Ontwikkeling rondom Syrië Syrië wendt zich tot algemene vergadering V.N. Stakingen in Frankrijk De Franse kabinetscrisis Dulles acht uitbreken van oorlog Midden-Oosten onwaarschijnlijk Schrijven van Gromyko aan de Verenigde Naties Bijeenkomst van de NAVO-raad Pakkettenaktie „HULPAAN HONGARIJE" in Nieuwe uitnodiging van Boedapest aan Dag Hammarskjoeld HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 17 OCTOBER 1957 12e Jaargang Nr 4195 De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gro myko, heeft woensdag in een brief aan de voorzit ter van de algemene ver gadering der Verenigde Naties gezegd, dat de le- nlen-staten van de Ver enigde Naties Syrië on middellijk „de nodige ge wapende hulp dienen te verlenen om een einde te maken aan de agressie als Turkije de vrede mocht verstoren. Volgens Gromyko is de toe stand met betrekking tot Syrië zo gespannen, dat elk ogenblik 'n gewapend conflict kan uitbreken. VOORSTEL VAN KONING SAOED Saoedi-Arabische tegenspraak gomeld DE OVERSTROMINGEN IN SPANJE Dodencijfer tot zeventig gestegen NAAR SPANJE Nationale dodenherdenking in 1958 op 3 mei De zaak tegen majoor K. Ondergrondse de dupe van staking in gas- en elektriciteitsbedrijven M. R. P. WIL PINAY STEUNEN De visserij-vloot van de Sow jet-Unie De geleide raketten Het Britse onderzoek naar waterstof bomontploffingen Nobelprijs voor Camus BESPREKINGEN TUSSEN REGERING EN MIJNINDUSTRIERAAD NIEUWE REGERING IN BEIEREN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS, 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal: per maand 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (gêfir handelsadver- tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Gromyko schrijft verder, dat volgens betrouwbare inlichtingen de Turkse generale staf en Ame rikaanse adviseurs uitvoerige plannen hebben uitgewerkt voor een aanval van Turkije tegen Sy rië, die onmiddellijk na de verkie zingen in Turkije op 27 oktober van dit jaar uitgevoerd zouden moeten worden. De huidige pogingen om het te doen voorkomen, dat de spanning met betrekking tot Syrië is ver minderd, is louter camouflage ter misleiding van de openbare me ning, zowel in Turkije als in an dere landen en ter verzekering van het element van verrassing in de aanval op de vredelievende staat Syrië, aldus Gromyko. TURKIJE VERWERPT SY RISCHE NOTA. Turkije heeft een Syrische nota verworpen waarin het wordt be schuldigd van „provocerende da den" aan de noordelijke grens van Syrië, aldus is van bevoegde zijde in Istanbul vernomen. Volgens de Syrische nota trekt Turkije bijzonder veel troepen sa men aan de grens. NOODTOESTAND IN SYRIË A GEKONDIGD. Het onder regeringstoezicht staande Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten bericht, dat een noodtoestand door het Syrische leger is afgekondigd. Volgens het Libanese blad ,,1'Oriënt" zou koning Saoed van Saoedi-Arabië de Syrische rege ring hebben voorgesteld Saoedi- Arabische troepen naar Syrië te zenden. De Syrische regering heeft hierover nog geen beslissing ge nomen, aldus het blad. Het Syrische blad „Hadara" meldt, dat strijdkrachten van Saoedi-Arabië de komende 24 uur in Syrië zullen aankomen. Een blad in Beiroet, Aldyar, heeft woensdag een tegenspraak afgedrukt van de Saoedi-Arabi- sche minister van Defensie aan gaande een voorstel van Koning Saoed om troepen naar Syrië te zenden. In officiële Syrische kringen zijn de berichten volgens welke binnen 24 uur Saoedi-Arabische troepen in Syrië zullen aanko men, bevestigd noch tegenge sproken. Het aantal doden als gevolg van de overstromingen in en om Valencia is tot zeventig gestegen. Men vreest dat dit aantal nog verder zal toenemen. Sommige overstroomde gebieden heeft men nog niet kunnen bereiken. Het' dorpje Nazaret is vrijwel geheel verwoest. In Pedralba zijn dertien lijken geborgen. Men vreest dat circa honderd mensen om 'net leven zijn geko men. Woensdag zijn zeven hef- schroefvliegtuigen van het Ame rikaanse vliegdekschip „Lake Champlain" bij het reddingswerk ingeschakeld. De stad Valencia biedt een troosteloze aanblik. In de stra ten staan een vijfhonderd zwaar beschadigde auto's. De stad is verstoken van vers water en benzine. Brood is schaars. In enke' - delen van de stad is de elektrieiieitsvoorzio>u->g hersteld. Vier Spaanse ministers hebben woensdag het rampgebied -be zocht. De hefschroefvliegtuigen van de „Lake Champlain" hebben woensdag levensmiddelen over gebracht naar geïsoleerde plaat sen. Het dorpje Marines, waar dins dag zes mensen om het leven zijn gekomen, is woensdag ontruimd. Het loopt gevaar bedolven te worden door een heuvel die dcor het water ondermijnd is. Syrië heeft de algemene vergade ring der Verenigde Naties ver zocht een Syrische klacht over Turkse troepenconcentraties aan de Syrische grens te be spreken, zo heeft radio-Damas cus woensdag bekendgemaakt. Het verzoek is gedaan door de Syrische minister van Buiten landse Zaken, Bitar, die op het ogenblik in New York is. Turkij, heeft dinsdag in een brief aan secretarisgeneraal Hammarskjoeld de Syrische be richten over Turkse troepenver plaatsingen „volkomen vals" ge noemd. Voorts werd in de brief gezegd drt Turkije gegronde re denen heeft om bezorgd te zijn over de jongste ontwikkelingen ifi Syrië. Radio-Damascus deelde woens dag voorts mede, dat de waar nemende minister van Buiten landse Zaken, Kallas, uitgebreid contact onderhoudt met de dilpo- matieke vertegenwoordigers in Damascus c:i dat hij sommige diplomatieke vertegenwoordi gers op de hoogte heeft ge bracht de toestand „die ontstaan is door de Turkse concentraties." In d Syrische klacht wordt gezegd, dat Turkse troepencon centraties aan de Syrische grens „de veiligheid van Syrië en de internationale vrede bedreigen". Men verwacht dat de agenda commissie zich spoedig zal uit spreken over het verzoek om de kwestie als speciaal punt op de agenda van de algemene verga dering te plaatsen. Naar verluidt wenst Syrië een onc'erzoek in het Turks-Syrische Dulles, heeft woensdag op zijn grensgebied door een neutraleonferentie in Washington co~im ssie. r Een woordvoerder van de Ame- verklaard, dat hij het uitbreken rikaanse delegatie zei, dat de Van een oorlog in het Midden- Verenigde Staten een bespreking oosten onwaarschijnlijk acht, om- RODE KRUIS-ZENDING Oosten* Skhen"^» snél'on- <>*t de ogen van de gehele wereld derzoek zal aan het licht bren gen wie de vrede in dat gebied bedreigt, zei hij. In een memorandum dat bij de brief was gevoegd wordt gezegd, dat er een militaire dreiging te- risch-Turkse grens. Deze troepen, die nog versterkt worden, zijn in een klein gebied gelegerd en zo danig opgesteld dat elk ogenblik een aanval gevreesd kan worden. De Turkse militairen hebben kennelijk als leuze „naar Aleppo" en zij zeggen dit openlijk. De militaire druk op Syrië hangt samen met andere acties, zoals inmenging in de Syrische aangelegenheden om een wijzi ging van de politiek tot stand te brengen of de Syrische regering omver te werpen, aldus het me morandum. Het waarschuwt dan, dat een oorlog in het Midden-Oosten uit gebreide internationale verwik kelingen met zich mee zou bren gen. De toestand is de laatste paar dagen „ontoelaatbaar gevaarlijk" geworden. De Syrische delegatie acht het nodig, dat de algemene vergadering een commissie in stelt voor onderzoek van de toe stand in 't Syrisch-Turkse grens gebied. Syrië wenst slechts in vrede te leven en met andere lan den samen te werken, aldus het Syrische document. De commissie nationale her denking deelt ons mede, dat in overleg met de regering, de na tionale dodenherdenking in 1958 zal worden.gehouden op de derde mei. Dit geschiedt omdat 4 mei op een zondag valt. De auditeur-militair bij de krijgsraad te 's-Gravenhage heeft naar het ANP verneemt, hoger beroep aangetekend in de zaak tegen majoor K. Majoor K. zelf is tot dusverre nog niet in appèl gegaan. De raad van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie is gis teravond bijeengekomen om de situatie te bespreken die ontstaan is door de Zuidslavische erken ning van Oost-Duitsland, aldus heeft een woordvoerder van de NAVO medegedeeld. De bijeenkomst is gehouden op verzoek van de Westduitse rege ring om de raad van haar ziens wijze op de hoogte te stellen al vorens de Westduitse regering 'n besluit neemt omtrent haar ge dragslijn in deze kwestie. Vele Parijzenaars hebben zien woensdagochtend te voet naar hun werk moeten begeven, door dat de ondergrondse niét kon rij den tengevolge van een staking van het personeel in de gas- en ding. te Marseille, Baune en Dijon, viel ook de stroom uit. In een kraam kliniek te Dijon ontstond daar door een gevaarlijke toestand voor 22 baby's in elektrisch ver warmde couveuses. Een nooflag- gregaat werd ingeschakeld, maar dit geraakte spoedig defect. Een aggregaat van het leger bracht tenslotte nog juist op tijd red- elektriciteitsbedrijven. Ook de trolleybussen konden geen dienst doen, maar de overige autobus sen reden normaal. In het centrum van de hoofd stad ontstonden grote verkeers opstoppingen, doordat vele men sen, die normaal alleen in het weekeinde auto rijden, nu per auto naar hun werk gingen. De actie, die 24 uur zal duren, heeft ten doel aan eisen voor ho gere lonen kracht bij te zetten, terwijl het betrokken personeel ook wil protesteren tegen „te veel staatscontróle in de genatio naliseerde industrieën." Ook het elektrische treinver keer in de rest van Frankrijk is, met uitzQndering van de lijnen Rijsel-Straatsburg en Bordeaux- Tarbes, gestagneerd. Volgens de leiding van de elek triciteitsbedrijven is de staking vrijwel volledig. Alleen zieken huizen en dergelijke inrichtingen werden van stroom voorzien. Er waren slechts twee Franse zen ders in de lucht, radio-Nancy en radio-Toulouse, maar hun pro gramma's konden slechts door enkele luisteraars worden opge vangen. Talrijke bedrijven moesten hun personeel naar huis sturen. De actie wordt beschouwd als één van de grootste stakingen, die Frankrijk sinds jaren heeft gekend. In het gebied van Parijs kon den in drie autofabrieken in to taal 60.000 arbeiders niet aan het werk gaan. In Le Mans lagen de bedrijven ook grotendeels stil. In enkele ziekenhuizen, zoals 1 Leiders van de bond van per soneel in de elektriciteitsbedrij ven deelden mee, dat de staking woensdag om vijf uur zou wor den beëindigd. De afgevaardigden van de M. R. P. (volksrepublikeinen) in de Franse Senaat en de nationale vergadering en het bestuur van deze partij hebben zich met 43 tegen 22 stemmen uitgesproken voor deelneming aan de regering, die Pinay van plan is te vormen. Zij hebben hieraan echter bepaal de voorwaarden verbonden. Pinay heeft woensdagavond besloten zijn pogingen om pre mier te worden van de 24ste Franse regering sedert de bevrij ding te blijven voortzetten. Een woordvoerder van de con servatieve partij zei dat Pinay zijn regering zou formeren uit conservotieven, rechtse radica len en de R.G.R. een centrum- groep maar dat het niet uit gesloten was dat hij enkele mi nisters uit andere partijen zou opnemen. Twee derde van Pinay's groe pering had hem aangezet voort te gaan. Pinay zal heden zijn kabinet samenstellen en het voor de in- vestituut op vrijdag aan de na tionale vergadering voorleggen. Het „Cadillac"-comité van de Franse radicale partij heeft zich Het Admiraal de Ruyterfonds tracht waar het kan de nood onder de Hongaarse bevolking te leni gen. Ook het voor Zeeuws-Vlaanderen te Terneuzen gevestigde plaatselijke comité kon daaraan haar steentje bijdragen, dank zij de giften in natura en in geld, die velen uit Zeeuws-Vlaanderen haar zon den. Maar uit de vele dankbare brieven, die wij in antwoord op de pl.m. 180 reeds verzonden pakketten van 15 a 20 kg) ontvingen en uit de nieuwe aanvra gen, die nog steeds binnenkomen blijkt wel, dat er nog meer. nog veel meer nodig is, want er heerst onbeschrijfelijke armoede in talloze gezinnen. Men heeft letterlijk aan alles gebrek, kleding, schoeisel, beddegoed, levensmiddelen, medicijnen, enz. enz. Laten wij hen, met wier lot wij nauwelijks een jaar geleden nog zo begaan waren, niet nu reeds in de steek laten. Blijft helpen! Is er in Uw woonplaats nog geen inzameling van goederen gehouden, doet dit dan alsnog. Het comité te Terneuzen zal zich gaarne met de verzending er van belasten. Daartoe kunt U zich in verbinding stellen met de Voorzitter van het plaatselijk comité van het Admiraal de Ruyterfonds, J. H. AHUPKENS, Van Steenbergenlaan 10 Terneuzen woensdag uitgesproken tegen deelneming aan een regering on der leiding van Antoine Pinay. Ook de volksrepublikeinen heb ben een dergelijk besluit geno men, zo wordt in de wandelgan gen van de nationale vergadering vernomen. De ex-Gaullisten hebben even eens bekendgemaakt niet aan i regering van Pinay te willen deelnemen. Reeds eerder had den de socialisten een eenslui dend voornemen aangekondigd'. De Amerikaanse minister van i zei hij. dat, als men iemand wil Buitenlandse Zaken, John Koster aanvallen, men hem eeist be schuldigt van agressieve plan- Het Nederlandse Rode Kruis verzendt 500 dekens ter waarde van 10.000,— a°n het Spaanse Rode Kruis in Madrid. Deze de kens zijn bestemd voor de slacht- gen Syrië bestaat, veroorzaakt offers van de overstromingen in door een ongekende concentrat e Valencia. Ivan Turkse divisies aan de Sy- op de ontwikkeling van de ge beurtenissen daar is gericht. De Hongaarse minister van Butenlandse Zaken, Imre Hor- vath, heeft de uitnodiging van zijn regering aan secretaris-gene raal Hammarskjoeld van de Ver. Natis voor een bezoek aan Boe dapest hernieuwd. Hammarskjoeld heeft de uitno diging echter voor het ogenblik afgeslagen, aldus is uit welinge lichte bron vernomen. De Hongaarse regering heeft evenwel geweigerd, de voorma lige voorzitter van de algemene vergadering der Ver. Naties prins Wan van Thailand, in Hon garije toe te laten. Horvath, die de Hongaarse delegatie naar de Ve Naties leidt, heeft prins Wan u gedeeld, dat hij de Hongaar se regering schriftelijk vragen kan stellen. Kort na de opstand van vorig jaar ln Hongarije heeft de Hon gaarse regering geweigerd Ham marskjoeld te ontvangen. Daarna is de secretaris-generaal enkele malen uitgenodigd voor een be zoek aan Boedapest, maar Ham marskjoeld wees de uitnodigingen van de hand. De visser ij vloot van de Sow jet- Unie bestond in 1956 uit ruim 60.000 vaartuigen, waarvan 1785 treilers. Deze gegevens welke voorkomen in het jaarboek voor visserij statistieken van de voed sel- en landbouworganisatie der Desgevraagd zei hij, dat als de Sowjet-Unie Turkije zou aanval len, de Verenigde Staten zich niet tot een defensieve operatie zouden beperken en de Sowjet- Unie niet als een bevoorrecht hei ligdom zouden beschouwen van waaruit ongestraft aangevallen kan worden. Dulles achtte het overigens mo gelijk, dat de woede van Rusland ten aanzien van Turkije slechts een rookgordijn was voor het verhullen van iets ernstigers. Zeker achtte hij Chroesjtsjefs brief aan westelijke socialistische leiders een afleidingsmanoeuvre. I Op een vraag naar commen taar op Chroesjtsjefs beschuldi gingen aan zijn adres geuit in een vraaggesprek met een cor respondent van de „New York Times" zei Dulles, dat de hui dige toestand in het Midden-Oos ten enigszins lijkt op de periode van vóór de Koreaanse oorlog, toen de communisten de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken ervan beschuldigden dat hij Zuid-Korea tegen het noorden opzette. Op de vraag of hij suggereerde dat de Russische waarschuwin gen aan Turkije wellicht bedoeld Verenigde Naties te Rome zijn thans voor de eerste maal gepu- I zijn als voorwendsel voor Sowjet bliceerd. In 1938 had de Sowjet- Unie 36.406 vaartuigen, waarvan i 107 treilers. van nen. Dat hebben ze ook in Korea gedaan. Toen journalisten daarop vroegen of de wereld nu aan de rand van een oorlog staat zei de minister glimlachend: Als men de geschiedenis leest blijkt, dat de wereld altijd aan de rand van een oorlog heeft gestaan. In de laatste drie of vier eeuwen zijn er gemiddeld elke vijf jaar drie oorlogen ge weest. De mensen nemen al leen rpaar aan dat er geen oor log zal komen, omdat zij onver schillig zijn en niet proberen oorlog te voorkomen. Alleen als men beseft dat er altijd oor log dreigt, zal men doelmatige maatregelen nemen om hem te voorkomen. Dit wordt tegen woordig meer beseft en daarom wordt er doelmatiger voor de vrede gestreden. Wat de Syrische klacht bij de Verenigde Naties betreft ver klaarde Dulles, dat de Verenigde Staten zelf overwogen hadden om te vragen om een commissie van onderzoek. Volgens hem schendt de Sowjet-Unie het be ginsel, dat de landen om de vrede te verzekeren zich niet alleen van directe agressie moeten onthou den, maar ook van indirecte. Overigens meende hij, dat de Arabische staten er de voorkeur aan schijnen te geven de kwestie zelf op 'regionale basis te regelen. Op de vraag of hij een Syri sche of Russische aanval op hoede moet zijn. Dulles verwierp zonder meer actie tegen Turkije antwoordde het denkbeeld van directe onder - Dulles bevestigend. Het is een be- handelingen tussen de Sowjet- kende communistische methode, l Unie en de Verenigde Staten over de grote wereldproblemen en het Midden-Oosten. Wij denken niet, zoals Moskou, dat de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten de enige grote mogendheden in de wereld zijn. Als de Verenigde Staten deze gevaarlijke illusie zouden koesteren, zouden zij hun vrienden verliezen, aldus Dulles. Dulles zei dat er geen twijfel aan was dat de Amerikanen op het gebied van geleide raketten een voorsprong kunnen nemen en vóór kunnen blijven. Hij zei dat het afschieten van de Russi sche kunstmaan in zoverre voor de Verenigde Staten nuttig was dat het zelfgenoegzaamheid zou helpen vermijden. Hij erkende dat de Russen op het gebied van geleide raketten een zekere voorsprong op de Ver enigde Staten hebben, maar voeg de eraan toe dat wat militaire macht betreft Amerika nog aan zienlijk boven de Sowjet-Unie staat. Met name wees hij op de zware bommenwerpers „die nog enige tijd het doeltreffendste zullen zijn om raketten te bestemder plaatse te doen belanden". Dulles gaf te kennen dat hij immer voor'een grotere samen werking op wetenschappelijk ge bied tussen de Verenigde Staten en hun bondgenoten is geweest dan tot nu toe heeft bestaan. Hij merkte op dat het congres be perking voor een dergelijke sa menwerking had opgelegd toen de Verenigde Staten nog het mo nopolie van de atoombom beza ten. Nu dit niet meer het geval Turkije vreesde, antwoordde de is, zo meende Dulles, moet men minister, dat men altijd op zijn weer tot grotere wetenschappe lijke samenwerking komen. Hij gaf te kennen dat hij de huidige wet op beperking in de samenwerking wat verouderd vond en dat het nuttig zou zijn haar te herzien. De Britse deskundigen te Har well in Berkshire hebben bij proeven met een nieuw appa raat voor onderzoek naar het gedrag van waterstofkernont- ploffingen „zeer opwindende mogelijkheden" ontdekt, doch het onderzoek van de proeven is nog niet geheel voltooid. Dit heeft een woordvoerder van de Britse raad voor atoom energie woensdag in Londen verklaard naar aanleiding van persberichten, volgens welke de Britse geleerden het geheim om waterstofbomexplosies geleide lijk te laten verlopen, hadden ontdekt. Als de experimenten met het nieuwe apparaat, de „Zeta", sla gen, zullen op de duur de moei lijkheden van de Britse energie voorziening opgelost kunnen worden, hoewel het wel veertig jaar of langer nog kan duren voor centrales gebouwd kunnen worden die waterstofenergie ge bruiken. De nobelprijs voor letterkunde voor dit jaar is toegekend aan de Franse schrijver Albert Ca mus. - Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta nam afscheid De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger in Djakarta, de heer H. Hagenaar, heeft woensdag afscheidsbezoeken af gelegd bij de Indonesische mi nister-president, Djuanda Karta- widjaja, alsmede bij de waarne mend voorzitter van de natio nale raad, Roeslan Abdulgani. Eerder nam de Nederlandse ver tegenwoordiger reeds afscheid van de eerste vice-premier, mr. Hardi, en de secretaris-generaal van het ministerie van Buiten landse Zaken, Suwito Kusumo- widago. De heer Hagenaar, die in een andere diplomatieke functie is benoemd, zal van de maand naar Nederland terugkeren. Woensdag is te Heerlen nader overleg gepleegd tussen de minis ter van Sociale Zaken en Volks gezondheid en de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en Publiekrechtelijke Be. drijfsorganisatie, en het dadelijks bestuur van het bedrijfschap voor de steenkolenmijnindustrie, zo vernamen wij van het secreta riaat van de mijnindustrieraad. Deze bespreking geschiedde ter voorbereiding van het regerings- beraad over de mogelijkheden tot inkomstenverbetering voor be paalde groepen bovengronders, zoals was aangegeven in de brief van 30 september j.l. van de mi nister van Economische Zaken aan de mijnindustrieraad. De minister van Economische Zaken was zelf door een vergade ring van de O. E. E. S. te Parijs verhinderd de bespreking bij te wonen. In Beieren is onder leiding van dr. Hanns Seidel, van de christelijk-sociale unie die met de christen-democratische unie van bondskanselier Adenauer is verbonden, een nieuwe regering gevormd, die met inbegrip van Seidel uit vijf ministers van de C.S.U., één vertegenwoordiger van de liberale partij (F.D.P.), één van de vluchtelingenpartij B.H.E.), en één partijloze mi nister bestaat. Van de zeven staatssecretarissen behoren er drie tot de C.S.U., één tot de F.D.P. en twee tot de B.H.E., terwijl er één partijloos is. Tot dusverre had Beieren een regering ender de leiding van de sociaal-democraat dr. Wil helm Högner. De C.S.U. beschikt, behalve over het premierschap, over de portefeuilles van financiën, eco nomische zaken, landbouw en justitie. De minister van Arbeid, Walter Stain (B.H.E.), is tevens vice-premier. Otto Bezold van de liberale partij is minister van Binnenlandse Zaken, na in het vorige kabinet minister van Economische Zaken te zijn ge weest. OPKLARINGEN. Op de nadering van een Oceaanfront nam bij ons woens dag de zuidelijke wind in kracht toe. In het oosten van het land kwamen opklaringen voor. Daar steeg de temperatuur tot 17 a 20 graden. Elders in het land, waar de mist in een laaghan gend wolkendek overging, wer den de maximumtemperaturen 11 tot 14 graden. Tegen de avond naderde van het westen uit de met het froAt samenhangende regenzone. De regen daarin was tamelijk intensief. In een paar uur viel bijvoorbeeld in Vlissin- gen 4 millimeter. Het front be reikte aan het begin van de avond de westkust van ons land, waarna de wind naar westelijke richtingen ruimde. Achter het front zullen vandaag opklarin gen voorkomen. De wind blijft meestentijds matig, terwjjl van daag maximumtemperaturen van omstreeks 13 graden te ver wachten zijn. medegedeeld door net K. N. M. I., geldig tot donderdagavond. Opklaringen. Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen zuidwest en west. Maximumtemperaturen om streeks 13 graden. VRIJDAG 18 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 8.39 9.32 Terneuzen 9.14 10.07 Hansweert 9.54 10.47 Walsoorden 10.04 10.57 ZON MAAN op onder op onder Okt. 17 7.10 17.44 14.41 18 7.11 17.42 0.52 15.1? 19 7.13 17.40 2.10 15.40 20 7.15 17.38 3.31 16.07

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1