TWEE JAAR MIDDENSTANDS VOORLICHTINGSDIENST Eric de Noorman - De ontembare Tweede proces over het roken van Marihuanasigaretten Katholieke mijnwerkersbond criticeert regeringsbeleid GRIEP? WEG GRIEP! IWoensdag 30 oktober 1957 DE VRIJE ZEEUW 7 Tsjechische priester gearresteerd. Achteruitgang van de Franse E. B. U.-positie verwacht NIEUWE WENDING IN ANJUMER MOORDZAAK GROTE DOORDRAAI VAN BLOEMKOOL IN DE STREEK Opstandelingen overvallen trein in Birma NASSER VERDENKT DE VERENIGDE STATEN VAN AANVALSPLANNEN DE TOESTAND IN SYRIË Turkije zou troepen en tanks en straaljagers aan Syrische grens samentrekken MACMILLAN IN HET LAGERHUIS ONGEREGELDHEDEN IN TURKIJE Aanhangers van republikeinse oppositie partij doen aanval op de kantoren van democratische regeringspartij PERSCONFERENTIE VAN MINISTER DULLES WESTELIJKEN PROTES TEREN BIJ SOWJET- AUTORITEITEN IN OOST-BERLIJN TWEEDE KERNENERGIE CENTRALE IN NEDERLAND TITO DE KOMENDE MAANDEN NIET NAAR HET BUITENLAND Het- is thans ruim twee jaar geleden, dat de eerste rijks- mi ddenstandsconsulenten hun standplaats in de provincie be trokken. Hiermede werd een be gin gemaakt met de werkzaam heden van de Middenstands voorlichtingsdienst. Daar deze werkzaamheden en de wijze waarop de Midden standsvoorlichtingsdienst werkt over het algemeen niet voldoen de bekend zijn en de midden standers, in tegenstelling met de landbouwers met hun voor lichtingsdienst weinig of geen gebruik maken van deze dienst, willen wij hierop eens extra het licht doen vallen. Allereerst iets over de opbouw van de dienst, die een afdeling is van het Directoraat-Generaal voor de Middenstand en het Toerisme van het ministerie van Economische Zaken. Bij de Rijksmiddenstandsvoor- lichtingsdienst zijn 10 consulen ten werkzaam, die gevestigd zijn in de provincies van ons land. Het adres van de midden- standsconsulent voor Zeeland is A. Korstanje, Herenstraat 27a, Middelburg, telef. K 11802322. De taak van de rijksmidden- standsconsulenten en van de dienst, waartoe zij behoren, is in drie delen te splitsen: Ten eerste het geven van voorlich ting aan de middenstand over de inhoud en het doel van de overheidsmaatregelen, dus wet ten, algemene maatregelen van bestuur, ministeriële beschikkin gen, enz., die voor de midden stand van belang zijn. Vervol gens het geven van voorilchting op bedrijfseconomisch gebied, dus bijvoorbeeld inlichtingen en adviezen over financierings- en bedrijfsruimteproblemen, opvoe ring produktiviteit etc. Tenslot te hetgeen niet minder belang rijk is, het informeren van het departement over kwesties van plaatselijk en regionaal belang, teneinde de overheid in staat te stellen met deze specifieke be langen zo goed mogelijk reke ning te houden. Deze opdracht, n.l. het geven van voorlichting aan de mid denstand enerzijds en het infor meren van het departement an derzijds, is echter niet de enige, die aan de rijksmiddenstands- consulenten op hun weg is me degegeven. Hun is tevens opge dragen op het terrein van de voorlichting slechts aanvullend werkzaam te zijn in die zin, dat zij geen activiteiten aanpakken, die reeds in voldoende mate door daarvoor competente in stellingen, ijl het bijzonder de middenstancjsorganisaties, wor den verrichte^ Wat heeft de Rijksmidden- sta ndsvoorlicht'ngsdienst nu zoal gedaan In het kader van de collectie ve voorlichting de voorlich ting dus aan groepen van mid denstanders of andere groepen, waarmede de middenstand heeft te maken hielden de consu lenten in de afgelopen jaren cir ca 400 spreekbeurten. Zij deden dit voor plaatselijke en regiona le afdelingen van vak- of stands organisaties, voor plaatselijke verenigingen van winkeliers en ambachtslieden, voor leden van inkoopcombinaties, voor ambte naren van Kamers van Koop handel, voor Kringen van bur gemeesters, voor beheerders van administratiekantoren, voor de plaatselijke V.V.V.'s enz. enz. Bleven de onderwerpen, die zij behandelden aanvankelijk in hoofdzaak beperkt tot de sa menstelling en het doel van de Rijksmiddenstandsvoorlich- tingsdienst, weldra vroegen on derwerpen van de meest uiteen lopende aard de aandacht zoals de opvoering van de produktivi teit, de kredietverlening aan de middenstand, nieuwe vormen in de detailhandel, de gevolgen van maatschappelijke structuurwij zigingen als bijv. door industri alisatie, het belang van een goe de boekhouding, bedrijfsruimte problemen en het belang van het toerisme voor de midden stand. De middenstandsconsulenten maakten vele malen deel uit van een forum. Zij leidden daar naast discussiegroepen, waarin de middenstanders zelve hun problemen van alle kanten be keken. Verder stimuleerden zij het oprichten van bedrijfsverge- lijkingsclubs, waarin de deelne mers door het uitwisselen van ervaringen en cijfers trachtten van .elkaar lering te trekken. Zeer vele middenstanders wer den zodoende bij het werk van de consulenten betrokken. Het is wel gebleken, dat veel middenstanders, door hetgeen zij van de consulenten hoorden, hun individuële problemen nog eens onder de loupe namen en er daardoor toe gekomen zijn deze aan de consulent voor te leggen. Het overgrote deel van de aldus gegeven individuele voorlichting had betrekking op de kredietverlening aan de mid denstand, bedrijfsruimteproble men, kwesties omtrent opvol ging in de zaak alsmede vragen over wettelijke regeling inzake vakbekwaamheid en winkelslui ting. In al deze gevallen werd ge poogd de middenstander goede raad te geven, waar mogelijk door hem de weg te wijzen naar die instellingen, die voor het oplossen van de problemen aan gewezen zijn. Om U een enkel cijfer te noe men: in de afgelopen twee ja ren werden aan 4500 midden standers inlichtingen verstrekt of adviezen gegeven en werd 900 maal bemiddeling verleénd. Een uitgebreid werkterrein van de consulenten ligt op het ge bied van de voorlichting over de middenstand. Immers, in het rijk geschakeerde hedendaagse leven worden op talrijke plaat sen en op vele niveaus elke dag beslissingen genomen, die hun invloed uitoefenen op de mid denstand. Deze beslissingen zijn afkomstig van de overheid, zo wel centraal als regionaal en plaatselijk, maar ook van groe peringen in 't vrije maatschap pelijke leven. Het vragen van de aandacht van de betrokken instanties voor de belangen van de middenstand en het beplei ten daarvan is in de praktijk vaak nuttig en succesvol geble ken. Deze voorilchting leidde in vele gevallen tot een nauwe sa menwerking met instellingen en organen, die op het midden standsterrein werkzaam zijn. In verband met de voorlich ting over de middenstand is ten slotte ook de informatie, die de consulenten omtrent plaatselij ke en regionale kwesties aan het ministerie van Economische Zaken verschaffen, van belang. In de praktijk is duidelijk ge bleken, dat het werk van de con sulenten in velerlei opzicht nut tig is geweest. Dit is mede te danken aan het feit, dat hun activiteiten en werkzaamheden worden gebundeld en gecoördi neerd in landelijk verband. Zij allen maken immers deel uit van de Rijksmiddenstandsvoor- lichtingsdienst, die ressorteert onder de Hoofdafdeling Midden- standspolitiek van het Directo raat-Generaal voor de Midden stand en het Toerisme. Dit geeft de consulenten enerzijds de mo gelijkheid zich snel en zonder omwegen op de hoogte te stel len van hetgeen op het terrein van de middenstand bij het de partement geschiedt, anderzijds vinden zij daar gelegenheid over hun werk overleg te plegen en ervaringen uit te wisselen, waar door eveneens hun kennis wordt verdiept. Ten besluite moge nog worden gewezen op de activiteiten, die de Rijksmiddenstandsvoorlich- tingsdienst als geheel onder neemt. Zo werd, zowel afzonder lijk, als tezamen met andere in stellingen wier werkzaamheden het karakter van voorlichting aan de middenstand dragen, reeds enige malen deelgenomen aan tentoonstellingen en jaar beurzen. Voorts wordt voorlichting ge geven via de pers, in het bijzon der de middenstandspers, en via de radio. Ook hierdoor werd aan onderwerpen, die voor de mid denstand van belang zijn, meer bekendheid gegeven. Een Tsjechische R.K. priester, Jan Stojaspal, is bij Gottwaldov in Oost-Moravië aangehouden omdat hij zijn parochianen te gen het bewind zou hebben op gezet en hun zou hebben voor gespiegeld dat het regime om ver geworpen zal worden. Staking van Japanse zeelieden De Japanse zeelieden zijn maandag voor vijf dagen in sta king gegaan, om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Tot nu toe zijn 29 in Japanse havens liggende schepen door de staking getroffen. Eind verleden week werd reeds gedurende twee dagen gestaakt, hetgeen leidde tot stillegging der werkzaamheden op 270 sche pen. De verbetering van de Franse positie in de Europese betalings unie. die zich heeft voorgedaan na de gedeeltelijke devaluatie van de frank, heeft zich in ok tober waarschijnlijk niet voort gezet, hetgeen is toe te schrij ven aan de regeringscrisis en de speculatieve invoer, in het bij zonder van staal. Het Franse verrekeningstekort in de E.B.U., dat sedert het begin van dit jaar ongeveer 100 miljoen dollar per maand had bedragen, was na de gedeeltelijke devalutatie van de frank in augustus ge daald tot 47,6 miljoen dollar en in september tot 29,6 miljoen dollar. Men gelooft thans ech ter te Parijs, dat het deficit over oktober ongeveer 35 miljoen dol lar zal bedragen, welk cijfer dan nog geflatteerd is door een nieuw voorschot van bijna 25 miljoen dollar, dat door de Duit- re regering is verstrekt bij wijze van hulp voor de staatsfinanciën van het Saargebied. Deze bij drage is onder de Frans-Duitse overeenkomsten inzake het Saargebied ten goede gekomen aan de Franse reserves. Op grond van de ontwikke ling van de Franse betalingsba lans acht men het te Parijs waarschijnlijk, dat Frankrijk nog is in de loop van dit jaar zijn toevlucht zal moeten ne men tot het aangaan vaneen lening in het buitenland. Voor de tweede keer voor de rechtbank te Amsterdam een zaak gediend waarbij het gaat om de principiële kwestie is het roken van Marihuana-sigaretten (gemaakt van Indische hennep) strafbaar of niet. Terecht stond dinsdagmiddag de 35-jarige Su rinaamse zeeman A. R. H., die ten laste was gelegd: het opzet telijk roken (aanwenden) in de periode 1956-1957 van mari huana teneinde een door hem ge wenste psychische staat te be reiken, en subsidiair het in zijn bezit of aanwezig hebben van marihuana. De verdachte zeide, dat hij een keer bij de Surinaamse impor teur J. C. een demonstratie had gegeven door van een plukje ta bak 4 5 sigaretten te rollen en deze op te roken. „Het heeft geen invloed op mij. Je moet er in geloven. Tien jaar geleden heb ik in Zuid-Afrika marihuana sigaretten gerookt. Ik zou al dus verdachte er desnoods 20 of 30 kunnen roken". De Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond is van mening, dat de regeringsbeslissing inza ke de lonen van onder- en bo vengronds personeel van de mij nen tot gevolg heeft, dat de rust en de arbeidsvrede zowel bij ar beiders als beambten in hoge mate gestoord is, waardoor een in 's lands belang noodzakelijke optimale kolenproduktie ernstig in gevaar is gebracht. Afgevaardigden van de ruim 200 afdelingen van de bond heb ben dit dinsdag uitgesproken in een resolutie, die aangenomen werd op een buitengewone alge mene vergadering te Geleen. In de resolutie werd voorts uitgesproken, dat in de rege ringsbeslissing de kiem ligt voor aantasting van de eenheid tus sen de verschillende werkne mersgroeperingen in het mijn bedrijf en dat de centralistische politiek van de regering een be hoorlijke werking van de P.B.O. in ernstige mate bemoeilijkt. De afgevaardigden stelden in de resolutie vast, dat, gegeven de huidige politieke en sociaal- economische situatie in ons land, het bondsbestuur een ma ximaal resultaat heeft bereikt. Zij keurden het gevoerde beleid goed en betuigden hun instem ming met het standpunt dat het bondsbestuur heeft gemeend te móeten innemen. In de resolutie werd het bonds bestuur opgedragen er voor te waken dat de eenheid tussen on dergrondse en bovengrondse ar beiders en beambten bewaard blijft en dat de verbondenheid van de werknemers in het mijn bedrijf op een meer bevredigen de wijze ook in de beloning van de bovengrondse arbeiders en beambten tot uitdrukking wordt gebracht. Voorts zal het bonds bestuur op korte termijn stap pen dienen te nemen om te be werkstelligen, dat de mijnin- dustrieraad daadwerkelijk in staat wordt gesteld zijn in de wet op de bedrijfsorganisatie omschreven taak naar behoren te vervullen. Deze resolutie zal ter kennis worden gebracht van de betrok ken ministers, de mijnindustrie- raad. de Katholieke arbeidersbe weging en de Katholieke Volks partij. In september 1956 werd op een stuk bouwland onder An- jum het lijk gevonden van de 40-jarige alleenwonende slikwer ker P. S. Het onderzoek wees uit, dat de man door misdrijf om het leven was gekomen. Ter zake hiervan werden aangehou den de echtelieden D. uit An- jum, hun zoon Andries en diens vriend Ale S., die allen voor de rechtbank te Leeuwarden heb ben terechtgestaan. Toen de rechtbank vonnis zou wijzen wa ren nieuwe feiten bekend ge worden, zodat de verdere behan deling werd aangehouden. Thans is er blijkbaar weer een nieuwe wending in deze ge ruchtmakende zaak gekomen. Maandag is n.l. op last van de officier van Justitie te Leeuwar den gearresteerd de 28-jarige landbouwer D. B. die meer van de zaak zou weten, dan hij had voorgewend. Hij is ook voor de politierechter en voor de recht bank als getuige opgetreden in de zaak betreffende een diefstal van 100,—, door een man of een vrouw gepleegd ten nadele van de daarna vermoordde S Tenslotte, zo vernamen wij, is het lijk opgegraven van de va der van genoemde B. In hoever re hier ook van misdrijf sprake is en of er samenhang is met het Anjumer drama, kon men ons bij informatie aan het pa leis van justitie te Leeuwarden nog niets mededelen. De president hield verdachte diens verklaring voor de rech- ter-commissaris voor, waarin H. zeide met roken te zijn opgehou den nadat hij vernomen had, dat dit strafbaar is. „U had geen zekerheid, dat het marihuana was, of bijvoorbeeld accaciablade- ren?", zo vroeg verdachtes raads man, mr. M. H. Huygens. Alleen van „horen zeggen", antwoordde verdachte. Als getuigen werden de impor teur J. C. en de Surinaamse tremmer E. A. F. gehoord. Bei den zijn in het grote proces over de handel in marihuana op 10 oktober j.l. veroordeeld, de trem mer als hoofddader tot 1% jaar met aftrek. De tremmer kon niet zeggen of het plukje wat ver dachte had gekregen van hem marihuana was. „Ik ben geen deskundige". De officier van justitie, mr. W. K. baron van Dedem, achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Verdachte heeft vol gens zijn verklaring voor de rechter-commissaris toegegeven dat hij marihuana-sigaretten heeft gerookt. Aanwenden be tekent taalkundig volgens de of ficier: gebruiken met een be paald doel n.l. in dit geval het in een bepaalde psychische staat brengen. Volgens statistieken uit de Amerikaanse literatuur is gebleken, dat marihuana gebrui kers daar niet genoeg van krij gen en over gaan op heroïne Zij kunnen er dan niet meer mee ophouden en dit leidt tot mis daad. „Het is gevaarlijker dan hier wel wordt voorgesteld,'* al dus de officier. Marihuana heeft niet, zoals andere verdovende middelen, een therapeutische werking. Omdat het een proef proces is vroeg de officier vier maanden gevangenisstraf waar van drie voorwaardelijk en af trek van de preventieve hechte nis (circa een maand). Een der rechters merkte op dat verdachte ontkent marihuana te hebben gerookt. „Ik refereer mij op dit punt aan het oerdeel van de rechtbank" antwoordde de officier. De raadsman achtte het bewijs niet geleverd omdat niet vast staat dat verdachte marihuana heeft gerookt. Het was aldus pleiter niet afkomstig uit de koffers uit het grote proces, waarvan vast is gesteld, dat de inhoud daarvan marihuana was. Pleiter concludeerde tot vrij spraak. Het eerste proefproces is mis lukt, omdat de rechtbank vast stelde, dat roken niet valt onder het begrip „aanwenden" en het hof in zijn arrest bepaalde, dat niet vast stond, dat het mari huana was geweest. Dagelijks draaien aan de vei ling „De Tuinbouw" te Groote broek 150.000 bloemkolen door, die dan op de belt terecht komen. Deze doordraai is voornamelijk een gevolg van het zachte herfst weer, waardoor de bloemkolen te snel rijp zijn. De vraag uit bin nen- en buitenland is lang niet voldoende om het enorme aanbod te verwerken. In totaal zijn al tien miljoen bloemkolen aange voerd. Da prijzen lagen in het be gin van het seizoen nog vrij gun stig. Voor de doorgedraaide bloemkolen ontvangen de tuin ders voor de afwijkende kwali teit 6V2 ct per stuk en voor de goede kwaliteit 8 ct. Deze ver goeding wordt betaald uit een speciaal daarvoor gesticht bloem koolfonds van het Centraal Bu reau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland. In tuinderskringen is men van mening dat deze ver goeding bij de huidige doordraai lang niet voldoende is voor de tuinders om tot hun kostprijs te komen. Men verwacht, dat velen bij de overheid zullen moeten aankloppen om steun. De tuin ders hopen nu op wat kouder weer, waardoor de aanvoer ge remd zal worden. Er staan nog ongeveer zes miljoen bloemkolen te velde. Een groep van ongeveer hon derd communistische opstande lingen heeft maandag 25 km ten noorden van Mandalay (Birma) een passagierstrein opgeblazen, waardoor tien personen om het leven kwamen. Daarna openden de rebellen het vuur op de wa gons. Bij een vuurgevecht met het politiegeleide van de trein sneuvelden drie van de aanval lers. President Nasser heeft in een vraaggesprek, waarvan de in houd door het Egyptische blad „Al Massaa" werd bekend ge maakt, verklaard dat hij de V.S. ervan verdenkt, met Tur kije een plan te smeden voor een aanval op Syrië. Hij dacht dit op grond van zijn ervaring uit de Jongste agressie" tegen Egypte. Nasser gaf als zijn oordeel te kennen, dat de V.S. op alle mo gelijke manieren trachten de te genwoordige regeringen in Egyp te en Syrië omver te werpen teneinde omstandigheden te scheppen voor de vorming van andere regeringen, die bereid zijn volgens Amerikaanse wen sen samen te werken. De Egyp tische president zei, dat Syrië een stabiele staat is en dat be richten, al zou het communis tisch zijn geworden, ongegrond zijn. In een radiorede ter herden king van het feit, dat een jaar geleden Israël Egypte binnen viel, verklaarde de president, dat het doel van deze aanval was, te verwoesten hetgeen ons ja wen, onze cultuur en bescha ving". Het succes voor Egypte was echter te danken aan „de vrienden", die ons in elk vrij land te hulp kwamen en zo aan toonden, dat geen enkel inter nationaal geschil met geweld kan worden beslecht". Een Syrische militaire woord voerder heeft dinsdag te Da mascus gezegd, dat volgens de jongste schattingen Turkije 60.000 soldaten, 600 tanks en veel straaljagers bij de Syri sche grens heeft samengetrok ken. Bij deze strijdkrachten zouden zich talrijke Ameri kaanse adviseurs bevinden. Nabij Bab el Hawa in 't noord westen van Syrië zijn Turkse versterkingen met zware mo derne wapens aangekomen, al dus deze woordvoerder. De „week van de versterkingen", die maandag aanstaande te Da mascus zou beginnen, zal thans binnen enkele dagen reeds een aanvang nemen, zo zei de Sy riër. Premier MacMillan van Enge land heeft dinsdag in het Lager huis gezegd dat het voornaam ste doel van de gezamenlijke ver klaring met president Eisenho wer was „het vastleggen van het beginsel van de onderlinge afhan kelijkheid van de landen der vrije wereld". MacMillan verklaarde te zullen streven naar deelne ming van alle bondgenoten en steun van de andere vrije landen aan een algemeen deelgenoot schap. De leider van de labour- oppositie, Gaitskell, vroeg of het resultaat van de besprekingen een oprechte samenwerking op het gebied van wetenschappelijk onderzoek en ontwikkelingsar beid zou zijn. MacMillan ant woordde de reeds bestaande uit wisseling van inlichtingen over 't vreedzame gebruik van atoom energie door dit overleg met Eisenhower nog zal worden uit gebreid en meer vruchten zal af werpen. De premier verwierp een voor stel van een labourlid om te on derzoeken waarom Engeland in het afschieten van kunstmanen bij Rusland was achtergebleven. Hij zei dat Engeland nooit de be doeling had gehad een aardsatel liet af te schieten. In de stad Gaziantep in Zuid- Turkije is liet dinsdag tot onge regeldheden gekomen, waarbij een politieman en een jongen om het leven kwamen. Er is thaps de staat van heleg van kracht, De relletjes ontstonden, toen 8000 aanhangers van de republi keinse oppositie-partij het bu reau van-de burgemeester en de kantoren van de democratische regeringspartij aanvielen. De politie gebruikte traangas om de betogers uiteen te drijven. De uitslag van de verkiezin gen van zondag in Gaziantep was, dat de democraten 70.731 stemmen tegen de republikeinen 70.550 stemmen hadden gekre gen. Ondanks dit geringe ver schil kreeg de democratische partij overeenkomstig het kies stelsel alle tien zetels van het district. De republikeinen be klaagden zich er over, dat hun tegenstanders hadden geknoeid en zij eisen „rechtvaardigheid en vrijheid". Ondanks het ingrijpen van de politie en de brandweer, die de demostranten bespoot, slaagden de republikeinen er in, het bu reau van de burgemeester bin nen te dringen en het meubi lair en documenten naar buiten te gooien. Van het kantor van de democratische partij sneuvel den de ruiten door stenen en pistoolschoten. Tenslotte wist de militaire politie de betogers te verspreiden. Alle winkels sloten hun deuren. Dulles, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft zich op zijn wekelijkse perscon ferentie niet willen wagen aan een voorspelling over de huidige ontwikkeling in Moskou. Het schijnt, zei hij, dat er zeer ernsti ge binnenlandse problemen ach ter schuil gaan. Dergelijke moei lijkheden konden leiden tot han delingen op het gebied van de buitenlandse politiek teneinde de toestand in het eigen land te con solideren en de aandacht af te leiden. Dat er oorlog van zal ko men, gelooft de minister echter niet. Het afstappen van het lopende vijfjarenplan noemde Dulles één van de ernstige binnenlandse kwesties in de Sow jet-Unie, ge zien het feit, zei hij, dat vijfja renplannen bijna als heilig wor den beschouwd. Als andere pro blemen noemde Dulles de indus triële decentralisatie, de nood zaak van het versterken van de satellietlanden, de economische hulp aan China en het verhogen van de eigen levensstandaard. De drie Westelijke comman danten in Berlijn hebben de Sow- j et-autoriteiten verzocht, onmid dellijk stappen te doen om aan het „onwettige ingrijpen" van Oostduitse functionarissen aan de grens tussen Oost- en West- Berlijn een einde te maken. Te Mariënborn aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland heeft de Oostduitse politie sinds 17 oktober 98 goederenwagons met post van West-Berlijn voor West-Duitsland aangehouden Met 24 uur vertraging kwamen de wagons op de plaats van be stemming aan. Twee weken geleden meldden Oostduitse bladen, dat men in posttreinen grote hoeveelheden anti-communistisch propaganda materiaal had gevonden. 4. De skalde houdt verschrikt op met zin gen als hij Ottars woe dende bevel hoort. „Ondankbare", schreeuwt deze met een geweldige dreun op de tafel. „Myn huis uit! Hoe durf je tegen mjj zo'n lied te zingen?" „Ik héb U gewaar schuwd, heer. Eerlijk is eerlijk", stamelt de skalde bedremmeld. „Het is het enige lied, dat ik ken en kan ik het helpen, dat mijn stem niet mee wil. Ge vroeg er zelf om." „Maar niet om dit", dondert Ot- tar. „Wij willen de naam Eric hier niet horen, bij Thor!" „O, is het 'm dat. Hoe kan ik dat weten", zucht de skalde. „Vergeving, waarde Yarl. Ik wil graag iets doen om het goed te maken, want het zou jammer zijn nietwaar, om de jonge kennis making zo plots te moeten afbre ken. Met een beetje schipperen zou dat lied namelijk ook op Ottar gezongen kunnen worden. Zal ik?" „Nee, spaar ons", gromt deze. „Goed, het zij je vergeven. Maar onthoudt goed, vriend, de naam Eric horen we hier niet graag. Yarl Ottar is zijn eigen koning." „Ja, als dat zo is," knikt de skalde, „ik wil het graag goed maken. En daarom heb ik hier nog iets, dat echt iets is voor een scherpzinnig man als gij". Handig haalt hij een plat doosje te voorschijn met een aantal fi guurtjes. „Ziehier een spel voor denkers en koningen." Er zijn plannen in studie voor de oprichting van tweede kernenergiecentrale in Zuïd-Oost- Nederland. Zoals bekend is zal in Geertruidenberg de eerste kern energiecentrale worden 'gfebouwd. Prof. dr. ir. H. Gelis&m, direc teur van de Provinciale Limburg- Elektriciteitsmaatschappij, heeft dit medegedeeld. Na de buitengewone zitting van Provinciale Staten heeft hij in de zittingzaal van dit college op het gouvernementshuis te Maastricht een voordracht ge houden over de energievoorzie ning in Limburg. Hij besprak de ontwikkelingen van de elektrici teitsvoorziening en het elektrici teitsverbruik zowel nationaal als regionaal. Sprekende over de toe komst van de internationale sa menwerking deelde hij mede, dat er naast het plan van de samen werkende elektriciteitsproduktie- bedrijven in Nederland, de S.E.P., om in Geertruidenberg een kern energiecentrale te gaan bouwen, thans ook in studie is genomen een plan voor de bouw van een kernenergiecentrale elders. Deze mogelijkheid wordt thans bestu deerd door deskundigen van het Belgische Luiker bekken, van het Duitse Akense gebied in het Rijn land en van Nederlands-Limburg. Gelissen betoogde dat de. bouw ener kernenergiecentrale voor dit internationale gebied alles zins gerechtvaardigd is, wegens de gelijkgerichte industriële en sociale structuur van deze gebie den, n.l. de mijnindustrie. Te Belgrado is dinsdag be kendgemaakt, dat president Tito aan spit lijdt en daardoor de komende paar maanden niet in staat zal zijn. een buitenlandse reis te maken. Tot dusver had men verwacht, dat het 65-jarige staatshoofd de Zuidslavische delegatie naar Moskou zou leiden voor de her denking van de oktoberrevolu tie van 1917. Van officiële zijde was hierover evenwel nooit iets meegedeeld. Tito was vorige week in Bel grado teruggekeerd na 'n maand rust te hebben genomen te Brdo, nabij de Oostenrijkse grens. Twee weken geleden nam hij daar met maarschalk Zjoekof, de voormalige Sowjet-minister van Defensie die toen zijn gast was, deel aan een jachtpartij. Tito Buitenlandse waarnemers in Belgrado brengen de bekendma king in verband met de gebeur tenissen in de Sowjet-Unie. De geruchten over een algeheel ont slag van maarschalk Zjoekof hebben in de ZukFSlavische hoofdstad ontevredenheid ge wekt, zeggen zij. Zuid-Slavische regeringsperso nen toonden zich gereserveerd in hun reacties, maar vele Zuid- Slaviërs verborgen in particu liere gesprekken hun afkeuring over de ontwikkeling in Moskou niet. Het is de Zuid-Slaviërs vooral onaangenaam, dat Zjoe kof zo snel na zijn besprekingen met Tito in moeilijkheden is ge raakt.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3