i Nieuwe Russische kunstmaan gelanceerd HOND AAN BOORD Zjoekof uit leiding van de communistische partij gestoten De actie tegen Nederland Herdenking Amsterdam Hongaarse vrijheidsstrijd in Voortgezet onderzoek in roofovervallen en inbraken had goede resultaten HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 4 NOVEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4210 Radio-Moskou heeft zondagochtend omgeroepen dat de Sow jet-Unie opnieuw een kunstmaan heeft afgeschoten. Aan boord bevindt zich een hond. De satelliet was, volgens de omroeper, met succes naar de bovenste atmosfeer afgeschoten en bevindt zich thans op een hoogte van 1500 km. De kunstmaan heeft 102 minuten voor een reis rond de aardbol nodig. Zij was evenals de Spoetnik op een lengte graad van 60 graden van de equator gelanceerd. salons j'obknt' Duits vliegtuig bij Duesseldorf neergestort. INDONESIë: ZUIVERING VAN SOWJET-STRIJD- KRACHTEN? De kabinetscrisis in Frankrijk. Anti-rook-actie voor de jeugd BEVAN OVER DE AFZETTING VAN ZJOEKOF op onder op onder Nov. 4 7.42 17.09 15.44 4.15 5 7.44 17.07 16.07 5.20 6 7.45 17.05 16.33 6.25 7 7.47 17.04 17.04 7.31 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine A ivertenties géé- handelsadver- tentyes): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van lit Blad, 20 cent meer Volgens de eerste van de kunst maan opgevangen berichten leid de de hond nog steeds een „nor maal bestaan". „Tass" berichtte dat de satel liet volgens de beschikbare gege vens het laatste deel is van een fransportraket, met wetenschap pelijke apparatuur en zenders aan boord. Het gewicht van de apparaten en de houders daar van bedraagt 508,3 kilo. De kunstmaan kreeg een kringsnel heid van 8 km per seconde. De lancering geschiedde in het kader van het internationale geofysische jaar voor de bestu dering van de bovenste lagen der atmosfeer en van de licha melijke processen en levensom standigheden in de kosmische ruimte. Aan boord bevinden zich o.a. toestellen voor de bestudering van de zonnestraling in het ul traviolette en Röntgen-deel van het spectrum, van de kosmische straling, temperatuur en druk. Het proefdier is voorzien van lucht en voedsel. De inclinatiehoek met de eve naar is ongeveer 65 graden. De lancering was gewijd aan de 40ste herdenking van de Russi sche oktoberrevolutie. De eerste kunstmaan, die op 4 oktober de lucht in werd gescho ten, voltooide zondag haar 441ste reis rond de aarde. Zij bereikte een hoogte van 900 km. boven het aardoppervlakte en weegt 83,6 kik». De tweede kunstmaan vliegt met eenzelfde snelheid als num mer één: omstreeks 28.000 km per uur. Uit alle delen van de aarde, Parijs, Londen, Sydney, Japan, Toronto en Berlijn kwamen zondagmorgen berichten over 'n goede ontvangst van de seinen der kunstmaan II. De Russische professor Ana toli Blagonravoféén van de man nen die de eerste Russische kunstmaan hebben ontworpen, verklaarde dat de hond die in kunstmaan nummer twee zit, 'n apparaat bij zich heeft dat gege vens over de ademhaling, de hart- wenking en de bloeddruk van de hond registreert, aldus meldt radio-Moskou. Professor Blagonravof zei dat de hond al enige raketvluchten heeft meegemaakt en een specia le training heeft ontvangen om tegen omstandigheden, zoals deze zich bij zijn huidige tocht voor doen, bestand te zijn. ©e professor was voorts van mening dat de gegevens die ver kregen zullen worden van kunst maan II de wereld nog meer in verbazing zullen brengen dan die van de Spoetnik. D.P.A. Een Russische geleerde heeft tegen een verslaggever van het Westduitse persbureau gezegd, dat de hond aan een valscherm naar de aarde terug zal keren, nadat kunstmaan II door middel van een speciaal ra dio-signaal heeft meegedeeld, dat de hond de kunstmaan verlaat. Het zal dan twee a drie uur duren vóórdat de hond weer op de begane grond is, aldus de Rus sische geleerde wiens naam niet door de verslaggever bekend werd gemaakt. Op basis van bepaalde bereke ningen zou het dan mogelijk zijn te bepalen waar de hond neer komt. Men wil dan vliegtuigen naar de bewuste plek zenden. Door middel van een speciale apparatuur, die in de „bus" is aangebracht waarin de hond zit, wil men voorkomen dat de „bus" een miniatuurkunstmaan wordt die omi de aarde gaat cirkelen. De hond zal op een paar dui zend meter boven de aarde uit de „bus" worden geduwd en zijn reis dan per valscherm verder vervolgen. Het Britse genootschap voor dierenbescherming heeft gepro testeerd tegen het gebruik van een hond in de Russische kunst maan nummer twee. Het protest werd ingediend bij de Russische ambassade in Londen. In New York heeft men de Russische kunstmaan II „Mutt- nik" gedoopt. Radio-Moskou publiceerde zon dagavond tabellen van de tijden waarop de twee kunstmanen bo ven de verschillende landen zul len verschijnen. Hieruit blijkt, dat de eerste satelliet boven Europa in noordoostelijke richting draait en de tweede in zuidoostelijke. Een Russische geleerde, prof. Koekkakin, verklaarde via radio- Moskou dat de tweede kunst maan „aanzienlijk langer" om. de aarde zal draaien dan de eerste. Hij zei voorts, dat de nieuwe satelliet twaalf minuten kan wor den waargenomen. Voor de eer ste was dit slechts zes minuten. Dit is een gevolg van de grotere omvang en de grotere hoogte van de nieuwe kunstmaan. Radio-Moskou meldde zondag avond, dat de maximale afstand van de tweede kunstmaan van de aarde volgens de huidige gege vens 1700 km is. De hond die wordt meegevoerd, zo vervolgt het radio-station, is van een Eskimoras (in het Rus sisch laika). De laika, een wijfje, gedraagt zich rustig en haar al gemene toestand is bevredigend. Volgens de correspondent van 't Franse communistische week blad „Humanité Dimanche" heet de hond „Damka"). De bus waar in zij zich bevindt, is hermetisch afgesloten. Tot dusver waren Russische experimenten met honden in ra ketten tot hoogten van meer dan 100 km bekend gemaakt. Prof. Prokrofsky deelde in juni j.l. mee, dat de honden zich na de landing normaal gedroegen. Zij zijn klein en hebben scherpe vos- achtige koppen en heldere intel ligente ogen. REACTIES OP DE NIEUWE KUNSTMAAN. De directeur van het Ameri kaanse Vanguardplan (dat de lan cering van een Amerikaanse kunstmaan omvat) verklaarde zondagmorgen tegenover ver slaggevers dat het afschieten van de tweede Russische aardsatelliet in genen dele het Amerikaanse programma voor het afschieten van een kunstmaan in begin 1958 verhaast. Algemeen was in de weten schappelijke wereld de verba zing over het grote gewicht van de nieuwe kunstmaan. Verscheidene geleerden ver moeden dat de Russen een nieu we chemische brandstof hebben gebruikt of zelfs atoomkracht voor de voortstuwing hebben we ten aan te wenden. Te groter is de verbazing omdat de hoogte 50 procent groter is dan van de Spoetnik. Prof. Dr. D. F. Lawden, hoog leraar in de wiskunde aan de uni versiteit van Canterbury, heeft in Wellington verklaard dat de Russen op raketgebied een voor sprong van jaren hebben op de Amerikaanse geleerden en tech nici. Hij zei voorts dat ruimte vaart voor mensen mogelijk nog slechts een kwestie van een paar maanden is. <fe kapp»f «tr bft cpopfi codwf morif 16 brcvwriisfroaf 9 temuzen kapsels met met „sfeer". „sfeer", in een salon Een Westduits verkeerstoestel van het type D.C.-4 is zondagoch tend kort na het vertrek in een buitenwijk van Düsseldorf neer gestort. Zeven personen, waarvan zes inzittenden van het toestel, kwamen om het leven, de drie overige inzittenden werden zwaar gewond. Het toestel, dat juist voor een vlucht naar New York was op gestegen, was het eigendom van een kleine luchtvaartmaatschap pij, de Luftreederei Herfurther. Het vliegtuig zou in New York 56 passagiers aan boord nemen. Bij het neerstorten raakte het toestel een kantoorgebouw, waar in een vrouw gedood werd en brand uitbrak. Het toestel kwam in een tuin bij 't gebouw terecht. De overlevenden hebben hun leven te danken aan het optreden van omwonenden en de brand weer, die snel ter plaatse was. De brand in het kantoor, die zich tot de belendende percelen dreig de uit te breiden, was men in korte tijd meester. Het Westduitse persbureau D.P.A. heeft zaterdag uit Mos- kou bericht, dat maarschalk Zjoekof, de ontslagen Russische minister van Defensie, uit het presidium en het centrale comité van de communistische partij is verwijderd. Er is een communiqué gepubli ceerd van het centrale comité waarin gezegd wordt, dat maar schalk Zjoekof uit de twee uitvoe rende organen is verwijderd om dat hij zich verzet had tegen par tij besluiten. Zjoekof zal een nieuwe taak krijgen, in overeenstemming met zijn ervaring en bekwaamheden. Dit is woensdag ook reeds gezegd door partijleider Chroesjtsjef. De 61-jarige Zjoekof was de eerste beroepsmilitair die ooit in het presidium van de communis tische partij zitting heeft gehad. In juli van dit jaar werd hij vol waardig lid na zestien maanden kandidaat-lid (zonder stemrecht) geweest te zijn. ZJOEKOF GAF FOUTEN TOE. De „Prawda", het Russische partijblad, meldt dat maarschalk Zjoekof op de jongste partijver gadering zijn fouten als leider van de strijdkrachten heeft toe gegeven. Maarschalk Konjef schrijft in het blad, dat Zjoekof in de twee de wereldoorlog niet zoveel suc ces heeft behaald als hij beweerd heeft. Hij had getracht enkele fouten die hij bij de aanval op Berlijn had gemaakt, te verber gen. „Prawda" zegt dat acht maar schalken, een admiraal en drie generaals, die Zjoekof al vele ja ren kennen, éénstemmig zijn ver keerd en tegen de partij gericht gedrag hebben veroordeeld. Zjoekof heeft beloofd zijn ge drag te herzien. Hij verklaarde op de partijvergadering dat het hem speet, dat hij zijn fouten niet eerder had ingezien. Zjoekof gaf toe, aldus 't Praw- da-artikel, dat hij al eens eerder uit het centrale partijcomité ge stoten is, namelijk in 1946 toen had hij niet willen toegeven dat deze maatregel juist was. Konjef schrijft, dat het voor een groot deel de schuld van Zjoekof was, dat de Sowjet-Unie in 1941 zo slecht voorbereid was. Zjoekof had zichzelf overschat. Na de overwinning van Stalin- ringsautoriteiten, aldus Bevan. Een dergelijk beleid is traditio neel voor het socialisme en com munisme en vloeit voort uit de vrees voor een herleving van het bonapartisme. Hij zei van oordeel te zijn, dat Zjoekof is af gezet, omdat de Russische com munisten het nodig oordelen het burgergezag boven het mili taire te handhaven. De deskundige voor Oosteuro- pese kwesties van het F"ranse linkse blad „Franc-Tireur", Vic tor Alexandrof, meent, dat de Sowjet-strijdkrachten „drastisch" gezuiverd zullen worden. Het feit dat nog steeds niet be kendgemaakt is welke nieuwe functie Zjoekof zal krijgen is volgens hem het gevolg van „nieuwe moeilijkheden" die Chroesjtsjef ondervindt bij het uitvoeren van zijn plannen. De communistische cel in het hoofd kwartier van de strijdkrachten zou de besluiten van het partij presidium ten aanzien van Zjoe- b-vf vilnl n/>Mf< n»viTviicf 1**7111./-»»"» U»r»_ sla de overwinning van Staim- - eenstemmig willen be- grad was Zjoekof er met in ge- kracht;i„en slaagd de vijandelijke troepen "racnrigen. In een zaterdag uitgegeven communiqué is medegedeeld, dat het Indonesische kabinet de kwestie Nieuw-Guinea heeft be sproken in het licht van de mo gelijkheid van het volgen van andere wegen buiten de Verenig de Naties. Bijzonderheden wer den in het communiqué niet ge noemd. Een lid van de nationale raad, waarvan president Soekarno voorzitter is, verklaarde zater dag, dat het Indonesische volk niet verantwoordelijk is voor het leven en de bezittingen van bui tenlanders, zolang zij niet bereid zijn hun koloniale houding te laten varen. Professor Muham mad Yamin, die dit zeide, voeg de daar echter aan toe, dat des ondanks Indonesië nog steeds een vreedzame weg voor de op lossing van het geschil over Nieuw-Guinea wil volgen. In een interview met het na tionalistische partij-orgaan „Su- luh Indonesia" noemde hij het optreden van de bevolking en de jeugd een gevolg van de arro gante en hooghartige houding van Nederland, dat zijn overheer sing van een deel van het Indo nesische grondgebied wenst voort te zetten. Mohammad Natsir, de voorzit ter van de grote Islamietische partij „Masjumi", heeft intussen een beroep gedaan op de rege ring, het comité van actie en de bevolking om zich in de strijd om westelijk Nieuw-Guniea te bedienen van middelen die in overeenstemming zijn met de waardigheid en de aard van het Indonesische volk. In een zaterdag uitgegeven verklaring veroordeelde Natsir Zondag is in Amsterdam ter afsluiting van een reeks bijeen komsten in verschillende plaat sen, de Hongaarse vrijheidsstrijd officieel herdacht tijdens een bij eenkomst in Krasnapolsky, ge volgd door een kranslegging bij het nationaal monument op de Dam. Hierbij was o.a. aanwezig mevr. Anna Kethly, oud minister van Staat van Hongarije. In de morgenuren celebreerde pater Radanyi S. J. in de Sint NieolaasKerk een heilige Mis, en de Hongaarse predikant, Ds. I. L. Tuski, leidde voor de pro testanten in de consistoriekamer van de Nieuwe Kerk een herden kingsdienst. H. M. de Koningin had toestem ming verleend de Hongaarse ver- zetsvlag, die haar verleden jaar door een vrijheidsstrijder was aangeboden, tijdens de herden king en de kranslegging op te stellen. Dit dundoek met de zwar- te rouwstrip werd door een vlag- gewacht van het ere-peloton van de voormalige B. S. vanuit 's ko- ningsvoorhuis in het paleis over gebracht naar Krasnapolsky. Nadat de vlag was binnenge dragen zong het koor der vereni ging „Hongaarse Haven" uit de hoofdstad tezamen met de ruim 400 aanwezigen, het Hongaarse volkslied, gevolgd door het Wil helmus. Dr. O. Banki, voorzitter der stichting Hongaarse federatie in Nederland, die deze herdenking had georganiseerd, begroette mevr. Kethly als „lid van de Hon gaarse revolutionaire regering". Deze bijeenkomst in Amster dam draagt aldus spr. een bijzonder droevig karakter omdat het deze zondag een jaar geleden is, dat door verraad de Hongaar se opstand werd neergeslagen. Na afloop der bijeenkomst trok ken allen, met de vlag voorop, naar het nationaal monument, waaromheen geüniformeerde le den van het veteranenlegioen Nederland de erewacht hadden betrokken. Tezamen met een paar hon derd Amsterdammers woonde burgemeester mr. G. van Hall dit slot der herdenking bij. Namens de federatie legde dr. Banki een grote krans van witte anjers en chrysanten aan de voet van de pyloon neer. Het rood-wit-groene lint droeg in het Hongaars het opschrift: De Hon garen in Nederland Aan onze helden. Er werd ook namens de Ne derlandse federatieve raad van het voormalig verzet Nederland een boeket bij het monument ge legd en voorts een rouwkrans met een lint in de Hongaarse kleuren. En terwijl de regen gestaag neerviel klonk opnieuw het Hon gaarse volkslied, nadat met één minuut stilte de gevallen vrij heidsstrijders waren herdacht. Tot slot van deze eenvoudige doch ontroerende plechtigheid begeleidden de Hongaren en de Nederlandse genodigden de vlag, die door de vaandelwacht naar het paleis werd teruggebracht. In de namiddag werd in Kras napolsky de film „Hongarije in vlammen" vertoond. woorden als „honden en bandie ten", die in verschillende slag zinnen op de murbn waren gebe zigd. Deze uitdrukkingen zijn niet in overeenstemming met het karakter van het Indonesische volk en zullen zeker geen bijdra ge kunnen zijn voor de nationale strijd, doch integendeel het ern stige karakter van deze strijd omlaag halen. Natsir betoogde, dat woorden die tot moord aansporen, zoals „dood" en „dood hen die het er niet mee eens zijn", gemakkelijk tot excessen zullen kunnen leiden in de verdere activiteiten van het actie-comité. In dit verband her innerde de Masjumi-leider aan de bepalingen van de voorlopige grondwet, waarin onder meer verboden wordt dat men de wo ning van wie dan ook zonder toe- stemmnig binnendringt. Natsir vervolgde, dat er geen twijfel is dat de Indonesische na tie als geheel verenigd is in haar steun aan de nationale aanspra ken op westelijk Nieuw-Guinea. „Zolang deze kwestie, namelijk de terugkeer van West-Irian on der de souvereiniteit van Indo nesië", onopgelost blijft, zal zij een hinderpaal blijven vormen voor betere verhoudingen tussen Indonesië en Nederland. Dit zul len de Hollanders terdege moeten beseffen en zij zullen deze zaak aandachtig moeten bestuderen, in het belang van het Nederland se volk zelf." Volgens Natsir betreft het hier ook een koloniaal probleem, en kolonialisme, in welke vorm ook, is een voorname hinderpaal voor het vestigen van de wereldvrede. Hij deed een beroep om orde lijke methoden te volgen in deze nationale strijd, „teneinde onze vastberadenheid tot uitdrukking te brengen voor het scheppen van een ordelijke en goede natie". Het voornaamste is, aldus Nat sir, dat in Indonesië zo spoedig mogelijk politieke stabiliteit wordt bereikt. Intussen heeft het dagblad „Pemuda" in Djakarta zaterdag de suggestie geopperd om prof. Beerling, die deze week in een commentaar op de Nieuw-Guinea- actie sprak van „intimidatie" en zijn vrees uitdrukte dat het twee de stadium van de actie door „terreur" zou worden geken merkt, onmiddellijk uit zijn functie te ontslaan en naar Ne derland terug te zenden. De nationale raad van de Franse socialistische partij heeft zich zondag vóór deelneming aan een regering van Felix Gaillard, die met de kabinetsvorming be last is, uitgesproken. Dit volgt op 'n eerdere bekend making van de conservatieven, dat zij Gaillard zullen steunen. Men acht het thans vrijwel ze ker, dat Gaillard tot premier zal worden gekozen wanneer hij zijn regering dinsdag aan de natio nale vergadering voorstelt. Intussen heeft ook de parle- mentsfractie van de ex-Gaullis ten, die aanvankelijk aarzelde, meegedeeld, dat zij „in principe" vóór deelneming aan een regring van Gaillard is. De Hoomse jeugdraad zal in de periode januari/mei in Hoorn een anti-rook-actie onder de jeugd houden onder het motto: „Laat je gezondheid niet in rook opgaan". De rokende jeugd wordt opge wekt gedurende deze periode het roken te staken en er zijn zelfs waardevolle prijzen beschikbaar voor degenen die deze onthou ding tot een goed einde brengen. geheel onschadelijk te maken. Tij dens de slag om Berlijn had hij de berichten over de terugtrek king van de Duitsers onderschat. Hij had in de tweede wereldoor log geen grotere rol gespeeld dan de andere commandanten. Zjoekof was wel bijzonder ijdel. Van zijn positie als minister van Defensie had hij gebruik ge maakt om zich op een voetstuk te plaatsen, aldus maarschalk Konjef. Na de oorlog had Zjoekof een schilderij van zich laten maken, waarop hij is afgebeeld op een wit paard,met de brandende Rijksdag op de achtergrond en de Duitse vlag onder de hoeven van het paard. Ideologisch bezien was dit schilderij schadelijk, maar Zjoekof had niettemin op dracht gegeven het in de leger museums ten toon te stellen. Zjoekof was herhaaldelijk op gekomen tegen de verheerlijking van Stalin, niet om de partij te helpen, maar om zichzelf te ver hogen. De Britse socialistenleider Bevan, belast met buitenlandse zaken in het socialistische „scha duwkabinet", heeft op een pers conferentie te Boston de theo rieën verworpen, volgens welke de eerste secretaris van de Rus sische communistische partij, Chroestsjef, aan macht heeft gewonnen of ingeboet door de afzetting van maarschalk Zjoe kof. Er heeft zich hier een geval voorgedaan, waarin een militair te machtig is geworden in de ogen van de niet-militaire rege- Dit is een gebeurtenis zonder weerga in de geschiedenis van de communistische partij in de Sowjet-Unie en men kan ver wachten dat er drastische maat regelen genomen zullen worden, aldüs Alexandrof. De onverwach te weerstand van de cel op het hoofdkwartier zal Chroesjtsjef ongetwijfeld dwingen sancties toe te passen zoals Lenin en Trotsky in 1919 tegen de militai re oppositie namen. Alexandrof gelooft, dat de po sitie van maarschalk Sokolowski, de opperbevelhebber, geschokt is. Sokolowski zou wellicht vervan gen worden door Bagramian of Jadof. Voorts zou Chroesjtsjef een krachtige figuur willen be noemen tot hoofd van de politie ke leiding van het leger. Fantasierijke afwissel doperwtjes gebakken ir De prefect van Santa Cruz heeft aan de Bolivaanse rege ring gemeld, dat de rust in de stad is weergekeerd. De opstan delingen hebben hun wapens ingeleverd. Bij de onlusten zijn deze week vier politiemannen om het leven gekomen. if Van Turkse zijde is bekend gemaakt, dat zich in september 175 smokkelincidenten aan de Turks-Syrische grens hebben voorgedaan. Zeven smokkelaars werden gedood en 91 gevangen geno men. Er zijn bij het voortgezette on derzoek van de Nederlandse re cherche Interpol en de Duitse Kriminalpolizei bijzonderheden aan het licht gekomen over de samenhang tussen de roofover vallen op Nederlandse tanksta tions, inbraken waarbij juwelen, goud en bont werden ontvreemd en enkele kleinere zaken. Die samenhang werd gesuggereerd door het feit dat de in de ver schillende gevallen gevolgde me thoden opvallend veel op elkaar leken. Dit vertelde zaterdagmorgen de Velsense recherche. Na een aantal inbraken in Santpoort had zij opgemerkt dat deze overeen kwamen met identieke misdrij ven in Bennebroek en toen men dan ook contact opnam met ver schillende omliggende korpsen, waaronder Amsterdam, en de ge gevens vergeleek, konden de sig nalementen van sommige der da ders en de beschrijvingen van auto's waarvan men zich bedien de in het geheel worden inge voegd. Zelfs de gewapende roof overvallen op diverse tanksta tions, de gouddiefstal in Haar lem, een bontdiefstal in De Bilt en een juwelenroof in Zeist kwa men daarmee nader tot hun klaarheid. Hieron is verder ge borduurd. hetgeen heeft geleid tot de arrestatie van drie ernstig verdachten. Deze hebben reeds bekentenissen afgelegd. Een der hoofddaders, een 48-jarige Ne derlander die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, stond op het punt de wijk te nemen naar veiliger oorden, maar op verzoek van Interpol in Den Haag kon de Kriminalpolizei in Bonn hem een zekere H. op 26 okto ber arresteren. Intussen bleek dat een groot deel van de buit al over de Duit se grens was gebracht. Maar an dere partijen, zoals een grote partij bont ter waarde van 40.000 gulden, een serie sieraden af komstig uit een juwelenzaak in Zeist en andere kleine partijen, wist men tijdig in Nederland te achterhalen. Het onderzoek naar de vermiste voorwerpen en goe deren hier en in Duitsland werd uitgebreid voortgezet. Dit werd enigszins vertraagd toen een dei- mededaders trachtte zich van het leven te beroven. De Kriminalpolizei in enkele grote Duitse steden gaat nu voort het gestolene te verzame len, hetgeen de bekentenissen van de hoofdverdachte H. heeft vergemakkelijkt. In Duitsland en wel Bonn, Keulen, Essen en Braunsweich werden o.m. een partij bont van de inbraak te De Bilt, goud uit Zeist en schilde rijen uit hotel Duin en Kruid- berg te Santpoort achterhaald. De activiteiten van de politie in deze hebben een groot aantal misdrijven van het laatste jaar in verscheidene Nederlandse plaatsen gepleegd tot klaarheid gebracht. VEEL WIND. Op het midden van de Oceaan bevindt zich een diepe depressie aan de zuidflank hiervan bewoog een front naar West-Europa ge paard gaande met flinke lucht drukdalingen. Aangezien boven Oost-Europa de barometerstanden hoger wer den, namen de luchtdrukverschil- len in onze omgeving belangrijk toe en wakkerde de wind langs de kust tot stormkracht aan. Met de krachtige zuidelijke wind werd vochtige lucht aange voerd, wat vergezeld ging met regen. Boven de Golf van Biscaje ont wikkelt zich een actieve storing, die snel in diepte toenemend in de richting van de Noordzee trekt. Als gevolg van deze ont wikkeling zal heden opnieuw een zuiderstorm opsteken, daarbij zal tijdelijk zachte, uit Frankrijk af komstige lucht, ons land binnen dringen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Veel wind Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Aanvankelijk storm tussen zuidwest en zuid, later afnemend tot stormachtige of harde wind. Weinig verande ring in temperatuur. DINSDAG 5 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.22 0.57 1.37 1.47 n.m. 12.38 1.13 1.53 2.03 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1