^provinciaal A ft Eric de Noorman - De ontembare TELEVISIE door ons geïnstalleerd geelt de meeste voldoening GJKRIT P| 5J6?N(fx! Tweede Kamer min of meer ongerust over de werkgelegenheid ZONDAGDIENST ARTSEN Beu rso verzicht DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 2 november 1957 TERNEUZEN. AXEL AGENDA NIEUWVLIET RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. SLUISKIL BESTAAT ER REEDS EEN VERSCHOLEN WERKLOOSHEID In verband met de bestedingsbeperking bestaat in de Tweede Kamer algemeen min of meer ongerustheid over de werkgelegenheid. In het voorlopig verslag over de be groting van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt op gemerkt, dat weinig gegevens zijn verstrekt over de voor lopige invloed van de bestedingsbeperking op de stand van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. IJZENDIJKE- ZUIDZANDE De Tweede Kamer over het loonbeleic INFLUENZA IN EPIDEMISCHE VORM OVERWONNEN IN ONS LAND K. L. M. VAST IN OVERIGENS LAGERE MARKT Beursindices. 30/10 31/10 1/11 262.17 263.35 258.16 131.08 131.50 131.61 128.83 129.04 128.21 106.07 106.73 107.71 77.37- .77.11 76.56 1S3.03 184.22 181.75 40-jarig jubileum P.T.T.-direc- teur de lieer B. J. Bierhoff Hoeveel sympathie van supe rieuren en ondergeschikten de heer B. J. Bierhoff, directeur van het P. T. T.-kantoor alhier, zich in de enkele jaren, die hij in Terneuzen vertoeft, heeft ver worven, is gisternamiddag duide lijk gebleken op de receptie in de benedenzaal van hotel „Rotter dam". Niet alleen was daar het zo goed als voltallige personeel van het Temeuzense kantoor, maar ook de heren P. J- Waale, directeur van het postdistrict Middelburg, de adjunct-inspec teur in het district Middelburg L. L. Wolters, de maatschappe lijk gebleken op de receptie in de trict mej. Kloevekorn, de heren J. de Vries, M. J. Poissonnier, J. M. Poissonnier, Ruijtenburg en Verbeke, resp. directeur te Hulst, Axel, Breskens, Sas van Gent en Goes, de kantoorhouders van Philippine, Hoek en Zaamslag de opzichters van de technische dienst de heren Korsten en v. d, Laar en chef binnendienst van de technische dienst de heer v. d. Kraaij. De heer Waale opende de rij der sprekers, die de heer en me vrouw Bierhoff met dit jubi leum gelukwenste. Begonnen op 1 november 1917 te Amsterdam voerde de loopbaan van de jubi laris hem naar Den Haag, Delft, Rotterdam om verder naar het zuiden af te zakken: Den Bosch, Eist en tenslotte Terneuzen. In deze veertig jaren heeft u alle rangen doorlopen, die door u te bereiken waren, met het di recteurschap te Terneuzen als kroon op uw arbeid. De heer Waale prees de heer Bierhoff als een uitstekend directeur, die het kantoor Terneuzen voortref felijk beheert en wiens accura tesse een specifiek stempel op het werk drukt. Hierdoor wordt tevens de goede sfeer en verhou ding op et kantoor gehandhaafd en, zo mogelijk, nog verbeterd, hetgeen door de centrale directie zeer op prijs wordt gesteld en zeker ook het feit, dat de heer Bierhoff altijd interesse toont voor het wel en wee in de gezin nen van zijn personeel. Als blijk van de waardering en erkente lijkheid voor deze toegewijde ar beid overhandigde de heer Waale de jubilaris de oorkonde en het Insigne voor 40-jarige dienst. Ook mevr. Bierhoff werd door het aanbieden van bloemen in deze hulde betrokken. De chef van het kantoor, de heer Uytdewilligen wees op de bescheidenheid van de jubilaris, die zelf deze huldiging niet had gewild. Hij noemde de directeur een strikt eerlijk en rechtvaardig mens, dia hij het best kon verge lijken met een wegwijzer. Wat hij zegt, is kort. maar duidelijk. Daarnaast, zo vervolgde spreker, heeft U ook hart voor het perso neel en hun gezinnen. Uw ener gie en vitaliteit verbaast ons, al dus de heer Uytdewilligen, door dat U veel begrip toont voor alle dingen waarmee wij tegenwoor dig worden geconfronteerd: per soneelsbeoordeling, public and human relations, enz., daarbij w human relations, enz., daarbij wij zende op diens devies: „Wij zijn er voor het publiek en niet om gekeerd." Spr. besloot zijn ge lukwensen met namens het per soneel aanbieden van een schil derij. De voorman-besteller, de heer Kolijn, feliciteerde in hartelijke bewoordingen namens de bestel lers en de heer Jos. Cornelis uit Philippine deed zulks namens de kantoorhouders. Zij hoopten, dat de directeur tot het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd in hun midden zou blijven. Namens de directeuren bood de heer J. de Vries uit Hulst een boekwerk aan, daarbij wijzende oo de prettige samenwerking, speciaal tijdens de vergaderin gen. Ontroerd door de hem gebrach te hulde dankte de heer Bierhoff, mede namens zijn gezin, en zei- de dat vooral op deze dag zijn gedachten uitgaan naar zijn kin deren in den vreemde. Steeds heeft hij zijn krachten ingespan nen om het bedrijf te dienen. ,,Ik wilde," aldus de heer Bier hoff, „nooit als ambtenaar be kend staan, omdat dit woord wel eens een minder prettige klank heeft." Hij gaf, nadat hij allen voor de goede woorden en aangeboden geschenken dank had betuigd, de verzekering dat hij tot het einde van zijn diensttijd alhier zal blij ven. Onder het aanbieden van ver versingen bleef het gezelschap nog enige tijd bijeen. Lezing voor R.K. Vrouwen gilde en Z.V.U. De ovatie, die pater Suaso de Lima de Prado van de talrijke leden van het R.K. Vrouwengil de en de Z.V.U. na zijn causerie over „Worstelend Afrika" in de benedenzaal van hotel „Rotter dam" donderdagavond heeft ge houden, in ontvangst mocht ne men, was royaal verdiend. Mevrouw Dikötter, presidente van 't R K. Vrouwengilde heet te in haar openingswoord de tal- tijke aanwezigen der beide ver enigingen van harte welkom en speciaal pater Suasso. Zij druk te haar voldoening uit over het feit, dat er prettig was samenge werkt tussen Vrouwengilde en Z.V.U. en hoopte dat door de lezing van pater Suasso een juist oordeel over onze zwarte broe ders en zusters zou verkregen zijn. Spreekster besloot haar korte toespraak met een ontroe rend gedichtje van de neger- dichter Jack Gilbert. Pater P. Suasso de Lima de Prado is één van de Witte Pa ters die in Afrika de missiezen ding vervullen. Het geschiedenisboek van on ze zwarte medemens is vol van zwarte bladzijden, aldus spre ker. Hij memoreerde dat de mo- - d,m, anthropoloeen „.„tti. gezonden om zich in vele sleu telposities te dringen. Duizen den zwarte studenten worden in de landen achter het ijzeren gordijn als prinsen behandeld. Na de pauze vertoonde pater Suasso een tweetal filmpjes, n.l. „Van boom tot prauw" en een fascinerende film over de uit barstingen van een vuurspu wende berg en vertelde op zeer geestige wijze over het leven op het platteland en een jacht in de jungle. Het was aan het slot de heer ir. Stuulen die namens de Z.V.U. pater Suasso dank bracht voor zijn boeiende hoogst inte ressante causerie, waarna de aanwezigen spreker spontaan staande een ovatie brachten. Verkeerscursus Ter bevordering van de ver keersveiligheid is o.m. tijdens de jongste vergadering van de Vei lig Verkeerscommissie „Axel" be sloten tot het organiseren van een verkeerscursus. Deze cursus zal ongeveer zes a zeven mondelinge lessen om vatten en wordt dan besloten met een kort schriftelijk examen. Bij het behalen van een vol doend aantal punten zal een ver- keersdiploma worden uitgereikt. Evenals vorige malen wordt medewerking verkregen van de rijkspolitie ter plaatse. Als cur susleider zal de opperwachtmees ter G. van Suydam optreden. De lezingen worden eenmaal per week gehouden en wel iede re maandagavond in het boven lokaal van de oude o. 1. school, ingang Kerkdreef. De eerste les vangt aan on maandag 11 novem ber des avonds om 8 uur. Voor de eerste maal zal hierbij de onlangs verkregen magneti- een andere kijk op het zwarte werelddeel beginnen te krijgen want hoe langer hoe meer wordt Afrika het museum der mens heid genoemd. Bij olieboringen heeft men 10 kuituren gevonden. Dit werelddeel dat 900 maal zo groot is als Nederland of 3 maal de grootte van Europa heeft een ontzaglijke verscheiden heid in talen, zeden en gewoon ten, gebruiken en levensinzich ten, aldus spreker. Hij memo reerde de schandelijke periode uit de geschiedenis van Afrika: de slavenhandel. Gedurende meer dan 300 jaar werd op de meest mensonterende wijze han del in „ebbenhout" gedreven. Honderd en dertig miljoen men sen vielen daaraan ten offer. Geen enkel werelddeel is zo rijk aan mineralen als Afrika en de blanken weten hiervan te profi teren. Economisch is het land met sprongen vooruit gegaan maar de sociale toestanden zijn nog erbarmelijk. Hij wees op de grote moderne steden, waar de blanken in rijkdom leven maar de zwarte medemens leeft als een paria met tienduizenden lotgenoten in de „bidonsvilles". Hij herinnerde er aan hoe des tijds in de kolonia'e tijd solda ten er op uit werden gestuurd om de belastingen (ivoor, rub ber enz.) te innen. Iedere ver schoten kogel moest worden verantwoord met een mensen hand. Vaak werden mandenvol handen ingeleverd. Het gehele pleidooi dat pater Suasso hield was een noodkreet om begrip voor de zwarte mens die ook zijn zorgen en moeilijk heden heeft maar ook zijn klei ne vreugden. Hij vertelde op ontroerende wijze over het har de leven van de bevolking op het platteland en zong met uiterst gevoelige stem een paar liederen die, wanneer daaraan de juiste uitleg wordt gegeven, opeens heel mooi worden. Met nadruk beklemtoonde pa ter Suasso het rode gevaar dat in Afrika niet alleen dreigt maar een harde werkelijkheid aan het worden is. De zwarte mens in Afrika vraagt geen medelijden. Hij vraagt recht. Hij wees er on hoe een leider van de Mau-Mp"- opstand op het eind der twinti ger jaren werd opgeleid te Mos kou en naar Afrika werd terug- ZATERDAG 2 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Gaby". Concertgebouw, 8 uur: „De zoon van Anna". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Santiago". OTHENE: Gebouw Othene, 6.30 uur: Prijskaarting. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Van het moe derschap verstoken". SPUI: Voetbalterrein, 3.30 uur: SpuiWemeldinge. ZONDAG 3 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Gaby"; 2 u.: „De zoon van Anna"; 4.30 uur: lao.v Concertgebouw, 8 uur: „De zoon van Anna". Terrein W. Bolwerk, 2.30 uur: TerneuzenZierikzee. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „Santiago"; 8 uur: „De man met de wassen ei" ide SAS VAN GENT: Olympia- Theater. 2.30 uur: „De zoon van de wreker"; 5 en 8 uur: „Van het moederschap ver stoken". bezigd. Alle mogelijke verkeers situaties kunnen daarop over zichtelijk worden weergegeven en uitgebeeld. De cursus is toegankelijk voor iedere weggebruiker. Dat kennis van de verkeersvoorschriften noodzakelijk is behoeft wel geen nader betoog. Gehoopt wordt dan ook dat velen van de gebo den gelegenheid gebruik zullen maken om hun kennis te toetsen en aan te vullen. Dit geldt na tuurlijk ook voor houders (sters) van rijbewijzen; de kennis, nog maals opgefrist, kan wie weet ook u voor een ongeval behoe den. Agenda gemeenteraad. De gemeenteraad van Nieuw- vliet komt dinsdag 5 november bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Vaststelling uitbreidingsplan voorlopige vaststelling ge meenterekeningen 1952 en 1953; vaststelling gemeentebegroting 1957. Voor het kind. De leerlingen van de gemeen teschool verkochten voor een bedrag van 145 aan kinder-, postzegels en kinderkaarten. Kollekte. In het derde kwartaal van dit 'aar werd voor .Kinderzorg" te Middelburg ƒ45,21 gecollecteerd. Te veel aan Bachus geofferd. Een lid van de bemanning van het Nederlandse m.s. „Pirola" dat aan de kade van de fosfaat- fabriek in lading lag, ging 's avonds passagieren, tijdens welk uitstapje hij de nodige of onnodige biertjes en borreltjes incasseerde. Het geestrijke vocht had al een bijzonder slechte uitwerking op 's mans gesteldheid, want hij maakte zich nog boos ook, het geen tot gevolg had, dat in een tweetal café's de ruiten sneuvel den en in een der café's een juke-box ondeskundig werd op gelicht en weer neergezet, het geen de portemonnaie van de man nog eens extra zal belasten. De politie ontfermde zich over deze zeeman die zijn roes in de cel kon uitslapen. De financiële zijde zal terzijnertijd via de reders wel geregeld Worden. IJzeren gordijn. Sedert enige dagen is men bezig het ijzeren gordijn bij de doorlaatnost naar België aan de Westkade te verstevigen. Enige jaren geleden verrezen aan de doorlaatpost slagbomen om het autoverkeer tot stoppen te dwingen. Bij de aanleg van het rijwielpad kwam achter de slagbomen een opening waar door de wielrijders achterom de slagboom konden rijden. Van overheidswege kon dit niet worden getolereerd en nu is men bezig om achter de slag boom nog eens ijzeren hekken te plaatsen zodat de wielrijders gedwongen worden af te stap pen en zich door de openingen van het ijzeren hek heen te wringen. Voor diegenen, die de situatie ter plaatse kennen, weten maar al te goed welke hopeloze si tuaties men krijgt bij het uit gaan der fabrieken. Vooral voor de werknemers van de Spiegel- glasfabriek, woonachtig te Sas van Gent, die toch geen grens- gangers zijn wordt het een lelijk obstakel. De slagbomen staan door het drukke verkeer prac- tisch dag en nacht open, maar zou men als wielrijder daar langs heen willen rijden, ris keert men een bekeuring omdat men het fietspad verlaat. Zo de douane en marechausee niet zo soepel optraden zou men zich aan deze grenspost bij het ijze ren gordijn kunnen wanen. Vergadering N. C. V. B. In het jeugdgebouw „De Ark" hield de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Christen Vrou wenbond haar druk bezochte maandelijkse vergadering. Na de gebruikelijke opening sprak de presidente mevrouw Schoof! een welkomstwoord, in het bijzonder tot de spreker van deze avond de heer C. J. Kolijn uit Terneuzen. Deze hield een inleiding over het onderwerp „Gelijk ook wij verge ven", hetwelk met intense belang stelling werd gevolgd. Aan het eind van de avond sloot de presi dente deze zeer geslaagde bijeen komst. De mededeling in de memorie ran toelichting dat er wel enige ontspanning op de arbeidsmarkt is opgetreden, maar dat zulks nog zeer summier is, en de ver wijzing naar de vele aanvragen om overwerkvergunning en het nog zeer weinig afgenomen euvel der zwarte lonen waren niet aan de aandacht ontgaan. Verscheidene leden was het evenwel opgevallen, dat de mi nister het hierbij had gelaten. Zij meenden, dat er een verscholen werkloosheid bestaat. Vele werkgevers zullen, ge leerd door de grote schaarste van de laatste tijd, tot het uiterste wachten aleer zij tot ontslag overgaan. Wordt echter het ar beidsaanbod groter, dan zal de geneigdheid om arbeidskrachten vast te houden verminderen en dan zou een groter arbeidsaanbod aanwezig kunnen blijken dan thans is te constateren. Derhalve meenden deze leden dat het zeer wenselijk zou zijn de werkelijk heid te kennen, te meer omdat reeds nu bij de werknemers zich een vrees openbaart voor komen de of opnieuw komende werk loosheid, hetgeen b.v. in sterke mate in de ontwikkelingsgebie den het geval is. Ook doet zich dit. verschijnsel b.v. in de bouw nijverheid voor. Het zou, naar het oordeel van deze leden, van bijzonder gewicht zijn, indien de Grootse plannen van plaat selijke K. A. J. Het winterprogramma van de K.A.J, is in navolging van de af delingen uit de omliggende plaat sen thans geheel gespitst op de komende Lourdesreis van 12 tot 19 april a.s. In die week zal in deze grote bedevaartplaats de Hollandse dag worden gevierd. Het plaatselijk K.A.J.-bestuur zal trachten een afvaardiging naar Lourdes te zenden. Om de hiervoor benodigde gelden te ver krijgen zullen tijdens de a.s. ont spanningsavonden verlotingen en andere attracties worden gehou den. „Flandria" voor de radio Hedenmiddag te 2.55 uur zal onze plaatselijke phil-harmonica- club „Flandria" in het program ma van de K.R.O., Hilversum I (402 m) te beluisteren zijn. Daar wellicht vele Zeeuws- Vlaamse luistervinken dit gezel schap uit eigen omgeving zullen willen horen, vestigen wij hierop de aandacht. Naar wij vernemen zal „Flan dria" te zijner tijd ook via studio Gent een concert geven. Afscheid hoofdleidster van kleuterschool- Donderdagmiddag werd in de kleuterschool afscheid genomen van de hoofdleidster mej. C. M. Koole alhier, die in verband met haar aanstaande huwelijk per 1 november de school gaat ver laten. Bij dit afscheid waren naast de kleuters tegenwoordig het bestuur van de Stichting Kleuterschool Zuidzande, bur gemeester H. P. Everwijn, mej. H. Kommers, opvolgster van mej. Koole en vele ouders. Allereerst werd het woord ge voerd door de voorzitter van het Stichtingsbestuur de heer H. Goedegebuur die een korte te rugblik gaf op de afgelopen vier jaren die mej. Koole in dienst geweest van de school en haar hartelijk dank bracht voor de manier waarop zij altijd haar taak had opgevat. Als blijk van waardering bood spreker namens het bestuur der school aan de scheidende een schemerlamp aan. Namens de ouders werd ver volgens het woord gevoerd door mevr. S. J. van Dronkelaar— Buijze die o.m. zeide dat vele ouders bij het vernemen van het feit dat juffrouw Koole zou gaan vertrekken, woorden van spijt hebben gesproken. Vervolgens werd door de oud ste leerlingen een cadeau aan geboden namens leerlingen en ouders. Hierop werd nog een kort woord gevoerd door burgemees ter H. P. Everwijn, die zeide dat ook het gemeentebestuur de gang van zaken bij de kleuter school onder leiding van mej. Koole steeds met grote voldoe ning heeft gevolgd. Spr. sprak verder een woord van welkom tot mej. Kommers en zeide te hopen dat deze lang durig en tot volle tevredenheid in Zuidzande werkzaam zal mo gen zijn. Hierna bracht mej. Koole de verschillende sprekers dank voor hun woorden en goede wensen en voor de aangeboden cadeaux. Na een kort woord door mej. Kommers werd deze bijeenkomst door de heer Goedegebuur ge sloten. Kollekte. De te Zuidzande gehouden col lecte voor de reclassering heeft ƒ31,61 opgebracht, minister in staat zou zijn in het openbaar blijk te geven van de opvatting, dat er voor deze vrees menselijkerwijs gesproken, geen enkele grond is. Zij zouden gaarne vernemen of aan de politiek van volledige werkgelegenheid zal worden vastgehouden en, zo ja, wat de minister denkt van de publieke lijk door zijn ambtgenoot van eco nomische zaken gedane uit- t, -raak, dat 100.000 werklozen een aanvaardbaar aantal is Wat denkt de minister van de vaak zeer ingrijpende bezuini gingsmaatregelen van de ge meenten? Wat zullen zijns in ziens deze bezuinigingsplannen voor gevolgen hebben voor de werkgelegenheid Vele leden vroegen, of reeds mededelingen gedaan kunnen worden over de studie, welke de S.E.R. heeft aangevat aangaan de de verkorting van de arbeids tijd. In de Tweede Kamer heerst, blijkens het voorlopig verslag over de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid, vrf algemeen de opvatting, dat ten aanzien van het loonpeil een gro te zelfbeheersing zal moeten worden verlangd. Sommige leden meenden dat behoudens onvoor ziene wijzigingen ten gunste in de conjunctuur van algemene loonronden geen sprake zal kun nen zijn. niet bij voorbaat konden binden Zij sloten zich aan bij vele leden die meenden, dat de vraag, of voor loonsverhogingen plaats zal zijn, mede zal afhangen van de prijsontwikkeling, en die voorts het vertrouwen uitspraken, dat er ruimte zal zijn voor bedrijfs- taksgewijze loonsverhogingen welke erop gericht zijn aperte onbillijkheden uit de weg te rui men Verscheidene andere leden merkten op. dat de welvaarts de Het verheugde vele leden daar om. dat het wetsontwerp tot overdracht van wettelijke be voegdheden op het stuk der loon vorming aan organen van het be drijfsleven in een vergevorderd stadium is. In deze moeilijke ma terie, waarin algemeen belang en groepsbelang naast particulier belang nauw verweven zijn, kon den deze leden van het subtieler denkende en fijner afgestemde bedrijfsleven meer succes en vruchtbaarder pogen verwachten dan van de overheid. Zij waren daarom zeer belangstellend of de overheid, met behoud van da voor haar eigen verantwoorde lijkheid benodigde bevoegdheden van algemene en regressieve aard, aan het georganiseerd be drijfsleven genoegzaam armslag en vertrouwen zal weten te ver lenen. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur zal de praktijk der artsen worden waargenomen door dokter J. J. J. van de Griek, Tel. 2020. Apotheek geopend: Klaassen Noordstraat 54. omstandigheden, waaronder Verscheidene leden die het hiermee in het algemeen wel eens waren, merkten evenwel op dat zij zich te dezen aanzien toch laagstbezoldigden en de grote gezinnen met jeugdige kinderen verkeren, met bijzondere en voortdurende aandacht gevolgd dienen te worden. Ten slotte immers de primaire functie van het loon om in een redelijk be staansminimum te voorzien. Deze leden maakten zich ernstig be zorgd, dat bedoelde inkomens reeds beneden redelijke bestaans minima waren gedaald. Verscheidene leden vroegen nog of de minister het mogelijk acht, waar enerzijds een loons verhoging gerechtvaardigd mogelijk, doch anderszijds beste dingsbeperking noodzakelijk is een loonsverhoging b.v., in de vorm van een spaarregeling toe te staan. Veie leden zouden gaarne ver nemen, of de minister de ti; niet gekomen acht om nieuwe richtlijnen ten aanzien van de loonpolitiek op te stellen. Na de gedifferentieerde loonsverhoging van maart 1956 achtten deze leden het niet duidelijk, op welke basis de normen van de loonpoli tiek thans berusten. Verscheide ne leden zouden het niet juist achten als de indruk zou worden gevestigd als zou de gedifferen tieerde loonvorming een misluk king zijn gebleken. Naar de mening van de genees kundige hoofdinspectie van de volksgezondheid kan op grond van de laatst bekende gegevens worden vastgesteld, dat de in fluenza in haar epidemische vorm thans wel overwonnen is. Hier en daar komen nog wel wat nieuwe gevallen voor, maar op het algemene beeld hebben zij geen invloed. Sedert het begin van de epide mie zijn bij de geneeskundige hoofdinspectie ruim 600 sterf gevallen bekend geworden, waarvan bijna een derde van de personen boven de leeftijd van 60 jaar. Zeer velen van de overledenen zijn ook lijdende geweest aan andere ziekten, zo. dat de influenza-infectie zeker niet de enige oorzaak van het overlijden ls geweest. 7. „Wie ben ik om de voorname Yarl Ottar tegen te spreken", mompelt de skald e. „Goed, ge zijt de eni ge koning in Noorwe gen, zoals ge zelf zegt. Zoudt ge het blijven als Eric terug keerde? Een vraag slechts, een vraag", laat hij er haastig op volgen als hij ziet dat Ottar zich grommend opricht. „Denkt ge dat de overige edelen u zou den volgen, zoals men vroeger Eric volgde? Neen immers, ze wil len allemaal zelf graag koninkje zijn, maar er is maar één echte koning. En wanneer het waai- is, dat Eric onderweg is met een vloot, staat ge alleen, als de nood aan de man komt". Er verschijnt een spottende licht in de ogen van de skalde als hij ÏA De beurs was vrijdagmiddag voor de internationale waar den lager en zeer ongeani meerd. Enerzijds werd dit in da hand gewerkt doordat Parijs en België etc. gesloten waren we gens de feestdag"'t?a«' Allerhei ligen, anderzijds omdat de slot- koersen uit NeWYöïkr fliet de minste stimulans gaven, die de laatste tijd toch al aan de schaarse kant zijn, werden vrij dag nog verder ingekrompen omdat het hele zuiden van het land op non-actief stond in ver band met de R.K. zondag. De arbitrage had weinig zakelijke zorgen, omdat er internationaal geen affaire tot stand was te brengen. Het laat zich dus ge makkelijk begrijpen, dat het ter beurze heel stil was, ook al met het weekeinde in het vooruit zicht. Koninklijke Olies bleven iets onder pariteit New York en no teerden rond de 164,80, waar door t.o.v. donderdag een koers verlies van 4 gulden werd gele den. Philips min 3, bijna zondeï affaire. Unilevers staken even het hoofd op en noteerden 335, na een opening van 3331/j, doch sloten uiteindelijk circa 4 pun ten lager dan donderdag. AKU'j aan de flauwe kant met een ver lies van 4 punten. Aandelen K.L.M. vormden gisteren een uitzondering en waren bijna Z gulden hoger op het bericht van de maatschappij van een inte rimdividend van 3 pet., vorig jaar werd in totaal 7 pet. divi dend uitgekeerd. Scheepvaarten fractioneel la ger, Staatsfondsen goed prijs houdend en cultures 1 punt la ger voor Amsterdam Rubber. Vrijdag was het de laatste dag van de claimhandel motorenfa- briek Thomassen, de prijs werd geadviseerd op 275 per claim per aandeel van ƒ500, neerko mende op 210 pet. voor de nieu we aandelen, tegen 206'/a pet. voor deze aandelen bij het be gin van de claimhandel. Een en ander wijst er op, dat de in schrijving op de 1.943.500 ge wone aandelen 100 pet. prima is verlopen. N.V. Simplex machine- en rij wiel!abrieken stellen over het boekjaar 1956/57 een onveran derd dividend van 8 pet. voor, vorig jaar werd nog 2 pet. aan de dividendreserve toegevoegd. De koers van de aandelen werd vernomen op 92 (90 pet.). Pro longatie 5 pet. De woningbouwlening was gis teren wederom aan de vaste kant en noteerde voor de stuk ken van ƒ1000 101 tot 101% pet. NABEURSKOERSEN. Olie: ziet, dat zijn woorden indruk ma ken. „Ge zoudt een kans maken, als ge alle edelen onder uw bevel kon scharen, maar daar mist ge het gezag voor. En voorts zoudt ge de Joms Vikings te hulp kunnen roe pen, maar ik twijfel er aan of die zouden komen, want Eric's vloot is een Joms Viking en Joms Vi kings vechten nooit tegen elkaar, dus ziet het er al met al niet zo erg rooskleurig uit „Voor eh. de koning van Noor wegen en voor jou evenmin vlerk", snauwt Ottar, terwijl hij de skal de ruw dooreen schudt, „als je me niet snel vertellen kan aan wiens zijde jij staat". „Aan mijn eigen zijde", brengt de skalde sputterend uit. „Ik dien de redelijkheid, ik schrijf geschiede nis dus beschouw ik het van een afstand". „Beschouw het maar vanuit de kerker", brult Ottar. „Daar zullen we je dan eens nader aan de tand voelen". Kon 159.00—161.00 Philips 229'A230Va Unilever 329—3331 (ƒ164.65) (234%) (334 Va) Int. conc, Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2