Adenauer beducht voor toekomst UIT PROVINCIE feter* -enMe Raadsvergadering van Terneuzen De Prinselijke rechtzaak in Zweden Woensdag 30 oktober 1957 ZEEUW VRIJE 1 SAS VAN GENT. TERNEUZEN. Prins Carl Bernadotte zou medeplichtig zijn aan afpersing van grote sommen geld rbchSto &)dra°d^n|erso-I seizoen^laats. Ste Terence EISENHOWER BEGIN DECEMBER NAAR LONDEN HERDENKING HONGAARSE OPSTAND REGERINGSWIJZIGING IN CHILI TWEEDE VOOROORLOGSE OOGSTRAMING 1957 PER 10 OKTOBER STAKING IN DE JAPANSE STAALINDUSTRIE SLUIS. SLUISKIL VIJSSIN GEN. Beroering in Suriname over benoeming van Belgische consul Het Israëlisch-Bulgaars geschil over het luchtincident Voorstel raadgevende vergadering: Iedere stad een Europastraat of Europaplein een werkzaam aandeel heeft ge- Autobusongeluk in Zuid-Afrika vergt veel slachtoffers HULST Engeland zal nieuwe kernproeven nemen. ARRESTATIES IN PERZIE i i i Dr. Konrad Adenauer is dins dag voor de derde maal als bonds kanselier beëdigd door de voorzit ter van de bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier. Ook zijn 17 minis ters, die op twee na allen lid zijn van Adenauers C. D. U., legden de eed af. Daarna legde Ade nauer een regeringsverklaring af. Hij voorspelde in de komende vier jaar „ernstige moeilijkhe den" op het gebied van de buiten landse politiek en de economie. Volgens hem heeft het Westen dringend eenheid nodig om deze moeilijkheden in de hand te hou den. Hij hoopte voorts dat het mo gelijk zal zijn bij de beslissende vraagstukken die het welzijn van het volk raken, met de oppositie samen te werken en was van me ning dat iedereen ervan over tuigd is, dat het welzijn van het volk van meer belang is dan dat van een partij. Adenauer noemde het een ge zond princiDe, dat een volk, wan neer het bedreigd wordt, alle maatregelen neemt om zijn ..vrij heid en onafhankelijkheid" te verdedigen. Inzake de economische politiek merkte Adenauer op dat niemand kan zeggen dat de Westduitse ar beider niet goed af is. Adenauer verklaarde dat de regering de vorming van parti culier kapitaalbezit en een bil lijke verdeling van dit bezit be oogt. Voor de vorming van kapi taalbezit ziin besparingen en ar beid noodzakelijk, aldus de bonds kanselier. Hij zei dat de Westduitse eco nomie door een tekort aan kapi taal op een veel te zwakke basis rust om tegen een storm, bestand te kunnen zijn. „Wij willen niet dat het volk bestaat uit een kleine groep men sen die de economie van hét land beheersen en de grote massa, die van hen afhankelijk is", aldus Adenauer. Als een van de middelen om het sparen aan te moedigen, noemde Adenauer de uitgifte van „volksaandeien" en dan niet al leen door staatsbedrijven maar ook door andere ondernemingen. Onder volksaandelen worden verstaan kleine coupures, die door de kleine spaarder gekocht kunnen worden). Met betrekking tot de bewape ningswedloop op raketgebied gaf Adenauer uiting aan zijn hoop, dat men eindelijk eens zal ophou den met het beschimpen van de leuze over de politiek van kracht die door het Westen gevoerd wordt. Adenauer waarschuwde er voor dat loonsverhogingen en beperking van de arbeidsduur „de werkgevers en arbeiders wel eens onnoemelijk veel scha de kunnen berokkenen". „Het doel van het leven ligt niet alleen in een zo hoog moge lijk opgevoerde luxe en in het voortdurend gejaagd bezig zijn", aldus de bondskanselier. Hij verklaarde dat de regering er in het bijzonder naar streeft de zondag weer tot een echte rustdag te maken, waarop de ge zinnen weer verenigd kunnen zijn en de geest kan uitrusten van de dagelijkse tredmolen Adenauer zei voorts dat de her vormingspolitiek op sociaal ge bied zal worden voortgezet en dat de invloed van de aandeelhouders bij de exploitatie van de onder nemingen vergroot moet worden. Betreffende de buitenlandse po litiek merkte hij op dat West- Duitsland zijn beslissingen op dit gebied moet nemen binnen het raam van de politiek van het vrije Westen. „Er kan geen twijfel over be staan, dat het Russische tota litaire systeem 200 miljoen mensen heeft beroofd van hun kracht en deze mensen heeft veranderd in een massa, die door het dictatoriale bewind naar believen gekneed kan wor den", aldus de bondskanselier. Hij vervolgde: „De Sowjet-Unie heeft alles gedaan om de span ning in het Midden-Oosten te ver groten en de wereld daardoor bloot te stellen aan een oorlogs dreiging. Rusland is een „agres sieve mogendheid" en binnen landse geschillen veranderen daar niets aan". De Westduitse bondskanselier verklaarde dat er bijna geen in ternationaal probleem van bete kenis is dat niet overschaduwd wordt door de spanning tussen het Oosten en het Westen. „Maar het Westen met zijn geestelijk, economisch en militair potentieel is nog steeds sterker dan het Oosten", aldus Adenauer. Om deze voorsprong te hand haven is echter absoluut noodza kelijk dat alle krachten van het vrije Westen worden gebundeld en geplaatst onder energieke en wijze leiding. Over de verdeling van Duits land zei Adenauer, dat W.-Duits- land van oordeel is, dat het de enige woordvoerder is van de achttien miljoen Duitsers die in Oost-Duitsland onder een „on menselijk" stelsel leven. De her eniging van Duitsland is uitslui tend een taak voor de vier grote mogendheden, zoals de Sowjet- Unie in 1955 te Genève had toe gegeven. Tenslotte zei Adenauer, dat de bondsregering vastbesloten is alle verplichtingen, die voort vloeien uit het lidmaatschap van de NAVO na te komen. Zoals de zaken nu staan, moet deze leiding berusten bij de Ver enigde Staten, daar dit land ver reweg het sterkste is, zo vervolg de de bondskanselier. Hij merkte op, dat dit van de Verenigde Staten vergt dat zij hun eigen be langen in grote mate voorbijzien. Adenauer verklaarde dat hij wel een somber beeld had gege ven maar dat er nog tekenen van hoop zijn. Een van deze tekenen is het succes dat men heeft gehad bij de pogingen om Europese organen te creëren. Perzië en Irak blijven toegewijde leden van Bagdadse verdragsorganisatie Na een bezoek van koning Fei- sal van Irak aan Perzië, dat 12 dagen heeft geduurd, is maan dag te Teheran een gemeen schappelijke bekendmaking uit gegeven, waarin de Iraakse ko ning en de sjah van Perzië ver klaren te zuilen blijven streven naar versterking der Bagdadse verdragsorganisatie. Deze organisatie wordt in het communiqué 't „meest geschik te instrument tot bevordering der goede verstandhouding tus sen zijn leden Groot-Brittan- nië, Turkije, Irak, Perzië en Pa kistan en tot verzekering van vrede en veiligheid in het ver- dragsgebied" genoemd. Beide vorsten verklaren ver der dat zij evenzeer streven naar handhaving en versterking van vrede en veiligheid in het Mid den-Oosten en dat zij „alles in het werk zullen stellen, om dit doel te verwezenlijken". Zij zullen de levensstandaard van de inwoners hunner landen verhogen door „gezamenlijk uit te voeren economische werken". Verkeersongeval Maandagmiddag omstreeks 2 uur had op de hoek van de Kloos terlaan en de Paul Krugerdreef een aanrijding plaats tussen een bestelwagen en een vrachtauto. Zoals de meeste bestuurders van bietenwagens, had de heer O. uit Zaamslag haast om bij de Coöperatieve Beetwortelsuikerfa briek te komen om zijn vrachtje bieten zo vlug mogelijk kwijt te geraken. In de Kloosterlaan trachtte hij nog even voorbij een vóór hem rijdende bestelwagen te komen, bestuurd door de heer S. uit Den Haag. Dit gelukte nog net, maar toen moest vrachtrij der O. direct rechtsaf en dit werd hem noodlottig. Bij het plotseling indraaien van de Paul Krugerdreef kon de chauffeur van de bestelwagen niet tijdig af remmen en greep de achterkant van de vrachtauto de voorzijde van de bestelwagen, zodat deze flinke schade opliep. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De rijkspolitie maakte proces-verbaal op. Aanrijding Toen de vrachtrijder P. uit Sas van Gent des morgens om half Verkeersongeval I acht vanuit de Stationsstraat de Westkade wilde oprijden, reed hij Gistermiddag te ongeveer half de wielrijder p. uit Zelzate, die vijf werd in de Axelsestraat ter I Q voorrangsweg reed, aan. hoogte van de garage Boone een j-ye aanrijding was echter zó licht vrachtauto van de Is.V. „De dat er zelfs geen materiële scha de ontstond. Wel had de wielrij der enkele ontvellingen op de rechter-wang. Feestavond K.A.B. Ere, wie ere toekomt. Gistermorgen omstreeks half negen speelden enige kinderen aan de waterkant van de Heren gracht, nabij het magazijn van de transportonderneming „Wie- bajo." Plotseling werd het ter plaatse aan de arbeid zijnde personeel van de Wiebajo door het huilen van kinderen opmerkzaam ge maakt dat een der kinderen in het water lag. De heer W. A. Wieland sprong daarop in een ter plaatse in het water liggende bak om een haak te grijpen, doch deze bleek niet aanwezig te zijn, waarop de heer C. van Boven, chauffeur bij de transportonderneming, zich niet lang bedacht en gekleed te water sprong om het reeds onder water zijnd knaapje te grijpen. Hij mocht de voldoening smaken het 10-jarig zoontje van de heer i. d. B. nog tijdig boven water te halen waarop de heren Wieland en Chr. Leunis van de Wiebajo verder de behulpzame hand bo den om de heer Van Boven met jeugdige drenkeling op de vaste wal te brengen. Hoop" gelost, terwij' aan de an dere zijde van de straat een vier tal auto's geparkeerd stond. Op dat moment kwam de be tonwerker B M., in dienst van SS?la^gerede^Daar M .ui" I ^^tëmng der plaatselijke Gutenberg vertelde het hof dat hij zijn vriend verscheidene ke ren grote sommen geld had ge leend, vaak zonder schuldbewij zen te vragen, waarmee deze an dere schulden had afgedaan. Een optelling van de bestaande schuld briefjes gaf 'n totaal van 169.500 Zw. kronen aan, maar volgens Gutenberg had de prins tot no vember 1951 minstens 248.000 kronen ontvangen. Hij ontkende dat de relatie met de prins voor hem van nut was geweest voor het verkrijgen van introducties bij invloedrijke personen op een zakenreis naar Engeland. de richting van het Z^dntjj?, edg I eerste feestavond van de afdeling de vrachtauto. Zodra de perso v werd r»vam, zag M. uit dezelfde ricn muzikale eedeelte werd ting wederom een auto naderen, I "et muzikale geaeene zodat hij nogmaals achter de Een 46-.jarige Zweedse zaken man, Gutenberg, heeft dinsdag voor de Stockholmse rechtbank -waarvoor hij op beschuldiging van afpersing, fraude en ver duistering terecht staat ver klaard dat hij grote sommen geld renteloos aan prins Carl Berna dotte, een neef van koning Gustaaf Adolf van Zweden, heeft geleend. Prins Carl staat met hem terecht op beschuldiging van afpersing van de 76-jarige miljonaire van Britse afkomst, Florence Stephens. Zowel de prins als Gutenberg betuigden hun onschuld. De grijze miljonaire getuigde tegenover de rechters dat prins Carl niet schuldig was aan af persing. Volgens de openbare aanklager had zij aan Gutenberg, die gezegd had op de rand van een bankroet te staan, waarin de prins zou worden meegesleept omdat deze hem geld schuldig was, een som van drie ton ge leend om de prins „voor onaan genaamheden" te sparen. De diplomatieke correspondent van de Londense „Times" meld de dinsdag, dat de president en mevr. Eisenhower begin decem ber in Londen de gasten van koningin Elizabeth zullen zijn. Men hoopt, dat de president En geland zal bezoeken voor hij naar Parijs gaat voor de con ferentie van de Navo-raad, al dus de „Times"-correspondent. Het hoofdbestuur van de be weging van Europese federalis ten (B.E.F.) heeft zich in een schrijven gericht tot alle ver tegenwoordigende lichamen te weten de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en de ruim duizend gemeentebesturen om in een zitting in de periode tot 5 november a.s. de vrijheids strijd van het Hongaarse volk te herdenken. Het komt de B.E.F. voor, dat een waardige herdenking van de opstand van het Hongaarse volk tegen het communistische juk nu één jaar geleden in het bijzonder op zijn plaats is in die licha men, waar het democratisch be stel van ons Nederlands staat kundig leven het meest tot uit drukking komt en die wil en op vattingen van ons volk vertol ken. In de openbare zittingen van genoemde colleges zou naai de mening van de B.E.F. uit drukking gegeven kunnen wor den aan de gevoelens van ver bondenheid en solidariteit je gens het Hongaarse volk, die in vrijwel ons gehele volk leven. De regering van Chili is ingrij pend gewijzigd, nadat het parle ment de minister van Buitenland se Zaken, Sainte Marie, en diens ambtgenoot van Justitie, Zuniga, had ontslagen wegens „wets- schending". Zij worden verant woordelijk gesteld voor de ont vluchting van de Argentijnse Peronist Kelly, om wiens uitleve ring Argentinië had gevraagd. In de nieuwe regering is Al berto Sepulveda minister van Buitenlandse Zaken. Luis Octa- vio Reyes is minister van Justi tie geworden, generaal Luis Vi- dal heeft defensie overgenomen, generaal Diego Barros Ortiz is benoemd tot minister van Onder wijs en Luis Correa Prieto heeft de portefeuille van Economische Zaken gekregen. Het Centraal bureau voor de statistiek heeft de uitkomsten samengesteld van de tweede voorlopige oogstraming, welke is uitgevoerd door de provinciale voedselcommissarissen met assis tentie van de rijkslandbouwcon sulenten. Naast de aardappelen, die voor de tweede maal zijn opgenomen werden thans ook de veldbonen de bruine en witte bonen en de zaaiuien in de raming betrokken Hoewel de bruto-opbrengst per ha van de consumptie- en voeder aardappelen thans hoger wordt geraamd dan in september, blijkt het uitvalpercentage in het bi, zonder voor de klei-aardappelen aanzienlijk te zijn gestegen, n.l van 19 procent tot 35 procent. De netto-opbrengst per ha van de klei-aardappelen wordt thans 3 procent lager geraamd dan in 1956, in Zuid-Holland echter niet minder dan 29 procent lager en in de Noordoostpolder 25 procent hoger. De totale netto-opbrengst wordt thans 6 procent lager ge raamd dan in 1956. Voor de zand- en veenaardap- pelen wordt thans een totale netto-opbrengst verwacht, welke 13 procent hoger is dan die van verleden jaar. In hoeverre de ongunstige weersomstandigheden de houd baarheid van de aardappelen heb ben beïnvloed, zal dienen te wor den afgewacht. Voor de fabrieksaardappelen bleef de raming vrijwel gelijk aan die van de vorige maand (28.687 kg per ha). Voor de veldbonen ligt het ge middelde opbrengstcijfer met 2.349 kg per ha 16 procent, voor de stambonen met 2.300 kg per ha zelfs 28 procent boven dat van het vorig jaar. Zaai-uien geven een gemiddelde opbrengst van 29.157 kg per ha, hetgeen t.o.v. 1956 een verminde ring betekent van 16 procent. Ongeveer 100.000 arbeiders in de Japanse staalindustrie zijn dins dagochtend voor 48 uur in sta king gegaan. Dit si de vijfde sta king gegaan. Dit is de vijfde sta- lonen. Een woordvoerder van het Verbond van arbeiders in de staalindustrie zei, dat door deze staking de staalindustrie een schade 'zal lijden van ruim tien miljoen gulden. Biljartwedstrijd. De biljartvereniging „De Golf" uit Sluis speelde een wedstrijd tegen Nieuwvliet voor de compe- tie kleinbiljart in West Zeeuws- Vlaanderen. De Sluizenaren won nen met 71, zoals uit onder- i staande gedetailleerde uitslag blijkt. Sluis Nieuwvliet J. Smoorenburg J. v. d. Hoofd J. Cortvriendt J. v. d. W^ge F. DutreeJ. Salomé S. BlaekeJ. Faas A. VerwilstL. v. d. Hoofd J. v. OpdomA. d. Dekker J. FockéC. Jansen F. CoppensA. v. d. Wege 3—0 3—0 3—0 3—0 1—2 3—0 2—1 3—0 Zondagavond had onder grote langstelling der plaatselijke K.A.B.-leden in de zaal Flora de vrachtauto uitweek. De bestuurder van de naderen de auto, de heer J. v. d. H., land bouwer te Biervliet, een aanrij ding met de handkar vrezende, remde zijn auto af. Door de gladheid van het wegdek slipte echter de auto en kwam daarbij in botsing met een der aan de oostelijke zijde van de straat ge parkeerd staande auto's. Beide voertuigen liepen hierdoor enige schade op. Kadervergadering C. N. V. De Chr. Bestuursbonden plaatselijke centralen van het C.n.V. te Axel, Terneuzen, Oostburg en Zaamslag. kwamen verzorgd door „The Woodpec kers" van de R.K. toneelvereni ging Excelsior alhier. Korfbalsiiort Sluiskil heeft maar één jaar mogen bogen op het bezit van een korfbaltwaalftal. De initia tiefnemer, de heer De Regt, had met medewerking van de heer Dallinga, na veel moeite een team kunnen samenstellen. Na een seizoen een behoorlijk figuur te hebben geslagen in de compe titie, is het zeer jammer dat we gens vertrek van enkele speel sters en door andere oorzaken geen twaalftal meer kan worden opgesteld en van verdere deelna- za terdag U. in kadervergadering me aan de competitie geen spra- bijeen in „Pro Rege," welke ver-1 ke meer kan zijn. De heer De Regt, zelf enthou siast korfballer, heeft echter nog een poging ondernomen om deze mooie tak van sport voor de Sluiskilse jeugd niet verloren te i laten gaan. Deze is met succes De Tgenda"^bevatte o.m.: „De 1 bekroond door het intactblijven economische toestand van het jeugdteam, waarop thans alle hoop is gevestigd voor een representatieve vertegen woordiging in de Zeeuwse korf balwereld. gaderine zeer druk bezocht was Als sprekers waren aanwezig: de heren P. Tjerksma, secr. C.N.V.en H. Beenhakker, dis trictsbestuurder voor Zeeland en West-Brabant. huidige van ons land", ingeleid door Tjerksma. Hieruit kwamen vra gen naar voren als: „Was loonsverhoging van het vorig jaar verantwoord?" „Is het bil lijk dat de bestedingsbeperking het zwaarst drukt op de laagste loontrekkers?" „Tast de econo mische medezeggenschap de eigendommen niet aan?" Uit de beantwoording bleek, dat de loonsverhoging van het vorig jaar een stuk achterstand was en de hedendaagse situatie niet werd voorzien. Zowel werk gevers als werknemers zijn be zig een oplossing te zoeken om te voorkomen dat de grote ge zinnen de dupe worden van de Totaal 21—3 Zilveren ambtsjubileum. Gistermiddag werd ten kantore van de Provinciale Stoomboot- dienst alhier de heer J. A. Rie- rr.ens, walkapitein bij deze dienst, gehuldigd in verband met zijn 40-jarig ambtsjubileum. De heer Riemens trad op 29 oktober 1917 als matroos in dienst bij de Prov. Stoomboot- dienst, werd achtereenvolgens bevorderd tot stuurman, stuur man-kapitein en op 1 januari 1953 kapitein le klasse in welke func tie hij dienst deed op de veer dienst Kruiningen-havenPerk- polder. Tenslotte werd hij op 9 februari 1953 bevorderd tot walkapitein te Vlissingen. waar hij gisteren werd toegesproken door de Com missaris der Koningin jhr. mr A. F. C. de Casembroot. die on de hem eigen vlotte wijze de loop baan en verdiensten van de ju bilaris schetste, waarna hij me dedeelde dat het H. M. de Konin gin behaagd had de heer Rie mens de ere-medaille verbonden aan de Oorde van Oranje Nassau in goud te verlenen, en hem deze onderscheiding op de borst spel de. Vervolgens werd de jubilaris toegesproken door de burgemees ter van Vlissingen, mr. B. Kolff, •en de directeur van de Prov. Stoombootdienst mr. J. L. Nieu- wenhuijs, die de verdiensten van de jubilaris memoreerden. De heer A. C. van der Velde, voorzitter van het J. S. F., com plimenteerde de heer Riemens namens het Steunfonds en bood hem een bloemenhulde aart. Namens het personeel bood ka pitein P. Moens een foto van de „Koningin Juliana" aan en de bedrijfschef van de Koninklijke Mij. „De Schelde", de heer Jan sen, deed de gelukwensen van de scheepswerf vergezeld gaan van een flink kistje sigaren. De jubilaris dankte hierop de sprekers voor de hem gebrachte hulde en aangeboden geschen ken, in het bijzonder voor de hoge koninklijke onderscheiding hem door de Commissaris der Koningin op de borst gespeld, waarna het gezelschap onder het aanbieden van een verversing nog enige tijd bijeen vertoefde om dit jubileum te herdenken. De (nog niet officiële) benoe ming van de heer P. Dumou- leyn, commercieel directeur van de Surinaamse bierbrouwerij, tot consul van België in Surina me heeft aldaar grote ontstem ming gewekt. Alle Surinaamse bladen wijden artikelen aan de ze benoeming, die zij een blun der van de Belgische ambassa deur te Caracas noemen. Men is de mening toegedaan, dat de ze benoeming geschied is met een volkomen negatie van de plaatselijke verhoudingen. De beroering is ontstaan door dat de huidige waarnemer van bedoelde functie, de Surinaamse notaris Cabell, zonder opgave van redenen opzij is geschoven voor een niet-Surinamer, die nog slechts korte tijd in Surina me is. De Surinaamse kranten ach ten een protest tegen deze be noeming bij de Surinaamse re gering gewenst, evenals een on derzoek naar de vraag, welke Surinaamse en Nederlandse or ganen van deze zaak afweten. De Verenigde Staten hebben dinsdag bij 't Internationaal Ge rechtshof te Den Haag stukken ingediend over de Amerikaanse staatsburgers, die zijn omgeko men bij het verongelukken van een Israëlisch vliegtuig in 1955, welk ongeluk volgens de Israëli sche regering is veroorzaakt door de actie van Bulgaars luchtdoel geschut, aldus is van gewoonlijk welingelichte zijde te Den Haag vernomen. Verwacht wordt, dat het ge rechtshof later een bekendma king zal uitgeven. Israël heeft zijn geschil met Bulgarüe over het incident met een Constellation van de lucht vaartmaatschappij „El Al", dat zich op 27 juli 1955 heeft afge speeld. op 16 oktober bij het ge rechtshof aanhangig gemaakt. Alle inzittenden van het toestel, 51 passagiers van verschillende nationaliteit en zeven beman ningsleden, kwamen om het leven. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft dinsdagmiddag een resolutie aan genomen, waarin alle gemeente raden van Europa worden uitge nodigd de naam, „Europa" te ge ven aan een straat, plein, woon blok of openbaar gebcfÜ# ïii 'hun gemeente. Teneinde de idee van Europese eenheid uit te dragen, wordt tevens verzocht deze ge beurtenis gepaard te doen gaan van een plechtigheid, waaraan de gehele bevolking kan deelnemen. 19 Twee studenten van twintig jaar zijn te Cairo veroordeeld tot de dood door ophanging. Zij had den roofmoorden gepleegd op 'n oude vrouw en een Italiaanse musicus. Een derde kreeg 15 jaar dwangarbeid. In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad was wegens ziekte afwezig de heer Henry. Eén vacature. dij de opening herdacht de voorzitter de dien dag teraarde- bestelde heer J. P. A. Spaas, die bestedingsbeperking. De econo- had jn de door dg gerneenteraad mische medezeggenschap wil ze- opgerichte dienst van school ker niet zeggen, dat de arbei-1 ders op de stoel van de patroon gaan zitten, maar dat zij dit bij bels willen benaderen. Naar aanleiding van een des betreffende vraag werd medege deeld dat het C.N.V. op het standpunt staat dat restitutie van tandartskosten, gemaakt tijdens het „conflict tandartsen ziekenfondsen" dient te geschie- tandverzorging Bij de behandeling van de inge komen stukken deelde de voorzit ter mede, dat hij met een woord ten afscheid aan het raadslid de heer R. F. de Waal wilde wachten tot in de volgende vergadering het nieuwbenoemde lid de heer C. J. Compiet zal worden geïn stalleerd. Door meerdere leden werd den. Men vergete echter niet dat I iangdurig gesproken over het in- hiervoor een ministeriële be- f gekomen jaarverslag van de wo- schikking nodig is, daar het zie- ningbouwvereniging „Werkmans- kenfondsenbesluit enkel ver-1 belang". plicht in natura hulp te ver cpV» q f f pri Nog vele interne zaken wer den besproken waaronder ook de C.T.S. en het propaganda- winterwerk. In de nacht van zondag op maan dag j.l. is, door nog onbekende ooi-zaak, een autobus in Basoe- toland in Zuid-Afrika, in een rivier gestort. Hierbij hebben vijftig inzittenden de dood ge vonden. Slechts vijf inzittenden hebben het ongeluk overleefd. Tot dus-, ver zijn veertien lijken gebort gen. 4 Tot leraar in tijdelijke dienst in de Franse taal en letterkunde aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Hóndius Lyceum werd benoemd de heer A. Ver donk te Oostburg. Tot leden van de commissie van toezicht op het M. O. werden herbenoemd de heren S. W. Hen ry en J. P- Visser en tot lid van het college van curatoren ds P. A. van der Vlugt. Tot leden van de commissie tot .wering van het schoolverzuim openbare vergadering bijeen ter werden VOOr de kom herbenoemd behandeling van o.m. de volgen- de aftredende leden W. J. de de punten: Bruijn F. Clemminck, A. J. Dees, Voorstel tot het aangaan van j de peyter, I. J. van der Hagen, een geldlening ad 10.000,—. T' van >t Ho'f p c. Jansen en J. Voorstel tot vaststelling van van der sneppen. Terwijl in de Agenda gemeenteraad. Maandag 4 november a.s. komt de raad der gemeente Hulst in een interimregeling ziektekosten gemeentepersoneel 1957. Voorstel tot vaststelling van de vaste vergoedingen voor het personeel der Vrijwillige Brand weer te Hulst. Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan het Jaarmarkt comité. Voorstel tot verpachting van het Molenbolwerk. Voorstel tot verhuur van de manege en het Galgenbolwerk. Voorstel tot het weigeren van medewerking aan een verzoek ingevolge artikel 72 der L.O.-wet 1920 tot het bouwen van een fietsenbergplaats voor de R.K.- Jongensschool. vacature, ontstaan door het be danken van mej. M. J. Rijnberg, werd benoemd de heer P- Kaan. In de commissie voor Sluiskil werden herbenoemd de leden J. van Doeselaar, zr P. van Dun, G- van Hoeve en A. J. Platteeuw. Tot bestuursleden van de Stich ting Beschuttende Werkplaatsen midden Zeeuws-Vlaanderen wer den herbenoemd de heren M. van Langevelde en J. Stenvert. Aan de heer C. Bilderbeek werd verkocht een perceel grond, ge legen aan de Willem de Zwijger- laan, groot pl.m. 465 m2, voor de prijs van ƒ10 per m2. Daar op 31 mei a.s. de termijn van inzending van herbouw- en herstelgevallen afloopt, werd be sloten de wederopbouwtaak dei- gemeente met ingang van 1 janu ari a.s. als geëindigd te beschou wen en de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid te verzoeken de gemeente van de behandeling van eventuele reste rende gevallen te ontslaan. Na korte bespreking werd z.h.s. besloten tot vaststelling van een schadevergoedingsverorde ning. De raad ging akkoord met de nieuwe verordening op het be heer van het woningbedrijf zoals deze door B. en W. werd inge diend. Door meerdere leden werd het woord gevoerd over het voorstel van B. en W. om niet in te gaan op de circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken inzake de salarisvoorzieningen van de hogere ambtenaren. Wanneer salarisvoorstellen worden gedaan, moeten deze naar de mening van B. en W. voor alle ambtenaren geschieden en niet slechts voor één catego- rie. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen het voorstel stemden de heren Wete- rings, Camps, Van Riet en Olie- bek. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten tot het aangaan van een kasgeldle ning groot 25.000 en tot het ver lengen van twee leningen, elk van 50.000. Aan de heren J. van Schaik en I. Verhelst werd een tegemoet koming uit de gemeentekas toe gekend in verband met het door hun kinderen bezoeken van een school in de kom der gemeente, zulks ingevolge art. 13 van de L.O.-wet 1920. Het aantal uren vakonderwijs in de nuttige handwerken aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs werd z.h.s. over eenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld. Nadat een enkele vraag was gesteld in verband met het voor stel tot vaststelling van de wette lijke uitgaven voor het openbaar en bijzonder onderwijs, werd hieraan z.h.s. goedkeuring ver leend. De wijziging van de verorde ning tarieven voor het gebruik van het badhuis werd z.h.s. aan genomen. Na onderzoek der geloofsbrie ven van het nieuw benoemde lid van de raad, de heer C. J. Com piet, volgde de rondvraag, waar bij uitvoerig de ontwikkeling der gemeente werd besproken, zulks in verband met het Deltaplan. Ook de toestand van de weg in de Vlooswijkpolder vormde een punt van bespreking, evenals de verlichting aldaar. Gewezen werd op de verlichting aan het Ooste lijk Bolwerk en verzocht enige lichtpunten over te brengen naar de weg in de Vlooswijkpolder en naar een straat in de Oranje- buurt. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Engeland zal in de komende winter nieuwe kernproeven ne men in de buurt van Christmas Island in de Stille Oceaan. Dit heeft de minister van Staat voor buitenlandse aangelegenheden, Allan Noble, volgens een verkla ring van het Britse ministerie van Defensie aan de V. N. meege deeld. Kernapparaten in de megaton- orde zullen op grote hoogte tot ontploffing worden gebracht. Er zal te zijner tijd 'n bekendmaking komen over de omvang van de gevarenzone. Hierbuiten zal de radio-activiteit onbetekenend zijn, aldus de verklaring. De eerste Britse waterstofbom werd in mei van dit jaar in de buurt van Chrismas Island tot ontploffing gebracht. In Teheran zijn ongeveer 70 mensen wegens ondermijnende activiteit, gearresteerd, aldus 'n mededeling van de Perzische premier aan het Lagerhuis, Het waren volgelingen van de vroe gere premier Mossadeq, die be kend hadden met buitenlanders in verbinding te hebben ge staan.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2