BONN breekt met BELGRADO De toestand in het Midden-Oosten Strijd om Nieuw-Guinea op drie fronten Bespieden Amerikanen de Russische raketproeven van uit Turkije? Incident met een Jordaans vliegtuig Minister Hofstra over de woningwetlening Mislukte recordvlucht Nieuwe Aga Khan •gekroond HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN salms sobert" Frankertng bij abonnement: Terneuzen MAANDAG 2j OCTOBER 1957 12e Jaargang Nr 4198 WEST-DUITSLAND VERBREEKT OFFICIEEL DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET ZUID-SLAVIE Oost-Duitsland en de vluchtelingen Egyptische oorlogsschepen blijven in Syrië. Het artikel van Muggeridge over 't Britse koningshuis. STICHTING VAN DE ARBEID De ramp bij Valencia. Nederlandse zeelieden op Jamaica gearresteerd. Weer stakingen in Frankrijk Overstroming in Irak vergt slachtoffers. Turkse nota aan Egypte. De boodschap van koning Saoed aan president Koewatli. Gaitskell over het Midden-Oosten. Het voorstel van Pearson Turks blad beschuldigt Sow jet-Unie. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine A Ivertenties (géé> handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer De Bondsregering heeft zater dag de diplomatieke betrekkin gen met Zuid-Slavië afgebroken omdat volgens haar de erkenning van Oost-Duitsland door de Zuid- Slavische regering „een onvrien «lelijke daad is, die tegen de levensbelangen van het Duitse volk indruist". Dr Heinrich von Brentano, de YVestduitse minister-van Buiten landse Zaken, heeft zaterdag in Bonn aan de Zuidslavische am bassadeur, Kveder, een nota overhandigd waarin de betrekkin gen worden opgezegd. Hij ver klaarde daarna tegenover de pers, dat Frankrijk de Westduitse be langen in Belgrado zal beharti gen. Hermann Matern, een lid van het politieke bureau van de Oostduitse communistische par tij, heeft in het partij-orgaan „Neues Deutschland" straffere maatregelen aangekondigd om te voorkomen, dat Oostduitsers naar de Bondsrepubliek vluch ten. Hij pleitte voor een grotere activiteit van de Oostduitse com munistische partij op dit punt en verlangt van haar dat zij zich van nu af voor „elk individueel geval interesseert". In het bijzon der richtte Matern zich tot de ar beiders, die „uit kortzichtigheid en egoïstische motieven de wijk willen nemen naar West-Duits- land". De Egyptische oorlogsschepen die op het ogenblik in Syrië zijn, zullen tot nader order daar blij ven, zo heeft het Syrische opper bevel zaterdag bekend gemaallt. De Britse journalist Malcolm, Muggeridge, die zaterdag per vliegtuig uit Londen in New York is aangekomen, heeft al daar verklaard dat de „buitenge wone hysterie", waartoe zijn ar tikel in 't Amerikaanse tijdschrift „Saturday Evening Post" over 't Britse koningshuis aanleiding had gegeven, hem meer geschokt had dan de ontploffing van een waterstofbom. Hij zei 't bewuste artikel reeds negen maanden, voor er enige sprake was een bezoek van het Britse koninklijke paar aan de Verenigde Staten, aan de „Satur day Evening Post" te hebben ge zonden. Muggeridge noemde de monar chie een bijzonder nuttige instel ling. „Ik zal de laatste zijn die haar afgeschaft zou willen zien". Ook zaterdagavond werd Mug geridge voor de Amerikaanse te levisie geïnterviewd. De vraag: „Heeft Engeland werkelijk be hoefte aan een koningin?" (de titel van zijn gewraakt artikel in de „Saturday Evening Post") be antwoordde Muggeridge met na druk bevestigend. De uitzending werd over de gehele Verenigde Staten gerela- yeerd. Alleen de Washingtonse studio had geweigerd het pro gramma over te nemen. (Daar zaten de Britse koninklijke gas ten zaterdagavond aan een statie banket met president Eisenho wer.) Hij voegde hieraan toe, dat de kwestie van ae economische be- ireKKingen tussen de Bondsrepu bliek en zuia-biavië nog open is, doch dat 't besiuit van ue Bonds regering ae bes.aanae overeen komsten met beëindigt. (Vorig jaar hebben de Bonds- repubheK en Zuiü-Siaviè overeen- Komsten getekend, waarDij de Bondsregering een kreenet van 240 miljoen mark voor 9t) jaar besemkuaar steiae en voorts be talingen tot een bedrag van 60 miljoen mark beiooidei. Le Zuiaslaviscne amoassadeur verklaarde, toen men nem vroeg of net veroreken van ue diploma tieke betrekkingen invloed zou heooen op de economische over eenkomsten: „Neen, een overeen komst blijit een overeenkomst". De amuassaueur las voor ver slaggevers een verklaring voor die mj in antwoord op de Wesc- uuitse nota van vijl pagina's had aigeiegü. Daarin worut gezegd, dat ae wereldopinie deze breuk niet zou kunnen zien als bijara- ge aan de hereniging van Duits land, doen dat zij de breuk zou beschouwen als een poging om het Duitse vraagstuk liever „door zinneioze druk dan door verzoe ning" op te lossen. Le fractieleider van de Chris ten-democratische unie, Krone, juichte het besluit van de Bonds regering toe als „zeer belangrijk voor het Duitse vraagstuk". Maar de plaatsvervangende fractieleider van de liberalen, Mende, meende, dat de regering „zienzelf in een impasse heeft ge manoeuvreerd, waaruit zij zich moeilijk zal kunnen bevrijden". De socialistische oppositie meende dat de „harde koers" van de regering de kansen op hereni ging van Duitsland verminderd had en 'e Bondsrepubliek in een politiek niemandsland had ge- oracht. Dr Von Brentano verklaarde zaterdag op een perscomerentie, uat ais de Bondsrepubliek slechts tegen de erkennmg van Oost- uunsland door Zuid-ilavië gepro testeerd zou hebben, dit be schouwd zou zijn als aanvaarding van de Russische „telling dat ei twee Duitse staten zijn en dat Duitsland niet door vnje verkie zingen, maar door onderhandelin gen tussen deze twee staten ver enigd moet worden. De Zuidslavische regering heeft zaterdagavond te Belgrado medegedeeld dat zij de Westduit se beslissing tot verbreking der diplomatieke betrekkingen met Zuid-Slavië als een „vijandige uaad" beschouwt. In een speciale, door het Zuid slavische ministerie van Buiten landse Zaken uitgegeven verkla ring, wordt gezegd, dat een „der gelijke eenzijdige en willekeurige daad niet gebruikelijk is in de be trekkingen, die de landen in vre destijd met elkaar onderhouden". Verklaard wordt, dat West- Duitsland „druk op Zuid-Slavië uitoefent, teneinde de Zuidslavi sche politiek te beïnvloeden", het geen als een „ontoelaatbare in menging in de Zuidslavische bin nenlandse aangelegenheden" wordt beschouwd. „Een dergelijke Westduitse po litiek is niet in overeenstemming met het handhaven van de vrede, het bevorderen van de internatio nale samenwerking en de begin selen van het handvest der Ver enigde Naties. Het soevereine en onafhankelijke Zuid-Slavië neemt zijn beslissingen die niet op een dergelijke wijze kunnen worden beïnvloed, zelfstandig. Het Westduitse optreden geldt een land, dat in de twee wereld oorlogen het meest van agressie te lijden heeft gehad. De Zuidslavische regering be treurt het, dat West-Duitsland, gemeend heeft in zijn internatio nale betrekkingen gebruik te moeten maken van in onbruik geraakte en negatieve handelwij zen, gegrondvest op een politiek van geweld en druk, en met het doel inwilliging te verkrijgen van politieke verlangens", aldus dt verklaring van het Zuidslavi sche ministerie van Buitenlandse Zaken. KVEDER VERTROKKEN. De Zuidslavische ambassadeur te Bonn, Kveder, is zondagoch tend, na het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tus sen West-Duitsland en Zuid-Sla vië, per auto uit Bonn naar Bel grado vertrokken. Zijn echtgeno te volgt hem binnen enkele da gen. Radio-Moskou heeft in een commentaar op het afbreken der betrekkingen gezegd dat- het be staan van twee Duitse staten een historisch feit is dat niet voorbij gegaan kan worden. In dezelfde zin liet een woord voerder van het Oostduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zich uit. d«kopp»r»W WaporttcocM morb 16 brwwtWjjfroat 9 I*fMUZ*0 erug uit parijs, met de nieuwste •ariatie's op de moderne haar mode „belle amie". Zaterdagochtend is het bestuur van de Stichting van de Arbeid weer bijeen geweest, ter voort zetting van de discussies over de sociaal-economische toe stand. De besprekingen in de boezem van het bestuur zijn nog niet ten einde. Ze zullen op 31 okto ber worden voortgezet. Hoewel Turkije wordt verwe ten dat het een aanval op Syrië zou voorbereiden, is het land momenteel zonder hoogste lei ders voor zijn strijdkrachten. Al enige tijd hebben de hoogste Turkse stafofficieren hun ont slag verkregen om deel te kun nen nemen aan de verkiezings campagne voor 610 zetels in de nationale vergadering, die de volgende week ten einde zal zijn. De chef-staf Tunaboylu en de opperbevelhebbers van de drie wapens staan allen kandidaat voor de democratische partij van premier Mendérès. Men ziet in deze ontslagen een doeltreffend antwoord op de Rus sische aantijgingen dat Turkije na de verkiezingen op 27 oktober Syrië zou willen aanvallen. De gespannen toestand vindt in Turkije zelf geen merkbare weerslag en maakt evenmin deel De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Soeban- drio, heeft zaterdag verklaard, dat de Indonesische strijd om Nieuw-Guinea op drie fronten moet worden gestreden: 1. In Indonesië, 2. in Nederland en 3. in de Verenigde Staten. Mr. Soebandrio is vrijdagavond uit New York in Djakarta terug gekeerd na de Indonesische dele gatie bij de Ver. Naties te hebben geleid. Hij werd op het vliegveld Kemajoran verwelkomd door een menigte van honderden jongeren, die uitriepen: „West-Irian moet terug" en „Lang leve Soeban drio" Soebandrio verklaarde bij aan komst goede vooruitzichten te zien voor de Indonesische natio nale aanspraken op Nieuw-Gui nea bij de komende behandeling Volgens het Amerikaans tijd schrift „Aviation Week" hebben de Verenigde Staten meer dan 2 jaar lang de proeven met Russi sche raketten gevolgd door mid del van radar- en andere appara ten, die in Turkije stonden opge steld. In diplomatieke kringen, aldus het blad, beschouwt men dit als één van de redenen, waarom de Russen, die van deze bespieding op de hoogte zijn, Turkije onder Volgens een te Amman gepu bliceerd communiqué heeft een Israëlisch jachttoestel zaterdag namiddag het vuur geopend op een Jordaans transport-vliegtuig dat zich, op weg naar Cairo, bo ven de Golf van Akaba bevond. Er was niemand gewond volgens het officiële communiqué, dat 't incident echter wel van belang noemt. Jordaanse artillerie opende on middellijk het vuur op het ge vechtsvliegtuig en dwongen het De minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra, heeft zater dagavond in het N.T.S. journaal een verklaring afgelegd over de woningbouwlening. De minister zeide met het resultaat bijzonder verheugd te zijn, een resultaat, dat de verwachtingen van de re gering ver heeft overtroffen. „Het slagen van deze lening", aldus de minister, „is van grote betekenis voor het financieel be leid van de regering en voor de financiële verhoudingen in ons land. De woningbouw neemt in ons denken een grote plaats in, maar er is bijzonder veel geld voor nodig. Het gevolg van deze lening is nu, dat in 1958 het rijk dit geld voor zijn rekening zal nemen. Voor 1957 moet hierin nog wor den vooralen. Het stegen yen de lening betekent, dat de reeds aan gevangen en nog aan te vangen woningbouw in 1957 kan worden gefinancierd". Als oordeel van het succes noemde de minister in het bijzon der het duidelijke besef van het Nederlandse volk voor het belang van het voortzetten van de wo ningbouw. Hij zeide in dit ver band verheugd te zijn, dat «zo'n groot aantal kleine inschrijvin gen was binnengekomen. „Na. tuurlijk rijst nu de vraag", zo ging de minister voort, „of nu al. le moeilijkheden achter de rug zijn. Dat is bepaald niet het ge. val. In 1958 zal het rijk de wo ningbouw betalen, maar behalve woningen zijn er ook wegen no dig, straten, rioleringen en scho- len. Daartoe zal de Bank van Ne derlandse gemeenten met rente- spaarbrieven komen. Ik hoop van harte, dat ook deze lening hetzelfde succes zal hebben. zijn aanval te staken, aldus het communiqué. Het Jordaanse vliegtuig was verscheidene minuten lang be schoten. Even later verschenen twee Israëlische toestellen op de plaats van het incident en vielen de Jordaanse stellingen op de grond aan. Er is geen melding gemaakt van verliezen. De Jordaanse autoriteiten heb ben een krachtig protest bij de wapenstilstandscommissie inge diend en om. een onderzoek ge vraagd. Aan boord van het Jor daanse vliegtuig bevonden zich vijf Amerikanen en een Italiaan se geestelijke. Een Israëlische militaire woord voerder heeft zondagochtend ver klaard dat een Jordaans vlieg tuig, op weg van Amman naar Cairo, zaterdagnamiddag het Is raëlische luchtruim heeft ge schonden. Toen een Israëlisch vliegtuig er op af ging vloog het Jordaanse toestel over de grens terug. Een groep van de ontwape ningscommissie der Verenigde Naties is zondag uit Jeruzalem naar Akaba vertrokken om een onderzoek in te stellen. Volgens de laatste cijfers zijn er 68 mensen om het leven geko men in Valencia en omgeving tengevolge van de overstroming van de Turia. De Spaanse regering heeft een bedrag van circa 1Vt miljard gul den uitgetrokken door het herstel van oude woningen, de bouw van nieuwe en het herstel van de land- en tuinbouw in de getroffen gebieden. Ongeveer een zelfde bedrag zal zij ter beschikking stellen voor de ontwikkeling van nieuwa cultures in deze gebie den. militaire en politieke druk heb ben geplaatst. De Amerikaanse geheime dienst die zich bezig houdt met raket ten, beschikt over aradrappara- ten met een werkingsbereik van 1.600 kilometer. Deze apparaten stonden te Samsun aan de Zwar- te-Zeekust en werden door bur gers bediend. Uit de waarnemingen blijkt, dat de Russen in 1956 zfjn over gegaan van proeven met'raketten op ongeregelde tijdstippen tot het lanceren van vijf raketten per maand. Dit zou erop duiden, dat de Russen typen beproeven, die in produktie zijn genomen. Verder is, aldus „Aviation Week", gebleken, dat de Russen tegen het einde van het vorige jaar begonnen zijn met het lan ceren van intercontinentale raket ten, waarvan enkele een afstand van 6.500 km zouden hebben be reikt. Op het gebied van deze raket ten zouden de Russen nog twee of drie jaar van operationeel ge bruik verwijderd zijn. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft zondag geen com mentaar op dit bericht willen ge ven. Negentien Nederlandse beman ningsleden van het Liberiaanse vrachtschip „Oceanic" zijn door de Britse politie op Jamaica gear resteerd, toen het schip het eiland aandeed, aldus is zondag uit Ge orgetown in Brits-Guyana ge meld. De zeelieden worden ervan be schuldigd de kapitein, de Ameri kaan Emil Chaki, en een officier met de dood te hebben bedreigd toen het schip zich op de Atlan tische Oceaan bevond. De reden van deze ooging tot muiterij is niet meegedeeld. De negentien zeelieden zullen door de Britse autoriteiten naar Nederland worden teruggezon den. Het personeel van de Franse spoorwegen zal vrijdag a.s. 24 uur staken. De staking is zater dag uitgeroepen door de Katho lieke en de communistische vak bond uit protest tegen de volgens de vakbonden te langzame voort gang bij de onderhandelingen over de lonen. van deze kwestie in de algemene vergadering. Overste Pamurahardjo, voor zitter van de semi-officiële jeugd beweging zeide, dat de Indonesi sche jeugd „de oorlog heeft ver klaard aan alle Indonesiërs, die het niet eens zijn met de strijd om Nieuw-Guinea". Hij deelde mede, dat nog steeds groepen de strijd belemmeren. „Niet alleen in West-Irian, maar ook in Djakarta op de mini steries en onder de jeugd kan men verraders aantreffen", zeide hij. Len speciale commissie voor het organiseren van een „Nieuw- Guinea-campagne" heeft vrijdag de mogelijkheid besproken van het samenstellen van een witboek over Nieuw-Guinea en het uit geven van speciale Nieuw- Guinea postzegels. De Indonesi sche dagbladen zal worden ver zocht ruimte te reserveren voor tenminste één artikel over Nieuw-Guinea per week. Naar aanleiding van de verkla ring van Soebandrio in de Ver. Naties, dat Indonesië gedwongen zal zijn een andere koers te vol gen indien de Ver. Naties er niet in zouden slagen een bevredigen de regeling voor de kwestie Nieuw-Guinea tot stand te bren gen, schrijft het nationalistische blad „Suluh Indonesia": Dit kan betekenen het gebruik van ge weld, maatregelen tegen Neder landse ondernemingen in Indone sië en voorts verbetering van de omstandigheden in de Indonesi sche provincie West-Irian om het volk van Nieuw-Guinea het ver schil te tonen tussen het leven in een vrije wereld en in een Neder landse kolonie. Het nationalistische blad „In donesian Observer" schreef zater dag naar aanleiding van verkla ringen, die een verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Nederland beogen indien de Ver. Naties geen oplossing vinden voor de kwestie Nieuw-Guinea, dat gezien de huidige moeilijke economische positie van het land „het thans nog niet mogelijk lijkt aan een dergelijke radicale han deling te denken." In de 400 kilometer ten noord oosten van Bagdad gelegen stad Soeleimania zijn bijna vijftig hui zen, waarvan de fundamenten door overstromingswater onder mijnd waren, ingestort. Hierbij zijn 32 personen om het leven ge komen en vele gewond. uit van de verkiezingscampagne. De kiezers interesseren zich meer voor binnenlandse vraag stukken als de koffieschaarste en het tekort aan medicijnen. Radio-Moskou waarschuwde Turkije zaterdagavond dat het „vooral Turkije zou zijn, dat in de vlammen van een eventuele wereldoorlog, die dank zij Turkije zelf zou uitbreken, ten onder zou gaan". Turkije werd opnieuw aangeraden zijn troepen van de grens met Syrië terug te trek ken. „De kwestie Cyprus en de communistische infiltratie in Sy rië hebben ons onder meer aan leiding gegeven de datum van de verkiezingen te vervroegen", heeft donderdag premier Mende- res van Turkije op een verkie zingsbijeenkomst verklaard. „In deze kritieke tijd voor onze bui tenlandse politiek is het belang rijk, dat het volk opnieuw zijn vertrouwen in de regering uit spreekt", zei hij. Een andere reden voor de ver vroegde verkiezingen was de noodzaak een einde te maken aan de „lastercampagne van de oppositie". Turkije heeft Egypte een nota gezonden waarin het verzekert, niet van plan te zijn Syrië aan te vallen, aldus is zondag in Cairo officieel medegedeeld. De nota, die zaterdag door de Turkse zaakgelastigde aan het Egyptische ministerie van Bui tenlandse Zaken was overhan digd, bevatte ook de verzekering dat de Turkse regering vriend schappelijke gevoelens koestert jegens Egypte. Zaterdagavond is te Damas cus van welingelichte zijde ver nomen dat de persoonlijke bood schap van koning Saoed aan pre sident Koewatli van Syrië, een aanbod bevatte tot bemiddeling bij de president van Turkije, ten einde vermindering te brengen in de „spanning, die is ontstaan door 't samentrekken van Turk se troepen nabij de Syrische grens". De boodschap is vrijdag j.I. door de ambassadeur van Saoedi- Arabië te Damascus aan presi dent Koewatli overhandigd. Volgens 'n Libanees blad heeft koning Saoed in zijn kort gele den aan de Turkse president ge zonden boodschap eveneens zich bereid verklaard, zijn goede diensten aan te bieden aan Syrië en Turkije. President Bayar had geantwoord, zich geheel te ver laten op koning Saoed bij de be oordeling van de situatie. De Britse LaboUrleider Hugh Gaitskell heeft zaterdag in Bris tol gepleit voor een snel onder zoek in het TurksSyrisch grensgebied door Verenigde Na ties-waarnemers. Dan zal blijken of de kwestie een Russische pro pagandastunt is of dat er werke lijk oorlogsgevaar bestaat. In het laatste geval zou men eenhe den van het V. N.-leger uit Sinai naar het grensgebied tussen Tur kije en Syrië moeten overbrengen om de vrede te bewaren, zo meen de hij. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, heeft zijn instemming betuigd met het voorstel van de Canadese oud minister en Nobelprijswinnaar Pearson om troepen van de Ver enigde Naties naar de Syrisch- Turkse grens te sturen. Casey is in Saigon voor de ver gadering van vetegenwoordigers van de landen-leden van het Co- lomboplan die heden begint. Het Turkse blad „Djoemhor- yet" beschuldigt de Sowjet-Unie ervan, een aanzienlijk troepen macht bij de Russisch-Turkse grens samen te trekken. Het blad is van mening, dat als de Verenigde Naties de Turs-Syri- sche kwestie behandelen ook „de gevaarlijke toestand aan de TurksRussische grens" ter sprake moet worden gebracht. Er zou een internationaal onderzoek ingesteld moeten worden naar „deze twee nauw met elkaar sa menhangende vraagstukken". Een poging van de Amerikaan se vlieger Bill Wyatt, om met een één-persoonsvliegtuigje zonder tussenlanding van Galveston in Texas naar Rome te vliegen, is geëindigd met een noodlanding op zee in de Golf van Biscaje. Wyatt kon worden gered door 'n Spaan se vissersboot, die hem aan boord en zijn vliegtuig op sleeptouw nam. In La Coruna waar hij aan land werd gebracht, verklaarde Wyatt, dat hij op het laatste deel van zijn vlucht over de Atlantische Oceaan met storm te kampen had gehad. Er zette zich ijs'af op de vleugels van zijn toestel, waar door hij steeds meer hoogte ver loor. Hij had nog geprobeerd ra diocontact te krijgen met het vliegveld van Santiago de Com- postella, doch dat mislukte. Zijn toestel kwam op circa 50 km uit de kust in zee neer, vlak bij de vissersboot Virgen del Buen Con- sejo, die hem gered heeft. Het bericht dat Wyatt gered was, maakte een einde aan uitge breide naspeuringen van red dingsvliegtuigen, die zaterdag ochtend gealarmeerd waren toen radio-Bordeaux het contact met Wyatt verloren had. In zijn laat ste bericht had hij gezegd, dat hij moest landen. De 20-jarige prins Karim is zaterdag in Dar Es Salaam ge kroond als 49e iman van de Mo- hammdaanse Ismailieten. Tijdens een schitterende plech tigheid die door 20.000 gelovigen werd bijgewoond, ontving hij de kenteken van zijn waardigheid als geestelijk leider van 20 mil joen Ismailieten. In een toespraak na zijn kro ning verklaarde de nieuwe Aga Khan, dat de Ismailieten zich moeten vereenzelvigen met Tan- ganjika en met alle andere ge meenschappen moeten samen werken voor de verdere ontwik keling van het land. Hij waarschuwde evenwel, dat de materiële vooruitgang van het atoomtijdperk ook vele moei lijkheden met zich mee brengt. Opvoeding en onderwijs is nu be- langrijker dan ooit te voren. Daarbij moet men niet alleen aan de scholen denken, doch ook aan de pers, de radio, de film en in het bijzonder de televisie. Vele hoog ontwikkelde landen ondervinden tot hun nadeel, al dus de nieuwe Aga Khan, dat de beheersing van fysieke krachten door de mens zijn heerschappij over zich zelf ver vooruit is. Prins Karim zat tijdens de plechtigheid op de zetel waarop in 1946 zijn grootvader gezeten had toen hij zijn gewicht in dia manten kreeg ter gelegenheid van zijn diamanten jubileum. Onder de vele gasten bevonden zich de weduwe van de overleden Aga Khan, prins Ali en prinses Joan Ali Khan (vader en moeder van de nieuwe leider) en de Brit se minister van Koloniën, Len- nox-Boyd. Wyatt wilde met zijn vlucht van Galveston naar Rome, een af stand van ruim 9.000 km, het we reldrecord breken dat de Ameri kaan William Odom in 1949 had gevestigd met een solovlucht van Honoloeloe naar New Yersey, een afstand van bijna 8.000 km. Nadat in de loop van zaterdag een zone met veel bewolking en regen ons land gepasseerd was, begon koudere lucht met opkla ringen ons land binnen te drin gen. Daar er bovendien weinig wind was kon in de nacht van za terdag op zondag de temperatuur bij heldere hemel flink dalen, op sommige plaatsen tot 2 3 gra den, waarbij op de grond 't vries punt werd bereikt. In deze koude lucht kwamen echter vooral langs de kust ook buien voor, die soms vergezeld gingen van onweer. Zondagavond begon de bewolking en de wind weer toe te nemen op de nadering van een front over Engeland, be horende bij een depressie nabij IJsland. In de avond bereikte de regen de kust. Het front wordt opnieuw gevolgd door koude on stabiele lucht waarin naast bui en ook opklaringen voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Wisselvallig weer Enkele opklaringen maar ook hier en daar buien. In het zuiden van het land echter aanvankelijk nog zwaar bewolkt. Ongeveer ae- zelfde temperaturen als gisteren. Matige tot krachtige en langs de kust krachtige tot harde wind tussen zuidwest en west. DINSDAG 22 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 0.32 12.48 Terneuzen 1.07 1.23 Hansweert 1.47 2.03 Walsoorden 1.57 2.13 ZON MAAiN op onder op onder Okt. 21 7.17 17.36 4.54 16.34 22 7.18 17.34 6.16 17.03 23 7.20 17.32 7.38 17.36 24 7.22 17.30 8.56 1814

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1