Exodus van Nederlanders uit Indonesië Syrische lezing van het optreden van koning Saoed vrouwen en één mode-schoenen Staat van beleg in Guatamala man Donderdag 24 oktober 1957 DE VRIJE ZEEUW 3 Bij de overdracht van de soevereiniteit in december 1949 leefden ongeveer een kwart miljoen Nederlan ders in de Indonesische ar chipel. Er zijn er thans geen 50.000 meer. En hun aantal vermindert nog iedere week. Vermoedelijk zullen er op 1 januari 1958 nog 46.000 zijn. Er is geen reden om aan te nemen, dat de uittocht thans ten einde loopt. DE STAKING IN ARGENTINIË OECUMENISCHE RAAD VAN KERKEN SCHRIJFT OVER KERNWAPENS INCIDENT AAN SYRISCH-ISRAELISCHE GRENS Juist voor de charmante vrouw heeft Swift de nieuwe serie najaars-modellen ontworpen Met liefde en smaak werd ieder modelletje verzorgd Een goed gekozen Swift-schoentje maakt uw najaars-garderobe dan ook tot een volledig succes. Let op Swift in de schoen-etalages Spierpijn Kloosferbalsem EISENHOWER WIL AMERIKANEN GERUSTSTELLEN DE FINANCIËLE POLITIEK DER BELGISCHE REGERING STAKING IN URUGUAY STAKING IN LONDENSE HAVEN Acht jaar geleden was de sa menstelling van de Nederlandse gemeenschap nog rijk gescha keerd. Zij bestond uit enkele dui zenden hogere en vele duizenden lagere ambtenaren, militairen, uitgezonden krachten van han dels-, grootlandbouw- en mijn- bouwbedrijven, talrijke in Indo nesië geboren klerken en opzich ters bij die bedrijven, winkeliers, hotel- en pensionhouders en een eindeloze variatie kleine midden standers. De planters, de ingenieurs en middelbare technici, de bedrijfs leiders en hogere bank-em.ployé's zijn gebleven. Van re hogere amb tenaren zijn nog slechts enkele honderden in dienst van de Indo nesische regering als deskundi gen, professoren of middelbare onderwijskrachten. In de grote steden bestaat nog een Neder landse winkelstand. Maar de plaatsen van de Nederlandse klerken en opzichters zijn nage noeg alle ingenomen door Indo nesische staatsburgers. En voor kleine middenstanders van bui tenlandse nationaliteit is in het nieuwe Indonesië geen plaats meer. Deze ontwikkeling lag in de lijn der verwachtingen. Maar het tempo waarin zij zich voltrok, dat veel groter is dan men in 1950 voor waarschijnlijk hield, heeft problemen gesteld, welke niet te voorzien waren. Reeds in het eerste jaar na de soevereiniteitsoverdracht raak ten vele kleine ambtenaren en klerken zonder werk. Aan het eind van 1952 ontvingen 5.000 van hen reeds ondersteuning van de Nederlandse regering. Duizenden anderen, die moes ten leven van een pensioen of van een salaris, dat onvoldoende rekening hield met de snel ver minderde koopkracht van de ru- piah, konden alleen met de groot ste moeife de eindjes aan elkaar knopen. Men kon een enkele keer bij spoorwegovergangen en aan de uitgangen van de bioscopen tussen de horde bedelaars een oude vrouw of een knaap van on miskenbare Europese afkomst aantreffen. De snelle veranderingen in de economische structuur van het land en het gevoel van on zekerheid over sociale en rechtspositie, het aflopen van ambtelijk dienstverband en de snelle Indonesianisatie van de grote buitenlandse bedrijven deed in de eerste vijf jaren na de soevereiniteitsoverdracht ongeveer 150.000 Nederlanders tot repatriëring besluiten. In die jaren waren de passa giersschepen van de Mij Neder land en van de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd reeds twee ja ren vooruit volgeboekt. In 1955 verminderde het Nederlandse be volkingsbestand met 20 procent. Op 1 januari 1956 was het aantal Nederlanders rond 75.000, hoofd zakelijk geconcentreerd op Java en in Zuid- en Oost-Sumatra. Sedertdien vertonen de absolute vertrekcijfers wel een daling, maar het percentage van vertrek is vrijwel gelijk gebleven. De sociale zorg voor de Neder landse gemeenschap in Indonesië werd midden 1954 toevertrouwd aan een raad voor maatschappe lijk werk. De leider van deze or ganisatie, de heer G. A. F. A. Bouricius, raad voor sociale aan gelegenheden, verklaarde aan de correspondent van ANP dat se dertdien ongeveer 10.000 Neder landers op rijksvoorschotbasis zijn gerepatrieerd, namelijk 2600 in 1955, 4000 in 1956 en 2800 tot en met de Sibajak van medio sep tember j.l. Hij schatte, dat dit jaar in totaal rond 6.000 perso nen op rijksvoorschotbasis naar Nederland zullen vertrekken. Bij de instelling van het mi nisterie van maatschappelijk werk hielden de richtlijnen voor verlening van rijksvoorschot voor de reis naar het moederland, volgende criteria in: de 1. Betrokkenen moesten in In donesië in behoeftige omstandig heden verkeren; 2. Huisvesting en levensonder houd in Nederland moesten ver zekerd zijn; 3. De mogelijkheid tot terugbe taling van het te verlenen voor schot moest aanwezig zijn. Bij de behandeling van talrijke ingediende verzoeken bleek reeds vier jaar geleden, dat in vele ge vallen niet kon worden vastge houden aan de laatste twee voor waarden. Men nam toen als ge dragslijn aan, dat het reëele be lang van betrokkene en zijn ge zin het enige richtsnoer diende te zijn. Afhankelijk van de vraag of een vertrek naar Nederland in het welbegrepen belang van de betrokkene zou zijn, werden daarna de verzoeken ingewilligd of afgewezen. Een jaar geleden is ook deze richtlijn weer verruimd. Met deze sociale zorg is tot nu toe een bedrag van bijna 50.000.000 gemoeid geweest, de personeelsuitgaven voor het ap paraat van de dienst voor maat schappelijk werk in Indonesië niet inbegrepen. De begroting, welke in 1952 nog 1.500.000 be droeg, was dit jaar tot bijna het tienvoudige van dit bedrag ge stegen. Wetten op de tewerkstelling van buitenlandse arbeidskrach ten, stringente immigratiebepa lingen, inkrimping van buiten landse bedrijven, in het bijzonder handelshuizen, en de langzamer hand enorme kosten verbonden aan het aanhouden van uitgezon den krachten (een bescheiden huis kost rp 400.000 in Djakarta een middelgrote auto bijna de helft van dat bedrag) zijn er de oorzaak van, dat ook het aantal welgestelde Nederlanders gesta dig afneemt. De sociëteit in Ban dung heeft nog slechts 400 leden. De sociëteit de Harmonie in Dja karta is een internationale club geworden, die snel het typisch Nederlandse karakter verliest. De kleinere en nog steeds in aantal verminderende Neder landse gemeenschap drukt be paald haar stempel niet meer op de samenleving in Indonesië. En in de Molukken, waar de eerste Oost-Indië vaarders het anker lieten vallen, herinneren eigen lijk alleen nog maar de ruïnes van forten, grafzerken op verge ten begraafplaatsen en de Wil lem I-rijksdaalders, waarmee de dorpshoofden op feestdagen hun baadje sieren, aan de eeuwen van Nederlandse activiteit in wat eens heette „Het vaderland over zee". Het personeel van vervoersbe drijven in Buenos Aires heeft met verlenging van de staking gedreigd als de zetel van de vak bond, die door de politie is be zet, niet ontruimd wordt. Strategische punten in de Ar gentijnse hoofdstad worden door militairen en politie bewaakt. Er zijn reeds meer dan 50 arre staties verricht. Persident Aramburu heeft op een bijeenkomst van personen uit het bedrijfsleven en de han del gezegd, dat de regering zich in een moeilijk parket bevindt. Winkeliers hebben prijsverla gingen van 5 tot 20 toegezegd. Het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een uitvoerige verklaring uitgegeven betreffende het optreden van ko ning Saoed ten aanzien van de spanning tussen Syrië en Tur kije. Volgens het communiqué, dat ook door radio-Damascus werd bekendgemaakt, heeft de Syrische regering in een bood schap van de Saoedi-Arabische vorst, die toen in de Libanese hoofdstad Beiroet vertoefde, aan president Koewatli nooit een aanbod tot bemiddeling gezien. Zij had het schrijven slechts be schouwd als een tot uitdrukking brengen van Saoeds vriendschap pelijke gevoelens jegens Syrië; Bij een incident aan de grens tussen Israël en Syrië zijn dins dag twee Israëlische landarbei ders gewond geraakt, aldus deelt een Israëlische militaire woord voerder mee. Het incident gebeurde bi, Dafna, toen een tractor, waarop beide mannen zaten, op een Sy rische mijn reed. Bij het dorp Dan hebben Sy- riërs op Israëlische tractorbe stuurders gevuurd, aldus de woordvoerder. Niemand werd hierbij gedood of gewond. De oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft zich in een schrijven betreffende de proefnemingen met kernwapens gericht tot de participerende kerken, de raad van ministers en de beide Kamers der Staten- Generaal, achter de conclusie gesteld van het „Central Com mittee van de wereldraad van kerken" in deze kwestie. Het „Central Committee" heeft in de afgelopen zomer een verklaring afgelegd over de proefnemingen met kernwapens, waarin wordt verwezen naar een pre-advies van de „Commis- sio of the churches on interna tionals affairs" over „Atomic tests and disarmament". In de konklusie dringt het .Central Committee" aan op stopzetting van atoomproeven, hetzij door alle partijen teza men, hetzij door individuele lan den. Wèl wordt erkend dat het vraagstuk van de stopzetting van atoomproeven moet wor den beoordeeld in het kader van het ontwapeningsvraagstuk en de internationale veiligheid in het algemeen en dat een pro gramma van ontwapening in étappes zal moeten verlopen. De oecumenische Raad kan deze conclusie van het „Central Com mittee" tot de zijne maken, mits gelezen in het kader van de bei de bovenbedoelde documenten De oecumenische Raad acht het, blijkens het schrijven, ver antwoord de stukken van de C.C.I.A. over deze kwestie als basis voor de verdere gedachten- wisseling in de kerken te ne men. Tevens zal de Nederlandse commissie voor internationale zaken het ontwapeningsvraag stuk nauwkeürig blijven volgen Over de gevolgen van de atoomstraling, zowel bij gebruik van radio-actieve stoffen voor vreedzame doeleinden als ten gevolge van atoombomproeven zullen, besluit de brief, binnen kort gezaghebbende publikaties van de Ver. Naties en van de Koninklijke Nederlandse acade mie van wetenschappen kun nen worden verwacht. Weliswaar had koning Saoed voorgesteld, dat Syrië een func tionaris naar Saoedi-Arabië zou zenden om hem over de jongste ontwikkelingen in te lichten, maar hij had nooit een suggestie gedaan, dat deze afgezant een Turkse vertegenwoordiger zou ontmoeten. President Koewatli had de vorst laten weten, dat hij het niet nodig achtte, een afge vaardigde te zenden. In elk ge val had Syrië niet het bestaan van een geschil toegegeven en daarom beschouwde het bemidde ling als iets onnodigs, aldus de Syrische verklaring. Hieraan werd toegevoegd, dat Syrië zijn actie bij de Verenigde Naties zal voortzetten. De verhouding tussen Syrië en Turkije was, naar Syrische op vatting, geen zaak voor bemidde ling omdat het er alleen maar om ging, dat de troepenconcen traties aan de Syrische grenzen worden teruggetrokken en de Turkse staatslieden er mee op houden, „beschuldigende verkla ringen aan het adres van Syrië af te leggen en zich in de binnen landse aangelegenheden van dit land te mengen". President Koewatli had in zijn antwoord koning Saoed meege deeld dat Syrië zijn leger op bouwt, „maar absoluut geen actie tegen de Turken overweegt". Voorts had het Syrische staats hoofd geschreven, dat Syrië de Verenigde Naties zou vragen, een internationale commissie in te stellen, waarvan de Verenigde Staten deel uitmaken, om het in het gebied van de Turks-Syrische grens een onderzoek in te stellen naar de vraag, welk land de vei ligheid van het andere bedreigt. crushed cans 24.90 zwart suède 25.90 gekleurd suède 27.90 zwart calfs zwart suède hunting De regering van Guatemala heeft de staat van beleg afge kondigd voor de duur van 30 dagen. Op zondag j.l. zijn er in Gua temala verkiezingen gehouden voor een nieuwe president. De president van het hooggerechts hof, Miguel Pasarelli, die ge steund werd door anti-commu nistische coalitie van vier par tijen, werd toen uitgeroepen tot opvolger van Carlos Castillo Ar mas, de voormalige president van Guatemala, die in juli is vermoord. Aanhangers van generaal Mi guel Idigoras Fuentes, die in de mening verkeerde, dat hun kan didaat de overwinning had be haald, hielden maandag een bijeenkomst, waarop zij protes teerden tegen de verkiezing van Pasarelli, die volgens hen op frauduleuze wijze gekozen is. Zij eisten dat de verkiezing van Pasarelli ongeldig zou ver klaard worden en dreigden met een algemene staking. De Guatemalaanse minister van Buitenlandse Zaken, Jorge Skinner Klee, deelde later leden van het diplomatieke corps mee, dat de staat van befeg was afge kondigd „met het oog op de kri tieke toestand als gevolg van politieke demonstraties tegen de grondwettige regering". De strijdkrachten hebben thans volledige bevoegdheden om de orde te handhaven en verscheidene grondwettelijke waarborgen te beperken. Dinsdagmiddag raakten dui zenden aanhangers van gene raal Fuentes in de hoofdstad slaags met de politie, die van traangasbommen gebruik maak te toen zij met stenen werd be kogeld. Daarop kregen de poli tiemannen versterking van mili tairen, die met overvalauto's werden aangevoerd. Verscheide ne personen werden aangehou den. Een vrouw werd gedood. of rheumatiek? Flink wrijven met Kloosterbalsem, die diep in het weefsel dringt. urrijft dt pijn weg J President Eisenhower heeft mee gedeeld, dat hij in de komen de weken in verscheidene de len van het land het woord zal voeren om het vertrouwen van de Amerikanen in de we tenschappelijke verdediging van het volk en in de binnen landse economische programs te versterken. De president bond zijn landge noten op het hart, „elk zieke lijk pessimisme ten aanzien van het vermogen van het stelsel van particulier initia tief in de V.S. om het hoge peil van werkgelegenheid, pro- duktie en inkomen te handha ven, te laten varen". Eisenhower wees op „het we reldconflict tussen hen die ge loven in de suprematie van de staat en zij die geloven, dat de mens de hoogste waarde vertegenwoordigt, de strijd tussen de vrije wereld en het communisme", waarin iedere Amerikaan een rol heeft te spelen. door BRUNO J. VAN LHEENKE. 2) (Nadruk verboden.) Meneer Tuimelaar was klein en gezet en had een gedistingeerd uiterlijk. Hij was ongeiovelijk vergeetachtig en verstrooid; vaak vergeleek ik hem met de ver strooide professoren waarover men het in motppenblaadjes al tijd zo druk heeft. Met dat al was het een heel knappe kop, iemand, die héél wat meer in zijn mars had dan gewone huis-, tuin- of keukenartsen, die overigens óók meestal hun weetje wel weten. Hij vertrouwde mij eens toe, dat hij met iets gewéldigs bezig was en dat hij niet zoveel geld nodig had voor studieboeken, maar voor experimenten. Hij deed daar ech ter erg geheimzinnig mee en sprak er niet meer dan een keer of drie over. De kelder van zijn grote huis was als laboratorium ingericht en mocht door niemand betreden worden dan door hem zélf. De heer Tuimelaar schreef ook enkele wetenschappelijke ar tikelen en toen ik een paar maan den bij hem in huis was vertelde hij mij zelfs glunder dat hij de hele wetenschappelijke wereld had verbaasd, door met een proefschrift op de proppen te ko men en nü nog, op zijn vijfen tachtigste jaar, te willen promo veren. Inderdaad mocht hij en kele weken later Dr. voor zijn naam zetten. Een maand na zijn promotie werd de heer Tuimelaar zes-en tachtig jaar en precies 'n maand na die verjaring kwam dr. Leo- nardus Hermanus Tuimelaar met zijn uitvinding klaar. HOOFDSTUK 2. Het was op een mooie zomer avond, dat er aan mijn deur werd geklopt. „Binnen", riep ik. Dr. Tuimelaar kwam binnen, ging zwijgend zitten, leunde ach terover, nam zijn lorgnet van zijn neus, wreef de glazen schoon, zette de lorgnet weer op, nam deze weer af, keek mij aan met enthousiast tintelende ogen, ging rechtop zitten, sloeg zich op de knie en riep: „Walter, kerel: hij is er!" „Hoeraa!", juichte ik. „Jawie is er eigenlijk?", vroeg ik even later tamelijk nuch ter. "De heer Tuimelaar keek mij even verbaasd aan en begon toen te lachen. „Ja, natuurlijk!", zei hij, „hoe zou jij ook weten van de O.M.M." „Dede watte?" informeer de ik voorzichtig. De heer Tuimelaar keek mij wéér even verbaasd aan en begon toen wéér te lachen. „Natuurlijk, natuurlijk", lachtte hij, „dat zegt jou allemaal niets. Luister, Wal ter, ik zal 't je vertellen. Maar., mondje dicht. Je moet me belo ven, dat je er voorlopig met nie mand over spreekt. Jou neem ik in vertrouwen, omdat ik jou vol komen vertrouw in de eerste plaats, omdat jij mijn vriend bent dus, maar in de tweede plaats, omdat jij heel nauw met de O.M.M. betrokken zult raken." „O", zei ik. „Nouuh.... vertel u dan maar. In brand van nieuwsgierigheid! Eerst: wat is dat?: O.M.M.?" „O.M.M.", zei dr. Tuimelaar, „is de afkorting van mijn uitvinding, de onmachinaalmaking van de mens machine!" Ik begreep er geen snars van. „Wat zegt u nu?" vroeg ik ver baasd. „De on-ma-chi-naal-ma- king van de mens-machine „Ja, natuurlijk", zei dr. Tuime laar, ,,'t is toch niet zó'n moeilijk te begrijpen woord? Gewoon: on machinaalmaking van de mens machine. Kijk eens, jongen: Wij hebben het samen al vaak gehad over de tegenwoordige mens. Je weet hoe de mensen zijn. Je weet, hoe de mensen op alles reageren. Er is bij de mensen een ontstellend ge brek aan zelfwerkzaamheid van de hersenen te bespeuren, een gebrek aan spontaniteit, een ge brek aan vermogen, om 't denk vermogen, het verstand als je het zo maar noemen wilt, zelfstandig te gebruiken, en dat is in feite een gebrek aan menselijkheid; immers: de rede is het primaire verschil tussen de mens en al het andere levende! De mens is het enige wezen, (voor zover ons althans bekend), dat een denkvermogen heeft ge kregen. Er zijn levende wezens die iets hebben, dat enige ver wantschap met dat denkvermo gen van de mens vertoont, maar een ontwikkeling naar eenzelfde vermogen, naar de rede, is bij die wezens toch niet waarneembaar. Ik knikte instemmend. Over dit onderwerp hadden wij het al dik wijls gehad. „Welnu", ging dr. Tuimelaar verder, „er zal een tijd komen, dat het machinale in de mens de overhand krijgt, mits.... er tij dig iets aan die neergang wordt gedaan. De mensen kunnen niet meer zelfstandig denken, zei ik zo-even. Dit is natuurlijk niet absoluut waar, maar goed, in gro te lijnen is het toch wèl waar. We krijgen nu de situatie, dat de mensen „en massa" denken, dat er een enorme, een angstwekken de uniformiteit komt in het den ken van de mens. Nü al zien wij, hoe die uniformiteit haar vol tooiing langzaam maar zeker na dert bij groepen van mensen. De uniformiteit in denken wordt aangekweekt, voor een deel be wust, voor een groot deel ook on bewust. De techniek is de mens verreweg de baas; de mens be heerst de techniek al lang niet Op een bijeenkomst van de koninklijke Belgische vereniging voor staathuishoudkunde heeft de Belgische minister van Fi nanciën, Liebaert, een uiteen zetting gegeven omtrent de fi nanciële politiek der Belgische regering. Hij deelde hierbij me de, dat de Belgische regering voornemens is een meer realis tische geldmarkt te scheppen teneinde de huidige financiële crisis der Belgische schatkist te overwinnen. De geldmarkt zou worden beheerst door een poli tiek, welke vermindering beoogt van de hoeveelheid geld in om loop tijdens perioden van ex pansie en een uitbreiding van het geidaanbod in tijden van een depressie zo mogelijk door verlaging van de monetai re dekkingsmarges en door an dere middelen. De minister wees erop, dat da voorgestelde geldmarkt in de eerste plaats zou bestaan uit een werkelijke markt voor on middellijk opeisbare middelen, waarop schatkistcertificaten, welke tot 10 dagen zullen gel den, voorts een markt voor kort lopende schatkistwissels, met looptijden van 15 dagen tot 4 maanden en tegen voorwaarden te bepalen door de nationale bank en tenslotte, nog een markt voor schatkistwissels met middelmatige en lange looptijd, tot 12 maanden, waarvan de voorwaarden zullen worden be paald door een overeenkomst tussen de schatkist en de natio nale bank. meer. (Wordt vervolgd.) Vijftig vakverenigingen in Montevideo, waarbij 120.000 ar beiders zijn aangesloten, hebben een staking van 24 uur afgekon digd, die o.m. de industrie, de haven, de pers, radio, bioscopen en bakkerijen dreigt stil te leg gen. De staking is bedoeld als steun aan 250 man van de radio- omroep, wier onderhandelingen met de werkgevers zijn mislukt. Enige honderden ladingcon troleurs zijn woensdagochtend in de Londense haven in sta king gegaan uit protest tegen het ontslag van een arbeider wegens het uitschelden van een havenfunctionaris. Op meer dan 30 schepen, die met levens middelen geladen zn, kon daar door woensdagochtend niet ge werkt worden. De staking is niet officieel.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5