UIT DE PROVINCIE Binnenlands nieuws 1, i.L Eric de Noorman - De zwarte piraat KERKNIEUWS DE VRIJE ZEEUW Donderdag 24 oktober 1957 DE DELTAWET. TERNEUZEN. SLUISKIL ZAAMSLAG HET ANALFABETISME IN DE SOWJET-UNIE PROEF MET HET TVPE RAKET VOOR DE AMERIKAANSE KUNSTMAAN RADIO-CAIRO MELDT TOEZEGGING VAN IRAAKSE ARBEIDERS BRITSE „VISCOUNT" BIJ-DE LANDING VERONGELUKT De staking in Argentinië. AGENDA NYLON DAM IN PLUIMPOT DOORGEBROKEN Woensdagnacht omstreeks één uur is de dam, die diende ais experimentele afsluiting van de Pluimpot op het schiereiland Tholen en van met zand gevulde nylonzakken is vervaardigd, doorgebroken. Er is thans een gat van ongeveer 50 meter, waar liet water met grote kracht door stroomt. Volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat, was de dam enigszins aan de lage kant, (3 meter boven NAP) zodat, toen het water bij „hoog water", meer verhoging had, dan verwacht en gemeld was, het water uit de Oosterschelde zich over de dam stortte. Op deze wijze ontstond achter de dam ontgronding, waar door aan de nylon-zakken de basis ontnomen werd, en de dam inzakte. Daar de zandzakken ver der blijven liggen, is het gat niet diep. Men zal zo spoedig mogelijk trachten de experimentele dijk te herstellen. Op 16 oktober j.l. was hij gesloten. De doorbraak van de experi mentele nylondam in de Pluim pot op Tholen geschiedde naar wij van het ministerie van Ver keer en Waterstaat nader verne men, reeds dinsdagmiddag om 15 uur, en wel op de plaats, waar één week voor de sluiting onder- loopsheid was geconstateerd. De zinkstukken, waarop de dam rust, blijken nu onvoldoende breed te zijn geweest. Na de slui ting moet de dam. tweemaal daags een waterdruk van twee en een halve meter keren. Deze druk is gedurende een week goed door staan. Het water is op het punt van doorbraak echter onder de dam doorgeperst. Dit veel voor komend verschijnsel veroorzaak te ontgronding, waardoor de dam plaatselijk verzakte. Tijdens het hoge gier tij van dinsdag stroom de het water ook al, tengevolge van een opwaaiing van zeven tig centimeter, over de volle leng te over de kruin van de dam. Op het verzakte gedeelte veroor zaakte dit plaatselijk extra ont gronding achter de dam, welke onder de druk van het er tegen staande water tenslotte bezweek. Aanvankelijk ontstond een vijf m breed gat, waarin stroomsnel- heden van vijf meter per seconde optraden, zodat dit gat zich ver wijdde tot een opening van veertig meter. De doorbraak moet naar het oordeel van de betrokken tech nici niet worden toegeschreven aan het gebruik van nylon, doch aan de smalle bezinking ter plaat se van de doorbraak. Het herstel van de schade wordt onmiddellijk ter hand .genomen. Daarna zal worden begonnen met de aanleg van de definitieve afsluitdam van de Pluimpot. APPELKWEKERS ONDER VINDEN LAST VAN VOGELS. Dat vogels ook appels lusten wordt op het ogenblik duidelijk in de fruitboomgaarden op Zuid- Beveland, waar op verscheidene ylaatsen de kwekers strijd moe ten voeren met de vogels die het hebben voorzien op de appels welke nog aan de bomen hangen. Kwekers die van plan waren hun laatste appels wat te laten hangen om te kleuren, zijn nu gedwongen het restant van hun fruitoogst te plukken. Het aan gepikte fruit vermindert belang rijk in kwaliteit en is in feite al leen nog maar geschikt voor fa briekmatige verwerking. Twee jaar geleaen is er ook een vogel- plaag in de fruitteelt geweest in het najaar. De commissie van voorberei ding uit de Tweede Kamer voor het ontwerp-Deltawet heeft bij het overleg met de minister van Verkeer en Waterstaat nog ge vraagd naar het oordeel der rege ring over de gedachte de konink lijke besluiten, waarin de plan nen zullen worden neergelegd, eerst enige tijd na de publikatie van de besluiten in werking te doen treden. Afwijkende inzichten kunnen evenwel naar het oordeel van de regering volledig tot hun recht komen in de proc-du. ve.lie z 1 worden gevolgd, zo deelt de mi nister thans nader in een brief aan de Tweede Kamer mede. In de oorspronkelijke opzet was reeds in een Uitvoerig overleg omtrent de plannen voorzien. In het gewijzigde ontwerp geldt dit met name voor de primaire en secundaire afsluitingswerken, ter wijl voor de andere werken goed keuring van ontwerpen met toe lichting door Gedeputeerde Sta ten vereist zal zijn. Naar het oor deel van de regering bestaat tegen de gereleveerde gedachte reeds bezwaar op <.e materiële grond, dat een voldoende gele genheid om zich over de plannen te uunnen uiten, bereids ge waarborgd is èn in het vooraf gaand overleg èn in de normale controle van de Staten-Generaal op het regeringsbeleid. Verder heeft de regering uit al gemeen staatsrechtelijk oo-must bezwaar tegen verwezenlijking van de bedoelde gedachte. Het is in het algemeen niet in overeen stemming met beginselen van goed bestuur, dat aan besluiten, welke door de Koningin zijn on dertekend, hun werking voorlo pig wordt onthouae-i, leneifüe te vernemen of zij, al dan niet gewijzigd, in werking kunnen treden. Uitzonderingen op de hier getrokken richtlijn zijn denkbaar en zij bestaan, doch in zeer be perkte mate en alleen, voor zo ver uit de besluiten algemeen verbindende regelingen voort vloeien. Up hei uota.i ijke i- rein is voor een dergelijke uit zondering naar het oordeel der regering geen plaats. Agenda gemeenteraad. De raad der gemeente Terneu- zen komt dinsdag a.s. bijeen ter behandeling van de volgende punten Voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming van een leraar in de Franse taal en letterkunde aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Hon- dius-lyceum per 21 oktober 1957, in tijdelijke dienst. Voorstel tot benoeming we gens periodieke aftreding van a. 2 leden van de Commissie van Toezicht op het M.O. en een lid van het College van Cu ratoren b. leden van de Commissie tot wering van het schoolverzuim; c. leden van de Stichting be schuttende werkplaatsen. Voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de Willem de Zwijgerlaan. Voorstel inzake beëindiging wederopbouwtaak der gemeente. Voorstel tot vaststelling van een schadevergoedingsverorde ning. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op het be heer van het Woningbedrijf. Voorstel inzake toepassing van de ministeriële circulaire betref fende salarisvoorzieningen van de hogere ambtenaren. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening van ƒ25.000 en het verlengen van twee lenin gen, elk van ƒ50.000. Voorstel inzake een tegemoet koming ingevolge art. 13 van de L.O. wet 1920. Voorstel tot vaststelling van het aantal uren vakonderwijs in de nuttige handwerken aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs. Voorstel tot vaststelling van de werkelijke uitgaven voor het openbaar en bijzonder.onderwijs ex art. 101 der L.O. wet 1920. Voorstel tot wijziging van de statuten van de Stichting be schuttende werkplaatsen Mid den Zeeuwsch-Vlaanderen. Voorstel tot wijziging van de verordening tarieven voor het gebruik van het badhuis. B. en W. stellen voor, de tarie ven in artikel 9 van de verorde ning ingaande 1 januari 1958 als volgt te wijzigen: a. de tarieven voor een bad 0,25 worden 0,30per 10 stuks 2,wordt 2,50 b. de tarieven voor een bad voor kinderen tot en met de leeftijd van 14 jaar ƒ0,15 wor den ƒ0,20; per 10 stuks ƒ1, wordt 1,40. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van de raad, de heer C. J. Compiet. „Je kunt 't nooit weten". De Z. V. U. heeft gisteravond in het Concertgebouw het speelsei zoen alhier geopend met „Je kunt het nooit weien," een blijspel van G. B. Shaw. Het Zuidelijk Toneel heeft dit toneelstuk van het beroemde en- rant terrible op zijn repertoire ge nomen om (in 1956.) de honderd ste geooortedag te eren van één van de grootste figuren in de ge- scniederus van de laatste tijd. Lies de Wind als mrs Ciandon; Wieke Haitsma Muiier (in het bijzonder) als Dolly; Jan Modder man in de rol van Pnilip en Liane Saaiborn als Gloria, hebben met Lo van Hensbergen, Johan van Doorn, Peter Arryans en Sacco van der Made er een alleraardig ste voorstelling van gemaakt, een voorstelling waaraan de bezoe kers heel veel plezier hebben be leefd. Sacco van der Made maakte van zijn rol als de levenswijze kellner wel een uitzonderlijk goede crea tie. Het is een bekend feit dat Ber nard Shaw zeer veel sympathie had voor Ibsen's strijd voor de rechten van het individu, vooral voor die van de vrouw, die het meest van de conventies te lijden had. In „ie kunt 't nooit weten" wordt dan ook een beeld gege ven van de toestanden in 1896. Vooral bij de laatste eeuwwisse ling kwam de emancipatie van de vrouw sterk naar voren. Shaw belicht dit op zijn spottende wijze. Al moet die spotternij nu en dan minder fijngevoelig hebben ge klonken. bleef er van de opvoe ring, zoals die in het goed bezet te Concertgebouw werd gegeven, zeer veel te genieten over. Dat dit het geval is geweest, be wees het hartelijke applaus en de open doekjes, die het Zuidelijk Toneel van de bezoekers in ont vangst mocht nemen. Uitslag ballonwedstrijd. Het bestuur van de Terneuzen- se Jeugdraad heeft de uitslag van de op 31 augustus 1.1. gehouden ballonwedstrijd bekend gemaakt. Op de dag van dit grote kindor- feest werden ruim 1000 ballone- tjes door de kinderen opgelaten. Ruim tweehonderd van de aange hechte kaarten zijn door de vin ders teruggezonden. De meeste kwamen uit de Belgische provin cies Limburg en Luik terug, een enkele ballon was tot over de Duitse grens terecht gekomen. 1. S. Jansen, Azaleastr. 14, Trier, (285 km); 2. Leen Willemsen, Steenkamplaan 100, Prum (bij Bonn (264 km); 3. Thijs van Bo ven, Steenkamplaan 34, Spa (203 km); 4. Gusta Calle, Vlooswijk- str. 34, Bastogne (200 km); 5. Leni de Graaf, Crocusstr. 9, Borg net, bij Luik (157 km); 6. Krijn Voogd, Oranjestr. 15, Luik (1j6 km)7. Jaap v. d. Est, Azaleastr. 72, Noville-Fexke, bij Luik (141 km); 8. Elsje van Pienbroek, Hendrikstr. 15, Veulen (B.-Lim burg) (136 km); 9. Ady de Fouw, Steenkamplaan 66, Warenne (bij Luik) (136 km)10. Theo Dijkstra Korenbloemstr. 13, Thys (bij O re ij le)11. Gerda de Graaf, Bea- trixstr. 12, Niel (B. Limburg) 120 km); 12. Nelly de Fouw, Prunes- str. 13, Wulmersen (B.-Limburg) 106 km); 13. Pieter Harms, le Feijterstr. 15, Hakendover (B. Limburg) 105 km; 14. Leny de Kunder, Donze-Visserstr. 109, Tie nen (104 km) en 15. S. v. d. Hooft, Oostkade 19 te Sluiskil, Wanrode, bij Diest (104 km). Uitreiking zilveren en bron zen dienstkruisen aan leden van de N. B. O. B. Gisteravond vond in de boven zaal van café Beaart een in tieme huldigingsplechtigheid pl&ats, waarbij aan een viertal leden van de Nederlandse Bond van Onbezoldigde Opsporings ambtenaren en Bewakingsperso neel voor 20 en 10 jaren trouwe dienst zilveren en bronzen dienstkruisen met bijbehorende diploma werden overhandigd. De heer G. Risseeuw, die het presidium voerde, opende met een welkomstwoord, in het bij zonder aan de jubilarissen A. van Avermaete (20 jaar portier), J. de Blaaij, C. Dubbeldam en H. Schooff, allen 10 jaar be ambte beschermingsdienst). Hij betreurde het verder, dat door omstandigheden niet allen bij dit festijn aanwezig konden zijn. Van de bedrijfsafdeling A. C. Z. waren n.l. twee personeelsleden wegens dienst en sterfgeval af wezig, terwijl van de C.N.A.-af- deling ook twee personeelsleden wegens dienst verstek moest la ten gaan. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de secretaris en pen ningmeester, resp. de heren J. van Alem en B. Leenhouts, die, voorafgaande aan de officiële huldiging, op traditionele wijze het algelopen jaar onder de loupe namen. Zowel het verslag van de secretaris als van de penning meester werden onder dankbetui ging goedgekeurd en werd de penningmeester voor zijn beheer gedechargeerd. Het was omstreeks acht uur, dat de voorzitter voor de offi ciële huldiging het woord ver leende aan de hoofddistricts- bestuurder van de N.B.O.B., tevens afdelingssecretaris, de heer J. M. Alem, die zicht met de volgende woorden richtte tot de jubilarissen: Nu mij de taak is opgedragen als hoofdbestuurslid van de N.B.O.B. aan u, collega's Van Avermaete, De Blaaij, Schooff en Dubbeldam het dienstkruis op te sDelden voor resp. 20 en 10 jaar trouwe dienst, wil ik, al vorens hiertoe over te gaan, gaarne van de geboden gelegen heid gebruik maken om een na dere toelichting te geven, waar voor en waarom deze onder scheiding door onze vereniging is ingesteld. Ten eerste voor de ijver, de toewijding en de trou we dienst als bewakingsbeambte nering daaraan. Al is tien jaar nu niet bepaald 'n lange ambts waardering en blijvende herin- en ten tweede als blijk van in dienst van een onderneming periode te noemen, toch is deze periode ruimschoots voldoende eventueeel voor een dienstkruis om te kunnen uitmaken of mén in aanmerking komt. Alle voor waarden, die ik zoëven heb op genoemd, zijn zeer zeker voor jullie van toepassing. Alle lof welke u vandaag wordt toege zwaaid, is jullie van harte ge gund. Iets langer wil ik nog even stilstaan bij de persoon van Van Avermaete, aan wien het zilveren dienstkruis voor 20 jaar trouwe dienst zal worden uitgereikt. Zijn vaderlijke te rechtwijzingen waren prachtig presentief werk, zijn rustige on gedwongenheid met mensen uit alle lagen der bevolking op de fabriek stempelde hem tot een moreel hoogstaand persoon. Ik dank u, collega Van Avermaete, voor het goede voorbeeld dat u ons hebt gegeven. Uw vaderlijke raad, vriendschap en collegeali- teit is mij niet ontgaan. Uw werk als portier-bewakingsbe ambte stemde tot grote tevre denheid door de bescneidenheid, de tact, de vriendelijkheid en de gestrengheid waarmede gij uw taak vervult. Mogen die goede hoedanigheden tot voorbeeld zijn voor de jongere generatie. Ten slotte hoop ik, dat de kor te tijd, die wij u nog in ons mid den hebben, moge leiden tot een welverdiend pensioen, aldus be sloot de hoofddistrictsbestuurder. Na een daverend applaus over handigde de voorzitter de zilve ren medaille aan de hoofddis trictsbestuurder en spelde deze op de borst van de jubilerende Van Avermaete. Eveneens verging het zo de overige jubilarissen, de heren De Blaaij, Schooff en Dubbel dam. Met de onderscheidingen ontvingen zij de bijbehorende brevetten, alsmede van de afde ling Sluiskil, vertegenwoordigd door leden van de beide industrie- en een stoffelijk blijk van waar dering. Naaat het blitzlicht van de fotograaf menigmaal de jubila rissen op de gevoelige plaat had verenigd, en door het bestuur en leden de jubilarissen waren ge feliciteerd, droeg de voorzitter de leiding van de vergadering over aan de heer R. Andriessen, omdat eerstgenoemde wegens dienstvervulling de vergadering moest verlaten. Een bestuursverkiezing, welke om de twee jaar plaats vindt, vond onder vrolijke stemming plaats en bracht geen wijziging. Van de rondvraag valt niets te vermelden. Men voelde meer voor het idee van de waarne mend voorzitter om de verdere avond in gezellige sfeer verder door te brengen, hetgeen dan ook tot in de kleine uurtjes plaats vond. men de activiteit der midden standers in de schijnwerpers van de belangstelling te zetten, doch gezamenlijke animo om er aan deel te nemen blijkt te gering te zijn. Wel zullen diverse bedrijven afzonderlijk trachten om met de Sint tot overeenstemming te ge raken en het is wel zo goed als zeker, dat de goede Sint aan de vriendelijke uitnodiging gehoor zal geven. Soh eep vaar tbed rij v ighe i'd. Is in de natuur het wisselen van het jaargetijde aan velerlei omstandigheden merkbaar, de bewoners van het nijvere indu strie kanaaldorp nemen als graadmeter voor zomer-winter- seizoen-wisseling steeds de scheepstoename aan. Dan heerst er een ongekende bedrijvigheid, doordat de fabrieken met het oog op eventuele ijsvorming, zor gen voor een voldoende winter- voorrad en liggen thans langs de gehele Kanaalweg Zuid de Rijnkasten gemeerd. Vermel denswaard is hiervan wel de aanwezigheid van het grootste schip der Ned. Rijnv. Mij de „Gro- tius" met zijn 4206 br ton inhoud, die, in afwijking van e.ndere schepen niet de beschikking heeft over dek-luiken. Opbrengst Zeeuwse-kollekte. De jaarlijkse Zeeuwse-kollekte die gedurende de afgelopen week door de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening werd verzorgd, bracht in Zaamslag 76,50 op. De gelden worden dit jaar be steed aan de bejaardentehuizen voor de aankom van televisie toestellen of indien nodig voor de aankoop van een ander object. Over brug-stoplichten met rode bal. Dat het rustig passeren van de minister Lelybrug niet altijd zon der strubbelingen verloopt, on dervinden nog steeds dagelijks automobilisten, wielrijders en voetgangers die bewust of onbe wust trachten te zondigen tegen het rood verlicht stopteken. Het gevolg hiervan is, dat een al of niet verontwaardigde en anderzijds bezorgde water- staats-brugdienaar de overtre der rechtsomkeerd laat maken. Voornamelijk worden overtredin gen begaan wanneer wel de stop lichten aanspringen, aangevuld door een eveneens verlichte rode bal, doch de brugbomen niet wor den gesloten voor het doen pas seren van spoorwegvervoer. Spe ciaal in deze gevallen menen de overtreders dat dit stopteken niet van kracht is en daarom moge er de aandacht op worden geves tigd, dat in dergelijke gevallen de rood verlichte onderhangende bal hen wettelijk tot stoppen ver plicht. Geen Sint-bezoek aan Sluiskil. Lag het aanvankelijk in de be doeling St. Nicolaas dit jaar te inviteren, gaat helaas deze wijze van viering niet door. Het succes, dat de winkeliersvereniging Ani mo, voorafgaande jaren met haar braderies en dergelijijke feestele- lijkheden heeft gehad, heeft de organisatoren niet kunnen aan moedigen tot het voortzetten van deze traditie. Van enkele zijden worden nog pogingen ondemo- JUBILEUM Ds. D. J. COUVEE. Ds. D. J. Couvee, Gerefor meerd oredikant te Axel. hoopt maandag 28 oktober zijn 40-jarig ambtsjubileum te herdenken. Ds. Couvee werd op 15 decem ber 1889 te Rotterdam geboren en studeerde aan de R- U. te Utrecht theologie. Als student ging ds. Couvee over tot de Ge reformeerde Kerken. Op 28 ok tober 1917 aanvaardde hij het predikantsambt te Ridderkerk. In 1921 vertrok hij naar Meppel, in 1924 naar Brussel, in 1927 naar Rotterdam-Hillegersberg-Straat- weg, waar hij tot 1946 werkzaam was. Op 16 juni 1946 bevestigde ds. A. B. W. M. Kok van Zaam slag hem in zijn tegenwoordige gemeente en sedert 9 januari 1949 dient ds. Couvee die in com binatie met de kerk van Zoute- spui. Ds. Couvee heeft in de loop der jaren tal van deputaat- schappen vervuld en maakte bij herhaling deel uit van de par ticuliere synode van Zeeland, die hem in 1949 naar de genera le synode van 's Gravenhage af vaardigde. Ds. Couvee redigeer de gedurende dertien jaar een eigen weekblad „Herleving". Hij was medewerker aan „Credo", „Op de uitkijk" en het Zeeuwsch Dagblad, terwijl hij nog deel uitmaakt van de redactie van de Zeeuwsche Kerkbode. Van zijn hand verscheen onder meer: H. J. Ibsen"; „Vlak naast elkander" en de „Bergrede". Voorts schreef hij met ds. A. K. Straatsma: „Tot Wien zullen wij heengaan?", en met wijlen prof. dr. A. de Bondt „De Heili ge Geest". Onder het pseudo niem C. van Meerdinck schreef hij een roman „Als de tarwe", terwijl hij ook romans schreef getiteld: „De gevloekte" en „De gezegnde". Meer dan één van zijn werken mocht een herdruk beleven. Ds. Couvee is leraar geweest aan de Christelijke H.B.S. te Rotterdam-Zuid en aan het Openbaar Lyceum te Terneuzen. Thans heeft ds. Couvee op zijn verzoek van de classis Axel eer vol emeriaat ontvangen. Zondag j.l. nam hij afscheid van zijn gemeente te Zoute-Spui en a.s. zondag hoopt hij zulks te doen van zijn gemeente te Axel. Reeds heeft ds. Couvee zich metterwoon te Bennekom geves tigd, waar hij op 1 november a.s. zal recipiëren. TWEE LEDEN HULPVER LENINGSDIENST BIJ ONT PLOFFING GEDOOD. In de munitiebunker van de hulpverleningsdienst aan de Oude Huybergse weg onder de gemeente Hoogerheide is woens dag door tot nu toe onbekende oorzaak een ontploffing ge schied, welke het leven heeft ge kost aan de 45-jarige A. Kaan uit Bergen op Zoom en de 52- jarige J. van der Vorst uit Bre da. Mensen die in de omgeving op het land werkten, hadden wel de ontploffing gehoord, maar, omdat in de omgeving vaak projectielen tot ontplof fing worden gebracht, hadden zij daarop geen acht geslagen. Om twaalf uur merkten zij dat er iets niet in orde was toen er niemand uit de bunker naar bui ten kwam. Men waarschuwde de politie, die bij het onderzoek de beide slachtoffers ontdekte. Hun stoffelijk overschot is naar het Algemeen Burgerlijk Gast huis te Bergen op Zoom overge- oracht. GEBRUIK VAN VLIEGBASIS DEELEN ZAL ZOVEEL MOGELIJK WORDEN BEPERKT Het gebruik van de vliegbasis Deelen van de koninklijke lucht macht door straaljagers zal zo veel mogelijk worden beperkt. Dit heeft de minister voor De fensie, ir. C. Staf, woensdag medegedeeld nadat hij op een bijeenkomst van belanghebben den bezwaren had aangehoord. Het aantal starts en landingen zal, als gevolg van de speciale Gontsjarof, ondervoorzitter van de Sowjet-academie van pedago gische wetenschappen te Moskou, heeft zich in het blad „Moskous Nieuws" gekeerd tegen een uit lating van de directeur-generaal der Unesco, die op een perscon ferentie verklaard had dat er in de Sowjet-Unie nog tien a vijf tien procent ongeletterden zou den zijn. Gontsjarof stelde daar entegen dat er in geheel de Sow jet-Unie geen analfabetisme meer voorkomt. Hij verweet de direc teur, dr Evans, „bevooroordeeld" te zijn. taak van het op de vliegbasis Deelen geplaatste squadron, slechts klein zijn, in verhouding tot het aantal starts en landin gen op andere vliegbases van de koninklijke luchtmacht in ons land. VOEDSELVERGIFTIGING TE BARNEVELD. De afgelopen dagen hebben zich in een aantal Barneveldse gezin nen zeer ernstige verschijnselen van vleesvergiltiging voorgedaan. Er liggen nu nog ongeveer vijf tien personen zieK te bed. Men vermoedt, dat de oorzaak is het eten van hoofdkaas die niet deug delijk was. Een boer in de omgeving van Barneveld had dezer dagen een varken geslacht. Aan verschillen de kenissen gaf hij, zoals in deze omgeving gebruikelijk is, een „huispotje". Hierbij bevond zich een hoeveelheid hoofdkaas, wel licht zijn bij de bereiding van dit gerecht ondeugdelijke ingrediën ten toegevoegd, want het varken, v.aarvan de hoofdkaas afkomstig was, was voor de slachting door de Barneveldse vleeskeurings- diens goedgekeurd. De vi -giftiging werd ontdekt bij het gezin van de heer T. te Barneveid, toen de broer van de heer T. op zijn bellen niet werd opengedaan. Toen hij de woning van ae slachtoffers betrad trof hij ze meer dood dan levend aan. Ook in de geLnnen Van B en B. te Barneveid kwamen vergifti gingsverschijnselen voor, nadat men daar van de hoofdkaas had gegeten. Een dame uit Almelo, die bij één der gezinnen op bezoek was geweest, veriide toen ze des avonds weer in haar woonplaats was, eveneens ernstige vergifti gingsverschijnselen. Uit het onderzoek naar de her komst van het varken, is geble ken dat de boer geen schuld treft. Hij was geheel te goeder trouw. Zijn varken was voor de slachting goedgekeurd. Het levensgevaar, dat aanvan kelijk bij de slachtoffers aanwe zig was, is inmiddels geweken. De Verenigde Staten hebben woensdag een „Vanguard"-raket gelanceerd, aldus wordt uit C^pe Canaveral in Florida waar het proefterrein van de Amerikaanse marine is gevestigd, gemeld. Deze raket is bestemd voor het lanceren voor de Amerikaanse kunstmaan. De woensdag gelanceerde ra ket is uiterlijk gelijk aan die, waarmee de' kunstmaan tot op een hoogte van 500 kilometer zal worden geschoten. Toeschouwers hebben de „Van guard" dertig seconden kunnen zien, voordat de raket in de wol ken verdween. Twee minuten lang kon men het geluid van het voortstuwingsapparaat horen. Het Amerikaanse ministerie van Defensie deelde mee, dat de proef geslaagd is. Radio-Cairo heeft dinsdagavond gemeld, dat arbeiders in Irak hebben beloofd oliebuisleidingen en bijbehorende nistallaties op te blazen, iniden er een „imperia listische" aanval op Syrië wordt ontketend. Een desbetreffend memoran dum is door een „groot aantal" Irnakse arbeiders ondertekend en naar de Syrische prerrjier, Sabri El Assali, gezonden, aldus radio- Ca'ro. jswiooqa t>. President Eisenhower heeft woensdag met „zeer grote spijt" het ontslag van Herbert Brow- nell, de minister van Justitie, aanvaard. Een verkeersvliegtuig van het type „Viscount" van de Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A. is woensdagavond bij de landing op een vliegveld bij Belfast in Noord- Ierland verongelukt, waarbij de zeven inzittenden, vijf beman ningsleden en twee passagiers, om het leven zijn gekomen. Wegens de slechte weersom standigheden, regen en mist, werd het toestel vanaf de grond naar het vliegveld geloodst. Het kwam echter vóór de startbaan aan de grond. De „Viscount" maakte een spe ciale vlucht om een groep per sonen naar Londen te brengen, die te Belfast de opening van fabrieksgebouwen had bijge woond. Onder hen bevond zich de Britse minister van Bevoorra ding, Jones. Na de dood van een soldaat tengevolge van een bomaanslag in een bus heeft de regering drastischer veiligheidsmaatrege len getroffen. Later op de dag verliep de sta king evenwel langzamerhand en hernam het leven in de Argen tijnse hoofdstad nagenoeg zijn gewone gang, ware het niet dat de aanwezigheid van politiepa trouilles en van soldaten, die als chauffeurs bij de vervoersbedrij ven optreden, ongewoon zijn in het stadsbeeld. Hoewel het winkelpersoneel in steeds groter aantal terugkeerde en bioscopen restaurants en markten weer open gingen, was de absentie onder het werkvolk in de industrie-vooorsteden nog bijna volledig. DONDERDAG 20 OKTOBER. SLUISKIL: Coegorspolder, bij de heer A. Ramondt, 2 uur: Demonstratie Farmall trekkers en McCormick werktuigen. ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, 7.30 uur: Openbare ver gadering Statenkring Hulst C.H.U. 92. Inmiddels hebben de aan voerders met hun krijgers gespro ken. Welnu wat hebben jullie beslo ten? vraagt Erwin, als zjj weer bij hem komen. Een klein aantal wenst z(jn eigen weg te zoeken, is het antwoord, maar de meesten volgen U. De schepen zuilen wjj op een redelijke basis verdelen. Erwin knikt kort. Het laatste woord hebt gij thans, wendt hjj zich tot zijn vader. Eric staart enkele ogenblikken peinzend voor zich uil. Dan be veel ik U mü te volgen naai- Noor wegen, zegt hij grimmig. Wij gaan naar huis, klinkt het van mond lui mond, en in koortsachtige haast begint men toebereidselen te maken voor de reis. En jij Axe? vraagt Eric. Wat zün jouw plannen? Ik doe als gij, glimlacht de jon ge boogschutier. Ik ga ook naar huis, naai' Aranrod, mijn vrouw, maar aangezien ik geen schip heb. zult gij mij moeten brengen, zo dat ge nog even met mijn gezel schap genoegen moet nemen. Als ik me goed herinner, heb ik nog enkele zaken op Harvogh, die de moeite waard zijn mee te nemen, knikt Eric grinnekend, daarbij doelende op zijn goudschat. l'.n dan gaat hel, er ou li zullen van Noorwegen weer een bewoonbaar land maken, of mijn naam is geen Eric de Noorman meer. EINDE. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN." TERNEUZEN. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 4—11. Per stuk: Bloemkool 1040 ct, afw. 1020 ct; Knolselderij 2li ct. Per bos: Selderij 4 ct; Peen 20— 22 ct. Per kg: Andijvie 716 ct; Prin» cessebonen ƒ1,05; Kroten 57 ct; Rode kool 611 ct; Savoye kool 713 ct; Witte kool 513 ct; Breekpeen 10ct; Prei 1015 ct; Tomaten 2052 ct; Uien 17 20 ct; Witlof afw. 40 ct; Selderij 31—38 c'. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Alpha's 13,80; Bin tjes 9—11. FRUIT. Per kg. Appelen: Jonathan st» 80-85 74—78 ct, 75-80 74—76 ct, 70-75 75—79 ct, 65-70 70 ct, 60-65 60—65 ct, 55-60 55—61 ct, Him. 80-85 70—78 ct, 75-80 70—77 ct, 70-75 69—76 ct, 65-70 65—71 ct, 60-65 56—65 ct, 55-60 50—60 ct, H II 44—50 ct, K 61—70 ct, F 50 51 ct, kroet 2546 ct; Cox Orange Pippin Him. 80-85 1, H II 60 ct, K 79—87 ct, F 60—75 ct, kroet 28 50 ct; Goudreinetten H I m. 9Ï en op. 80 ct, 85-95 77- -80 ct, 75-83 76—81 ct, 65-75 67—70 ct. H II o2 —55 ct, K 59—64 ct, F 91- -54 ct, kroet 4050 ct; Val 2550 ct. Peren: Beurré Alex. Lucas (rijp) Him. 85-95 92 ct, 75-85 98 ct, 65- 75 1, H II 58 ct, K 60 ct, kroet. 47 ct; St, Rémy K 55 58 ct, F 5(1

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2