De anti-Nederlandse campagne in Indonesië De economische toestand in de V erenigde Staten Zjoekof belemmerde partij-activiteit in het leger Binnenlands nieuws vrouwen en een man HOGE RAAD Woensdag 30 oktober 1957 DE VRIJE ZEEUW 3 DE „TIMES" OVER NIEUW-GUINEA incidenten'in NAZARETH Politiemannen slaags met communistische betogers DE VERWACHTE „TOPBIJEENKOMST" VAN DE NAVO-RAAD DE REGERINGSCRISIS IN ZWEDEN LOONEISEN VAN DE DUITSE TEXTIEL ARBEIDERS ZIEKENFONDSEN WENSEN RESTITUTIE TANDARTSKOSTEN STAKING TE ST. NAZAIRE AFGELOPEN „VOORLOPIG GEEN NIEUWE LOONRONDE" ZEGT K. A. B- VOORZITTER HET GEVEN VAN AUTORIJLES KRUIS OF MUNT-PUZZEL Daders van de roofoverval op pompstation ook schuldig aan schilderijendiefstal Brussel en de Europese instellingen De aanstaande, verkiezingen in de Philippijnen Maandagavond marcheerde een tien kilometer lange fakkelop tocht met duizenden jeugdige deelnemers uit de hoofdstad naar de ambtswoning van de Neder landse diplomatieke vertegen woordiger in Djakarta. Deze ge weldige processie, die het hoog tepunt was van de eerste dag van de nationale campagne voor de bevrijding van West-Irian (Ned. Nieuw-Guinea), werd voorafge gaan door eenheden van land-, luoht- en zeemacht en van de staatspolitie. De leden van het kabinet sloe gen het voorbijtrekken van de optocht gade vanaf het paleis van de president, dat evenals de wo ning van de Nederlandse verte genwoordiger, de heer Hassel- man, gelegen is aan het grootste plein in het centrum van de hoofdstad, Medan Merdeka. Voor de ambtswoning van de heer Hasselman werd een stro pop, een man met rood gezicht en in het zwart gekleed, voor stellend het ..Nederlandse kolo nialisme", verbrand. De jeugdige deelnemers aan deze massale betoging, waaron der studenten, jonge arbeiders en groepen zogenaamde „teddy boys", werden later op de avond toegesproken door de plaatselijk militair commandant van Dja karta, luitenant-kolonel Endang Dachjar, en door burgemeester Sudiro. Dachjaf wekte zijn ge hoor op tot actie in de nationale strijd voor de terugkeer van West-Irian. „Tot nu toe hebben we veel te veel gepraat en niets gedaan", aldus Dachjar. Burgemeester Sudiro vroeg of de jeugd bereid is tot het hoogste offer, en zijn toehoor ders antwoordden met dende rend geluid: „Ja, ja". De woning van de heer Hassel man werd tijdens de optocht door veiligheidstroepen zwaar be waakt. Incidenten hebben echter niet plaats gehad. De „verfkwastenbrigades", die zondagavond reeds de muren van de Nederlandse kantoorgebou wen in het zakencentrum met tal van leuzen hadden beklad, heb ben maandagavond hun activi teit uitgebreid tot de woonhuizen van Nederlanders in Djakarta en in de satellietstad Kebajoran. Ook bewerkten zij tal van auto's met hun gereedschap. Van de K.L.M. werd verno men, d^j. maandagavond twee vrachtauto's met jongelui het vliegveld „Kemajoran" waren binnengekomen en zich op- weg hadden begeven naar de hangar, waar een Constellation van de maatschappij stond. De op de luchthaven gestationeer de troepen van de luchtmacht sloegen echter vastberaden en met succes de pogingen om ook dit toestel een verfje te geven, af. De voorzitter van het comité voor de viering van de „dag der jeugdglorie", Amir Hussein heeft dinsdag zijn verontschuldigingen aangeboden voor het bekladden van gebouwen van niet-Neder- landse buitenlanders, zoals die van de Amerikaanse Standard Vacuum en van de Australische vertegenwoordiging. Hij beloof de, dat de muren spoedig zullen worden schoongemaakt. Hussein zeide, dat de jeugd bij het uitvoeren van hun actie zich een paar keren hadden vergist. De Londense „Times" schreef dinsdag, dat de Indonesische re gering geen ongunstiger tydstip had kunnen uitkiezen om aan haar aanspraken op Nieuw-Gui nea kracht by te zetten, nu zy moeizaam bezig is door overre ding en onderhandelingen haar gezag over de eigen buitengewes ten te herstellen. Nieuw-Guinea dreigt net zo'n jaarlijks agendapunt voor de el- gemene vergadering te worden als Kasjmier, aldus het blad. Sommige heethoofden schijnen het komende debat in de Ver. Naties aangegrepen te hebben voor de betogingen van maandag in Djakarta, die in Indonesische zaak echter alleen maar kunnen schaden. De regering in Djakarta hoeft niet verantwoordelijk te zijn voor de straatschenderijen van maandag, zo meent de „Ti mes". In elke hoofdstad in Zuid- Oost-Azië kan een ambitieuze politicus of legerleider de dien sten van benden nietsnutters hu ren en proberen hun potsemake rijen door te laten gaan voor massale politieke gevoelens. Doch dergelijke ongeregeldheden zijn geen reden om de kwestie-Nieuw- Guinea geheel ter zijde te schui ven. Volgens de „Times" wor it Ne derland nog krachtig gesteund door landen die de kwestie zon der anti-koloniale vooringeno menheid bestuderen. Sommigen in Nederland menen de laatste tijd, dat de waarde van Nieuw- Guinea twijfelachtig is, aldus het blad, doch ongelukkig genoeg stellen de Indonesiërs als enig alternatief overdracht van de soevereiniteit aan Indonesië, en dit is nu juist wat Nederland het De minister van Voorlichting, Sudibjo, verklaarde dat de Indo nesische regering thans doende is alle nationale krachten te bunde len voor de strijd om West-Irian. De door de regering ingestelde commissie voor de bevrijding van West-Irian zal de nationale campagne uitvoeren in drie gol ven. De eerste is maandag begon nen, met de viering van de „dag van de jeugdgelofte", de tweede golf zal worden ingezet op 10 november, de zogenaamde „hel dendag", en d- derde de cli max zal een aanvang nemen als de debatten in de algemene vergadering der Ver. Naties over de kwestie Nieuw-Guinea zullen beginnen. De regering zal de no dige geestelijke, morele en mate riële voorbereidingen treffen. Daartoe behoren het verstevigen van de Aziatische-Afrikaanse solidariteit en de mobilisatie van de nationale potentie. De heer Hasselman heeft dins dag een bezoek gebracht aan het ministerie van Buitenlandse Za ken en daar een onderhoud ge had met het hoofd protocol, Ku- suma Utoyo. Volgens de Neder landse woordvoerder gold het hier zuiver een bezoek tot ken nismaking. Gevraagd of de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging uiting zou geven aan de bezorgd heid van de Nederlandse rege ring over de anti-Nederlandse West-Irian-campagne. zeide de woordvoerder dat in de laatste weken de aandacht van de Indo nesische regering herhaaldelijk is gevestigd op haar verantwoor delijkheid voor het leven en de eigendommen van de Nederland se onderdanen in Indonesië. Israëlische politiemannen zijn dinsdag' in de stad Nazareth, die hoofdzakelijk door Arabieren be woond wordt en beschouwd wordt als een bolwerk van de communistische partij in Israël, slaags geraakt met communisti sche betogers. Zij verrichtten ver scheidene arrestaties. De betoging, verboden door de regering, was ter herdenking van de dood van een vijftigtal Arabi sche dorpelingen uit de grens plaats Kafr Kassem, nu een jaar geleden aan de vooravond van de militaire actie tegen Egypte. Dinsdag is te Brussel van re geringszijde vernomen dat ver wacht wordt, dat de voorgestelde „topbijeenkomst" van de NAVO- raad op 16 en 17 december a.s. te Parijs zal worden gehouden. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de conferentie door president Eisenhower en de Britse premier MacMillan zal worden bijge woond, ook al is daar nog niets van officiële zijde over medege deeld. Gemeld is, dat op deze bijeen komst van de NAVO-raad spe ciaal aandacht zal worden ge schonken aan nauwere samen werking der westelijke mogend heden op wetenschappelijk ge bied. Men verwacht ook, dat bepaal de maatregelen op economisch en politiek gebied en op dat der landsverdediging zullen worden uitgewerkt. Financiële en economische des kundigen te New York zijn het er over eens, dat de Verenigde Sta ten zich reeds in een economi sche recessie bevinden of er een tegemoet gaan. Er heerst een algemene ver warring over de huidige, onge wone situatie, die gekenmerkt wordt door stijgende prijzen bij dalende omzetten en de Ameri kanen vrezen in deze situatie, dat zij door vooruit te lopen op een depressie wellicht een economi sche teruggang van grotere af metingen zullen veroorzaken. Enige deelnemers aan een con ferentie van toonaangevende per soonlijkheden uit het bedrijfsle ven en de financiële wereld, die te Hot Springs in Virgina wordt gehouden, hebben verklaard, dat het huidige lage peil van de markt waarschijnlijk tot in het volgende jaar zal aanhouden. De Chase Manhattan Bank ver klaarde dezer dagen in haar weekbulletin, dat de recente ont wikkelingen de toegenomen weer stand van de Amerikaanse eco nomie aan het daglicht hebben gebracht. De bank gelooft echter, dat het weerstandsvermogen in de nabije toekomst opnieuw op de proef zal worden gesteld. Het maandblad „Fortune" schrijft, dat het sedert de Kore aanse oorlog niet zó moeilijk is geweest voorspellingen aangaan de de economische ontwikkelin gen voor meer dan 12 maanden of zelfs meer dan zes maanden vooruit te doen dan thans het ge val is. Over het geheel genomen is het echter niet het feit. dat de economische expansie tekenen van vermindering vertoont, dat de meeste ongerustheid veroor zaakt, maar de onzekerheid, of de economie in evenwicht kan blij ven na drie achtereenvolgende jaren van expansie. Volgens de New York Herald Tribune is de Amerikaanse eco nomie thans waarschijnlijk in voldoende moeilijkheden om een verruiming van het krediet te rechtvaardigen. De inflatie is vol gens dit blad vermoedelijk voor bij. Op lange termijn wijst de ten dentie vermoedelijk nog steeds op hogere effectenkoersen. Het misbaar over projectielen en Amerika's wetenschappelijke achterstand zullen waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd leiden tot een aanzienlijke stijging van de regeringsuitgaven en een al gehele opleving in het economi sche leven, aldus het blad. De aftrende Zweedse minister president, Erlander, heeft de ko ning maandagochtend meege deeld, dat de gesprekken, die hij heeft gevoerd met de voorzitters van de agrarische, liberale en conservatieve parlementsfracties over de vorming van een nieuwe regering, geen resultaat hebben gehad. Liberale en conservatieve par tijleiders zijn maandag begon nen met beraadslagingen over de mogelijkheid van een coalitie met de agrariërs. Het aftreden de kabinet van Erlander bestaat uit sociaal-democraten en agra riërs. De liberaal Ohlin en de con servatief Hjalmarson hebben koning Gustaaf maandag mee gedeeld, dat zij bereid zijn te trachten een coalitie aan te gaan met agrariërs, die geleid worden door Hedlund. Erlander had eerder gezegd, dat hij bereid is een minder heidsregering van sociaal-demo craten te vormen. De arbeiders der Westduitse textielindustrie hebben zich ge voegd bij het groeiende aantal vakbonden, dat loonsverhogin gen en kortere werktijden eist. Een woordvoerder van de bond van textielarbeiders heeft be kendgemaakt, dat aan de werk gevers is medegedeeld, dat de lo pende arbeidsovereenkomsten, die op 31 december a.s. verval len, niet zullen worden verlengd. Bij deze overeenkomsten worden de lonen en andere arbeidsvoor waarden van ongeveer 800.000 arbeiders geregeld. De arbeids overeenkomst van ca 200.000 an dere textielarbeiders, die tot 31 maart 1958 lopen, zijn eveneens opgezegd. De vakbond eist loonsverho gingen van 10 k 12 procent en een verkorting van de werkweek van 45 t~t 42 uur. De werkgevers hebben de eis van de vakbond nog niet beant woord. De ziekenfondsen, aangeslo ten bij de federatie van door verzekerden en medewerkers be heerde ziekenfondsen, die in Utrecht een congres hielden, zijn van oordeel dat aan de ver zekerden die in de periode van het tandartsenconflict tand heelkundige hulp hebben inge roepen en daarvoor rechtstreeks aan de tandartsen de kosten hebben betaald, een schadeloos stelling in de vorm van restitu tie van een belangrijk deel de zer kosten dient te worden ver leend. Aan het federatiebestuur werd opgedragen te bevorderen, dat deze schadeloosstelling zo wel aan verplicht als aan vrij willig verzekerden wordt toege kend, en de daaraan verbonden uitgaven ten laste van de hoofd verzekering zullen worden ge bracht. Voorts werd een rapport be sproken betreffende het tot stand komen van een hechtere grondslag van de overeenkom sten tussen de ziekenfondsen enerzijds, en de huisartsen, spe cialisten, apothekers en tand artsen anderzijds. Bevorderd zal worden dat in deze overeen komst en bepalingen worden op genomen houdende dat bij even tuele geschillen deze door mid del van arbitrage zullen worden opgelost. De stakende arbeiders van de scheepswerven te St. Nazaire hebben dinsdagochtend besloten het werk te hervatten. De stakers hebben met grote meerderheid aanvaard, dat hun leiders en de werkgevers een overeenkomst sluiten, volgens welke de arbeiders het werk rus tig zullen hervatten en de werk gevers geen vergeldingsmaatre gelen tegen de stakers zullen ne men. Op de maandag in Utrecht ge houden vergadering van de Ne derlandse Katholieke Grafische Bond heeft de voorzitter van de K. A. B. de heer J. A. Middelhuis tegengesproken dat de K. A. B. zou streven naar 'n nieuwe loon- ronde. Hij noemde dit geheel on juist. Wel worden op het ogenblik pogingen in het werk gesteld om te komen tot verlichting van de noden der laagstbezoldigde groe pen. Hoe dit zal uitpakken, valt nog niet te zeggen, zo zei de K. A. B.-voorzitter. Hij had met vreugde waargeno men, dat bij de werkgevers be grip bestaat voor het noden van deze groepen. Vooraleer van een loonronde sprake kan zijn, moeten eerst de nodige voorzieningen worden ge troffen voor de weduwen, wezen en invaliden, die het zwaar te verduren hebben, aldus de heer Middelhuis. De Moskouse correspondent van het Britse communistische b'.ad „Daily Worker" meldde dinsdag, dat maarschalk Zjoekof als mi nister van Defensie is afgezet omdat hij de activiteit van de partij in het leger belemmerde. Chroesjtsjef zelf heeft eind vo rige week op een vergadering van de partij-organisatie voor het leger in het district Moskou een vergadering die door hoge officieren werd bijgewoond de redenen voor het ontslag bekend gemaakt. Volgens de correspondent, Rus sell, waren er reeds lang vóór de zitting van het centrale partij comité waarop Malenkof, Molo- tof en Kaganowitsj uitgestoten werden, klachten over de hou ding van de legerleiders en maar schalk Zjoekof ten aanzien van de partij-organisaties in het leger geweest. Men had nog gehoopt verbete ring in de toestand te brengen door Zjoekof in het presidium te benoemen, doch toen de toestand eerder slechter dan beter werd vroeg het hoofd van de politieke afdeling van het rode leger het centrale comité en het partijpre sidium maatregelen te nemen. Tijdens Zjoekofs reis naar Zuid- Slavië en Albanië zijn overal in het land vergaderingen van de partij-organisaties in het leger gehouden, waarop het besluit om Zjoekof af te zetten werd toege licht, aldus Russell. Hij voegde hier nog aan toe, dat het centrale comité in ple naire zitting bijeengeroepen is en dat van Zjoekofs houding op die vergadering zijn toekomst zal af hangen. Reuters correspondent Vincent Buist meldde dinsdag, dat het centrale comité in het afgelopen weekeinde verscheidene malen vergaderd heeft. Ook maandag was het comité tot laat in de Dinsdag heeft de advocaat-ge neraal bij de Hoge Raad, mr. Loeff, conclusie genomen in de zaak van de federatie van de Nederlandse organisaties voor het personenvervoer (F.N.O.P.) waarbij deze uitgemaakt wenst te zien of het geven van autorij lessen vrij moet zijn of niet. De gemeente Gouda eist n.l. een vergunning. De voorzitter der vereniging liet zich verbaliseren en bracht zo de zaak aan 't rol len. De kantonrechter sprak een veroordeling uit. Mr. Loeff achtte echter de ge meenteveroordeling niet grond wettig. Hij concludeerde tot ver nietiging van het vonnis, behal ve voor wat de bewezen verkla ring betreft. Hij vroeg de Hoge Raad het bewezen verklaarde niet strafbaar te oordelen en ter principale rechtdoende de re- quirant van rechtsvervolging te ontslaan. De uitspraak is bepaald op 10 december a.s. In de zaak van H. H. Th. van K., directeur van het dagblad „Het Vrije Volk" heeft de pro cureur-generaal bij de Hoge Raad de dagvaarding onjuist geoordeeld. Hij concludeerde tot verwerping van het beroep van de heer Van K., die in eerste in stantie door de kantonrechter te 's Gravenhage is veroordeeld tot 100,boete wegens over treding der loterijwet door het wekelijks publiceren van een puzzel „kruis of munt", aan de oplossing waarvan een geldprijs verbonden is. In hoger beroep werd de dag vaarding nietig verklaard. Arrest 26 november. r r door BRUNO J. VAN LHEENKE. 7) Nadruk verboden. „Ja, ja. uw koffer," suste het dametje. „Nu wéét ik het ten minste. Ziet u, u had het niet ge zegd en begon onverwachts te schelden. Da's niet eerlijk." „Dat ze mijn koffer stelen is ook niet eerlijk!" 't Was natuurlijk volkomen on zinnig, die opmerking, maar ik was te razend om daar mijn hoofd over te breken. „Zat er.iets.kostbaars in?" informeerde mevrouw Du Por- tant voorzichtig. „Ja, natuurlijk," schreeuwde ik wanhopig. „De O.M.M. zat er in!" „O," merkte mijn reisgenote op, hétgeen natuurlijk erg diep ge voeld was, maar hetgeen even natuurlijk geen enkele practische waarde had. Er bemoeiden zich meer reizi gers mee. Ieder zocht zijn eigen koffer op, als wilde men het zekere voor het onzekere nemen. Maar.er bleef één koffer over. „Nou, ziet u nu wel," zeiden de mensen, en zij keken mij bestraf fend aan. „U hebt alle drukte voor niets gemaakt. Daar ligt uw „Pardon," zei Ik ijzig want zover was ik nu al weer geko men, dat ik ijzig kon doen, „pardon mijn beste mensen, dat is mijn koffer niet!" Het was een hele consternatie. De meeste reizigers hadden in middels de trein al verlaten en ik besloot hun voorbeeld te volgen, omdat de dief anders te veel voorsurong zou krijgen. Ik riep mevrouw Du Portant toe, dat ik zo gauw mogelijk zou komen, ex cuseerde me en verdween op een draf de trein uit. Overel liepen mensen met koffers. Maar wie had nu de mijne. Die was van leer lichtbruin van kleur, groot en behoorlijk zwaar. Ik rende, al zoekende, over het perron. Geen spoor van mijn koffer. Een per ronchef liep mij tegen het lijf. „Zet de uitgangen stil!" riep ik de man toe. „Wat bedoelt u?" vroeg deze, vrij stupide. „Wat bedoelt u, wat bedoelt u? Man, snap je dat dan niet? Mijn koffer loopt hier ergens rond! De dief van mijn koffer! Voel je? Zet nu de uitgangen stil, of af, of wat dan ook, het lvn. aio Oi" maar niemand meer het station uit kan!" „Kalm, meneer, kalm alstu blieft," zei de man bedaard. „Ik meen te begrijpen, dat uw koffer gestolen is. Waar is dat gebeurd?" „In de trein," antwoordde ik. „De trein uit Amsterdam." „Mmm... Kan er een bijzon dere reden voor diefstal zijn?" „Natuurlijk kan dat", zei ik, „het is zelfs zo. In die koffer zit een model van een nieuw uitge vonden machine en alle gegevens over die uitvinding!" „Ou-la-la-laa," mompelde de man. „Gaat u maar gauw met mij mee, dan zullen wij dat var kentje zo goed en zo snel moge lijk wassen." Hij was nu zelf een en el actie en sleurde mij haast mee over het perron. Wij gingen een trap af, een gang door, een zijgang in en toen weer een trap op, holden over het eerste perron, waarop wij beland waren, en kwamen na enige minuten bij het kantoortje waarin, naar de beambte mij toe vertrouwde, de man zat, die zul ke akkevietjes immer behandel de. De beambte stootte de deur open en maakte tegen mij het gebaar van „gaat uw gang". Daarna volgden de gebeurtenis sen zich in zeer snel tempo op. Ik rende het kantoor binnen, beende tegen een klein, dik man netje cp, week terug, botste op tegen de ambtenaar die mij op de voet gevolgd was, zei een niet al te net woord, deed een stap op zij, viel over iets groots, lag even in een zeer zotte positie op de bematte vloer, keek even naar het voorwerp waarover ik geval len was, sperde mijn ogen wijd, wagenwijd open, ging zitten, greep het ding waarover ik ge vallen was beet en zei: „Alle machtig!, da's mijn koffer. Mijn gestolen koffer!" „Gestolen?!" riepen twee men sen. Het waren de ambtenaar van het kantoor en het dikke mannetje. „Wat? Is 't 'm?" riep mijn amb tenaar. Ik keek de drie mensen aan, ging staan, sloeg mij wat stofjes van mijn kleren, schraapte mijn keel en zei, zeer kalm nu: „Mijne heren, dit alles vraagt een ver klaring. Mijn koffer verdween uit de trein, ik zocht hem, werd door meneer hier (ik wees naar mijn ambtenaar) naar dit kantoortje gesleurd, en val hier waarachtig over mijn eigen koffer. Hoe zit dat?" „Meneer, ik moet u mijn ver ontschuldiging aanbieden," zei het kleine mannetje. Hij sprak zeer rap en met een licht accent, het was absoluut geen Fransman, maar hij beheerste, behoudens zijn accent, het Frans toch uit stekend. „Wat heeft u hiermee uitstaan de?" vroeg ik streng. (Wordt vervolgd.) nacht bijeen. Waarnemers leid den hieruit af. dat Zjoekof zich krachtiger verdedigt en meer steun krijgt dan de partijleiders verwachtten. Zjoekof zou voorts beschuldigd zijn van het organiseren van een „persoonsverheerlijking" voor zichzelf. Men vermoedt, dat Chroesjtsjef en zijn aanhangers, die in juli harde stryd hebben moeten voe ren om Malenkof en de zijnen uitgestoten te krijgen, ook nu een felle stryd moeten voeren om de meerderheid van het comité ach ter zich te krijgen. Senator William Knowland, de leider van de republikeinse fractie in de Amerikaanse Se naat, verklaarde dinsdag, dat de besluiten die het Kremlin in de komende dagen ten aanzien van Zjoekof zal nemen wellicht beslissend zullen zijn voor de vrede. Zjoekof voelt weinig voor meer moeliijkheden met het Westen, omdat hij de militaire hulpbron nen van het Westen uit de eer ste hand kent, aldus Knowland. Volgens in gewoonlijk welin gelichte kringen te Londen ont vangen berichten zou het centra le comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie maar schalk Zjoekof maandagavond uit het presidium hebben gesto ten. Deze berichten, die maandag avond in Moskou de ronde deden, zijn nog niet bevestigd. Waarnemers in Moskou zijn van mening dat uit het feit dat het centrale partijcomité dinsdag morgen nog geen besluit heeft genomen ten aanzien van Zjoe kofs toekomst blijkt dat men het in de boezem van de partij niet eens is niet alleen over Zjoekofs figuur, maar ook over politieke kwesties die ver uitgaan boven zijn promotie of degradatie. Het eigenlijke geschil schynt de mi litaire politiek in het verband van het vreedzaam samen leven te betreffen. Met de voortdurende onze kerheid over Zjoekofs toekomst schijnt de censuur in de Sow jet-Unie strenger te zijn gewor den. Een telefoongesprek met Londen van een correspondent van het Engelse persbureau Reuter werd herhaalde malen enkele seconden onderbroken zonder dat hij het zelf in de gaten scheen te hebben. Ten slotte werd het gesprek plotse ling afgebroken. Later kwam hij opnieuw aan de lijn, maar werd opnieuw verscheidene keren onderbroken. De arrestatie der daders van de overval op het tankstation te Amsterdam De hoofddader van de overval op het benzinepompstation aan de Utrechtse weg, de 29-jarige monteur L. van W. uit Benne- broek, heeft nu ook bekend. Voorts heeft hij bekend betrok ken te zijn geweest bij de dief stal uit de étalage van een ju welierszaak in de Beethoven- straat te Amsterdam-Zuid in de nacht van 15 op 16 april j.l. Uit de étalage, waarvan de ruit werd ingegooid, werden juwelen ter waarde van circa 17.000 gul den weggenomen. De drie gearresteerde mafmen, de Haarlemmer en de gebroe ders Van W. uit Bennebroek, be vinden zich nu op het politie bureau Overtoom. Nagegaan wordt of zij ook schuldig zijn aan de overval op het tankstar tion aan de Haagse weg in de vroege morgen van 4 september j-1. In aansluiting op de berichten over de arrestaties der plegers van de roofoverval op een pomp station bij de nieuwe Utrechtse brug in Amsterdam, deelt de Velsense politie mede dat van drie der gearresteerden is komen vast te staan dat zij ook de in braak in het Santpoortse hotel „Duin en Kruidberg" in de nacht van 25 op 26 april j.l. op hun geweten hebben. Na in sluiping hebben zij toen drie schilderijen, waarvan twee waar devolle, en voorts twee zilveren kandelaars buitgemaakt. De gemeenteraad van Brussel heeft maandag zonder tegen stemmen maar met onthouding van één communistisch raads lid de Belgische hoofdstad offi cieel kandidaat gesteld voor de zetel van de Europese economi sche gemeenschap en Euratom. ERNSTIGK MOELIJKHEDEN BIJ TEXTIELBEDRIJF TE ALMELO. Tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse R.K. Kleding- en Textielarbeidersbond „St. Lam- bertus" te Wierden heeft de dis trictsbestuurder, de heer Hoy- tink, verklaard, dat de N.V. Wol spinnerij, Weverij en Ververij J. ten Bos te Almelo reeds geruime tijd in ernstige moeilijkheden verkeert. De slechte toestand in de wolindustrie maakt de situatie nog ernstiger dan zij reeds is. Men dient er zich op voor te be reiden, dat er vooral in het be drijf te Almelo spoedig ingrijpen de maatregelen moeten worden genomen, met als gevolg het ont slag van vele arbeiders. De heer Hoytink, die zeide te hopen dat de directie er nog in zal slagen het bedrijf weer op te bouwen, verklaarde voorts dat de vakor ganisatie alles in het werk zal stellen om de toestand voor de betrokken arbeiders zo dragelijk mogelijk te maken. JONGETJE VERDRONKEN. Dinsdagmorgen 10 uur is het 1%-jarig zoontje van de familie Blok van de stoep achter de wo ning aan de Ossenmarkt te Weesp in de Vecht gevallen. De moeder, die het ongeluk zag gebeuren, is het jongetje nage sprongen en heeft het uit het wa ter gehaald. Het toepassen van kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. Het knaapje was reeds overleden. HOUTEN LANDHUIS AFGEBRAND. Het houten landhuis van de fa milie P. te Cadier en Keer bij Maastricht is maandagavond om streeks half elf in korte tijd to taal afgebrand. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering ge- Het hoofd van de Phillippijnse politie, brigade-generaal Manuël Cabal, heeft maandagavond in een toespraak voor de televisie gezegd, dat drieduizend man van het leger de politie zullen bij staan bij het handhaven van de orde bij de aanstaande campagne voor de presidentverkiezingen. Bij een operatie ter voorkoming van ongeregeldheden zijn in het gehele land tienduizend vuurwa pens in beslag genomen, aldus Cabal. De verkiezingen zullen op 12 november worden gehouden. dekt. Met een luide knal ontplof ten enkele flessen gas. De bewo ners waren naar de kermis in 't dorp. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. MOTORRIJDER OMGEKOMEN Maandagavond is de 57-jarige straatmaker A. J. M. Pijnen burg, wonende te Tilburg, op een der buitenwegen door tot nu toe onbekende oorzaak met zijn motorrijwiel van achteren tegen een boerenkar opgereden. Hij was op slag dood. FELLE BRAND EIST EEN MENSENLEVEN Zondagnacht om omstreeks 1 uur brak een hevig uits'aande brand uit op de bovenverdieping van de manufacturenwinkel der firma Kroon in de Wijde Noor- derhorne in Sneek. De 59-jarige mevr. de weduwe J. J. Kroon van der Weide kwam hierbij om het leven. Haar 21-jarige zoon S. W. L. Kroon kon zich via het dak in veiligheid brengen, doch liep een ernstige shock op en moest later naar een inrichting worden vervoerd. De nabijgele gen panden liepen evenals het ondergelegen winkelpand ern stige waterschade op. De brand ontstond doordat opgehoopte gassen in de haardkachel tot ontploffing kwamen. BIJ INBRAAK OP HETERDAAD BETRAPT De politie heet de 24-jarige J. A. van D. en de 22-jarige W. de R., beiden slager te Rot terdam, aangehouden. Zij had den maandagnacht een inbraak- je op touw gezet bij een fabriek aan de Van Helmontstraat te Rotterdam, waar zij werkzaam zijn. Nadat zij maandagnacht in de fabriek twaalf hammen had den gestolen wilden zij met de buit over de muur van het fa brieksterrein verdwijnen. Van D. sprong over de muur om de hammen in ontvangst te ne men, ongelukkig voor hem pre cies in de armen van een sur veillerende politieagent. Hij dis te een verhaal op, maar de agent geloofde hem niet en bracht hem naar het bureau. Daar bekende hij en zei wie zijn medeplichtige was. De R. werd daarna in zijn woning aange troffen. Toen hij gehoord had, dat het aan de andere kant van de muur niet naar wens ging, had hij zich rustig gehouden tot het gevaar geweken was. De hammen had De R. verstopt en toen was hij naar huis gegaan.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5