Gemeenteraad van Sas van Gent De anti-Nederlandse in Indonesië campagne DE BRUID en de MOORDENAARS Kruidenkracht! Dinsdag 22 oktober 1957 DE VRIJE ZEEUW 3 INDONESISCHE REGERING WIL EEN „WEST-IRIAN-WEEK" ORGANISEREN AGENDA Amerika en Engeland. De arbeidsonrust in Frankrijk. DE KUNSTMAAN DAMPO DODELIJK ONGEVAL IN ROTTERDAMSE HAVEN Simpelvelds meisje ontvangt onderscheiding van Prinses Margaret. KONINGIN ELIZABETH SPREEKT IN DE V.N. Donderdagavond kwam de Sas- se raad in vergadering bijeen. Het raadsiid Van Waterschoot was wegens ziekte afwezig. Bij de ingekomen stukken be vonden zich talrijke geschriften betrekKing hebbende op de Cen trale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht in Oost Zeeuws- Vlaanderen. Aan de heren R. de Vos en J. C. A. van Hoeve werden weer de tjercelen bouwgrond van de ge meente langs de Vrijstraat ver huurd voor de tijd van 1 jaar. Aan het daarvoor in aanmer king komend gemeentepersoneel werden de uitKeringen over het iaar 1955 en over een gedeelte van het jaar 1956 defmitiei bij het salaris gerekend; het betreft de 3 over 1955 en de 6 over 1956 van 1 juli—31 december. Het college van B. en W. stel den de raad voor aan het St Eli sabeth ziekenhuis te Sluiskil een subsidie te verlenen van ƒ1 per ligdag zoals gevraagd in het ver zoekschrift, maar met een pla fond van 7.000 (vorig jaar was het plafond ƒ6.000). Tevens wil den zij aan dit verzoekschrift de subsidie voor het ziekenhuis te Terneuzen vastkoppelen. Dit wordt ook op 1 per ligdag ge bracht met een plafond van bib (vorig jaar 750). De burgemees ter deelde mede dat het college zoveel mogelijk wil medewerken tot opvoering van de ziekenhuis- accomodatie in de streek. De raad ging een overeenkomst aan met de Coöperatieve Beet wortel Suikerfabriek inzake het gebruik van een riool op haar ter rein. De begroting van de gemeen schappelijke vleeskeuringsdienst te Sas van Gent, tevens centrum gemeente voor de gemeenten Ter- neuzen en Hoek, voor 1958 werd goedgekeurd, evenals de begro ting van de gemeentelijke instel ling voor sociale zorg voor 1958. Vervolgens kwam de gemeente begroting 1958 aan de orde. De voorzitter gaf een korte toe lichting. De inkomsten van de gewone dienst bedragen 1.524.547,96 en de uitgaven j 1.516.024,66, zodat er een batig slot is van 8.523,30. Kapitaalsdienst. Inkomsten 4.306.296,39, uitgaven 5.189.650,04, nadelig saldo 833.353,65. Hierna gaf de voorzitter gele genheid tot algemene bescnou- wingen. De heer Stevens betuigde na mens de P.v.d.A. zijn grote waar dering voor het feit, dat deze be groting reeds thans behandeld Kon worden. Spreker wilde ook zijn grote waardering uiten over oe werk zaamhe.d van het college van ti en W. „Wij weten maar al te goed oat er veel en vooral zorgvuldig werk verzet is mc-en worden al vorens oeze ope n ba. e behande ling kon geschieden Hiervoor bracht hij in het bijzonder dank aan de secretaris en zijn staf voor deze belangri -e aroeiü. De finan ciële positie van de Nederlandse gemeenten is voldoende bekend, onze begroting heelt een zee gunstig beeld, oehoudens de kas geldleningen; iets wat onmogelijk im.neüe,; kan worden, nee to taal mag, naar hij meende, siechts 2n r/c van de gewone dienst bedragen. „noe ue -iciële verhouding tussen Rijk en Gemeenten zien ook in de naaste toekomst zal ontwiKkeien, we behoeven toch niet al te bevreesd te zijn, dat ren te en aflossing der leningen ons te zwaar zullen drukken, ivfen be denke, dat onze gemeente behalve deze schuld ook nog bezittingen hcext. onder meer 300 woningen ter waarde van minstens 3 mil joen, waarop regelmatig wordt afgeschreven. De financiële posi tie van Sas van Gent is dus sterk genoeg. Wij dienen er voor te wa ken, door enigszins te beperken, dat wij nooit een subjectieve bij drage moeten aanvragen, want dit zou immers ook betekenen, dat er een of meerdere nieuwe be lastingen zouden moeten worden ingevoerd". Bepaald onjuist, unfair en on rechtvaardig vond spr., dat zodra er ook maar even over bezuinigin oen wordt gesproken, er onmid- delT'k stemmen opgaan, die de post voor de Sociale Dienst te hoog vinden. Wat bezield de men sen toch om uit het lijvige boek werk dat een gemeentebegroting is. juist altijd op die ene bladzij de en on die ene post te vallen, zijnde nog geen 3 van het to taal. Is het misschien omdat van hier de minste weerstand ver wacht kan worden? Men bedenke echter dat achter die cijfers de mensen en hun noden staan. Bi; ontleding van het eindcijfer, in de samenstellende delen, krijgt men echter een geheel andere indruk en zeker niet die van te „vrijge vig" te zijn. Moet men er ooit toe overgaan te bezuinigen, dan toch niet, eerst en vooral, op het deel der minst draagkrachtigen. Men moet deze zaak niet al te eenvoudig zien. De belangen van onze middenstand komen hierbij ook in het geding. Het staat toch wel als een paal bóven water, dat het welzijn van de middenstand in de eerste plaats afhankelijk is van de koop kracht der bevolking. Enkele zeer grote inkomens hebben invloed op het cijfer der gemiddelde koop kracht van een bevolking, maar zeer weinig op de omzet van de plaatselijke middenstand. Een aantal kleine inkomens daarente gen wel degelijk. Nu spreker het toch over de middenstand heeft: meer omzet kan bereikt worden door aantrek king van vreemdelingenverkeer. De pogingen tot verfraaiing van onze gemeente kunnen hiertoe veel bijdragen. Hiertoe zijn ech ter ook enkele evenementen no dig. Het is de gewoonte bij de begro ting een heel verlanglijstje op te sommen; spreker zal zich ditmaal beperken tot de wens. dat die za ken, tot welke reeds eerder werd besloten en gelden uitgetrokken zijn in 1958, zo niet voltooid, dan toch aangevat zullen kunnen wor den. Tot de werken hiervan, die spreker dringend voorkomen, re kent hij de verlichting van de Westkade tot de grens, zoals in de vorige raadsvergadering reeds is besproken, en de riolering en bestrating van de Westdam vanaf de spoorwegovergang tot de grens. Tot de bouw van een nieuwe o.l. school is reeds enkele jaren geleden besloten, deze bouw is ook urgent verklaard en de gel den zijn er destijds voor uitge trokken en toch weten wij thans nog niet wanneer er aan begon nen kan worden. Zoiets klopt niet. Er moet ergens iets hape ren. In de jaren van welvaart, zoals wij die thans beleven, dient er eerst en vooral voor gezorgd te worden, dat het onderwijs voor „alle" kinderen van onze ge meente, zo goed mogelijk gehuis vest wordt. Daarom valt het te betreuren dat voor de nieuwe R.K. jongensschool, die óók hard nodig is, zelfs nog geen urgen tieverklaring aanwezig is. Nadat vele jaren lang door sprekers fractie is aangedrongen op het tot stand komen van een uitbreidingsplan, kunnen wij thans gelukkig volstaan met één stap verder te gaan en B. en W. in overweging te geven, voorbe reidingen te treffen ten aanzien van een meerjarig investerings program, teneinde tijdig gereed te zijn en voldoende werken voor handen te hebben ter bestrijding van een eventuele conjunctuur werkloosheid in de toekomst, na tuurlijk aan de hand van het uit breidingsplan. Met genoegen heeft hij op deze begroting wederom een post aan getroffen in verband met een te stichten „rusthuis", want al is dit tot zijn spijt niet ogenblikke lijk te verwezenlijken, we hebben hier te doen met een onderdeel van de volkshuisvesting, waar van het gemis terdege wordt ge voeld. Er moet aan voortgewerkt worden tot het bestedingsklaar is. Zover zijn we echter nog niet. Dan kunnen wij het er door „du wen" en zodra het weer mogelijk is 'n lening er voor te verkrijgen tegen een aanvaardbare rente. Maar dan moeten wij ook volle dig gereed zijn, lang vóór dat ogenblik aanbreekt. Het is hier mede als bij de wonnigbouw, voor woningen zoals er thans in aan bouw zijn, betekent een rente verhoging van een vol precent ƒ3,hoger huur per week. We zullen dus onze tijd noodgedwon gen moeten afwachten. Op dit punt is spreker wel gerust ten opzichte van het college van B en W. Wij hebben allen van dicht bij kunnen gadeslaan hoe zij in de afgelopen drie jaar alle grote werken heeft aangekund en hoe veel er tot stand is gebracht dank zij het feit, dat meerdere leden van dit college zich als voornaamste levenstaak schijnen gesteld te hebben van ons aller Sas van Gent, iets te maken dat er zijn mag. Hij hoopte van harte dat dit van hen na 1958 ook ge zegd zal kunnen worden. 1956 een teruggang van ƒ50.000 vertoonde maar dat toch nog met een batig saldo van 53.000 sloot, kan, zonder aan zelfvol daanheid mank te gaan, als een vruchtbaar jaar voor de gemeen te worden bestempeld. In het volle besef dat mensen werk steeds het gevaar inhoudt niet af te zijn, verheugt het de K.V.P.-fraktie aan de realisering van de uitgevoerde plannen te hebben meegewerkt. Zeer belangrijk is dat de wo ningbouw, waarvoor door ons in 1956 en in 1957 de speciale aan dacht werd gevraagd, een sta dium heeft bereikt waarvan ge zegd mag worden dat de toe komst een minder somber per spectief biedt. Terwijl in 1956 het aantal wo ningzoekenden 160 bedroeg is tengevolge van het beleid ven minister Witte, waarbij bepaald werd dat de toewijzingen zouden worden afgestemd op.de bouwca paciteiten van een bepaalde streek, bereikt kunnen worden dat op deze grote achterstand aanmerkelijk kon worden ingelo pen. Zonder te juichen daar zijn we nog niet aan toe is het toch wel verblijdend te kun nen constateren dat thans.de ge noteerde behoefte aan woningen slechts 65 bedraagt. Het is verblijdend dat geduren de het voorbije begrotingsjaar vooral het particulier initiatief aan de oplossing van de woning nood een ruime bijdrage heeft geleverd. Immers van het totaal aantal gebouwde woningen wer den er ruim 70 in de vrije sec tor gebouwd. Het stemt tot verheugenis dat in het uitbreidingsplan die voor zieningen zijn getroffen waarop Sas van Gent als industrieplaats recht heeft. m.a.v. de mogelijk heden biedt om Sas van Gent, door middel van industrieterrei nen en havens een verdere ge zonde ontwikkeling als industrie plaats te doen ondergaan. Een ontwikkeling; die naar het spre ker voorkomt, niet alleen voor Sas van Gent maar voor geheel Zeeuws-Vlaanderen van het aller grootste belang geacht mag wor den en die, waar de Europese ge dachte meer veld wint, in de toe komst zeker als realiseerbaar moet worden geacht. Het is verblijdend dat een der gelijke samenwerking ook in het voorbije begrotingsjaar in de vorm van de samenwerkende ge meenten in de kanaalzone verder kan worden uitgebouwd. Met het oog op de ontwikkelingskansen van de kanaalzone moet dit, naar het hem voorkomt, als een stap in de goede richting worden be schouwd. Een pogen dat, waarbij het behoud van eigen zelfstan digheid is gewaarborgd, niet al leen Sas van Gent, maar bij rea lisering de gehele streek ten goe- de zal komen. Alvorens over te gaan op de beschouwing van het begrotings jaar 1958 wil spreker even stil staan bij het verlies van ons aller vriend De Ridder, die op zijn eigen manier een bepaalde sfeer wist te scheppen in de gemeen telijke vergaderzaal. Naar men selijke berekeningen is hij te vroeg van ons heengegaan, moge God hem de Eeuwige rust heb ben geschonken. 1958 presenteert zich. Een jaar, waarin de Nederlandse volkshuis houding geïnfecteerd gaat wor den door de B.P. (Bestedingsbe perking). Hoe ongaarne ook zul len wij, in het besef dat er geen andere mogelijkheid is, ons ge hele' beleid op deze beperkende maatregelen moeten instellen. De aangeboden begroting 1958 ademt dan ook de geest van deze maatregelen. Vele geplande ka pitaalswerken, w.o. de demping van kanaalarm, vernieuwing van wegen etc., zullen mogelijk niet kunnen worden uitgevoerd. Spre ker hoopte dat dit uitstel geen afstel zal blijken te zijn en dat deze objekten de volle aandacht van uw geacht college zullen blij ven genieten. Bestedingsbeperking en kapi- taalsschaarste. Twee factoren, die een normaal gemeentebeleid dwarsbomen en waarvan de laat ste de kapitaalsschaarste de uitvoering van urgente, niet uit te stellen plannen kan be moeilijken. Als urgent moet wor den beschouwd de woningbouw. De woningbouw, die een gezonde ontplooiing van het gezinsleven mogelijk moet maken en die wat eveneens zeer belangrijk is de verdere uitgroei van onze gemeente moet benaderen. Hoe wel de nationale woningbouwle ning mogelijk de gemeentelijke zorgen voor de realisering van de woningbouwplannen enigs zins zal kunnen verminderen, zal tevens moeten worden uitgezien naar mogelijkheden om op ande re wijze financieringsmogelijk heden voor de uitvoering van dringende projekten te scheppen. In dit verband wil ik nogmaals namens zijn fraktie er op aan dringen, zonder vooringenomen heid t.o.v. de erfpacht na te gaan of niet het huidige erfpachtsys teem in die zin moet worden ge wijzigd dat de mogelijkheid moet worden geboden de huidige erf pachters kans tot koop van de grond te bieden en in de toe- komst de verkoop van grond voorrang te verlenen boven de uitgifte in erfpacht. Vooral in de huidige situatie, nu de aan het erfpachtstelsel ver bonden grote kapitaalsinvesterin gen voor de gemeente grote en welhaast onoverkomelijke moei lijkheden gaat opleveren, lijkt ons deze bezinning meer dan de moei- te waard. Immers, de grote kapi talen, die thans door de gemeen te moeten worden vastgelegd kunnen bij verkoop van grond uit de opbrengst der bouwterrei nen worden bestreden. Vooral op grond van voornoemde overwe ging die ook in de gemeenten Utrecht en Nijmegen de doorslag heeft gegeven en de gemeentelij ke bouwterreinen als regel in verkoop aan te bieden en slechts in bijzondere gevallen fn erf pacht uit te geven, menen wij u te mogen adviseren dit ontwerp nogmaals op zijn werkelijke mé rites te bestuderen. Voor de verdere uitbouw van onze gemeente zal derhalve ook in 1958 speciale aandacht aan de woningbouw besteed dienen te worden, waarbij getracht zal moeten worden ook woningen voor grotere gezinnen te plannen en zo mogelijk het bouwen van middenstandswoningen te anime ren dan wel te doen uitvoeren. Dat de „krotopruiming" onze spe ciale aandacht zal dienen te heb ben, behoeft nauwelijks te wor den betoogd. Tenslotte wenste spreker de hoop uit te spreken dat het ons gegeven moge zijn in het komen de begrotingsjaar onze uitvoe rende en niet minder onze dienen de taak naar behoren te kunnen uitvoeren. Met Gods hulp weten wij echter dat bij een eerlijk streven, waar bij de politieke meningsverschil len uiteraard niet kunnen wor den weggecijferd, héél veel kan worden bereikt. Zo durven wij de toekomst met optimisme tege moet treden". Nadat de heer De Maaijer eni ge nadere inlichtingen had ge vraagd, werd de gemeentebegro ting vastgesteld. Rondvraag Daar de heer De Maaijer vori ge maal de vergadering moest verlaten, had hij zijn vragen schriftelijk gesteld ter behande ling in deze vergadering. De voorzitter vond dit geen slecht v irbeeld en verzocht de leden er eens over na te denken om in den vervolge de vragen schriftelijk van te voren in te die nen, opdat B. en W. de gestelde Ook de voorzitter van de kleine Islamietische partij „Perti", te vens lid van 't Indonesische par lement, K. H. Pradjuddin Abdas, heeft gisteren gepleit voor krach tige maatregelen, als de alge mene vergadering der Verenigde Naties er niet in mocht slagen een oplossing te vinden voor de kwestie West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea). Deze partijleider heeft aange drongen om in dat geval de diplo matieke betrekkingen tussen In donesië en de landen, die zich in de Verenigde Naties voor het standpunt van Neueuand uitsp e- ken, te verbreken. Met name noemde hij behalve Nederland België, Frankrijk en Australië. In ieder geval zou, zo voegde hij hieraan toe, de bezetting van de diplomatieke posten in die landen moeten worden verminderd. Voorts heeft de communisti sche vakbondsorganisatie „Sobsi" maandag een verklaring uitgege ven, waarin bij de regering wordt aangedrongen op het nemen van krachtige maatregelen tegen de Nederlanders op politiek, econo misch en financieel gebied, om kracht bij te zetten aan de natio nale aanspraken van Indonesië op West-Irian. De „Sobsi" juicht het besluit van de Indonesische regering om in het gehele land een „West- Irian-week" te organiseren, toe en belooft de nodige stappen te nemen om „de anti-kolonialisti sche geest tegen de Nederlanders onder de bevolking aan te wakke ren, in het belang van de integri teit van de republiek". De „Sobsi" beveelt vervolgens in haar verklaring de volgende maatregelen aan: 1. Het overnemen van de Ne derlandse banken en scheeps werven, en afschaffing van het Nederlandse monopolie in de interinsulaire scheepvaart in Indonesië. 2. Beperking van de winst transfer voor Nederlandse be drijven, intrekking van de bij zonder voorrechten voor oe Nederlandse oliebedrijven (Ko ninklijke Shell groep), en het •staken van de betaling van pen sioen aan voormalige Neder lands-Indische ambtenaren in Nederland. 3. Verbreking der diplomatie- ke betrekkingen met Neder land. Verder wordt in de verklaring betveerd, dat „de Nederlandse ko lonialisten West-Irian gebruiken als basis voor het voeren van agressie tegen de Indonesische republiek, om hun economische en politieke positie in Indonesië te verdedigen". Aan de andere kant schreef de nationalistische „Indonesian Ob server" maandag: „Wij menen, dat een campagne of een week voor de bevrijding van West-Irian geen noodzaak is. Wij allen wen sen West-Irian terug. Een actie is niet nodig". vragen eerst kunnen behandelen. De heer Colsen kon zich hier mede wel verenigen, maar de ge legenheid om tijdens de vergade ring vragen te stellen moet'blij ven bestaan. Er kunnen zich b.v. spoedgevallen voordoen. De heer De Maaijer informeer de naar mogelijkheden om aan goedkoop geld te komen. Hierbij kwamen de erfpachten, die ook bij de algemene beschou wingen van de K.V.P. naar voren waren gebracht, weer om de hoek kijken. De voorzittc r waarschuwde voor overijlde besluiten, terwijl de P.v.d.A.-fractie absoluut tegen verkoop van gemeentegronden is. De brandgangen aan de Vrede- straat en Singelstraat zullen wor den verhard. De stortplaats van het huisvuil in de Zandstraat moet verdwij nen. Eenmaal in de week zal het huisvuil worden opgehaald en op de gemeentelijke stc.(plaats ge stort worden. Ook de riolering in de Zand straat kwam weer ter sprake. Het bleek, dat toen men riolering aan het aanleggen was, men deze pan den niet wilde aansluiten en nu de demping van een gedeelte van de kreek hun afvoer in gevaar brengt, is Leiden in last. Toenter tijd zou het een uitgaaf van 2400 zijn geweest; thans wordt het stukken duurder. De heer Colsen vroeg hoe het met het woonwagenkamp staat. De voorzitter antwoordde, dat er hard aan de verharding wordt gewerkt. Wat de watervoorziening be trof: de bewoners maken het zo bont dat B. en W. nog niet gene gen zijn de waterleiding door te trekken in verband met de hoge kosten hieraan verbonden. De heer Stouthamer wenste en kele straten verbeterd te zien, waaraan, aldus de wethouder van openbare werken, al hard wordt gewerkt. Hierna werd de vergadering ge sloten. Tijdens de zitting werd door de raad van Westdorpe verzocht de raadszaal te mogen bezichtigen, hetgeen na afloop der vergade ring werd toegestaan. DINSDAG 22 OKTOBER TERNEUZEN: Luxor theater, 8 uur: Het geheim van de heksengrot. Bethel, 7.30 uur: Evangeli satie-samenkomst. Concertgebouw, 8 uur: Propaganda-avond A.N.W.B. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Lissy. SAS VAN GENT: Olympia theater, 8 uur: De bandelozen. WOENSDAG 23 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het geheim van de heksengrot". Concertgebouw, 8 uur: Zui delijk Toneel met „Je kunt 't nooit weer". Z.V.U. ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, 7.30 uur: Filmavond A.N.W.B. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Sissy". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De bande lozen". In gezaghebbende kring te Washington wordt verklaard, dat de deze week in Washington te houden bespreking Eisenhower MacMillan vooral ten doel heeft „de speciale verhouding, die in maart op de Bermuda-conferentie is ingeleid, verder te ontwikke len". Tot de conferentie was al enige tijd geleden besloten. Sedert maart was er een ver nieuwing van het vertrouwen tus sen de beide regeringen geweest en de president en de premier zouden nu trachten dat vertrou wen in voor de westelijke allian tie opbouwende zin te kanalise ren. Men gelooft evenwel niet, dat er na het gesprek besluiten zul len worden bekendgemaakt. (Advertentie). Herstel de schade die de moderne, onnatuur lijke leefwijze in Uw lichaam aanricht. Wie de samenhang begrijpt tussen gestoorde •pijsvertering, onzuiver bloed, vale huid. verstopping, enz., zal onverwijld zijn lichaam de natuurlijke zuiverheid teruggeven met HERBESAN Kruidenthee. Bevat 14 ver schillende Kruiden met elk een eigen werking. Drink Herbesan Kruidenthee en uord weer een gezond, dus jeugdig mens' Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f 1.80 per groot oak. (voldoende voor maanden.) Het bestuur van het Franse christelijke vakverbond heeft zondag besloten, alle arbeiders in Frankrijk tot grootscheepse beto gingen op 25 oktober, bij wijze van waarschuwing aan de over» heid en de werkgevers, op te roe- pen. In de afgelopen weken is door vele Nederlanders in de vroege ochtend gezocht naar de kunst maan en naar de drager-vuur- Pijl. In de loop van de laatste da gen, zo vernemen wij van de zijde van de sterrenwacht te Utrecht, zijn de loopbanen van deze objecten zodanig veran derd, dat ze 's morgens onzicht baar zijn in Nederland. Ze be vinden zich dan n.l. geheel in de aardschaduw en worden niet meer door de zon verlicht. Daarentegen worden de kan sen 's avonds gunstiger voor het waarnemen van de kunstmaan en de vuurpijl. Dinsdagavond kan men de kunstmaan om ongeveer 8 uur verwachten. Hij zal dan iets ten zuid-oosten van het zenith ver schijnen en hij gaat van het zuiden naar het noorden. De sterrenwacht voegt hieraan toe, dat de kunstmaan zeer klein is en tot dusver in Neder land nog niet is waargenomen. Meer kans zal men "hebben de vuurpijl te zien. Deze zal dins dagavond om tien vóór negen vrijwel door het zenith gaan. De kans op zichtbaarheid is nu nog niet groot, maar aan het eind van de week zal deze groter zijn. en pijn weg- wrijven met Aan boord van het Franse m.s. „Tofevo" in de Eemhaven is za terdagmorgen de 54-jarige classi ficeerder A. Boom in het onder- ruim gevallen. Het slachtoffer maakte een val van ongeveer ze ven meter en was op slag dood. De heer Colsen (KVP): Staan de op de drempel van 1958, een jaar dat, naar het zich laat aan zien, geschiedenis gaat maken door de verovering van het lucht ruim en het menselijk vernuft hetwelk tot veel in staat geacht moet worden, in een naieve wed loop het grootse werk van de Schepper van het Heelal tracht te imiteren, wenste spreker na mens de KVP-fraktie een sum miere terugblik te werpen op datgene wat in 1957 tot stand kwam en vervolgens verwachtin gen voor het begrotingsjaar 1958 uit te spreken. Spreker bracht het college van B. en W. dank voor de wijze waarop zij de genomen besluiten tot uitvoering heeft gebracht. Bij de behandeling van de be groting 1957 zijn er woorden van dank gericht aan het adres van de samenstellers van de begro ting voor het feit dat de gemeen tebegroting 1957 reeds op 29 no vember van dat jaar aan de raad kon worden aangeboden. Dit was een welverdiende pluim. Daar de recordverbeteringen aan de orde van de dag zijn, be hoeft het nauwelijks te verwon deren dat het secretarie-team, onder leiding van de secretaris, weer een record heeft gevestigd. Het begrotingsjaar 1957, het welk t.o.v. het begrotingsjaar door SELWYN JEPSON 74) (Nadruk verboden.) „Wacht even", viel Billy mij in de rede. „Eve, hoe laat heb je hem gesproken?" „Dat moet om half twee ge weest zijn nadat ik jou thuis opgebeld had. Ik ben hem bui ten tegemoet gegaan, omdat ik de mensen thuis niet wakker wilde maken." „Hebt u hem opgebeld en ge vraagd om te komen?" infor meerde Randall, terwijl hij mij scherp aankeek. „Dat is te con troleren." „Hoe durf jij", viel vader uit, maar ik viel hem woedend in de rede„Laat hem maar gerust achterdochtig zijn! Ik was niet in de stemming om zelf te bel len. George Wick heeft het voor mij gedaan." Ik had inderdaad over het hoofd gezien dat het telefoon gesprek gecontroleerd kon wor den zij konden er hoogstens achter komen dat het door een man gevoerd was. „Zo." Randall gaf zich niet gewonnen, ondanks vaders blik semende ogen en donderende uitvallen. „U bent toch niet vergeten, mejuffrouw Gill, dat meneer Belsin gisteravond in dit huis gedineerd heeft?" „Natuurlijk niet! Dat weet iedereen en iedereen weet ook dat onze verloving tijdens dat diner bekend gemaakt is en dat hij me een ring gegeven heeft. De rest is allemaal later gebeurd." „Dus je had hem gevraagd te komen", herhaalde Billy Bull. „En hij kwam. Jullie praatten samen. Is hij toen weggegaan?" „Inderdaad", zei ik. „Nu", zei Billy Bull, „dan kan ik me voorstellen dat hij tame lijk in de knoei heeft gezeten. Afgezien nog van zijn berouw over het feit dat hij de schuld was van mevrouw Frempton's zelfmoord." „Berouw", zei Randall. „We verknoeien onze tijd", zei Billy Bull opgewekt. „Ik zal van een ander punt uitgaan. Hij is zeker per auto gekomen? Goed. Waar is die auto? Niet in de ga rage? Mooi. Zou u mij de nodige hulp willen verlenen, commodo re? Als u het goedvindt, zal ik dadelijk om mijn mensen tele foneren." „Ik ga onmiddellijk naar Leis- ton", kondigde Randall aan, maar een strenge blik van Billy Bull weerhield hem. „Ik zal het op prijs stellen als u hier blijft", zei Buil. „Misschien heb ik u nog nodig." Charlie kan ons ook te pas komen", zei ik, terwijl ik naar de telefoon liep. Gonzalez verscheen voor de openslaande deuren, mompelde een excuus en verdween. Ik pro beerde Billy Bull uit te leggen wie en wat hij was. Terwijl ik daarmee bezig was, klonk de stem van Charlie door de tele foon. „Ja, hallo." Ik vertelde hem in korte be woordingen wat er bij ons gaan de was. „Wel heb ik van mijn leven!' zei hij. „Ik kom dadelijk." Ik legde de hoorn neer. Billy Bull keek naar mij. Er vloog een schaduw over zijn ogen; 't was niet bepaald argwaan, het was meer te beschouwen als een kortstondige telephatisch con tact met de duistere geheimen, die ik in een klein hoekje van mijn brein trachtte weg te stop pen. „Geloof nu niet dadelijk al te vast dat hij werkelijk de hand aan zichzelf geslagen heeft", zei hij. „Ik voel het in mijn merg", zei ik, en ik huiverde. „Maar de fei ten zullen mij wel in het onge lijk stellen, en meneer Randall in het gelijk. Per slot van reke ning is hij een belangrijk mens, en er staat voor hem zoveel op het spel. Waarom zou hij dat alles opgeven zelfs voor Loui se Frempton of omdat hij mij verloren heeft...." „Inderdaad, nietwaar?" zei meneer Randall. Sprak hij misschien met té veel nadruk? Misschien ver moedde hij de waarheid. Ik wist het niet, en ik weet het thans nog niet. „Ik weet zeker dat ik gelijk heb!" voegde hij er aan toe. Maar hij had natuurlijk on gelijk. Een uur later vond men de zwarte Bentley achter een groep struiken, ergens langs de weg, en om elf uur stuitte brigadier Fenny op iets, dat voorgoed alle twijfel omtrent het lot van Ja mes Belsin verjoeg. Nauwelijks tien meter van de de plek waar wij Diana en de kleren van Louise gevonden hadden, ontdekte de brigadier een smoking en een paar schoe nen. De smoking was keurig op gevouwen, en de schoenen ston den er netjes bovenop als dui delijke symbolen van de nauw gezetheid van een zelfmoorde naar tijdens zijn laatste ogen blikken. In de borstzak zat een verlo vingsring met een grote robijn. Er bestond geen twijfel aan, van wie de smoking en de schoenen waren. Zijn lichaam werd nooit ge vonden, maar dat baarde wei nig verwondering, want men was er algemeen van overtuigd dat bij aflopend getij de grond stroom sterk genoeg was om een mensenlichaam vele mijlen ver de zee in te voeren. "".INDE. De 21-jarige Marie Elise Ha- venith uit Simpelveld, dochter van de gemeente-secretaris van Simpelveld, wordt vrijdag, 25 oktober door prinses Margaret onderscheiden als de beste ver pleegster van het Londense Charles Hospital. Het is waar schijnlijk de eerste maal, dat een Nederlands meisje deze eer te beurt valt. Zij ontvangt deze onderscheiding samen met een groep andere verpleegsters, die hiervoor werden uitgekozen. Het vorige jaar vertrok Marie Elise Havenith naar Londen, niet alleen om een goede ver pleegster te worden, maar voor al ook om perfect Engels te le ren spreken. Zij verbleef reeds enige tijd in Parijs, waar zij de Franse taal leerde. Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië heeft maandagmiddag te New York de algemene ver gadering van de Verenigde Na ties toegesproken. De koningin, de eerste Britse monarch die in de assemblee het woord voerde, zei dat de Verenigde Naties nog steeds ver verwijderd zijn v in de vervulling der idealen, die de stichters van de wereldorganisa tie zich gesteld hadden, maar dat de volkeren van de wereld ver wachten dat de Verenigde Na ties zich zullen blijven inspannen om die idealen eens te verwer kelijken. De toekomst van de Verenigde Naties zag hij niet alleen afhan gen van de mate waarin de le den de voorzieningen van het Handvest nakomen en in zijn activiteiten samenwerken, maar ook van de mate waarin de vol keren zich aan de gestelde idea len wijden. De tijd evenwel had in feite de taak van de Verenigde Naties moeilijker gemaakt dan destijds te San Francisco was voorzien, toen men daar twaalf jaar geleden het Handvest op stelde.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5