de V. N. DE KUNSTMAAN Israël doet beroep op Pléven aanvaardt de opdracht De ontwikkelingen Warschau De toestand San Marino in en om Makarios in de V. S. Detoestand in Argentinië in HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 8 OCTOBER 1957 12e Jaargang Nr 4187 DE GEMEENSCHAPPELIJKE MARKT PRINS BERNHARD NOG EEN VAN DE FRANSE VIJFLING OVERLEDEN AMBTSTERMIJN VAN PIECK VERLENGD NIEUWE INCIDENTEN TE WARSCHAU VUURGEVECHT AAN GRENS TUSSEN GOA EN INDIA DE ECONOMISCHE BENELUXUNIE VERGOEDING TANDARTSKOSTEN? STAKING VAN 48 UUR IN BELGISCHE DIAMANTINDUSTRIE STOFFELIJK OVERSCHOT VERMISTE GEOLOOG GEVONDEN FranKering bij abonnement: er neuzen Directeur-Hoofdredacteur i. van ae Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Nó. 5 uur uitsluitend 2078 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p» advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsedver- tenties)5 regels 1.Iedere regel meer 20 ct, Inzending advertenties tot 's namiddags 2 e» Voor het maandagnummer: zaterdag» 1# e® Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adras Bureau van dit Blad 20 cent meer f De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Golda Meir, heeft maandag in de alge mene vergadering van de Ver". Naties een beroep gedaan op de grote mogendheden om hun in vloed te gebruiken teneinde de „afgrond en misverstand", die in het Midden-Oosten bestaat, te overbruggen i.p.v. te verbreden. Zij vroeg de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, of de „vreedzame co- existentie," waarover Gromyko gesproken heeft, niet van toepas sing is op het Midden-Oosten. „De woestijnen van het Midden- Oosten hebben water nodig en geen. bommenwerpers", aldus mevr. Meir. Zich tot de vertegenwoordigers van de Arabische landen rich tend zei zij: „Wij zijn een oud en taai volk en men kan ons, zoals de historie bewijst, niet gemakke lijk ten onder brengen. Evenals de landen die gij, vertegenwoor digt, hebben wij ons onafhanke lijkheid verworven. Niets kan ons er toe brengen deze op te ge ven. De historie heeft bepaald dat het Midden-Oosten bestaat uit een onafhankelijk Israël en onafhankelijke Arabische staten en deze uitspraak van de geschie denis zal nooit herroepen wor den". Het hoofd van de Jordaanse vertegenwoordiging bij de Ver. Naties, dr Joesoef Haikal, heeft maandag in de algemene verga dering gezegd, dat de toestand in het Midden-Oosten voortdu rend slechter wordt, wat hij toe schreef aan Israël. Het expansio nistische streven van Israël is de reden, waarom Arabische leiders overal hulp proberen te krijgen. De Rotterdamse Kamer van Koophandel heeft, zo zei de voor zitter mr K. P. van der Mandele maandagmiddag tijdens de open bare vergadering, tot haar ge noegdoening kunnen vaststellen, dat bij de regering en bij de Voor Palestina stelde hij de Verenigde Naties voor: 1. Aan te dringen op uitvoe ring van de herhaalde besluiten van de Verenigde Naties, waarin wordt bepaald, dat de Arabische vluchtelingen naar hun haard steden moeten terugkeren en hun schadevergoeding moet wor den betaald. 2. Te verzekeren dat doör Is raël op „onrechtmatige wijze" be zet gebied in dat deel van Pales tina, dat volgens de Verenigde Naties Arabisch zal moeten blij ven, aan de Arabieren wordt teruggegeven. 3. De verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het beheer van de eigendommen ten bate van de „rechtmatige eigenaars, namelijk de vluchtelingen", en 4. Een einde te maken aan de ongeregelde immigratie van Jo den naar Israël. Z.K.H. Prins Bernhard heeft maandag in gezelschap van de buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Nederland bij de H. Stoel, F. R. W. H. M. J. graag Marchant d' Ansembourg, een bezoek gebracht aan de grootmeester van de Maltezer Orde, Ernesto Paterno Castello, die in Rome woont. Prins Bernhard heeft maandag morgen ook nog een bezoek ge bracht aan de president van Italië, Giovanni Gronchi. Bij het onderhoud tussen de Prins en de president was de Nederlandse ambassadeur in Rome, dr K. H. Boon, aanwezig. Later is de Prins naar Parijs gevlogen. Te Amman is officiéél bekend gemaakt, dat een tweede zending Amerikaanse wapens zaterdag avond in de Jordaanse havenstad Akaba is aangekomen. Deze zen ding omvat onder meer Patton- tanks en mortieren van vijftien centimeter. De links-radicaal René Pléven heeft zich bereid verklaard te trachten een regering te vormen. Hij had tevoren meer dan een uur met president Coty gespro ken. Pléven zei dat hij niemand zal vragen van zijn program of denk beelden af te stappen, maar een beroep zal doen op al degenen, die geen beleidscrisis willen, om te erkennen dat zij geen kans hebben hun inzichten aan ande ren op te leggen. Pléven zal een godsvrede van een jaar onder de politieke par tijen voorstellen met het doel het volgende te bereiken; 1. Oplossing van de Algerijn se kwestie. 2. Herziening van de grond wet om de stabiliteit van het be leid en de toekomst van de Fran se unie te verzekeren. 3. Verdediging van de volledi ge werkgelegenheid en de koop kracht van de arbeider door sa- Tweede Kamer een grote mate van toegrip aanwezig is voor de nerinsr van de begroting en het moeilijke taak, waarvoor het Ne- jn evenwicht brengen van de be- derlandse bedrijfsleven door de talingsbalans. inwerkingtreding van de Euro pese economische gemeenschap zal worden geplaatst. Het geeft volgens spreker vertrouwen te weten, dat ons volk niet blinde- lnigs deze gemeenschap zal aan gaan, maar zich van te voren rekenschap geeft van de gevaren die dreigen en van de houding, die daartegenover vereist zal zijn. Mr Van der Mandele sprak de hoop uit, dat het mogelijk zal blijken ook bij de andere ver- dragsmogendheden het besef le- 4. Fiscale hervorming. Roland, een kind van de Fran se vijfling, is overleden. Van de vijfling is thans nog slechts een meisje, Michele, in vendig te houden, dat binnen het leven. kader van het verdrag aan Ne-1 Toen de moeder van de vijfling derland de ruimte dient te wor- ,het overlijden van Roland ver den gelaten, welke het voor de nam, barstte zij in tranen uit en oplossing van zijn speciale pro- zei: „Ik zal ervoor bidden, dat blemen behoeft. tenminste Michele in leven blijft". Al deze problemen moeten ge lijktijdig en met spoed worden aangepakt, aldus Pléven. „Ik wens, dat alle republikeinse par tijen, van socialisten tot conser vatieven, meedoen. Dat is een conditio sine qua non voor mij. In geen geval wil ik een regering leiden die alleen maar halve maatregelen kan nemen". Politieke waarnemers achten de kans op succes voor Pléven niet erg hoog. Men is van oordeel, dat de financiële moeilijkheden de grootste hinderpaal zullen vormen. Het Oostduitse parlement heeft maandag besloten de amhtspe- riode van de 81-jarige president Wilhelm Pieck, die verstreken is, te verlengen. Pieck, een oude communist, heeft dit jaar een beroerte gehad. De ambtstermijn van de Oost duitse president is vier jaar. Daar de Oostduitse grondwet niet in verlenging ervan voorziet, ver eiste- deze verlenging goedkeu ring van het parlement. Radio-Moskou heeft zondag avond meegedeeld, dat nu reeds gezegd kan worden dat de ge gevens die wetenschappelijke stations, astr.onomeniën radio amateurs over de kunstmaan hebben verkregen, van grote wetenschappelijke waarde zijn. Volgens de tot nu toe gedane metingen is de periode waarin de kunstmaan rond de aarde draait na twee dagen feitelijk onveranderd gebleven. Dr. Richard McCrosky, hoog leraar in de sterrenkunde, die verbonden is aan de sterren wacht van de universiteit van Harvard, in de Verenigde Sta ten, heeft het vermoeden uitge sproken dat, behalve de kunst maan, ook een gedeelte van de derde raket, waarmede de kunst matige aardsatelliet werd gelan ceerd, om de aarde draait. Dr. Mccrosky baseert zijn me ning op de waarneming van de kunstmaan door dr. Gordon Little van 't geofysische waar nemingsstation van de univer siteit van Alaska, die verklaar de dat de kunstmatige aardsa telliet „verbazingwekkend hel der" was, toen hij passeerde. Dr. McCrosky verklaarde dat de waarneming van dr. Gordon Little doet vermoeden, dat de helderheid van het door hem waargenomen voorwerp van de vierde grootte was, terwijl uit de gegevens, die van Russische zijde over afmeting en afstand van de aarde van de kunst maan werden verstrekt, kan worden berekend dat de helder heid van de zeven of achtste grootte zou moeten zijn. Hij voegde hieraan toe: „Het lijkt niet waarschijnlijk, dat het door dr. Gordon Little waar genomen voorwerp de kunst maan is geweest. Het is evenmin mogelijk, dat de kunstmaan nog vast zou zitten aan de derde ra ket van de drietrapsraket, waar mede zij werd gelanceerd. Ik vermoed, dat zowel de kunst maan als de derde raket om de aarde draaien". Allen Hynek, een der hoogste functionarissen van 't Smithso- nianobservatorium te Cambrid ge, in de Amerikaanse staat Massachusetts, heeft verklaard, dat, wanneer de radiobatterijen van de kunstmaan zijn uitgeput, de Amerikaanse geleerden nauwkeuriger waarnemingen er van zullen kunnen verrichten Studenten van de universiteit van Warschau hebben de Poolse militie de nacht van zondag op maandag geholpen in haar strijd tegen straatschenders. Het hoofdkwartier va nde mili tie heeft medegedeeld dat „vele arrestaties" zijn verricht. Studenten van de polytechni sche school van Warschau heb ben maandag het spandoek „Vrij heid van spreken dat vier da gen geleden was aangebracht op de achtste verdieping van hun tehuis aan het Narutowicza-plein waar donderdag j.l. de eerste wanordelijkheden begonnen op verzoek van de militie verwij derd. Militie-officieren hebben, naar verluidt, aangevoerd dat het spandoek vele niewsgierigen aan lokte en dat het onder de huidige omstandigheden er niet toe bij droeg de taak van de militie, om orde en rust te handhaven, te vergemakkelijken. Westerse waarnemers te War schau beschouwen dit gebaat der studenten als een aanwijzing, dat deze de autoriteiten, die thans maatregelen tegen de „straatschenders" laten nemen, niet te zeer in moeilijkheden wil len brengen. De Poolse militie is maandag avond met gummiknuppels opge treden tegen een menigte, voor namelijk bestaande uit jongelie den, nabij het paleis van de cul tuur te Warschau. Vele jongemannen werden te gen de grond geslagen, andere werden gegrepen en in vracht auto's weggevoerd. De jongelieden, die tevoren joelend en fluitend door de stra ten trokken, behoorden tot de groep van wat men in Warschau „straatschenders" noemt. De operatie van de militie was binnen drie kwartier afgelopen. Dit was de vijfde avond van wanordelijkheden in het centrum sen" van de Poolse hoofdstad. Anders dan op de voorafgaande vier avonden heeft de militie maan dagavond geen gebruik gemaakt van traangas. In de nacht van zaterdag op zondag is een grote smokkelope- ratie naar de belegerde dwerg republiek San Marino onderno men. Vrachtauto's met vlees, groenten, meel en andere voor raden trachtten door de blokka de te breken, die de Italianen een week geleden rondom San Mari no hebben gelegd. De smokkelaars speelden ver stoppertje met de pantserauto's en jeeps van een Italiaans batal jon carabinieri. De Italianen zijn er alleen maar in geslaagd een tankauto met benzine te onderscheppen. De twee regeringen in het re- publiekje, de communistische en de anti-communistische, schenen zondag voorbereidingen te tref fen voor een langdurige „koude burgeroorlog". De anti-communistische rege ring heeft zondag met een licht vliegtuigje pamfletten boven de hoofdstad doen uitgooien, die nog onder de communistische rege ring staat. In de pamfletten wordt de bevolking beloofd, dat er geen vergeldingsmaatregelen of bloedwraak zullen zijn, maar dat „degenen die de usurpators steunen, zich buiten de wet plaat- SOWJET-TROEPEN NAAR POLEN? Het Westberlijnse dagblad „Berliner Zeitung am Mittag" meldde maandag dat Sowjetrus- sische troepen en pantserwagens zijn waargenomen, terwijl zij zich uit de omgeving van Berlijn naar de Poolse grens begaven. Pantserwagens, luchtdoelge schut, artillerie en vrachtwagens vertrokken volgens dit bericht nog maandag te tien uur uit Zuid- en Oost-Berlijn naar de Poolse grens. Van geallieerde zijde kon geen bevestiging van dit bericht wor den verkregen. De Italianen hebben zondag een geestelijke San Marino bin nen laten komen om een Mis te lezen in de verlaten ijzergieterij aan de grens, waar de uit vier personen bestaande anti-commu- Het Indische persbureau „Ress Trust of India" bericht dat Indi sche en Portugese grenspatrouil- les volgens in Bombay ontvan gen berichten maandagmorgen schoten hebben gewisseld aan de grens tussen Karwar en Goa. Volgens deze berichten is hier bij een Portugese soldaat om het leven gekomen. Een Indische grenswacht werd gewond. nistische regering haar hoofd kwartier heeft gevestigd. De anti-communistische tegen regering van San Marino heeft maandagavond bekendgemaakt dat zij binnenkort de macht in het hele grondgebied van San Marino zal overnemen met een nieuwe strijdmacht van ongeveer 50 man. Woordvoerders van de tegenregering wilden verder geen bijzonderheden geven, maar men neemt aan dat de uit 4 per sonen bestaande tegenregering dinsdag of woensdag stappen zal ondernemen om de communisti sche regering uit de hoofdstad te verjagen. De leden van de strijdmacht van de tegenregering zijn aange worven in de Italiaanse grensge bieden om San Marino. Het zijn voormalige manschappen van de Italiaanse politie. Zij dragen het uniform van de carabinieri met een insigne van San Marino. Het Deense parlementslid Tholdstrup, die de Italianen het afgelopen weekeinde op vertoon van een identiteitsbewijs door de afzetting hadden laten gaan, stelde maandag in de stad voor dat de Scandinavische regerin gen zullen trachten te bemidde len tussen de beide regeringen van San Marino. Hij zou probe ren dit voorstel aan de Deense premier te laten voorleggen. dan hun Sowjetrussische colle ga's. Hij wees erop dat de Rus sen over 75 stations beschikken, van waaruit zij de kunstmaan kunnen volgen, doch dat de Verenigde Staten er 150 in de gehele wereld bezitten, waar van 95 in Amerika zelf. Te Pasadena, in Californië, bevindt zich een reusachtige car mera, waarmede een voorwerp ter grootte van een tennisbal op vijfhonderd kilometer afstand kan worden waargenomen. Duizenden mensen in het oos ten van Australië zeggen de Russische kunstmaan te hebben gezien. Eén waarnemer zei dat de satelliet zich vertoonde als een heldere ster. In Melbourne was de kunst maan gedurende ruim een mi nuut te zien en in Sydney circa 30 seconden. Ook uit andere delen van de wereld wordt gemeld dat men de satelliet heeft waargenomen, zoals in Hongkong, Kopenha gen en Noumea in Nieuw Cale- donië. Techinci van de B.B.C., die maandag naar seinen van de Rus sische kunstmaan hebben geluis terd, verklaarden dat de laatste seinen heel erg zwak waren. Het schijnt dat de uitzending gestoord wordt. Radio-Moskou heeft maandag avond gemeld, dat behalve de kunstmaan ook het laatste deel van de raket om de aarde draait. Met dit deel van de samengestel de raket is de kunstmaan tot een hoogte van 900 kilometer ge bracht. Het raketgedeelte wentelt on geveer op dezelfde hoogte om de aarde als de kunstmaan. Zij zijn thans ongeveer 1000 kilometer van elkaar verwijderd. Deze af stand wordt groter, aldus radio- Moskou. Prof. Marcel Nicolet, de Belgi sche algemene secretaris van de speciale commissie voor het geo fysische jaar, heeft verklaard, dat de Russen bij het lanceren van hun kunstmaan volledig de afspraken hadden geëerbiedigd. De landen, welke aan het pro gram van het geofysische jaar deelnemen, behoeven alleen mel ding te maken van geslaagde lan ceringen en de Russen hadden dit binnen twee uur gedaan. Voorts hadden ze ruim een week geleden al de golflengten opgegeven, waarop de kunstmaan zou uitzen den. Van de zijde van het kon. ob servatorium in Sussej (Enge land) wordt opgemerkt dat de mededeling van radio-Moskou, dat men in Alma Ata de Russi sche kunstmaan met het blote oog gezien heeft, niet juist kan zijn (Alma Ata is de hoofdstad van de Sowjet-republiek Kazakh stan.) Volgens het observatorium is de Russische kunstmaan, blijkens de beschikbare gegevens, te zwak om waar en op welk ogenblik dan ook met het blote oog zicht baar te zijn. Radio-Moskou maak te maandag bekend dat inwoners van de stad Petrozavosk in Kare- lië maandagmorgen vroeg de kunstmaan met het blote oog hadden waargenomen. Radio-Mos kou citeerde het hoofd van de plaatselijke waarnemingspost, die gezegd zou hebben dat de kunst maan zich als een heldere ster langs de horizon had voortbewo gen en gedurende bijna een mi nuut vanuit elke deel van de stad duidelijk zichtbaar was geweest. In het nummer van maandag van de „Prawda" wordt opge merkt dat de Russische kunst maan de Amerikaanse bewering dat de Russen achterlijk zijn, ge logenstraft heeft. De Ver. Staten zullen nu de vraagstukken van het vreedzaam naast elkander bestaan onder de ogen zien en een einde maken aan de bewapeningswedloop en de koude oorlog, aldus het blad. De Russische geleerde Jegorof van de Sow jet-academie van wetenschappen heeft, vooruitlo pend op een verslag dat hij zaterdag op het internationale congres van ruimtevaartdeskun digen te Barcelona, zal uitbren gen, medegedeeld dat hij duizend verschillende mogelijke banen voor een' vlucht naar de maan heeft berekend. Rusland is van plan gedurende het internationale geofysische jaar 120 aardsatellieten in de lucht te brengen, aldus de Noord- ierse geleerde Nonweiler, die dit van Russische collega's had ge hoord, toen dezen een bezoek aan Engeland brachten. Zij zouden van Siberië en de Noordpool uit afgeschoten worden en in 1958 ook vanuit de Russische basis in de Zuidpool. De commissies van de raadge vende interparlementaire Beite- luxraad zijn maandagochtend te Brussel bijeengekomen om tot een vooronderzoek van het ont werp van de economische Bene- luxunie over te gaan. Het definitief onderzoek van het verdrag zal geschieden door de interparlementaire raad die 22 en 23 november te Brussel in algemene vergadering zal bijeen komen. Maandagochtend zijn de poli tieke groepen van de drie landen afzonderlijk bijeengekomen, de socialisten onder voorzitterschap van de heer Van Remoortel B.). de christelijk-socialen onder voor zitterschap van de heer Stassen (Nederland) en de liberalen on der voorzitterschap van minister van Staat Deveze (België). Van de zijde van de bond van R.K. ziekenfondsen deelt men ons naar aanleiding van het tandart- senconflict mede, dat het z.i. niet juist is in dit .bijzondere geval zonder meer het standpunt in te nemen dat aan de verzekerden geen enkele restitutie voor in de conflictperiode gemaakte tand- artsenkosten wordt gegeven. De bond meent, dat er in be paalde gevallen en tot op zekere hoogte aanleiding is gemaakte kosten te vergoeden. Het bestuur van de bond zal er bij bevoegde plaatse op aandringen, dat aan deze opvatting gevolg wordt ge geven. „Het is ondenkbaar, dat Cy prus een Britse kolonie zou blij ven", aldus heeft de Syrische aartsbisschop Makarios, die thans in de Verenigde Staten vertoeft, te New York op een hem door Amerikaans-Griekse verenigingen aangeboden diner verklaard. Hij vervolgde: „Turkije mist het recht een hinderpaal te zijn op de weg naar vrijheid voor de Cyprioten. Het heeft bij het ver drag van Lausanne al zijn rech ten op Cyprus prijsgegeven en het heeft sindsdien ook geen be langstelling voor de gang van zaken op het eiland aan de dag gelegd, totdat deze, in de afge lopen jaren, kunstmatig door de Britse diplomatie werd opge wekt. En de Turkse regering is hierop, zoals ook te verwachten was, ingegaan. Dat Turkije's belangstelling niet waarachtig is en evenmin uit edele gevoelens voortspruit, moge blijken uit zijn aandrin gen op verdeling van Cyprus tussen de Griekse en de Turkse bewoners. Bewezen is, dat verde ling van een land altijd tot rampspoed leidt, onverschillig waar zij is toegepast: En toch wil Turkije een dergelijke grote ZONNIGE PERIODEN. Drukstijgingen boven Scandi navië hebben medegewerkt aan de noordwaartse uitbreiding van een uitgestrekt hogedrukgebied dat al enkele dagen het weer in ons land bepaalt. Maandagavond lag het cen trum van dit hogedrukgebied boven Noord-Duitsland. Tenge volge van deze ontwikkeling draaide de wind in ons land naar oostelijke richtingen. Daarmee wordt nu ook heden vrij droge lucht aangevoerd. Wel zal er 's nachts nog plaatse lijk mist voorkomen maar al op minder grote schaal als dit zon dagavond en -nacht het geval was. Overdag zullen zonnige pe rioden de overhand hebben. De arbeiders in de Argentijn- së slachthuizen zijn voor onbe paalde tijd in staking gegaan om te trachten de vrijlating af te dwingen van zeven van hun vakbondsleiders, die tot de 270 arbeidersleiders behoren, die door de Argentijnse politie in hechtenis zijn genomen. Reeds in staking zijn arbei ders in de sigarettenindustrie, het personeel van brouwerijen, metselaars en telegraaf- en tele foonbeambten. De regering heeft overwogen het telegraafperso neel op grond van de krijgswet voor hun werk uit te roepen, maar zij heeft tot dusver nog geen besluit hierover genomen. Van betrouwbare zijde te Bue nos Aires is vernomen, dat pre sident Aramburu de staat van beleg heeft afgekondigd, nadat hij door het leger voor een vol dongen feit was geplaatst. Het leger had n.l. als voorzorgsmaat regel een aantal vakbondslei ders in hechtenis genomen in verband met berichten over een aanstaande golf van sabotage, oproer en staking. Daar deze maatregel in strijd was met de grondwet, zag de president zich genoodzaakt de staat van beleg af te kondigen om de arresta ties te legaliseren, zo werd van genoemde zijde vernomen. Daarbij zal het kwik weer tot ongeveer dezelfde waarden stij gen als dit maandag het geval was, dus tot omstreeks 17 gra den. Het hogedrukgebied, dat zich van Zuid-Engeland tot aan de Zwarte Zee en van Scandinavië tot Spanje uitstrekt, lijkt zoda nig stabiel dat we op het voort duren van het rustige en fraaie herfstweer minstens voor enke le dagen mogen rekenen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Weinig- verandering. Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige oostelij ke wind. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG 9 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 1.57 2.06 Terneuzen 2.32 2.41 Hansweert 3.12 3.21 Walsoorden 3.22 3.31 ZON MAAN op onder op onder Okt. 8 6.54 18.04 17.40 6.26 9 6.56 18.02 18.04 7.31 10 6.57 18.00 18.31 8.36 11 6.59 17.58 19.03 9.41 12 7.01 17.55 19.41 10.44 13 7.03 17.53 20.28 11.44 14 7.04 17.51 21.23 12.38 15 7.06 17.49 22.26 13.25 ramp ook o\ er Cyprus brengen". Aartsbisschop Makarios wees erop, dat het vraagstuk van de Turkse minderheid op Cyprus geen moeilijkheden zal opleve ren. „Dergelijke minderheidspro blemen hebben in vele delen der wereld bestaan en zij, wer den opgelost door de minderhe den, op basis van evenredige vertegenwoordiging, te verzeke ren van zetels in de volksverte genwoordiging en door het toe kennen van minderheidsrech ten. De Griekse Cyprioten zijn gaarne bereid hun Turkse eilandgenoten deze rechten, on der internationale waarborgen, te verschaffen. Doch zij zullen er zeker niet mede instemmen, dat de wensen van een minder heid aan de grote meerderheid der Cyprische bevolking worden opgelegd", aldus de Cyprische aartsbisschop Makarios. Senator Jacob Javits, die de staat New York in de Ameri kaanse Senaat vertegenwoor digt, zei in een antwoordrede dat hij zich zou inspannen om het congres in 1958 een door de beide grote Amerikaanse par tijen gesteunde resolutie te doen aannemen, waarin op toeken ning van het recht tot zelfbe schikking aan de Cyprioten zou worden aangedrongen. „Er zijn miljoenen voorstan ders van zelfbeschikking in de V.S. Gevoelens van wrok onder de Cyprioten kunnen slechts de communisten helpen en nie mand in de vrije landen heelt hier baat bij", aldus senator J&- vits. De vakverenigingen hebben voor de Belgische diamantindu strie een algemene staking van 48 uur afgekondigd, die heden ochtend zal beginnen. De 14.000 diamantwerkers in Antwerpen willen met deze ac tie protesteren tegen het lang zame tempo van de loononder handelingen met de werkgevers. Begin vorige maand gingen a) 1500 zagers en polijsters in sta king. Zij eisen een onmiddellijke loonsverhoging van zes procent en de instelling van een fonds voor sociale bijstand. De onder handelingen daarover zijn tot stilstand gekomen. Het stoffelijk overschot van de Nederlandse geoloog J. F. Smoor uit Utrecht, die sedert begin juli in de Spaanse Pyre neeën werd vermist, is zondag nabij het dorpje Soaso door twee politieagenten gevonden. Het zal naar Nederland worden overgebracht.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1