Debat over kwestie Turkije- Syrië verdaagd Raadgevende vergadering van de Raad van Europa herdacht de Hongaarse opstand ZWARE Premier MacMillan c.s. in Washington aangekomen De politieke situatie in Zweden Helikopter neergestort Wordt Amerikaanse hulp aan Zuid-Slavië voorlopig stopgezet? Weero verzicht lekker ORCAM WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DOUWE EGBERTS DONDERDAG 24 OCTOBER 1957 12e Jaargang Nr 4201 Ver. Staten lanceren met succes ballistisch projectiel. RUSSISCHE COMMANDO WIJZIGING DE WESTDUITSE REGERING Twee doden ATOOMDIEPTEBOM VOOR DE AMERIKAANSE MARINE TERECHTSTELLINGEN IN EGYPTE BOEDAPEST EEN JAAR NA DE OPSTAND DE HONGAARSE OKTOBERREVOLUTIE NOBELPRIJS VOOR DANIEL BOVET RENTEVERHOGING RIJKSPOSTSPAARBANK Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Né, 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine A Ivertenties (géé* handelsadver tenties) 5 regels 1.—- Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer De kwestie Syrië is dinsdag avond in de algemene vergade ring der Ver. Naties in behande ling genomen. De Turkse verte genwoordiger trachtte de behan deling van de kwestie uitgesteld te krijgen in verband met de Sa- oedi-Arabische bemiddelingspo ging, maar de Syrische afgevaar digde eiste, dat de Syrische klacht wèl behandeld zou worden. Met 33 tegen 32 stemmen by 15 onthoudingen is een voorstel aan genomen van de Syriër Zeineddin het debat voor een periode van niet meer dan drie dagen te ver dagen. Op het proefterrein van de Amerikaanse marine te Cape Canaveral (Florida) is dinsdag avond met succes een ballistisch projectiel voor middelbare af stand van het type „Jupiter" af geschoten, zo is door het mini sterie van Defensie te Washing ton bekendgemaakt. Het afschieten van dit waiaen vormt het begin van een serie proeven met raketten r t- delbare en intercontinentale reik wijdte, zo voegde het ministerie hieraan toe. De Jupiter heeft een reikwijdte van 2400 km. Vorige week vrij dag was te Cape Canaveral een proef met een ballistisch projec tiel, naar verluidt ook een Jupi ter, mislukt. Kort nadat de Jupiter dinsdag avond om acht uur was afgescho ten, vloog het projectiel over het op 320 km afstand gelegen Miami. Het geleek cp een grote ster en bleef gedurende twee en een hal ve minuut zichtbaar. Het is mogelijk, dat de raket een „Jupiter C" was, die volgens bepaalde deskundigen gebruikt zal worden voor het lanceren van een aardsatelliet. Later maakte het ministerie van Defensie bekend, dat de Ju piter het gestelde doel heeft be reikt. Hoever dit doel van Cape Canaveral lag, werd evenwel niet meegedeeld. Een regionale Russische zen der, die woensdag in Londen werd opgevangen, heeft gemeld dat de Russische onderminister van Defensie, Rokossofsky, het bevel over het Transkaukasische militaire gebied (het grensge- oied met (Turkije) heeft overge nomen. De 60 jaar geleden in Polen geboren maarschalk Antonin Rokossofsky was een van Rus- lands hoogste bevelhebbers in de laatste wereldoorlog. Voor dat hij in november j.l. als plaatsvervangend minister van Defensie werd aangesteld, was hij zeven jaar lang minister van Defensie in Polen (van wel ke functie hij als gevolg van Gomulka's democratisering" werd ontheven). Zeineddin zei, dat men dan zal weten hoe de zaken staan en kan beoordelen wat gedaan moet wor den. Daarna bracht de voorzitter, Munro, een voorstel in stemming volgens welke uc algemene verga dering niet later dan vrijdagmid dag weer bijeen zal komen. Dit voorsiel werd aangenomen met 37 tegen 10 stemmen bij 34 ont houdingen. Tevoren had de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken, Fawzi, het voorstel van Syrië ge steund tot het zenden van een commissie van onderzoek naar de grens tussen Syrië en Turkije. Gromyko zei tijdens zijn twee de spreekbeurt, dat het lot van het Midden-Oosten afhangt van deze kwesiie. Indien de Verenigde Naties hun eigen doodvonnis niet willen ondertekenen, dienen zij bij te dragen tot het bezweren van het gevaar, dat de wereld be dreigt. Het is nog niet te laat, zo zei hij. Anders zal de wereld voor „verschrikkelijke gebeurtenissen" homen te staan. Hij zei nogmaals, dat de Turk se generale staf, gesteund door de verenigde Staten, van plan is na de algemene verkiezingen, die zondag in Turkije worden gehou den, een aanval te ondernemen. Meer dan 50.000 man en 700 tanks zijn aan de grens samengetrok ken. Het is de bedoeling, dat ge motoriseerde eenheden over een breed front tussen de Middelland se Zee en de Euphraat Syrië bin nenvallen, aidus Gromyko. De ha venstad Latakie zal zo gauw mo gelijk worden bezet om schepen van de Amerikaanse zesde vloot gelegenheid te geven de haven uinnen te lopen. De hoofdmacht zal vervolgens in de richting van Damascus moeten oprukken, al dus de Russische minister. Ook Israël is een rol in de veld tocht toegedacht, zo voegde hij er aan toe. Bovendien trachten de Verenigde Staten meer NAVO- landen in het plan te betrekken. Het Syrische voorstel tot het zenden van een commissie van onderzoek werd door de Russi sche minister gesteund. De Turk Esin heeft in zijn ant woord gezegd het zeer wenselijk te oordeien, dat de Verenigde Na ties een onderzoek instellen naar de ontwikkelingen in Syrië. Over wat hij noemde Russische troe penconcentraties aan de Turkse grens, zei Esin, dat het noodzake lijk is in deze kwestie niet alleen Syrië in aanmerking te nemen, maar ook de Sowjet-Unie. Syrië treft militaire voorberei dingen „in het belang van een derde mogendheid", aldus Esin. Hiermee gepaard gaat een cam pagne van vreesaanjaging tegen Turkije, met inbegrip van een be dreiging met een oorlog met ra ketten. Veel meer Russische wa pens dan Syrië nodig heeft, zijn naar dat land gezonden. Boven dien worden er vliegtuigen en duikbootsteunpunten aangelegd. Wat hebben deze laatste voor zin in een land zonder vloot, aldus vroeg Esin. De Turkse vertegenwoordiger herhaalde, dat Turkije geen aan val van plan is. Syrië tracht de toestand in het Midden-Oosten om te keren en schrijft de verant woordelijkheid voor de spanning aan Turkije toe. Gromyko's verklaring, dat er na de verkiezingen een aanval zal worden ontketend, heeft kenne lijk ten doel de stemming te be- invloeden, aldus de Turk. De Amerikaan Henry Cabot Lodge heeft er bij Syrië op aan gedrongen koning Saoeds bemid delingsaanbod te aanvaarden. Een onmiddellijk gevaar voor oe vrede dient bij de Veiligheidsraad aanhangig te worden gemaakt, aldus Lodge. Uit het feit, dat zulks niet is gebeurd, blijkt de leegiieid van de Russische be schuldiging. De Verenigde Staten vinden het bemiddelingsaanbod van koning Saoed in overeenstemming met de doele i van de Verenigde Na ties. De Verenigde Staten zijn daarom van oordeel, dat de alge mene vergadering de behandeling moet uitstellen zolang de uitslag van de bemiddelingspoging nog niet bekend is, aldus Lodge. De Westduitse oud-minister van Financiën Fritz Schaffer heeft toegezegd de portefeuille van Justitie in Adenauers nieu we kabinet op zich te zullen nemen. De leden van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa hebben zich tijdens de zitting van woensdagmorgen een minuut van hun zetels verheven en in diepe stilte de doden her dacht van de Hongaarse opstand van een jaar geleden. Het Zweedse conservatieve parlementslid Wistrand ver klaarde, dat de strijd van het Hongaarse volk voor de rechten van de mens niet tevergeefs is geweest. Deze strijd, zei hij, heeft een nieuw elan gegeven aan de Europese idee en heeft ons getoond, wat de prijs van de vrijheid is. De Oostenrijker Peter Stras- ser legde de nadruk op het rap port van de Ver. Naties, waarin de Sowjet-Unie wordt veroor deeld voor de gebeurtenissen in Hongarije. Door de Hongaarse revolutie, zo merkte hij op, wordt de stelling weerlegd, dat een dictatuur niet van binnen uit kan worden aangevallen. Met betrekking tot Hongarije spreekt men terecht van een na tionale opstand, doch men dient niet te vergeten dat niet alleen Hongaren, doch ook Rus sische soldaten in deze opstand voor de zaak van de vrijheid zijn gevallen. Men staat hier niet alleen voor een nationale gebeurtenis, doch voor een ont binding van het totalitaire im perialisme der Russen. Arbei- De Britse premier, Harold MacMillan, en de zestien man sterke delegatie, die hem verge zelt, is woensdagmiddag op het vliegveld van Washington aange komen. Hij werd verwelkomd door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles. MacMillan, zijn minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd en Foster Dulles hebben De Zweedse minister-president Erunder heeft ae koning, die maandag van zijn vakantie in Italië is teruggekeerd dinsdag op de hoogte gesteld van de po litieke situatie in zijn land. In een dinsdagmiddag gehou den korte kabinetszitting, waar in de koning formeel zijn werk zaamheden hervatte, is alleen de dreigende regeringscrisis be sproken. Volgens de algemene opvatting van politieke kringen in Stockholm betekent dit, dat Woensdagmiddag omstreeks één uur is te Groenlo een hele- kopter, afkomstig van de vlieg basis Deelen, neergestort. De twee inzittenden, een kapitein vlieger van de koninklijke lucht macht en een overste van de ko ninklijke landmacht, kwamen om het leven. Het toestel is neergestort bij de Miggelenberg in het bij Hoen- derlo gelegen bos het Spelder- wold. Een ooggetuige, de rijks boswachter Bloem, vertelde dat hij merkte dat de motor van de helikopter in de lucht afsloeg. In het neergestorte toestel trof de heer Bloem de luchtmacht officier nog levend aan. Deze kon nog meedelen dat er een tweede inzittende in het toestel was ge weest. Toen de heer Bloem deze tweede inzittende, de landmacht- officier, die uit het toestel bleek te zijn geslingerd, vond, was hij reeds overleden. De boswachter waarschuwde een dokter en de basis Deelen, die een ambulance stuurde. In middels overleed echter ook de luchtmacht-officier. Volgens de gegevens van de luchtmachtvoorlichtingsdienst ls niet de luchtmachtofficier in het toestel achtergebleven, maar de landmachtofficier, een luitenant kolonel der marechaussee. Hij is na de val nog even in leven ge weest. De kapitein-vlieger der kon. luchtmacht heeft nog ge tracht zich te redden door uit het toestel te springen, echter vergeefs. Het ongeluk gebeurde om half één. De oorzaak is vermoedelijk een technische storing, waardoor de staartrotor tijdens de vlucht is afgebroken. Een uitgebreid technisch onderzoek zal echter nog nodig zijn voor men hier over zekerheid heeft. De slachtoffers. Bij het ongeluk met het hef- schroefvliegtuig, dat gistermid dag bij de Miggelenberg nabij Hoenderlo is gebeurd, zijn om het leven gekomen de 41-jarige, ge huwde, kapitein-vlieger der ko ninklijke luchtmacht C. H. N uit Arnhem en de 48-jarige, gehuwde, luitenant-kolonel H. H. J. uit Roermond, van het depót der ko ninklijke marechaussee te Apel doorn. Zowel de heer N. als de heer J. waren vader van drie kin deren. de ministers van de Agrarische partij donderdag of vrijdag uit de regering zullen treden. In deze kringen verwacht men, dat de koning eerst de mogelijkheid van een nieuwe regering op brede basis wil onderzoeken en eerst aan premier Erlander zal verzoeken een coalitie-regering te vormen. Erlander zal vermoe delijk de opdracht weigeren, mogelijk nadat hij eerst formeel overleg heeft gepleegd met an dere partijleiders. Wellicht zal de koning daarna prof. Bertil Ohlin, leider van de grootste oppositiepartij (die der libera len) verzoeken een burgerlijke meerderheidsregering te vor men. De grote burgerlijke par tijen in Zweden zijn de agrari sche, de liberale en de conserva tieve partij. Het staat wel vast dat ook deze opdracht niet zal worden aanvaard, o.a. omdat de minister van Binnenlandse Za ken, Hedlund, gezegd heeft, dat de agrarische partij niet van de ene coalitie (die met de socialis ten) naar een andere wil over gaan. Daarna zou Erlander, vol gens de hier bedoelde politieke kringen in Stockholm opdracht krijgen een geheel sociaal-demo cratische regering te vormen. Daarmee zou hij reeds in het begin van de volgende week ge reed kunnen zijn. woensdagavond aan een diner aangezeten, dat president Eisen hower zijn hoge Britse gasten aanbood. MacMillan verklaarde bij aan komst dat het doel van zijn ont moeting met Eisenhower is het .nauwer aanhalen van de Brits- Amerikaanse vriendschapsban den en uitbreiding van de samen werking onzer twee landen in alle gebieden, waarin wij met onze bondgenoten en vrienden samenwerken". Hij voegde hieraan toe: „Groot- Brittannië en de Verenigde Sta ten streven er beide naar de vrij heid van alle volken ter wereld te bewaren en hun de kans te geven in vrede van het leven te genieten". Foster Dulles beantwoordde MacMillans toespraak. Hij ver klaarde: „Ik heet u in een goe de en oude vriend van de presi dent en mijzelf welkom. Dat u hier voor twee of drie dagen niet-officiële besprekingen komt voeren, illustreert de mogelijk heden van het' moderne reizen en ik hoop dat dit maatgevend zal worden voor de wijze, waar op wij tegenwoordig, met min der plichtsplegingen dan vroe ger, onze zaken kunnen afhan delen". Dulles vervolgde: „Wij weten, dat de communistische staten door geweld bijeen worden ge houden en de vrije landen door onderling begrip. Maar wij moe ten dit begrip nimmer als iets vanzelfsprekends beschouwen". Na te hebben gesproken over het „buitengewone bezoek van koningin Elizabeth en prins Phi lip, „dat het Amerikaanse volk in de gelegenheid stelde blijk te geven van zijn hartelijkheid en toegenegenheid" zei Dulles dat de komst van MacMillan c.s een „nieuwe gelegenheid biedt om niet slechts Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten, of Amerika en het Britse gemene best dichter bij elkander te brengen, doch om alle vrije lan den, die elkander nodig henben en samen moeten werken, tot nauwere verbondenheid te bren gen." MacMillan drukte Foster Dul les bij hun begroeting bijzonder hartelijk de hand. Hij werd ook verwelkomd door zijn minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, die zich reeds te Washington bevond, waar hij, met zijn ambtgenoot Foster Dulles, een agenda heeft ontworpen voor de besprekingen tussen president Eisenhower en de Britse premier. Foster Dulles, MacMillan en Selwyn Lloyd hebben, direct na aankomst van de Britse premier te Washingtong, 35 minuten in het gebouw van de Britse am bassade beraadslaagd. De woordvoerder van het Wit- ders, die opgevoed waren in de communistische leer, hebben de boosheid daarvan aan den lijve kunnen ondervinden, zo betoog de spreker, en zijn hiertegen in verzet gekomen. Jonge commu nisten hebben zich in de strijd van verleden jaar in de eerste rangen onderscheiden en oud gedienden van de communisti sche partij staan thans aan het hoofd van de strijd om de vrij heid. De grote kwetsbaarheid van de Russen op het ogenblik bestaat juist hierin, dat er een ware ketterij bestaat tegen het communisme in de landen ach ter het IJzeren Gordijn, aldus spreker. De Sowjet-Unie pro beert de Hongaarse opstand voor te stellen als het werk van de reactie doch het rapport van de Ver. Naties toont duide lijk aan, dat de opstandelingen voornemens waren in Hongarije een sociaal-democratisch regiem in het leven te roepen. De Sow jet-Unie vreesde dit regime ech ter heel wat meer dan een kapi talistisch systeem. De gebeurte nissen in Hongarije, zo besloot spreker, zijn van grote betekenis voor de toekomstige ontwikke ling van het Russische commu nisme. De Nederlandse afgevaardigde F. Goedhart bracht in herinne ring, dat de oproep, die Honga rije tot de Verenigde Naties heeft gericht, zonder antwoord is gebleven. Indertijd, bij de aanval van de Sowjet-Unie op Finland, in 1939, heeft de toen malige volkenbond Rusland uit zijn midden gestoten. De heer Goedhart was van mening, dat de Verenigde Naties ten opzich te van Hongarije dezelfde moed hadden dienen op te brengen en de Sowjet-Unie uit hun mid den hadden moeten bannen. Onze zwakte is, zo verklaarde hij, dat wij geen vastomlijnde politiek hebben ten aanzien van hetgeen in Hongarije is ge schied. Een dergelijke gebeurte nis kan zich evenwel ieder ogen blik in een andere satellietstaat herhalen. Welke houding zullen wij dan moeten aannemen? Waarom wordt de Sowjet-Unie wel in de gelegenheid gesteld wa--- pens te leveren aan landen als Egypte en Syrië en waarom aar zelen wij deze wapenen te leve ren aan de anti-communisten, Ter gelegenheid van de verja ring van de Hongaarse revolu tie is een delegatie van de as semblee van Europese vluchte lingen woensdagmorgen ont vangen door de president van de raadgevende vergadering van de raad van Europa, Fer- nand Dehousse. De voorzitter van de delegatie, Paul Auer, heeft de heer Dehousse bedankt voor het feit, dat hij het Hongaarse probleem op de agenda van woensdag heeft gezet. Hij sprak de hoop uit, dat de raad van Europa voort zal gaan zich met het vraagstuk van de bezette Euro pese landen in het Oosten bezig te houden. te Huis, James Hagerty, heeft medegedeeld dat Foster Dulles zo vroeg hij. Het interne verzet gisteravond gedurende twee uur zijn besprekingen met MacMil lan heeft voortgezet. President Eisenhower heeft MacMillan in het gebouw van de Britse ambassade opgebeld. in de landen, die bezet zijn door de communisten, moet versterkt worden door druk van buitenaf en de raad van Europa heeft hier een belangrijke taak te ver vullen, zo besloot hij. De Amerikaanse minister van Defensie, McElroy heeft woens dag te Washington bekend ge maakt, dat de Amerikaanse mari ne over goede atoomdieptebom men beschikt en dat enkele een heden van de vloot in de Atlan tische Oceaan reeds met deze wa pens zijn uitgerust. Deze nieuwe wapens voor duik- bootbestrijding worden door vliegtuigen afgeworpen. McElroy noemde deze atoomdieptebom „een belangrijk antwoord op het gevaar van de Russische duikbo ten". De minister zei dit tot verslag gevers bij zijn terugkeer uit New Londen, vanwaar hij een tocht heeft gemaakt aan boord van de atoomduikboot „Seawolf". De minister voor de Vloot, Ga tes, deelde nog mee, dat het wa pen de naam „Betty" draagt. Bijna twee jaar geleden is een dergelijk atoc ^dieptebom be proefd. De Amerikaanse marine en het ministerie van Defensie willen destijd niets meedelen over het wapen, waarmee een proef was genomen. Zowel McElroy als Gates heeft woensdag uitsluitend gesproken over een uit de lucht te gebrui ken wapen. Er zijn echter berich ten geweest over een atoomdiep tebom, die ook van schepen af ge bruikt kan worden. Onofficieel wordt dit wapen met „Lulu" aan geduid. Woensdag is te Washington vernomen dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Foster Dulles, zou hebben besloten de Amerikaanse hulp aan Zuid-Slavië grotendeels op te schorten, dit in verband met de Zuidslavische erkenning van het Oostduitse communistische bewind. Deze opschorting zou betrek king hebben op het grootste gedeelte der Amerikaanse mili taire huiverlening, waaronder inbegrepen de -levering van straaljagers. Zij zou ook gelden voor de on derhandelingen, die te Belgra do zouden worden gevoerd over de Amerikaanse economische steun aan Zuid-Slavië geduren de het lopende Amerikaanse be grotingsjaar. De Ver. Staten zouden wel onderdelen blijven leveren voor reeds verstrekte wapens. De Amerikaanse regering zou terzake reeds met Westeuropese regeringen, en met name met de Britse autoriteiten, overleg hebben gepleegd. In kringen van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken legt men er de nadruk op, dat deze beslissing thans wel noodzakelijk wordt geacht, doch dat zij geenszins onherroe pelijk is. Twee Arabieren uit de strook bij Gaza, Salmi en Asbah, zijn woensdag te Tanta, op en 150 km van Cairo, terechtgesteld op beschuldiging van spionnage voor Israël. Dinsdag waren in Cairo drie Arabieren op soortge lijke beschuldigingen terechtge steld. „Het gaat er thans om, te zien welke richting Tito gaat volgen Wil hij samenwerken met het Westen, of gaat hij in het Rus sische kielzog varen?" aldus een in deze kringen vernomen com mentaar. Lincoln White, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft bevestigd, dat de Verenigde Staten bezig zijn met een her waardering van hun economi sche en militaire hulpverlening aan Zuid-Slavië, gezien in het licht van de jongste ontwikke lingen". Woensdag was het een jaar geleden dat in Hongarije de op stand begon. Alle herdenkings- pleehtigheden waren verboden. Tientallen politiemannen, ge wapend met machinepistolen, be waakten woensdagochtend het Kerepesikerkhof in de Hongaar se hoofdstad, u-aar duizenden slachtoffers van de revolutie be graven zijn. De Amerikaanse regering heeft woensdag ter gelegenheid van het feit, dat het thans één jaar geleden is dat de Hongaarse ok toberrevolutie begon, een ver klaring uitgegeven, waarin zij eraan herinnert dat de Honga ren toen een regering van eigen keuze poogden te vestigen en hoe deze poging door de commu nistische onderdrukkers genade loos werd verijdeld. Zij betuigt dat alle Amerikanen en andere vrije volkeren zich dit historisch gebeuren en de vergeefse offers van het Hongaarse volk met droefenis herinneren en ge waagt van diepe eerbied voor de betoonde buitengewone, moed. Dit jaar is de Nobelprijs voor fysiologie en geneeskunde toege kend aan professor Daniël Bovèt te Rome voor zijn ontdekkingen met betrekking tot 'n synthetisch produkt dat de gevolgen weg neemt van de werking van be paalde stoffen in het menselijk lichaam. Professor Bovèt is in 1907 in Neufchalèl (Zwitserland) gebo ren. Hij is hoofd gev.-eest van het laboratorium voor therapeutische chemie van het instituut Pasteur en is speciaal bekend om zijn in 1940 aangevangen onderzoekin gen, die leidden tot de vervolma king van nijnstillende middelen, die hun grote betekenis voor de moderne chirurgie hebben beue zen. Sinds 1947 heeft hij de leiding van de afdeling farmacologie van het „Instituto superiore di sanl- ta" te Rome. De vader van de Nobelprijswin naar is oDVoedkundige en specia list op l.et gebied van de kinder psychologie. Het ligt in het voornemen de rente van de rijkspostspaar bank met ingang van 1 okto ber j.l. te verhogen tot 2,04 procent en om het maximum rentegevend tegped op tiendui zend gulden te brengen, aldus meldt de persdienst van PTT. IETS HOGERE TEMPERATUREN. Een actieve depressie trok de afgelopen 24 uur over IJsiand naar het zeegebied ten wesien van Noorwegen en deed de wind boven het noordelijk deel van de Noordzee tot stormkracht toene men, terwijl in het Nederlandse kustgebied de grens van harde wind werd overschreden. In de namiddag stroomde voch tige en wat zachtere lucht ons land binnen. Hierin komt veel be wolking voor, waaruit plaatselijk medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Iets hogere temperaturen. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Iets hogere temperaturen dan gisteren. wat regen of motregen valt. Deze lucht wordt begrensd door een front dat zich uitstrekt van N.- Ierland over de Noordzee naar Zuid-Noorwegen. Achter dit front stroomt koudere lucht in de rich ting van de Noordzee. Het ziet er evenwel niet naar uit dat deze lucht ons heden reeds zal bereiken. VRIJDAG 25 OKTOBER. Breskens v.m. n.m. 2.43 2.57 Terneuzen 3.18 3.52 Hansweert 3.58 4.12 Walsoorden 4.08 4.22 MAAN ZON op onder op under Okt. 25 7.24 17.28 10.08 18.50 26 7.26 17.26 11.12 19.51 27 7.27 17.24 12.05 20.49 28 7.29 17.22 12.49 21.51

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1