Amerikaanse documenten in Russische handen? RADIO? Ervaren automobilisten kiezen Shell benzine met BINNENLANDS NIEUWS Rechtszaken Japan nog steeds de grootste producent van schepen Shell laat u nooit in de steek! 4 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 24 oktober 1957 DALENDE GOUDPRIJS OP DE PARIJSE MARKT RUSSISCHE CONCURRENTIE VRAGEN aan da MINISTE Wat brengt de SHELL JUNIOR CLUB uw tU&óut» OLIDIN." WEEKBLAD IN DJAKARTA TOT SLUITING GEDWONGEN VERDACHTE VAN ROOF OVERVAL AANGEHOUDEN In het nummer van dinsdag avond van het Parijse blad „Le Monde" schrijft de deskundige van het blad voor zaken die het Midden-Oosten betreffen, Edou- ard Sablier, dat de Russen wel eens in het bezit kunnen zijn ge komen van documenten, die toe behoorden aan Loy Henderson, de speciale afgezant van Eisen hower naar het Midden-Oosten. Sablier vergelijkt deze kwestie met de „zaak-Cicero", een spion- nage-affaire uit de tweede wereld oorlog. Zoals bekend slaagde de huisknecht van de Britse ambas sadeur in Turkije, die de code naam „Cicero" droeg, er in de tweede wereldoorlog in geheime documenten in de Britse ambas sade te bemachtigen en ze de Duitsers in handen te spelen. Sablier schrijft dat de Turken op 10 september j.l. de Russische marine-attaché, kapitein Alexan der Maralgine, en diens assistent uit Turkije hebben gewezen. De Turkse autoriteiten beschuldig den Maralgine van spionage zon der te zeggen waaruit deze spio nage had bestaan. „In Istanbul, waar ik mij op dat ogenblik be vond, werd mij door leden van de commissie van het pact van Bag dad, die zich bezig houdt met de onderdrukking van „ondermij nende activiteit", meegedeeld, dat de Amerikaanse diplomatentas verdwenen was. Ik was beduusd, toen ik de bijzonderheden van de zaak die niet gemakkelijk te verkrijgen waren vernam De tas raakte in de eerste week van september zoek, het bootje aan boord waarvan zich de tas bevond verdween toen spoorloos via de Bosporus. Sinds die tijd heeft men niets meer gehoord van de bemanning en de persoon, die de tas in zijn bezit had. „Dit alles schijnt zó ongeloof lijk, dat ik nog steeds zou aarze len het te vermelden als wij na die tijd niet in kennis waren ge steld van een nieuwe bijzonder heid: viër jaar geleden in 1953 zou er een boot, aan boord waarvan zich Amerikaanse docu menten bevonden, op dezelfde plaats en onder gelijke omstan digheden verdwenen zijn". Sablier merkt op, dat de hoog ste Turkse autoriteiten de ver dwijning van de tas niet catego risch hebben ontkend. Men kan zich indenken, dat er in de tas speciaal het verslag van de besprekingen tussen premier Menderes van Turkije en Hender son zat. Natuurlijk bewijst dit volstrekt niet het bestaan van een Turks-Amerikaans plan, ge richt tegen Syrië, maar men kan zich afvragen, of het overleggen van dergelijke documenten, naar de mening van de Russische lei ders, niet het beroemde „onweer legbare bewijs" is, waarmee het Kremlin Amerika al meer dan een maand lang dreigt", aldus Sablier. Hij voegt hieraan toe, dat dit de reden zou kunnen zijn, waarom Henderson toen hij op doorreis naar de V. S. in Parijs aankwam, „de grootste verwar ring" toonde. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft dinsdag de berichten volgens welke Hender son, toen hij in Turkije vertoef de, een tas met geheime docu mènten zou hebben verloren, met de meeste nadruk tegengespro ken. In officiële Amerikaanse krin gen vestigt men er de aandacht op dat deze berichten er daarom alleen al volkomen naast zijn, om dat Henderson zonder documen ten uit Washington vertrokken is en vóór zijn vertrek slechts mon delinge instructies heeft gekre gen. De politie van Istanbul heeft woensdag verklaard, dat het Turkse postbootje „Torik" dat in september in te Bosporus is ver dwenen, geen belangrijke docu menten aan boord had. Er wordt nog steeds naar het scheepje ge zocht. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade in Ankara verklaarde woensdag naar aan leiding van het artikel van Sa blier: „Het is een aardig roman tisch verhaaltje, maar wij missen geen diplomatieke zending". Ove rigens worden nooit belangrijke diplomatieke stukken met een ge wone postboot meegegeven, zei hij. Mede door de verwachting, dat Frankrijk spoedig een nieuwe redering zal hebben, zijn de goud prijzen op de Parijse goudmarkt woensdag door een verkoopsgolf gedaald. Beroepshandelaren gin gen tot winstnemingen over, aan gezien zij in de komende twee dagen, wanneer de politieke cri sis tot'een bevredigende oplossing zal zijn gebracht, grote verkopen van het publiek verwachten. Enkele handelaren in enkele metalen schreven de prijsdaling toe aan optreden van makelaars, die naar men zeide, namens de Bank van Frankrijk zouden op treden. De prijs van een goudstaaf van 1 kg daalde met 5.000 frank tot 535.000 frank en de prijs van de bij kleine hamsteraars zo gelief de gouden Napoleon was op 3.950 frank 60 frank lager. POLITIERECHTER MIDDELBURG ONDER INVLOED De landbouwer A. H. T. uit Aardenburg, die op 21 september onder invloed zijn auto bestuurd had, hoorde zich veroordeeld tot een boete van 150, alsmede drie maanden voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid. De officier eiste drie weken hech tenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, 150 boe te en drie maanden ontzegging onvoorwaardelijk. Mr Andreae wilde geen gevan genisstraf vragen, omdat het hier behalve een „slippertje" iemand betrof, die een blanco strafregister heeft. „Als de mees ters van de weg niet achter hem gereden hadden, was hij zonder kleerscheuren thuisgekomen" verzekerde mr G. Tichelman, die voor T. pleitte. Hij drong aan op een voorwaardelijke gevangenis straf. De politierechter bepaalde zich dus enkel bij' een geldboete. behandeling van een arts hier voor was. Naar mr Andreae zei was ziekte hiervan inderdaad de oorzaak geweest, waarom hij de opzet niet bewezen achtte en vroeg vrijspraak. Mr Rink sloot zich gaarne bij het requisitoir van de officier aan. Diefstal van enkele koperen buisjes op een fabrieksterrein in Sas van Gent kwam de fabrieks arbeider H. B. uit Terneuzen op 15 te staan en de Terneuv^nse E. O., die een kennis enkele min der fraaie volzinnen in het ge zicht geslingerd had, werd tot 25 boete veroordeeld. (Zws Dgbld) „Niks van aan" De grondwerker A. E. O. uit Vogelwaarde werd er van be schuldigd in de late avond van de 20e juli onder invloed op zijn fiets gereden te hebben. De poli tie had hem zien slingeren en toen O. stopte, viel hij bijna om „Niks van aan", zei hij en de po litierechter besloot toen de zaak aan te houden om de verbalisant te kunnen horen. De fruitteler G. van W. uit Ter. neuzen, die eind vorig jaar op de Axelsestraat te Terneuzen met zijn wagen op een stilstaan de auto gereden was. werd vrij gesproken. Hij verklaarde, dat hij destijds last van duizelingen had terwijl hij bovendien onder Japan was in de eerste negen maanden van het lopende jaar, evenals in 1956, de grootste pro ducent van schepen ter wereld, zo blijkt uit gepubliceerde stati stieken van Lloyd's te Londen. In Japan werden in de eerste negen maanden van dit jaar schepen met een gezamenlijke tonnemaat van 1.725.000 bruto register ton te water gelaten. Engeland kwam op de tweede plaats met een produktie van 953.000 en Duitsland op de derde plaats met 872.000 ton. In de overeenkomstige periode van 1956 waren de produktiecijfers van deze drie landen resp. als volgt: Japan 1.178.000 ton, En geland 887.000 en Duitsland 754.000 ton. In het derde kwartaal van het lopende jaar bedroeg de Japan se produktie 635.609 ton, de En gelse 358.517 ton en de Duitse 328.621 ton. Daarna volgden Zweden met 120.868 ton, Frank rijk met 99.747 ton, Nederland met 88.595 ton, de Verenigde Staten met 87.134 ton, Italië met 70.198 ton, Spanje met 45.112 ton, Denemarken met 37.349 ton, Noorwegen met 35.774 ton, Po len met 32.608 ton, Joegoslavië met 24.681 ton en Finland met 14.867 ton. Van de scheepsruim te, die einde september j.l. over de ge hele wereld in aanbouw was was 3.618.321 ton voor export be stemd. Hiervan was 26,8 °/o in aanbouw in Japan, 13,2°'o in Duitsland, 11 °/o in Italië, 10,6 in Engeland, 8,3 in Zweden en 7 in Nederland. De grootste importeurs van nieuwe schepen zijn Liberia, Pa nama en Noorwegen. De Sow jet-Unie is bereid wa pens te leveren aan alle landen die niet zijn aangesloten bij „agressieve militaire blokken" en zij kan alle onderontwikkelde en voormalige koloniale gebie den uitrusting en kredieten ge ven op gunstiger voorwaarden dan de Ver. Staten, zo heeft de Sow jet-econoom Eugene Varga verklaard in een speciaal num mer van het Sowjet-tijdschrift „Nieuwe tijden", dat is uitgege ven ter gelegenheid van de 40e verjaardag der oktoberrevolutie. Varga, een Hongaar van af komst, verklaart voorts, dat „uitvoer van de revolutie onmo gelijk en ook niet nodig is", om dat „de verdwijning van het ka pitalisme slechts een kwestie van tijd is". Voetbalsupporters ontstemd over rijksverkeersinspectie. Het lid van de Tweede Kamer de heer Tans heeft aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat er grote ontstemming be staat in de kringen van de voet balsupportersclubs over de wijze, waarop van de zijde van de rijks verkeersinspectie wordt beslist inzake verzoeken tot toestem ming om de supporters in de ge legenheid te stellen de uitwed strijden van de desbetreffende voetbalclubs met autobussen te bezoeken? 2. Kan de minister meedelen, volgens welke richtlijnen derge lijke verzoeken worden beoor deeld? 3. Weet de minister, dat het onthouden van toestemming op dergelijke verzoeken tot gevolg heeft, dat vooral aan de suppor ters met de smalle beurs de ge legenheid wordt onthouden met hun club op reis te gaan? 4. Is de minister niet bereid om te bewerken, dat aan de ge rechtvaardigde verlangens van .leze betrokkenen wordt tegemoet gekomen? VRIJDAG 25 OKTOBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gew. muz.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gr.: 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvr.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Lichte muz.; 10.10 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.30 Hoorsp.; 12.00 Pianorecital; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Instr. septet; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz.; 13.45 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.25 Meisjeskoor; 14.45 Gram.; 15.15 Voordr.; 15.35 Lichte muz.; 16 00 Caus.; 16.15 Gram.; 16.30 Viool en piano; 17.00 Voordr.; 17.20 Vocaal ens.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.; 18.00 Accordeonmuz.; 18.20 Stem men van overzee; 18.35 Gevnr. progr. voor de jeugd; 19.00 Nws; 19.10 Op de man af; 19.15 Rege- ringsuitz.; 19.35 Nieuwe gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram.; 20.30 Hoorspel; 21.00 Residentie orkest; 21.30 Klankbeeld; 22.CO Radiophilharm. ork.; 23.00 Nws; 23.15 Kunstoverz.; 23.35 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 De ontbijtclub; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gr.; 10.30 Voor de zieken; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Gram.; 11.20 Competitie; 12.00 Lichte mu ziek; 12.30 Land- en tuinbouw meded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.25 Dansmu ziek; 13.55 Beursber.; 14.00 Pia norecital; 14.20 Boekbespr.; 14.40 Klavecimbelvoordr.; 15.00 Gevar. progr.; 16.00 Orgel en zang; 16.30 Muziekrevue; 17.10 Voor d. jeugd; 17.40 Lichte muz.; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Latijnse klanken; 18.50 Caus.; 19.00 Voor de jeugd, 19.10 Musette-muz.; 19.30 Klank beeld; 19.45 V.P.R.O.-nws; 20.00 Nws; 20.05 Caus.; 20.20 Ber.; 20.25 Klankbeeld; 21.00 Licht progr-., 21.20 Documentaire; 21.45 Gram.; 21.55 Leert uw landgenoten ken nen; 22.25 Overzicht; 22.40 Caus.; 22.50 Avondwijding; 23.00 Nws, 23.15 Gram. De goede naam van Shell benzine met I.C.A. Is aan geen grenzen gebonden. Overal ter wereld profiteren automobilisten van deze unieke motorbrandstof. In Nunspeet en Nice, Lochem en Londen, Zwolle en de Zwitserse Alpen... overal is bekend, dat alleen aan Shell benzine I.C.A. Is toegevoegd. Alleen I.C.A. kan moderne, hoog opgevoerde motoren volledig motorvermogen schenken. Alleen I.C.A. voorkomt voortijdige ontsteking en kortsluiting van de bougies, twee hoofdoorzaken van verlies aan motorvermogen! Tank daarom „SHELL" benzine of „SUPER SHELL", beide bevatten I.C.A. Ervaar dat onder uw motorkap meer kracht schuilt dan u denkt! BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gr.; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gr.; 17.45 Duitse les; 18.00 Koorconc.; 18.10 Voordr.; 18.20 Koorconc.; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nws; 1940 Volkszang, 20.00 Symfonie orkest, (om 20.35 Kunstkaleidoscoop); 21.45 Elek tronische muz.; 22.00 Nws; 22.11 Jazzmuz.; 22.55 Nieuws. Woensdag heeft de militaire commandant van Djakarta, ma joor Endang Dachjar, een ver schijningsverbod opgelegd aan het weekblad „Marinjo" in Dja karta. Het verbod geldt voor on bepaalde tijd en werd ingesteld voor de handhaving van open bare rust en orde. De vorige week onderging het dagblad „Indonesia Raya" in Djakarta reeds hetzelfde lot. De recherche te Arnhem heeft een Arnnemse ingezetene gear resteerd, die ervan veraacht wordt schuldig te zijn aan de op zaterdag 12 oiuober j.l. gepleegde roofoverval op een vrouwelijke kantoorbedienae van de Coöpera tie te Arnhem, die toen met een tas met fll.DOO het postkantoor in de Hertogstraat te Arnhem wilde binnengaan. De tas met het geld werd haar „it de handen ge rukt door 'n man, die zich ijlings uit de voeten maakte en zich zo doende wist te onttrekken aan na speuringen door omstanders en politie. Mede aoor het vage signa lement van de man is de politie er nog niet zeker van, de dader te nebben ingerekend. Het onder zoek in aeze zaak duurt nog voort. MILITAIR NA AVOND OEFENING OVERLEDEN Dinsdagavond te ongeveer 21.30 uur is tijdens de terugkeer van een avonuoeiening oe 19-jarige aienstphcntige soldaat V. M. W. uit Nieuwstadt, provincie Lim- ourg, op de Straelseweg onder Venio, plotseling onwel gewor den én kort daarna overleden. Het stoffelijk overschot is over gebracht naar het St Jozefzieken- nuis te Venlo. Naar de doodsoor zaak wordt een onderzoek inge steld. De soldaat W„ die onge huwd was, vervulde sinds 3 okto ber j.l. zijn eerste oefening bij het regiment Limburgse Jagers van het tweede depot infanterie te Venlo. NONNENKLEED MISBRUIKT De rijkspolitie te Vaals heeft dinsdag de 70-jarige vrouw M. M. M. uit Amslenraae, die als non verkleed In tal van winkels bedel de met de belofte voor de milde gevers te zullen bidden, aange- nouden. Uit het onderzoek is ge bleken, dat de vrouw reeds vele jaren het kloosterhabijt heeft misbruikt om al bedelend aan de kost te komen. Zij werd in Vaals op de openbare weg aangehou den, waarna haar kloosterkleren in beslag werden genomen. Ge zien haar ouderdom is zij later weer vrijgelaten, nadat proces verbaal was opgemaakt wegens oplichting en bedrog. Het gedrag van de pseudo-non wekte argwaan bij een Vaalse winkelier, die haar een kleinig heid had toegestopt. Deze waar schuwde de politie, die discreet een onderzoek instelde. In tal van Limburgse dorpen is deze vrouw een bekende verschij ning. Zii speculeerde oo de ach ting, die kloostèrzusters in Lim burg genieten en wist door haar gebogen verschijning en haar ge rimpelde gezicht steeds medelij den op te wekken. De vrouw was vroeger portier ster bij een Belgische kloosteror de. Deze orde werd echter in 1942 naar Frankrijk overgeplaatst, doch M. mocht niet mee en keer de naar Nederland terug. TWEE EN TWINTIG AUTO'S BETROKKEN BIJ BOTSING. Geen persoonlijke ongelukken. Dinsdagavond omstreeks kwart over zes heeft zich op de rijks weg AmsterdamDen Haag on der Oegstgeest een botsing voor gedaan waarbij in totaal 22 auto's betrokken waren. Persoonlijk let sel is echter niet toegebracht. De oorzaak van deze gecompli ceerde botsing was het treffen van een autobus van de N.Z.H. V. M., die in de richtisg Amster dam reed, en een personenauto, die in de richting Den Haag reed. Zeven auto's die achter de auto bus reden schoven daar na de botsing bovenop. Op deze voer tuigen reden achtereenvolgens nog groepjes van drie, vier en twee auto'n in. Van het verkeer in de richting Den Haag voegden zich nog tweemaal twee auto's bij de voertuigenchaos. Uiteraard is door deze botsing op één van de drukste wegen van ons land een grote verkeersop stopping ontstaan, die door de politie, tien man sterk, echter spoedig weer werd opgeheven, nadet de bij de botsing betrok ken wagens met kraanwagens in de berm waren gezet. Hierbij is dankbaar gebruik gemaakt van de flikkerlichten, die de politie kortgeleden ter beschikking heeft gekregen, juist voor situaties als deze. De materiële schade die bij de massale aanrijding is ontstaan, is groot. AMSTERDAr.ïSE JUWELEN- DIEVEN BEKENDEN De twee Amsterdammers, de 30-jarige H. N. en de 28-jarige W. de D., die vorige week donderdag nacht door de politie werden ge arresteerd, veraacht van de in braak in de juweiierswinkel in de Leidsestraat, hebben aldus de politie thans bekend deze in- Draak te hebben gepleegd. Zoals gemeld werd uit deze winkel voor een bedrag van 58.000 aan sieraden ontvreemd. Het tweetal dat sedert donderdag op het poli tiebureau aan de Singel heeft ge zeten, ontkende harunekkig iets met de inbraak te maken te heb- oen. De politie meende echter over voldoende bewijzen te beschik ken. De inbrekers werden don derdagavond door een 5x8 wa gen van de politie achterhaald, men zij een gedeelte van de buit vervoerden. Ook de 28-jarige echtgenote van N. werd toen in nectuenis genomen. Zij ontkent echter nog steeds. De bekentenis van de twee in brekers betekent overigens niet, dat de politie de gehele affaire tot Rlaarneid heeft gebracht. De oergplaats van de rest van de kostbare buit is nog steeds onbe kend. ONGEVAL OP ONBEWAAKTE OVERWEG Op de onbewaakte overweg in de Eibergseweg nabij Groenlo is dinsdagavond omstreeks kwart voor zeven een ernstig ongeluk gebeurd. r.en personenauto, komende uit de rienting Groenlo. bestuurd door de heer K. uit Neede, waar in verder gezeten waren de echt genote van de bestuurder, zijn broer en zijn twee kinderen, resp. twee en vier jaar oud, kwam op de overweg in botsing met een uit de richtine Eibergen komen de goederentrein, bestaande uit een locomotief met zestien goede renwagens. Hierbij werd de auto totaal vernield. De locomotief werd licht beschadigd. De volwas sen inzittenden liepen slechts en kele lichte verwondingen op. De beide kinderen werden zó ernstig gewond, dat zij in het St Vincen- tiusgasthuis te Groenolo moesten worden opgenomen. Hun toestand is op het ogenblik niet levensge vaarlijk. Het zicht ter plaatse is goed. OOSTDUITSER AANGEHOUDEN Gisteren is de 18-jarige Oost- duitse metsel'.ar H. H. C. voor de officier van Justitie te Rotterdam geleid. Hij had enige dagen ge leden uit een auto de papieren ge stolen en een briefje achtergela ten, waarin hij beloofde ze terug te brengen, als men voor hem in het dashbord-kastje 100 mark zou neerleggen. De politie slaagde er evenwel in hem zaterdagochtend aan te houden. Uit het onderzoek bleek, dat hij in 1956 uit Oost-Duitsland was gevlucht en in 1957 in een vluch telingenkamp in het Roergebied terecht was gekomen. Van daar kwam hij illegaal de Duits-Neder landse grens over. Gedurende 14 dagen zwierf de jongeman al zon der middelen van bestaan door Rotterdsyn. RIJDT VEILIG ACTIE IN LIMBURG GESLOTEN. Gedurende een half jaar heb ben 1682 bestuurders van motor voertuigen voor het overgrote deel automobilisten uit 15 ge meenten in Noord-Limburg, deel genomen aan de actie rijdt veilig, welke door de vereniging voor veilig verkeer te Venlo was ge organiseerd. De deelnemers, wier voertuig kenbaar was aan een strip, wer den tijdens deze periode speciaal geobserveerd door de politie. Het maken van verkeersfouten, ook kleinere, waarvoor gewoonlijk geen proces-verbaal wordt opge maakt, kwam de deelnemers op uitsluiting te staan. 339 inschrij vers zagen op deze wijze hun strip verloren gaan. Via voorwed strijden oriëntatieritten, waar- In tevens de verkeerstechnische kennis werd getest klasseer den 151 deelnemers zich voor de finale. De eerste prijs hierin is gewonnen door dr. J. Vallen te Blerick.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 6