m De lonen in Engeland Het verzet van Zjoekof Rechtszaken vrouwen en één man Wat brengt de radio? TWEEDE BLAD Vrijdag 1 november 1957 12e jaargang no. 4208 LAGERHUIS KEURT FINANCIËLE MAATREGELEN DER REGERING GOED De Engelse regering heeft woensdag duidelijk laten blijken, dat zij bereid is het hoofd te bieden aan ernstige moeilijkheden in de Engelse industrie, die het gevolg mochten zijn van afgewezen looneisen van de vakvereni gingen. ARCHIEF VAN TSARISTISCHE GEHEIME POLITIE WORDT GEOPEND MINDERHEIDS REGERING IN ZWEDEN HONGAREN VEROORDEELD HET PLAN VOOR EEN OLIEBUISLEIDING LANGS SUEZK AN AAL Klacht van Nedersaksen Arabische Liga steunt Syrië DE VERENIGDE NATIES EN_ ZUID AFRIKAANSE APARTHEIDSPOLITIEK VERSCHRIKKELIJKE EN ERG VERSCHRIKKELIJKE SNEEUWMANNEN Monsters van 1 tot 5 meter hoog TWEEDE SPOETNIK OP 7 NOVEMBER DE LUCHT IN MAATREGELEN TEGEN COMMUNISTEN IN EGYPTE ROOFOVERVALLERS TE DOETINCHEM GEARRESTEERD Personeel van Britse legatie in Boedapest op vrije voeten Nobelprijzen toegekend HET PROJECT-FAR-SIDE De minister van Arbeid, Mac Leod, zei in het Lagerhuis, dat naar zijn mening in Engeland de betekenis van stakingen wordt overdreven. Een grote staking, of een aantal stakingen zouden verlies van export betekenen en druk op de betalingsbalans ver oorzaken. Voortgaan met het in willigen van inflationistische looneisen, zoals in de afgelopen twee jaren gebeurde, zou even grote eisen aan de economische positie van het land stellen en van evenveel invloed op het ver trouwen, aldus de minister. In antwoord op een vraag van de oppositieleider, Hugh Gaits- kell, of de regering een door ar bitrage goedgekeurde loonsver hoging zou toestaan, zei Mac Leod: „Wij zijn voornemens het aan ieder duidelijk te maken, dat wij vastbesloten blijven geen in flationistische beloningen, of deze nu door onderhandeling dan wel door arbitrage verkregen werden te financieren. Ik geloof, dat het een ramp zou zijn. wanneer er in de industrie een soort burgeroor log zou uitbreken. Het zou ramp zalig zijn, wanneer er een kracht proef zou komen, om uit te ma ken, of de gelden van de vakver enigingen dan wel de munt het eerst bezwijkt. Bij een dergelijke zinloze strijd zou er geen over winnaar zijn. Alleen onze con currenten zouden er voordeel van hebben". De nationale vakvereniging van spoorwegpersoneel heeft woens dag de waarschuwing van de mi nister van Financiën, Thomey- croft, van de hand gewezen, dat er een „ramp" zou volgen op loonsverhogingen op grote schaal. De secretaris-generaal der vak vereniging zei, dat alle Engelse vakverenigingen onmiddellijk de uitdaging van de regering moes ten aannemen. De eis van het spoorwegpersoneel inzake, een belangrijke loonsverhoging zal gehandhaafd blijven. Desondanks zal de vakvereniging trachten De correspondent van het Italiaanse communistische par tijorgaan „Unita" weet uit Mos kou te melden dat de poging om de Russische organisatie weer zoveel mogelijk invloed te geven in het Russische leger op heftig verzet van maarschalk Zjoekof zijn gestuit. Zjoekof redeneerde als mili tair en zag als waarborgen voor het handhaven van de discipli ne bij de strijdkrachten uitslui tend de instandhouding van een krachtig bevel en een streng doorgevoerde hiërarchie. Hij was van mening dat het politie ke werk van de partijcomité's een element van gevaarlijke on zekerheid en een aanval op de „ijzeren discipline" inhield, al dus „Unita". De deskundige voor Russische aangelegenheden van het Fran se blad „France Soir", Michel Gordey, schrijft in genoemd blad dat het centrale comité van de Russische communisti sche partij maarschalk Zjoekof er waarschijnlijk van zal be schuldigen dat hij getracht heeft het rode leger in zijn macht te krijgen en „de per soonsverheerlijking" te bevorde ren. Volgens Michel Gordey zou deze tweevoudige beschuldiging tengevolge hebben dat Zjoekof uit het presidium van de partij wordt gestoten en ontslagen wordt als minister van Defen sie. De Moskouse correspondent van het Deense communistische blad „Land og Folk" meldt dat Zjoekof „volkomen alleen" stond voor wat zijn opvatting van het partijwerk onder de Russische strijdkrachten betreft. Tass meldt dat het blad van In de universiteit van Stanford in Califomië is men dinsdag begonnen met het uitpakken van een archief der vroegere tsaristische geheime politie, dat vermoedelijk allerlei gege vens over huidige en vroegere Russische leiders bevat. In de Sowjet-Unie weet men niet be ter, of dit archief is indertijd vernietigd. Het archief is vroeger door een afdeling van de Russische ge heime politie in Parijs samen gesteld en in 1926 door de toen malige ambassadeur in Frank rijk, Maklakoff, naar Amerika gezonden. Maklakoff, die voor zijn leven vreesde, verzocht de Amerikaanse autoriteiten het archief tot na zijn dood inge pakt te laten staan. Hij ver klaarde indertijd, dat het ar chief verbrand was. Maklakoff is in juli in Zwitser land overleden. In het archief zijn reeds stukken gevonden die betrekking hebben op Trot sky (onder zijn echte naam Bronstein), Molotof (Skriabin) en de vroegere Poolse dictator maarschalk Pilsudski. het rode leger „Rode Ster" een beroep heeft gedaan op de Rus sische strijdkrachten om zich achter de partij te scharen. In het desbetreffende artikel wordt er bij de bevelhebbers politieke officieren en partijlieden in de onderdelen van de strijdkrach ten op aangedrongen dagelijks pogingen te ondernemen om de politieke bewustwording in alle rangen van de rode strijdkrach ten te versterken. „De kracht en de onoverwin nelijkheid van de Sowjetstrijd- krachten spruit voort uit de nauwe band tussen deze strijd krachten en het volk en uit de leiding die de partij geeft", al dus het blad. De Zweedse premier, Tage Er- lander, wiens coalitieregering de vorige week aftrad, heeft woens dag een minderheidsregering van sociaal-democraten ge vormd. De vier posten die in de coali tieregering door agrariërs wer den bekleed, worden thans door sociaal-democraten ingenomen en de overige 11 zijn ongewij zigd gebleven, waaronder de functie van minister van Bui tenlandse Zaken, Oesten Unden. De agrariërs verlieten het ka binet na een referendum over aanvullende staatspensioenen, dat ten gunste van de socialis tische voorstellen uitviel. Volgens het Hongaarse blad „Eszak Magyardrszag" heeft een Hongaarse volksrechtbank in Miskolc 12 mensen, veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërend van 2 jaar tot levenslang, we gens het plegen van terroristi sche daden, gericht tegen het communistisqhe bewind tijdens de opstand van het vorig jaar. De besturen van de Engelse oliemaatschappijen hebben een verzoek om deel te nemen aan de aanleg van een oliebuislei- ding langs het Suezkanaal van de hand gewezen, zo wordt uit goede bron te Londen verno. men. Het verzoek was gedaan door de Libaanse financier Emi- le Bustani, een persoonlijke vriend van president Nasser. Naar men meent te weten, zijn de Engelse oliemaatschap pijen van oordeel, dat een btiis- leiding op Egyptisch grondge bied niet méér zekerheid biedt dan het Suezkanaal. De reder Aristoteles Onassis heeft, zoals bekend is, reeds ge weigerd het project te financie ren, dat ook voorziet in uitbrei ding van de haveninstallaties en in de bouw van olietanks te Port Said en Suez. De kosten van deze werken bedragen 100 miljoen pond. De minister-president van Ne dersaksen, Heinrich Hellwege, heeft er bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn over geklaagd, dat de Duitse lei der van de delegatie die met Nederland onderhandelt over grensproblemen, prof. Kauf- mann, zich op 14 oktober in Em- den van de waterbouwkundige problemen van de Eems en van haven-, scheepvaart- en econo mische aangelegenheden op de hoogte heeft gesteld zonder voordien in contact te treden met de regering van Nedersak sen. Hellwege merkt op, dat Bonn zich tot dusver steeds bereid heeft getoond met de Nedersak- sische regering overleg te plegen in kwesties bij de onderhande lingen met Nederland die Neder saksen raken. een crisis, die tot een staking zou kunnen leiden, te voorkomen. LAGERHUIS KEURT FINAN CIËLE MAATREGELEN DER REGERING GOED. Het Engelse Lagerhuis heeft na een debat van twee dagen de door de regering genomen maat regelen tot verdediging van het pond sterling, met name de dis contoverhoging van 5 tot 7 pro cent van 19 september j.l. goed gekeurd. Tevoren had de minister van Financiën, Peter Thorneycroft, opnieuw er op gewezen, dat de regering vastbesloten is de tegen woordige pariteit van het pond sterling te verdedigen. De raad van de Arabische Liga heeft de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Ham- marskjoeld, donderdag telegra fisch medegedeeld dat zij de klacht van Syrië, dat Turkije zijn veiligheid bedreigt, volledig on derschrijft. Bij de speciale politieke com missie van de algemene vergade ring der Verenigde Naties is woensdag door 26 leden een ont- werp-resolutie ingediend waarin op Zuid-Afrika een beroep wordt gedaan de rassenscheiding te herzien. De speciale politieke commissie bespreekt de apart heid in Zuid-Afrika alvorens de algemene vergadering een debat aan deze kwestie zal wijden. In de ontwerp-resolutie wordt voorts betreurd, dat Zuid-Afrika nog niet heeft geantwoord op een soortgelijke resolutie die de algemene vergadering vorig jaar heeft aangenomen. De Zuid-Afrikaanse regering verzet zich tegen behandeling van haar apartheidspolitiek en de kwestie-Zuid-West-Afrika door de Verenigde Naties, omdat dit vol gens haar binnenlandse aange legenheden zijn. Zij heeft vorig jaar uit protest tegen de „V. N.- inmenging" haar delegatie terug getrokken en zij is sindsdien slechts „symbolisch" vertegen woordigd. Er bestaan in de Himalaja niet alleen verschrikkelijke, maar ook erg verschrikkelijke sneeuwman nen, zo heeft de lama Peenja- bara, abt van het klooster van de Dalai Lama te Katmandoe in Ne pal na een uitgebreid onderzoek verklaard. Volgens hem leeft de erg ver schrikkelijke sneeuwman op hoog ten van meer dan 4000 meter. Dit monster is 4 tot 5 meter hoog, een vleeseter en als hij de kaïns krijgt, een menseneter. De min der verschrikkelijke sneeuwman is ruim 2 meter hoog, leeft op hoogten van 3 tot 4000 meter en is zowel vlees- als planteneter. Men ziet hem wel in het dal van Baroen. Gelukkig is er ook een minder verschrikkelijke sneeuwman, die maar 1 meter 70 hoog is 'en die alleen maar planten eet, zo heeft de abt verklaard. De Moskouse correspondent van de Londense „Daily Worker" meldt, dat de Russische autori teiten van plan zijn op 7 novem ber a.s., de 40e verjaardag van de oktoberrevolutie, een tweede, grotere Spoetnik de lucht in te zenden. Men moet er evenwel rekening mee houden, aldus de correspondent, dat het lanceren van allerlei omstandigheden af hankelijk is, zodat vertraging bij de verwezenlijking van de plan nen kan ontstaan. Er is nog niets officieel bekendgemaakt. Ander „wetenschappelijk vuur werk" om te tonen hoever de Sowjet-Unie gevorderd is omvat het te water laten van de atoom- ijsbreker „Lenin" en de eerste vlucht van een nieuw passagiers vliegtuig dat zonder tussenlan ding 170 tot 180 passagiers van Moskou naar New York kan brgen met een kruissnelheid van 960 km per uur, aldus de corres pondent. door BRUNO J. VROUW DOODDE HAAR BABY Donderdag heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof te Arnhem mr. G. W. C. Bijvoet, nogmaals vijf jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de regering, voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist, tegen de 29-jarige huis vrouw te Oosterbeek G. H. P., wegens moord op haar zoontje van drie maanden. Zij heeft bekend de baby op 10 maart 1953 in een put te heb ben verdronken. Door oplet tendheid van controleurs van het bevolkingsbiireau van de ge meente Renkum kwam de mis daad aan het licht. Op 19 september j.l. had mr. Bijvoet reeds dezelfde straf ge- eist. Nadat de psychiater zijn rapport had toegelicht, wenste de procureur-generaal bij deze eis te persisteren. Uitspraak op 13 november. PROCUREUR-GENERAAL EIST 1000,— BOETE WEGENS ROEKELOOS RIJDEN De procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, heeft donderdagmiddag tegen de 48- jarige natuurkundige, dr. J. O. uit Hilversum, die enkele maan den geleden door de rechtbank werd veroordeeld tot een boete van 300 gulden wegens het ver oorzaken van een ongeluk door roekeloos rijden, in hoger be roep een boete van 1000, sub. 100 dagen hechtenis geëist. Dr. O. was vorig jaar op een donkere novemberavond, met zijn auto uit de richting Haar lem komend, ter hoogte van Uit hoorn op enkele mensen inge reden, die op de rijbaan ston den om een auto uit de berm te trekken. Twee mensen werden hierbij ernstig gewond, een 19- jarige jongeman zelf zó ernstig, dat hij beide benen brak en een gedeelte van zijn voet moest missen. Deze beide personen, donder dagmiddag als getuigen ge hoord, verklaarden, dat zij dui delijk waarschuwingssignalen hadden gegeven met een rode lamp, toen een vrachtwagen be zig was met een kabel de ge strande personneauto uit de berm te trekken. Dr. O. die in appèl was geko men omdat hij meende geen schuld aan het ongeluk te heb ben, "verklaarde dat hij in het geheel geen zwaaiende rode lamp had gezien. Wel was hem een file auto's opgevallen, die langs de kant van de weg stond, maar hij had niets bijzonders vermoed. Zijn snelheid bedroeg volgens hem c.a. 60 km per uur. De procureur-generaal, mr. A. S. de Muinck Keyser, zei in zijn requisitoir o.m. dat dr. O. had gehandeld in strijd met het wegenverkeersreglement, waar in staat dat men zijn snelheid zodanig moet regelen, dat men zijn auto tijdig tot stilstand kan brengen. Het kan natuurlijk zijn dat verdachte vermoeid was of slecht van gezicht, maar dan nog heeft hij aan deze verplich ting om tijdig te stoppen te vol doen, aldus de procureur-gene raal. Arrest over 14 dagen. 9) Nadruk verboden. „Ach, wat vind ik het prettig meteen al kennis met u te kunnen maken. Uw grootmoeder heeft mij al zo het een en ander van u verteld!", riep hij uit. „Mijn naam is Van Dongen... Walter van Dongen. Dat zegt u natuur lijk niets, maar uw grootma is op de hoogte van mijn komst; zij heeft mij namelijk zelf te loge ren gevraagd. Maar.zij zal het u zeker al wel verteld hebben?" „Uh... wel... Ja, inderdaad heeft zij wel zoiets gezegd", aar zelde het meisje. Zij stak mij haar hand toe en ik drukte deze. In de ogen van het meisje glom men pretlichtjes, alsof zij zich ergens erg over Verheugde. Een beetje plagerig, maar uiterst charmant, vroeg zij: „Mijn naam weet u ook al? Mijn grootmoeder zal u die wel gezegd hebben, ge lijk toen zij u vertelde, dat ik zulk een wispelturig wezentje kan zijn?" „Foei," zei ik. „Hoe kunt u uw grootmoeder daar nu van betich ten?" „MmmmZe zou groot gelijk gehad hebben; ik bèn soms erg wispelturig," zei het meisje. VAN LHEENKE. „Maar komt u toch verder! Wij staan hier maar in de hal of er geen kamers meer in huis zijn." Ik trok mijn jas uit, zette mijn hoed af, en zat even later in «en salon, die even luxueus was in gericht als de hal, ook erg ge zellig was, maar waarin van het smaakvolle toch weer iets werd bedorven door enkele kleinig heden, die in zulk een inrichting absoluut niet pasten en eerder bestemd waren voor een jonge- meisjeskamer. „Met dat al", zei ik, „w«et ik nog steeds uw naam niet. Ik wil niet graag onbescheiden lijken, maar.nu ja, ik zou het toch erg op prijs stellen, als ik wist of die naam zijn draagster qua schoon heid en charme waardig is." „Ou-la-la, u begint met com plimentjes, waar u natuurlijk niets van meent," lachte het meis je „Maar goed, u mag oordelen: ik heet Palma Durant." „Palma Durant... Pal-ma Du rant Ik herhaalde de naam en sprak hem uit, als proefde ik iets lek kers. „En?" voeg Palma schalks. „Het is een heel mooie naam: vloeiend en met iets lieflijks; Een krijgsraad te Cairo heeft donderdag ontbinding gelast van alle organisaties van de Egypti sche communistische partij en sluiting van al haar gebouwen. Verder heeft de krijgsraad der tien communisten veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van drie tot zeven jaar wegens poging tot omverwerping van de regering van president Nasser. Slechts twee van de 18 ver dachten, Sjauki Chalil en Kamel Abdallah, gaven toe, dat zij com munist zijn. Een politieman had de krijgs raad meegedeeld, dat de commu nistische cel van de verdachten sedert 1949 in alle delen van het land betrekkingen had. Een andere getuige van de po litie zei, dat al hadden de com munisten van 1956 de regering in haar strijd tegen het imperia lisme gesteund, hun doel altijd hetzelfde blijft, namelijk omver werping van elke niet-commu- nistische regering. Het communisme is in Egypte verboden, maar sedert enige tijd zijn ondergrondse organisaties werkzaam. De communisten juichten toen de vonnissen werden uitgespro ken. Zij riepen: „Leve de Sow jet-Unie, die de vrede steunt" en „Leve de Egyptische commuis- tische partij". Vier veroordeelden werden bij verstek veroordeeld. vooral de vóórnaam," zei ik aar zelend, om stellig te vervolgen: „maar helemaal waardig is die naam u toch niet. Enfin, troost u, geen enkele naam zou u hele maal waardig zijn. Zulk een lief lijkheid, een schoonheid en char me, is nooit in een naam te van gen." Het meisje kuchte even en speelde de verlegene; in werke lijkheid was zij allesbehalve ver legen, hetgeen ik heel goed aan voelde. Het was inderdaad een erg moo imeisje, met een karakteris tiek gezichtje, waarin alleen de mond iets te week was om het uitgesproken wilskrachtig te noe men. Zij was tamelijk klein van stuk, maar harmonisch van bouw. Wat het meest aan haar opviel waren haar ogen, die zeer donker waren, meer zwart dan bruin, hetgeen mooi contrasteerde met haar blonde haren. Zij hield die ogen zedig neer geslagen en speelde verstrooid met de ceintuur van haar japon, een japonnetje, dat kennelijk af komstig was uit een der eerste Parijse modehuizen. „U bent eigenlijk een veel te gevaarlijke man om ongechapro- neerd door een jonge vrouw ont vangen te worden," zei Palma. Ik lachte en verzekerde haar, dat ik volkomen betrouwbaar was. „Ik kom hier in de eerste plaats om zaken te doen," zei ik, „maar De politie te Doetinchem heeft de vier jongemannen gearres teerd, die woensdagavond een roofoverval hebben gepleegd op de 35-jarige textielhandelaar F. uit Venlo. Het zijn drie jonge mannen uit Doetinchem tussen de 25 en 30 jaar, H. B., G. R. en W. E. en de 16-jarige G. B. B., eveneens uit Doetinchem. Het initiatief tot de overval was uit gegaan van R., bij wie de tex tielhandelaar aan de deur was geweest om er wat te verkopen. R. had toen opgemerkt, dat de koopman veel geld bij zich had. Samen met zijn mededaders heeft R. de koopman toen aangeboden een dag „mee te werken bij de verkoop", waarna 's avonds de overval werd gepleegd. Drie employé's van de Britse legatie in Boedapest, die enige tijd geleden door de Hongaarse autoriteiten waren gearresteerd, zijn donderdag in vrijheid gesteld. Het betreft hier de tolk Joszef Molmar (36), de telefonist E. Ko- vacs (56) en Clarissi Batyaka (49) het hoofd van de school van de legatie. De Nobelprijs voor scheikunde voor 1957 is toegekend aan de Brit Alexander Todd en die voor natuurkunde aan de in de Ver enigde Staten werkende Chinezen Dao Lee en Tsjen Ning Jang ge zamenlijk. ZATERDAG 2 NOVEMBER. HILVERSUM I: 7.0Ö Nieuws; 7.10 Gram.; 7.50 Morgengebed en liturg, ka.l; 8.00 Nws; 8.15 Plech tige Resuiemmis; 9.35 Waterstan den; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Middagklok; 12.03 Promenade ork (12.3012.33 Land- en tuinbouwmeded.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Gram.; 13.30 Amus. muz.; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Engelse les; 14.40 Boekbespr.; 14.50 Gram.; 14.55 Filharmonica- club; 15.15 Kroniek v. letteren en kunsten; 15.40 Conservatorium koor en ork.; 16.00 Voor d. jeugd; 16.50 De schoonheid v. h. Grego riaans; 17.20 De springplank; 17.40 Gram.; 18.00 Journalistiek weekoverz.; 18.10 Gram.; 18.15 Pari. overz.; 18.25 Strijkork.; 18.45 Vragenbeantw.; 19.00 Nws; 19.10 Comm. op het nws; 19.15 Kamer orkest; 20.15 Caus.; 20.30 Act.; 20.45 De gewone man; 20.50 Gr.; 21.15 Middagklok-noodklok: De stad Gods; 22.00 Strijkkwartet; 22.20Gram.; 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avond gebed en liturg, kal.; 23.00 Nws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 Gram. 'V - r'-'- HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Strijksextet; 10.50 Buitenl. overzicht; 11.05 Hoorspel; 11.35 ja, nu het toeval wil. dat ik u meteen al ontmoet, èn omdat u bent, èn omdat ik nu eenmaal graag eerlijk ben, ook als ik met een dame praat, waren die op merkingen niet te vermijden." „U wilt dus zegen, dat u volko men eerlijk was?" Palma keek mij nu aan met haar donkere ogen en in die blik lag zoveel op gesloten, dat ik mij een beetje onzeker begon te voelen en het gesprek nu toch maar liever een andere richting wilde geven. „Inderdaad," bevestigde ik, „ik was volkomen eerlijk. Dat durf ik te beweren met mijn hand op mijn veel te snel kloppend hart". Palma stond op en liep naar een kast, die in de hoek van de kamer stond. Zij opende de deur van die heel mooie, staande kast, waarin zo ik zag een radio met pick-up was weggeschoven. Zij zette een plaat op en zacht klonken de tonen van een dro merige zigeunermelodie door de kamer. Vervolgens opende zij ook de onderste deurtjes van de kast, het bleek, dat er een complete bar in het onderste gedeelte van de kast was ondergebracht. Ter wijl het meisje met een fles port en twee glaasje naar het salorv- tafeltje liep. zei ze: „Misschien zit het wel in die kamer hier, dat uw hart zo snel klopt. Weet u, het mijne klopt ook veel sneller dan normaal." (Wordt vervolgd.) Viool en piano; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Lichte muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Harmo- nie-ork.; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Voor de jeugd; 14.35 Lichte mu ziek; 15.00 Boekenwijsheid; 15.20 Dameskoor; 15.35 West-Fries pro gramma; 16.00 Concertgebouwor kest; 16.45 Voor de jeugd; 17.00 Lichte muz.; 17.30 Weekjournaal; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Amus. muz.; 18.45 Regeringsuitz.; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Caus.; 19.40 Idem; 20.00 Nws; 20.05 Waar gaan wij heen?; 20.13 Gevar. progr.; 21.45 Klaver Vier; 22.15 Soc. comm.; 22.30 Dansmuz.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gesproken aperi tief; 12.45 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Voor de soldaten; 14.00 Gewijde muz.; 14.30 Radiojournaal; 15.00 Radio-almanak; 16.00 Omroepor kest; 16.45 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Dagklapper en liturg, kal.; 17.20 Liturgische gezangen; 17.30 Symf. ork. en koren; 18.30 Gods dienstige caus.; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Symf. ork.; 20.15 Gram.; 22.00 Nws; 22.11 Gram.; 23.00 Nws; 23.05 Gram. Dr. Morton Alperin, een der Amerikaanse geleerden die de leiding heeft van het project Far-Side, heeft op een perscon ferentie in Los Angeles beves tigd, dat een raket die op Eni- wetok gelanceerd is een snel heid van 27.000 km per uur heeft bereikt. De raket maakte een vlucht van een uur en een kwartier. Zij is bij terugkeer in de dampkring verbrand. Dr. Alperin zei niet, welke hoogte de raket bereikt heeft. Dit moeten de autoriteiten in Washington bekendmaken, zei hij. Wel deelde hij nog mede, dat in totaal zes proeven zijn genomen, die volgens hem alle geslaagd zijn. Elke raket werd gelanceerd vanuit een ballon die eerst tot een hoogte van 30 km was opgestegen. In de raketten waren instru menten voor het meten van kos mische straing en variaties in het aardmagnetisme, aange bracht. De gegevens hierover werden via een radiozender naar de controleposten gezon den. Dr. Alperin verklaarde voorts, dat de raketten tijdens hun vlucht .om hun lengteas draai den en daarbij vijf omwentelin gen per seconde maakten. Hij geloofde, dat de Ver. Staten bin nen een jaar een raket naar de maan kunnen zenden. Bij de procureur-generaal van Beieren zijn dertien nieuwe klach ten ingediend tegen de vroegere Duitse maarschalk Ferdinand Schörner, die onlangs in Mün- chen tot vier-en-een-half jaar ge vangenisstraf is veroordeeld we gens moord en poging tot moord.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5