BEURSOVERZICHT De zwarte piraat Eric de Noorman Dinsdag 22 oktober 1957 TERNEUZEN. ZEEUWS i CONSULTATIEBUREAU VOOR ALCOHOLISME. HULST KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD IN SEPTEMBER OPNIEUW GESTEGEN nomen, die naar Antwerpen voer. Het wrak van de „Plan 5" ligt gedeeltelijk buiten de zwarte ton nen en levert gevaar op voor de scheepvaart. De eerste assistentie werd Verleend door het Neder landse motorschip „Aardenburg". Voorts waren van Terneuzen 2 sleepboten uitgevaren en van Breskens de reddingboot „Presi dent Wiersma". Doordat aanvankelijk niet be kend was of alle schipbreukelin gen gered waren, heeft het zoe- Ken vrij lang geduurd. De „Plan 5" is een heel nieuw schip, dat 300 brt meet en ver moedelijk thuishoort in Ham burg. De „Winnitou" meet 6554 brt. Te Antwerpen werd vernomen, dat de kustvaarder „Plan 5", onder bevel van kapitein Huss, gisteravod te half zeven de haven van Antwerpen was uitgevaren met een lading wol voor Ham burg. Ernstige auto-ongelukken nabï. het Zevenaardok. Auto van ter hulp snellende geneesheer op onbewaakte spoorwegovergang door die- sei-lokomotief gegrepen. Gistermorgen te negen uur had in de bocht bij het Zevenaardok een aanrijding plaats tussen een vrachtauto, bestuurd door G. M. F., wonende te Driewegen, rijden- Tijdens een bijeenkomst in de 1 schouwburg te Middelburg heeft de heer A. Schout, lid van Ged. Staten van Zeeland, maandag middag het Zeeuwse consulta tie-bureau voor alcoholisme in dienst gesteld. Dit consultatie bureau is het 17e bureau in Ne derland en tevens het laatste in de rij. De heer Schout wees er op, dat weliswaar het alcohol gebruik langzaam terugloopt, doch dat het gevaar niettemin gebleven is en dat het zelfs ern stiger is geworden omdat er met name in het verkeer veel min der ruimte is gekomen. Mr. Goedemans, die namens de minister van Justitie het woord voerde, bevestigde, dat het alcoholverbruik in Neder land sterk terugloopt, doch hij voegde daaraan toe, dat het aan tal "alcohol-patiënten nog onge veer 30.000 bedraagt. De weten schap is zich echter steeds meer en meer voor het alcoholpro bleem gaan interesseren en dit heeft mede ten gevolge gehad, dat er na de bevrijding tal van bureaus werden opgericht. Hij was van oordeel dat het Zeeuw se bureau de achterstand snel zal inlopen, juist omdat de acti viteit uitgebreid is over de ge hele provincie. De heer H. J. Krauweel, direc teur van het medisch consulta tiebureau voor alcoholisme in Amsterdam, hield hierna een causerie over het werk en de be tekenis van een consultatie bureau voor alcoholisme. DUITSE KUSTVAARDER OP DE SCHELDE NA AANVARING GEZONKEN. Maandagavond tegen half tien is op de Westerschelde nabij de Biezelingenplaat het Duitse kust vaartuig „Plan 5", waarschijnlijk door de Duitse tanker „Winni tou", aangevaren en gezonken. Alle opvarenden zijn gered en aan boord van de „Winnitou" ge- I Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met DIAMANTAIR DOOR VINGERVLUGGE DAMES BESTOLEN. Een diamantair uit Amsterdam- Oost is zaterdagmiddag beetge nomen door twee „dames" van naar schatting 35 a 40 jaar oud, die voorgaven van hem een aan tal losse briljanten te willen ko pen. Nadat zij twee oorbellen en een losse briljant hadden uitge- kozên, gaven zij hem 50 hand geld en vertrokken, zogenaamd de opening aan de vaste kant doch tegen het slot kwam hierin verandering in de vorm van la gere koersen, onder leiding van aandelen Koninklijke Olie, die door het buitenland werden aangehouden. Koninklijke Olies openden op 160.30, trokken daarna aan tot 160.80 waarop een reactie volgde tot 158.60. Slotkoers vrijdag J 159.60. De aandelen lagen toch nog bijna vijf gulden boven pariteit New York. Philips noteerden als hoogste prijs 241 en sloten een procentje lager waarmee per saldo nog een winst kon worden bereikt van drie procent. Unile vers 338V2 na 341 Vs, eveneens drie procent hoger. A.K.U.'s slo ten rond de 161 waardoor een verlies van twee procent moest worden geïncasseerd na een hoogste koers van 16314. K.L.M. prijshoudend zonder meer. De scheepvaarten zetten de week rustig in waafbij het me rendeel van de fondsen goed prijshoudend in de markt lagen. Ook hier was de handel van ge ringe betekenis. Indonesische fondsen eerder iets aangeboden en fractioneel lager. In de staatsfondsen was het zeer rus tig en de koersen bewogen zich binnen nauwe grenzen. Ten op zichte van vrijdag j.l. waren de veranderingen gering. Prolongatie 5 procent. 6% WONINGBOUWLENING Er bestond maandagmiddag voor de eerste verhandeldag in de 6 procent 25-jarige obligaties 1957, nationale woningbouwle ning, grote belangstelling ter beurze. Vrijwel de gehele mid dag werd gehandeld op een prijs van 100'/s procent, hetgeen een half procent hoger is dan de uitgifteprijs. De beurs werd maandagmid dag prettig verrast met een be zoek van Zijne Excellentie de minister van Financiën. Blijk baar gold dit bezoek als een dankbetuiging aan de beurs. Im mers, de inschrijving op de 6 procent woningbouwlening is niet alleen een financieel, maar vooral een psychologisch succes geworden. Er werd voor 394 mil joen gulden ingeschreven. Aan de oproep van de minister-presi dent om op deze lening in te schrijven, werd goed gehoor ge geven waardoor weer eens werd bewezen, dat het volk van een „klein" land „groot" kan zijn in daden, wanneer het om een na tionaal belang gaat. Doordat de handel in de wo ningbouwlening vrijwel alle be langstelling tot zich trok, ging er in de aandelen van de inter nationale waarden heel weinig om. De tendentie was hier bij De uitslag luidde Senioren: 1. Aardenburg 123 en 41 punten; 2. Sluis 115 en 40 pun ten. Junioren: 1. Oostburg 74 en 27 punten; 2. Sluis 64 en 28 punten; 3. Zuidzande 56 en 18 punten. Het tweede genoemde punten- aantal werd toegekend aan de commandanten. WETHOUDER VAN KAMPEN NAM ONTSLAG. De wethouder van openbare werken, gemeentebedrijven en huisvesting te Kampen, oe heer H. K., heeft vorige week ontslag genomen als raadslid en wethou der. De achtergrond van dit ont slag is, dat de wethouder enige tijd geleden aan een landelijk dagblad te Amsterdam een brief zond waarin hij mededeelde, dat op de dag dat de Commissaris aer Koningin in de provincie Overijssel een werkbezoek bracht aan Kampen, de gemeente-secre taris in gezelschap van een an dere Vooraanstaande Kampenaar naar de voetbalwedstrijd Neder landOostenrijk was gegaan. In het dagblad werd hierover een kort bericht opgenomen met een vermelding, dat „misschien" wel gebruik was gemaakt van een gemeente-auto. Bovenaan de bewuste brief was de naam ver meld van een referendaris uit Kampen. Door een samenloop van omstandigheden kwam deze zaak aan het rollen. Het dagblad stuurde namelijk een bedank briefje aan de Kamper referen daris, die voor esn raadsel stond en zich met de justitie in verbin ding stelde. Het onderzoek leid- Vierde Internationale Wallen- loop. De vierde uitgave van de Wal- lenloop rond de Hulsterse stads wallen oogstte een groot succes. De start alsmede de aankomst vond plaats op de Markt. Bij de senioren werd Hein Cujé van E.M.M. voor de tweede maal winnaar van de door het ge meentebestuur van Hulst ge schonken fraaie wisselbeker. Vanaf de start nam Cujé sa men met Roovers de leiding voor de 5000 meter. Beide lopers hebben de ganse wedstrijd be heerst. Om beurten lagen zij aan de leiding. In de laatste 100 meter nam Cujé de leiding nog maals over om deze niet meer af te staan. Hij won met een twintigmeter "voorsprong. Bij de B-junioren was het Kas Mulder die onbedreigd won vóór Leenhouts. Beide zorgden voor de mooie eindfaze in deze 2200 meter loop. Bij de A-junioren was het R. Mondeel die vanaf het begin aan de kop lag. Zijn overwin ning is geen ogenblik bedreigd geworden en dit stimuleerde zijn zelfverzekerdheid. Het prijsindexcijfer van het le vensonderhoud van hand- en hoofdarbeidersgezinnen, dat maandelijks door het Centraal bu reau voor de Statistiek wordt sa mengesteld op basis van 1951 100, steeg van medio augustus tot medio september jl. met 1 punt. Het indexcijfer exclusief de A.O. W. steeg van 118 naar 119 en het indexcijfer inclusief de A.O.W. van 123 naar 124. De voornaamste stijgingen de den zich in genoemde periode voor bij de niet-voedingsmiddelen. Zo liep voor de groep „woning" 't indexcijfer op van 131 naar 133 vooral als gevolg van een stijging van de indexcijfers voor vaste brandstoffen (winterprijzen) en bloemen. Voor kleding en schoeisel steeg het indexcijfer van 86 naar 88 wat geheel voor rekening komt van de kleding. Dit houdt voor een deel verband met de over gang van de zomerkleding op de winterkleding. De winterkleding is nl. t.o.v. de basisperiode 1951 duurder dan de zomerkleding. Daarnaast is er, ook ten opzichte van het vorige seizoen, een prijs stijging voor winterkleding te constateren. Bij de voeding vertoonden de in dexcijfers voor groenten en fruit een stijging, terwijl voorts voor eieren een prijsstijging werd waargenomen. Tegenover de genoemde stijgin gen stonden in de voedingssector prijsdalingen voor waterwitbrood, aardappelen, vlees en zoute ha ring. Bij de niet-voedingsmidde len daalde het indexcijfer voor persoonlijke en gezondheidszorg als gevolg van de opheffing van het zgn. tandartsenconflict. De prijsverhogende invloed, welke als gevolg van dit conflict in april j.l. in het prijsindexcijfer werd verdisconteerd, werd met de op heffing van het conflict teniet ge daan. BEURSINDICES. 17/10 18/10 21/10 Int. concerns 249.96 256.32 256.82 Industrie 132..53 132.66 133.15 Scheepvaart 132.59 134.89 133.22 Banken 106.40 106.40 107.22 Ind. fondsen 79.51 80.34 80.80 Algemeen 178.74 182.06 182.40 Philips INBRAAK OPGEHELDERD In tien dagen tijds heeft de re cherche de inbraak in het kle dingmagazijn van de N.V. H. V. aan de Hoogstraat te Rotterdam opgelost, die in de nacht van maandac 7 op dinsdag 8 oktober werd gepleegd. Zoals gemeld wer den zestien bontmantels gestolen met een totale inkoopwaarde van ongeveer 3266. De twee daders zijn de 22-jarige bijkok R. F. L. en de 22-jarige slager C. F. A. M. De gehele buit kon in beslaggeno men worden. In de nacht van donderdag 17 op vrijdag 18 oktober had men ge noeg aanwijzingen tegen de bij kok L. om hem aan te houden, maar hij ontkende in alle toon aarden. Bij hem thuis werden 3 van de gestolen bontmantels in beslag genomen. Hij vertelde ech ter ze van een zeeman gekocht te hebben. H. M. was daarbij gezegd dat de mantels gesmokkeld wa ren. Nog diezelfde nacht hadden de rechercheurs een jas in Vlaar- dingen achterhaald. Een vrouw, die geheel te goeder trouw was, had hem van L. cadeau gekregen. Men zette het onderzoek naar de resterende jassen voort en dit leidde tot de arrestatie van de slager op zaterdag j.l. Deze be kende t n laatste dat hij samen rnet L. de inbraak had gepleegd. In de bewuste nacht hadden zij de jassen iop een motorfiets naar een l^ergplaats, een kelder in het cen trum van de stad, gebracht, waar de rest van de buit werd gevon- Iden. 236 (239% Unilever 90. Vóór Eric kan r antwoorden, treedt I Winonah naar voren. „Mijn zoon schijnt zichzelf nog steeds als V rwuM één van deze zee- rovers te beschou- wen", zegt ze met /4y» A een mengeling van rA misprijzen en teder- j|"3— jl heid. „Deze piraten [|K ,H kunnen zich over- RlyjjJRÉS geven, jij niet. Jij kunt «jffi'iqa slechts pogen, terug SbKjJI te keren van je dwa- lingen. Breek met dit roversbestaan; breek met die mannen en O/])— tracht goed te maken LC_ wat je misdreef. Al leen dót heeft waarde!" Erwin buigt het hoofd. „Ge hebt gelijk", zegt hij zacht en verlegen. Dan wendt hij zich plotseling tot zijn aanvoerdeïs. „Ik doe afstand van alles! Van de burcht, van mijn schepen, mijn krijgers, mijn com mando, van..." hier hapert zijn stem even „...van mijn vrienden nimmer gemoord heeft. Ieder van dat. Maar behoudt tenminste de ons wist, dat „de Zwarte" wreedhe- vriendschap! Geef ons gelegenheid den meedogenloos strafte! Een ech- hierover te spreken met onze man- te piraat, een echte wreedaard was nen. Mogelijk keren ook wij terug, hij evenmin als wij". De hoofdman vrijwillig en als vrienden van Er- zwijgt even. „Het is wél, Zwarte", win!" zegt hij dan. „Ge breekt met het it leven van de zee. Ge doet afstand van alles, zegt ge. Wij eerbiedigen maar dit deert mij nu niet meer. Hoofdzaak is, dat ge getoond hebt een moedige „duivel", een be kwaam aanvoerder te zijn. Ik ben een oud man. De armoede in Noor wegen dreef mij tot dit bestaan ge lijk de mee;;ten van ons. Ik spreek thans voor uw zoon, heer", richt de oude zich tot Eric. „Weet, dat hij onder jullie. Kiest een nieuwe aan voerder. De Zwarte Piraat is niet meer! Er valt een doodse stilte. Dan treedt de oudste hoofdman naar voren. „Ge hebt onder valse vlag geva ren, zoon van de Noorman. Ge hebt ons dus altoos om de tuin geleid,

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2