De Franse Regeringscrisis Campagne voor bevrijding van Nieuw-Guinea begonnen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Het ontslag van Zjoekof Sowjet-Unie wil vertegenwoordiging van alle V. N.-leden in ontwapenings commissie Democratische partij opnieuw winnaar van de lurkse verkiezingen DINSDAG 29 OCTOBER 1957 12e Jaargang Nr 4205 Ook Mollet faalt ONTPLOFFING IN EEN SPRINGSTOFFEN FABRIEK IN SPANJE VLIEGTUIGON GELUK IN SPANJE 21 DODEN OOK MOLLET FAALT. Ontslag luitenant-generaal Buurman van Vreeden Naturellengevecht in Zuid-Afrika K. L. M.-gebouw en inboedel, autobussen en auto's met verf beklad Maandag is in geheel Indonesië de campagne voor de bevrijding van West-Irian (Nederlands Nw.- Guinea) begonnen. In Djakarta waren maandagmorgen de ge vels van de kantoren van buitenr landse bedrijven bedekt met anti- Nederlandse slagzinnen, uitge voerd in grote rode en zwarte letters. De ontwapening Dr. Wiardi Beekman- stichting over de visserij in het Deltagebied SYRISCHE NOTA AAN DE NAVO-LANDEN Vrees voor aanval van Turkije tijdens de NAVO- oefeningen Jeugd wil oorlog aan Nederland verklaren „De jeugd onderschrijft niet alleen de verklaring van politici, dat de betrekkingen met Nederland moeten wor den verbroken, maar wil zelfs verder gaan en de oor log aan Nederland verkla- ren K. L. M.-gebouw .meti verf beklad WAN ORDELIJKHEDEN OP CYPRUS Kans op een „koude oorlog" Grotere partij-activiteit op Chinese universiteiten Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine A Ivertenties géé handelsadver tenties) 5 regels 1.Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer De socialistische kandidaat premier Guy Mollet heeft maan dagmiddag in de nationale ver gadering verklaard, dat naar zijn mening het Atlantische bondge nootschap de hechtste basis blijft voor het behoud van de vrijheid en dat de verwezenlijking van een ontwapening de enige waar borg vormt voor de vrede op de lange duur. Mollet verscheen voor de na tionale vergadering om het pro gram te ontvouwen, dat hij denkt uit te voeren als de volksverte genwoordiging hem als hoofd van de 24ste Franse regering sinds de tweede wereldoorlog aanvaardt. Hij kondigde aan, dat zijn rege ring in versterkte mate zal stre ven naar het volgen van een ge meenschappelijke politiek van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk tezamen met „onze grote bondgenoot in de Middel landse Zee, Italië" - ten aanzien van het Midden-Oosten, welke politiek allereerst een waarborg van het westen moet inhouden voor de handhaving van de poli tieke stabiliteit van de landen in dat gebied. Voorts deelde hij mee, dat zijn kabinet het initiatief zal nemen tot bijeenkomsten op ministeri eel niveau met de geallieerde re geringen, in de eerste plaats die van de Verenigde Staten. De politiek inzake een verenigd Europa zal worden voortgezet. De volgende fase hiervan zal zijn de instelling van Euratom en de gemeenschappelijke markt. Mollet zou gaarne zien, dat En geland en andere Europese lan den aan het laatste project deel nemen door middel van het voor- genomen vrijhandelsgebied. Met betrekking tot Algerië zei de kandidaat-premier dat zijn regering haar aanbod voor een onvoorwaardelijk staken van het vuren zal blijven hand haven en te allen tijde bereid aal zijn, rechtstreekse en offi ciële onderhandelingen te be ginnen met de strijdenden om tot een bestand te komen. Hij beloofde een nieuw wets voorstel voor zelfbestuur in Al gerië te zullen indienen. Het nieuwe wetsvoorstel in zake zelfbestuur zal voorzien in de instelling van territoriale ver gaderingen en voorlopige terri toriale besturen. Eten nieuwe vermindering van de militaire uitgaven achtte hij overmijdelijk, doch dit zou ge schieden met volledige eerbied voor de internationale verplich tingen van het land en zonder de inspanningen in Algerië te be perken. Als onmiddellijk te nemen maat regelen noemde de kandidaat premier het opnemen van nieuwe voorschotten van de Bank van Frankrijk. De regering zou ook moeten denken over leningen in het buitenland en zij zou ook een beroep doen op „de solidariteit Bij een ontploffing in een spring stoffenfabriek te La Man joy a bij Oviedo in Spanje zijn maandag, naar aangenomen wordt, zeven personen omge komen. Vier lijken zijn geborgen. Er worden nog drie arbeiders vermist. van onze Atlantische en Euro- peese bondgenoten". De eerste taak van de rege ring is, volgens Mollet, de ver dediging en de redding van de frank. De staat zal, zo zei hij, een voorbeeld stellen. Mollet is van plan de bezuinigingsmaatrege len die in mei j.l. ten aanzien van de begroting voor 1957 zijn geno men, te versterken. Hetzelfde zal gelden voor de bezuinigingen, die de aftredende regering-Bourgès- Maunoury in de begroting voor het komende jaar heeft aange bracht, maar die nog niet vol doende zijn. Deskundigen hadden als hun mening te kennen gege ven, dat de laatstgenoemde be groting geen groter tekort dan 600 miljard frank zou mogen aanwijzen en dit betekent ver dere bezuinigingen en „vrijwel zeker een verdere belastingver hoging van in totaal driehonderd miljard frank". Om de ernst van de financiële toestand te schetsen verklaarde Mollet, dat de Franse betalings balans en de buitenlandse handel sinds de oorlog gekarakteriseerd kunnen worden door een vrijwel voortdurend ontbreken van even wicht. Aan de leningen en schen- Niet ver van Madrid is een pas sagiersvliegtuig neergestort. Alle 21 inzittenden 17 passagiers en een bemanning van vier heb ben de dood gevonden. Het toestel, een DC-3, was van Tanger oo weg naar de Spaanse hoofdstad. Het behoorde aan de Spaanse luchtvaartmaatschappij. Het vliegtuig wilde een nood landing maken, maar er raakte een motor in brand, waarna het toestel neerstortte tussen de plaatsen Argnada en Getafe, 20 km van Madrid. kingen van de Verenigde Staten, die dit hadden verhuld, was ech ter in 1955 een einde gekomen. „De volledige uitputting van onze reserves aan buitenlandse be taalmiddelen geeft dit ontbreken van evenwicht een alarmerend karakter. De ernst van de hui dige toestand vereist de toepas sing van strikte regels voor onze import. Wij kunnen en mogen slechts dat invoeren wat niet ge mist kan worden. De gewone me thoden kunnen geen voldoende uitkomst geven. Men moet snel en tegelijk talrijke verreikende maatregelen nemen. De regering zal daarom onmiddellijk de nood zakelijke speciale bevoegdheden vragen met het oog op de econo mische, financiële, fiscale en ar beidsvraagstukken", aldus de socialistisches taatsman. In de avondzitting van de Fran se Nationale Vergadering heeft de groep der Onafhankelijken en Boeren zich eenstemmig uitge sproken tegen het door Mollet voorgestelde kabinet. Ook de Con servatieven besloten tegen te stemmen. Hedennacht heeft de Nationale Vergadering geweigerd aan Mol let investituur als premier te ver lenen. Volgens niet-officiële cijfers was de stemverhouding 275 tegen 240 bij 25 onthoudingen. Mollet is de tweede kandidaat premier van de huidige crisis, die 29 dagen geleden begon. Tien dagen geleden weigerde de Nationale Vergadering haar ver trouwen aan de conservatieve lei der Antoine Pinay. Blijkens de Staatscourant van maandag is bij K. B. met ingang van 1 november 1957 eervol ont heven van zijn functie van gou verneur der residentie hr. ms. ad judant in buitengewone dienst luitenant-generaal D. C. Buur man van Vreeden, van het wa pen der artillerie. Op het daar toe door hem, gedaan verzoek ter zake van langdurige dienst is voorts eervol ontslag uit de mi litaire dienst verleend aan hr. ms. adjudant in buitengewone dienst luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden bij het wa pen der artillerie, onder bijzon dere dankbetuiging voor de uit nemende diensteh, door hem ge durende tal van jaren in verschei dene gewichtige betrekkingen aan den lande bewezen. Zoals bekend zal luitenant-ge neraal Buurman van Vreeden luitenant-generaal J. D. Backer opvolgen als plaatsvervangend directeur van het bureau bewape ning van de West Europese Unie. In een naturellendorp in Oranjevrijstaat is zondag een gevecht uitgebroken tussen Zoe loes en Basoeto's. Naar verluidt zijn verscheidene naturellen ge dood. Tien moesten naar een ziekenhuis worden gebracht en vele anderen raakten gewond. Officieel werd meegedeeld dat het hier geen opstand tegen het wettig gezag betrof. De politie is de toestand weer meester. Zondagavond werden die slag zinnen geverfd op de étalagerui ten in het winkelcentrum van de hoofdstad, alsmede op de gevels van de Nederlandse hoofdkanto ren van Philips, de B. P. M„ de scheepvaartmaatschappijen en Nederlandse drukkerijen. Ook de muren van de Amerikaanse Stan dard Vacuum Petroleum Maat schappij en het toegangshek tot de Australische ambassade en 't kantoor van de Australische han delscommissaris ontkwamen daar niet aan. Het Russische voorstel tot in stelling van een nieuwe perma nente ontwapeningscommissie bestaande uit alle leden van de Ver. Naties, is van Westelijke zijde te New York sterk gekriti seerd. In de omgeving van de Amerikaanse Ver. Natie-delega tie heeft men laten doorscheme ren, dat de Amerikanen zich tegen hef Russische voorstel zul len verzetten. In andere Westelijke kringen was de eerste indruk, dat het Russische voorstel grotendeels een propagandazet is, die ten doel heeft de kleinere landen te beïnvloeden. Van Amerikaanse zijde is ver klaard, dat de subcommissie voor de ontwapening, bestaande uit Amerika, Engeland, Frank rijk, Rusland en Canada, nog niet met haar taak gereed is en goed werk heeft verricht bij het nader tot elkaar brengen van de Westelijke en de Russische ontwapeningsplannen. Het Deense avondblad „B.T.' schrijft maandag van iemand te Moskou te hebben vernomen, dat maarschalk Zjoekof als mi nister van Defensie is ontsla gen, omdat hij trachtte de poli tieke politie in zijn macht te krijgen. Agenten van deze organisatie te Belgrado zouden dit voorne men van Zjoekof aan het hoofd van de politieke politie te Mos kou, generaal Serof, hebben doorgegeven, die Chroeftjsjef ervan op de hoogte stelde. Volgens dit blad had Zjoekof tijdens zijn bezoek aan Zuid, Slavië tot vrienden gezegd, dat hij vond, dat hij als minister van Defensie ook zeggenschap had over de politieke politie en dat hij zijn betrouwbaarste of ficieren op sleutelposities had geplaatst. De zegsman van „B.T." zei, dat maarschalk Zjoekof nu mis schien president van de Sowjet- Unie zal worden of een positie in het Verre-Oosten zal krijgen. De communistische partij van de Sowjet-Unie heeft het Sow- jet-volk er maandag aan herin nerd, dat de historische over winning van de Sow jet-strijd krachten in de tweede wereld oorlog was bevochten, „dank zij de leiding van de communisti- De afdeling Visserij van het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, de dr. Wiardi Beckrpanstichting, meent dat de vissers, die door de uit voering van het Deltaplan wor den getroffen, recht hebben op hulp van de gemeenschap. De garnalenvissers van Stellendam, Amemuiden en Veere kunnen volgens de stichting geholpen worden met het verbeteren van de havens in Goeree en Colijns- plaat. Ook dient de nodige aan dacht te worden besteed aan het verbeteren en vernieuwen van de vloot, omdat een deel van de vissers de zeevisserij zal moeten gaan beoefenen. De afdeling visserij van de Wiardi Beckmanstichting acht het voor de schelpdiervissers een levensbelang, dat het studie object in het Veeregat wordt uit gevoerd. Hierdoor zal moeten blijken of de mosselen kunnen worden verwaterd en de kweek van oesters kan worden voort gezet. „Tass" meldt, dat de Sowjet- Unie heeft voorgesteld vertegen woordigers van alle leden der Verenigde Naties in de ontwape ningscommissie te doen plaats nemen. De Sowjetrussische mi nister van Buitenlandse Zaken Gromyko heeft het desbetreffen de voorstel gedaan in een brief aan secretaris-generaal Ham- marskjoeld. De Sowjet-Unie heeft Harm marskjoeld verzocht haar voor stel aan de algemene vergadering voor te leggen. In Gromyko's zondag j.l. ver zonden brief wordt voorgesteld dat de in het leven te roepen nieuwe ontwapeningscommissie „alle ontwapeningsvoorsteller, die aan de Verenigde Naties wor den voorgelegd, zal bestuderen". Zij zou ook „geëigende aanbeve lingen, om tot ontwapening te komen", aan de algemene verga dering moeten doen. De voorgestelde ontwapenings commissie zou „permenant in zit ting" moeten zijn en haar ver gaderingen zouden openbaar moeten zijn. i De Sowjet-Unie heeft tevens de opheffing voorgesteld van de be- I staande ontwapeningscommissie waarin de twaalf leden van de Veiligheidsraad en Canada zijn vertegenwoordigd. Moskou is van oordeel, dat de besprekingen, welke sinds vele jaren in de commissie en de sub commissie voor ontwapening zijn gevoerd, tot geen enkel akkoord hebben geleid. Als een van de oorzaken van dit falen ziet de Sowjet-regering het beperkt aan tal leden van deze organisaties. Het Sowjetrussische voorstel is gedaan in de vorm van een uit vijf; punten bestaande ontwerp resolutie. Volgens berichten van welinge lichte zijde wordt het Russische voorstel te Londen niet onder schreven. In Britse kringen meent men, dat het Sowjet-voor- stel het einde zou betekenen van alle ernstig gemeende ontwape ningsbesprekingen, welker aard meebrengt, dat zij binnen een klein lichaam, waarin deskundi gen zitting hebben, worden ge voerd. Men voorspelt in welingelichte Britse kringen dat de Britse af vaardiging naar de Verenigde Na ties zich tegen Gromyko's voor stel zal verzetten. Engeland is voor voortzetting der besprekin gen in de ondercommissie voor ontwapening der Verenigde Na ties. sche partij en haar centrale comité". Het desbetreffende ar tikel was op de voorpagina van het partijblad „Prawda" ge plaatst. In het artikel, dat gewijd is aan de aanstaande veertigste verjaardag van de Russische re volutie, wordt herhaaldelijk ge wezen op de beslissende rol, die de partij in alle opzichten bij de ontwikkeling van de Sowjet- Unie heeft gespeeld. De Moskouse correspondent van het Italiaanse communisti sche blad „Unita" heeft maan dag gemeld, dat de mogelijkheid dat maarschalk Zjoekof een ho gere functie zal krijgen als „vol komen van de baan" beschouwd schijnt te moeten worden. Waarnemers in Warschau zijn van mening dat men maar schalk Zjoekof een hoge functie zal aanbiedenpremier of presi dent van de Sowjet-Unie. De hartelijke verstandhouding tus sen Chroesjtsjef en Zjoekof in aanmerking nemend, lijkt het hun niet waarschijnlijk dat er een conflict tussen beide grote Russische leiders is gerezen. Mo gelijk zal de 6de november, de vooravond van de 40ste herden king der Russische revolutie, een antwoord op de gissingen gevenop die dag komt de op perste Sowjet in vergadering bijeen. Zjoekofs ontslag wordt ook verklaard uit de vrees van het Kremlin voor een militaire dic tatuur door te gaan en daar zou het minder op lijken indien het eventuele nieuwe staats- of rege ringshoofd al voor zijn benoe ming zijn functie als minister van Defensie zou hebben neer gelegd. De correspondent te Moskou van een Amerikaanse omroepor ganisatie berichtte evenwel dat Zjoekofs ontslag naar alle waar schijnlijkheid een degradatie in houdt. Kennelijk was tot de maatregel besloten tijdens Zjoe kofs reis naar Zuid-Slavië en Albanië en was hij bij zijn te rugkeer voor een voldongen feit gesteld. Communistische krin gen in Londen (en volgens en kele correspondenten ook de in woners van Moskou) zijn er van overtuigd dat Zjoekof een hoge re post zal worden aangeboden. Syrië heeft maandag nota's ge zonden aan de landen van de NAVO, waarin dit land de vrees uitspreekt, dat Turkije van de aanstaande NAVO-oefeningen ge bruik zal maken voor een aan val op Syrië. De secretaris-generaal van het Syrische ministerie van Buiten landse Zaken, generaal Salah Ta- rizi, overhandigde nota's aan de diplomatieke vertegenwoordigers van de NAVO-landen te Damas cus. De slagzinnen luidden: „Ver drijft de Nederlanders uit West- Irian", „Draagt West-Irian on middellijk over, wacht niet tot 't bloed van de jeugd het kookpunt heeft bereikt", „De jeugd is be reid de wapens op te nemen om West-Irian te veroveren", „Ver vloekt de onderdrukker in West- Irian", „Verovert West-Irian met alle beschikbare middelen". Zondagavond werd in 't paleis van de president een jeugdbijeen- komst gehouden. De voorzitter van het comité voor de viering van de „Dag der jeugdbelofte;', Amir Hussein, verklaarde bij die gelegenheid: „De Indonesische jeugd wil de „Dag der jeugdbe- lofte" als het punt van uitgang beschouwen voor het begin van de actie voor de bevrijding van West-Irian" Zich tot president Soekarno richtend, die de bijeenkomst ook bijwoonde, zeide Hussein: „Geef ons het bevel en morgen zullen we naar West-Irian op trekken om onze broeders te bevrijden en de koloniale Hol landers te verdrijven". en als er Islamieten zijn, die het communisme in dit land willen verbieden, moeten ook die uit dit land weggaan. Van de zijde van de K. L. M. in Djakarta werd vernomen, dat op het hotel van deze lucht vaartmaatschappij in 't centrum van de stad niet alleen de voor gevel was beklad, doch dat ook het interieur van de eetzaal en de hal met verfkwasten was bewerkt. Zo was over zittingen van stoelen, lampekappen en schilderijen de verfkwast ge haald. Ook de autobussen van de K. L. M. en auto's van hotelgas ten, die voor het gebouw wa ren geparkeerd, waren met olieverf bewerkt. Het inwen dige van de autobussen was zodanig volgeklad, dat de wa gens maandagmorgen onge schikt waren voor het vervoer van passagiers naar het vlieg veld. Er hebben zich maandagoch tend op Cyprus ter gelegenheid van de zeventiende verjaardag van de Griekse afwijzing van het Duits-Italiaanse ultimatum ongeregeldheden voorgedaan, waarbij 20 burgers en 3 Britse soldaten lichte verwondingen op liepen. De politie trad met gummi stokken en traangas op tegen betogers in Nicosia, Famagusta en andere plaatsen. Een andere spreker op deze bij eenkomst, die behalve door de president ook door leden van de regering en buitenlandse diplo matieke vertegenwoordigers werd bijgewoond, waarschuwde de Nederlanders, dat zij Nw-Gui- nea beter goedschiks kunnen verlaten, omdat zij anders ge noodzaakt zullen zijn dit gebied met geweld te verlaten. Deze spreker was de veteraan op poli tiek gebied, Mohammed Yamin, die verder zeide dat de onafhan- kelijkheidsidealen van Indonesië niet zijn vervuld, als gevolg van de Nederlandse agressie in West- Irian. President Soekarno deed in n toespraak een beroep op eenheid onder het Indonesische volk. Hij betoogde, dat de onafhankelijk heid van het land door gemeen schappelijk inspanning werd ver kregen. Als er dus op het ogen blik communisten zijn, die de Mohammedanen verbieden de Is lam te omhelzen, moeten die communisten Indonesië verlaten, De nationalistische dagbladen in Djakarta publiceerden maan dag een verklaring van de mi nister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, dat het geschil over West-Irian „tot een nieuwe we reldoorlog zou kunnen leiden". Bij zijn aankomst uit Saigon, waar hij een bijeenkomst van de landen van het Colombo-plan heeft bijgewoond, deelde Suban drio mede een onderhoud te heb ben gehad met de Australische minister van Buitenlandse Za ken, Richard Casey, aan wie hij de nieuwe aspecten van de Indo nesische strijd voor de terugkeer van West-Irian heeft uitgelegd. Minister Subandrio zeide zijn Australische collega te hebben medegedeeld, dat „als ditmaal de kwestie West-Irian in de alge mene vergadering der Verenigde Naties voor Indonesië ongunstig mocht uitvallen, de strijd zou worden verplaatst van de wereld organisatie naar Nederland en Indonesië". Deze verplaatsing zou op het uitbreken van een „koude oor log" kunnen uitlopen, met ver reikende gevolgen, „die niet al leen de vrede in Azië in gevaar brengen, doch die ook tot een nieuwe wereldoorlog zouden kun nen leiden". De Chinese communistische partij zal duizend hogere func tionarissen van het partijkader op universiteiten, scholen en in stituten voor wetenschap en cultuur te werk stellen, zo heeft het Volksdagblad van Peking bekendgemaakt. Genoemde hogere functionaris sen werkten tot dusver in' be stuursorganisaties van het cen trale partijcomité. In hun nieu we werkkring zullen zij het po litieke onderwijs leiden en te vens toezicht houden op de gang van zaken in de instelling, waar zij zijn gedetacheerd. Uit officieuze bron in Ankara is vernomen, dat de democrati sche partij, die reeds sedert 1950 aan het bewind is, de parle mentsverkiezingen van zondag heeft gewonnen. De democraten hebben in 50 van 67 provincies de meerder heid behaalt. De volksrepublikei nen wonnen in 13 provincies, de nationale republikeinen in één en de vrijheidspartij eveneens in een provincie. De zetelverdeling in het nieu we parlement wordt, aldus mei- officiële cijfers: Democraten 398, Volksrepubli- keinen 204, Nationale Republikei nen en Vrijheidspartij 4. De 39 zetels van Istanbul in het parlement wonnen de demo craten met 315.212 stemmen j tegen 246.922 voor de republikci-] nen. De acht zetels van Canak- kale verwierven zij met een meerderheid van 27.0U0 stemmen. Premier Menderes is in het district Aydin herkozen. De republkeinse oppositielei der Inönü verklaarde zondag avond op een persconferentie in Ankara, dat zijn partij de meer derheid zou hebben gekregen als er geen „onregelmatigheden" waren gepleegd waarvoor hij de regering verantwoordelijk hield. De democratische partij van premier Menderes is maandag officieel tot overwinnaar in de Turkse algemene verkiezingen uitgeroepen. Zij had toen mins tens 414 van de 610 zetels in de nationale vergadering veroverd. De republikéinse partij had toen 178 zetels en de vrijheids partij en de nationale partij eik vier zetels. Verwacht werd, dat de demo cratische partij ook de tien ze tels, waarvan de uitslag nog niet bekend was, zou krijgen. In het oude parlement met slechts 542 zetels beschikte de democratische partij over 472 ze tels, terwijl de republikeinen er 31 hadden. Hoewel Menderes de absolute meerderheid heeft behaald, is zijn positie volgens Turkse maatsta ven zwak. De oppositie onder lei ding van oud-president Ismet Inönü heeft al verklaard, dat zij de verkiezingen zou hebben ge wonnen als de regering zich niet aan „onregelmatigheden" had schuldig gemaakt door via de radio de kiezers te beïnvloeden en de namen van anderen van de kiezerslijsten te schrappen. Bui tenlandse waarnemers, die de stembureaus hebben bezocht, hadden talrijke burgers zich er over horen beklagen, dat hun naam niet op de kiezerslijsten voorkwam. Genoemde waarne mers beschouwen de ommezwaai in de richting van de republikein- sche partij vooral als een gevolg van de moeilijke economische po sitie. De regering is echter van oordeel, dat soberheid geboden is om het land te industrialiseren en te moderniseren, maar vele Turken zien alleen de stijging van de kosten van het levenson derhoud en het tekort aan b.v. koffie, geneesmiddelen en auto banden. Ongetwijfeld zal de regering de verkiezingsuitslag beschouwen als een goedkeuring van haar so berheidsprogram, dat dan ook zeker zal worden voortgezet. WEINIG VERANDERING Maandag heerste er boven het Noordzeegebied een krachtige zuidwestelijke stroming. Daarbij werd over zuid-Engeland zachte lucht naar ons land aangevoerd, waarin maximumtemperaturen van omstreeks 13 graden optra den. Deze lucht was vrij vochtig, er kwam ook veel bewolking in voor. Op vele plaatsen viel regen of motregen, maar de hoeveelheid was alleen in de noordelijke pro vincies van enige betekenis. Over Schotland werd minder zachte lucht aangevoerd. De begrenzing van deze lucht zal echter, naar verwacht wordt, vandaag ons land niet bereiken, zodat er van daag weinig verandering in het weer te verwachten valt. Bij krachtige zuidwestelijke winden blijft zachte en vrij vochtige lucht over ons land stromen, waaruit af en toe wat regen of motregen zal vallen. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot dinsdagavond. Weinig verandering. Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Matige tot krachtige, langs de kust tijde lijk harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in in tempe ratuur. WOENSDAG 30 OKTOBER. v.m. n.m. Breskens 6.34 7.08 Terneuzen 7.09 7.43 Hansweert 7.49 8.23 Walsoorden 7.59 8.33 ZON MAAN op onder op onder Okt. 29 7.31 17.20 13.25 22.55 30 7.33 17.18 13.54 23.59 31 7.35 17.16 14.19

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1