Het vraaggesprek met Chroestsjef Hevig gevecht op Noord-Sumatra Daalt de kunstmaan? Noren betogen tegen generaal Spiedel Eisenhower over kunstmaan Nederlandse bouwondernemers HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Eheuniatidi Stenen voor de verkeerde man zien geen kans woningproduktie van 40.000 te realiseren Frenkerine WJ abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande DONDERDAG 10 OCTOBER 1957 12e Jaargang Nr 4189 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 et; mlnlfBMB pm Vertraging in de verzending en bezorging van ons vorig nummer SUoosterbalsem VUURGEVECHT OP CYPRUS DE ITALIAANSE SENAAT KEURT DE E.E.G. EN EURATOM GOED VERKLARING VAN FAUBUS Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. VRUE Verschijnt dagelijks advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handriaadw- tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 30 et Inzending advertenties tot 's namiddage 3 tra* Voor het maandagnummer: zaterdags li Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adnea Bureau van dit Blad, 20 cent meer De New York Times heeft woensdag het tweede deel van het vraaggesprek met Nikita Chroesjtsjef, eerste secretaris deir Sowjetrussische communisti sche partij, gepubliceerd. Het is vrijwel geheel gewijd aan een Sowjetnota, welke op 23 juni j.I. aan de Amerikaanse regering was gericht en betrekking had op de mogelijkheid van een bezoek van maarschalk Georgi Zjoekof, de minister van Deiensie der Sowjet-Unie, aan Washington. Chroesjtsjef verklaart, dat de Verenigde Staten een in de nota gedaan voorstel voor besprekin gen tussen Zjoekof en hoge func tionarissen van de Amerikaanse regering van de hand hadden ge wezen. Het aanbod tot een bezoek van Zjoekof aan de Verenigde Staten werd gedaan nadat presi dent Eisenhower op een perscon ferentie had verklaard, van me ning te zijn, dat een dergelijk be zoek nuttig zou kunnen zijn, al dus de communistische leider. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, zo vervolgde Chroesjtsjef, had ech ter geantwoord, dat de Sowjet- Unie Eisenhowers opmerkingen verkeerd had geïnterpreteerd en hij weigerde een uitnodiging te sturen. „Dit is een lelijke gang van zaken. Wij zijn een trots volk en wij wensen helemaal niet op onze knieën te gaan liggen om derge lijke zaken te arrangeren". De correspondent van de New York Times, James Reston, die het vraagesprek afnam, zegt dan, dat Chroesjtsjef hem een memo randum van het Russische minis terie van Buitenlandse Zaken liet overhandigen waarin de gebeur tenissen in chronologische volg orde worden vermeld. Reston had hierom verzocht. Volgens het memorandum had het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Moskou te kennen gegeven, dat met het oog op de gespannen onderhandelin gen over de ontwapening tussen beide landen te Londen, het ope nen van onderhandelingen langs andere wegen niet opportuun zou zijn. Chroesjtsjef legde er tijdens het v •aeggesnT"-'- c\e nadruk on dat de Sowjet-Unie een bezoek van Zjorkof aan Washington als „zeer belangrijk" en als een bij drage tot begrip beschouwde. De communistische leider zei nog, dat, „hoewel de belangen van andere landen in overweging moeten worden genomen, de grootste verantwoordelijkheid voor elk besluit bij Washington en Moskou berust". Reston zegt, dat de kwestie van besnrekingen op hoog niveau door alle vooraanstaande perso nen die hij in Moskou had gezien, ter sprake was gebracht. 23 juli j.I. bezocht een verte genwoordiger van de Sowjetrus sische ambassade te Washington Foster Dulles en wees erop dat er te Moskou belang werd ge hecht aan Eisenhowers verkla ring over een uitwisseling van bezo'ken tussen de ministers van Landsverdediging der Sow jet-Unie en van de Verenigde Staten. De vertegenwoordiger vroeg, hoe deze verklaring door de Amerikaanse regering werd beoordeling. Foster Dulles antwoordde, dat hij eerst zijn adviseurs morst raadplegen, alvorens te kunnen antwoorden. Op 24 juli deelde het hoofd van de afdeling Oosteuropese aangelegenheden van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Edward L. Freers, de Sowjetrussische ambassade mede dat hem, na bespreking linger. Buitenlandse Zaken. Speciaal wanneer Turkije ter sprake kwam, liet hij zich in vernieti gende termen over Dulles uit. Chroesjtsjef verklaarde ook dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie „hun geschillen moe ten uitvechten, of uitspreken". Hij gaf te kennen dat het lance ren van een Sowjet-Russische kunstmaan mogelijk een nieuwe opening zal zijn voor onderhande van de Russische vraag met Eisenhower, was opgedragen te antwoorden dat de president een theoretisch antwoord op een theo retisch bedoelde vraag had ge geven. Reston meldt verder dat de stemming in Moskou t.a.v. Fos ter Dulles zo uitgesproken slecht is, dat zij „bijna zeker een waar borg voor zijn handhaving in de regering-Eisenhower kan worden genoemd." Hij deelde verder mede dat de Chroesjtsjef toonde ook be langstelling in wat hij noemde een „nieuw voorstel", dat de Verenigde Staten hadden gedaan ter bevordering der Amerikaans- Russische culturele betrekkingen (de onderhandelingen hierover zullen binnen enkele weken be ginnen)", aldus James Reston, die besloot: „Iedereen in Moskou geeft hetzelfde antwoord op de klachten over de Amerikaans- Russische meningsverschillen t.a.v. het Midden-Oosten of Duits- Gisternacht ontstond kort na dat was aangevangen met het drukken van ons nummer van j.I. woensdag een storing in de dagbladpers. Toen bleek, dat deze bedrijfs storing niet spoedig zou zijn te herstellen, moesten wtf het druk ken van „De Vrije Zeeuw" om schakelen op andere persen. Hiermede ging echter zoveel tijd verloren, dat de verzending en bezorging van dit nummer vol komen in de war liep. Wij bieden hiervoor onze veront schuldiging aan. REDACTIE. Sowiet-autoriteiten zich thans land: besprekingen op hoog peil, *i ii i_ iC/Mi7inf_TTnio Hnnr Hf» vooral beklagen over de houding van West-Duitsland en Turkije. „Er is op het ogenblik in Mos kou een duidelijk streven waar te nemen, om onderhandelingen tussen maarschalk Zjoekof en zijn wapenbroeder uit de tweede wereldoorlog, de toenmalige ge neraal Eisenhower, tot stand te brengen. Chroesjtsjef heeft bij verschillende gelegenheden on derscheid gemaakt tussen de president en zijn minister van waarbij de Sowjet-Unie door de minister van Landsverdediging, maarschalk Zjoekof, of door de eerste secretaris der Sowjet-Rus- sische communistische partij, Nikita Chroesjtsjef, zou worden vertegenwoordigd. Doch niemand in Moskou schijnt er enig denkbeeld van te hebben, hoe de bestaande diplo matieke impassen tussen de twee leidende wereldmogendheden kan worden opgeheven". Wrijf uw pijn weg met Kloos- terbalsem, die diep in de huid dringt en de pijn verjaagt. "geen goud zo goed" J Volgens woensdag in Djakarta district, in hechtenis is gesteld Im1 richten, her,. j mgg dagmorgen vroeg een hevig ge- de 300 aanvallers op Pematang vecht plaats gehad bij Pematang Siantar, er vijftig gevangen zijn Siantar, in Noord-Sumatra, tus- genomen. Hii z°i niet te w^en wel- ke groep de aanvallers behoor den, doch het onderzoek hier naar is nog gaande. Op de vraag of de aanval kan worden gezien als een weerslag -- op de door hem kortgeleden ge- het persbureau PIA werden elf nomen maatregelen, antwoordde burgers door verdwaalde kogels sen een bende opstandige elemen ten en militaire troepen. Het ge vecht duurde twee en een half uur. Volgens de correspondent van Een lid van de Poolse gehei me politie en een poolse mon teur zijn er in geslaagd via Tsje- cho-Slowakije naar Oostenrijk te vluchten. Zij werden woensdag bij Marchegg uitgeput aan de oever van de Donau aangetrof fen, nadat zij over de rivier ge zwommen waren. Een woordvoerder van het radio- observatorium Mullard te Cam bridge in Engeland heeft woens dagochtend vroeg verklaard, dat de Russische kunstmaan in slechts enkele omwentelingen 100 km is gedaald en zich thans op een hoogte van 300 km boven de aarde bevindt. Haar snelheid is met twee pro cent afgenomen en wij verwach ten dat zij binnen enkele uren naar beneden komt. Zij zal op branden wanneer zij de atmosfeer van de aarde bereikt, aldus de woordvoerder. Kunstmaan heeft twee wachters. Het blad van de Russische communistische partij, „Praw- da", heeft woensdag bekendge maakt, dat de Russische kunst maan op haar baan rond de aarde door twee wachters verge zeld wordt. Het was reeds bekend, dat ook het laatste deel van de raket die de satelliet in haar baan bracht, om de aarde cirkelt, doch nu blijkt dat ook de kap die de kunstmaan beschermde toen zij de ruimte werd inge schoten, als derde kunstsatelliet om de aarde draait. De „Prawda" maakte voorts bekend, dat de „Spoetnik" code- seinen heeft uitgezonden die bijzonderheden over tempera tuur en andere gegevens Devat- ten. De saltelliet was in de neus van de raket aangebracht en werd beschermd door een kap. De raket werd verticaal afge schoten, aldus de „Prawda". Het hoogste punt van de satel- lietbaan ligt boven het zuidelijk halfrond en het laagst boven het noordelijk. De baan maakt een hoek van 65 graden met de eouator. Hierdoor gaat de kunstmaan over gebieden, die zich ongeveer tussen de noorde lijke en zuidelijke poolcirkels Noorse betogers, die zich op het vliegveld Fornebu bij Oslo hadden verzameld om te proteste ren tegen de komst van de West- duitse generaal Spiedel, hebben woensdagochtend bij vergissing stenen geworpen naar de Britse opperbevelhebber van de Navo- strijdkrachten in Noord-Europa, generaal sir Cecil Sugden, en diens stafchef, generaal-majoor Cooper, die terugkeerden van een bezoek aan Kopenhagen. Gene raal Sugden werd door een steen •an het hoofd getroffen. De ver wonding is echter van lichte aard. In Noorwegen zijn plannen ge- i ïakt voor protestbetogingen en \kingsacties naar aanleiding van de komst van generaal Spie del, die opperbevelhebber is van de Navo-strijdkrachten in Midden- Europa. Ongeveer 500 demonstranten op het vliegveld, onder wie zich stu denten bevonden, hadden borden bij zich met opschriften als: „Weg met de Nazi-generaal" en „Wij hebben het Duitse volk vergeven, maar niet de generaals van Hit- Ier. Spiedel, je bent niet welkom". Het vliegtuig van generaal Spie del was inmiddels geland op het vliegveld Rygge, 65 km ten zui den van Oslo. In zijn gezelschap bevond zich o.a. de Nederlandse vice-admiraal Bos, de opperbevel hebber van de zeestrijdkrachten van de Navo in centraal-Europa. uitstrekken. De baan zal gelei delijk rond worden. Volgens het blad is er reden aan te nemen, dat de satelliet nog een aanzienlijke tijd rond de aarde zal blijven bewegen. De kunstmaan is bolvormig en is gemaakt van aluminium- legeringen. Alle instrumenten bevinden zich binnen de bol, die stof welke tijdens de vlucht cir culeert. Dit is nodig om de ver eiste temperatuur te hand haven. Uit een foto in het blad blijkt, dat de satelliet vier antennes heeft. Voorts heeft hij twee machtige radiozenders, waar van de signalen, zoals thans is gebleken, op een afstand van 10.000 km kunnen worden ont vangen, aldus de „Prawda". De maan heeft de lichte ge voelige elementen, die de radio frequenties van de signalen en de onderlinge verhouding tus sen hun duur en tussenpozen wijzigen, zodra de temperatuur of andere omstandigheden ver anderen. De ontvangen signalen wor den thans gedecodeerd en ge analyseerd. De „Prawda" vervolgt: „Het programma voor waarnemingen met behulp van kunstmatige satellieten is zeer uitgebreid en omvat vele takken van de na tuurkunde der bovenste atmos- feerlagen en de bestudering van de cesrmsche ruimte rondom de aarde. Deze problemen omvat ten de bestudering van de toe stand van de ionosfeer, haar chemische structuur, veranderin gen van druk en dichtheid, me tingen van magnetisme, bestu dering van de aard van cosmi- sche stralen enz." De eerste satelliet zal reeds in lichtingen over verscheidene van deze problemen verschaf fen. „De kunstmatige satelliet is de eerste stap naar de ver overing der somische ruimte." De Sow iet-Unie zal ook een kunstmaan lanceren welke die ren aan boord heeft, aldus de „Prawda". Hierdoor kan het ge drag van levende wezens tijdens ruimtevluchten worden onder zocht. De snelheid en de hoogte van de Russische kunst maan. Rad:o-Moskou meldde woens dag te 18.00 uur dat de kunst maan zeventig keer om de aar de had gedraaid. Volgens de waarnemingen wordt de om looptijd van de satelliet in 24 uur twee seconde korter. Men denkt, dat de kunstmaan nog vrij lang om de aarde zal blij ven draaien, aldus radio-Mos kou. wrijving zoveel geringer dat het aparaat verscheidene jaren in de lucht zou kunnen blijven. Volgens prof. Sternfeld zal een kunstmaan, die nog eens zo hoog kan worden gelanceerd, voor onbepaalde tijd om de aar de cirkelen. Leidse sterrewaclit nam Russische kunstmaan niet waar. In een onderhoud met het A.N.P. heeft prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar in de astronomie aan de rijksuniversiteit te Lei den en directeur van het obser vatorium aldaar, verklaard, dat het zijn sterrenwacht ondanks alle daartoe aangewende pogin gen niet is mogen gelukken de Russische kunstmaan waar te nemen. Prof. Oort zeide, dit zeer te betreuren, temeer omdat Ame rikaanse observatoria de Leidse sterrenwacht hadden gevraagd, bij waarneming van de kunst maan de positie van deze satel liet te willen opgeven. Prof. Oort heeft bij de pogin gen om de kunstmaan waar te nemen in nauw contact gestaan met z'n Utrechtse collega prof. dr. M. G. L. Minnaert, maar ook de Utrechtse sterrenwacht is het niet gelukt de satelliet in het vizier te krijgen. Prof. Oort betwijfelde dan ok of de mede delingen van landgenoten, die beweren de kunstmaan te heb ben gezien, wel op goede gron den berusten. gedood, en een aantal andere ern stig gewond. Volgens de woordvoerder Van het militaire commando van Noord-Sumatra was de situ-tie woensdag weer normaal. Een aantal aanvallers is, met hun wapens, gevangen genomen. De woordvoerder deelde nog mede, dat vorige week vrijdag bij Pematang Siantar ook reeds een treffen van geringe betekenis tussen opstandelingen en mili- ta'"en heeft nlaats "ehe-1 De opruimingsacties tegen de restanten van de gewapende aan vallers worden voortgezet, aldus de woordvoerder. De berichten over de gevech ten bij Pematang Siantar. dat het centrum is van het onderne- mingsrijke gebied ten zuiden van Me-'an, kwamen na de hekend- making de vorige week door de militaire commandant van Noord- Sumatra, luitenant-kolonel Dja- min Gintings, dat hij enige hoog geplaatste officieren wegens in- disciplinaire handelingen had la ten arresteren. I, ui tenant-kolonel Wahab Mac- moer, de commandant van het tweede regiment infanterie, dat zijn hoofdkwartier in Pematang Siantar heeft, alsmede zijn ch°f- stnf zijn volgens een in Medan uitgegeven legercommunioué van hun commando ontheven, „in verband met recente gebeur tenissen in hun gebied". Overste Gintings deelde in een perscon ferentie mede, dat deze beide officieren naar het legerhoofd kwartier in Djakarrta zijn over gebracht, ingevolge een instruc tie van de chef-staf van de land macht, generaal-majoor Nasu- tion. De naam van Wahab Macmoer werd enige tijd geleden gemeld in verband met het uitreiken van vuurwapens aan ondernemings arbeiders, die aangesloten waren bij de communistisch georiën teerde vakbonden van onderne- mingspersoneel. Deze bewape ning van ondernemingsarbeiders wekte destijds in politieke krin gen in de hoofdstad grote be zorgdheid. Luitenant-kolonel Gintings heeft thans bekend gemaakt, dat de officier, die belast is met het commando over en de coördina tie van de desawachten in dit Gintings: „Indien die veronder stelling juist is, is het duidelijk van welke kant de aanval werd ingeleid". Overigens ontkende Gintings, dat de situatie in zijn gebied „ge spannen" zou zijn. Hij noemde haar „normaal". Volgens de berichten uit Sian tar, vielen de opstandelingen verschillende militaire posten en kazernes in de stad aan, doch zij werden nog voor zonsopkomst teruggeslagen. In de gehele stad zijn thans militaire wachten geplaatst, doch er hebben zich geen nieuwe orde verstoringen voorgedaan. Luitenant-kolonel Roekominto is ais vortegenwoordi~e~ van de chef-staf van de landmacht naar Noord-Sumatra vertrokken, om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen in Pematang .Siantar. De legerwoordvoerder in Dja karta deelde mede, dat de leger leiding tot dusver voorlopige rapporten heeft ontvangen over een aanval door 300 man op Siantar. Hij onthield zich echter van verdere commentaar. De Nederlandse bouwonderne mers, verenigd in de bond van bouwondernemers, zien geen kans onder de nieuwe subsidie regeling en de huidige omstandig heden een woningproduktie van 40.000 woningen per jaar, zoals in de troonrede werd verwacht, in de particuliere sector te bereiken. Indien op korte termijn geen positieve maatregelen worden ge nomen om de particuliere wo ningbouw te verzekeren, ver wachten de particuliere bouwon dernemers, dat het woningte kort een continubeeld in onze samenleving zal worden. Dit is de conclusie van de be raadslagingen die de laatste da gen door het hoofdbestuur van de Nederlandse bond van bouw ondernemers zijn gehouden naar aanleiding van de door de minis ter voor de Volkshuisvesting en Twee Griekse Cyprioten zijn gesneuveld bij een vuurgevecht met Britse militairen in de ber gen bij Nicosia, zo is woensdag uit niet-officiële bron in Nicosia vernomen. Aanhoudend rustig weer. Terwijl het woensdag overdag in het oosten en zuid-oosten van ons land zonnig herfstweer was, en de temperaturen daar tot 18 a 19 graden opliepen, bleef het elders in het land somber en ne velig weer met maximumtempe raturen tussen 10 en 15 graden. Er kwamen dus bij zwakke wind vrij grote weersverschillen boven ons land voor. Aangezien de luchtdrukverde ling boven West-Europa een vlak hogddrukpatroon te zien geeft, blijft het ook vandaag rus tig weer. De in de avond plaatse lijk al weer gevormde mist zal vandaag vermoedelijk wat mak kelijker oplossen. Maar ook dan kunnen er in ons land opnieuw op korte afstand vrij grote ver schillen in bedekkingsgraad van de hemel voorkomen, waarbij ook de maximumtemperaturen dus sterk uiteen kunnen lopen. Volgende Sowjet-kunstmaan op grotere hoogte. De Russische hoogleraar prof. Sternfeld heeft tegenover een vertegenwoordiger van radio- Moskou verklaard, dat de vol gende Sowjet-kunstmaan hoger zal worden gelanceerd dan de eerste, welke een baan be schrijft, die hoogstens 900 km van het aardoppervlak ligt. Ds volgende satelliet zal tot een hoogte van 1500 tot 2000 km worden gebracht. Hier is de Nog in de loop van december a.s. zal de eerste Amerikaanse kunstmaan worden afgeschoten, aldus heeft president Eisenhower op zijn wekelijkse persconferen tie verklaard. Het zou een proef-kunstmaan zijn. De Amerikaanse president meende dat de Russische satel liet op zichzelf geen nieuw mili tair gevaar voor zijn land ople vert. Hij wenste de Russische ge leerden geluk met het succes en deelde mede dat de eerst? volle dig uitgeruste Amerikaanse kunstmaan waarschijnlijk in maart van het volgende jaar in de lucht zal worden gebracht. Naar zijn zeggen zal deze meer wetenschappelijke inlichtingen verstrekken dan de Russische. De president legde er de na druk op dat men het program ma voor de kunstmaan los moet zien van het eigenlijke militaire programma en dat men dus niet aan de „operatie Amerikaanse kunstmaan" de gedachte moet verbinden van vooruitgang op het gebied van de ballistische raket. Men had zich bij de kunstmaan nimmer laten opjagen door een wedstrijd tegen het horloge met andere landen. Eisenhower wees erop dat het afschieten van de Russische kunstmaan niet be wijst dat de Sowjet-Unie erin ge slaagd is een intercontinentaal projectiel te vervaardigen dat in staat is aan het eind van zijn baan opnieuw de atmosfeer van de aarde te doordringen en met nauwkeurigheid een bepaald doel te raken. Sprekend over een internatio nale controle op ruimteraketten en kunstmanen zei de president dat enkele uitspraken die Dulles dinsdag had gedaan, verkeerd waren uitgelegd. Men had van Dulles begrepen dat Amerika be reid was tot een afzonderlijk ak koord over onderwerpen van de ruimtevaart, losstaand van een algemeen ontwapeningsverdrag. Eisenhower zei te wensen dat Amerika meer wist van de hitte bestendigheid en andere eigen schappen van metalen en andere stoffen. Desgevraagd bleek Eisenho wer niet van mening dat de Ame rikaanse strategische luchtmacht verouderd was. Hij gaf te kennen dat de Ame rikaanse proef in december een reeks proefnemingen zal inlui den. De eerste, volledig uitgeruste Amerikaanse kunstmaan zal in maart 1958 worden gelanceerd, aldus president Eisenhower. In mei 1957 hebben degenen, die belast zijn met het Ameri kaanse kunstmaanprogram, be sloten, dat eerst kleine proef- manen zullen worden gelan ceerd. De eerste proef met deze kleine kunstmanen zal in december worden genomen, al dus Eisenhower. Bouwnijverheid afgekondigde premiebeschikking woningbouw 1957 voor de particuliere bouw. Hierbij kwamen tevens ter sprake de moeilijkheden welke zijn gerezen ten aanzien van de kapitaalvoorziening voor de par ticuliere woningbouw. Volgens de bond van bouwon dernemers biedt de nieuwe re geling voor de particuliere wo ningbouw onvoldoende stimu lans voor de bouw van huurwo ningen, omdat de door de minis ter vastgestelde huurgrenzen, waarbinnen de volle premie kan worden verkregen, volgens de bouwondernemers, te laag zijn vastgesteld, waardoor geen uit zicht wordt geboden om op enigszins betekende schaal onder de huidige omstanaig heden huurwoningen te bouwen. Als oplossing voor dit vraag stuk ziet de bond van bouwon dernemers een verhoging van de subsidiebedragen dan wel een hogere vaststelling van de huur- grenzen. Voor wat de bouw van „eigen woningen" betreft, meent de bond van bouwondernemers, dat ook hier de nieuwe regeling on voldoende stimulans biedt, omdat er, volgens hem, een te grote on zekerheid bestaat omtrent het te ontvangen subsidiebedrag en daarnaast het verschil tussen volle premie (plus toeslag) en de haive premie te groot is. Hier tiet de bond van bouwonderne mers de oplossing in de toeken ning van de volle premie voor alle woningen beneden de stich- tingskosten van 30.000, Men verwacht, dat de continuï teit in de particuliere woning- bouwsector door de nieuwe re geling ernstig verstoord zal wor den. Voorts meent de bond van bouwondernemers, dat de huidi ge kapitaalschaarste voor de particuliere woningbouw (mede veroorzaakt door de lopende aanspraken van de overheids wege ten behoeve van de wo- ningwetbouw) alsmede de hui dige rentestand in hoge mate de voortgang van de particuliere woningbouw belemmeren. Volgens de bond van bouwon dernemers is het particulier ini tiatief qua produktievermogen volkomen in staat tot de door de regering verwachte woning productie van 40.000 woningen per jaar. Indien, aldus de bond van bouwondernemers, door on gunstige subsidieregelingen daartoe echter de mogelijkheden ontbreken, kan het particulier initiatief voor het niet voldoeq aan deze verwachting niet ver antwoordelijk worden gesteld. De Italiaanse senaat heeft woensdagavond zijn goedkeuring gehecht aan de verdragen tot in stelling van de Europese econo mische gemeenschap en Eura tom. De Kamer van Afgevaardigden had de verd<-a?en reeds voor het zomerreces goedgekeurd. Alleen de communisten stemden tegen beide verdragen. De linkse socialisten spraken zich uit vóór Euratom, maar onthielden zich bij de stemming over de E.E.G. De gouverneur van Arkansas, Orval Faubus, heeft woensdag op een persconferentie verklaard, dat men alleen een einde aan de crisis in Little Rock kan maken als de negen negerleerlingen voorlopig de openbare middelbare school van de stad niet meer be zoeken. Er is een „afkoelingspe riode" nodig, zo zei hij. De negerleerlingen bezoeken nu iedere dag de school. Zij wor den door militairen beschermd. Volgensde gouverneur hebben verscheidene mensen (o.a. rech- ters en de leden van de school raad) het in hun macht om een einde aan deze toestand te ma ken, maar zelf had hij geen sug gesties. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag morgen tot donderdagavond. RUSTIG VYEER. Aanvankelijk mist of laaghan gende bewolking, die in de loop van de rag op vele plaatsen op trekt. Dezelfde temperaturen ais gisteren of i ts hogere. Overwe gend zwakke veranderlijke wind. VRIJDAG 11 OCTOBER. v.m. n.m. Bresker.s 2.58 3.12 Terneuzen 3.32 3.47 Hansweert 4.12 4.27 Walsoorden 4.22 4.37 ZON MAAN op onder op onder Okt. 11 6.59 17.58 19.03 9.41 12 7.01 17.55 19.41 10.44 13 7.03 17.53 20.28 11.44 14 7.04 17.51 21.23 12.38 15 7.06 17.49 22.26 13.25

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1