Uit de Provincie Binnenlands nieuws Benelux-studiedag te Brugge Zes vrouwen en één man 'Zevlaze^cls C/v er eren Melkbezorger overmeesterde jeugdige roofovervaller TERNEUZEN. Zo'fi gezellig glaasje. AXEL SLUISKIL dodelijk verkeers ongeval DE „TJIBANTJET" ERNSTIG BESCHADIGD AGENDA Maandag is te Brugge een Be nelux-studiedag gehouden, welke belegd was door het Economisch Technologisch Instituut voor Zee land, de Economische Raad voor Oost-Vlaanderen en de West- Vlaamse Economische Raad. Deze bijeenkomst, waarop ge sproken werd over de toekom stige ontwikkelingsmogelijk heden voor Oost- en Westvlaande- ren in België en Zeeland, stond onder voorzitterschap van de gouverneur van West-Vlaanderen ridder P. van Outtryve 'tYwalle eu werd bijgewoond door tal van Nederlandse en Belgische be stuursautoriteiten, economen, in dustriëlen, alsmede vertegen woordigers van de beide Kamers van Koophandel in Zeeland en een aantal leden van gemeente besturen. De Commissaris der Koningin ïn Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die met leden van Gedeputeerde Staten deze bijeen komst eveneens bijwoonde merk te in zijn toespraak, die hij aan het einde der studiedag hield, op, dat hij diep getroffen was door het feit, dat nu thans uitvoerig gesproken kon worden over de economische mogelijkheden van België en Zeeuws-Vlaanderen. Een veelbelovende stap, volgens de Commissaris der Koningin, omdat dit een dertigtal jaren ge leden niet mogelijk was geweest. De gouverneur van West-Vlaan deren uitte in zijn slotwoord de wens, dat de drie instanties, die deze dag belegd hadden, zo spoe dig mogelijk bijeen zouden ko men orrj een gezamenlijk actie program op te maken, opdat Bel gië en Nederland intens zullen samenwerken, vooral op econo misch terrein. Op deze Benelux-studiedag wer den een drietal inleidingen gehou den en wel over de sociaal-econo mische structuur van de drie pro vinciën door de heer O. Vanneste, directeur van het West Vlaams Economisch Studiebureau, door ir. C. L. Morraye, nationaal on dervoorzitter van het Benelux- eomité en voorzitter-stichter van de internationale jaarbeurs der Vlaanderen, over „De economi sche mogelijkheid van de drie provinciën" en door drs. M. C. Verburg, directeur Economisch Technologisch Instituut voor Zee land, over het onderwerp: „Mid delen tot de verdere economische ontwikkeling der drie provin ciën".. Causerie directeur van het West-Vlaams Economisch Economisch Studiebureau. De heer Vanneste zeide in zijn causerie dat West-Vlaanderen, Oost-Vlaanderen en Zeeland, ge scheiden door een politieke grens, door de Schelde, door oude riva liteiten en dientengevolge ook door particularisme, lang naast elkaar hebben geleefd. De poli tieke barrière vervaagt echter in bet kader van de Benelux en zal trouwens in de toekomst in de gemeenschappelijke markt nog verder verzwakken. De Noordzee en de Schelde, die onze provincies eeuwenlang met den vreemde in verbinding hebben gesteld en ook gedurende 'n periode van eeuwen van elkaar hebben afgewend, zijn thans de dragers van nieuwe en tot voor kort onvermoede mo gelijkheden, aldus spreker. De heer Vanneste achtte de tijd gekomen om de beide Belgische Vlaanderen en Zeeuws-Vlaande ren economisch als één geheel te beschouwen. Hij zeide, dat dit zee- en stroomgebied van de Be nelux totaal 2.560.000 inwoners telt ofwel 12,8 van beide lan den. 65 van deze werknemers is werkzaam in de textielnijver heid en onmiddellijk hierop komt de metaalnijverheid, die in Zee land zelfs de belangrijkste is. Hij hoopte dat deze metaalnijverheid rooi' de gewesten de expansie Tan de toekomst zal zijn. Het vreemdelingenverkeer is ®»k zeer belangrijk, want de re creatiegebieden en badplaatsen Zijn voor vele honderdduizenden bereikbaar. Het totale gebied heeft momenteel een capaciteit ran 26.300 hotelbedden. Spreker wees op het be lang van een vaste oeverver binding. gemeenschappelijke markt en Euratom. Bewijs hiervan levert, op kleine schaal, de Benelux. Ook de heer Morraye was van mening, dat de drie provincies vele economische mogelijkheden bezitten. Hij noemde o.a. de tal rijke werkkrachten, het universi tair en technisch onderwijs, de talrijke waterwegen, verkeers- en spoorwegen. Hij zeide dat de Ka mers van Nijverheid, Handel en Landbouw, de economische ra den, de arbeiderssyndicaten en middenstandsorganisaties en de beroepsverenigingen een grootse taak wacht. Ook het toeristische potentieel dient in een actieve expansiepolitiek te worden inge schakeld. Spreker deelde mede, dat het van de mensen in deze provincies af zal hangen of de geboden kans zal worden waarge nomen. Hij hoopte tenslotte, dat een toenemend aantal Zeeuwse studenten de universiteiten in België zou bezoeken en dat de verschillen tussen de bestaan de diploma's in België en Ne derland opgeheven zouden wor den. Causerie drs M. C. Ver burg. Drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Technolo gisch Instituut voor Zeeland, heeft een pre-advies gegeven, waarin hij stelde, dat vele haven steden aan de Westeuropese kust zich voorbereiden op het opvan gen van de toenemende economi sche activiteiten en voor de be drijven, die een standplaats in deze kuststrook zoeken. In en om het Deltagebied zijn het in de eerste plaats Rot terdam en Antwerpen, die gro te projecten gaan uitvoeren. Aan de zuidkant van dit gebied ontplooien Gent, Vlissingen, Oostende, Zeebrugge en Ter- neuzen activiteiten. Zo zal op lange termijn dit ge hele kustgebied in beslag geno men worden. Binnen dit econo misch landschap zullen zich spe cialistische functies ontwikkelen. De economische infrastructuur van onze drie provincies zal daar toe moeten worden uitgebouwd, in een vaste oeververbinding over de Wester- en Oosterselielde, waardoor Gent direkt met Rotter dam wordt verbonden. Projectie van ontwikkelingsgebieden zal het vestigingsklimaat aanmerkelijk verbeteren. Met behoud van de nationale en provinciale autono mie dient een plan voor de drie gewesten gezamenlijk te worden opgesteld. In zijn toespraak wees drs M. C. Verburg er eveneens op dat er er thans sterke economische krachten in de Westeuropese eco nomie werkzaam zijn. De wel- waartsstijging, die men in de ko mende vijftien jaar zeker mag verwachten, kan gesteld worden op ongeveer 30 procent. Daardoor zal de consumptie van duurzame verbruiksgoederen zich verveel- vuldigen en dientengevolge ook de aanwending van kapitaalgoe deren en energie. In dezelfde richting werkt de kapitaal-ver dieping, die gepaard gaat met de toepassing van atoomenergie en autonomie. Er mag dus verwacht worden, dat de capaciteit van de basis- en zware industrieën belangrijk zal toenemen. Uit het oogpunt van transportkosten wordt het steeds aantrekkelijker de grondstoffen en halffabrikaten zo dicht moge lijk bij zee af te zetten. De hogere kosten der grotere schepen vra gen om een zo snel mogelijke ro tatie. Voor een grote tanker kun nen de kosten van een extra dag ijl een haven oplopen tot 15.000 (200.000 Belgische francs) boven dien geraken de Europese rivie ren, in het bijzonder de Rijn over belast. Het eerste punt van het pro gramma van actie noemde spre ker de verdere inrichting van de zeehavens, te weten Gent, Vlis singen en Zeebrugge. Het Pro vinciaal Bestuur van Zeeland heeft aan de plannen voor de Sloehaven bij Vlissingen de hoog ste prioriteit toegekend. De ha ven van Zeebrugge mag be schouwd worden als een noodza kelijk complement, als een moge lijke voorhaven van die van Ant werpen. Zij zal dan echter die nen te worden uitgebouwd. Hier toe is door de Belgische minister van Openbare Werken een studie commissie in het leven geroepen Als eerste komen hiervoor in aanmerking de vergroting van de sluizen en het kanaal van Ter- neuzen, de aanleg van de Sloe haven bij Vlissingen, de vergro ting van de haven van Zeebrug geBrugge en de aanleg van in dustrie-terreinen. De binnenvaartwegen in West en Oostvlaanderen dienen te wor den gecalibreerd op schepen van 1.350 ton. Het kanaal van Gent- Brugge-Ostende dient bevaarbaar te worden gemaakt voor schepen van 2.000 ton. De landwegen die nen vooral in noord-zuidrichting te worden verbeterd. Het belangrijkste werk bestaat Over de week eindigende op zaterdag 26 oktober 1957 werden de meeste spaarkaarten inge leverd door mevr. VAN HECKE- RIEMENS, Kerkhoflaan 54, Ter- neuzen. De door haar ingeleverde spaar kaarten werden met een toeslag van 100 procent gehonoreerd. Vraagt uw winkelier. Dank zij het doortastende op treden van een melkbezorger heeft de Utrechtse politie maan dagmorgen de negentienjarige L. O. M. B. kunnen arresteren, die zondagavond omstreeks 9 uur samen met de 16-jarige B. J. H. O. uit het Rijksopvoe dingsgesticht te Amersfoort ont vluchtte. De knapen zetten na hun ont vluchting te voet koers naar Utrecht en braken onderweg in bij een benzinetankstation te De Bilt. Er werd evenwel niets vermist. Op de hoek van de Biltse Straatweg en de Oostbroekse- laan verschaften de knapen zich toegang tot een kiosk. Zij ver nielden een ruit en deden zich tegoed aan talrijke versnaperin gen, die in de kiosk waren opge borgen. Zij zochten naar geld, maar konden niets vinden. De beide knapen, die, volgens de verklaring van een van hen, om geld verlegen zaten, vatten het plan op om de nacht maar door te brengen in de kiosk en te wachten totdat 's morgens de exploitant zou komen, die zij met een stuk ijzer neer zouden slaan om hem vervolgens van zijn geld te beroven. De exploi tant, de 23-jarige M. W. J. uit Utrecht opende maandagmor gen om kwart over zeven zijn kiosk en werd direkt door een der knapen besprongen. Hij wist echter met een weekendtas de slag, die een der jeugdige roofovervallers hem met het stuk ijzer op het hoofd wilde ge ven, te pareren, waardoor de beide knapen zo verbouwereerd werden dat zij op de vlucht sloe- gen. De exploitant zette een ach tervolging in hetgeen de aan dacht trok van de passerende melkboer, die een van hen, de 19-jarige B. wist te overmeeste ren. Hij waarschuwde onmiddel lijk de politie, die de knaap op sloot. De 16-jarige B. H. J. O. nog voortvluchtig. COOP. VRUCHTENVEILING ,ZEEUYVSCH-VLAANDEREN' TE TERNEUZEN BRAK RECORD Omzet overschreed gisteren de 1 miljoen Met de aankoop van 2 kistjes bospeen door de handelaar P. Leijs te Temeuzen bereikte gis termiddag de Coöp. Veiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" 'n mijl paal in haar historie. Voor de eerste maal overschreed de om zet de ƒ1 miljoen, terwijl er toch nog slechts 10 maanden van het jaar waren verstreken en vele fruittelers dit jaar „op stam" verkocht hebben. Ter gelegenheid van dit feit werd namens het bestuur van de veiling aan de handelaar P. Leijs en de teler J. Hollebek uit Axel een kistje sigaren aange boden. De heer M. de Feijter uit Axel, voorzitter van de Bond van Kleinhandelaren, feliciteerde bestuur en personeel van de veiling met het bereikte resul taat en hoopte dat het met de bloei van de veiling steeds .crescendo" zal mogen gaan. Dat men dit jaar de 1 miljoen „barrière" wist te doorbreken dankt men aan de steeds grote re vlucht die de Coöp. Vruch tenveiling neemt en vooral aan het feit, dat de Zeeuwsvlaamse fruitoogst practisch normaal was; daar in de andere fruit teeltgebieden de aanvoer gering was, werden er hoge prijzen be taald voor het Zeeuwsvlaamse kwaliteitsfruit. Van de te Terneuzen aange voerde groente en fruit is 70 voor export bestemd; de overige 30 vindt zijn weg in Zeeuws- Vlaanderen. En nog steeds blijft de aan voer toenemen. Binnen zeer af zienbare tijd hoopt men het nu bijna voltooide koelhuis in ge bruik te nemen, dat een capaci teit heeft van pl.m. 300 ton, n.l 200 ton met luchtkoeling en 100 ton mechanische koeling. Jaar verg. Prov. Bond van het Wit-Gele Kruis In hotel „Des Pays-Bas" hield de Provinciale Bond van het Wit-Gele Kruis, onder voorzitter schap van de heer J. M. A. C. van Dongen haar jaarvergadering. Vóór de vergadering werd in de parochiekerk een H. Mis opge dragen. De voorzitter opende de verga dering met de Christelijke groet en heette de aanwezigen, verte genwoordigers van zo goed als alle Zeeuwse afdelingen van har te welkom. In het bijzonder sprak de voorzitter een welkomstwoord tot de heer Matthée van de Bra bantse bond; de heer Noël, voor zitter van het Groene Kruis; dr Van de Borg, geneeskundig in specteur, dr H. D. J. Meijer, t.b.c.- arts voor Zeeland; de heer Leene namens de Nationale Federatie, de vertegenwoordigers der ge meenten, de afdelingsbesturen en de wijkverpleegsters. De voorzitter herdacht in zijn korte inleiding het overlijden van de geestelijke adviseur van de Na tionale Federatie, de vicaris van het aartsbisdom, mgr Venings. Spreker meende te mogen con stateren, dat het in het afgelopen jaar in de vereniging crescendo is gegaan. Maar door dit tempo ontstaan een aantal problemen, die moeten worden opgelost. Hij noemde enkele van deze proble men, zoals de verhouding van de 4. is Juist! Op z'n tijd zo'n gezellig glaasje Tip van Bootz. Het geliefde Neêrlandse aperitief dat U toelacht als Cen blij, oranje zonnetje. Opwekkend! Hartverwarmend wijkzuster tot de maatschappelijk werkster en hoe deze effectief zouden kunnen samenwerken en de verhouding tussen de wijkzus ters tot de zusters in de zieken huizen enz. Spreker belichtte eveneens de kwestie van de wijk- gebouwen. De voorzitter wees er verder op dat de dienst geestelijke volksge zondheid in de korte tijd van zijn bestaan zijn waarde heeft bewe zen. Hij noemde de gang van za ken bij de schoolartsendiensten voor de Katholieken onaanvaard baar. Bij de kraamzorg is een groot gebrek aan personeel. Hij verzocht de afdelingen de voor dit werk geschikte meisjes te inte resseren. De salariëring is de laatste tijd beduidend verbeterd, aldus de voorzitter. De contribu ties zijn in het afgelopen jaar ge stegen van 5,97 gemiddeld tot 6,72 gemiddeld. Deze verhoging is niet voldoende. De kosten zijn gestegen met ongeveer 20 pro cent, terwijl de bijdrage van de overheid met 30 procent omhoog ging. Evenwel dragen de leden slechts ongeveer 100.000 bij, ter wijl de subsidie van overheidswe ge 225.000 bedraagt. Na de inleiding van de voorzit ter hield het Tweede Kamerlid, de heer J. M. Peters, een inlei ding over de gezondheidszorg. Spreker belichtte in zijn boeiende inleiding speciaal de geestelijke volksgezondheid. Spreker wees er op, dat het terrein van het geko zen onderwerp zó groot is, dat hij zich slechts tot enkele punten moest beperken. De heer Peters achtte het evenwel noodzakelijk dat de Kruisverenigingen aan dit onderwerp de grootst mogelijke aandacht besteden omdat in onze samenleving steeds duidelijker blijkt dat velen aan de zorgen van de geestelijke volksgezond heid moeten worden toever trouwd. Vooral door het werk aan de lopende band in de grote mo derne bedrijven ontstaan in de menselijke geest spanningen die voor de arbeider in kwestie fataal kunnen worden. Spreker verge leek uitvoerig de behandeling die geestelijk gestoorden vroeger kregen (voor zover er van een behandeling sprake was) en in de tegenwoordige tijd. Door nieu we methoden is het mogelijk dat nog velen kunnen worden gene zen. Naar aanleiding van het oe toog van de heer Peters, dat met grote belangstelling werd beluis ierd, werden enige vragen ge steld. Pastoor Van Campen merkte op, dat er nog altijd te weinig sa menwerking is met andere orga nen. Wij staan voor 'n verschrik kelijke taak, aldus spreker, n.l. het christelijk houden van ons volk, waarvoor algemene samen werking noodzakelijk is. Om twee uur werd de vergade ring voortgezet. Begonnen werd met de jaarverslagen over 19ob- De heer P. F. van Hootegem, se cretaris van de vereniging, die periodiek aftrad, werd herkozen. In de plaats van de heer C. F. M. van Horsigh, die wegens vertrek uit de provincie aftrad, werd de heer A. A. Weijens uit Goes ge kozen. De toegevoegde bestuurs leden de heren C. J. van Hoote gem te Hontenisse, J. A. van Lier- op te Hulst en J. Puylaert te Sas van Gent werden eveneens her kozen. 1907 Chr. fanfare „Ho sanna" Axel 1957 Zoals reeds eerder werd ver meld, is de door deze vereniging gehouden bazar geslaagd. Men heeft er geen gras over laten groeien om aan het beschikbaar gekomen bedrag een bestem ming te geven. Na diverse samensprekmgen tussen directeur en bestuur en overleg met de leden, kwam men tot het besluit aan te ko pen: een piston, een althoorn, een bariton en een es-bas, alle Mahillon-instrumenten in ver nikkelde uitvoering. Op de repe titie van deze week zullen de nieuwe instrumenten worden uitgereikt. Het zal voor het geheel een prima verbetering zijn en de vier leden, die nu het genoegen zullen hebben een nieuw instru ment te krijgen, zullen daar niet weinig „verguld" mee zijn. Wat zal je ook overkomen, eerst na ruim 25-jarig lidmaatschap, te kunnen beschikken over een be hoorlijk instrument. Een dergelijke ruggesteun kan niet nalaten op het geheel der vereniging een goede invloed te hebben. Het is prachtig te we ten door zovelen in de gelegen heid te zijn gesteld dit te kun nen doen. Voor degenen, die er interesse voor hebben om deze instrumen ten eens te komen bekijken en tevens te beluisteren, zij mede gedeeld, dat de repetities iedere woensdag van 810 uur worden gehouden in één der bovenloka len van de school aan de School straat. Kaartclub „Ons Genoegen." Aan de deze week bij de heer W. Broekhoven voortgezette kaartwedstrijd namen 42 perso nen deel. De uitslag was: 1. M. BoermanP. Scheele; 2. R. VonckG. M. Jonkman; H. de WaeleD. Dieleman; P. DeijA. Deij. De twee extra prijzen waren resp. voor J. DubbeldamJ. de Visser en M. ScholtenA. de Bock. Kollekte „Unie een School met de Bijbel". Voor het eerst na lange jaren is weer een plaatselijke kollekte gehouden voor de „Unie een School met de Bijbel". Ondanks het feit, dat velen deze traditionele landelijke kol lekte zich niet meer herinner den, mocht het plaatselijk comité zich in een goed begin verheu gen. Er werd een bedrag van 71,14 bijeengebracht. Ongetwijfeld een stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan. Nu deze Unie-kollekte weer bekendheid heeft gekregen, verwacht het plaatselijk comité, dat, gezien de betoonde grote offervaardig heid, volgend jaar nog betere bedragen zullen worden geno teerd. Filmvoorstellingen patronaat», gebouw. In het patronaatsgebouw werd het winterseizoen geopend met een tweetal filmvoorstellingen, 's Middags genoten vele kinde ren van enkele attractieve te kenfilmpjes, terwijl"'s avonds de zaal bij de vertoning van de kol derfilm „De Kapitein van Köp- nenick" geheel bezet was. Voetbal binnentraining. Dat het bestuur van de Sluis- kilse voetbalvereniging dit sei zoen grootse plannen heeft, blijkt uit de onlangs begonnen binnentraining in het gymna stieklokaal der openbare lage re school. Elke woensdagavond wordt door vele spelers gebruik gemaakt van deze unieke gele genheid om de physieke condi tie op peil te houden. Door deze intensieve training hoopt het bestuur van Sluiskil de wel zeer magere resultaten van de afge lopen jaren te kunnen verbete ren, hetgeen, gezien de in de laatste weken bereikte uitslagen reeds effect heeft opgeleverd. Prijskaarting K. A. B. De plaatselijke afdeling van de Katholieke Arbeiders Bond heeft in haar verenigingsge bouw de eerste kaarten voor het winterseizoen op tafel gewor pen. Vier en zestig kaartliefheb- bers namen hieraan deel. Uitslag: 1. J. Luycks; 2. A. Luycks3. W. Gelderland; 4. R. de Smet; 5. A. van Dinteren; 6. W. van Trost; 7. C. Bleyenberg; 8. P. Lefeber. De extra-prijs was voor A. van Aerde. Zaterdagavond omstreeks 9 uur is de heer K. F. Hovens uit Valkenswaard door onbekende oorzaak op de provinciale weg te Bergeijk met zijn bestelauto uit de bocht gevlogen en met kracht tegen een langs de weg staande boom terechtgekomen. Het slachtoffer werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Eindhoven vervoerd, waar hij na aankomst overleed. De heer Hovens was 37 jaar oud, gehuwd en vader van vier jonge kinde ren. INBREKERS NAMEN VOOR RUIM VIJF MILLE MEE Tijdens de afwezigheid van de bewoners is zaterdagavond inge broken in de woning van de fa milie F. aan de Groene Wete ring te Rotterdam. In alle ka mers werd de boel overhoop ge haald. De onbekend gebleven bezoekers nenamen voor vijfdui zend gulden aan sieraden mee alsmede een portemonnaie met 11,een leren étui met een vulpen, twee ballpoints en wat sigaren. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN, BESTUURDER ZWAAR GEWOND Zaterdagavond heeft de dou ane te Ell onder de gemeente Hunsel nabij de Belgische grens, na een wilde achtervolging, waarbij snelheden van 120 kilo meter werden gemaakt een smokkelauto aangehouden, die krelhuisboter naar België trachtte te smokkelen. Vanuit het portier van de achtervolgen de auto loste een douane-ambte naar een schot en trof de be stuurder van de smokkelwagen, de heer B. uit Budel. Deze ver loor de macht over het stuur en botste met de auto, waarin 600 kilogram koelhuisboter geladen was, tegen de kerk te Ell. Hij werd zwaar gewond en naar het ziekenhuis te Weert overge bracht. Een tweede wagen wist met grote vaart te ontkomen, niettegenstaande Nederlandse en Belgische douane-beambten hem achtervolgden tot in Mo- lenbeersel op Belgisch gebied. TEN ONRECHTE 23.00« GE-INCASSEERD De politie heeft de 57-jarige vertegenwoordiger R. R. H. R. uit Rotterdam aangehouden. Het is gebleken, dat hij sedert 1953 bij zijn werkgever, het elek trotechnische bureau S. in Rot terdam, oplichtingen voor min stens 16.000,— en verduisterin gen voor een bedrag van ƒ7.000 heeft gepleegd. De man, die diep in de schul den stak, had de 16.000,bij zijn patroon geïncasseerd als provisie op gefingeerde orders, die hij zou hebben binnenge bracht. Het waren orders van grote omvang, zoals b.v. lichtin stallaties. De uitvoering ervan liet door de aard van de appa raten jaren op zich wachten en daardoor konden de oplichtin gen lange tijd onontdekt blijven. Tenslotte kwam de werkgever erachter en toen bleek tevens, dat verdachte bij verschillende klanten op kwitanties geld voor leveranties had geïnd en voor zichzelf gebruikt. De recherche zet het onderzoek voort. OUDSTE INWONER VAN HAARLEM OVERLEDEN Maandagmorgen is de oudste inwoner van Haarlem, de heer J. K. Dijkstra, in de leeftijd van 102 jaar overleden. Hij is op 29 april 1855 in Ooststellingwerf ge boren. Hij verhuisde in 1883 naar Heerenveen, in 1918 naar Arn hem en was sedert 1923 inwoner van Haarlem. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN." TERNEUZEN. door BRUNO J. VAN LHEENKE. 6) Nadruk verboden. De agrarische sector neemt in de drie provinciën een belang rijke plaats in. In de jongste ja ren ontwikkelt de industrie zich echter met rasse schreden. Het gehele gebied, dat nog over be langrijke arbeidsreserves be schikt, heeft een uitstekende lig ging en beschikt over een behoor lijke infra-structuur, havens en toeristische streken en vormt on getwijfeld het industrieland van de toekomst. Tijdperk van economische integratie. Ir. Morraye behandelde het on derwerp: De economische moge lijkheden der drie provincies. Hij stelde dat men thans aan het be ginpunt staat van een nieuw tijd perk en dat men leeft in een tijd perk van economische integratie. Hiervan getuigen op het West europese vlak de E. G. K. S. en de O. E. E. S. en niet in het minst de binnenkort in werking tredende Het Nederlandse schip „Tji- bantjet" dat op 22 september tij dens een wervelstorm aan de in gang van de haven van Hong kong aan de grond is gelopen, is ernstig beschadigd. Deze mededeling is afkomstig van de eigenaressen van het schip, de Kon. Java-China Paketvaart Lij nen N.V. In een verklaring van de maat schappij wordt gezegd dat ber ging van het schip waarschijn lijk een gevaarlijke karwei zal zijn, die verscheidene maanden zal duren. Het zal nodig zijn een groot gedeelte van de lading van het schip te halen vóór dat de scha de zal kunnen worden vastge steld Het schip was met meer dan 4000 ton goederen op weg van Kobe nar Hongkong. „Wel, kijkt u eens mevrouw: ik stap in de trein, met een uit vinding bij mij, ik mag wel zeg gen: met dè uitvinding bij mij, want het is iets enorms! Ik ont moet u, en hooor, dat uw man zich sterk voor uitvindingen inte resseert! Wel, zegt u nu zelf: is dit niet alsof het zo gearran geerd is?" „Het is inderdaad erg toeval lig," gaf het dametje toe. „Maar zegt u mij eens", vroeg zij met gemaakt-angstige stem, „U gaat toch alstublieft mijn man niet overrompelen met alwéér een nieuwe uitvinding?" „Maar mevrouwtje!.." protes teerde ik, „ik kèn uw man niet eens en heb nog nooit van mijn leven iets uitgevonden of in uit vindingen gehandeld. Dat doe ik trouwens nog niet. Hoe kunt u nu zeggen: „alwéér?" „Nee, nee, nee, nee, zo bedoel ik het ook niet. U bent nog nooit bij mijn man geweest, dat weet ik wel. Maar anderen zijn al zo dikwijls bij hem geweest, en ko men nog steeds. Nu gun ik mijn man best zijn liefhebberij, maar u weet het: overal waar „te" voor komt is te erg." „En uw heer gemaal is „te' uitvinderig?" opperde ik. „Nee," lachte het dametje, „het ligt niet in de eerste plaats aan mijn man. Of.zij zuchtte, „ach .misschien ook wel." Kittig vervolgde zij: „Maar vooral ligt het toch aan de dames en heren uitvinders, die werkelijk al te brutaal zijn." „Met andere woorden," zuchtte ik, „ik ben te brutaal en had hier niet op mogen zinspelen. Wel, mevrouw, zoals u wilt." Niet voor niets ben ik toneel speler van beroep! Ik speelde keurig de ietwat in zijn wiek ge- schotene, die de hoffelijkheid niet uit het oog wil verliezen, maar niettemin het liefst een beetje verongelijkt zwijgt. En zie, ik had succes. Ik had het dametje naar juiste waarde weten te schatten: zij kón niet tegen kwaad zijn, maakte graag een praatje, was bang iets te ver gegaan te zijn en zou al het mo gelijke doen, om het weer goed te maken. Het ging zoals ik ge hoopt had. Want het dametje zei: „Ach, dat had ik ook niet mogen zeggen. Hoe onbeleefd van mij Maar heus, zo bedoelde ik het echt niet! U heeft het verkeerd opgevat en dat is geen wonder, want ik heb natuurlijk weer iets ontactisch gezegd. Toe, vergeef u het mij maar. Hier, neemt u maar een lekker kersenbonbon van mij en vertelt u mij alvast van uw uitvinding. Ik weet zeker, dat mijn man er erg veel belang in zal stellen. Wat is het? Of kunt u het mij niet zeggen? Echt, ik zal zwijgen als het graf!" Ik kwam langzaam uit mijn fi guurlijke schulp gekropen en be gon het een en ander over de uit vinding te vertellen. Ik liet mij door mijn enthousiasme meesle pen en had in zoverre succes, dat ik mevrouw Du Portant zoals het dametje zich aan mij had voorgesteld ook verschrkike- lijk enthousiast maakte, nu haar man nog en de zaak was voor elkaar! De reis was werkelijk erg pret tig. Mevrouw Du Portant en ik lunchten samen in de restaura tiewagen en voerden een geani meerd gesprek. Zij nodigde mij uit, om bij haar te komen loge ren alvorens verder naar het zui den te reizen; ik zou dan de ge legenheid hebben de uitvinding eerst rustig met haar echtgenoot te bespreken. „O, mijn man zal het zeker héél erg op prijs stellen, als u aan mijn uitnodiging gevolg eeeft," zei het dametje enthou siast, „en", vervolgde zij schalks, „mijn kleindochter zal het niet minder prettig vinden." „Sa, sa," mompelde ik, „een kleindochter!. „Is uw kleindochter ook in de uitvindingen?" vroeg ik. „Nee," lachte mevrouw Du Portant, „die is gelukkig nog ner gens in. TenminsteNu ja, u begrijpt mij wek" Ik verklaarde, dat ik gewoon niet had durven hopen en dat ik inderdaad begreep. HOOFDSTUK III. Dat mijn koffer verdwenen was, merkte ik pas bij het uit stappen. Ja, dat schrijf ik nu wel zo rustig, „dat mijn koffer ver dwenen was.maar ik kan u verzekeren, dat ik in de trein helemaal niet zo rustig deed! Ik riep, dat het een schande was en dat het niet te pas kwam en ik vroeg mij af, of ik in een rovers- land terecht was gekomen en deelde ongevraagd mede, dat dr. Tuimelaar beslist een beroerte zou krijgen als hij het hoorde. „Ja, wat is er nu eigenlijk aan de hand?" vroeg mevrouw Du Portant. „Aan de hand?" Ik staarde het oude dametje met open mond en ongelovige ogen aan. „Maar dat zeg ik toch! Mijn koffer is gestolen! Mijn kof fer! Mijn kostbare koffer!" (Wordt vervolgd.) Veiling van maandag 28 oktober. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 4,1015,20. Per stuk: Bloemkool 15—43 ct; Knolselderij 110 ct. Per bos: Peen 1020 ct. Per kg: Andijvie 1317 ct; Prin- cessebonen 79104 ct; Kroten 8 18 ct; Rode kool 7—14 ct; Savoye kool 615 ct; Witte kool 8 ct; Waspeen 1216 ct; Breekpeen S~ 16 ct;. Prei 1215 ct; Spruiten II 30 ctTomaten A II 4043 ct, C II 20—23 ct; Uien 15—18 ct'; Witlof 61—90 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg,: Bintjes ƒ9,80ƒ10. FRUIT. Per kg. Appelen: Golden Delici ous val 50 ctGoudreinetten val 50 ct; Jonathan val 44 ct; Winston val 39 ctZoete appelen 6569 ct. Peren: St. Rémy val 44 ct. DINSDAG 29 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „08/15, Het einde". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: „Ball in Savoy". WOENSDAG 30 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „08/15. Het einde". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Ball in Sa- vooy".

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2