GRIEP? AKKERTJES AMSTLEVEN Eilandenraad van Curacao ziet af Ned. garantie voor lening van r IS VAT NlP AZIATISCHS Wat brengt de radio? P.T.Ï. werkte in 1956 met verlies BURGERLIJKE STAND DE BRUID en de MOORDENAARS ikering TWEEDE BLAD Woensdag 9 oktober 1957 12e jaargang no. 4188 Westelijke ontwapeningsresolutie herzien. ZUID-AFRIKA EN DE VER. NATIES. DE VERKIEZINGEN IN NOORWEGEN DE DIAMANTSTAKING IN ANTWERPEN Geen meldingsplicht meer voor vreemdelingen bij verblijf van maximaal 3 maanden Het internationale bureau voor atoomenergie. GROTE DROOGTE IN CHINA RADARINSTALLATIE VOOR ONDERZOEK IN CANADA Ook in 1957 groot nadelig saldo AANLEG BUISLEIDING VAN PERZIE NAAR TURKSE HAVEN VLUCHT IN TANKWAGEN RUSSISCHE TANKER BRENGT GEREDDE BEMANNING VAN FRANSE TREILER NAAR ROTTERDAM VRIJE ZEEUW De eilandenraad van Curagao heeft maandagavond met elf te gen negen stemmen het voor stel voor het aangaan van een geldlening van vier miljoen dol lar met Nederlandse garantie verworpen. Vervolgens nam de raad een motie aan waarin hij zegt zeer erkentelijk te zijn voor de be reidheid van Nederland om de Nederlandse Antillen financiële bijstand te geven bij de ontwik keling, maar dat Curacao, ge zien de huidige financiële si tuatie en de beperkingen in Ne derland verplicht is om te pro- De Westelijke mogendheden hebben hun ontwerp-resolutie inzake de ontwapeningskwestie, die zij bij de algemene vergade ring van de Verenigde Naties willen indienen, herzien om er een voorziening in op te nemen voor controle van kunstmanen, zo is uit goedingelichte bron in New York vernomen. Amerikaaanse, Britse, Franse en Canadese afgevaardigden hebben deze kwestie uitgebreid besproken. Deze landen maakten met de Sowj et-Unie deel uit van de sub commissie van de Ver. Naties die 5Va maand in Londen over de ontwapening gesproken heeft, zonder tot tastbare resul taten te komen. De voorziening beoogt de vor ming van een technische com missie, welke een inspectiestel sel moet uitwerken waardoor verzekerd wordt, dat kunstma tige ruimtevoorwerpen uitslui tend voor vreedzame en weten schappelijke doelen zullen die nen. Acht landen hebben de Ver. Naties verzocht verdere overwe ging van juridische actie om nakoming van Ver. Naties-reso luties inzake Zuid West-Afrika af te dwingen, tot volgend jaar uit te stellen. Het betreft hier Ver. Naties-resoluties waarin Zuid-Afrika verzocht wordt Zuid West-Afrika, vroeger een mandaatgebied van de volken bond, weer onder internationaal beheer te plaatsen. De resolutie is door India in gediend in de beheerschapscom- missie van de Ver. Naties. De in dieners van de resolutie wensen instelling van een speciale com missie om de vraag te bestude ren of aan het internationaal gerechtshof advies gevraagd moet worden over deze kwestie. De commissie zou op de volgen de zitting van de algemene ver gadering verslag moeten uit brengen. beren zonder de aangeboden hulp met de uitvoering van de projecten te beginnen. Minister Lampe over de beslissing. „Ik beschouw deze beslissing als ene tegen het algemeen be lang en als een slechte po litieke zet, die men achteraf vermoedelijk zeer zal betreu ren",, aldus verklaarde de gevol machtigde minister voor de Ned. Antillen in Nederland, de heer W. F. M. Lampe, dinsdagmor gen. Het beroep op de minder gun stige financiële toestand van de overheidsfinanciën in Neder land op het ogenblik achtte de heer Lampe geen juist argu ment, daar het hier alleen een garantie van Nederland betreft voor een of meer door de Ned. Antillen te sluiten leningen. Minister Lampe hoopte, dat het besluit van de eilandsraad geen ongunstige invloed zal hebben bij de behandeling van het wetsontwerp voor de garan tie in de Staten-Generaal. Minister Helders over de motie. Op de agenda van de Tweede Kamer van gisteren kwam voor het wetsontwerp tot machtiging tot het verlenen van de garantie van Nederland voor de door de Nederlandse Antillen te sluiten leningen ten behoeve van de ont wikkeling van Curacao en Aruba. De voorzitter deed mededeling van de motie, welke maandag door de eilandraad is aangeno men. De voorzitter zei vernomen te hebben dat de staten der Ned. Antillen bijeen zullen komen op 15 oktober ter behandeling van het voorstel. Het is z.i. wellicht de overwe ging waard het besluit der staten af te wachten. Spr. vroeg of de minister voor Zaken Overzee ter zake advies kan geven. Minister Helders verklaarde, dat de Nederlandse regering is gebleken, dat de regering der Ned. Antillen het op prijs zou stel len de behandeling van het wets ontwerp voortgang zou vinden. Minister Helders zei zich niet te willen mengen in wat er op Cu- ragao is gebeurd. Het is mogelijk, dat men binnen de grenzen der Antillen de gelden zal weten te vinden. De minister merkte verder op, dat wanneer de totale opname niet zou geschieden, ook Aruba zou worden gedupeerd. Op voorstel van de voorzitter werd besloten het ontwerp op de agenda te laten staan. De socialistische partij heeft in Noorwegen haar positie ver stevigd, zo blijkt uit de uitslag van 690 van de 744 stemdistric- ten. De partij is al zeker van 78 van de 150 parlementszetels, een winst van één zetel in vergelij king met de verkiezingen van 1953. Het stemmenpercentage van de socialisten is .van 47 toegeno men tot 48,6. De communisten hebben twee zetels verloren. Hun percentage daalde van 4,7 tot 3,1. De boerenpartij heeft haar 14 zetels behouden. De conservatie ven verloren een zetel en hebben er nu 25. De christelijke volks partij is met een verlies van twee op 12 zetels gekomen. De ver bonden niet-socialistische par tijen hebben 5 zetels behaald. De socialistische premier Einar Gerhardsen heeft verklaard, (Jat de uitslag als een motie van ver trouwen kan worden beschouwd. Dat gloeiende, bonzende hoofd, die koude rillingen kan niemand misverstaan. Het Griepduiveltje heeft U stevig te pakken. Kruip vlug onder de wol met een warme drank en ééra of twee "AKKERTJES". Die bevorderen het tran spireren, bestrijden de infectie en verdrijven de koorts. Tien tegen één dat U zich morgen beter zult voelen. Ja waarlijk, i In Antwerpen is dinsdag de aangekondigde staking van 48 uur van de 14.000 diamantbewer kers begonnen ter ondersteuning van hun looneisen. Volgens de leiders van de socialistische en Katholieke vakverenigingen is de staking totaal. Met ingang van 1 oktober j.l. is een nieuwe en meer soepele regeling van kracht geworden ten aanzien van de meldings plicht voor vreemdelingen, die ons land bezoeken. De nieuwe regeling houdt in, dat vreemdelingen (bv. toeristen en zakenlieden) die niet visum- plichtig zijn zich niet meer bij de politie of de vreemdelingen diensten behoeven te melden, wanneer zij binnen 3 maanden na hun aankomst ons land weer verlaten. Zij behoeven in dat ge val dus niet meer een verblijfs vergunning aan te vragen. Een vreemdeling, die voor een periode van meer dan 3 maan den ons land bezoekt, moet ech ter binnen 8 dagen na zijn aan komst de politie daarvan in ken nis stellen en een verblijfsver gunning aanvragen. Tot nu toe was de maximum termijn, waarbinnen men zich niet behoefde te melden, 1 maand. Bovendien kunnen vreemde lingen, die hier reeds langer dan 5 jaar verblijf houden en wier verblijf voor onbepaalde tijd is toegestaan (de z.g. gevestigde vreemdelingen) in het vervolg bij de politie een verblijfsver gunning voor maximum 5 jaar aanvragen. Vroeger werden deze slechts voor de tijd van 1 jaar verstrekt en moesten zij zich dus ieder jaar melden. Voor hen, die vreemdelingen nachtverblijf verstrekken, blijft de verplichting bestaan daarvan binnen 24 uur de politie in ken nis te stellen. De nieuwe regeling is door het ministerie van justitie aan alle hoofden van politie in ons land verzonden. DONDERDAG 10 OKTOBER. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.45 Morgengebed en liturg, kal., 8.00 Nws en weerber.; 8.15 Gr.; 8.50 V. d. vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Middagklok; 12.03 Intsr. Octet; 12.25 Voor het platteland; 12.35 Land- en tuinb. meded.; 12.38 Ballroomork.; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Gram.; 13.40 Amus. muz.; 14.00 Metropole ofk. en klein koor; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Amus. muz.; 15.45 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Pianorecital; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursber.17.45 Kamerork. en solist; 18.30 Fries progr.; 18.45 Leger des Heilskwartier 19.00 Nws en weerber.; 19.10 Op de man af; 19.15 Gram.; 19.20 Sociaal perspectief; 19.30 Gr.; 20.00 Radiokrant20.20 Gevar. progr.; 21.45 Gram.; 22.00 Tijd- schrif tenkron.22.10 Gram.; 22.25 Orgelconc.; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportuitsl.; 23.2024.00 Grani. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. vrouw; 9.10 De groen teman; 9.15 Gr.; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Lichte muz.; 11.45 Caus.; 12.00 Lichte muz.12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Pianospel; 12.50 Uit het Bedrijfsleven; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gr.; 13.20 Promenade-ork.13.55 Beursplein 514.00 Pianorecital 14.30 Logboek 1935; 15.00 Gr.; 15.45 Voordr.; 16.00 Caus.; 16.30 Lichte muz.; 17.00 V. d. jeugd; 17.45 Regeringsuitz.18.00 Nws; 18.15 Lichte muz.; 18.45 Sport- problemen18.55 Gespr. brief uit Londen; 19.00 V. d. kind.; De 55 landen, vertegenwoor digd op het eerstq congres van het internationale bureau voor atoomenergie te Wenen, hebben unaniem de aanstelling van de Amerikaan Sterling Cole als al gemeen-directeur van 't bureau goedgekeurd. Cole nam op hetzelfde mo ment zijn ontslag uit het Ame rikaanse congres, waarin hij 23 jaar zitting had gehad. Een Russische gedelegeerde betoogde dat zijn land liever een neutrale kandidaat zou heb ben gezien maar dat men zich niet tegen de benoeming van Cole verzette. 19.05 Gevar. progr.; 20.00 Nws; 20.05 Gram.; 20.15 Radiophil- harm. ork. en soliste; 22.15 Act.; 22.30 Westindisch ork.; 22.50 Sportact.; 23.00 Nws; 23.15 Koer sen te New York; 23.16 Act. of gram.; 23.2524.00 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Amus. ork.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gr.; 13.00 Nws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Eng. les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Schoolradio15.30 Kamerork. en soliste; 16.30 Solistenconc.17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.15 V. d. kind.; 18.15 Gram.; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.50 Caus.; 20.00 Rep.; 21.00 Verz. progr.; 22.00 Nws; 22.15 Internat. Radio Universiteit; 22.30 Orgelconc.; 22.5523.00 Nieuws. Tientallen miljoenen boeren in de Noord-Chinese laagvlakte heb ben de strijd aangebonden tegen de droogte, die de graangewas sen in de provincies Honan, Ho- pei en Sjantoeng bedreigt. Het Pekingse volksdagblad schrijft, dat in de voornaamste graan verbouwende provincie, Honan, vijf-achtste deel van het voor de inzaai van wintergraan bestemde land geen druppel wa ter heeft, terwijl twee-achtste deel met watertekort heeft te kampen. Kort geleden is gemeld dat in zes andere provincies Sjensi, Sjansi en Kansoe in het noord westen en Hoepei, Kiangsoe en Anhwei in het midden en zuiden van de Jangtse-vlakte ook grote droogte heerst. Van de zijde van het Canadese ministerie van Defensie is maan dag bekendgemaakt dat men in het kader van de gemeenschap pelijke Canadees-Amerikaanse defensie het plan heeft een gro te radarinstallatie voor onderzoek in het noorden van de Canadese provincie Saskatchewan te bou wen. De installatie zal Canada 500.000 dollar kosten en de mo gelijkheid scheppen voor verder onderzoek inzake de vraagstuk ken die samenhangen met de ver dediging van Noord-Amerika te gen een aanval met een inter continentaal ballistisch projec tiel. Een dergelijk projectiel, dat zich met een snelheid van 24.000 km per uur op circa 1.000 km hoogte voortbeweegt, zou binnen 15 a 20 minuten, nadat het in de Sow jet-Unie gelanceerd is, boven een doel in Noord-Amerika kun nen ontploffen. Evenals in vele particuliere bedrijven kenmerkte de gang van zaken bij P.T.T. zich in 1956 door een dalend rendement bij tijgende omzetten, zo wordt in het jaarverslag der P.T.T. over 1956 medegedeeld. De loon- en prijsstijgingen verhoogden de lasten in niet onbelangrijke ma te. Ook de verbetering van de secondaire arbeidsvoorwaarden leidde tot een verdere verhoging van de kosten. (Ais voorbeeld moge dienen de invoering van een toeslag voor onregelmatige diensten en de verhoging van de vergoedingen voor kantoor- en stationhouders. De sjah van Perzië heeft in de openingsvergadering van de Per zische senaat, medegedeeld dat de nationale Perzische oliemaat schappij een overeenkomst heeft gesloten met een Amerikaanse financiële groep voor de aanleg van een 1.570 kilometer lange miljoen gulden en de instelling |buisleiding voor de afvoer van van een pensioenfonds voorma- olieprodukten, die van de olie- lig radiodistributiepersoneel ad 'plaats Ghome, ten zuiden van Bij de opstelling van de begro-. ting voor het dienstjaar 1957 kwam vast te staan dat met een aanzienlijk verlies voor dat jaar en volgende jaren moest worden gerekend indien de bestaande tarieven zouden worden gehand haafd. Een verhoging van de meeste tarieven voor de dien- f wachten, sten van P.T.T. was dan ook on vermijdelijk. Daartoe strekken de voorstellen, waaromtrent vooraf het gevoelen van de PTT-raad werd gevraagd, wer den bij de regering aanhangig gemaakt. Hoewel de ontvangsten wegens post-, telegraaf- en telefoonver keer hi het verslagjaar weder om ;n sterke mate toenamen, zette de daling van het exploita tiesaldo zich voort en leverde 1956 een verlies van 3,3 miljoen gulden op, vergeleken met een winst van 3,2 miljoen gulden in 1955. Bij de postdienst bedroeg het verliessaldo 19,5 miljoen gulden tegen 13,8 miljoen gulden in 1955. Ook bij de draadomroep werd een verlies geboekt, n.l. 5 miljoen gulden tegen 5,8 miljoen gulden in het jaar 1955. Wins ten werden evenwel behaald bij de telegraafdienst (2.6 miljoen gulden tegen 3,0 miljoen gulden in 1955). de telefoondienst (12,8 miljoen gulden tegen 16.3 mil joen gulden in 1955) en de post- chèque- en girodienst (5,8 mil joen gulden tegen 3,5 miljoen gulden in 1955. Uit de algemene verlies en winstrekening blijkt, dat het verschil tussen de geboekte re serve (berekend over de ver vangingswaarde van de bedrijfs middelen) en de aan het rijk uitgekeerde rente circa 10,5 mil joen gulden bedraagt. Voorts leverde de belegde reserve een rente op van 1,4 miljoen gulden. Uiteindelijk is voor uitkering aan 's Rijks schatkist beschik baar een bedrag van 5,2 miljoen gulden tegen 20,3 miljoen gul den in 1955. Het bedrag van de uitkering aan het rijk ad 20,3 miljoen gulden in 1955 is be- invloed door de opheffing van de reserve voor bijzondere las ten van de draadomroep ad 13 5 miljoen gulden, zodat per sal do een bedrag van 8 miljoen gulden beschikbaar kwam. Het voortdurende slechter wor den van het exploitatiesaldo ge durende de laatste jaren zal, ver moedelijk zelfs in versneld tem po, in 1957 voortgaan. Reke ning houdende met de doorwer king van de op 1 september 1956 ingevoerde loonsverhoging van 6 procent de met ingang van 1 januari 1957 verleende compen satie van de premie voor de al gemene ouderdomswet, de aan gekondigde verhoging van de bijdrage van het bedrijf aan het algemeen burgerlijk pensioen fonds, alsmede met de compen satie voor de huurverhoging, zou men indien geen bijzondere maatregelen worden genomen in 1957 een verlies van bijna 50 miljoen gulden kunnen ver- Teheran, naar de Turkse haven Alexandretta zal lopen. De aanlegkosten worden op vijfhonderd miljoen dollar ge schat. De olieverwerkende -bedrijven in het Midden-Oosten tussen de Golf van Perzië en Turkije zullen hun produkten via de aan te leg gen buisleiding kunnen afvoeren. Deze bedrijven zijn gelegen in (El) Koweit, een onder Brits ge zag staand sultanaat aan de Per zische Golf, Perzië en Irak. Een blijvend verlies tot een dergelijke omvang is moeilijk te aanvaarden, aldus nog steeds het jaarverslag, daar de tarie ven van de meeste door het be drijf verleende diensten in de laatste jaren ver zijn achterge bleven bij de ontwikkeling van de kosten, welke aan deze diensten zijn verbonden, zal het bereiken van een sluitende ex ploitatierekening voornamelijk dienen te geschieden door het waar nodig aanpassen van de tarieven aan het gestegen kostenpeil. Een Tsjechisch gezin man, vrouw en twee kinderen heeft op het spoorwegstation van Hohenau in Neder-Oostenrijk politiek asiel gevraagd. Het had 33 uur doorgebracht in een tank wagen, waar nog een laag olie van 20 cm in stond. Zaterdag was men er in geklommen, voorzien van gasmaskers, maar zonder voedsel of water. De douanebeambten in Hohe nau keken zondagochtend ver baasd, toen zij na opening van de tank de 41-jarige Anton Lisz- ka uit Brno naar buiten zagen klimmen, geheel besmeurd met olie. Hij werd gevolgd door zijn 32-jarige vrouw en twee kinde ren, Peljo van 9 en Paul van 5. Liszka zei dat hij zesmaal ver gunning had gevraagd om met zijn gezin Tsjecho-Slowakije te verlaten. Maar dat het elke keer was geweigerd. HOEK. Geboorten: 4 sept. Tanneke Elizabeth, d. van Pieter Scheele en Wilhelmina Verhelst. Huw.-aangiften: 9 sept. Pieter Lodewijk Kwant (won. Koog aan de Zaan), 27 j., jm. en Jan- neke Maria Orlebeke, 24 j., jd. Huw.-voltrekkingen5 sept. Abraham Thomas Meertens (won. te Kloetinge), 26 p., jm. en Adriana Buijze, 24 j., jd. 5 sept. Gelein Willem Pladdet, 24 j. jm. en Wilhelmina Helena Mi- chielsen 26 j. jd. 12 sept. Adria- nus Cornelus Meeusen (won. te Terneuzen) 21 j., jm. en Adriana de Kraker, 20 j., jd. Overlijden: 19 sept. Rokus Verhelst, oud 80 j., wed. van Janna Suzanna Pladdet. 30 sept. Frangoise Platteeuw, oud 78 j., wed. van Abraham Kervink. door SELWYN JEPSON 63) (Nadruk verboden.) „In 's hemels naam, Eve, be heers je" Ik liep voorbij de oprijlaan, ter wijl Ik hem toevoegde: „Niet naar huis! Daar kan ik nooit meer heen" Hij zag in dat het wijzer was mij eerst een eind weg te laten lopen, alvorens een definitieve poging te doen om mij tot rede te brengen. Ik liet mij opnieuw door hem vangen op een plek, vlak voor dat het pad omhoog boog, de dijk op! Hier kon hij de kreek niet zien, en indien George en Charlie nog niet op hun plaats van be stemming waren, dan konden zij daar komen, terwijl ik de scène verder speelde. Hij hield mij bij m'n schouders vast, terwijl ik beefde als een riet en naar adem hapte. „Dit ben ik niet van jou ge woon", zei hij. Ik hoorde twijfel in zijn stem; het was geen arg waan, maar misschien wel te leurstelling. Hij had mij zo ge ïdealiseerd als de vrouw die in staat zou zijn samen met hem' te heersen, dat deze symptomep van vrouwelijk gebrek aan rug- gegraat, een desillusie dreigden Daarom deed ik een aanval op zijn ijdelheid. „Ik dacht dat je sterk was", zei ik. „Ik dacht dat je streed met je geest ik zag je als een stralende ridder, een meer dan gewone man." „Er zijn geest en verstand voor nodig om buiten de wet iets klaar te spelen", antwoordde hij grimmig. „En om een vrouw de les te lezen?" vroeg ik. „Daarvoor is meer nodig; dat vereist een genie. En om mijzelf te beschermen." „En geloof je nu dat ik lering uit de les getrokken heb?" „Dat zul je inzien, zodra je op houdt zo dom en sentimenteel te doen over de dood van twee volkomen onbelangrijke mensen. Jij en ik, Eve, hebben een groot se taak in de wereld te volbren gen. Dat is belangrijker dan wat ook. Grote goedheid begrijp je dat dan niet?" Ik deed alsof ik dit even moest overwegen, wetende dat ik niet te lang stil mocht blijven, Want hier kon elk geluid van 't strand gehoord worden. „Ik wilde dat ik jouw helder heid van inzicht had, zei ik zwak jes, „maar het is het is zo in te leiden. Indien ik het te ver moeilijk moord!" liet komen, kon het hoogst ge-1 „Waarden, Eve, zijn zo betrek vaarlijk voor mij worden. Ikkelijk. Wat wijs is of dom, goed dacht aan Louise; was niet het zelfde den? haar noodlottig gewor- of slecht, nuttig of vergeefs dat is allemaal praat voor pseu- do-wijsgeren, dominee's, ver dwaasden. Het ieven is anders Het leven is strijd. Een strijd zonder einde om het hoofd boven water te houden. Mensen of na ties, enkelingen of groepen het is allemaal eigenbelang, zelf behoud. Voedsel of hongerdood. Doden of gedood worden. Eve, mijn eigen Eve gewoonlijk zie je de dingen zo zuiver. Zie mij zoals ik ben! Ben ik niet meer waard dan duizend Jonathans, dan duizend verliefde vrouwen?" Slechts mijn lippen vormden de woorden. „Het spijt me zo." „Dat klinkt beter." Hij zei het bijna als een normale man, die eindelijk vrede ziet opdoemen aan het einde van een met vrou wentranen bespoelde scène. „Ik voel mij miserabel", zei ik. „O, Jimmy!" Hij keek mij een ogenblik op een vreemde manier aan. Was hij niet gerustgesteld? Ik voelde scherp dat het een fout, ja, een noodlottige fout zou zijn, recht streeks over te schakelen van een hysterische aanval op wat hij gezond verstand noemde, doch wat in feite onvoorwaardelijke overgave betekende. Ik drukte de rug van mijn hand tegen mijn voorhoofd en ver mande mij. „Ik heb mij dwaas gedragen", fluisterde ik. „Ik dacht dat ik het zelf wel kon opknappen en ik ben mezelf niet eens mees ter. Heus, Jimmy, het spijt me zo dadelijk ben ik weer de oude." Ik keerde mij van hem af en wandelde langzaam langs het pad omhoog. Het was enigszins ris kant, maar ik geloofde niet dat hij mij alleen zou laten, voordat hij volkomen van zijn overwin ning verzekerd was. „Waar ga je heen?" vroeg hij- „Een wandeling zal me tot rust brengen", zei ik „en als ik terug ga naar mijn kamer, wil ik mijn zenuwen weer helemaal in be dwang hebben." „Ik blijf je gezelschap hou den" Hij voegde zich bij mij. „Ik ben liever alleen begrijp me niet verkeerd. Wanneer we elkaar weerzien zal ik weer hele maal mezelf zijn." „Ik kan ja zo niet alleen laten Eve, toe." Ik verborg mijn triomf. Gedu rende de volgende minuten, waar in wij zij aan zij over de dijk naar het strand wandelden, sprak hij slechts één keer. „Voor we deze zaak als afge daan beschouwen", zei hij, „eerst nog één ding. Kun je die man van de politie beletten te komen, of weet je een middel om zijn aan dacht af te leiden? Je hebt er tamelijk duidelijk op gezinspeeld dat je interessant nieuws voor hem had." „Ik verzin wel iets. Ik weet zelfs al wat. Ik beloof je dat ik hem volkomen tevreden zal stel len." Hij vroeg niet op welke manier ik mij voorstelde dit te doen. Ik zou het hem trouwens niet ver teld hebben. Af en toe wierp hij een blik op mij, en ik voelde dat hij ge heel en al met zichzelf voldaan was. Opnieuw had hij bewezen dat gevaren, indien onverschrok ken onder de ogen gezien, op hielden gevaren te zijn; dat geen probleem voor hem onoplosbaar VOGELWAARDE. Geboren: 1 sept. Tonny Ferdi nand, z. van Johannes Francis- eus Warrens en van Cornelia Geertruida Hermans. 4 sept. Maria Rosalia Sulma, d. van Jo hannes Franciscus de Blok en van Elisa Bertha Hemelaar. 5 sept. Cornelia Anna Maria, d. van Emerie Petrus van Vojen en van Johanna van den Dries. 8 sept. Franciscus Petrus Maria, z. van Petrus van Damma en van Ange la Merk. 9 sept. Margaretha Pau lina Maria, d. van Joseph de Meij er en van Madeleine Paulina de Smit. 11 sept. Marlies Mathilda René, d. van Petrus Jacobus van Hoove en van Margaretha Mathil da Giele. 21 sept. Andreas Aloui- sius Eugenieus Maria, z. van Eu- genius Jacobus Eduardus Ver schuren en van Celina Louisa Mi- chielsen. 23 sept. Ingrid Mathilda, d. van Noé Petrus Lambert en van Mathilda Maria Paulina van Heese. 28 sept. Louisa Andrea El- za, d. van Petrus de Valck en van Jannetje Maatje Polfliet. Overleden: Martinus Janssen, 77 j., wed. van Julia Kint. Huw.-voltrekkingen7 sept. Pe trus Honré Claessens, 21 j., jm. (won. te Hontenisse) en Doro thea Maria de Kort, 22 j., jd. ZAAMSLAG. Geboorten: 14 sept. Magdalena, d. van Jacobus Cornelus de Vos en van Jacoba Cornelia Bareman. 15 sept. Jacobus, z. van David Guiljam en Sara Dekker. 19 sept. Suzanna, d. van Willem Jan Vonk en Neeltje Buijze. 22 sept. Jannis Arij, z. van Jacobus Cappon en Neeltje Maria Scheele. 24 sept. Cornelis, z. van Jozias Gelein Goossen en Cornelia Helena Snap. Huw.-aangiften: 9 sept. Leen- dert Muller, 25 j., jm. (won. te Dordrecht) en Elizabeth Cornelia Haak, 22 j., jd. Huw.-voltrekkingen: 12 sept. Willem Johannes Petiet, 25 j., jm. (won. te Goes) en Geertruida Janna de Feijter, 20 j., jd. 12 sept. Florus de Jonge, 23 j., jm. (won. te Axel) en Janna Hamelink, 22 j., jd. 25 sept. Leendert Muller, 25 j., jm. (won. te Dordrecht) en Elizabeth Cornelia Haak, 22 j„ jd. Overlijden: 7 sept. Cornelia Schieman, 73 j., wed. van Marti nus Schieman. 27 sept. Chrisina Klaassen, 76 j. wed. van Cornelus Wissel. De Franse treiler „Clemen- was, dat hij alle moeilijkheden en jeeau", die van het eiland Ter hinderpalen overwon, daarbij zijn 'schelling naar Duinkerken was macht zelfs vergrotend. Onder (vertrokken, heeft onderweg nood- zijn aanvallen bezweek iedere seinen uitgezonden. De beman- complicatie, voor zijn wil zwicht- ning is daarop door de Sowjet- te ieder mens. russische tankboot „Moskovsky Festival" aan boord genomen. ,,Zij wordt naar Rotterdam ver voerd. (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5