Tweede Kamer maakte aanvang met behandeling van de Deltawet Algemene vergadering Het lot van Zjoekot nog onzeker verenigde naties De raadgevende vergadering van de Raad van Europa en de Kanaaltunnel HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN keer lan der '"Peyl op de breó voor de eeuwoe belangen beopreekt de ^yrióclie Izlacht Goede wensen van volk HANDGRANAAT ONTPLOFTE IN ISRAËLISCHE PARLEMENTSGEBOUW Ministers door de" rondvliegende scherven gewond Dader voor woedend publiek in bescherming genomen NIEUWE GOLF VAN ARRESTATIES IN HONGARIJE 14.lè Frankertng bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon -2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Alxmnementsprijs: 6,per kwartaal; per muand 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. 'WOENSDAG 30 OCTOBER 1957 12e Jaargang Nr 4206 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (géé- handels? dver- tenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 19 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer De Tweede Kamer heeft gister middag een aanvang gemaakt met de behandeling van de Delta wet. Achter de regeringstafel is een grote kaart opgehangen, waarop de afsluitingen der zeearmen zijn aangegeven. De heer Zegering Hadders (VVD) brengt dank aan de mi nister van Verkeer en Water staat, de Rijkswaterstaat en alle instanties, die hebben medege werkt aan de totstandkoming van het onderhavige plan. Ter uit voering van dit plan zullen of fers moeten orden gebracht, met name Ierseke en Veere zul len dat moeten doen. Wat de noodzakelijke adviezen aangaat betoogt spr., dat ge heimzinnigheid moet worden voorkomen. Waar het kan moet de overheid in de openbaarheid treden en deze vooral niet schu wen. Wie gehoord zijn behoren een verslag van het advies te ontvangen. Van grote betekenis acht hij het, dat in de wet nu gesproken zal worden van overleg met Ge deputeerde Staten. Overleg zal er ook veelvuldig moeten zijn met waterschaps- en polderbesturen en met gemeente besturen. Wanneer dit overleg eens mocht vastlopen zou de mi nister van Verkeer en Water staat alc arbiter moeten optre den, meent spr. De heer Zegering Hadders be toogt. 'dat allen, die schade zullen lijden, vergoeding daarvoor zul len moeten krijgen. De regering mag geen kans laten voorbijgaan om compensatie te verlenen voor verdwijnende bestaansbronnen. Evenmin als de regering voelt spr. iets voor een afzonderlijke Deltaraad. Naast de raad voor de waterstaat bestaat er z.i. hoe genaamd geen behoefte aan een nieuw adviescollege. Een aantal gedetailleerde op merkingen makend zegt spr. o.a., dat het duidelijk is, dat het on derhoud van bepaalds stukken dijk bij de rijkswaterstaat blijft, hoe goed de polderbesturen ook voor hun werk zorgen. Wanneer dat gebeurt zal dat echter bij de wet moeten worden geregeld, meent hij. Wanneer liet rijk slechts 60 pet zou bijdragen in de verhogi ;g der keringen in Zeeland zou dat een te geringe bijdrage beteke nen. Dat is spr. eens met de voorzitter van de Zeeuwse Pol der- en Waterschapsbcnd. Met klem dringt spr. aan op verho ging van dit percentage. Spr. behoudt zich alle vrijheid voor om de desbetreffende wet ten op haar eigen mérites te be oordelen. Het mag niet zo zijn, dat ze maar aanvaard moeten worden, omdat de Deltawet is aangenomen. De heer De Ruiter (C.H.) ver klaart grote waardering te heb ben voor de arbeid van regering en Deltacommissie. Wat de principiële kant van het ontwerp aangaat verklaart spr., dat zijn fractie akkoord gaat met de afdamming der zee gaten. Spr. meent, dat de memorie van antwoord wat luchtig heen gaat over de kwestie van de vaargeul door de Wester- Schelde. Naast de techniek heeft men te maken met de volksvertegen woordiging, de provinciale en de gemeentebesturen. Het is naar de mening van de heer De Ruiter gewenst, dat er vaste commissie uit de volksvertegenwoordiging komt die dit contract mogelijk maakt. De heer De Ruiter merkt op, dat de zoutgrens optrekt en hij verbindt daaraan de vraag hoe dit proces is tegen te houden. Ook vraagt hij hoe men het zoete water uit het „Zeeuwse meer" denkt te brengen in West-Bra bant. Wat het Land van Saeftin- gen aangaat zegt spr., dat als men overeenstemming met België kan verkrijgen, inpolde ring hier van grote betekenis zou zijn. Spr. betwijfelt of het artikel, •lat betrekking heeft op de scha- levergoeding, wel voldoende is. ;Iet vraagstuk der vergoeding -net in zijn geheel besproken kunnen worden. Dat zou kun nen geschieden als het betrok ken artikel wordt teruggenomen. De ge-lachtenwisseling kan dan gehouden worden als de betrok ken wet in behandeling komt. De heer Van der Pejjl (C.H.) prijst het vernuft en de onder nemingsgeest van hen, die de plannen hebben ontworpen en hij verbindt daaraan woorden van dank jegens de minister. Hij is van oordeel, dat het wetsont werp overal in den lande mei instemming is ontvangen. Niet temin zijn er die met enige zorg de uitvoering ervan tegemoet zien. Spr. gaat daarna in op de Zeeuwse problematiek. Van de visserij worden de grootste óffers gevraagd. Er moet naar gestreefd worden deze offers zoveel mogelijk te beper ken. Het zou te betreuren zijn als de oester- en de mosselkwe- kerij zou moeten verdwijnen. Deze tak van het bedrijf is niet direct een Zeeuws belang. Het is een zaak van nationale beteke nis. Hij vraagt de minister een positieve mededeling te doen met betrekking tot de mogelijk heid van het maken van een proefbassin voor de oestercultu res in het Veeregat. Volledige afsluiting van het Veeregat zal veel problemen met zich medebrengen. De garnalen visserij zal daardoor ten dode zijn opgeschreven. Een sluis in de dam is mogelijk, maar is vol gens de minister een uiterst kostbare oplossing. Verdwijning van de visserij zal ^ok betekenen, dat een hele attractie voor het vreemdelingenverkeer wegvalt. Een verplaatsing van de haven naar Colijnsplaat zou duur zijn en maar tijdelijk. Wanneer geen sluizen in de dam in het Veeregat kunnen worden toegestaan dan zou kun nen worden overwogen de aan leg van een buitendijkse haven. Hij vraagt deze belangrijke zaak nog eens opnieuw te bestuderen. Er zou ƒ7 miljoen extra voor nodig zijn, hetgeen niet onover komelijk lijkt als men ziet naar de kosten welke Nederland maakt voor de wereldtentoonstel ling te Brussel. Spr. betoogt, dat de grootste schade wordt geleden door de visserij en de aanverwante be drijven. Een nadere interpretatie van het bedrijf „aanverwante bedrijven" is z.i. wel gewenst. De heer Van der Peijl vraagt o.m. of er geen aanleiding be staat de drempeldiepte van de Zandstreepsluis te brengen op 6 meter min N.A.P. Voor een doeltreffende ontslui ting van Zeeland zullen bepaalde wegen nodig zijn, waartoe o.a. een secundaire dam in de Ooster- Schelde zal nodig zijn. Eerst als er een vaste oeververbinding in de VVester-Schelde is zal het Zeeuwse Deltagebied zijn inter nationale functie kunnen ver vuilen. Deze verbinding zal technische en economisch moeten worden onderzocht. Of het een tunnel of een brug zal worden is een kwes tie die in Zeeland wordt be schouwd als te zijn van liet twee de plan. Een toezegging, dat de munster deze kwestie in studie zal willen nemen, zou spr. zeer op prijs stellen. De heer Van der Peijl gaat vervolgens nader in op de plan nen met betrekking tot het Sloe; deze moeten niet ais een Zeeuwse aangelegenheid worden be schouwd. Het Sloe-plan is van nationale betekenis zo goed als het sodaproject. De minister verzoekt hij deze plannen te willen betrekken in het onderhavige ontwerp. Voorts spreekt hij de mening uit, dat herziening van het Scheldestatuut gewenst is. Met een variant op een uit spraak van Koningin Emma zegt spr.: Zeeland wil groot zijn in al les waarin een kleine provincie groot kan zijn. Wat de bijdragenwet aangaat betoogt spr., dat deze zodanig zal moeten zijn, dat er geen onge lijke financiële behandeling uit kan voortvloeien. De bijdrage zal moeten worden afgestemd op het nationale belang der werken. Een bijdrage van 95 pet. lijkt hem gewenst. Ten deze vraagt spr. nadere mededelingen. O.m. merl.. hij op, dat bij de afsluiting van de Zuiderzee en de Brièlse Maas geen verhaal is toegepast. De heer Burger (Arb.) spreekt een woord van gelukwens voor de deskundigheid en energie, waarmede de minister de zaak heeft aangepakt. Hij is van oordeel, dat het op-' per toezicht op de verdediging tegen de zee door de overheid meer inhoud moet krijgen. Voorshands heeft men de han den vol met wat de onderhavige afsluitingsplannen omvatten, zo dat men thans niet met wensen tot andere afsluitingen behoort te komen. Het plan, dat overi gens slechts de grote lijnen be vat, mo in zijn geheel worden aanvaard, maar de minister ver gist zich als hij meent, dat het de verantwoordelijkheid der Ka mer is dat verdere goedkeuringen blindelings moeten worden ver leend. Men kan niet volstaan met bespreking bij de water staatsbegroting. Spr. verlangt naast de begroting jaarlijks een verslag omtrent de Delta-proble- manen. De argumentatie van de Delta commissie en van de minister dat afdamming de voorkeur verdient boven "ersierking der zeewater keringen aanvaardt spr. volko men. Hij gaat daarna in op de secundaire werken. De wijze waarop de minister de Belgische belangen met be trekking tot de Deltaplannen wegwuift zegt de heer Burger weinig gelukkig te achten. De heer Westerhout (Arb.) bespreekt de voor- en nadelen van het Deltaplan. Economisch en sociaal is het Deltagebied re latief achtergebleven bij andere delen van het land. De gedachte aan instelling van een afzonderlijke Deltaraad ligt wel voor de hand, maar een ver gelijking met de Zuiderzeeraad gaat niet op. Daar ontstond nieuw land, waar nog geen be heer was. In het Deltagebied zijn bestuurscolleges aanwezig en het bezwaar van een Delta raad zou kunnen zijn, dat deze colleges buiten het overleg ko men te staan. Hij aanvaardt de raad van de waterstaat als adviesinstantie. Hij vraagt de mening van de mi nister erover of de leden van de raad over vraagstukken, welke hun worden voorgelegd, kunnen bespreken met deskundigen uit eigen kring. De heer Westerhout oppert het denkbeeld een tweede verkeers- dam in de Oosterschelde te leg gen. Hij vraagt de aandacht, voor doorgande verbindingen met Bel gië, aansluitend op de wegen in het Deltaplan. Op het ogenblik is natuurlijk nog niet aan de or de verbetering van de verbindin gen over de Westerschelde, maar het is z-i. wel noodzakelijk, dat begonnen wordt met onderzoe kingen ter zake. Met betrekking tot de oester cultuur vraagt hij de toezegging, dat als de studie ter zake nieuwe gezichtspunten oplevert de re gering deze in haar beslissingen zal betrekken. Er is alles aan gelegen om de oester- en mossel cultuur voor onze nationale eco nomie te behouden. Voor de garnalenvisserij zul len ernstige moeilijkheden ont staan, met name te Stellendam en verder te Veere. Wanneer de Deltawet wordt aanvaard moet de Kamer de vol ledige consequenties ervan even eens aanvaarden, ook met be trekking tot de schadevergoe dingsregeling. Tenslotte pleit spreker voor de vorming van een ontwikkelings fonds om de structurele veran deringen op te vangen. De heer Biewenga (A.R.) is eveneens van mening, dat afslui ting der zeegaten voorkeur ver dient boven versterking der zee waterkeringen. Spr. gaat in op de vraag op welke wijze in de toekomst over leg met de belanghebbenden en de volksvertegenwoordiging zal worden gevoerd. Hij kiest boven een Deltaraad de raad van de waterstaat en zijn commissies, mits de minister bij het samen stellen aan de Delta-aspecten de nodige aandacht schenkt. Vervolgens komt hij te spre ken over de verdeling van de kosten over de verschillende in stanties. Dit bevredigt hem niet geheel, omdat er weer een cen tralistische tendenz in openbaar wordt. Een bijdrage van 60 aan de waterschappen lijkt hem niet aanvaardbaar. Te zes uur wordt de vergade ring geschorst. Voetbal-ongemak. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft dinsdagmiddag bij de aanvang der vergadering medegedeeld, dat o.m. een be richt van verhindering is ontvan gen van de heer Van Rijckevor- sel „wegens een hem op het voetbalveld overkomen onge mak". De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrej Gro- myko, heeft dinsdag in de alge mene vergadering der Verenigde Naties de beschuldiging her haald, dat Turkjje een aanval op Syrië voorbereidt en hiertoe door de Verenigde Staten wordt aan gespoord. De algemene vergadering be sprak voor de vierde maal de klacht van Syrië, dat zijn veilig heid door Turkije wordt bedreigd. Gromyko zei voorts, dat de Verenigde Staten tussenbeide wil len komen in de binnenlandse za ken van landen in het Midden- Oosten. Zij smeden onder meer samenzweringen om regeringen van deze landen omver te werpen aldus de minister. Hij sloot zich aan bij de Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Salah Eddin Bitar, die opnieuw aandrong op de vorming van een V. N.-com- missie voor onderzoek naar de toestand aan de Syrisch-Turkse grens. Naar zijn zeggen heeft Turkije daar troepen samenge trokken, welke Syrië bedreigen. Bitar zei, dat de politiek van Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten gericht is tegen de onafhankelijkheid der Arabische landen. Hij ontkende, dat de mill taire versterking van zijn land niet in overeenstemming is met Syrië's behoeften en hij wees de Turkse beschuldiging, dat Syrië een wapenarsenaal wordt, van de hand. De Pakistaanse afgevaardigde, Saddar Mumtaz Ali Chan, drong er bij Syrië op aan koning Saoeds voorstel tot bemiddeling tussen dit land en Turkije aan te nemen. Hij achtte de berichten over troe penconcentraties aan de grens President Sow jet-Unie schap aan noot Celal volk „vrede Hij deed dit de jaardag der Turkse Worosjilof van de heeft in een bood- zijn Turkse ambte- Bayar het Turkse en geluk" gewenst, ter gelegenheid van van de proclamatie republiek. Een oneeveer 29-jarige man heeft dinsdagavond van achter de publieke tribune in een open bare zitting van het Israëlische parlement een handgranaat naai de ministers.afel geworpen, waardoor zeker vier ministers gewond werden. De man kon terstond gearresteerd worden. De politie vermoedde dat het een daad van protest was tegen de Israëlische politiek ten aan zien van de Arabieren in het land. De minister-president, Ben Goe- rion, en de ministers van Bui tenlandse Zaken, mevrouw Golda Meir, van Vervoer, Carmel, en van Eredienst, Sjapiro, raakten licht gewond. Sjapiro en Carmel werden, bevlekt met bloed, weg geleid. Vijf ministers die debatteerden over de buitenlandse politiek werden getroffen door granaat splinters. Gegil van de publieke tribüne mengde zich met het ge kreun van de gewonden. De mi nisters bleven na de ontploffing zitten in hun zetels rond de met bloed besmeurde tafel in het hoefijzervormige Knessethge- bouw. Men zag dat Sjapiro bloedde uit wonden aan zijn hoofd en borst; Carmel uit de schouder; mevr. Meir had een wond aan haar been; premier Ben Goerion was aan de armen gewond. Ook de minister van Handel, Sapir, bleek getroffen. De politie moest de dader, de 20-jarige jongeman Mosje Duek, voor het woedende publiek in bescherming nemen. De minister van Volksgezond heid, Barzilai, werd ook licht ge wond. Premier Ben Goerion en mevr. Meir, die licht gewond werden, konden naar hun woning wor den vervoerd. Minister Sjapiro moest echter dadelijk in het hoofd en in de buik worden ge opereerd voor de verwijdering van granaatscherven. Minister Carmel heeft een arm gebroken. Alle gewonden zijn buiten levensgevaar, heeft een rege ringswoordvoerder meegedeeld. De naam van de dader wordt thans opgegeven als Mosje Dweik, 25 jaar oud. De politie zegt dat hij als geestelijk ge stoord bekend staat. Een jaar geleden had hij getracht een zie kenhuis bij Tel Aviv in brand te steken. De leider van de communisti sche partij in de Sowjet-Unie, Chróesjtsjef, heeft dinsdagavond tegenover buitenlandse journa listen gezegd, d over de toe komst van maarschalk Zjoekof, de gewezen minister van Defen sie, nog geen beslissing is ge nomen. Volgens Chróesjtsjef zal Zjoekof echter een nieuwe functie krijgen, „in overeenstem ming met zijn ervaring en hoe danigheden." Chróesjtsjef zei dit op een ontvangst in de Turkse ambas sade te Moskou, ter gelegenheid van de Turkse nationale feest dag. „Ik heb Zjoekof vandaag ge zien en met hem gesproken. Hij zag er goed uit. Wij hebben nog geen besluit genomen over een nieuwe taak voor hem. Maar hij zal er een krijgen. Dit zult u vanavond echter nog niet ver nemen. Het zal een functie zijn in overeenstemming met zijn er varing en hoedanigheden. Het is nu eenmaal zo, dat een cel moet sterven en een andere ervoor in de plaats komt. Het leven gaat verder", aldus Chróesjtsjef. De diplomaten op de receptie waren verrast toen zij Chróesjt sjef, premier Boelganin en vice- premier Mikojan met stralende gezichten binnen zagen komen. In hun gezelschap bevond zich maarschalk Iwan Bagramian, in de oorlog één van Ruslands eer ste bevelhebbers, over wie de laatste jaren -echter weinig ver nomen is. Wat ook verwondering gewekt heeft bij de buitenlandse diplo maten in Moskou is het feit, dat de Russische leiders een ont vangst hebben bijgewoond in de ambassade van Turkije, omdat Turkije de laatste tijd het mik punt is geweest van Russische aanvallen. Voorts verkeerden de diplomaten in de mening, dat de Russische leiders zich nog steeds bezig hielden met de vraag wat er verder met Zjoekof moet ge beuren. Chróesjtsjef klonk voortdurend met de ambassadeurs van de V. S., Turkije, Perzië, Zwitser land en Engeland'. Hij riep tot allen om hem heen, terwijl hij zijn glas hief: „Op de vrede, op de vrede. Laat hem die oorlog wil naar de duivel lopen. Laat hem alleen vechten. Waarom moet er eigenlijk over oorlog ge sproken worden er zal geen oorlog komen". Chroesjtsjefs commentaar over het lot van Zjoekof herinnerde aan uitlatingen in verband met Molotof, de gewezen minister van Buitenlandse Zaken, die tot ambassadeur in Mongolië is be noemd. Bagramian, die directeur is tussen beide landen zeer overdre ven. Het was logisch, dat de le verantie van wapens aan Syrië de buurlanden verontrustte. Wel ke militaire bewegingen er ook in Turkije mochten hebben plaats gehad, deze waren duidelijk van defensieve aard, aldus de Paki staan. Er werd door Syrië geen for meel voorstel tot vorming van een commissie van onderzoek ge daan. Men wachtte daarom ook met de indiening van een weste lijke resolutie om secretaris-ge neraal Hammarskjoeld een on derzoek te laten instellen in het Turks-Syrische grensgebied. Volgens Westelijke kringen zou deze resolutie veel meer steun krijgen dan het Syrische voorstel. „Een Engelse veldmaarschalk heeft zich kort geleden uitge sproken tegen een tunnel onder het Kanaal, omdat deze het iso lement van Engeland zou ver breken en strategisch gezien een gevaar zou kunnen betekenen. Wanneer men dit vraagstuk ziet in het licht van de „Spoetnik" lijkt mij zijn standpunt toch wel wat verouderd", aldus de Franse oud-minister generaal Corniglion- Molinier, dinsdag tijdens de be spreking in de raadgevende ver gadering van Europese ver- keersvraagstukken. „Ook toen de plannen voor de tunnel door de Mont Blanc vaste vorm kregen", zo ging hij voort, „was er een Franse generaal, die uit strategische overwegingen zich tegen deze tunnel uitsprak. Niettemin is die tunnel er ge komen en ik wens mij zelf generaal zijnde dan ook van het standpunt van mijn Engelse collega beslist te distanciëren." Ook het Engelse Labourlid William Wilkins kon zich niet verenigen met het standpunt van veldmaarschalk Montgomery, dat een Kanaaltunnel de veiligheid van Engeland in gevaar zou brengen. Veldmaarschalken, zo merkte hij op, zijn dikwijls ver ten achter bij de openbare me ning en ik kan verklaren, dat er in Engeland in tegendeel grote sympathie bestaat voor de plan nen met betrekking tot deze tun nel, die het continent nauwer met het Verenigd Koninkrijk zou verbinden. De grootste moeilijk heid ziet hij dan ook slechts in het bijeen brengen van de be nodigde kapitalen. De Italiaanse minister van Ver van een hogere militaire staf school, zei tegen verslaggevers, die hem om inlichtingen over Zjoekof vroegen: „Dit is een in terne aangelegenheid". Maarschalk Zjoekof is in Mos kou en ik kan u zeggen, dat hij er helemaal geen behoefte aan heeft naar 't buitenland te gaan, zei Begramian verder. Op de vraag, of maarschalk Zjoekof op een tweede uitnodi ging van de Ver. Staten naar de V. S. zou gaan, antwoordde maar schalk Bagramian, dat de tijden thans veranderd waren. De ver vanging van Zjoekof was niets bijzonders. In de Verenigde bla ten was Wilson ook van zijn functie van minister van Defen sie ontheven, zo zei de maar schalk. Hij verzekerde de journalisten dat zij spoedig iets zouden ho ren. „Het is niet onze gewoonte het volk in ontwetendheid te la ten. Hebt geduld". De gehele receptie door lieten Chróesjtsjef, Boelganin en Miko jan zich van hun nartelijkste en vrolijkste kant zien, aldus meidt de correspondent van Reuter. Croesjtsjef stak de Ameri kaanse ambassadeur een bloem in diens knoopsgat bijna onmid dellijk na zijn binnenkomst. Kort daarop bracht hij een dronk uit en sprak de hoop uit, dat er geen oorlog zou komen tussen de op de receptie vertegenwoordigde landen. Hij grinnikte en wenade het gezicht naar de Westelijke ambassadeurs. De Britse verte genwoordiger sir Patrick Reiily beantwoordde de heildronk en hief het glas op „de vrede en oe spoetnik' Chróesjtsjef repliceerde: „Op de vrede en op ue spoetnik ais symbool van de vrede". De verslaggevers vroegen Chróesjtsjef of zijn aanwezig heid op de receptie beschouwd kon worden als een teken van vermindering van de spanning in het Midden-Oosten - als een vredesgebaar. „Ja, het is een gebaar. Als u zich de vrede voorstelt als de naald van een kompas, zoudt u kunnen zeggen, dat zij een weinig naar de vrede is gedraaid". Op de vraag, of de naald op zaterdag, toen de vervanging van Zjoekof bekendgemaakt werd, was beginnen te draaien, zei Chróesjtsjef, dat dit reeds enige tijd daarvóór was gebeurd. keer, Angelini, die eveneens het woord voerde, verklaarde dat de plannen voor een Kanaaltunnel reeds sedert 1948 door hem ge steund worden. Een Kanaaltun nel zou vrienden nader tot elkaar brengen en zou een eventuele vij and niet van veel nut zijn, zo betoogde hij. In een volgend rap port zal de conferentie van mi nisters van verkeerswegen haar mening over dit vraagstuk te kennen geven, aldus de minister. Deze discussies over de Ka naaltunnel volgden naar aanlei ding van een passage uit een rapport van de Nederlandse afge vaardigde, ir. Vos, met betrek king tot de Europese verkeers problemen. Hij verklaarde hier in, dat de bouw van een Kanaal tunnel een belangrijke verbete ring zou zijn in de Europese ver keersverbindingen. Dagbladen, die dinsdag uit Hongarije Wenen bereikten, be vatten berichten over een nieuwe golf van doodvonnissen, arresta ties en processen. Drie „contra-revolutionairen", Istvan Patyi Jr.. Matyas Kolom- par en Istvan Peko, waren te rechtgesteld op beschuldiging van moord op een partijfunctio naris in oktober 1956. In Szeged deelde Lajos Nagy hun lot. In Szolnok waren zeg anti-commu nisten voor hun deelneming aan de opstand van het vorige jaar tot gevangenisstraffen van 6 tot 15 jaar veroordeeld. TIJDELIJK REGEN Dinsdag bleven krachtige zuid westelijke winden zachte en vochtige lucht aanvoeren, waar in veel bewolking voorkwam. Daaruit viel, vooral in het noor den en midden van ons land, nu en dan regen. De regenhoeveel- heden, afgetapt tussen 7 en 19 uur, liepen daar uiteen van 1 tot 14 mm. De maximumtemperatu ren werden 12 tot 14 graden. In de loop van de dag nader de een nieuwe oceaandepressie Ierland van het westen uit. Deze zal naar het zuidelijke deel van de Noordzee trekken. Aan de ach terzijde van deze storing zal iets minder zachte lucht bij westelijke winden ons land bereiken. Vve verwachten daarbij vandaag weer af en toe regen. De zuid westelijke wind, die aanvanke lijk krachtig tot hard wordt, ruimt naar west tot noordwest. In de temperaturen komt nog niet veel verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Veel bewolking Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen. Matige tot krachtige, tijdelijk harde wind, ruimend van zuidwest naar west of noordwest. Weinig verande ring in temperatuur. DONDERDAG 31 OKTOBER. v.m. n.m. Breskens 7.33 8.23 Terneuzen 8.08 8.58 Hansweert 8.48 9.38 Walsoorden 8.58 9,18 ZON MAAN op onder op onder Okt. 30 7.33 17.18 13.54 23.59 31 7.35 17.16 Nov. 1 7.36 17.14 14.42 1.03 2 7.38 17.12 15.03 2.07 3 7.40 17.11 15.23 3.11 4 7.42 17.09 15.44 4.15

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1