten afwoog. Hij speculeerde daarbij op de mogelijkheid dat de Brit ten niet in staat zouden zijn Egypte te verdedigen. „Churchill liep rood aan, werd woedend en schreeuwde: „Wavell die toen Brits bevelhebber in het Midden-Oosten was heeft 400.000 man tot zijn beschikking. Als zij Egypte verliezen, zal er bloed vloeien. Ik zal vuurpelo tons laten aanrukken om de ge neraals neer te schieten", aldus sir John Kennedy in zijn boek. In geheel Hongarije zijn zon dag bijeenkomsten gehouden ter viering van de eerste ver jaardag van de regering-Kadar, aldus meldt Radio-Boedapest. In verscheidene steden zijn monumenten ingewijd ter nage dachtenis van de „helden" die dooqr de „contra-revolutionai ren" tijdens de opstand zijn ge dood. In Cegled is een monument voor Lenin onthuld. Men ver wacht, dat dergelijke monumen ten in het gehele land zullen worden opgericht ter vervan ging van de standbeelden van Stalin, die tijdens de opstand werden neergehaald. Hij zei moeilijk te kunnen ge loven, dat dergelijke woorden waren gebruikt. Dr. Subandrio had ze zeker niet gebezigd in Saigon. De Indonesische ambassadeur, dr. A. Y. Helmi, heeft maandag in Canberra verklaard, dat het geschil over de Indonesische aanspraak op Nederlands Nieuw- Guinea, een derde wereldoorlog zou kunnen doen ontbranden, in dien de Ver. Naties niet tussen beide komen. Indonesië heeft niet met een oorlog gedreigd om zijn aan, spraak op West-Irian te steunen, maar poogt juist deze te voor komen, zo zei hij. Dr. Helmi zei, dat de verkla ringen van de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, in'zijn beroep op de Ver. Naties in Australië hele maal verkeerd geïnterpreteerd waren. Verre van te dreigen met een uitbreiding van de „koude oor log" heeft hij daartegen gewaar schuwd. (In New York heeft dr. Su bandrio op 3 oktober een beroep gedaan op de algemene vergade ring voor een definitieve vreed, zame regeling om te vermijden dat een toevlucht zou worden^ ge nomen tot een „andere koers De ambassadeur zei, dat, in dien de Ver. Naties een regeling van het geschil aan Indonesië en Nederland overlieten, de spanning zou toenemen en de plaatselijke spanning misschien de „koude oorlog" zou vererge ren. In de huidige internationale toestand zouden de gevolgen daarvan de bron kunnen zijn van een derde wereldoorlog. Maandagochtend om acht uur seinde de Poolse trawler „Yaskolka" op zestig w.n.w. van IJmuiden als gevolg van een storing in de stuurinrichting in ernstige moeilijkheden te verke ren. De marconist meldde dat het schip op drift is geslagen. Uit IJmuiden vertrok de sleep boot „Cycloop" van het bureau N.V. Wijsmuller naar de Yaskol ka. Ook uit een Engelse haven is een reddingsboot naar het schip uitgevaren. Volgens de rederij Doeksen van Terschelling heeft de „Yas kolka" gemeld zijn stuurgerei weer te hebben gerepareerd en op eigen kracht de reis te zullen vervolgen. De „Yaskolka" is nu onder weg naar Yarmouth, op eigen kracht, en heeft hulp van een reddingsboot gevraagd. De schipper van de Poolse trei- Ier, die op de Noordzee in moei lijkheden verkeerde, heeft ge meld dat de stuurinrichting pro visorisch gerepareerd is en dat hij zal trachten op eigen kracht de haven van Grat-Yarmouth in Engeland te bereiken. Op 35 mijl noordwest van Den Helder is de 2887 ton grote Poolse vrachtboot „Kolobrzeg" eveneens in moeilijkheden ge komen. De oorzaak moet hier ook gezocht worden in een defec te stuurinrichting. Professor Kasatkin heeft in een voor de Russische luiste raars bestemde uitzending van Radio-Moskou medegedeeld dat de Eskimo-hond, die zich in de tweede kunstmaan bevindt, on getwijfeld aan straling door de zon en andere kosmische stra ling wordt blootgesteld". „De kunstmatige aardsatelliet staat bloot aan een krachtig bombardement door kosmische stralen, die door het omhulsel van de kunstmaan dringen en ook invloed hebben op de hond. Wij zullen hierdoor te weten ko men, hoe levende wezens op een dergelijke straling reageren", al dus professor Kasatkin, die ver volgde: „Er zijn, bij overeen komstige proefnemingen, reeds vele malen honden met raket ten de lucht in gezonden, doch deze werden slechts gedurende zeer korte tijd blootgesteld aan de omstandigheden, waaronder thans de Eskimo-hond in de tweede kunstmaan zich bevindt. Bij deze vorige proefnemin gen reisden de honden in lood rechte richting op en neer, doch de Eskimo-hond in de tweede kunstmaan bevindt zich in om standigheden, waarbij de zwaar tekracht en de middelpuntvlie dende kracht elkander ophef fen. Het gedrag van de Eskimo hond zal de wetenschap gege vens van onschatbare waarde verschaffen voor het bestude ren der mogelijkheden van de reizen van mensen door de on eindige ruimte", aldus de Sow- jetrussische professor Kasatkin. Radio-Moskou meldt, dat de Sowjetrussische professor in de wis- en natuurkunde Gleb Alexandrowitsj Chobotaref heeft verklaard dat een kunst matige aardsatelliet in ongeveer tien dagen een reis heen en te rug naar de maan kan maken, indien de huidige snelheid van 28.000 km per uur tot 40.000 km zou kunnen worden verhoogd. Professor Chobotaref verklaar de nog: „De reeds in de Sowjet- Unie bereikte resultaten tonen aan, dat het mogelijk moet zijn ook de maan te bereiken. Een voor de maan bestemde raket zou slechts brandstof no dig hebben, om zich van de aar de te kunnen verheffen. De rest van haar vlucht zou wor den afgelegd onder invloed van de zwaartekracht van aarde, zon en maan. Daar de aarde 384.000 km van de maan verwijderd is, zou een maanraket ten hoogste 400.000 km moeten afleggen. De raket zou moeten opstij gen met een snelheid van 11.000 meter per seconde. Dit is zeer goed te verwezenlijken, daar de kunstmanen werden afgescho ten met een snelheid van 8.000 meter per seconde. Wanneer de raket de maan zou naderen, zou haar snelheid steeds meer afnemen. Na met gering snelheid op de maan te zijn geland, zou de raket haar terugvlucht naar de aarde be ginnen, waarbij haar snelheid zou toenemen, naarmate zij zich verder van de maan zou verwijderen", aldus professor Chobotaref. Australische geleerden te Sijd- ney en Canberra hebben vastge steld, dat de nieuwe Russische kunstmaan in 103 en een halve minuut haar elipsvormige baan om de aarde aflegt. De snelheid van de satelliet zou een weinig toenemen. Een Tsjechoslo waakse sterren kundige van het observatorium te Skalnate Plésdo, die de kunst maan maandagmiddag met be hulp van een kijker waarnam, verklaarde dat de satelliet schit tert als een ster van de tweede grootte. MISSCHIEN BOVEN NEDER LAND EN BELGIE ZICHTBAAR Hoewel de berekeningen be treffende de baan van de tweede kunstmaan nog niet geheel be trouwbaar zijn, is het te ver wachten, dat Spoetnik II van daag om circa 7.27 uur over Nederland en België ongeveer door het Zenith zal gaan, gaande van zuid-west naar noord-oosr, zo verneemt A.N.P. van de ster renwacht te Utrecht. Hij beweegt zich vrij langzaam en zal misschien een vijftal mi nuten zichtbaar zijn. Op 6 november zal de „Spoet nik II" misschien een kwartier later over ons land trekken. In tegenstelling met vroegere berichten loopt deze kunstmaan in dezelfde richting als Spoetnik I Hij is niet tegen de aswenteling van de aarde in gelanceerd, zo als eerder was medegedeeld. De raket van Spoetnik I is op het ogenblik 's avonds en 's mor gens onzichtbaar. De Russische geleerde Dikoes- jin heeft meegedeeld, dat er voor de lancering van de tweede kunstmaan „nieuwe energiebron nen" zijn gebruikt. Hij zei, vol gens een bericht van „Tass", dat de satelliet in de ruimte was ge bracht met behulp van een „uit vele trappen bestaande raket van een nieuw type, die was uitge rust met feilloos werkende preci- sie-apparaten voor de bestude ring". Deze instrumenten en de „nieu we energiebronnen" had men moeten gebruiken met het oog op de grotere omvang van de satelliet. ■ft In de Columbiaanse hoofd stad Bogota verschijnende dag bladen melden dat bandieten in de afgelopen week zeventien per sonen in Columbia hebben ver moord. In de nacht van zondag op maandag hebben Noord-Afrika nen in de Franse grensplaats tegen België aanvallen gedaan op drie Noordafrikaanse café's. Er vielen drie doden en vele ge wonden. Men vermoedt dat het een aanval betreft van M.N.A.-leden op aanhangers van de F.L.N., twee elkaar beconcurrerende Algerijnse bevrijdingsbewegin gen. De Israëlische kranten en ra- waarschuwdjhet vanhet^geval dio hebben maandag de koppen bij elkaar gestoken om te voor komen de zieke premier Ben Goerion, de doodstijding van zijn hulp en toeverlaat, kolonel Nehemia Argof, verneemt, Ar- gof pleegde zondag in zijn flat zelfmoord; naast het lijk lag een brief, waarin hij verklaarde al zijn bezittingen aan een fiet ser na te laten, die hij zaterdag had aangereden, of indien deze zou sterven aan diens vrouw. De premier kreeg in het zie kenhuis te Jeruzalem, waar hij herstellende is van zijn verwon dingen door de recente bomaan slag in het Israëlische parle ment, apart voor hem gedrukte kranten, waaruit het bericht van Argof's dood was weggela ten. De verpleegsters waren ge- te reppen en de radio maakte in het geheel geen melding van het voor de premier zo droeve nieuws. Argof was een van Ben Goe- rions naaste medewerkers sedert de stichting van de staat Israël. Russische geleerden hebben verklaard, dat de hond (die vol gens de laatste opgave „Limon- tsjik" Citroentje blijkt te heten) op een geschikte hoogte uit de satelliet zal worden ge schoten en een goede kans maakt levend de aarde te bereiken. De hond een Samojeed stamt af van de witte Poolwolf. De vacht van deze honden is wit of roomkleurig. De hond behoort aan een van de geleerden onder wier leiding de satelliet is gebouwd. Dr Pazie- kin en prof. Petrofsky, resp. directeur en lector van het Mos- kouse planetarium, hebben aan Reuter meegedeeld, dat de satel liet om de aarde zal blijven cir kelen nadat de bus met de hond uit het toestel zal zijn geschoten. Diverse reacties van de hond worden via een televisiebuis naar de aarde uitgezonden. Aan de hand van deze gegevens zal worden bepaald wanneer de hond naar de aarde zal worden terug gestuurd. Men wil door middel van kunstmaan I in de eerste plaats gegevens krijgen over de dicht heid van de atmosfeer en over de meteorieten. De tweede kunst maan moet inlichtingen ver schaffen over de invloed van cos- mische stralen op levende we zens en over het spectrum. Door De Russische ambassadeur in Syrië heeft de Syrische regering meegedeeld, dat het ontslag van maarschalk Zjoekof een Russi sche binnenlandse aangelegen heid is en geen verband houdt met de ontwikkelingen in het Midden-Oosten, aldus meldt het Arabische nieuwsbureau, een „gezaghebbende bron" aanhalend. Bij de rijkspostspaarbank werd in oktober 1957 ingelegd 49,0 min en terugbetaald 63,6 min, hetgeen een negatief spaarver- schil opleverde van 14,6 min (vorige maand 3,5 min en in oktober vorig jaar +3,8 min). In 1957 is tot dusver bij de RPS gespaard 31,0 min tegen 193,0 min in hetzelfde tijdvak van 1956. Het saldo-tegoed per ultimo ok tober '47 bedraagt 1944,1 min (vorige maand 1958,7 min en ultimo oktober vorig jaar 1889,9 min). In Amsterdam werd bij de rijkspostspaarbank ingelegd 5,4 min en terugbetaald 8,0 min, 'n spaarverschil dus van 2,6 min, tegen —1,2 min vorige maand en ƒ0,0 min vorig jaar oktober. In Rotterdam waren deze cij fers resp. 3,2 min, ƒ4,5 min en 1,3 min, tegen 0,5 min vo rige maand en +0,3 min in vo rig jaar oktober. In 's-Gravenhage resp. 3,7 min en ƒ5,6 min en 1,9 min, tegen 0,7 min vorige maand en +0,1 min in oktober vorig jaar. Te verwachten valt, dat de uit schrijving van een nationale wo ningbouwlening tegen aantrek kelijke voorwaarden slechts ge deeltelijk tot extra besparingen aanleiding zou geven. Aangenomen mag worden, dat deze lening voor een belangrijk deel leidt tot een verschuiving van spaargelden. O.a. zullen de saldi bij de spaarbanken hierdoor verminderen. Hoewel de eerste storting pas op 15 november a.s. behoeft plaats te vinden, is het opmerkelijk, dat dadelijk na de aankondiging van de woning bouwlening van de Bank van Ned. Gemeenten de opnemingen bij de rijkspostspaarbank vrij sterk opliepen. In de loop van ok tober werd naar schatting circa 10 min gld voor dit doel aan de RPS onttrokken. Het ingelegde bedrag ligt, evenals in de vooraf gaande maanden, laag. De wo ningbouwlening heeft hierop tot nu toe echter geen merkbare in vloed gehad. Het in oktober inge legde bedrag was n.l. niet lager dan on grond van de ontwikke ling in september viel te ver wachten. Het negatieve spaar verschil in oktober bleef dan ook beperkt tot bijna 15 min gld, al dus de toelichting van de RPS op de cijfers van oktober. IN DEN HELDER WINDSTOOT VAN 41 M./SEC. GEMETEN. Het hoofdstation van het K.N. M.I. te Den Helder heeft gister ochtend een windstoot gemeten van 41 meter per seconde. Dit is een windstoot, die sterker is dan orkaankracht, en één van de sterkste, die ooit in Den Helder is gemeten. Tengevolge van de storm zijn in Den Helder talrijke televisie- antennes afgebroken. middel van een speciale appara tuur kan men zonnestralen be studeren, die normaliter de aar de niet bereiken. De hond wordt door een slan getje gevoed. Er is voor ver scheidene dagen voedsel voorra dig. Het blaffen van de hond kan op de aarde niet worden ge hoord, daar er geen microfoon in de bus is. De eerste proeven met men sen zullen in raketten worden genomen, die, nadat zij hun baan om de aarde bereikt hebben, nog brandstof over hebben om de terugreis te maken. Limontsjik is een van de twaalf honden die speciaal voor ruimte- vluchten zijn geoefend. De kam pioen-ruimtehond is een kleine Eskimohond, die Damka heet, een wijfje. Het officiële Russische pers bureau Tass meldde maandag middag om 16.30 uur, dat de hond „in goede gezondheid" ver keerde. De vooraanstaande Franse bio loog Jean Rostand heeft ver klaard van mening te zijn, dat de gevolgen van de kosmische stra ling, waaraan de hond bloot staat, vooral tot uiting zullen, ko men in het nageslacnt van het dier. De Britse liga van hondenvrien den heeft gepleit voor het in acht nemen van één minuut stil te voor „Limontsjik". De Deense vereniging voor dierenbescher ming liet evenwel weten, dat zij daarvoor niet voelt. Een metho distische predikant te Doncaster, in het Engelse graafschap York shire, Ds. Harvey Field, deelde mede dat hij geweigerd heeft, 'n verzoek van plaatselijke dieren vrienden in te willigen, die hem hadden gevraagd in de dienst 'n gebed aan de ruimtehond te wij den. „Dit wil niet zeggen, dat ik niet met hen meevoel, maar ik kan geen ander land veroorde len, als wij herte- en vossejach- ten toestaan", aldus Ds. Field. De Britse liga tegen wrede spor ten wil de kwestie zelfs voor de V. N. en de Unesco brengen. Zij heeft zich tot alle organisaties op humanitair en wetenschappelijk gebied gewend met het verzoek, onmiddellijk alle geleerden, die niet bereid zijn „wrede proeven van deze soort" af te wijzen, van onderscheidingen en ere-lidmaat- schappen vervallen te verklaren. Een woordvoerder van de Sow- jet-ambassade te Londen heeft bekend vemaakt, dat vele Russen zich als vrijwilliger hadden opge geven om met de tweede kunst maan de ruimte in te gaan, maar dat dit offer niet kon worden aanvaard. Als men eenmaal weet, aan welke risico's men zich bij reizen in de ruimte blootstelt, zullen aardsatellieten met men sen worden afgeschoten. Protest van Ned. Vereniging tot bescherming van dieren. De Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren heeft bij het ministerie van Luchtvaart te Moskou geprotesteerd tegen het meevoeren van dieren in kunst manen. Iwan Alexanderson, directeur van de Engelse uitzendingen van radio-Moskou heeft uit Moskou getelefoneerd dat de Sowjet-Unie van plan is „spoedig" een raket naar de maan te sturen. In een gesprek met radio- Montreal zei hij, dat het hoofd doel zou zijn te bewijzen, dat de mens in staat is door de ruimte te reizen. tomaten ketchup in 4 minuten klaar op tafel! ONBESTENDIG WEEK. Een actieve depressie bewoog maandag via Engeland naar de zuid-west kust van Noorwegen. Deze storing veroorzaakte in on ze omgeving een flinke zuider- storm waarbij de wind langs de kust tijdelijk toenam tot wind kracht 10 hetgeen een zware storm betekent. Achter genoemde depressie stroomde koudere lucht ons land binnen waarin vrij veel buien voorkwamen. De wind nam in de loop van maandag geleidelijk in kracht af. Bij de ingang van het Kanaal is intussen een nieuwe storing verschenen, die ook in noord-oos telijke richting trekt. Het ziet er naar uit, dat ook deze depressie weer veel wind zal veroorzaken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. ONBESTENDIG WEER. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Harde tot storm achtige zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. WOENSDAG 6 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 0.59 1.10 Terneuzen 1.34 1.45 Hansweert 2.14 2.25 Walsoorden 2.24 2.35 ZON op onder Nov. 5 7.44 17.07 6 7.45 17.05 7 7.47 17.04 MAAN op onder 16.07 16.33 17.04 5.20 6.25 7.31

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1