Met argusogen bij „Argus Binnenlands nieuws Wat brengt de radio? C.N.V. bestudeerde het vraagstuk van de ploegenarbeid êmm Ecomonische Politierechter Middelburg Maandelijkse NATO-oefening houdt luchtverdediging paraat Donderdag 31 oktober 1957 DE VRIJE ZEEUW 7 DE SPOETNIK ft GEVAARLIJK GENEESMIDDEL BROMFIETSER TEGEN GOEDERENTREIN GEREDEN DODELIJK VERKEERS ONGEVAL CELLULAIRE STRAF VOOR SMOKKELAAR Oostduitse veiligheids politieman wilde Westduitser bedwelmen en ontvoeren Tunnel onder het kanaal van Kiel Nederlander wil met rendier en slee uit Noord-Noorwegen komen De verbondsraad van het C.N.V. heeft een rapport over het vraag stuk van de ploegenarbeid aan vaard, dat uitgebracht werd door de sociaal-ethische commissie van dit verbond. Het vraagstuk van de ploegen arbeid acht het C.N.V. bijzonder actueel, en met name voor de in dustriële sector van het bedrijfs leven. Het verbond grondt deze opvatting o.m. op het zich nog steeds uitbreidende grote aantal van de bij de ploegenarbeid be trokken werknemers en voorts op de aantasting door de ploegen arbeid van het gebruikelijke levensritme, waarvan het gezin en andere samenlevingsverban den de weerslag ondergaan. De aan ploegendienst verbon den bezwaren noemt 't C.N.V. zo wel van physische als van psy chische aard. Ten aanzien van de psychische moeilijkheden meent het vérbond, dat deze niet tot de werknemer persoonlijk beperkt blijven, doch dat zij ook door dringen in het gezin, de levens gewoonten, het godsdienstig en maatschappelijk leven. Bij het werken in een volcontinu-stelsel, aldus het C.N.V., zullen deze be zwaren zich in nog sterker mate doen gelden dan bij de arbeid in een twee- of drieploegenstelsel. De physieke bezwaren uiten zich vooral in klachten van de ploe- genarbeider over gebrek aan eet lust en voldoende nachtrust. Medische onderzoekingen toon den eveneens aan, dat ploegen arbeid verminderde eetlust, gro tere vermoeidheid, minder mo gelijkheden tot slapen en grotere prikkelbaarheid van de betrok ken werknemers meebrengt. Dé nadelen, verbonden aan de ploegenarbeid, kunnen aldus het C.N.V. als volgt worden samengevat: a. verstoring van de regel maat in het gezinsleven; b. moeilijkheden door de te genzin van sommige vrouwen om 's nachts alleen thuis te zijn; c. minder gelegenheid voor omgang met familie en vrienden, zodat met name de vrouw sterk het gevoel krijgt te vereenzamen; d. geen gelegenheid tot regel matig deelnemen aan kerkelijk werk, verenigingsleven, cursus sen e.d. Bij de volcontinu-dienst komt ook de geregelde kerkgang in het gedrang; e. bezwaren van overwegend lichamelijke aard: slechte eetlust, everslaan van de warme maal tijd, slecht slapen, enz. Als voordelen van ploegenar beid noemt het C.N.V.: a. de man is vaker overdag in 't gezin, waardoor hij zijn vrouw bij haar werk en de opvoeding van de kinderen kan helpen; b. de man heeft overdag meer vrij, zodat hij bijv. een stukje grond kan bewerken; c. de werktijden van de ploe- genarbeider zijn in de regel per week enkele uren korter dan die van de niet in ploegendienst wer kende arbeider, terwijl hij bo vendien circa 10 procent meer verdient. Het C.N.V. staat echter op het standpunt, dat de voordelen niet opwegen tegen de nadelen, die een desorganisatie en eventueel ook een desintegratie van het ge zin kunnen veroorzaken. De ge zinsleden eten niet meer geza menlijk, op verschillende tijden slapen zij en brengen hun vrije tijd door. Op de sociale contacten heeft dat zijn invloed. Voorts kunnen botsingen en lang elkaar heen leven in de gezinnen het ge volg zijn, evenals dat man en vrouw van elkaar vervreemden en vereenzamen. Het Max-Planck-instituut ln Ravensburg (West-Duitsland) heeft berekend, dat de Russische kunstmaan waarschijnlijk tot mei om de aarde zal blijven draalen en het raketdeel tot half decem ber. De Spoetnik verliest slechts zeer langzaam hoogte, ongeveer een kilometer per dag, aldus een woordvoerder van het instituut. Het C.N.V. meent overigens, dat de bezwaren legen ploegen arbeid in physiek, psychisch en sociaal opzicht zó groot zijn, dat een verdere uitbreiding van de ploegenarbeid moet worden tegengegaan en het stelsel zelf, indien mogelijk, moet worden teruggedrongen. Het is voorts van oordeel, dat de samenleving zich niet vol doende moeite geeft om de ploe- genarbeiders in de gelegenheid te stellen aan het sociale en cul turele leven deel te nemen. Zij is nog vrijwel geheel ingesteld op het levensritme van hen, die niet in ploegendienst werken. De aanpassing zou, volgens het C.N.V. bevorderd kunnen worden door bijvoorbeeld: a. het meermalen houden van vergaderingen met dezelfde agen da, c.q. kerkdiensten, voorstellin gen en uitvoeringen; b. verschuiving van maat schappelijke activiteiten naar het weekeinde, waarbij voorkomen moet worden dat de zondagsvie ring in het gedrang komt; c. het verzetten van de aan- vangsuren van bijeenkomsten. Tegen het streven om de weke lijkse ploegwisseling te vervan gen door het in Zweden voorko mende systeem van ploegwisse ling om de 4 weken verzet zich 't C.N.V. Want wel zouden door een dergelijk systeem sommige bezwaren verminderen, maar daartegenover staat het ernstige gevaar, dat de arbeider over een nog langere aaneengesloten pe riode niet kan deelnemen aan ac tiviteiten, die een groot deel van de avond in beslag nemen. Tenslotte wijst het C.N.V erop, dat de ploegenarbeider het ge vaar loopt, buiten zijn werkkring een geïsoleerde enkeling in de maatschappij te worden, een mens, die ontdaan is van enkele belangrijke verantwoordelijkhe den. WOLKBREUK BOVEN PARAMARIBO 34 mm regenval Na een felle droogte barstte een dezer dagen boven Parama ribo een geweldige regenbui los. De regenmeter noteerde een re genval van 34 mm. De wegen waren overstroomd, waarin zelfs het gemotoriseerd verkeer bleef steken. De diepe afvoertrensen waren niet zichtbaar, waardoor een 8-jarige knaap in de diepte verdween en verdronk. BRUSSEL (P. P.) - „Bommenwerpers op 30.000 voet hoogte vliegend in westelijke richtingDeze woorden, gesproken door een radiotele- grafiste op een belgisch militair vliegveld, snellen over de micro-golven van het radiosysteem naar het franse luchtverdedigingscommando, naar de eer ste Canadese luchtdivisie in noord-Frankrijk, naar de twaalfde U.S. Air Force in zuid-Duitsland en naar alle andere NATO-commando's Dadelijk is het een grote drukte op het vliegveld. Met ongelooflijke snelheid worden vlieg tuigen uit de hangars geroid en startklaar gemaakt. Grondpersoneel rent heen en weer, de vliegers komen aanhollen, onder het lopen hun kleding sluitend. Behendig klimmen ze in hun machines. De straalmotoren brullen en maken het spreken onmogelijk. De eerste jager snelt weg over de start baan, dadelijk gevolgd door nummer twee, nummer drie en zo volgt de een na de ander e.n in minder dan geen tijd verdwijnen ze als stippen aan de horizon, op weg, om de gesignaleerde bommenwerpers te onderschep pen. Niet alleen op dit belgische vliegveld komt men in actie, neen, hetzelf- zou zyn njet voor verrassingen te staan. da speelt zich nu af op de vliegvelden van Straatsburg, Frankfurt, Keulen en Het ideaal is natuurlijk dat de gecombi- ande're NATO bases. neerde luchtstrijdkrachten als één lucht. macht kunnen optreden Afgezien van de grote waarde, dit dezt maandelijkse oefening heeft voor het werk, heeft de oefening nog een andere grote waarde, namelijk de kameraadschap die ontstaat tussen de deelnemers". „Vijanden" worden vrienden ,,D« zogenaamd# vijandelijke aanvallende bommenwerpers en jagers maken tijdens zo'n oefening enorme vluchten, waarbij het nodig is voor de terugweg brandstof bij te vullen en dat gebeurt dan op an dere bases De ene groep tankt hier, de den met diverse vertragende factoren zo als de verschillen, wat betreft het be schikbare materiaal, bestaande uit men sen, apparatuur op het gebied van radar en radio en vliegtuigen, verder de tech niek of het systeem dat men elders volgt en tenslotte nog de talen. Elke luchtmacht is nationaal, dus heeft zijn eigen aard en karakter, daar moeten we rekening mee houden. Bij de staf van AIRCENT tracht men nu dit alles te co ördineren, rekening houdend met allet omstandigheden Door regelmatig oefenen ln groot verband, kunnen al deze moei lijkheden worden opgevangen. Men leert elkaar kennen, ook alle eigenaardigheden en kan daar rekening mee houden. Zo doende komt men, wanneer het ooit ernst Opschieten en neerschieten De Bommenwerpers mogen snel vliegen, maar de luchtverdediging is paraat en volgt hetzelfde principe als in wereldoor log II: zoek de binnenvliegende toestel len, onderschep ze en zijn het vijanden, schiet ze naar beneden. We smaakten het genoegen een kort praatje te mogen maken met de comman dant van het Belgische vliegveld. Hij ver telde ons een en ander over deze maan delijkse NATO-oefening, die de naam Ar gus draagt. Om de paraatheid van de centraal euro- pese luchtverdediging zo hoog mogelijk op te voéren. houden de zes nationale luchtstrijdkrachten, die materiaal bijdra gen voor de NATO'S Allied Air Forces Central Europe (kortweg AIRCENT), on der dit commando een maandelijkse oefe ning getiteld Argus, in welke oefening de werkelijkheid zo dicht mogelijk moet worden benaderd om op die manier de luchtstrijdkrachten tot een zo hoog moge lijk peil van geoefendheid en paraatheid op te voeren. Strijd tegen de tijd De „vijandelijke" toestellen vallen ean uit een andere NATO-zone. Van het mo ment af, dat de toestellen door de radar van de verdedigende partij worden opge merkt. begint een strijd tegen de tijd. Het is van het grootste belang, dat op zeer snelle, doch uiterst accurate wijze de posixie van de tegenstander wordt be paald. alsook lijn vliegrichting. Dit moet uiterst jnel geschieden, want inmiddels is de radio al gereed om alle gegevens door te geven aan andere ver dedigingsbases. Voorts ls het belangrijk, dat ale gegevens zo kort mogelijk gefor muleerd v/orden om andere berichten snel te kunnen laten volgen. Op de an dere bases moet men de ontvangen gege vens tn razend tempo verwerken. De ma chines moeten uit de hangars gehaald en startklaar gemaakt worden. Dit zijn pri ma oefeningen voor het grondpersoneel. De vliegers moeten dadelijk klaar zijn en de situatie overzien. Dan volgt de start. ,U ziet. dat er na het waarnemen van [[vijandelijke" vliegtuigen wel het een en ander moet gebeuren", vertelt de com mandant verder. „Maar tijdens onze voor bereidingen vliegt de tegenstander vorder en dat is uiterst gevaarlijk; omdat de bommenwerpers van deze tijd grote snel heden kunnen opbrengen. U begrijpt, dat iedere seconde kostbaar is. De grootst mogelijke snelheid is vereist, wil men de vijand tijdig onderscheppen". Geen verrassing „Zijn ai nog wel eens vertragingen?" In formeren wij. „We werken met ze» verschillende lan den samen, dus we moeten rekening hou- endere daar. Bij deze gelegenheid ma ken de mensen van het gastvliegveld kennis met de bezoekers. Men praat met elkaar, wisselt ervaringen uit, bekijkt el- kaars materiaal, kortom er ontstaat dik wijls een hechte vriendschapsba»d, tus sen mannen van verschillende landen. In diverse gevallen leidt het tot correspon dentie enzovoort Dit ls natuurlijk een zeer belangrijke bijdrage aan de samen werking, die geheel spontaan ontstaat. Dit laatste gevolg van onze NATO-oefe ning is een positieve bijdrage tot de vre de, namelijk de bevordering van de vriendschap der volkeren. Alle deelne mer» aan d# ARGUS-oefeningen hopen echter, dat het ander» gevolg var, onze oefeningen, een hogere paraatheid, nooit in werkelijkheid op de proef gesteld zal worden." Met dez» woorden besloot onze gastheer ons onderhoud, dat een duidelijk beeld gaf van het nut van oefeningen als AR GUS, waarbij de geoefendheid wordt op gevoerd en de kameraadschap wordt be vorderd. WIJ hopen met de commandant van dit Belgische militaire vliegveld, dat het nooit nodig zal zijn, dat de NATO- tuchtstrijdkrachten hun geoefendheid en kracht in werkelijkheid zullen moeten tonen. (Nadruk verboden) Nederlands» piloten, die hun F-84F' macht, nes lieten bij vullen »n na kijken op het vliegveld Sembach ln Duitsland, waar d» Amerikaan- i» luchtmacht ls gelegerd, nemen een u kort» onder breking van oefening ARGUS te baat om de B 86, nieuwe zware itraalbommen- werper voor d» NATO, eens nader te be kijken, waar- kaanse collega's bij hun Ameri- uitleg geven. ij Twee Franse scheikundigen zijn maandag voor een Parijse rechtbank verschenen in ver band met de vervaardiging van een „geneesmiddel", Stalinon genaamd, dat de oorzaak zou zijn geworden van de dood van 102 mensen voordat het Franse ministerie van Gezondheid de verkoop van het goedje verbood. Stalinon is een ontsmettings middel, dat aangediend werd als een wondermiddel tegen steen puisten en etterbuilen, maar aan de schadelijke nawerking waarvan nog steeds een 150 men sen lijden. In 1954 toonde lijk schouwing op een aantal pa tiënten, die na gebruik van het middel waren gestorven, aan dat zij aan grote hersentumoren hadden geleden. Een hoogleraar n de medicijnen getuigde dat 'e gebruikers van Stalinon last rpgen van hoofdpijn, oogziek- n, hallucinaties, hersengezwel- len en verlammingen. VOOR DUIZEND GULDEN BIJ ROTTERDAMS BEDRIJF GESTOLEN Het classificeerbedrijf van Z. en Z. heeft bij de politie aangif te gedaan van een inbraak in de opslagloods van dit bedrijf aan de Stadionweg. Er worden 25 luchthamers, tien luchtslan gen en twee luchtschrappers vermist. Samen ter waarde van ongeveer duizend gulden. De in braak moet tussen vrijdag j.l. en dinsdag gepleegd zijn. Dinsdagavond even na zessen is de heer Versteeg uit Vught bij Boxtel met zijn bromfiets tegen een goederentrein gere den en ernstig, maar niet le vensgevaarlijk, gewond geraakt. De heer V. wilde een onbewaak te overweg in de spoorlijn Box tel-Wezel oversteken juist toen de goederentrein zich in bewe ging had gezet. De heer V. is naar een ziekenhuis in Den Bosch overgebracht. De trein had een half uur vertraging. Op het traject in kwestie lopen slechts twee goederentreinen per dag. KOLENDAMPVERGIFTIGING Aan de gevolgen van kolen dampvergiftiging is woensdag morgen in de Mariastichting te Haarlem overleden de 76-jarige heer T. J. C. Peters. In de nacht van donderdag op vrijdag 1.1. waren hij en zijn 75- jarige echtgenote in hun wo ning aan het Brouwersplein be dwelmd aangetroffen en in be wusteloze toestand naar het zie kenhuis overgebracht. De vrouw maakt het redelijk goed. KOEIEN WEGENS MOND- EN KLAUWZEER AFGESLACHT Van de veehouder S. K. op het Kampereiland zijn dinsdag in het abattoir te Kampen 41 koeien afgeslacht wegens mond en klauwzeer. De veehouder had principiële bezwaren gehad te gen het inenten van de dieren De waarde van het vee wordt geschat op 35.000. De 21-jarige H. Bruns uit Oostmarsum is dinsdagavond bij een verkeersongeval om het leven gekomen. B. reed op zijn motor op de Oldenzaalsestraat te Enschedé en kwam in botsing met een hem tegemoetkomende personenauto, bestuurd door G. Simons uit Almelo, die op dat ogenblik een voor hem ri. dende vrachtauto inhaalde. B werd zo zwaar gewond, dat hi, vrijwel onmiddellijk is overle den. BOERDERIJBRAND IN DE SCHERMER Dinsdagmiddag is de kapitale boerderij Theresiahoeve aan de Zuidervaart in de Schermer, be woond door de heer J. van Baar met vrouw en negen kinderen, en eigendom van het Snouck van Loosenfonds te Enkhuizen, door tot dusver onbekende oor zaak in brand geraakt. De brandweren uit Alkmaar, Aker sloot en Zuid-Schermer konden er ondanks de zestien stralen water, niet in slagen de boerde rij te behouden. Slechts de voor gevel bleef staan. De hooioogst, een grote partij pootaardappe- len en het grootste gedeelte van het huisraad gingen verloren. Het gezin is bij familie en bu ren ondergebracht. Verzekering dekt grotendeels de schade. KIND BIJ BRAND OMGEKOMEN Bij een felle brand die dins dagavond in de Havenstraat te Veendam een dubbel pand ver woestte, is een vierjarig jonge tje om het leven gekomen. Het pand werd bewoond door de families A. Schaap en B. Dijk. De brand is vermoedelijk uitgebroken in de kamer of de keuken van de familie Dijk, na dat de ouders naar bed waren gegaan. Zij werden gewekt door dichte rookwolken die de slaap kamer binnendrongen. Met gro te moeite konden zij zich red den, doch nadat zij de familie Schaap hadden gealarmeerd, konden zij hun woning niet meer binnendringen om het 4- jarig jongetje J. Dijk te redden. Wel kon men door een raam nog de voorkamer binnenkomen waar een baby van een half jaar van de familie Dijk lag te sla pen. De brandweer kon niet voorko men, dat het gehele pand verlo ren ging. Het duurde meer dan een uur voor men na de blus sing het verkoolde lijk van het jongetje gevonden had. De bei de families waren tegen brand verzekerd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. ONGEVAL EIST MENSENLEVEN Het 47-jarige hoofd van de Christelijke lagere landbouw school te Woerden, de heer J. van Bemmel, is dinsdagmiddag bij een auto-ongeval zeer ernstig gewond geraakt, terwijl 2ijn moeder, de tachtigjarige mevr. J. van Bemmel-Roest uit Har- melen bij deze aanrijding om het leven kwam. De heer Van B. kwam met zijn personenauto uit de rich ting Harmeien in een flauwe bocht van de weg in botsing met een personenauto, bestuurd door de 30-jarige J. van V. uit Hoofd dorp. Deze laatste passeerde een geparkeerd staande vrachtauto en kwam daardoor op het lin ker weggedeelte. De botsing was zo hevig dat de auto van de heer Van Bemmel ongeveer 15 meter terug werd geworpen en in de berm van de weg terecht kwam. De bejaarde dame bleek reeds overleden toen omstan ders haar uit de auto haalden. Een hartverlamming wordt daarom niet uitgesloten geacht. De heer Van Bemmel werd met een shock, een hersenschudding en een gebroken been naar het algemeen ziekenhuis te Woer den overgebracht. De inzitten den van de andere auto bleven ongedeerd. POGING TOT VERGIFTIGING? De rijkspolitie te Helden heeft de 35-jarige W. van der K. uit Meiel en diens 16-jarige inwo nende dienstbode, J. V. gearre steerd op grond van het vermoe- den dat zij betrokken zouden zijn bij een poging tot vergifti ging van de echtgenote van Van der K. Zij zijn te Helden opge sloten en zullen binnenkort voor de officier van Justitie te Roermond worden geleid. STRAATMAKER GEDOOD Woensdagmiddag is op de rijksweg no. 12 onder Maarn een met groenten geladen vrachtauto, welke uit de rich ting Arnhem kwam, niettegen staande de waarschuwingsbor den, op een groepje straatma kers van de rijkswaterstaat, die rechts van de weg herstellings werkzaamheden verrichtten, in gereden. Een hunner, de 63-jari- ge K. D. wérd op slag gedood terwijl een tweede zo ernstig ge wond werd dat hij naar een ziekenhuis moest worden over gebracht. De vrachtautochauf feur was zeer vroeg van huis gegaan. NA AANRIJDING OVERLEDEN Op de Stoofdijk te Steenber gen is de 56-jarige landbouwer J. de Mooy woensdagmorgen na een aanrijding overleden. De heer De Mooy reed over de dijk met een door drie paarden ge trokken landbouwslee, waar achter een ploeg was vastge maakt, toen twee motorrijders uit Nieuw Vossemeer, L. N. en P. H., passeerden. Een van hen kwam met zijn stuur in aanra king met de ploeg en sleepte in zijn val de andere mee. De boer zette na het ongeval zijn paar den aan de kant en viel daarna neer. Een gewaarschuwde arts constateerde dat hij vermoede lijk aan een hartverlamming is overleden. De heer De Mooy was vader van vier kinderen. De beide motorrijders werden ernstig gewond en moesten in het R K. ziekenhuis te Steen bergen worden opgenomen. De economische politierechter te Middelburg veroordeelde dins dag de 28-jarige schilder G. M. uit Stekene <B.) tot een gevan genisstraf van vier weken on voorwaardelijk, nadat de offi cier van Justitie zes weken had geëist. De Belg was smokkel van een partij van 1000 kg koelhuis- boter ten laste gelegd. Omdat het de eerste keer was, wilde de economische politierechter, mr. P. van Empel, hiermee bij zijn vonnis rekening houden. M. was op heterdaad door de douane betrapt toen hij bezig was in de omgeving van Koe wacht de boter in een auto te laden. Een onbekend gebleven persoon had M., die in de ziek tewet was, gevraagd of hij er iets voor voelde om er wat bij te verdienen. De Belg voelde daar alles voor en op aanwijzing van „mr. X" toog hij naar Sint Niklaas waar een auto, com pleet met vals nummerbord en weggevijlde chassisnummers op hem wachtte. Daarna reed hij met deze wagen naar Koewacht om zijn vracht in te nemen en de douane in staat te stellen een goede slag te slaan. „ZWART ALS STEENKOOL". De Clingenaar T. S. G. houdt er in zijn woonplaats een brand- stoffenhandel op na, zulks even wel zonder in het bezit te zijn van een bedrijfsvergunning. Mr Van Empel noemde het „een ge val zo zwart als steenkool'' want hoewel G. in mei reeds tot 150 boete werd veroordeeld gaat hij er rustig mee door. „Hij leert hard", sprak G.'s raadsman, mr. H. van Son uit Hulst, die onder de aandacht bracht, dat zijn cliënt vele ja ren geleden als knecht in dit be drijf, dat van zijn schoonvader was, kwam. Toen laatstgenoem de stierf, nam G. de zaak in handen. „Zijn bestaan hangt er van af", aldus pleiter, die ver zocht de zaak aan te houden. De economische politierechter kwam aan dit verzoek tegemoet en stelde de zaak drie maanden uit. DRUKKER-KOOPMAN. P. A. van R. is drukker te Hulst, maar hij drijft daarnaast in de Reinaertstad een klein handel in sportartikelen, zonder de vereiste papieren. „Dat heb ik altijd gedaan", was zijn commentaar, maar de president nam daar geen genoe gen mee. Hij releveerde, dat Van R. via vlooienspel, badmin ton en tafeltennis gekomen is tot Je verkoop van tennisrackets en gymnastiekschoenen. „Dat heeft met de boekhandel toch niets te maken?" vroeg mr. Van Empel. De officier zei de indruk te hebben, dat verdachte op een lichtvaardige wijze begonnen is allerlei nevenartikelen te verko pen en mr. Schenkenberg vond dit een volkomen overbodige overtreding, die hij met een boe te van 75,— gestraft wilde zien. En omdat Van R.'s raads vrouwe, mr. J. M. van der Maas uit Den Haag niet kon overtui gen, werd de drukker conform veroordeeld. (Zeeuws Dagblad.) De Westberlijnse politie heeft woensdag een ltd van de Oost duitse veiligheidspolitie gearre steerd. De arrestant, de 27-jarige Erhard Zehner, heeft bekend een functionaris van de te West-Ber- lijn gevestigde, anti-communisti sche „strijdgroep tegen onmen selijkheid" te hebben willen be dwelmen en ontvoeren. Zehner werd 23 dezer gearre steerd. Hij had die dag 'n samen komst met zijn aanstaande slacht offer afgesproken. Het Westduitse ministerie van Verkeer heeft meegedeeld, dat het met een consortium van Duitse ondernemingen een con tract heeft gesloten voor de aan leg van een verkeerstunnel on der het kanaal van Kiel. Met dit werk, dat vier jaar zal duren zal een bedrag van 48 miljoen mark zijn gemoeid. Voor voet gangers en wielrijders komt er een aparte tunnel. De tunnel komt in de plaats van een draaibrug van voor de eerste wereldoorlog, die het ver keer tussen Duitsland en Jut land niet meer kan verwerken. Het kanaal van Kiel is 't druk ste kanaal voor grote schepen ter wereld. Een achttienjarige Nederlan der, H. Silvergieter, die gewerkt heeft te Hammersfest in het uiterste noorden van Noorwegen, is van plan een rendier en een slee te kopen om daarmee van Kautokeino of Karasjok in de noordelijkste Noorse provincie, Finmarken, naar zijn huis in Zutphen te gaan. Hij wil op de dag vóór Kerst mis aankomen als een Kerstman netje met zijn rendier. Het is nog niet bekend of de Noorse autoriteiten hun toestem ming voor de uitvoering van dit plan zullen geven. VRIJDAG 1 NOVEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.55 Hoog mis; 10.30 Waterstanden; 10.35 Strijkkwartet; 11.05 Gram.; 11.35 Klarinet en piano; 12.00 Middag klok - De stad Gods; 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Pianospel met gram.; 12.55 Zonnewi.zer; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 13.25 Amus. muziek; 14.00 Voor da jeugd; 14.45 Voordracht en muz.; 15.20 Voor de zieken; 16.30 Ves pers; 17.00 Pianorecital; 17.25 Gram. 17.40 Beursberichten; 17.45 Gram.; 18.00 Amus. muz.; 19.00 Nieuws; 19.10 Comm.; 19.15 Re geringsuitzending; 19.35 Viool en piano; 20.00 Franse chansons; 20.15 Allerheiligen, hoorspel; 21.00 Act.; 21.15 Orkest en koren; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 De Ontbijtclub; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram,; 10.30 Voor de zieken, 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Fin se volksliederen; 11.35 Gram.;23.05 Gram. 12.00 Dansmuz.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Sport; 12.50 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Med.; 13.25 Theaterorkest; 13.55 Beursberichten; 14.00 Vioolduo; 14.25 Voordracht; 14.45 Gram.; 15.00 Gevar. progr.; 16.00 Orgel spel; 16.3'0 Muz. causerie; 17.10 Voor de jeugd; 17.40 Lichte muz.; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Lichte muziek; 18.50 De puntjes op de i; 19.00 Berichten; 19.55 Het Esperanto bestaat 70 jaar; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Viool en piano; 20.35 Cause rie; 20.45 Mensen in het gezin; 21.00 Politiek cabaret; 21.30 Etherforum; 22.10 Amus. muz.; 22.25 Buitenl. overzicht; 22.40 Zorg om de mens; 22.50 Avond wijding; 23.00. Nws; 23.15 Gram- BRUSSEL (VL.): 12.00 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Voor de sol daten; 14.00 Opera- en Belcanto concert; 16.15 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.30 Kathedraal koor; 18.30 Godsd. causerie; 19.00 Nieuws; 19.40 Orkest; 20.00 Or kest en koor; 21.30 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.11 Gram.; 23.00 Nws;

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3