Rusland «maant», Rusland maant Turkije. Amerika maant Rusland mi Turkije antwoordt Syrië MacMillaos reis naar Amerika Algemene Vergadering der V. N. zal Syrische klacht bespreken Formateur Pinay verslagen Het Britse koninklijk bezoek aan de Verenigde Staten Onbekende duikboten bij Newfoundland HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Het is toch wel een bijzondere wereld waarin wij leven, al zullen velen van ons menen, dat het geen prettige we reld is. Een aantal mensen kijkt, althans zo lang het duurt, naar de aardsatelliet, de kunstmaan, die het zo „vreed zame" Rusland heeft opgelaten. De gevoelens zullen ver schillend zijn, maar een begrijpelijke mate van bewonde ring gaat er achter schuil. Teleurgesteld. Turkije tussen twee vuren Van Duitsland tot San Marino GROOT SUCCES VAN DE NATIONALE WONINGBOUW LENING PROCUREUR- GENERAAL BIJ DE HOGE RAAD BENOEMT llllllllilllltf De Franse kabinetscrisis De laatste van de vijfling van Toulon overleden Galadiner op het Witte Huis Brief van Saoed aan Turkse president Turkije heeft geen bezwaar tegen onderzoek. EEN REMBRANDT ONTDEKT ")oor de zondag DEDIJER BRITSE UITNODIGING VOOR EISENHOWER NIEUWE OVERSTROMINGEN IN SPANJE ALARMTOESTAND OP CYPRUS Amerikaanse oorlogsschepen in Ismir Het nummer van heden telt 10 pagina's. op onder op onder Okt. 19 7.13 17.40 2.10 15.40 20 7.15 17.38 3.31 16.07 21 7.17 17.36 4.54 16.34 22 7.18 17.34 6.16 17.03 hankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur T. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nfi 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand f 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJ ZATERDAG 19 OCTOBER 1957 12e Jaargang Nr 4197 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A ivertenties fgéé-r handelsadver. tenties): 5 regels ƒ1,Tedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 ïiurj Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Desondanks meent men in Frankrijk, hoewel de toestand er economisch met de dag moeilij ker wordt, en het geschil terzake van Algiers zich merkbaar uit strekt ook over de betrekkingen tot Tunis en Marokko, dat er alle tijd is om de politieke partij geschillen te betrekken in de wel licht niet moeilijkste, maar toch zeker meest betekenisvolle crisis, die president Coty krijgt op te lossen. Mollet nam de kabinets formatie met tegenzin aan; Plé- ven deed een vergeefs beroep op eenheid; daarna is nu het woord aan Pinay, de man met een be trekkelijk kleine rechtse groep, die aan Mollet een week tevoren medewerking weigerde tot de eenheid. Wat nu? De Fransen zijn on zeker over wat de betekenis is van de aardsatelliet Spoetnik. Zij waren er het eerste bij om te constateren, dat zijn levensloop rond de aarde ging verslappen. Toch zijn de Britten meer te leurgesteld door deze Russische overwinning in het heelal. De Engelse pers spreekt van gebrek aan samenwerking, door Amerika getoond, wijl het nog altijd de MacMahon-wet, die mededelingen aan vreemdelingen verbiedt, niet heeft opgeheven. Het is voor Engeland de tveek der congressen geweest; dat van Blackpool, waar Bevan de eigen aardige ommekeer maakte inza ke de noodzakelijkheid van atoombewapeningen; dat van de conservatieven te Brighton, waar MacMillan zich een goed leider heeft getoond, die de ontevreden heid zoveel mogelijk tot staan heeft gebracht. Het lijkt dat La bour het gebrek aan realisme van de Duitse partjigenoten, dat deze zo duur te staan is geko men, heeft overgenomen. Met dit al, kunstmaan of geen kunstmaan, Verenigde Naties of geen Verenigde Naties de spanning blijft. Een onderhoud, waartoe Dulles, overigens wel laat, Gromyko uitnodigde, heeft vier uren geduurd, maar blijk baar weinig opgeleverd. Integen deel, in zijn rede b'j de algemene beschouwingen iq de Verenigde Naties heeft Gromyko de deur voor verdere onderhandelingen bijna geheel dichtgeslagen. Ook voor het nieuwe plan der Weste lijken, waaraan door Nederland wordt medegewerkt, en dat de steun heeft van de voorzichtige, met algemene stemmen herkozen secretaris-generaal Hammar- skjoeld, die zodoende 7 nieuwe jaren in zijn functie blijft beves tigd. Weldra Amerika Rusland zit hoog te paard; het voelt het psychologisch voordeel, dat het met zijn voorsprong in de Westelijke landen heeft geboekt. Maar de Verenigde Staten wer ken in gelijke richting, en het zou wel eens kunnen zijn, dat technici de prestaties van Ame rika hoger beoordelen van die van Rusland. Washington heeft het bezoek van Zjoekof ongewenst geacht. Deze is nu naar Belgrado gegaan en heeft er met Tito gesproken, hetgeen weer aanleiding geeft te geloven aan een veranderde po litieke instelling van de maar schalk. Maar deze heeft niette min het via Roemenië door Rus land gelanceerde voorstel tot een nieuwe Balkanbond op hoffelijke, maar toch vrij besliste wijze van de hand gewezen. Tito's voorma lige strijdmakker Djilas heeft 7 jaren gekregen voor het nieuwe boek dat hij geschreven heeft. Hij heeft het geheim proces, voor zover daarvan berichten bekend zijn geworden, bij uitstek waar dig doorstaan. Dat Tito geen nieuwe Balkanbond wenst, ligt uiteraard in het feit, dat het Griekenland en Turkije niet voor het hoofd wil stoten. Het zou dan alle Amerikaanse steun missen, en Tito weet ten opzichte van Amerika en Rusland wel te wik ken en te wegen. Het eigenaardige is intussen dat Turkije thans het doelwit is van de schriftelijke agressie, die Chroesjtsjef over geheel de we reld pleegt. Hij doet inderdaad bedenkelijke uitlatingen. Zo be denkelijk, dat men geneigd is te vragen of de wellicht voortij dige opstijging van de kunst maan ook verband houdt met de zichtbare mislukking, die zijn vijfjarenplan in Oost-Siberië, aanvankelijk in een zevenjaren plan omgezet, is ten deel geval len. Daarmede houdt natuurlijk de wijziging van krachtsinspan ning, die van Tsjechoslowakije wordt verlangd, weer nauw ver band. De speech van de vertegen woordiger van koning Saoed in de Verenigde Naties wekte ver wondering, ja, ontsteltems, om dat zij ook tegen Amerika ge richt was. Maar misschien ziet Saoed, die na zijn z.g. operatie in Zwitserland zeer actief is, in een dergelijk optreden de enige mogelijkheid om de Arabische eenheid te herstellen. Als men in dit verband de wat verrassen de landing van het overigens klein aantal Egyptische troepen in Noord-Syrië beschouwt, krijgt dit meer de indruk van ontspan ning dan van verder door Rus land gedreven spanningen. Jor danië en Libanon zijn door Sa oed gerustgesteld, en Irak. on danks de tijdelijke moeilijkhe den die het met de olie heeft, is er aan te pas gekomen. Merkwaardig is inderdaad, dat Rusland de aandacht van eigen agressie tracht af te lei den door zich dreigend jegens Turkije te uiten, dat er niet aan denkt zijn militaire maatrege len te verzachten. Dit alles dan ken wij aan het feit, dat ook in het Nabije-Oosten Eisenhower en Dulles te laat, te onduidelijk zijn opgetreden. Het is hetzelfde als in Little Rock met, de neger kinderen, waar het. gebrek aan presidentiële kracht naar bui ten is uitgegroeid tot een schan- Een woordvoerder van het Foreign Office" heeit vrijdag in Londen, naar aanleiding van de reis van premier MacMillan naar Washington, verklaard, dat er geen aanwijzingen zijn dat me.i een conferentie van Amerika en Engeland met de Sow jet-Unie kan verwachten. MacMillan zal dinsdagavond uit Londen vertrekken. Eerst zal hij op het vliegveld van Lon den nog aanwezig zijn om ko ningin Elizabeth en prins Philip te verwelkomen, als zij van hun reis naar Canada en de Ver. Sta ten terugkeren. In gewoonlijk goedingelichte kringen in Londen is vrijdag ver nomen, dat bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland waar schijnlijk volgende maand naar Londen zal komen voor bespre kingen met premier MacMillan over de huidige wereldproble men. (Donderdag is in Londen be kendgemaakt, dat MacMillan ver wacht dat zijn bespreking met Eisenhower er een zal zijn van een reeks samenkomsten „mot onze Amerikaanse vrienden en met andere bevriende regeringen in de komende maanden".) In Washington verwacht men, dat de besprekingen van Eisen hower met MacMillan het begin van een nieuw tijdperk van ge allieerde samenwerking op het gebied der kernenergie en ge leide projectielen zal inluiden. Eisenhower zou niet slechts een AmerikaansBritse samen werking, doch een samenbren gen van de kennis van alle Navo-landen op dit gebied wen sen. daal, dat Amerika's naam geen goed zal doen. In Duitsland gaat de gang van zaken vrij ongestoord. Ade nauer beheerst de nieuwe kabi netsvorming, waarin de Duitse partij wat kleiner deel krijgt dan zij bij hoger stemmencijfers had kunnen verwachten. De boosheid tegen Rusland is weer vergroot door de valuta manipulatie in Oost-Duitsland, waarvan opnieuw de kleine be zitters de dupe zijn geworden. Berlijn overweegt blijkbaar ern stige een nieuwe politiek tegen over de oostelijke buurstaten, waarbij Polen het eerst aan de beurt zou zijn. En dit ondanks de moeilijkheden, die zich tegen Gomoelka hebben afgespeeld en nog eens weer hebben doen zien hoe uiterst précair de positie is, die hij inneemt. Inmiddels is de Euromarkt, ook dank zij het votum van on ze Tweede Kamer, een stap na der tot de verwezenlijking geko men. Maar Canada heeft zich op de conferentie van- de minis ters van het gemenebest vrij duidelijk gekeerd tegen een vrij handelszone en wil eigen ver bindingen met het westen. Ko ningin Elisabeth is enthousiast in Canada ontvangen, en het gerucht loopt reeds dat prinses Margaret wel eens de volgende gouverneur-generaal van Enge land zou kunnen zijn. Verder leert de wereld uit Ar gentinië hoe moeilijk het is om terug te keren tot de demokra- tie wanneer men deze verlaten heeft, dit ook voor een klein land als San Marino, dat on evenredige grote aandacht in de afgelopen dagen verkeeg. Maar de rust blijkt ook daar nu hersteld. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) De N.V. Bank voor Nederland se gemeenten deelt mede, dat volgens voorlopige telling voor ruim 385 miljoen gulden op de nationale woningbouwlening, waarvoor de inschrijving vrijdag openstond, is ingeschreven. De bank is voornemens het te aanvaarden bedrag vast te stel len op het totaal ingeschreven bedrag, zodat bij de t.oewijzin geen reductie zal worden toeg past. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft met 66 stemmen voor, geen tegen en één onthouding, besloten als punt van behandeling op haar agenda te plaatsen „klacht over bedreiging van de Syrische vei- Bij Kon. Besluit is met ingar van 1 november a.s. benoem tot procureur-generaal bij d Hoge Raad prof. mr. G. E. Lar gemeijer, thans advocaat-gene raai, bij dat college. GARANTii VERING HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN De socialistische partij in de Franse nationale vergadering heeft vrijdag besloten tegen Pi nay te stemmen, waarmee Pi- nay's poging om premier te worden is mislukt. Tijdens het debat van vrijdag avond trachtte Pinay de socia listische kritiek op zijn beleids programma dat hij vrijdagoch tend ontvouwde, te beantwoor den. „Of ge voor mij of voor een andere parlementaire leider stemt, is niet belangrijk, zei hij, maar het belangrijkste is dat wij de grootst mogelijke eenheid binnen het parlement moeten vormen om het hoofd te kunnen bieden aan de ernstige economi sche crisis van ons land". Vele waarnemers vermoeden dat president Coty na Pinay de katholieke leider Robert Schu- man als formateur zal aanzoe ken. De laatste van de op 2 oktober te Toulon geboren vijfling, Mi- chèle Christofle, is vrijdag in een ziekenhuis overleden. Drie van de vijfling overleden binnen 24 uur na de geboorte, de vierde vijf dagen later. President Eisenhower heeft donderdagavond op het Witte Huis een galadiner gegeven ter ere van het bezoek van koningin Elizabeth van Engeland. Onuer de gasten waren premier Diefen- naker van Canada, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken John Foster Dulles en de Amerikaanse vice-pres. Richard Nixon. President Eisenhower zei in een toespiaak, dat de vrije we reld in een grote strijd is ge wikkeld. „Het totaal van de acti va in de vrije wereld is veel gro ter dan dat van onze potentiële vijand. Het is een strijd tussen ideologieën, tussen een religieu ze wijze van leven en een atneïs- riscne tussen vrijheid en dicta tuur", zei hij. „Maar wij hebben gezamenlijk voldoende macht. Het komt er slechts od aan de krachten samen ie bundelen. Onze geleerden moeten samenwerken. De Navo .uoet niet woruen bescnouwd ais een uitsluitend, militair bondge nootschap. De Navo is een ma nier om ons kunnen te groepe ren. Temidden daarvan gaan de Engels-sprekende volken samen voorwaarts en zij houden vast aan de beginselen die de beide landen groot hebben gemaakt", aldus de president. Koningin Elizabeth herinnerde aan de dagen van de tweede wereldoorlog, toen Eisenhower het bevel voerde over de geal lieerde troepen die in 1944 in Normandië aan land. gingen. „Vooral uw moedige besluit van 6 juni 1944 om de operatie „over lord'' te lanceren, zullen wij nooit vergeten. Wij zijn van ge voelen, dat wij u veel beter ken nen dan vele andere wereldlei ders, zei zij. De stemming in de Nationale v gatlering. De conservatieve leider Pina.v is vrijdagavond bij de stemming in de Franse nationale vergade ring verslagen. Met 250 tegen 160 stemmen weigerde men Pi nay de investituur. Na een hertelling is gebleken, dat 198 stemmen voor en 248 stemmen tegen Pinay zijn uitge bracht. 71 afgevaardigden hebben niet aan de stemming deelgenomen en 60 onthielden zich. Koning Saoed van Saoedi- Arabië heeft vrijdag naar aan leiding van de berichten over Turkse troepenconcentraties bij de Syrische grens 'n boodschap gezonden aan president Bayar van Turkije, zo is in Beiroet be kendgemaakt. Nadere bijzonderheden over de boodschap zijn niet gepubli ceerd. Koning Saoed heeft ook presi dent Koewatli van Syrië een brief gezonden en een telefoongesprek met hem gehad. Officieel is gezegd, dat Saoed Koewatli van de steun van Saoe- di-Arabië wilde verzekeren, maar politieke waarnemers geloven, dat de koning Koewatli probeer de te overreden tot een bezoek aan Beiroet. Men meent evenwel dat Koe watli niet op het voorstel van koning Saoed zal ingaan tenzij president Nasser van Egypte ook wordt uitgenodigd. ligheid en de wereldvrede". De steming werd niet door alle afvaardigingen bijgewoond. De blanco stem werd uitge bracht door de vertegenwoordi ger van Liberia. Na de stemming verklaarde voorzitter sir Leslie Munro (Nw.-Zeeland) dat hij voorstelde de algemene vergadering vol gende week op een-geschikte da tum bijeen te roepen ter bespre king van de Syrische klacht. Daarna werd de bijeenkomst der assemblee, die slechts 12 minuten had geduurd, verdaagd. Van de zijde van het Turkse ministerie van Buitenlandse Za ken is vrijdag gezegd, dat Tur kije niet gekant is tegen het Sy rische verzoek om een commissie van de Verenigde Naties een on- rhM"«oek te laten instellen naar de toestand aan de grens tussen Turkije en Syrië. Rcg Wimder, een Londense restaurateur van schilderijen, beweert een Rembrandt ontdekt te hebben. Het betreft hier een portret van een jonge vrouw, blijkens een vooronderzoek wel licht een portret van Rem brandt's eerste vrouw Saskia. Het schilderij, waarop de naam van de meester staat, heeft de stijlkenmerken van Rembrandt. De restaurateur heeft het doek voor ruim drie ton laten verze keren. Het zal door deskundien onderzocht worden. Het bloed van Jezus Chris tus, Gods Zoon, reinigt ons van alle zonden. 1 Joh. 1 7b. Hebben wij bij het Kruis van Golgotha wel eens stilgestaan, ons verdiepende in dat mysterie der liefde, dat deze zondige aar de heeft omvat? Dan moet ons wel alles, alles schade en zonder betekenis toeschijnen, tegenover dat ene grote feit voor de wereld en voor elks persoonlijk leven, zover wij het hebben aangeno men: „Hij stierf voor ons." Sedert die ontzaglijke gebeur tenis plaats had, waarvoor het zonlicht zich omhulde, vond ieder, die gewond, verslagen en. verbroken tot de kruisheuvel vluchtte, daar de vrede zijner, ziel, de vrijmaking zijner gebon-j den persoonlijkheid. Immers het' handschrift onzer zonden werd! genageld aan het hout, waaraan' de Zone Gods Zijn leven gaf. Zijn wij reeds tot de ervaring en tot de erkentenis gekomen, dat wij reiniging van zonde no dig hebben, en dat wij ons zelf niet kunnen verlossen? Zijn wij reeds tot de heilige stilte van Golgotha's kruisheuvel ge vlucht? Weten wij reeds, dat de daar volbrachte offerande ook voor ons is geschied? Zeggen wij hierop „ja", dan moet ons leven er van getuigen. Dan moet het in het licht onzer ogen, de vrede-stempel op ons gelaat, de zachtmoedigheid van ons woord, openbaar worden, dat wij die hoogste en enige troost hebben leren kennen. Hjj trok mij uit de duisternis, Hjj wies mij rein van al mijn [zonden, Ik heb door Hem die God [gevonden, Wiens blijdschap in vergeven is! (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) Turkije heeft Syrië meegedeeld, dat troepenbewegingen op Turks gebied Syrië niet aangaan, zo heeft het Arabische persbureau uit officiële Syrische bron in Da mascus vernomen. In een nota, die donderdag in Damascus is overhandigd, ver klaart Turkije, dat een Syrisch protest tegen Turkse troepen concentraties in het grensgebied de zaken „volledig verkeerd voorstelt en vijandig gestenn is". De Turkse nota verwerp! beschuldigingen dat Turkse mi litairen en vliegtuigen de grens geschonden hebben. Als dat wel bet geval was geweest, zou de zaak door de bevoegde autoritei ten behandeld moeten worden. Volgens een bekendmaking in Ankara is in de Turkse nota ge zegd, dat Turkije zich „zeer te recht" ongerust maakt over de gebeurtenissen in Syrië. Voorts wordt gezegd, dat „Syrië aar. geen enkele bedreiging bloot staat". In kringen van het Turkse mi nisterie van Buitenlandse Zaker. is vrijdag vernomen, dat twee functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken in Ankara zijn aan gekomen voor besprekingen over De Zuid-Slavische voormalige communistische leider Dedijer heeft vrijdag te Belgrado tegen over verslaggevers verklaard dat hij zich tot de Oostenrijkse vereniging van journalisten heeft gewend met het verzoek een „ereraad" in te stellen om een onderzoek in te stellen naar het geval van het vraaggesprek dat volgens een Weens blad met hem is gevoerd, maar dat Dedijer zelf „verzonnen'' noemt. Dedijer zei eveneens stappen te hebben gedaan om het blad gerechtelijk te laten vervolgen. Dedijer zou volgens het inter view het eens zijn met de inzich ten van Milovan Djilas, die on langs tot negen jaar gevange nisstraf is veroordeeld wegens het schrijven en doen uitgeven van het anti-communistische boek „De nieuwe klasse". Schepen en vliegtuigen van de Canadese marine onderzoeken het zeegebied bij Newfoundland om onbekende duikboten op te sporen, die daar de afgelopen paar maanden waargenomen zou den zijn, zo heeft schout-bij-.ïacht Pullen, de bevelhebber van de Canadese marine aan de Atlanti sche kust, in Halifax bekendge maakt. In Vancouver, aan de- andere kant van Canada, meldde donder dag een krant, dat in de afge lopen drie weken twee Russische duikboten bij de kust van Brits Columbia ziin waargenomen. De vlagofficier van de Canade se vloot aan de westkust, schout bij-nacht Rayner, heeft vrijdag gezegd, dat duikboten die zich in Canadese wateren ophouden en zich niet bekend maken wanneer dit gelast wordt, met dieptebom- In goedingelichte kringen in Washington gelooft men, dat ko ningin Elizabeth van Engeland president Eisenhower en zijn echtgenote uitgenodigd heeft voor een officieel bezoek aan Engeland. Een Britse functionaris ver klaarde vrijdag begrepen te heb ben, dat de koningin persoonlijk doch niet-officieel de president gevraagd heeft of er een kans bestaat dat hij te zijner tijd voor een bezoek naar Engeland kan komen. men zullen worden bestookt. Volgens Rayner hebben de laat ste maanden onbekende duikbo ten aan de westkust verkennin gen uitgevoerd Rayner legde er de nadruk op, dat bedoelde duikboten slechts binnen de Canadese territoriale wateren, een strook van drie mijl uit de kust, aangevallen zullen worden. Uit Vancouver is gemeld, dat het Russische vrachtschip „Alex ander Newsky", na het vertrek uit Vancouver op 7 oktober, een ontmoeting heeft gehad met twee Russische duikboten in het noor delijke deel van de Stille Oceaan. Door was in de rivieren Mija- res en Palancia hebben zich don derdag en vrijdag op vijftig km van Valencia in Spanje grote overstromingen voorgedaan. In het gebied van Segorbe zijn meer dan 250 huizen verwoest en honderden telegraafpalen ge veld. Er zijn geen slachtoffers gemeld. De regenval, de oorzaak van de overstromingen, is vrijdag middag opgehouden. Naar het A.N.P. van officiële zijde verneemt, zijn bij de recen te overstromingen bij Valencia geen Nederlandse slachtoffers te betreuren. De regering van Cyprus heeft vrijdag de alarmtoestand afge kondigd na drie bomaanslagen die door de EOKA, de Grieks-Cy prische verzetsorganisatie ge pleegd zouden zijn. Donderdag vernielde een ont ploffing een transformatorhuisje van Radio-Cyprus, waardoor de zender enige uren uit de ether verdween. Voorts zijn twee trans formatorhuisjes van de Britse luchtmacht beschadigd. Vrijdag heeft men alle instal laties en voertuigen van het Brit se leger, de vloot en de lucht macht en de regeringsgebouwen op Cyprus doorzocht eri maatre gelen genomen om bomaanslagen te verhinderen. De kruiser „Canberra" en drie andere oorlogsschepen van de Amerikaanse zesde vloot zijn vrijdag voor een beleefdheidsbe zoek in de Turkse havenstad Iz mir aangekomen. Andere schepen brengen der gelijke bezoeken aan Spanje, Kreta en Rhodos. De te Izmir aangekomen sche pen, behalve de kruiser, twee torpedobootjagers en een trans portschip, hebben deelgenomen aan oefeningen in het oostelijke deel van de Middellandse Zee. kwesties die samenhangen met de Noordatlantische Verdrags organisatie. De voormalige Canadese mi nister van Buitenlandse Zaken Pearson, die deze week de Nobel prijs voor de vrede heeft gekre gen, pleitte vrijdag in het Cana dese parlement voor legering van V.N.-eenheden langs de Syriscn- Turkse grens. Hij hoopte dat le Canadese dc'egatia bij de Ver. Naties met andere delegaties dit denkbeeld nader zou bestuderen. Lagere temperaturen Het sombere regenachtige weer van vrijdag werd veroor zaakt door een depressie die over het zuidelijke deel van de Noordzee naar Zweden trok en vrij dicht langs ons land koer ste. Na het passeren nam de harde tot stormachtige wind tij delijk af, maar stak in de mid dag opnieuw op, toen een vol gende storing die boven de Crif van Biscaye was ontstaan, voor onze kust verscheen, eveneens op weg naar Zweden, vergezeld van krachtige tot harde zuid westelijke winden, die vochtige en zachte subtropische lucht aanvoerden met veel bewolking en regen. Boven Engeland en Ierland heeft zich echter een westelüke stroming ontwikkeld die z'oh naar ons land uitbreidde. Het laat zich aanzien dat wij hed,jn in de kcslere Oceaanluc'it zullen komen. Ook in deze lucht bevindt zich aanvankelijk nog veel bewolking, vergezeld van buien, zodat het weer een wis selvallig karakter behoudt. medegedeeldd oor het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. WISSELVALLIG WEER. Nu en dan buien, afgewisseld door enkele opklaringen. Over wegend krachtige wind tussen zuidwest en west, tamelijk koud. ZONDAG 20 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 11.15 11.15 Terneuzen 11.50 Hansweert 0.30 12 40 Walsoorden 0.40 12.50 MAANDAG 21 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.45 0.20 1.00 1.10 n.m. 12.05 12.40 1.20 1.30 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1