De Deltawet in de Tweede Kamer De con junctuur politiek van de Nederlandse regering BEURSOVERZICHT mwm Overal waar mensen zijn, die van het goede der aarde genieten, daar is Rama. Die kostelijke tafelmargarine hóórt bij het eten, bij goed eten. Dit is geen margarine meer, dit is een delicatesse. Alleen Rama heeft deze kwaliteit, deze smaak. Ook U zult van Rama houden. Ook U zult het prettig vmden, dat U nu Uw gezin en Uw gasten het beste van het beste kunt voorzetten. margarine Donderdag 31 oktober 1957 ZEEUW! DE VRIJE BEN ZVI LEGT DE EED AF Proef met een Australische] tweetrapsraket Regering wil bijzondere maatregelen op Cuba handhaven De vlag en het volkslied van Zuid-Afrika LANDBOUWPRIJS INDEXCIJFER SEPTEMBER 1957 AMERIKAANSE LEGER PLAATST GROTE MELKORDER IN NEDERLAND ALLEEN KONINKLIJKE OLIES VAST NA DE ONGEREGELDHEDEN IN TURKIJE 55 personen gearresteerd Avondvergadering van dinsdag j.l. Te acht uur wordt de verga dering hervat. De heer V an Sleen presideert. De heer Van der Zaal (A.R.) verklaart het te waarderen, dat de minister allerlei onderneemt om de oestercultuur te behou den. De belanghebbenden staan echter zeer sceptisch tegenover verplaatsing naar de Grevelin- gen. De enige zekere weg om de oesterteelt te behouden is het openhouden van de Ooster-Schel- de, maar de regering zegt, dat dit niet mogelijk is. Het overbrengen der mossel kwekerijen stuit ook. op allerlei moeilijkheden. Het zal uitermate moeilijk zijn een geschikte vei- waterplaats in de Waddenzee te vinden. Spreker merkt op, dat in Ier- seke het grootste kreeftenpark van Europa bestaat en hij vraagt zich af of aan deze tak wel vol doende aandacht is geschonken. Een oplossing voor de onder havige vraagstukken zou zijns inziens te vinden zijn door kana lisatie van de Westerschelde en spreker vraagt de minister te dezer zake een onderzoek in te stellen. De heer Van der zaal, opmer kend dat het niet alleen om de visserijbedrijven gaat, vraagt hoe de regering de gemeenten in de afgedamde gebieden denkt te helpen. Vele gemeenten zullen ernstig worden gedupeerd. De heer Van den Heuvel (KVP) is van oordeel, dat alles moet worden gedaan om de veiligheid des lands te verzekeren. De ont werpers van het Deltaplan ver dienen z.i. grote hulde. Hij is van mening, dat afsluiting van de zeearmen inderdaad de voor keur verdient boven versterking der zeewaterkeringen. Spr. zegt zich af te vragen of het afgrendelen van het Veere- gat van de open zee niet meer ernstige en niet gewilde gevol gen zal hebben. Over de oester- proef weet de Kamer te weinig. Zij heeft geen volledig inzicht om te beoordelen of een schutsluis in deze dam niet mogelijk is. Een nota ter zake lijkt hem ge- wenst. De heer Van Dongen (KVP) zegt h- te betreuren, dat de Deltawet en de bijdrageregeling niet behandeld kunnen worden. Dan zou veel onrust zijn wegge nomen. Hij wil niet er voor plei ten, dat het hele Nederlandse volk moet bijdragen aan de dijk verzwaringen, want door de wer ken vinden de lichamen, die de dijken in beheer hebben er bijzon dere baat bij. Hij vraagt zich echter af of de minister er van overtuigd is, dat 40 pet door de waterschappen kan worden ge dragen. Dat betekent 1500 per ha. Het gevolg zal zijn, dat allerlei werken achterwege zul len moeten blijven. Een rijksbij drage van 60 pet in de kosten der dijkverzwaring is absoluut te laag. O.m. bepleit hij de wenselijk heid plannen om zwakke plekken spoedig gereed te maken. Spr. vraagt of de minister kan mededelen wanneer de kwestie van indijking van het Verdronken land van Saeftinge in de techni sche Scheldecommissie aan de orde zal komen. De memorie van antwoord heeft de onrust onder de vissers en de oester- en mosselkwekers in het Deltagebied niet wegge nomen. Het is spr. niet duidelijk geworden of de proefnemingen voor overplaatsing nu doorgaan. Wanneer dit niet het geval is zal er z-i- spoedig een schaderegeling moeten worden toegepast. Het moet niet gaan als met de Zul derzeevissers. Spr. betoogt, dat het wegen plan in het Deltagebied niet te lang op zich mag laten wachten. Wat er in de stukken ge schreven wordt over de verbin ding met Zeeuws-Vlaanderen is niet zeer verheugend. Spr Met uitzondering van minis ter-president Ben Goerion, mi nister van Buitenlandse Zaken mevrouw Meir en minister van eredienst Sjapiro, die dinsdag werden gewond bij de bomaan slag in het Israëlische parle ment, hebben alle Israëlische ministers woensdag de eedsaf legging van Ben Zvi als presi dent van de republiek bijge woond. Bij de plechtigheid, die te Je ruzalem werd gehouden, waren ook de Russische ambassadeur, Abramof, deken van het corps diplomatique, en de andere hoofden van de diplomatieke missies in Israël, aanwezig vraagt of de regering bereid is in overleg met het provin ciaal bestuur van Zeeland in studie wil nemen §en vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde. De heer Kodde (S.G.) geeft te kennen wel enige bezwaren tegen het ontwerp te hebben. Zijn eer ste bezwaar is de tijd van behan deling. Die vangt eigenlijk te laat aan, omdat er met enige werken al is aangevangen, zodat daarop geen invloed meer kan worden uitgeoefend. Dat neemt niet weg, dat hij er waardering voor heeft, dat zo spoedig na de watersnoodramp plannen tot stand zijn gekomen. Een ander bezwaar is, dat er t- weinig mogelijkheid is ge weest om kennis te nemen van de plannen. Dat geldt niet alleen de burgers, maar ook het provin ciaal bestuur en de gemeente besturen. De heer Kodde is van oordeel dat de besturen alsnog gehoord moeten worden. De besturen van provinciën, gemeenten en water schappen moeten gelegenheid hebben hun mening te laten horen over de plannen en zij moe ten daartegen bezwaren kunnen indienen. Zijn teleurstelling spreekt hij erover uit dat de normalisatie van de Westerschelde niet ur gent wordt geacht. Evenzeer is hij teleurgesteld over de opvat ting, dat de inpoldering van het Verdronken land van Saeftinge ook niet urgent wordt gevonden. Een groot bezwaar is het, dat door de afdamming van zeearmen takken van bestaan worden be dreigd en zelfs vernietigd. Ier- seke b.v. staat voor de onder gang als de oestercultuur niet kan blijven bestaan. Een tweede dam in de Oosterschelde kan dat voorkomen. O.m. vraagt spr. wat de kosten ervan zullen zijn om zoet water te brengen naar plaatsen waar dat nodig is. Dat zijn plaatsen die veraf liggen, buiten Zeeland. Er is te weinig rekening ge houden met allerlei belangen en met de mens. Spr. dringt ernstig „an op nader beraad om de oes terteelt voor Ierseke te behouden. Het geperforeerd afsluiten van de Ooster-Schelde zal voor Bel gië geen bezwaar meebrengen. De heer Kodde komt vervol gens te spreken over de ver bindingen over de Wester schelde. Voor Zeeland is het van belang, dat Zeeuws-Vlaan deren er aan gekoppeld wordt en voor België is het ook van betekenis. Ook voor de rand stad Holland zou het van be tekenis zijn als er in Zeeland meer industrie kwam. Er zijn boze plannen dat de duinen van Walcheren vervan gen zullen worden door dijken. Dat zou onherstelbare schade aan het eiland toebrengen. Ook hier over zou hij gaarne vooraf over leg gezien hebben. Z.i. moet ernstig worden over wogen of de sluis in de dam in het Veeregat toch maar moet worden aangebracht, in het be lang van de visserij van Veere. Tegen de verdeling van de kos ten maakt de heer Kodde be zwaar; bij de behandeling der bijdragenwetten zal hij daar na der op terug kunnen komen. De taak van gedeputeerde staten, zo betoogt spreker, tenslotte, mag niet in het gedrang komen. Er mag geen verschuiving komen van het bestuurlijke naar het ambtelijke terrein. Overleg met de streek acht hij zeer noodzake lijk. Te kwart voor elf werd de ver gadering verdaagd. Opent het Deltaplan voor velen goede perspectieven, dat is niet het geval met de visserij en de oester- en mosselkvyekerij. Spr. meent, dat de genomen beslis sing met betrekking tot de ver plaatsing. de juiste is. Wanneer- men geen bevredigende oplos sing zou kunnen bereiken, kan men beter deze hele tak van be drijf opgeven. De heer Van Meel (KVP) aan vaardt de uitspraak der Delta commissie met betrekking tot de afdamming der zeearmen, omdat afdamming de grootst mogelijke veiligheid verschaft. Hij hoopt, dat een redelijke op lossing zal worden gevonden voor de moeilijkheden, die zich ten aanzien van de visserij en de oester- en mosselcultuur voor doen. Spr. gaat vervolgens in op do agrarische ziide van de vraag stukken, welke ontstaan bij de afdamming. De heer Borst (CPN) maakt bezwaar tegen de kostenverde ling volgens welke het rijk 60 procent voor de kosten der hoog-1 waterkeringen voor zijn rekening I zal nemen. Hij dringt erop aan.J dat de minister van Verkeer en Waterstaat al zijn invloed op de I regering zal aanwenden om in de bijdragenwet een zo hoog mo- gelijk percentage voor rekening1 van het rijk te brengen. De heer Borst verklaart begrip te hebben voor de onrust onder degenen, die in de visserij hun1 bestaan vinden. Het schadevergoedingsartikel in het ontwerp heeft in Zeeland veel onrust gewekt. Spr. bepleit de wenselijkheid van integrale schadevergoeding. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Algera. brengt hartelijke dank voor de instemming, welke alle leden be- tuigd hebben met de gedachte van het Deltaplan. Herinnerend aan de ramp van 1953 zegt hij dat wie getuige is geweest van de gevolgen een onuitwisbare in druk heeft gekregen, welke on-1 verzettelijk maakt om middelen te zoeken de veiligheid te ver- hogen. Spr. merkt op, dat de heer Kodde terecht gezegd heeft, dat God alleen ons kan bewaren. Men kan niet alles verwachten van het menselijk streven. Maar het godsvertrouwen mag geen vrijbrief zijn om tijdelijk de dingen af te wachten. Het moet juist aansporen tot grote activi teit, aldus minister Algera. Hij zal 'hedenmiddag zijn rede voort zetten. Tegen 5 uur wordt de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag één uur. De Australische minister van Bevoorrdaing, Beale, heeft giste- ren bekendgemaakt, dat een in Australië ontworpen tweetraps- raket, waarmee woensdag een proef is genomen op het proefter- rein van Woomera, een hoogte van 130 wilometer heeft bereikt. De raket, die was uitgerust met elektronische apparatuur, kwam 150 km van de plaats waar zij haar baan was begonnen, weer op de aarde terecht. RA. J.28J.200.60 Het Cubaanse kabinet heeft dinsdagavond besloten de op schorting van de in de grond wet neergelegde waarborgen nogmaals met 45 dagen te ver lengen. De opschorting was reeds eenmaal eerder verlengd. Volgens een officiële bekend making is deze maatregel nood zakelijk om de regering in staat te stellen de openbare orde te handhaven. Door het niet toepasselijk ver klaren van de waarborgen is on dermeer censuur op de pers mo- gelijk. Het Cubaanse parlement moet dit besluit nog goedkeuren. Vergadering van woensdagmiddag. De heer Gortzak (CPN) ver klaart dankbaar te zijn jegens de vele instanties, die deze openbare beraadslaging hebben helpen voorbereiden. De last van de beveiliging van het land moet z.i. door de natie in haar geheel worden gedragen. De kosten moeten voor rijksreke ning worden genomen. De heer Gortzak zegt, dat het nodig is, dat duidelijk wordt ge maakt in welke zin aan redelijke verlangens van belanghebbenden In Zeeland wordt tegemoet ge treden. Er bestaat in Zeeland ongerustheid op vele punten. Deze moet worden weggenomen. De heer Verkerk (A.R.) be spreekt het verkeer, de recreatie, en de industrialisatie. V7at het verkeer aangaat heeft Zeeuws-Vlaanderen z.i. niets te verwachten van het Deltaplan. Wanneer de afdamming tot stand komt zal men moeten na gaan of er ten aanzien van de ontwerpen op de eilanden geen verkeerstechnische correcties moeten worden aangebracht. Het vraagstuk van de verbin ding met Zeeuws-Vlaanderen moet naar zijn mening in een andere sfeer worden behandeld dan de regering doet. Hij vraagt of de regering een onderzoek wil instellen naar de technische mo gelijkheid van een tunnel. Wan neer deze niet mogelijk is dan wil spr. het standpunt der regering vernemen over een geconcessio- neerde aflopende tolheffing of een commerciële internationale opzet. Wat de industrialisatie aan gaat betoogt spr., dat het Sloe- gebied spoedig ontsloten moet worden. De heer Den Hartog (VVD) verklaart, dat de algemene strek king van het ontwerp zijn grote instemming heeft. Hij sluit zich aan bij de Voorden van lof. welke gesproken zijn en bij de vragen, welke gesteld zijn. «t* VAN OIN tl«CM f N IUH6FN5 MODUKT In het kwartaalbericht van de Nederiandsche Handel-Maat- schappij wordt een beschouwing gewijd aan het belastingen- en uitgavenbeleid van de Nederland se overheid. Betoogd wordt dat het rijk en de gemeenten gefaald hebben in de vervulling van de rol die hun door de economische theorie wordt toebedeeld. Door dat de uitgaven sneller zijn ge stegen dan de belastingopbreng sten. is in de haussejaren een averechtse politiek gevoerd. De voortdurende uitbreiding van de overheidsuitgaven heeft niet slechts het voeren van een consequente conjunctuurpoli- tiek belemmerd, maar heeft ook een ongunstige invloed op de structurele ontwikkeling. De ho ge belastingen verzwakken de prikkel tot vergrote inspanning en efficiëntie in de particuliere sector. Er is bovendien in ons belastingsysteem nog altijd plaats voor hervormingen die een te sterke progressie, dub bele heffing op de rente van eigen kapitaal en belasting op schijnwinsten zoveel mogelijk voorkomen ter verkrijging van een omvangrijk spaarvolume, dat wegens een snelle bevol kingsgroei noodzakelijk is. Belangrijker nog dan de fis- De premier van Zuid-Afrika, Strijdom, heeft dinsdag meege deeld, dat de ministers plechtig heden zullen boycotten, waarbij een andere nationale vlag of volkslied een gelijke plaats inne men als de oranje witte-blauwe standaard en „Die stem van Suid- Afrika". Zoals bekend werd in de lente een wet van kracht, waar bij deze laatsten de enige offi ciële vlag en het volkslied van de Unie werden. De vorige week weigerden Strijdom en andere ministers met de burgemeester van Port Eliza beth te dineren, omdat de „Union Jack" nog steeds in de stad wap- pert. cale politiek is het uitgavenbe leid. Het is gewenst dat aan de voortdurende stijging van het overheidsaandeel in de natio nale bestedingen 'n einde komt. Nu getracht wordt onze scheef gegroeide economie weer recht te trekken dient de overheid bij de beperking van de bestedin gen voor te gaan. De genezing van de huidige kwalen zal er door worden bevorderd en de kansen op een meer doeltref fende politiek in de toekomst zullen erdoor worden vergroot. De N.H.M. pleit voor de vast stelling van begrotingen voor een langere reeks van jaren en de inschakeling van speciale commissie uit de Staten-Gene raai, zodat er meer lijn zou kun nen worden gebracht in het con junctuurbeleid, dat nu vaak een Incidenteel karakter draagt. Het zou dan ook sneller kunnen worden uitgevoerd dan nu mo gelijk is, aldus de N.H.M. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het algemeen landbouwprijsindexcij fer (basis 1949/1950—1952/1953 - 100) in september 105 tegen 104 in augustus en 110 in september van het vorig jaar. Het groepsindexeijfer voor de akkerbouwproduktie liep terug van 108 tot 100, dit onder invloed van de aardappelprijzen (nieuwe oogst); vergeleken met september 1956 bleef het groepsindexeijfer gelijk (ICO). Het groepsindexeijfer voor de veehouderijprodukten liep on danks lagere prijzen voor rund vlees, varkensvlees, schapen en paarden op van 103 tot lOo als gevolg van hogere prijzen voor eieren en melk. Ten opzichte van september 1956 (113) vertoont het groepsindexeijfer een daling van 7 punten. Het indexcijfer voor het totaal der kostenfactoren bleef gelijk aan dat van de vorige maand (130); vergeleken met september van het vorig jaar liep het op met 9 punten. Wederom is bij inschrijving voor de levering van melk en melkprodukten aan de in Duits land, Italië en Frankrijk geleger de Amerikaanse troepen een grote order in Nederland ge plaatst waarbij door Nederland gedurende het eerste halfjaar 1958 een hoeveelheid van 20 mil joen liter melk en melkproduk ten geleverd zal worden. Het Nederlandse deel van de totale leverantie werd uitsluitend opgedragen aan Sterovita die voor de uitvoering van deze op dracht de melk betrekt uit het Domogebied in Drenthe. Opdrachten werden tevens ge geven aan Denemarken, Duits- fand, Frankrijk en Oostenrijk. 1 TOPLIN was éérst als nlet- strijken - blijft vooraan! 2 roPLlNis een wereld-merk! 3 toplin wordt door een niet-strjjken specialitt ge maakt, EL-MIOB! 4 topmn is zo goed omdat de kwaliteit poplin perfect is! 5 toplin heeft het zegel van de Ned. Ver. van Huis vrouwen! 6 toplin-fabrieken lever den het laatste jaar 5 miljoen nlet-strijken overhemden af! 7 toplin ls èn nlet-strtjken èn perfect gemaakt èn ln moderne kleuren en dessins! De betere koersen uit Wall- street hebben alleen invloed ge had op de aandelen Koninklijke Olie, die op de niet-officiële och- tendbeurs woensdag werden verhandeld op prijzen van ƒ164.50 tot ƒ166.50. De officiële beurs opende woensdagmiddag voor de olie-aandelen op 167.30, op welk niveau zo ongeveer ook werd gesloten. De slotkoers dinsdag bedroeg 162.80. De ho ge prijs voor de aandelen war hoofdzakelijk het gevolg var aankopen op kleine schaal ir een zeer dunne markt voor re kening van Londen en Parijs Het fonds boekte niet allee- een winst van 4.50 op dinsda" doch lag tevens 2.50 boven p; riteit New York. Het publie' bleef nog steeds uit de mark Om de a.s. emissie van de K ninklijke Shell-groep te doe lagen, is het van groot belar lat de koers van de aandelf Ion. Olie zeker niet naar ben ;.en gaat. De activiteit in de overi' hoeken van de internationa vaarden was minimaal. De loeilampaandelen konden ruim punten winst noteren, doch Jnilevers haalden de prijs 343 an de ochtenduren niet, deze andelen openden op 342 en 'oten op circa 340, ofwel 1 punt ieneden dinsdag. A.K.U.'s prijs- ïoudend, K.L.M. nam 30 cent 'an het dinsdag geleden verlies erug. In de scheepvaarthoek was iet woensdag wel heel erg stil •n behoudens een koersverbete- •ing van 2 procent voor de aan telen Rotetrdamsche Lloyd, viel r over de overige fondsen heel veinig te vermelden. De wo- lingbouwlening trok weer enige ielangstelling en werd verhan deld op 100 tot procent, een fractie beter dus. Aan de koersdaling van de Indonesische fondsen kwam woensdag een einde, Amsterdam Rubbers en H.V.A.'s fractioneel .beter. Hoewel de positie van de gul den reden geeft tot optimisme, waren de staatsfondsen, bij ge brek aan orders eerder iets luier. De weekstaat van de Ne deriandsche Bank werd ter beurze gunstig ontvangen, doch de positie van het rijk vertoont echter nog een vraagteken op deze weekstaat, aldus de beurs. Prolongatie 5 procent. Beursindiccs. 28/10 29/10 30/10 Tnt. concerns 256.99 258.66 262.17 ridustrie 132.29 131.40 131.08 "cheepvaart 1288) 129.04 128.83 'anken 106.73 106.07 106.07 ad. fondsen 78.03 77.20 77.38 Ugemeen 181.52 181.95 183.53 Nabeurskoersen Ion. Olie; 168.00—169.20 ged. en laten (ƒ167.15) hilips 237—238'/, (235% 'nilever: 342342' ged. en laten (339', 2) Philips 5 110%. De Amerikaanse marine leidt, dat de atoomduikboot Nau- 'lus op haar jongste reis naar 'e Noordpool verder noordelijk i gekomen dan welk ander schi ik. Zij bereikte onder het Poo 1 varend een punt op een af- nd van slechts 180 zeemijl van 2 Pool. De duikboot keerde iaandag na een tocht van 67 da ren op haar basis te Groton in 1 de staat Connecticut terug. De Turkse politie heeft in ver band met de ongeregeldheden van dinsdag 55 personen in hech tenis genomen. In de nabij de Syrische grens gelegen stad Gaziantep, waar twee personen bij de wanordelijk heden zijn omgekomen, werd de uitzonderingstoestand afgekon digd. De leider van de verslagen re publikeinse partij, Inönü, heeft zich in een telegram bij de minis ter-president, Menderes, beklaagd over ongeregeldheden bij de ver kiezingen en over gewapende uitlokking door kandidaten van de democratische partij. MendereS daarentegen heeft de republikeinse partij beschuldigd van het ontketenen van de onge regeldheden door de mensen, op te stoken met de aantijging, dat het nog niet bekend is welke partij de verkiezingen heeft ge wonnen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 6