^^rovluciacit Binnenlands nieuws vrouwen en een man 9300 Ambtenaren protesteerden in den Haag Tweede-Kamerleden verontrust over pools en puzzles KERKNIEUWS TERNEUZEN. AXEL BRESKENS. Kritiek op de Amerikaanse landbouwpolitiek. Bekroning;. Op de te Rotterdam gehouden hondententoonstelling werd door de keuringscommissie aan de door onze stadgenoot, de heer j. C. van Dixhoorn, wonende in dé Bellamystraat ingezonden, zwarte cocker spaniel het prae- dicaat „zeer goed" toegekend. Afscheid Ds Couvee. De Gemeenteleden van de Ge reformeerde Kerk in de Piron- straat hebben vrijdagavond in n wijdingsvolle bijeenkomst al- scheid genomen van hun herder Ds. J. D. Couvee. Vooraan in de kerk was men rondom de dominee en zijn echt genote aan smaakvol versierde tafels gezeten. Deze bijeenkomst stond onder de rustige leiding van ouderling A. de Regt, die na het gebed in zijn begroetingswoord zeide, dat in de laatste tijd meermalen de burgerrecht verkregen uitdruk king „Het leven begint bij veer tig" wordt gehoord. Dit was bij Ds Couvee geenszins het geval want bij het klimmen der jaren nam de werkkracht van Ds Cou vee steeds toe, hetgeen de jonge ren verbaasd deed staan over de wijze waarop deze zich door het voortdurend toenemende wist heen te slaan. Na dit van waardering getui gend woord werd gezongen het 10e vers van de 68e psalm: „Ge loofd zij God met diep ontzag Hierna volgde Schriftlezing uit Johannes 15 1 - 17. Een dameskoor onder leiding van mevr. De Feijter-la Gasse zong enkele liederen, waaronder „Blijf bij mij. Heer" en „Neem de wereld, geef mij Jezus De heer De Regt bood de schei dende leraar een prachtig Delfts blauw wandbord aan, vervaar digd naar een ontwerp van onze stadgenoot, de. heer Joh. Hoebe, en bevattende in het middenvlak Hoe spannend de wedstrijd ook was, toen de gelijkmaker van Axel ieder ogenblik kon worden ver wacht, verliet het publiek het ter rein om getuige te zijn van een relletje veroorzaakt door 'n blijk baar onder invloed zijnde mili tair, die geen gevolg gaf aan het bevel van de rijkspolitie om de vernieling van de omheining rond het terrein te staken. Daar deze waarschuwing geen succes had, greep de politie hem bij de schouders teneinde haar doel te bereiken. Een van de vrienden van de militair viel daarop de dienstdoende politie van achteren aan en sloeg hem daarna in het gezicht. Dat zulks niet ongestraft kan geschieden begrijpt ieder welden kend mens. Maar blijkbaar waren er nog een aantal belhamels die daar anders over dachten. Toen de politie op de Kinder dijk de wedstrijd was inmid dels afgelopen totarrestatie overging van de militair, die zich verzette om in een gerequireerde auto plaats te nemen, meenden enige vrienden van de arrestant flinke kerels te zijn door de poli tie in de weg te lopen. En daar ook het publiek, belust op sensa tie, begon op te dringen, achtte de politie, onder leiding van haar commandant, het ogenblik geko men om ruim baan te verkrijgen door gebruik te maken van hun vuurwapen. Hierop werd de weerspannige militair in de zijspan van een mo torrijwiel geplaatst en naar de kazerne vervoerd. Hoven is overgeplaatst van de brigade Breskens naar Roosen daal. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag omstreeks één uur had op de Scheldekade al hier een aanrijding plaats tussen de bromfietser Van E. uit Ter- neuzen en de wielrijder A. H., rij-instrukteur te Vlissingen. De heer Van E., komende van de Provinciale boot, werd op het rij wielpad aangereden door de heer H. die, komende van de Midden- havendam, geen voorrang ver leende aan Van E. Door de rijkspolitie werd pro ces-verbaal opgemaakt. de kerk in de Pironstraat. In de rand van het bord stonden de monogram van Christus en van het alpha et omega. De beginlet ters van V(erbi) D(evini) MDnis- tre). Bedienaar Goddelijk Woord. Eikenblaren als symbool van kracht, geloof en getuigenis en een palmblad ten teken van de overwinning. Aan mevr. Couvee werd na mens de jeugd door het dochter tje van dokter Boor een grote Axelse pop aangeboden. Na een declamatie van de heer De Feiiter vertoonde dokter Boor twee series prachtige lantaarn- opnamen van Axel en omgeving plaatjes. De eerste serie waren in de tweede serie bevatte het onderwerp: „In en om de boerde- rli'' Het eerste deel van de avond werd besloten met het zmgen van :„Een vaste rots is mi]n be- houd". na In de pauze was er voor de Ge meenteleden gelegenheid om per soonlijk afscheid te nemen, waar van een druk gebruik werd ge- ^Vóórdat Ds Couvee na de pau- 2S het woord nam, werd gezamen lijk gezongen: „Kom tot de Hei- tendr toef niet langer", waarna het koor zong: „Ver boven het prachtig sterrendak" Ds. Couvee richtte zich in zijn dankwoord eerst tot ouderling De Regt, van wie een grote rust en zekerheid uitgaat. Hij hoopte, dat de Gemeente, zolang er een De militair, die zich door zijn vernielzucht, gevolgd door zijn verzet tegen de politie, heel wat op z'n hals heeft gehaald, zal te zijner tijd zich wel voor de krijgs raad hebben te verantwoorden, terwijl ook degene, die de politie heeft aangevallen en in het ge zicht geslagen, zijn straf niet zal ontlopen, evenmin als zij die de politie hebben gehinderd bij het uitoefenen van haar plicht. Gelukkig zijn bij deze rel geen ingezetenen van Axel betrokken. Overplaatsing. De wachtmeester le klasse der kon. marechaussee, de heer C. v. Aanrijding. Zaterdagmiddag stak de vis sersknecht P. uit Ierseke op de haven te Breskens zonder vol doende op het verkeer te letten de rijweg over. Een juist aanko mende luxe-auto, bestuurd door de heer G. uit Nieuwvliet, kon ondanks krachtig remmen, een aanrijding niet meer voorkomen en schepte P., die een eind de hoogte invloog en daarna op de betonnen rijweg terechtkwam en daar bleef liggen met een gebro ken been en een hersenschud- ding. De bestuurder van de auto liep verwondingen op aan zijn hand, daar de voorruit van de auto ver brijzeld was. Nadat de artsen P. v. d. Maas „i a. Ossewaarde de eerste hulp hadden verleend, werd de heer P. per ziekenauto voor een nader onderzoek naar jhet ziekenhuis te Goes vervoerd. Botsing. Omstreeks 11 uur deed zich in de Dorpsstraat te Breskens een aanrijding voor tussen een per sonenauto van de arts W. H. uit Oestgeest en een tractor met aan hangwagen, bestuurd door A. J. uit Schoondijke. De personenauto, die de tractor passeerde en reeds terug op de rechterweghelft was, werd door het voor hem rijdende verkeer gedwongen te stoppen. De trac tor kon echter niet zo vlug stop pen en reed tegen de personen wagen op. Het geval bleef be perkt tot materiële schade. Oogstdankdienst Nadat zaterdagmiddag gelegen heid was gegeven om fruit en bloemen in de Ned. Herv. kerk te brengen, werd zondagmorgen de jaarlijkse oogstdankdienst gehou den. Na afloop van de kerkdienst werden de gaven, voorzien van een kaartje, als groet van de Ned. Herv. Kerk, gebracht naar ernsti ge zieken en hoogbejaarden, in dien daarvoor aanleiding bestond. De tijdens deze dienst gehouden kollekte is hoofdzakelijk bestemd ter financiering van de bouw van het Jeugdhuis. Jacht in veilige haven gebracht Zoals gemeld werd vrijdagavond getracht het vorige week zondag gezonken jacht „La belle poule nadat het van de zandplaat was gelicht, naar de haven te bren gen. Deze poging mislukte echter door het breken van een der on der het jacht aangebrachte strop pen, waarop het jacht aan de kop van de Oosthavendam opnieuw zonk. Zaterdagmorgen gelukte het echter het jacht opnieuw te lich ten en kon het de haven worden binnengebracht. Op de werf van de gebrs Maas zal thans worden onderzocht of het nog de moeite loont het jacht te repareren. Ongeveer 9300 ambtenaren, die vanmiddag in Den Haag wa ren tezamen gekomen, hebben hun verontwaardiging geuit over het door de regering gevoerde be leid bij de bezoldiging van over heidsdienaren". Zo vangt de reso lutie aan die op een protestde monstratie van het Ambtenaren- centrum zaterdag met luide bijval is aangenomen. Het Ambtenarencentrum had vele deelnemers aan de demon stratie verwacht en daarom had het de Dierentuin en het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en als reserve de grote tent van een circus op het Malieveld m Den Haag gehuurd. Dat bleek al lemaal hard nodig te zijn geweest want zowel de Dierentuin als het Gebouw voor K. en W. en de cir custent was tot de laatste plaats bezet met protesterende ambtena ren. De drie sprekers moesten nu hun toespraak driemaal afsteken De vergadering werd toegespro ken door de heren J. D. P. van Vele leden betreurden het, dat de minister geen gevolg heeft kunnen geven aan hun suggestie tot instelling in ge zamenlijke overleg tussen de mi- nister van Justitie en zijn ambt- genoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van een commissie, die de aan de z.g. voetbalpools verbonden proble matiek aan een breed onder zoek zou moeten onderwerpen. Blijkbaar is de bewindsman tot de conclusie gekomen, dat het stelling nemen door de leden van het kabinet, die de antire- revolutionaire beginselen zijn toegedaan, het instellen van zo'n commissie moest uitsluiten. Intussen moesten deze leden constateren, dat de ontwikke ling ten aanzien van de z.g. voetbalpools eer meer dan min der verwarring te zien heeft ge geven. Bovendien heeft zich in de sfeer van de loterijwet nog dat de uemeem-c, verschijnsel voorgedaan, predikants-vakature is, z ch za een bijzondere aan- nchten naar de adviezen van deze eveneens OUffifdagnkte ook het zangkoor voor de medewerking aan deze avond welke laat zien wat tot stand kan worden gebracht in dien men eensgezind is. Ook dokter Boor dankte hij voor het vertonen van de prach tige lantaarnplaatjes. Reeds eer der werden door hem mooie lan taarnplaatjes vertoond. Dit wa ren dan meestal opnamen van zijn vakantiereizen in het buiten land Bij één van die gelegenhe den' heeft spreker eens tot dok ter Boor gezegd: „Maa^ ons eigen land is ook mooi Dit heeft dokter Boor bi oor geknoopt met het gevolg dat thans 2 unieke series van opna men uit deze mooie streek wer den vertoond. Hij dankte verder de Gemeen te voor het prachtige geschenk, waarnaar hij hoopte dikwij s e kunnen kijken. Ds Couvee wierp vervolgens een terugblik op zijn leven en zeide, dat hij in het begin een beetje angst had voor zijn beroep. Maar bij zijn eerste intree-preek had hij 'tot tekst gekozen: „Wie Mii volgt, zal in duisternis niet wandelen". Dit Woord heeft hem in zijn verder leven altijd geleid. Verschillende Gemeenten heelt spreker mogen dienen en Axel was de laatste. In dit alles is te zien de leiding Gods. Sprekende over het geloof en met betrekking tot zichzelf zeide Ds. Couvee, en hiermee besloot hij zijn afscheidswoord: „God heeft mij iets willen doen zijn m Hjn Dienst". Deze afscheidsavond heeft op de aanwezigen een diepe indruk gemaakt en zal lang in hun her innering blijven voortleven. Een ernstige rel. Publiek be moeilijkte rijkspolitie in het uitoefenen van haar functie. Hoezeer het publiek over het algemeen op sensatie belust is, bleek tijdens de alhier gehouden voetbalwedstrijd Axel—Hontems- se. om het zeer frequent voorkomen van puzzles in dag- en weekbla den, hetzij georganiseerd door deze bladen zelf, hetzij door on dernemingen, die aldus mede prapaganda willen maken voor hun produkten. Dit verschijnsel heeft een vlucht genomen, wel ke die van de voetbalpools, zo wel voor als na de beperkingen, welke zich te dien aanzien door de bemoeienissen van de Konin klijke Nederlandse Voetbal Bond hebben voorgedaan, verre schijnt te overtreffen. In ieder geval staat vast, dat de prijzen, die bij deze puzzles gewonnen worden, dikwijls uitermate hoog zijn. Mede hierdoor is het aan nemelijk, dat de publieke be langstelling zich thans meer richt tot deze puzzles dan tot de voetbalpools. Er kan met recht van een puzzelrage worden ge sproken. Deze leden achtten de aldus ontstane situatie verre van on bedenkelijk. Met verontrusting constateerden zij, dat de speel zucht steeds verder om zich heen grijpt. Bovendien dreigt een toestand te ontstaan, welke weinig bevorderlijk is voor een juist begrip van de bevolking voor wat rechtens wel en niet toelaatbaar is. Aan het hand over hand toenemen van puzzel acties worden immers geen fei telijke hindemissen in de weg gelegd. Gezien enige recente rechterlijke uitspraken, behoeft de Caritaspool zich voorshands geen zorgen over zijn toelaat baarheid te maken. Met betrek king tot de K.N.V.B.-pool is hier omtrent nog niet beslist. Deze leden waren dan ook de mening toegedaan, dat het kabi net mede gezien de omvang van dit op velerlei wijze dingen naar geldprijzen aan de op dit terrein rijzende problema tiek ernstig aandacht zal moe ten schenken. Daarbij zouden zij ter discussie willen brengen, of de gang van zaken in de voor ernstige twijfel omtrent het antwoord op de vraag, of de bestaande bepalingen ten aan zien van het loterijwezen nog wel gedragen worden door het rechtsbewustzijn van een grote meerderheid van ons volk. Zij verklaarden van de minister gaarne te zullen vernemen, of hij te dezen niet een bijzondere taak voor zich ziet weggelegd. Bij deze leden was de vraag ge rezen, of maatregelen tot be* heersing van de ontstane situ atie niet gewenst zijn, waarbij men recht zou moeten laten we dervaren aan verontrusting en gewijzigde rechtsovertuiging, zo dat enerzijds regulering en be perking zeker niet zullen kun nen worden gemist, terwijl an derzijds meer zou behoren te worden toegestaan dan thans geoorloofd is. Verscheidene andere leden, die zich hiermee konden verenigen spraken van deze loterij-materie als van een labyrint. Zij meen den te weten, dat ook de korf- balbond begint met enig pool- systeem. Deze leden zouden het bijzonder op prijsstellen, als de minister de tekst zou willen ver schaffen van de tenlastelegging, welke door de officier van Justi tie is gehanteerd in de test-case, met betrekking tot de K.N.V.B.- pool aanhangig gemaakt. DRIE PROCESSEN-VERBAAL VOOR FABRIEKSARBEIDER. De 36-jarige fabrieksarbeider L. J. A. N. uit Rotterdam, die door de politie naar het bureau werd gebracht om nader aan de tand worden gevoeld, omdat hij op de Dorpsweg onder invloed van sterke drank op een brom fiets reed, kreeg drie processen- verbaal. Ten eerste, omdat hij dronken op de brommer reed, verder bleek, dat hij bij aanhou ding een valse naam had opge geven en ten derde, omdat de bromfiets door hem uit een stal ling was gestolen. JOY RIDING MET ONGELUKKIGE AFLOOP. Zondagmorgen vroeg heeft 'n 19-jarige inwoner van IJmuiden, W. O., zich in de omgeving van de haven meester gemaakt van een geparkeerde auto. Hij schijnt met hoge snelheid er waren geen getuigen bij een moeilij ke bocht, uitkomend op de Sluis- weg, te hebben genomen, is daar bij waarschijnlijk de macht over het stuur kwijt geraakt en is met de wagen tegen een rij woningen gebotst. Met een schedelbasis- fractuur is O. in levensgevaar lijke toestand in het Antonius- ziekenhuis te IJmuiden opgeno men. INCASSEERDER VIEL IN HANDEN VAN WOEKERAAR De 34-jarige incasseerder E. J. R. raakte op een kwade avond in een Haags café ƒ250 kwijt. Om zijn werkgever toch het geld te kunnen afdragen leende hij bij een vriend, de koopman W. M„ dit bedrag. Maar de vriend het hem een schuldbekentenis voor 350 schrijven, binnen één week te betalen. De incasseerder ver viel hierop van kwaad tot erger en tenslotte stond hij bij de koop man voor 3700 in het krijt. H13 ging naar de Haagse politie en zei 1300 te hebben verloren. De politie geloofde het niet en zocht het zaakje uit. Tegen R. is pro ces-verbaal wegens verduistering en tegen M. proces-verbaal we gens woeker opgemaakt. EEN DURE INBRAAK In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in een te kenkantoor aan de Duinweg in Den Haag. De inbrekers braken r uren, kasten en bureaus open. De buit was 1,50. De schade die de inbrekers aanrichtten beliep ƒ150. Dijk, directeur-secretaris van de Nederlandse Bond van Gemeente ambtenaren; G. J. P. Starren- burg, secretaris van de Bond van middelbare en hogere technische ambtenaren, en J. A. Bouquet, se cretaris van de Centrale van rijkspersoneel. Voorts spraken nog enige deelnemers uit de zaal. In de resolutie die tenslotte werd aangenomen staat o.m. dat al de ter vergadering aanwezige ambtenaren, nu in het georgani seerd overleg geen enkele afdoen de verbetering van de financiële positie der lagere en middelbare ambtenaren bereikbaar is geble ken, een ernstig en dringend be roep doen op de volksvertegen woordiging. De ambtenaren zijn aldus de re solutie met het bestuur van het Ambtenarencentrum van oordeel: dat sedert de tweede wereldoor log de financiële positie der amb tenaren zó ongunstig is gewor den, dat zij zelfs niet meer de vooroorlogse koopkracht bezit ten; dat de ambtenaren dus in het geheel geen deel hebben gehad aan de na-oorlogse welvaartsstij ging; dat het derhalve onredelijk is hen lasten op te leggen in het ka der der bestedingsbeperking, wel ke noodzakelijk is geworden door een overbesteding, waaraan de ambtenaren niet hebben kunnen deelnemen; dat de laagst bezoldigde amb tenaren een salaris ontvangen, dat niet voldoende is om daarvan op sociaal verantwoorde wijze met een gezin te leven; dat de verhoging van alleen de salarissen der hogere ambtena ren ten aanzien van de lagere en middelbare ambtenaren onrecht betekent. verhoging verkrijgt van gelijke grootte als die, welke de hogere ambtenaren hebben genoten; dat in afwachting van de ver werking van het vorenstaande in de onderscheiden bezoldigingsre gelingen aan alle lagere en mid delbare ambtenaren een over bruggingstoelage van 10 van hun salaris wordt toegekend. In de bijeenkomst van de con tracterende partijen der algeme ne overeenkomst inzake tarie ven en handel (G.A.T.T.) is scherpe kritiek geoefend op de Amerikaanse regering, omdat deze voortgaat met het volgen van een politiek van invoerbe perkingen voor Agrarische pro dukten. De kritiek werd geuit tijdens een debat over het jaarverslag, dat de Amerikaanse regering- heeft ingediend krachtens de voorwaarden van een haar ver leende ontheffing van bepaalde verplichtingen, die uit de G.A.T.T. voortvloeien. Een werk- commissie zal de geuite kritiek verder behandelen. De Deense afgevaardigde Finn Gundelach verklaarde, dat de Amerikaanse politiek van pro tectie, die gepaard gaat met sub sidiëring, een ernstige en con stante bedreiging vormt voor de normale exportbelangen van zijn land. De Nederlandse afgevaardigde J. H. W. Hoogwater deelde me de, dat er in Nederland veel be zorgdheid wordt gekoesterd we gens de Amerikaanse landbouw politiek. Er is werkelijke schade aangericht en dit zal ook in de toekomst zo zijn, zo zeide hij. De ambtenaren dringen er in de resolutie bij de Staten-Gene- raal op aan te willen bevorderen: dat de loonvloer in het bezoldi gingssysteem zodanig wordt ver hoogd. dat ook de laagst bezoldig de overheidsdienaren weliswaar sober, doch althans op sociaal erantwoorde wijze kunnen le ven; dat het lagere en middelbare overheidspersoneel een salaris- BRAND IN VULPENWINKEL In de etalage van een vulpen winkel in de Passage te 's-Gra- venhage is vrijdagavond tenge volge van kortsluiting brand ont staan. De brandweer verspeelde enige minuten omdat zij tenge volge van de nauwe ingangen van de Passage en van onjuist gepar keerde auto's niet snel bij de win kel kon komen. De schade be loopt ongeveer ƒ15.000. De win kel is verzekerd. De Haagse po litie heeft vele automobilisten, die hun wagen fout hadden ge parkeerd bij de Passage, gever baliseerd. BROCHE VAN ƒ14.500 UIT ÉTALAGE ONTVREEMD. Zaterdagnacht heeft een onbe kende met een straatklinker de étalageruit van de juwelierszaak J. M. Lucardie aan de Korte Lijn baan te Rotterdam vernield. On danks het feit, dat de alarmin stallatie direct begon te werken zag de dader kans in het nach telijk duister te ontkomen met medeneming van een ovale gou den broche, een z.g. „clip" die be zet is met 164 briljanten en een waarde heeft van 14.500, Kort na het gebeurde was de politie ter plaatse, maar tot nu toe ontbreekt van de dader ieder spoor. BETONWERKER BEROOFDE DRONKEN EXPEDITIEKNECHT. De politie heeft de 27-jarige betonwerker P. S. uit Rotter dam aangehouden, omdat hij enige dagen geleden de 46-jarige expeditieknecht S. van 70, en een horloge had beroofd. De betonwerker had dinsdag avond in een café aan de Bin nenweg kennis gemaakt met de expeditieknecht, die wat teveel aan bacchus had geofferd. Hij stelde voor hem met een taxi naar huis te brengen. Maar in plaats van het adres van de ex peditieknecht in het centrum op te geven, zei de taxichauf feur naar Pernis te rijden. Op een nogal afgelegen plekje wer den de mannen afgezet en ver dween de taxi. Toen heeft de betonwerker zijn slag geslagen. Het is klaarblijkelijk niet zo heel gemakkelijk gegaan, want de expeditieknecht kwam in een sloot terecht en begon luidkeels om hulp te roepen. Daarop ging de aanvaller er vandoor. Bewo ners van huizen, die zich op eni ge afstand bevonden, kwamen het slachtoffer te hulp en brach ten hem op het droge. Hij was inmiddels bewusteloos geraakt en daar hij nogal wat water en modder naar binnen had gekre gen is de expeditieknecht naar het Zuiderziekenhuis overge bracht. EIGEN AUTO ONTVREEMD. ZEGT DE WET. Mevrouw T. uit Voorschoten heeft in Kerkrade haar eigen auto ontvreemd. De vorige maand had zij de wagen namelijk ver huurd aan een onbekende man uit Oegstgeest, die niet meer kwam opdagen. Zij deed aangif te bij de politie en hoorde later, dat de Volkswagen op de auto markt te Tilburg verkocht was aan de Kerkradenaar G. Deze deed hem over aan zijn vader. De uiteindelijke bezitter werd tenslotte de Kerkradenaar T. De verhuurster is met haar zoon naar Kerkrade getogen, vond de wagen voor een huis ge parkeerd staan en heeft hem zon der vorm van proces meegeno men. De laatste bezitter, die de auto volkomen te goeder trouw bezat, was het daarmee niet eens en de politie evenmin, met het gevolg, dat de wagen thans op verzoek van de Kerkradense ge- GEREFORMEERDE KERK. AXEL. AFSCHEID Ds J. D. COUVEE. In een overvolle kerk heeft Ds. Couvee zijn afscheid gepreekt en in deze indrukwekkende dienst hebben vele sprekers het werk van de scheidende leraar ge roemd. Na de zegen en Geloofsbelijde nis en samenzang, preekte Ds. Couvee naar hetgeen opgetekend staat in 1 Koningen 19 1318. En ziet, een stem kwam tot hem, uie zeiue: Wat maakt gij hier, Elia? En hij zeide: Ik heb zeer geijverd voor den Here, den God aei heirscharen; want de kinde ren Israëls hebben Üw verbond verlaten, Uw altaren afgebroken en Uw profeten met het zwaard gedood en ik alleen ben overge bleven en zij zoeken mijn ziel om die weg te nemen". Na de eredienst sprak eerst ouderling A. de Regt en dankte namens de Gemeente voor alles wat Ds. Couvee in deze elf ja ren in Axel heeft tot stand weten te brengen. U bent het geweest, die de grootste stuwkracht bent geweest voor het stichten van dit kerkgebouw. Daarna sprak Ds. Pestman uit Terneuzen, namens de Classis, en roemde de goede samenwer king, waarbij deze spreker er op wees, dat het vertrek van Ds. Couvee, op wiens wijze raad zo dikwijls een beroep moest wor den gedaan, in de Classis een leegte zal achterlaten. Namens de Zeeuwse Synode sprak Ds. v. d. Stoel uit Bergen op Zoom. Ds. v. d. Berg uit Hil- -Bou|man luit meentepolitie door de rijkspolitie te voorschoten in beslag is geno- I ligersberg en Ds men. Wil de bezitster uit Voor- Brussel vertolkten de gevoelens schoten haar eigen auto, die na I der Belgische geloofsgenoten, die de verduistering liefst vijf keer dankbaar waren voor hetgeen werd doorverkocht, weer in be- j)s. Couvee ten tijde van zijn ar- zit krijgen, dan zal zij hem van beid in België heeft weten te be de Kerkradenaar moeten terug- i reiken. kepen. Zij kan dan een civiele vordering instellen tegen de Kerkradenaar, dit dat op zijn beurt weer kan doen tegen dege nen, van wie hij de auto gekocht heeft. De man uit Oegstgeest, die de auto werkelijk ontvreemd heeft, is inmiddels gearresteerd. Of er op hem nog verhaal is, is niet bekend. door BRUNO J. VAN LHEENKE. 5) (Nadruk verboden.) Ik hoefde al niet meer over mijn beslissing na te denken." „Meneer Tuimelaar", zei ik en- housiast, „ik neem het aan. Ik ga aan de slag met uw O.M.M.!" HOOFDSTUK II. De voorbereidingen voor mijn reis namen enkele weken in be slag, vooral, doordat ik in de ma terie van de onmachinaalmaking van de mens ingewerkt moest worden; eigenlijk waren het col- legeweken voor mij. Al waren de onderhandelingen al enige tijd aan de gang, een contract voor het nieuwe speelseizoen had ik toch nog niet gesloten. Ik besloot dat winterseizoen niet te gaan spelen; al mijn energie zou ik be steden aan de O.M.M Zeven weken waarop meneer na de avond, Tuimelaar mij over de O.M.M. had gesproken, was ik klaar om op pad te gaan. De heer Tuimelaar bracht mij naar de trein. Hij was zenuw achtig en gaf mij allerlei goede raadgevingen, die ik al wel tien keer van hem had gehoord. pes, uit het gezicht verdwenen. Ik installeerde mij gemakke lijk. De reis naar Monte Carlo, waar mr. Benston in een groot hotel verblijf hield, was begon nen! De dame, die tegenover mij in de trein zat, was ongeveer zeven tig jaar. Zij had heel mooi, spier wit haar, en een nog fris, pittig gezicht, waarin honderden fijne rimpeltjes, en een paar levendige grijs-blauwe ogen. Ik raakte met haar aan de praat, doordat zij mij van luci fers voorzag. In alle haast had ik natuurlijk het een en ander ver geten en zo ook mijn lucifers, hetgeen dubbel lastig was, omdat mijn aansteker leeg was en ik toch erg veel trek had in een ci- garet. Het oude dametje hielp mij echter uit de nood. Wij praatten over koetjes en kalfjes. Zij vertelde mij, dat ze Frangaise was en in Parijs woon de. Zij had altijd zo graag de Af sluitdijk willen zien, maar er was voor de hele wereld. Klein, maar en nu vindt u het misschien vreemd gezegd maar: stevig. Alles doet zo degelijk aan, zo solide. En het volk is ook zo aar dig! Uw landgenoten zijn gast- vf ij, behulpzaam, vriendelijk, rustig ennu ja, echt sym pathiek. En.... het zijn pioniers op ieder gebied, niet waar. Dat zijn zij toch altijd geweest. Zij paren rustige bedachtzaamheid aan een grote dosis durf en ener gie en aan fantasie. Ik heb wel eens aan mijn man gevraagd waarom hij toch niet in Holland werkt. Ziet u, mijn man is ge ïnteresseerd in allerlei uitvindin gen, koopt uitvingen van de uit vinders en treed ook vaak als tussenpersoon op voor uitvinders. Nu, en in een land met voortva rende, fantasierijke mensen zoals de Hollnaders dat zijn, moet het voor uitvinders toch een ideaal oord zijn! „Amerika in het oer degelijke", zeg ik altijd. Maar ja hij gelooft niet, dat hij in Hol land succes zal hebben. Hij denkt dat men in Holland alleen dan aan iets begint, als het bewijs is geleverd, dat het goed is en dat men geen risico loopt. Nou, zegt u nu zelf eens. U bent zélf Hollander, nietwaar, wié heeft Ds. P. J. Pennings, sprekende namens de Ned. Hervormde Kerk in Axel, zeide het steeds prettig gevonden te hebben dat Ds. Cou vee in Axel was. Er is steeds een goede vriendschapsband tussen hen geweest. Burgemeester Van Oeveren sloot de rij van sprekers en dank- jte de scheidende predikant voor alles wat hii voor Axel heeft ge daan. U was altijd een figuur apart. U bekeek de dingen en toen de Hollanders werkelijk al- rnensen altijd op een bijzonder, U les aandurfden en over volop I geëigende wijze, waardoor U zich nooit iets van 1 ilcll, lliaai v» *1 «y gekomen, totdat zij er nu gelijk: mijn man of ik. een paar „eken geleden plotse- Wel m^ouw Eindelijk vertrok ik. Nog even wat wuiven, dan was het kleine, I)T vaiA sympathieke figuur van dr. Tui- praktijk geen reden inhoudt I meiaar, mijn vriend en mijn hos- eigenlijk ling haar koffers "gepakt had en j heeft u allebei een beetje Sehjk naar Holland was gereisd, waar 1 antwoordde ik, „maar eerlijk g Zij heel wat méér bezienswaar- 1 zegd, als ik in de schoenen van digheden had bezichtigd dan al leen maar de Afsluitdijk. uw echtgenoot stond, zou ik ook niet in Holland gaan werken Weet u, de Hollanders beleven O ik ben wég van uw mooi - landje riep het dametje uit. op het ogenblik een inzinking „Het is' werkelijk een voorbeeld I het is niet meer zoals vroeger, fantasie beschikten. Niet, dat dat alles nu helemaal verdwenen is, o nee, gelukkig niet. Maar ja, zo als vroeger is het toch niet meer. Inderdaad kijkt men het liefst even de kat uit de boom bij ons. Maar het is ook wél zo, dat als ze in Holland aan iets beginnen, dat het dan meestal wel goed ge beurt. Want van aanpakken we ten ze altijd nog wel. „A propos, mevrouw, u zei toch dat uw man in uitvindingen han delt?" Jt, Mmm, dat doet hij inderdaad bevestigde mijn reisgenote. „Maar", vervolgde zij, „hij doet het uit liefhebberij hoor. Voor wat de financiën betreft behoeft hij het gelukkig niet te doen." „O, juist.... ja....", zei ik peinzend. Ik zat in dubio. Wat moest ik nu doen? Moest' ik deze oude knaap zien aan te schieten over mijn O.M.M. of niet? Het was 'n prachtige kans! En stel je nu eens voor, dat die Amerikaan géén zin in het plannetje had? Ja, ik geloofde wel, dat ik deze gelegenheid te baat moest nemen. Per slot van rekening had dr. Tuimelaar mij carte blanche ge geven en kon ik dus ook in zoiets zelf beslissingen nemen. „Mevrouw", zei ik, „ik héb zo'n idee, dat deze ontmoeting niet toevallig is." „U, wat bedoelt u", vroeg het dametje verbaasd. zeer vele vrienden wist te verwer ven, aldus de burgemeester. Hierna dankte Ds. Couvee alle sprekers en ging op iedere toe spraak apart in. Hij vond het heerlijk, dat hij bij zijn afscheid zovele vrienden had, hetgeen er mede toe leide dikwijls aan de tijd in Axel door gebracht dankbaar zal terug denken. „Ik ben ook blij dat ik dit alles heb mogen doen," aldus besloot Ds. Couvee. De echtgenote van Ds. Couvee werd door meerdere sprekers in de woorden van dank betrokken en de Gemeente zong staande het echtpaar Couvee toe psalm 212 4. Na cifloop van het bij de aan wezigen een diepe indruk achter latend afscheid, kan worden ge tuigd dat de Gereformeerde Kerk te Axel van een bemind predi kant afscheid heeft genomen. (Wordt vervolgd.) EVANGELISATIE-PREDIKANT De classis Zierikzee van de Geref. Kerken heeft Ds. P. L. Schuddebeurs te Brouwershaven benoemd tot evangelisatiepredi kant in haar ressort. Zij heeft hem o.m. opgedragen het zieken- huiswerk in Zierikzee en de sti mulering van het evangelisatie werk in het ressort van de classis Zierikzee. De arbeid van de gees telijke verzorging in de werk kampen wordt nu niet meer door Ds. Schuddebeurs verricht zoals voorheen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2