Chroesjtsjef: Tijd van bommenwerper is voorbij Geen radioseinen meer van de kunstmaan BATTERIJEN UITGEPUT? De nationale woningbouwiening HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Turks-Syrisch gemeld grensincident Het varen van schepen onder vreemde v!ag EERSTE BLAD DUBBELE MOORD TE ROTTERDAM. O VERSTROMIN GEN IN ZUID-ITALIë. DE INFLUENZA-EPIDEMIE IN NEDERLAND AMERIKAANS DIPLOMATIEK KOERIER MOCHT SYRIË NIET BINNEN .M\ MAARSCHALK ZJOEKOF IN ZUID-SLAVIE AANGEKOMEN WASHINGTON ZOU BEZOEK VAN ZJOEKOF AFGEWEZEN HEBBEN DODEN DOOR NOODWEER IN TUNESIE DE NIEUWE VULKAAN BIJ DE AZOREN DE TOESTAND IN SAN MARINO DE ARBEIDSONRUST IN FRANKRIJK AANSLAGEN IN ALGERIE j<ikering bij abonnement: iemeuzei; -ir^.-teur-Hoofdredacteui i van ae Sande Radactie-adres: Noordrtraat 55 -5? 4. dm i r. istratie-adresSmi dswal Telefoon 2073 en 251C nt4 5 uur uitsluitend 2073 kronummer 38150 N'.nrementsprijs: 6,— pei kwartaal; per .a:id f 2,per week 48 -ent. Losse nrs 9 ct WOENSDAG 9 OCTOBER 1957 12e Jaargang Nr 4188 Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p« advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadvei tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 1® Vermelding: Brieven onder nummer, of: Aire* Bureau van dit Blad. 20 cent meer Nikita Chroesjtsjef, eerste secretaris der Sowjetrussische communistische partij, heeft in een vraaggesprek met James Reston van de New York Times verklaard, dat de Sowjet-Unie bereid is de Russische kunst maan en alle projectielen die zij bezit onder internationale con trole te plaatsen, als onderdeel van een algemene overeenkomst tussen de Verenigde Staten en zijn land. Reston, die thans een bezoek aan Moskou brengt, is de voor naamste correspondent van de New York Times te Washington. Chroesjtsjef gaf tijdens het vraaggesprek, dat drie uur en twintig minuten duurde, geen enkele aanwijzing, dat de Sow- jet-regering bereid is haar poli tieke of ontwapenings-voorstel- len welke eerder reeds door de Verenigde Staten zijn verwor pen te wijzigen. Integendeel, aldus Reston, Chroesjtsjef leverde scherpe kri tiek op de Amerikaanse politiek ten aanzien van het Midden-Oos ten en Duitsland en hij beschul digde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, ervan Turkije in een oorlog met Syrië te willen drijven. Voorts zei hij, dat kanselier Adenauer in West-Duitsland een „Hitleriaan- se politiek" volgt. De Amerikaan se regering en Dulles in het bij zonder stelde hij verantwoorde lijk voor de verslechtering van de Amerikaans-Russische betrek kingen na de conferentie van Genève in juli 1955. Chroesjtsjef zei, dat de con trole op de aardsatelliet of ande re wetenschappelijke ontdekkin gen geen probleem behoeft op te leveren, mits de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie tot over eenstemming komen over de kwestie van vreedzaam naast el kaar bestaan. De Russische re gering wijzigde haar ontwape ningsvoorstellen, aldus de com munistische leider, omdat het thans meer noodzakelijk is de lanceerplaatsen van raketten dan vliegvelden te inspecteren. De bommenwerpers hebben hun belang verloren, omdat zij door raketten worden aangevallen, en de nieuwe straaljagers zijn bijna te snel om doeltreffend te zijn, zo zei hij. Volgens Chroesjtsjef heeft de Sowjet-Unie thans alle raketten die voor haar verdediging nodig zijn. Nu de Russen een kunstmaan hebben gelanceerd, zal niemand meer kunnen zeggen, dat de „Russen niet de waarheid spre ken", aldus Chroesjtsjef, die voorts zei, dat de Sowjet-Unie bereid is haar strijdkrachten te demobiliseren en slechts een militie op de been te houden voor de binnenlandse veiligheid. De andere landen zouden echter het zelfde moeten doen. Chroesjtsjef gaf opnieuw uiting aan de Sowjetrussische mening, dat staten met uiteen lopende maatschappelijke instel lingen vreedzaam naast elkander kunnen bestaan. Hij voegde hier echter aan toe: „Indien er een rakettenoorlog zou uitbreken, zou het kapitalis me worden vernietigd." Chroesjtsjef beantwoordde de vraag, of het communisme niet in een dergelijke oorlog zou wor den vernietigd, ontkennend. „Als er een oorlog zou uitbre ken zou hij door de kapitalisten zijn ontketend. Een dergelijke krijg zou het wereldgeweten te gen de aanstichters ervan mpbi- liseren. Het volk, dat van een oorlog te lijden zou hebben, zou staan op de invoering van een maatschappelijke orde, die aan zijn verlangens zou beantwoor den. En dat zou alleen alleen het socialisme kunnen zijn", meende Chroesjtsjef. De eerste secretaris der Sow jetrussische communistische par tij maakte duidelijk dat zijn op merking, dat bommenwerpers en jagers uit de tijd zijn, niet een bewering inhield dat de Sowjet- Unie de Verenigde Staten bij de ontwikkeling van raketten voor zou zijn. „Het is mogelijk dat nu eens de Sowjet-Unie, en dan weer de Verenigde Staten het eerst over een nieuwe vinding zouden be schikken. U kunt het beschou wen als een soort wedstrijd en wij willen dat niet: De Sowjet- Unie wenst vrede", aldus Chroesjtsjef. Na te hebben opgemerkt dat de Sowjet-Unie thans de beschik king had over alle raketten, die zij voor haar verdediging nodig heeft, verklaarde Chroesjtsjef dat sommige Amerikanen had den gelachen, toen hij mededeel de dat de Sowjet-Unie over een ballistische raket beschikte. „Doch nu wij een kunstmaan hebben gelanceerd, die slechts met behulp van een krachtige raket in de oneindige ruimte kan worden gebracht, kunnen slechts diegenen, die niet op de hoogte en op technisch gebied onwetend zijn, zeggen dat de Russen niet de waarheid spraken", zei hij. In antwoord op de vraag, waar om de Sowjet-Unie niet vooraf had medegedeeld dat zij een kunstmaan zou lanceren, ver klaarde Chroesjtsjef dat er in dat geval mensen zouden zijn ge weest, die zouden hebben gezegd dat de Russen slechts bluften. „En daarom is besloten geen enkele mededeling te doen, voor dat de kunstmatige aardsatelliet haar baan beschreef", besloot hij. Chroesjtsjef, heeft tegenover twee Britse parlementsleden ver- klaard, dat het geen zin meer heeft met door mensen bediende machines de strijd aan te binden tegen geleide projectielen en raketten. „Het tijdperk van de bommen werper is voorbij u kimt ze evengoed in het vuur gooien", zei hij. De Russische partijleider zei tijdens een interview aan de conservatieve Lagerhuisleden Osborne en Kirby: „Het inter continentale projectiel is slechts één van de vele dingen die wij onder handen hebben". De ontwikkeling op raketge bied had thans een stadium be reikt, waarin het niet langer ver antwoord was „menselijk vlees en bloed ten afweer de lucht in te sturen". Chroesjtsjef heeft verder ge zegd dat er machten in de wereld zijn die de gedachte van een oor log in het Midden-Oosten en een interventie in Syrië niet hebben opgegeven. Maar Turkije en de Verenigde Staten moeten wel be denken, zo voegde hij hieraan toe, dat een eenmaal begonnen oorlog zich kan uitbreiden en wanneer de kanonnen beginnen te bulderen en de raketten te vliegen, dan zal het te laat zijn. Hij maakte deze opmerking met veel nadruk. Hij zei verder, dat het van de Turkse premier ont vangen antwoord op een brief van de Sowjet-Unie niet veel nut had opgeleverd. „De Turken zijn niet redelijk. Zij trekken zelfs zoveel troepen aan de Syrische grens samen dat zij hun grens met ons blootleggen", aldus Chroesjtsjef. Sprekend over het interconti nentaal ballistisch projectiel en de kunstmaan, die door de Sow jet-Unie zijn gelanceerd, zei Chroesjtsjef nog op ernstige toon: „De raket is een meedogen loos wapen; wij willen onze sir perioriteit niet misbruiken." „Wij gaan nu een tijdperk binnen waarin jachtvliegtuigen en bom menwerpers naar het museum zullen moeten worden verwezen omdat zij reeds door de raketten overvleugeld zijn." Vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft dinsdagmiddag 'n bewoner van de Zweedsestraat te Rotterdam zijn vrouw en 13- jarig dochtertje vermoord en daarna tevergeefs getracht zich zelf door gasverstikking om het leven te brengen. Het huiselijke drama werd eerst dinsdagavond ontdekt, toen een vriend op bezoek kwam cn samen met een buurman het huis wist binnen te dringen.: Het drama is gebeurd op no. 37 in de Zweedsestraat, ten hui ze van de 45-jarige C. J. W.. Vol gens eigen verklaringen van de man moet hij de vreselijke daad begaan hebben omstreeks vier uur dinsdagmiddag. Na een huiselijke scène heeft hij toen zijn ongeveer even oude vrouw en zijn enig dochtertje Loesje, een leerlinge van een lyceum, vermoord door hen met een hamer op het hoofd te slaan en hen verder met een mes ver scheidene steken toe te brengen. Toen zij geen teken van leven meer gaven is hij naar de keu ken gegaan en heeft de gaskraan opengezet, met de bedoeling zichzelf ook van het leven te be roven. In Zuid-Italië en op Sicilië is grote schade aangericht door zware wolkbreuken. In het ge bied van Lecce, in de „hel" van Italië, zijn zeker negen dorpen overstroomd. Op sommige plaat sen zijn dorpen aan de kust ge troffen door een vloedgolf. De verbindingen zijn verbroken. In het noorden van Italië woedden maandag, tussen Ge nua en de Franse grens, grote bosbranden, die aangewakkerd worden door een krachtige wind. Verscheidene dorpen lo pen gevaar. Honderden ha bos, olijfbomen en boomgaarden zijn al verwoest. Radio-stations uit alle delen van de wereld meldden dinsdag, dat zij het contact met de Russi sche kunstmaan verloren hebben. Slechts hier en daar werden dins dagmiddag nog zwakke signalen opgevangen. Sommige deskundigen spraken reeds het vermoeden uit, dat de satelliet dichter bij de aarde komt en zijn signalen gestoord worden de ionosfeer. Radio-Mos kou maakte dinsdagavond even wel bekend, dat de radioseinen binnenkort kunnen ophouden, omdat de batterijen van de satel liet uitgeput raken. NOG GEEN HOOGTEPUNT De influenza-epidemie in Ne derland is, naar uit gegevens van de geneeskundige hoofdinspec tie valt af te leiden, nog niet over haar hoogtepunt heen. Aldus een mededeling van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Hoewel uit enkele plaatsen in lichtingen zijn ontvangen over een vermindering, blijken over het gehele land genomen de hoge aantallen dagelijkse nieuwe ziek tegevallen zich te handhaven. Deze aantallen bewegen zich tus sen de 50.000 en 100.000 nieuwe meldingen per dag. Met name in het noorden van het land blijkt de influenza toe te nemen. Een overzicht van het aantal sterfgevallen valt nog niet met enige nauwkeurigheid te geven. Het aantal sterfgevallen, aldus een globale indruk, vormt echter geen aanwijzing dat de influenza een kwaadaardiger karakter heeft gekregen. Aan* een Amerikaanse diplo matieke koerier die van Beiroet in Libanon naar Syrië wilde rei zen, is aan de grens de toegang ontzegd. Een Syrische functiona ris had zijn visum aan de grens ongeldig gemaakt zonder nadere opgave van reden, aldus de Ame rikaanse ambassadeur te Bei roet. De doelen die de Sowjet-des- kundigen zich gesteld hebben zijn bereikt, aldus de radio. Er zijn waardevolle gegevens ver kregen. Als de satelliet geen sig nalen meer uitzendt, zal de ob servatie met optische middelen en radio-peilingen vanaf de aar de worden voortgezet. Op de radio-kamer van het ANP is de satelliet dinsdagoch tend tussen 7.55 en 8.12 uur voor het laatst gehoord. De seinen waren toen nog duidelijk. Het aantal seinen dat werd gegeven bedroeg echter 178 per minuut, aanzienlijk meer dan enige da gen geleden toen 138 seinen per minuut geteld werden. Radio-Moskou maakte dinsdag avond voorts bekend, dat er geen wijziging was gekomen in de af stand tussen de satelliet en het laatste deel van de raket, dat de satelliet op enige afstand volgt. Kunstmaan zichtbaar. Honderdduizenden Australiërs van Tasmanië tot Brisbane volg den dinsdagavond met hun ogen de baan van de Sowjet-satelliet. Een hoogleraar te Queensland meende dat men slechts het ra- ketdeel zag en niet de kunst maan zelf. Ook hier schenen de seinen zwakker te worden. Geheimzinnig verschijnsel boven Nieuw-Zeeland. Boven het zuiden van Nieuw- Zeeland, op een hoogte van onge- ZELFDE TEMPERATUREN. Een hogedrukgebied, waarvan het centrum zich naar West- Rusland verplaatste, bleef het weer dinsdag in onze omgeving beheersen. Het bracht ons in de middag opklaringen, waarbij de temperaturen op tal van plaat sen tot 16 18 graden opliepen. Ten zuiden van IJsland be woog intussen een Oceaan-sto ring naar het oosten. Deze zal op het noordelijk deel van de Noordzee de wind flink doen aanwakkeren. In ons land blijft de wind he den zwak tot matig. De in de nacht gevormde mist of laag hangende bewolking zal op de meeste plaatsen in de middag plaats maken voor zonnige perio den. Maar de mogelijkheid be staat, dat de mist zich op enke le plaatsen de gehele dag hand haaft. In de temperaturen komt over het algemeen weinig verande ring. De Russische maarschalk Zjoekof is dinsdagochtend aan boord van een kruiser in de Zuidslavische havenplaats Zadar aangekomen. De Russische minister brengt een bezoek van acht dagen. Hij zal besprekingen met president Tito voeren. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag morgen tot woensdagavond. RUSTIG WEER. Aanvankelijk op vele plaatsen mist. Later op de dag op de meeste plaatsen droog en zon nig weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Over het alge meen weinig verandering in tem peratuur. DONDERDAG 10 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 2.27 2.37 Terneuzen 3.02 3.12 Hansweert 3.42 3.52 Walsoorden 3.52 4.02 ZON MAAN op onder op onder Okt. 10 6.57 18.00 18.31 8.36 11. 6.59 17.58 19.03 9.41 12 7.01 17.55 19.41 10.44 Het Egyptische persbureau Mena meldt uit Damascus dat Turkse en Syrische troepen maandagavond een uur lang schoten gewisseld hebben. Volgens onbevestigde berich ten zou een Turks vliegtuig maandagavond het Syrische luchtruim geschonden hebben. De Syrische regering heeft haar minister van Buitenlandse Zaken, Salah el Bitar, die thans in New York is, verzocht, de aan dacht van secretaris-generaal Hammarskjoeld van de Verenig de Naties te vestigen op wat ge noemd wordt de concentratie van Turkse troepen bij de Syri sche grens, aldus heeft de Syri sche minister van Buitenlandse Zaken a.i., Chalil Kellas medege deeld. Bovendien hadden Turkse pa trouilles herhaaldelijk op Syri sche burgers gevuurd. Turkse vliegtuigen hadden enkele malen over Syrische gebied gevlogen, zo zei Kellas. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten (Mena) meldt verder, dat de Syrische autoriteiten dringend verzocht hebben om een bespreking met De leider van de communisti sche partij in de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, zou gezegd hebben, dat de Verenigde Staten een voorstel voor een bezoek van de Russische minister van Defensie, Zjoekof, aan Washington, heb ben verworpen. Volgens de correspondent van de New York Times bij het Witte Huis zou Chroesjtsjef dit aan James Reston, de eerste corres- dondent van het blad te Washing ton, in een vraaggesprek hebben medegedeeld. Dit deel van het vraaggesprek is echter nog niet gepubliceerd. Turkse vertegenwoordigers over het incident. Turkse strijdkrach ten openden het vuur toen Syri sche veiligheidstroepen enkele Turkse arbeiders beletten de Syrische grens te overschrijden. De Syriërs beantwoordden het vuur, aldus Mena. Verschenen is het prospec tus van de nationale woning bouwlening. Deze lening is groot ƒ100.000.000, of zoveel meer als waarvoor zal worden inge schreven, waarbij het recht wordt voorbehouden het boven 100.000.000 té aanvaarden be drag nader vast te stellen. De lening bestaat uit 6 procent 25- jarige obligaties 1957, in stuk ken van 1.000, 500 en 100 nominaal, koers van uitgifte is 100 procent. De lening heeft een looptijd van 25 jaren. De aflossing geschiedt in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 15 november 1963. Vervroegde ge hele of gedeeltelijke aflossing is tot 15 november 1967 niet toe gestaan. Van deze datum af is zij jaarlijks per 15 november mogelijk en wel van 1967 tot en met 1971 a 102Va procent, van Voor zover bekend is in het afgelopen weekeinde in Tunesië een dertigtal mensen door hevi ge noodweer om het leven geko men. Overstromingen en storm winden, gepaard gaande met stortbuien, verbraken de verbin dingen tussen de hoofdstad en delen van het land. Het dorp Capelinhos op de Azoren heeft blootgestaan aan een bombardement met zware stenen die uit de krater van de nabij het eiland Fayal uit de zee opgerezen vulkaan worden ge slingerd. Door het draaien van de wind is bovendien vulkanische as op de hoofdstad van het eiland Fayal, Horta, terechtgekomen. Horta ligt twaalf kilometer van de nieuwe vulkaan. De voorzitter van de Engelse Kamer voor de Scheepvaart, vis count Simon, heeft voorgesteld, dat de landen, die te lijden heb ben van wat hij noemde „pseudo- vlaggen", een club zouden vor men, waarvan de leden geen schepen zouden verkopen aan niet-aangesloten landen. „Wan neer de voornaamtse scheeps bouwenden, die ook landen zijn, die schepen in eigendom hebben, er toe zouden toetreden, zou het slechts een kwestie van tijd zijn, om de onder vreemde vlag varen de vloten te doen verdwijnen," zo zei hij. „Als het plan doel treffend is, om de dreiging van het ander vreemde vlag te doen verdwijnen, zou enige beperking bij de verkoop van schepen slechts een kleine prijs zijn om te betalen." De voornaamste bepaling van de club zou moeten zijn, dat geen enkel aangesloten land zou toe staan, dat schepen, die in eigen- zien. land gebouwd of in eigendom zijn, geregistreerd worden in of verkocht worden aan enig land, dat geen deel van de club uit maakt. Een moeilijkheid is, dat in de Verenigde Staten met volledige goedkeuring van de regering schepen onder vreemde vlag ge bracht kunnen worden, opdat zij op de wereldmarkten kunnen concurreren, zonder dat de hoge kosten in de Verenigde Staten een handicap voor ze vormen. Viscount Simon deelde mede, dat verleden jaar meer dan 2,5 miljoen ton seheepsruimte alleen al aan de vloot van Liberia was toegevoegd, hetgeen ruim zes maal zo veel is als de uitbreiding van de koopvaardijvloot in En geland. In totaal varen thans meer dan 13 miljoen ton onder vreemde vlag. Naar de mening van viscount Simon moet men een of ander plan om dit vraag stuk aan te pakken ernstig over wegen. Zo niet, dan zou de toe komst voor de Engelse koop vaardijvloot er zeer somber uit- 1972 tot en met 1976 a 101'/a pro cent, en daarna a 101 procent. Opneming van de lening in de beursnotering te Amsterdam en Rotterdam zal worden aangei vraagd. (Inschrijfdatum is vrij dag 18 oktober, stortingsdatum vrijdag 15 november 1957 of maandag 6 januari 1958. In- schrijfkantoren zijn de N.V. Bank voor Nederlandse gemeen ten en 12 andere bankinstellin- gen). De voorwaarden van deze le ning zijn door de raad van com missarissen der bank voor Ne derlandse gemeenten vastge steld, terwijl overeenkomstig de statuten der bank het besluit tot uitgifte en de daaraan ver bonden voorwaarden door de minister van Financiën zijn goedgekeurd. Aan de verplich ting tot storting op 15 novem ber of op 6 januari kan even eens worden voldaan door het in betaling geven onder ver rekening van rente van vor deringen, uit hoofde van kas geldleningen, waarvan de oor spronkelijke looptijd de termijn van 1 jaar niet overschrijdt, door inschrijver voor 5 oktober 1957 verstrekt aan Nederlandse gemeenten en/of de N. V. Bank voor Nederlandse gemeenten. In het prospectus is een staat opgenomen van de opgenomen leningen bij de bank. Hieruit blijkt, dat het aan de gemeen ten verstrekte bedrag aan vaste geldleningen van pro resto 1.278 miljoen verdeeld is over 979 van de 999 gemeenten, het geen dus betekent dat vrijwel 98 procent van alle Nederlandse gemeenten 'n deel van haar be hoeften aan langlopende mid delen bij de bank heeft gedekt, aldus het prospectus. veer 100 km, spelen zich dingen af die de geleerden niet begrij pen. Op de radarschermen die in verband met het internationale geofysische jaar bij Invercargill zijn opgesteld, heeft men voor werpen waargenomen die zich met grote snelheid voortbewegen, heen en terug. Tito over de kunstmaan. President Tito van Zuid-Slavië heeft dinsdag naar aanleiding van het afschieten van de Russi sche kunstmaan gezegd, dat men steeds meer tot het besef komt, dat oorlog nu onmogelijk is en dat de produktie van het mense lijk genie slechts voor vreedzame doeleinden en voor het welzijn van de mensheid gebruikt moe ten worden. Amerikaanse erkenning. Een woordvoerder van de Ame rikaanse marine heeft dinsdag voor het eerst erkend dat de Rus sen als eersten beschikten over ballistische projectielen voor mid delbare afstand, die atoomladin gen kunnen vervoeren naar bij kans alle Navo-basis in West- Europa. Het Amerikaanse kunstmaan program. Er is een Amerikaanse kunst maan, die onmiddellijk kan wor den gelanceerd, zo heeft dr. Whit ney Matthews, één van de leiders van het laboratorium van de ma rine te Washington in een vraag gesprek verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat het bewuste model één van de vijf welke thans in de Verenigde Sta ten worden vervaardigd de af gelopen weken onderworpen is aan talloze proeven, die zwaarder zijn dan hetgeen het apparaat op zijn reis door de ruimte moet doorstaan. Dr. Matthews wilde niet zeg gen, of de vertraging in de uit voering van het Amerikaanse kunstmaanproject te wijten is aan het onvermogen om een vol doende krachtige raket te bou wen, die de kunstmaan in haar baan moet brengen. Lanceren van een Amerikaanse raket naar grote hoogte aan staande. Een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht heeft meege deeld, dat de Verenigde Staten op het punt staan een raket te lance ren. die een hoogte zou bereiken tussen 1.600 en 6.400 km. De raket zal zijn reis op het atol Eniwetok in de Stille Oceaan beginnen. Zodra de weersomstan digheden gunstig zijn, wordt de raket afgeschoten. Het apparaat zal met een bal lon tot op een hoogte van dertig km worden gebracht en vandaar op eigen kracht verder gaan. Men deelde mee, dat deze raket te klein is om er een kunstmaan mee te vervoeren. Er wordt ech ter veel betekenis aan gehecht als apparaat voor wetenschappelijk onderzoek. De raket zal een snelheid van 27.000 km per uur kunnen berei ken. Zij is negen meter lang en bevat instrumenten voor het re gistreren van kosmische stralen, het magnetisch veld van de aarde en andere verschijnselen. Een van de leiders van de com munistische partij van San Ma rino, Belisardi, heeft dinsdag zijn land verlaten en er bij zijn partijgenoten op aangedrongen „hun nutteloos en dwaas verzet" op te geven. Belisardi verweet degenen, die het verzet voortzetten, dat zij de toestand van minuut tot minuut gevaarlijker maken. De communistenleider is met zijn vrouw en dochter uitge weken. De communisten en de met hen samenwerkende socialisten hebben dinsdagavond getracht de anti-communistische regering ertoe te brengen in te stemmen met verkiezingen op korte ter mijn. Maar een woordvoerder van de anti-communisten zei aan neming van dit voorstel de er kenning zou inhouden, da'1 staatsgreep rechtmatig was. In Frankrijk hebben maandag mijnwerkers uit de steenkool mijnen en personeel van begra fenisondernemers 24 uur ge staakt. Het is een waarschuwing voor de onrust in de industrie waar de volgende Franse rege ring voor komt te staan. In de noordelijke mijnstreken staakte gemiddeld 57 procent van de ploegen. De stakingen zijn uitge roepen door een communistisch vakverbond, dat een 40-urige werkweek en hogere lonen eist. Acht mensen zijn ihaandag ge dood en verscheidene gewond bij aanslagen in Sidi bel Abbes, een basis van het Franse vreemde lingenlegioen in West-Algerië. Zeven van de slachtoffers waren Europeanen. Zij werden op straat vanuit rijdende auto's met machinepistolen doodgeschoten. Het achtste slachtoffer was een legionair, die om het leven kwam toen een handgranaat op straat ontplofte. wc ti- Ook in Tlemoen zijn bomaan- dat de slagen gepleegd, doch hier vielen geen slachtoffers.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1