Nederlaag voor Rusland Eerste „golf geëindigd Nieuwe minister van staatsveiligheid Oost-Duitsland WEERBERICHT in Australische persstemmen over «Irianweek» HOOGWATER ON- en MAANSTANDEN HET WEER De Voedingsraad over school melk verstrekking ZATERDAG 2 NOVEMBER 1957. 12e Jaargang Nr 4209 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW SENATOR GREEN OP SOESTDIJK DE ANTI-NEDERLANDSE CAMPAGNE Maatregelen van de posterijen rond Kerstmis en Nieuwjaar DE TOESTAND OP CYPRUS SUDIBJO „TWEEDE GOLF ZAL FELLER ZIJN" In Djakarta is vrrdag bekendg-maakt, dat de eerste ..golf van de fanatieke a^ti-Nedcr'andse campagne voor de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea tot een einde is gekomen. De minister van Voorlichting Sudibio, die voorzitter is van het comité van actie voor de bevrijding van West-Trian, kond'gde aai>, dat op 10 november, de Indonesische „heldendag", de tweede golf zal beginnen, die een nog feller karakter zal dragen. Meeste Hollanders blijven 's avonds thuis. Djakarta een stad vol geverfde slagzinnen. De nu beëindigde eerste fase heeft Djakarta getrans formeerd in een stad vol met, in rood en zwart ge verfde slagzinnen op de mu ren en gevels van Neder landse kantoren en woon huizen. Zij bracht de Neder landse gemeenschap in een alarmtoestand en sommige leden daarvan, in het bijzon der doch niet uitsluitend vrouwen, in een staat van paniek. Ongerustheid onder Nederlanders over tweede fase. SUBANDRIO WAARSCHUWDE DE ENGELSE PERS IN SINGAPORE Het nummer van heden telt 10 pagina's. Jlllllllllllllll onder Het auto-ongeluk van majoor K. MELKVERSTREKKING OP SCHOOL EEN BELANGRIJKE FACTOR VOOR SCHOOLJEUGD Tweede Russische kunstmaan wordt in november gelanceerd HET TURKS-SYRISCHE GESCHIL Syrië en Turkije TURKEN ZOUDEN SYRISCH DORP HEBBEN* BESCHOTEN Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2,—; per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dadelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2.25 Rubriek Kleine A ivertenties f géé- handelsadver tenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Van de gebeurtenissen, die in de afgelopen week hebben plaats gegrepen lijkt het bezoek van de eerste minister MacMillan aan Eisenhower wellicht het belangrijkste. Zeker om de resultaten, die zo ogenschijnlijk zijn bereikt, en niet in al te uitvoerige en dan weinig zeggende communique's zijn weergegeven. MacMillan en Eisenhower zijn het er over eens geworden, dat een nauwere samenwerking tussen Engeland en de V. S., die zich toch altijd verwante staten gevoelen, noodzakelijk is op het gebied van de raketwapenen en aanvallen, die daartegen kunnen worden onder nomen; een vraagstuk dat door Spoetnik in het middelpunt der belangstelling is geplaatst. Het is natuurlijk de vraag in hoeverre het Amerikaanse congres bereid zal zijn om de geheimhouding van alles wat met atoom zaken verband houdt, op te heffen, zonder welke opheffing een dergelijke samenwerking moeilijk aannemelijk is. Maar ook verder heeft dit bezoek, onmiddellijk volgend on het brede pad van sym- patliie dat het bezoek van koningin Elisabeth had geopend, een geheel'nieuwe sfeer geschapen, die wellicht het duidelijkst hierin tot uiting komt. dat er van een a.s. ontmoeting met Rusland geen snrake is, en dat in december de gebruikelijke conferentie van de NATO een soort topconferentie zal zijn, die de Russen tot waar schuwing mag dienen. hopen rr.ag wat onpartijdiger zal zijn dan in de Suez-geschiedenis het geval was. De demonstraties in Syrië leken nogal kunstmatig; de de monstraties in,Turkije voor vrij heid en onafhankelijkheid leken werkelijker, vooral omdat bij de verkiezingen eigenlijk de buiten landse politiek buiten het geding is gebleven. EEN TAS NAAR MOSKOU? Er zijn met deze ontmoeting en de daarin behandelde kwestie van het nabije Oosten enkele ge ruchten verbonden over de be ruchte diplomatieke tas, die Loy Henderson, Eisenhower's speciale afgezant, in Istanboel aan de Russen zou zijn kwijtgeraakt; men mag aannemen, dat deze ge ruchten, door het dikwerf niet altijd even betrouwbare Parijse dagblad „Le Monde" gelanceerd, minder ernstig zijn dan zij lijken. Ware er inderdaad iets zoek ge raakt, dat niet in handen van de tegenstander behoorde, er was in en buiten de Verenigde Naties genoeg gelegenheid geweest voor de Russen om dit duidelijk naar- voren te brengen. Het is alsof Eisenhower een duw in de rug heeft gekregen om zich meer met de psychologie van het Vmerikr.anse volk te be moeien; zijn eerste speech over bet zelfvertrouwen heeft de beurs reeds versterkt, en al is de ma laise daar niet gemakkelijk over- koombaar, er kan wel wat goeds van verwacht worden. Daarbi.l blijkt dat in Eniwetok, in Flori da en elders op de terreinen van de luchtmacht /eer geslaagde proefnemingen zijn gedaan, die geloof doen hechten aan de voor- snelling, dat de kunstmaan, die in het nieuwe jaar van Ameri kaanse zijde de aarde zal gaan bekijken, op komst is. Voor de V. S. zijn de gebeurte nissen in het roerige Guatemala even wat lastig; grijpen zij niet ii dan kunnen daar ongelukken van komen; grijpen zij wel in, dan kunnen zij licht van onge oorloofde inmenging worden be schuldigd. een Pyrrhus-overwinning zal zijn. Malinofsky zal gewaarschuwd zijn als geen ander, en het mili tair element is in de jaren na Stalin's dood zodanig onafhanke lijk geworden, dat het voor welke partijleider hoe sluw ook, moei lijk zal zijn het in bedwang te houden. Maar dit zijn zaken van de toekomst, wellicht een zeer nabije toekomst, wellicht een iets verder afliggende; men weet dit niet, en de Russen zelf zullen het ook niet weten. De betekenis ervan moet voor een deel gezocht worden in het nabije Oosten. Men kan over de spanningen, die nog steeds niet door een werkelijke ontspanning gevolgd zijn, spreken zoveel men wil: Rusland heeft hier een wel bewuste diplomatieke nederlaag geleden. PROMOTIE OF DEGRADATIE? Zo op het eerste oog gezien lijkt de vervanging van de popu laire Zjoekow door Malinofsky een gebeurtenis van groter direct belang. Er heerste echter grote onzekerheid over wat het lot van Zioekow zal zijn. Het feit, dat ziin val en degradatie konden ge schieden terwijl hij bijna drie weken in Joego-Slavië en Albci- nië rondtoerde, duidt niet op grote voorzichtigheid, die hij be tracht heeft. Men mag aannemen, dat daar om de eventuele overwinning, die Chroesjtsjow zal behalen, d.w.z. indien vooral militairen en stu denten zich bij de beslissing van het zg- partijbestuur neerleggen, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Minder wind Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige langs de kust tijdelijk harde westelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. IN HET TURKSE BAD. Als Turkije zich bevreesd had getoond voor de ongetwijfeld be denkelijke bedreigingen van Rus land versterkt door de benoe ming van Rokossowsky aan het Turkse front, dan zou het anders zijn. Maar Amerika heeft hier een duidelijk woord gesproken, en Turkije heeft nauwelijks be- wogen. Het is in de Veunigde Naties geenszins gegaan zoals men dit wenste. De Syriërs vonden er dit od dat zij vertelden, dat Syrië de' geste van bemiddeling van Ibn Saoed niet hadden begrepen. Maar nadat hij deze heeft ver duidelijkt, zijn zij even recalci trant gebleven'. In de Verenigde Naties heeft Gromyko een zeld zaam felle rede gehouden, niet tegen Turkije, maar tegen Ame rika. Wat Washington veel eer der had moeten doen. is geschied: er werd op even felle wijze op geantwoord. De Arabieren, die wel de belangrijkste groep in het Aziatisch— frikaanse blok vor men, waren er min of meer be duusd van. Zij kregen er Syrië weliswaar niet toe om de bemid deling van Saeod te aanvaarden, maar inmiddels is de onpartijdige commissie van de V. N., die sieehts onheil had kunnen stich ten. van de baan en in de plaats daarvan komt nu een missie van Hammarskjoeld, die naar men ATHENE EN PARIJS. Het is wel merkwaardig, dat juist in deze dagen Kardelj, Ti to's rechterhand, in Athene over Cyprus ging spreken, maar daar voor is in zoverre reden, omdat door het aftreden van Harding in Cyprus de militaire fase is verlaten en heeft plaats gemaakt voor de diplomatieke. Een geluk is het voor Turkije, dat de demo cratische partij aan het bewind bhjft met haar sterke man Men- deres, doch met een verminderde meerderheid. Dat geeft aanlei ding tot groter voorzichtigheid in de binnenlandse politiek, en het leidt toch niet tot op dit ogenblik ongewenste veranderin gen. Wat intussen blijft voortsukke len is de Franse crisis. Men meende vast en zeker te kunnen aannemen, dat Mollet er in zou slagen, dank zij een afspraak met de rechtsen onder Pinay een kabinet te vormen voor vier maanden, en daarmede de inves tituur te verkrijgen. Hij kreeg haar echter niet, een goede les. Een der minder bekende radica len ging daarna een poging wagen. Frankrijk heeft allerlei dingen te bedenken, niet over de econo mische toestand en Algiers, maar ook dat de verschillende Euro pese organisaties in geding zijn; dat men er over spreekt ze alle naar Brussel over te plaatsen; terwijl Frankrijk in elk geval wil, dat O.E.E.C. en Straatsburg meer zouden samenwerken. Welk een geheel ander beeld biedt dan niet West-Duitsland, dat een krachtige buitenlandse politiek voert. Op de verbreking van de diplomatieke relaties met Joego-Slavië is een afwachtende houding van Amerika gevolgd; Belgrado behoeft niet meer zeker te zijn van Amerikaanse wapen steun en het ontkent zelf, bij voorbaat, dat het Russische steun zal krijgen. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Vrijdagochtend om half twaalf heeft H.M. de Koningin ten pa- leize Soestdijk de 90-jarige Ame rikaanse senator Francis Green ontvangen voor een informeel bezoek. Senator Green, die in zijn func tie van voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor buiten landse betrekkingen een land reis maakt door de Nato-landen, heeft reeds in 1893 tijdens een ontvangst in Weimar een ontmoe ting gehad met Prinses Wilhel- mina en Koningin Emma. Bii het onderhoud was ook H.K.H. Prinses Margriet aanwe zig. De senator heeft dus kennis gemaakt met vier generaties van het Huis van Oranje. Zowel Kerstmis en Nieuwjaar vallen ditmaal tussen het week einde, zodat in veertien dagen tijd vier keer de nachtposttrei nen niet zullen rijden (namelijk in de nachten voorafgaande ana de zon- en feestdagen). Boven dien wordt juist in de periode Kerstmis-Nieuwjaar extra veel post verwerkt. In verband daarmee zullen er in de nachten, voorafgaande aan die waarin geen posttreinen zul len riiden, Daags voor de zon- en feestda gen zal ook de post zoveel en zo ver als mogelijk worden wegge werkt, zodat men op de feestda gen zelf „zo schoon mogelijk" denkt te zijn. Post, die daags vóór de zon- en feestdagen de eindbe stemming niet heeft bereikt zal worden weggewerkt met extra mankracht en materieel in de nacht volgende op de feestdagen. In Limassol zijn vrijdag pam fletten verspreid, waarin met hervatting van de strijd tegen de Britten wordt gedreigd, ten zij er een oplossing van het pro- bleem-Cyprus in overeenstem ming met de verlanges van de Cyprische bevolking wordt ge vonden. De pamfletten droegen de on- tekening van de verzetsorgani satie E.O.K.A., maar de gebrui kelijke ondertekening van de lieder Dighenis ontbrak. Dit is het eerste directe drei gement sedert het begin van het bestand op Cyprus. toegepast, zodat alles onder één leiding bleef. Dit was noodzake lijk, aldus „Merdeka" om gebeur tenissen te voorkomen, dis voor de 'campagne zelf nadelig zouden zijn. Het blad waarschuwt er ver volgens voor, dat men moet op- passsn dat deze bevrijdingsactie niet wordt misbruikt door men- ssn, die in troebel water willen vissen. Als dit niet kan worden voorkomen, zal dit de strijd voor het internationale forum in dis- crediet brengen. De communistische „Harian Rakjat" noemde de voorbereidin gen voor de tweede actie de meest belangrijke voor het Indo nesische volk. Het blad beschuldigt de Neder landse diplomatieke vertegen woordiger, de heer Hasselman, ervan een verkeerd beeld te heb ben gegeven van de West-Irian- actie, door het te doen voorko men alsof het leven Van de Hol landers al in gevaar zou zijn. De feiten hebben uitgewezen, aldus „Harian Rakjat", dat de actie met zoveel discipline werd uitge voerd, dat zich geen incidenten hebben voorgedaan. In afwachting van de verdere gebeurtenissen, blijven de meeste Hollanders op het ogenblik des Tot de gevallen van molestatie van Nederlanders, welke ter ken nis van de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiging in Dja karta werden gebracht, behoor de een Nederlander, die in 't zie kenhuis moest worden opgeno men, In vele andere gevallen drongen de met verfmateriaal uitgeruste jongelieden de huizen binnen, en werden auto's bescha digd. Er heerst grote onzekerheid over wat in het tweede stadium van deze campagne kan wor den verwacht, en het dagelijks zien van slagzinnen als „Dood aan de Nederlanders" wekt gro te bezorgdheid onder de Neder landse inwoners in de hoofd stad. De artikelen in de Djakartaan- se pers dragen er weinig toe bij om deze gevoelens te verlichten. De nationalistische „Merdeka" schreef vrijdag, dat de actie haar hoogtepunt nog niet heeft be reikt. „Maar niettemin was het succes van de eerste fase sensa tioneel. Dit moet de Hollanders tot nadenken stemmen". Het blad constateert, dat het voornaamste bij de inzet van de West-Irian-campagne is geweest, dat volledige coördinatie werd avonds thuis, achter gesloten en beschilderde ramen. I Een woordvoerder van het In donesische ministerie van Buiten landse Zaken heeft vrijdag ver klaard, dat „koloniale dagbladen zoals de Singapore Standard en de Straits Times naar het schijnt nog steeds te stom. zijn om de wijze waarschuwing te begrijpen die minister Subandrio kortgele den heeft geuit over de vijandige houding van de Engelse pers in Singapore tegenover Indonesië Tijdens een persconferentie in Singapore had minister Suban drio de Engelse dagbladen in Singapore gewaarschuwd, dat 'n vijandige houding tegenover In donesië tegen de belangen van regering en volk van Singapore indruist. De woordvoerder ontkende, dat minister Subandrio daarbij cri- tiek op de regering van Singa pore zou hebben geuit. De woordvoerder, het hoofd van de afdeling voorlichting en culturele zaken van het Indone sische ministerie van Buiten'and- se Zaken, Suska, zeide dat de En gelse pers in Singapore die Su bandrio voor zijn waarschuwing krachtig had aangevallen) duide lijk niet in staat is om de gedach ten en gevoelens van regering en volk weer te geven en alleen maar de koloniale en kapitalisti sche belangen vertegenwoordigt, die op een geheel ander gebied liggen dan het handhaven van goede nabuurbetrekkingen met Indonesië. OMKPERKTE GARANT* ZONDAG 3 NOVEMBER. HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.15 11.50 0.30 0.40 n.m. 11.25 12.40 12.50 MAANDAG 4 NOVEMBER. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.43 0.18 0.58 1.08 n.m. 12!35 1.15 1.25 ZON MAAN JV. i i op op ondei 7.38 17.12 15.03 2.07 7.40 17.11 15.23 3.11 7.42 17.09 15.44 4.15 7.44 17.07 16.07 5.20 7.45 17.05 16.33 6.25 7.47 17.Q* 17.04 7.31 ENKELE BUIEN. In de loop van de dag stroom de koude polaire lucht het Euro pese continent binnen en is tot Polen en de Alpen doorgedron gen. Deze lucht werd aange voerd door een Zuidwestelijke wind die geleidelijk toenam en langs de kust de grens van storm overschreed. Het stormveld werd veroor zaakt door een diepe depressie die over Schotland in Noordoos telijke richting wegtrekt. De de pressie wordt gevolgd door flinke luchtdrukstijging waardoor de wind tijdelijk wat afneemt. Op het midden van de Oceaan nadert een nieuwe storing die in snel tempo naar Ierland beweegt en ook in ons land de wind later weer zal doen aanwakkeren. De temperaturen zullen van daag nog iets lager zijn. Hij werd in 1940 in Zweden tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld en later aan Rusland uitgeleverd. Na de oorlog bouw de hij een sabotage- en spionage- netwerk op. Vier jaar geleden werd hij minister van Staatsvei ligheid. Zijn opvolger, de 51-jarige Mielke, verliet Duitsland in 1931. Hij werd er toen van verdacht bij een communistir h relletje twee poiitie-agenten doodgeschoten te hebben. Hij vestigde zich in Rus land en keerde aan het einde van de oorlog met het rode leger naar Duitsland terug. Het onderzoek, dat de konink lijke marechaussee heeft inge steld naar de oorzaak van het aan majoor K. overkomen ver keersongeluk, heeft tot nu toe geen enkele aanwijzing opgele verd, dat hier sprake van een ge forceerde aanrijding zou kunnen zijn. Aldus heeft de iegervoor- lichtingsdienst desgevraagd mee gedeeld. Niettemin is een des kundige van de rijksidentificatie- dienst bij de zaak betrokken en deze zal het onderzoek voortzet ten. De persdienst van de Oostduit- se regering heeft bekendge maakt, dat de minister van Staatsveiligheid, Ernst Wollwe- ber, onmiddellijk zal worden ver vangen door zijn plaatsvervanger Erich Mielke. Volgens de be kendmaking, die door het Oost- duitse persbureau A.D.N. is ge publiceerd, heeft Wollweber om gezondheidsredenen ontslag ge vraagd. Westelijke waarnemers in Ber lijn toonden zich verrast over de vervanging van Wollweber, die voor de oorlog, als leider van het Westeuropese bureau van de comintern in Kopenhagen, zich de bijnaam „koning der sabo teurs" verwierf. Zijn eerste roem i jgstte hij in 1918, toen hij, als stoker op een Duitse kruiser, in kiel de eerste rode vlag op een Duits schip hees. Wollweber was van 1928 tot 1933 communistisch lid van de Rijksdag. In 1933 vluchtte hij naar Denemarken. 0 Scheepssabotage werd zijn specia- van de kleuterleeftijd af tot in de adolescentie, de verstrekking van liteit en ook was hij een expert Kolanariikp fqetnr is. die onder de huidige om- in het organiseren van „verdwij ningen" en het smokkelen van wapens en propagandamateriaal. De herleving van de agitatie in Indonesië voor de overgave van Nederlands Nieuw Guinea aan dat land „is waarschijnlijk niet meer dan een onbekookte uiting van onzekerheid in de bin nenlandse politieke toestand in Indonesië", schrijft de „Sydney Morning Herald" van gisteren in een hoofdartikel. Maar afgezien daarvan, heeft deze beweging een verontrustend aspect van 't sturen van 'n open bare mening in een koers die ge richt is tegen Australië zowel als tegen Nederland, aldus het blad, dat van mening is, dat dit moge lijk schade zal berokkenen aan de betrekkingen tussen Austra lië en Indonesië. Een krachtig protest van de Australische rege ring kan in het stadium waarin de actie zich thans bevindt, een heilzaam effect hebben. De hou ding van Australië jegens Nederl. Nieuw-Guinea wordt in geen en kel opzicht bepaald door vijan digheid tegenover de Indone siërs, ofschoon deze vriendschap pelijke betrekkingen zich niet zo ver behoeven uit te strekken ais het opleiden van Indonesische of ficieren in Australië tot moge lijke toekomstige commandanten van acties tegen onze nog betere vrienden, de Nederlanders. A's men de zaak op de keper be schouwt is Westelijk Nieuw Gui nea noch deel van Nederland, noch van Indonesië, het is een gedeelte van Nieuw-Guinea. De doelstelling van de Australiërs in Nieuw Guinea is dezelfde s s die van de Nederlanders: de Pa poea zo ver te civiliseren, dat hij in staat zal zijn, zijn toekomst in eigen handen te nemen. (De Australische regering heeft kort geleden bekend ge maakt, dat enige Indonesische officieren een opleiding zullen krijgen in Australië.) De voedingsraad is van oordeel dat ter bevordering of het behoud van een goede dagelijkse voeding van de Nederlandse schooljeugd De tweede Russische kunstmaan zal in november worden gelan ceerd. Dit heeft prof. Koechar- kin, vice-voorzitter van de as tronomische raad van de Rus sische academie van weten schappen medegedeeld in een vraaggesprek met het Hon gaarse blad „Nepakarat" aan gehaald door het Hongaarse persbureau. v D'ï Russische hoogleraar voegde hieraan toe, dat binnenkort de eerste raket naar de maan kan worden afgeschoten. melk op school een belangrijke factor is, die onder de huidige om standigheden niet kan worden gemist en steun verdient. Zowel de zeven westelijke lan den als Syrië hebben zich op voorstel van Indonesië bereid ver klaard hun resolutie over het Turks-Syrische geschil in te trek ken. Zoals bekend, had het wes ten voorgesteld de bemiddeling van Hammarskjoeld in te roepen terwijl Syrië een commissie van onderzoek wenste. Syrië zal wel om handhaving van de kwestie op de agenda vra gen. .De raad neemt dit standpunt in in een rapport over de beteke nis van de schoolmelkvoeding in Nederland, dat hij op verzoek van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft samenge steld. Er bestaat op het ogenblik geen reden, aldus het rapport, om het enige jaren geleden vast gestelde „gewenste melkgebruik" van 600 ml voor kleuters van 4 6 jaar, 750 mi voor schoolkin deren van 713 jaar en 750 ml voor de leeftijd van 1421 jaar, te herzien. Er kan echter niet o itkend worden dat aan kennis omtrent de wetenschappelijke achtergrond voor deze hoeveel heden nog het een en ander ont breekt. Onder andere zijn balans studies voor de behoefte van cal cium schaars. Ten aanzien van het werkelijke melkgebruik constateert de raad dat deze in verscheidene van de onderzochte groepen het ver bruik van melk bij de aanbevolen hoeveelheden achter blijft. Een onderzoek in 700 gezinnen uit de middelste en betere welstands klassen voorts, maakt het on waarschijnlijk dat dit onvoldoen de gebruik van melk door een ruimer gebruik van andere com penserende voedingsmiddelen wordt goedgemaakt. De raad ver wacht een spoedige verandering hierin niet. Tenslotte adviseert de raad een goed opgezet, gericht onderzoek naar het nut van school melk voor de Nederlandse jeugd, dat echter alleen zinvol kan zijn als het z'ch uitstrekt van de lagere schooljaren tot ver in de adoles centie. De voorzitter van de assemblee sir Leslie Munro, zei er zeker van te zijn, dat de assemblee deze gang van zaken als een be vredigend resultaat van het de bat beschouwt. Hij stelde het volgende agenda punt aan de orde, namelijk de ontwerp-overeenkomst over de verhouding tussen de Verenigde Naties en het internationale atoombureau. Aangezien nie mand hierover het woord wenste, schorste hij de vergadering. De Amerikaanse afgevaardigde Lodge heeft aan de pers ver klaard, dat Amerika tevreden is over het verloop van het debat. Hij is van mening dat de instel ling van een commissie van on derzoek aan de Syrische klacht een gewicht zou hebben toege kend dat zij niet heeft. De Weg is nu vrij voor bemiddeling door koning Saoed, zei hij. Volgens een officiële woord voerder van de Syrische regering hebben de Turken het Syrische dorp Kuneitra donderdagavond een half uur lang beschoten. De woordvoerder zei dat de Syrische politie en burgerwacht zich on middellijk naar het dorp begaven. Hij maakte geen gewag van do den of gewonden. De woordvoerder verklaarde voorts dat vier Turkse vliegtui gen en een niet gelndentificeerd buitenlands toestel donderdag on afhankelijk van elkaar het Syri sche luchtruim, hebben geschon den. De Syrische opperbevelhebber, generaal Afif Bizri, heeft vrijdag in een toespraak, die hij in Ha- rasa, een plaats ten noorden van Damascus, hield, vrijwilligers aangespoord loopgraven te ma ken, die moeten dienen tot „graf voor de aanvallers". Hij gaf voorts een verklaring uit waarin wordt gezegd dat pre sident Eisenhower van de Ver enigde Staten president MacMil lan van Groot-Brittannië op hun besprekingen te Washington be sloten hebben nieuwe stappen te gen Syrië te ondernemen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1