Uit de Provincie Eric de Noorman - De zwarte piraat Geen tussenlanding meer te Axel van de Sabena-helikopters Zeeuwse predikanten maakten kennis met het C. N. V. TERNEUZEN. AARDENBURG. HULST OSSENISSE. SAS VAN GENT. Voor herhaling vatbaar. SLUISKIL ZAAMSLAG. SLUIS. T.B.C. STERFTECIJFER NOG STEEDS DALENDE DE RASSENSCHEIDING IN AMERIKA PLOEGYVEDSTIïMD VAN DE C.J. B. T.B. K. Eelman uit Oosterend ver wierf het kampioenschap. Gistermiddag is op een perceel land van de boerderij van de heer Janse te Arnemuiden een ploeg- wedstrijd gehouden, georgani seerd door de Christelijke Jonge ren Boeren- en Tuindersbond. Deze wedstrijd, waaraan door 16 personen uit het gehele land werd deelgenomen, trok, dank zij het mooie herfstweer, veel belang stelling. De uitreiking van de prijzen had plaats in het veilingsgebouw te Middelburg door de burgemeester van Arnemuiden de heer W. J. van der Heide. Het kampioenschap werd be haald door K. Eelman uit Ooster end op Texel (le pr.: beker, be schikbaar gesteld door de Natio nale Boeren- en Tuindersbond). De heer Eelman kwam tevens in het bezit van de wisselbeker van deze jaarlijks terugkerende wed strijd. De overige prijzen vielen ten deel aan J. van Dorp van het eiland Rozenburg (2e pr.: beker, beschikbaar gesteld door de Na tionale Boeren-en Tuindersbond) 3e pr.: W. van Dorp, eveneens van Rozenburg; 4e pr.: L. Pool uit Oldenhove (Gr.); 5e pr.: B. Biesheuvel, uit Grote IJpolder. Verkeersongeval. Gistermiddag te kwart over vijf reed de heer A. P. van I., wonen de te Tilburg, in de bocht bij de voormalige winkel van de Coöpe ratie in de Nieuwediepstraat met zijn auto in de richting van de Vlooswijkstraat een tweejal wiel- rijdsters voorbij. Hiertoe moest hij links uitwijken, doch op dat moment naderde uit tegenoverge stelde richting de 72-jarige J. P. E., wonende in de Lange Kerk straat, op zijn brommer genoem de bocht. Daar hem niet voldoen de ruimte ter beschikking stond kwam onze stadgenoot in aanra king met de linkerzijde van de auto en viel op de rijweg. Het liep goed voor hem af daar hij slechts een schaafwond aan de linkerpols bekwam, terwijl brom mer en auto licht beschadigd wer den. Matinee Circus Van Bever. In het vorig nummer werd ge meld, dat de hedenmiddag door het circus Van Bever te houden middagvoorstelling zou aanvan gen te 3 uur. Dit blijkt onjuist te zijn, daar de directie in verband met de schooltijden het aan- vangsuur van deze voorstelling heeft gewijzigd in 4 uur. Vergadering Kon. Nederl. Middenstandsbond. In de zaal van café ,,'s Lands Welvaren" werd op initiatief van de Koninkl Nederlandse Midden standsbond een vergadering ge houden voor de Terneuzense mid denstanders. De heer W. Bliek leidde deze vergadering, waarin door de heer A. Schuit het woord zou worden gevoerd. Nadat een korte film was ge draaid over het werk van de U.N.l.C.E.F. sprak de heer Schuit over de noodzakelijkheid van de organisatie. Hij wees daarbij op het feit, dat de middenstander, de onmisbare schakel in onze samen leving tussen producent en con sument, teveel in eigen kring leeft. Hij vestigde de aandacht op de fiscale, economische en publiek rechtelijke problemen, die zich voortdurend voordoen. Spreker trok een vergelijking tussen de positie van de werk nemer en de middenstanders. De werknemer, aldus de heer Schuit, begrijpt de noodzaak van een sterke organisatie. Wanneer er een conflict is tussen werkgever en werknemer wint de laatste altijd. Hij haalde daarbij het con flict aan ontstaan bij de laatste televisie-voetbaluitzending. Er is nu een grote actie bij de K.N.M.B. om het ledental te ver dubbelen. In Zeeland waren 1% jaar geleden 4 afdelingen en 32 individuele leden. Nu zijn er 35 afdelingen en 380 individuele leden, in totaal ruim 2500 midden standers omvattend. Als Terneuzen een afdeling wordt, zal de juridische adviseur van de bond iedere eerste woens dag van de maand voor Terneu zen, Sluiskil, Sas van Gent en Axel spreekuur houden, waar de middenstander al zijn problemen kan voorleggen. Hierna werd een film vertoond: „De jeugd zegt neen", een beeld gevend van de gevolgen van de dictatuur. Examen Ziekenverpleging. Bij het gisteren gehouden examen voor het diploma zieken verpleging slaagden de zusters J. M. A. Burger, C. Bijl, N. Flo- russe, F. van Keulen, A. Kloos terman, M. Koole, J. F. Roose, J. L. Schouwenaar en J. van de Weele, allen werkzaam in het Julian'a-ziekenhuis alhier. Het examen werd in aanwezig heid van de rijksgecommitteer den de heren dr. J. v. d. Borgh, inspecteur volksgezondheid in Zeeland te Middelburg, W. Ste vens, geneesheer-directeur van het Gasthuis te Middelburg, en P. H. Veening, internist te Vlis- singen, afgenomen door de docen ten van deze cursus dr D. Dorre- paal, internist, F. J. Visser, huid arts, de geneesheer-directeur van het Juliana-ziekenhuis chirurg H A. Boland, en de adj.-directrice mej. H. J. Loef. Het was de eerste maal dat het examen de volledige opleiding tot verpleegster omvatte. Gemeenteraad. Maandagavond vergaderde de gemeenteraad o.l.v. burgemees ter J. M. A. C. van Dongen. Af wezig waren wethouder A. I. Catsman en de heer I. van der Lijcke. Afgewezen werden subsidie verzoeken van het Humanis tisch Thuisfront, de Bond tegen het schenden door vloeken van Gods Heiligen Naam, de Kath. vereniging voor cultuur en ont spanning. Het plaatselijk Bach-comité kreeg ƒ500 voor de jaarlijkse uitvoering van de Matthaus- Passion en de Kon. Aardenburg- se Fanfare 500 en 100 voor het instrumentenfonds. Tijdens de verkoopactie van de winkeliers mogen op werkda gen de winkels geopend zijn tot 10 uur binnen de grenzen van de voormalige gemeente Aardenburg. Het ambtenaren reglement werd gewijzigd o.m. door opname van een gratifica tiebepaling bij ambtsjubilea. De leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd. In de vaca ture van de heer Timmermans werd benoemd de heer J. van Amerongen. De heer P. Leen- houts werd benoemd tot ge meentelijk klokluider. Nieuwe verordeningen werden vastge steld voor de rioolbelasting en de reinigingsrechten en met de P.Z.E.M. werd een overeen komst getroffen t.a.v. de open bare straatverlichting. In verband met de beëindi ging van de wederopbouwtaak van de gemeente zullen na 1 januari 1958 incidentele weder- opbouwgevallen niet meer bij de Centrale Dienst in Oostburg maar in Middelburg behandeld worden. De gemeenterekening 1955 werd voorlopig vastgesteld. De gewone dienst heeft een batig saldo van 49.145,18 en de kapi- taaldienst een nadelig saldo van ƒ541.095,14. Tot slot werden verschillende grondverkopen goedgekeurd. IBi De Najaarskermis. De Hulsterse oktober-kermis behoort weder tot het verle den. Deze laatste kermis in de streek brengt steeds veel pu bliek naar de oude vesting en Reinaertstad. De Markt was ge heel volgeplaatst met diverse attracties. Zaterdag was het de openings dag, terwijl naar oud gebruik de volgende dag de ouders met hun kinderen de kermis bezochten. Des maandags is het de dag der boeren uit de streek die met hun echtgenoten kermis komen vie ren en tevens de wekelijkse markt met. een bezoek vereren. Dinsdag, dé laatste dag, is ge wijd tevens aan de sport. De tra ditionele kermiswielerwedstrijd kon, dank zij een pas opnieuw opgericht wielercomité, na een paar jaar onderbreking, door gang vinden. Deze wedstrijd, die een vlot verloop had, trok veel belangstellenden naar Hulst. Kermiswielerwedstrijd. 1. Cees van Amsterdam, Oos terhout, 100 km 2 uur 18 min.; 2. Piet de Bruyn, Roosendaal; 3. Th. Sythoff, IJsselmonde; 4. G. van Straten, Schiedam; 5. Piet Muilwijk, Rottedram; 6. Gijs Pauw, Utrecht; 7. Piet Dammen, Lieshout; 8. A. van Egmond, Den Haag; 9. Emiel Verstraete, Eede; 10. Arend van 't Hof, Sassen- heim; 11. Jaap Huisson, Yerse- ke; 12. Van den Groenendaal, Berlicum; 13. J. van Vliet, Rotter dam; 14. Jo Duinkerken, Borsse- le en 15. Gerrit Pos, Vreeland. Ernstig bedrijfsongeval. De 38-jarige landbouwersknecht P. A., werkzaam op het bedrijf van de heer De W. alhier, kreeg tijdens het verrichten van zijn werkzaamheden een klap van een paard. De ongelukkige knecht werd zeer ernstig aan het hoofd gewond. Hij bekwam onder meer een hersenbloeding. Zijn toestand werd dermate ern stig gevonden, dat hem het H. Oliesel werd toegediend. Dezer dagen maakten wij melding van het feit, dat de Sabena- helikopters op de lijn Brussel-Rotterdam in de win terperiode, ingegaan zondag b oktober, geen tussenlandingen meer maken te Axel. Als reden werd hiervoor opgegeven dat de ongunstige weersomstandighe den in de winter bij de landin gen te Axel vrij veel vertragin gen veroorzaakten. Voor de vaststelling van de zomerdienst zal de Sabena, zo werd gemeld, de situatie opnieuw bekijken. Van de zijde van het gemeente bestuur van Axel vestigt men er de aandacht op, dat de gegeven motivering de indruk wekt alsoi de helihaven van Axel onvol doende zou zijn uitgerust voor landingen bij slecht weer. Inder daad ontbreekt, zo zeide men ons b.v. een radarinstallatie, maar dit feit kan niet van in vloed zijn omdat de helikopters zelf ook niet over een ont- vangstapparatuur beschikken. Voor het overige beschouwen de helikopterpiloten de nelihaven van Axel als zeer geschikt. De reden voor de uitschake ling van Axel in de winter- dienstregeling als landings plaats moet, aldus het gemeen tebestuur, gezocht worden in het feit, dat de helikopterdien- sten door mist en slechte weers omstandigheden in het alge meen gehandicapt worden. In de winterperiode vallen dan sommige diensten uit, hetgeen direkt een nadelige invloed uit oefent op de bezetting der vluchten. Zijn enkele vluchten uitgevallen, dan daalt direkt de animo van beursbezoekers om van de lijn gebruik te maken. De Sabena zelf, zo deelde men ons van de zijde van het ge meentebestuur mede, draagt het risico Van eventuele tekorten op het trajekt Brussel-Axel. Voor het trajekt Axel-Rotterdam echter dragen de provincie Zee land, verschillende geïnteres seerde industrieën in Zeeuws- Vlaanderen, de KameT van Koophandel in Zeeuws-Vlaande- ren en diverse gemeentebesturen in Zeeuws-Vlaanderen, via een subsidie bij eventuele tekorten. Deze subsidies hebben over de af gelopen periode ongeveer 15.000 per jaar bedragen bij een intensi teit van één vlucht per week. Gezien de afneming van de animo na het uitvallen van en kele vluchten bij slechte weers omstandigheden, hebben ge noemde contribuanten het niet verantwoord geacht dit subsi die nog langer volledig beschik baar te stellen. Verder verleende een subsidie het „Rotterdams Ilelicoptère Syn dicaat", een stichting van belang hebbenden uit de Rotterdamse za kenwereld, die destijds een mil joen beschikbaar heeft gesteld, dat echter nooit gebruikt is moe ten worden. Na de E-55 heeft dit syndicaat met de Rotterdamse Kamer van Koophandel als intermediair voor de tussenlanding Axel een jaar lijkse bijdrage gegeven van pl.rn. 4500,om eens te zien hoe zich deze verbinding ontwikkelen zou. Deze bijdrage is thans niet meer verleend, omdat er volgens het syndicaat geen perspectief in de verbinding blijkt te zitten. Van de lijn BrusselRotterdam draagt de Sabena nu het volledige risico van eventuele tekorten. Na enkele jaren onderbreknig beleefde Hulst wederom zijn najaars kermiswielerwedstrijd. Het parcours liep zoals vroe ger wederom rond de binnenstad van Hulst. Het vertrek was aan de Graauwse Poort en de aan komst aan het Cornelis de Vos- plein. 23 amateurs en onafhankelij- ken namen deel aan deze cours, die over 100 km liep. Het aantal vertrekkers was niet groot doch er is een harde strijd gestreden voor de eindzege. Huisson was een der eersten die de strijd deed ontbranden en poogde weg te lo pen uit de groep. Kort hierop waagden Verstraete en Van Vliet een kans doch men liet niemand gaan. Ongeveer half de wedstrijd liep Van Vliet wederom weg uit de groep. Dra had hij een kleine voorsprong genomen. Verstraete, die steeds aan de leiding lag, wipte ook weg en geraakte bij de leider Van Vliet. Beide ren ners lagen ruim 15 ronden aan de leiding en hadden tot bijna een minuut voorsprong genomen. Van Egmond, Huisson, Van Am sterdam sleurden zo geweldig aan de kop der groep, waarbij Van Egmond nog even kwam los te liggen tussen de twee kopman nen en de groep, dat alles ten slotte 10 ronden vóór het einde, herenigd was. Dat het nu op een felle eindspurt zou uitlopen, was te denken. Met een half wiel kon tenslotte Van Amsterdam de eindzege veroveren vóór Piet de Bruyn. In totaal waren er 15 renners die aan de spurt deelna men. Na de achtste aankomende werd de rest exaequo geplaatst. De suikerbietencampagne begonnen. Nadat vorige week aan de beide suikerfabrieken een vol doende voorraad bieten waren ge leverd, is maandag j.l. de Coöpe ratieve Suikerfabriek met haar produktie begonnen. Dinsdag be gint de fabriek van de Centrale Suikermaatschappij haar campag ne. Feestavond. Zaterdagavond opende de per soneelsvereniging O.N.A. haar winterseizoen met een cabaret avond in de feestzaal van de Spiegelglasfabriek. Het theater bureau Dickson bracht een Vlaams gezelschap met Henk de Bruin en Will Ferdi voor het voetlicht. De bekende dwergko miek Louis Staal van de Vlaamse televisie lanceerde tal van zijn grappen. De Nederlandse Texas Kitty zong leuke cowboy liedjes. De-muzikale omlijsting werd ver zorgd door een hammondorga- niste. Na afloop was er gelegenheid voor een gezellig dansje, waar van velen gebruik maakten. loslaten. De bestuurster en een mede-inzittende kwamen met de schrik vrij. Het slachtoffertje, dat onder de wagen terecht was geko men, werd met zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar het meisje om zes uur is overleden. De verslagenheid .onder de be volking is zeer groot. Bezichtiging C. N. A. Gedurende drie zaterdagen, waarvan de eerste inmiddels is gepasseerd, zullen de familie leden der werknemers van het grote C.N.A.-bedrijf de gelegen heid geboden worden een rond gang door de fabriek te maken. Telkens van drie tot vier uur zullen verschillende technici bij de rondleiding de gasten op in teressante wijze de omgeving tonen, waarin hun naaste ver wanten werkzaam zijn. Hierna zal dan telkens een consumptie worden geoffreerd. Van dit door de directie gedane lofwaardig initiatief werd reeds bij de eer ste excursiedag een druk ge bruik gemaakt. H.K.W. De H.K.W. afdeling Sluiskil hield in zaal Krijger haar tradi tionele jaarvergadering. Vooraf werd bestuur en leden een war me lunch aangeboden en heette in een openingswoord voorzitter R. de Waal allen hartelijk wel kom. In de daarop volgende verga dering werd door de voorzitter op de van hem bekende boeien de en interessante wijze het wel en wee der vereniging belicht. De secretaris en penningmees ter brachten hun jaarverslagen uit. Het ledenaantal bleef sta biel, het bestuur werd bij accla matie herkozen en in de kas- commissie-functie werd, wegens het vertrek van de heer War nier naar Hulst, de heer R. Pop- pe benoemd. Het hoogtepunt van deze bij eenkomst was wel de jubileum rede van de K.A.B.-districtsbe stuurder J. van de Voorde, waarin alle lof en dank werd toegezwaaid aan de heer De Waal voor het vele werk op H.K.W .-terrein verricht in een reeks van jaren. Na de rondvraag en sluiting werd nog geruime tijd in geani meerd kaartspel de verdere avond doorgebracht. Vie. jarig meisje bij verkeers ongeval gedood. Dinsdagmiddag omstreeks kwart vóór vier werd het vierjarig doch tertje van de familie I. door een auto aangereden en is enkele uren na haar overbrenging naar het St. Elisabeth-ziekenhuis aan de bekomen verwondingen over leden. Het meisje maakte deel uit van een kleuter-file, welke onder lei ding van een zuster in een touw over de drukke verkeerswegen ter plaatse (vooral in campagne- tijd) van de school aan de Nieu we Kerkstraat naar enkele cen trale verzamelpunten worden ge bracht. Bij het oversteken op de hoek Nieuwe Kerkstraat naar Bo- venweg werd het touw van de fille gegrepen door een achterop komende auto, bestuurd door zus ter I. De bestuurster schrok dus danig, dat zij de controle over de auto kwijt raakte en rechtdoor reed van de ter plaatse hoge dijk en op de Benedenweg terecht kwam tegen de gevel van een al daar staande woning. Enkele kin deren kwamen ten val doch het vierjarige meisje werd met de auto meegesleurd, vermoedelijk omdat zij het touw niet meer kon N.V.V.-vrouwenbond vergaderde. In de bovenzaal van het café Beaart kwamen de leden van de afdeling Sluiskil van de vrou wenbond van het N.V.V. in een druk bezochte vergadering bij een onder presidium van mevr. Hendriks—Dijkstra. De voorzit ster deelde in haar openings woord mede, dat de gastspreker van deze avond, de heer C. Hoek, wegens ziekte verhinderd was. Hierna kwamen problemen orde en werden eveneens enkele van huishoudelijke aard aan de uitstap-data vastgesteld, onder meer de dagreis haar Hoboken en een avondbezoek aan de Weense ijsrevue. Voorts werden 5 leden aangewezen om de leid ster-contactcursus in Middel burg te gaan volgen. Het be stuur werd met twee leden uit gebreid. n.l. de dames Hofman en Dieieman. Tot steuning van het doel werden er bij enkele leden T.B.C.-busjes uitgezet. Na een gezellig samenzijn sloot de voorzitster de bijeen komst met een hartelijk „tot ziens". Kan iemand eveneens, gezien vanuit de Bijbel, een andere mening toegedaan zijn wat be treft het organisatieleven, als die, welke de voorstanders van Christelijke organisatie er op na houden? Dit was één van <\e vele pun ten, waarover een 70-tal predi kanten van allerlei kerkelijke richtingen met elkaar en met bestuurders van het C.N.V. van gedachten hebben gewisseld in de vijf door de besturenbonden van het C.N.V. in Zeeland be legde predikantenconferenties. Deze discussies werden door de bestuurders van het C.N.V. ingeleid met het onderwerp: „Grondmotieven voor Christe- lijk-sociaal handelen". De inlei dingen kwamen, na historische beschouwingen, in hoofdzaak op het volgende neer: Elk handelen van een mens wordt door iets bepaald. We doen niet zo maar iets, doch laten ons door bepaalde motie ven leiden. Als Christenen moe ten we leven naar hetgeen God ons in Zijn Woord zegt. Dat is in de eerste plaats Hem lief te hebben boven alles en de naaste als ons zelve. Als enkeling moeten we daar naar handelen. Maar houdt dit op als we gezamenlijk iets doen? Gelden deze normen van de Heilige Schrift niet eveneens voor het collectief optreden? Ook bij het gezamenlijk optre den moeten we ons laten leiden door hetgeen God van ons vraagt. Elk optreden van een mens of van mensen geschiedt in een mensenwereld, in een gemeen schap. En in deze mensenwereld mag de mens als enkeling nooit uit het oog verloren worden. Bij al ons werk moeten we de mens als beelddrager Gods in het oqg houden. De mens, met zijn eigen persoonlijke verantwoording in deze wereld. De mens met „an deren" als „naasten" om zich heen. Uit deze gedachte wil de Christelijk-sociale beweging wer ken. Christelijk-sociaal betekent, bij het licht van Gods Woord een oplossing trachten te vin den voor de maatschappelijke problemen. De Christelijk-socia le beweging voert de strijd tegen de secularisatie, omdat deze de mens als enkeling verloren dreigt te doen gaan. Wanneer zij strijdt voor over leg en samenwerking in de on dernemingen, gaat het er bij haar in diepste wezen om, de ar beider deelgenoot te maken in zijn arbeid en met zijn mede mens. Het gaat er niet om, de onderneming aan de gemeen schap te brengen, doch om te trachten, er een gemeenschap van te maken, waarin ieder waarlijk als „mens" kan werken. Het gevaar, dat een arbeider zich een verlengstuk van de ma chine voelt, is momenteel zeker nog aanwezig. Aan dit punt moet aandacht geschonken werden. In de lijn van dit betoog wer den vele praktische vraagstuk ken behandeld, waarbij de nar druk gelegd werd op het „waar om" van al deze dingen. Ook werd de organisatorische opbouw van de Christelijk- sociale beweging uiteengezet en de wijze waarop deze werkt. Na deze inleidingen volgden in de conferentie zeer interes sante discussies, waarin werd gesproken over de plaats en de taak van de kerk in dit werk; de vraag of de Christelijke orga nisaties wel handelen, zoals zij zeggen te handelen, of staacs- overheersing verwerpelijk is, wat precies onder beginsel ver staan moet worden, of Christe nen, lid zijnde van een neutrale organisatie, zich al dan niet isoleren van zondagsarbeid, pen- delarbéid, stakingsrecht, loonpo litiek, sociale verzekering Het was vooral de openhar tige en prettige sfeer, waarin met elkaar gesproken werd, die danks verschil van opvatting deze conferentie sierde. On danks verschil van opvatting over sommige punten, was de waardering der Christelijk-socia le vakbeweging overal te beluis teren. Na afloop verklaarden vele predikanten dankbaar te zijn voor hetgeen geboden was. Ze zouden een herhaling van het gesprek t.z t. zeer op prijs stel len. Brandweerwedstrijden te Ingelmunster (B.). Aan de brandweerwedstrijden in Ingelmunster werd deelgeno men door 5 brandweerkorpsen uit West Zeeuws-Vlaanderen en 5 Belgische corpsen. Nederland se en Belgische brandweerlie den werden in aparte groepen ingedeeld. Het brandweercorps uit Sluis behaalde in de Neder landse groep de eerste prijs met 72 punten, daarna volgde Zuid- zande met 68 punten en vervol gens Breskens, Aardenburg en Groede. Van alle corpsen sa men was Ingelmunster het best geklasseerd, Sluis tweede. Oliebollenactie K. A. J De oliebollenactie, georgani seerd door de Kaht. jeugd al hier, is een groot succes gewor den. Niet minder dan 3500 olie bollen werden in de gemeente besteld en alle werden prompt op tijd afgeleverd. Bejaarden-sociëteit. Gistermiddag kwamen de leden van de vereniging van ouden van dagen bijeen in het voormalig hotel „De Appel". De voorzitter, de heer J. C. Kaij- ser, deelde in zijn openingswoord mede, dat de eigenaar van dit ge bouw. de heer Esselbrugge te Axel, het welwillend ter beschik king van de bejaarden had ge steld, waarvoor de heer Essel brugge dank werd gebracht, en nu ineens het vraagstuk van een verenigingslokaal was opgelost. Door de gestadige groei van de vereniging werd het bestuur uit gebreid met 2 leden, zijnde C. Her- rebout en H. P. Lensen. Bij de rondvraag informeerde de heer Verhelst of het lokaal slechts tijdelijk ter beschikking was gesteld. De voorzitter antwoordde, dat de heer Esselbrugge natuurlijk aan het gebouw een andere bestem ming kan geven, doch dat de ver eniging er thans de gehele week gebruik van kan maken. Besloten werd 3-maal per week bijeen te komen, n.l. des maan dags, 's woensdags en vrijdags. De overige dagen kunnen dan de vrouwelijke ouden van dagen hier samenkomen. Op verzoek van het bestuur stel den twee leden zich beschikbaar voor het onderhouden van het lokaal. Besloten werd ook niet-leden toegang tot de sociëteit te ver lenen, al hoopt men dat ook zij als lid zullen toetreden. Hierna sloot de voorzitter deze eerste bijeenkomst in het vereni gingslokaal. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Blijkens een opgave in de Staatscourant van dinsdag zijn in de week van 22 tot en met 28 september 24 gevallen van para- tyfus B, 9 gevallen van difterie, 5 gevallen van kinderverlam ming met verlammingsverschijn selen (Oostdongeradeel 3, Kam pen 1, Loon op Zand 1) en drie gevallen van kinderverlamming zonder verlammingsverschijnse len (Haren 1, Anna Paulowna 1 en Maastricht 1) aangegeven. Vorig jaar waren deze getallen voor paratyfus B 9, voor difterie 11, voor polioyelitis met verlam mingsverschijnselen 55 en voor kinderverlamming zonder ver schijnselen 14. Volgens voorlopige cijfers van de hoofdinspectie voor de volks gezondheid, is het reeds lage t.b.c. sterftecijfer in ons land van 6,7 per 100.000 inwoners in 1955, in 1956 verder terugge bracht tot 5,4 in 1956 stjerven 593 patiënten aan tuberculose. In 1952 bedroeg dit aantal nog 1278, een daling sedertdien dus van bijna 54 pet. Ook het aantal nieuwe geval len van t.b.c. neemt nog geregeld af. Werden in 1955 nog 8801 nieu we gevallen vastgesteld, in 1956 bedroeg dit aantal 7684. Deze cijfers worden medegedeeld in het jaarverslag 1956 van het NVV-TBC-fonds „Zonnestraal". In het verslag wordt gewaar schuwd tegen de gedachte, dat de waakzaamheid nu wel enigs zins kan verslappen. „Dat activi teit geboden blijft, bewijzen de onlangs geconstateerde gevallen van besmetting op scholen in di verse plaatsen", aldus het jaar verslag. De balans per ultimo 1956 geeft een bedrag te zien van 614.299,60, waarbij is inbegre pen ƒ29.479,80 aan kapitaal. De rekening van lasten en baten over 1956 heeft een eindcijfer van 684.026,14 met inbegrip van een voordelig saldo van 8.512,50. 79. Bij het betreden van de burcht be denkt Eric dat Rorek wel eens lont zou kunnen ruiken, als hij Svein weerziet. Voor de burcht zaal snauwt hij de ge vangenen toe. .Onge merkt geeft hij Svein daarbij een teken en de lange Sakser knip oogt begrijpend. 't Gegons van stem men verstomd als Eric trots en uitda gend binnentreedt. In een oogwenk overziet hij de toestand. Waarschijnlijk is dit met de krijgers die onder Rorek's bevel staan de enige krijgsmacht die de schurken op de been kun nen brengen. Langzaam treden Voron en Ro rek op de Zwarte Piraat toe. „Je bent dus gekomen gromde Voron. Het einde van je heerschappij. Reken niet op je mannen buiten, die zullen er wel net zo over den ken als wij hier, als ik ze vertel, dat de Zwarte Piraat niemand an ders is, dan de zoon van Eric de Noorman". „Je vergist je", klinkt Eric's stem hard als staal. Hij rukt het masker af en de mannen deinsen achteruit, als ze zien wie daar in hun midden staat. Voron is totaal zijn zelfverze kerdheid kwijt. Lijkbleek staart hij als een vis op het droge naar adem te happen, en deze algeme ne verwarring is juist wat Eric beoogde. „Svein sla er op", brult Eric achterom. Dan springt hij katach tig op Voron toe... Zes blanken zijn in de Ameri kaanse stad Birmingham (Ala bama) in staat van beschuldi ging gesteld wegens geweldple ging, poging tot moord en ver minking. Het betrof de ontvoe ring en het ontmannen door de Ku Klux Klan, de vorige maand te Birmingham, van een 34-jarige neger. Het militaire wervingsbureau van de plaats Buena Vista in Georgia maakte bekend dat het er mee op zou houden soldaten aan te werven totdat het de ver zekering Zou hebben gekregen dat de mannen niet door „een misleide president" zouden wor den gebruikt om uitvoering van rechterlijke beslissingen af te dwingen. Op de achtergrond van dit be sluit, dat schriftelijk aan de wer- vingsdienst van de staat Georgia werd meegedeeld, staat het con flict in Arkansas.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2