ALCOCHIN-SPECIAAL DE RUSSISCHE KUNSTMAAN te Woningbouwlening van 100 miljoen tegen 6 procent Minister-president over financiering woningbouw Opnieuw ongeregeldheden Warschau HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Ik heb gezond haat 0.. en U? MAANDAG 7 OCTOBER 1957 12e Jaargang Nr 4186 salons „robert" HERFST. DJILAS VEROORDEELD. Nieuw boek van Djilas ALCOCHIN-SPECIAAL, v.m. n.m. 1.30 1.38 2.05 2.13 2.45 2.53 2.55 3.03 op onder op onder Okt. 8 6.54 18.04 17.40 6.26 9 6.56 18.02 18.04 7.31 10 6.57 18.00 18.31 8.36 11 6.59 17.58 19.03 9.41 12 7.01 17.55 19.41 10.44 VANDAAG VERKIEZINGEN IN NOORWEGEN Tunesische eilandengroep door aardbeving getroffen. DE AANVAARDING VAN EUROMARKT DOOR DE TWEEDE KAMER Franken ng bij abonnement: emeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,pei kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. La. Verschijnt .dagelijks» Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pas advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén hanuelsadrap- tenties)5 regels 1,Iedere regel meer ct- Inzending advertenties tot 's namiddags 2 wsc Voor het maandagnummer: zaterdags li Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adras Bureau van dit Blad 20 cent meer Op uitnodiging van de regering zal de N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten een nationale wo ningbouwlening uitgeven groot 100 miljoen gulden of zoveel meer als waarvoor zal worden inge schreven. Het recht wordt voorbe houden, liet boven de 100 miljoen te aanvaarden bedrag nader tet te stellen. De lening zal een rente van zes procent geven. Zij bestaat uit 25-jarige obligaties in stukken van duizend, vijfhonderd en hon derd gulden nominaal aan toon der. De koers van uitgifte be draagt 100 procent. De opbrengst van deze lening zal worden uitgeleend aan ge meenten om te worden gebruikt voor de financiering van de wo ningbouw, alsmede van de met de woningbouw in ruime zin samen hangende werken van dringende aard, waaronder mede begrepen de bouw van scholen. De gelden zullen worden bestemd voor de financiering van in 1957 onder handen werken. De Bank voor Nederlandse Ge meenten heeft over de lening de volgende nadere toelichting gege ven: De lening heeft een looptijd van 25 jaren. De aflossing zal geschie den in 20 gelijke jaarlijkse termij nen, waarvan de eerste vervalt op 15 november 1963. Vervroegde ge hele of gedeeltelijke aflossing is tot 15 november 1967 niet toege staan. Van deze datum af is zij telkenjare per 15 november mo gelijk en wel in de jaren 1967 tot en met 1971 a 102% in de ja ren 1972 tot en met 1976 a 101% en daarna gedurende de verde re looptijd van de lening a 161 Bij deze emissie is de mogelijk heid opengesteld om aan de stor tingsplicht uit hoofde van lopen de kasgeldleningen, verstrekt aan gemeenten en/of aan de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten. De inschrijving is open gesteld op vrijdag 18 oktober, ter wijl de storting naar keuze van- de inschrijver kan geschieden op 15 november 1957 of 6 januari '58. Op verzoek van de regering treedt de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten, zoals ook reeds eerder is geschied, als co- ordinerende instantie op. Hier voor zij allereerst verwezen naar het contract door deze vennoot schap in 1951 gesloten met levens verzekeringmaatschappijen en pensioenfondsen e.d., hetwelk in totaal 'n bedrag van 347.000.000 ter financiering van de woning bouw opleverde. Voorts naar de door de vennootschap in 1952 ge- emitteerde nationale leningen voor de woningbouw, waarop in totaal voor een bedrag van 127.200.000 werd ingeschreven en tenslotte naar de leningen, welke door haar in het begin van dit jaar met levensverzekering maatschappijen en pensioenfond sen e.d. tot een gezamenlijk be drag van rond 562.000.000,(te storten in 1957/1958) werden ge sloten. 4tkopp»f««f b«t aport» cocW markt [6 brtvwïjstroat 9 x ftro»uzen y nat. en internationaal jurylid depositair „lancome", dr. Payot" „yardley" heren en kinderen haarknippen uitsluitend na afspraak. Zuid zeven Zondagavond strekte zich van Frankrijk via Zuid-Duitsland naar de Balkan en vandaar tot boven Zuid-Rusland een hoge- drukgebied uit. Aan de noordzij de ervan werd met westelijke winden zachte lucht aangevoerd, waarin boven Nederland flinke opklaringen voorkwamen, waar door in de middag temperaturen rond 18 graden bereikt werden. Tezelfdertijd bevond zich bij de zuidpunt van Groenland een zeer diepe depressie. Met het hogedrukgebied hield deze lagedrukkern een krachtige zuidwestelijke tot zui delijke stroming in stand die grote hoeveelheden warme voch tige lucht naar het zeegebied tussen Schotland en IJsland transporteert. Daar buigt de stroming naar het oosten. Over Noorwegen trekken dan ook telkens storin gen met regen en veel wind in oostelijke richting. Heden zullen nóch veel wind noch regen in ons land voorko men. Wij blijven namelijk in de invloedsfeer van het hogedruk gebied. Opklaringen die zondag avond al aanleiding gaven tot mistvorming, zullen ook heden, na het optrekken van de mist, wat plaatselijk vrij laat kan ge beuren, voorkomen. Het blijft daarbij zacht weer, met weinig wind. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Rustig herfstweer Enkele opklaringen maar voor al in de ochtend plaatselijk mist. Droog en aanhoudend zacht weer met weinig wind. DINSDAG 8 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden De minister-president, tevens minister van Financiën a.i., dr W. Drees, heeft zaterdagavond via beide zenders Hilversum een ra diotoespraak gehouden over de financiering van de woningbouw. Dr Drees zeide o.m.: „De reden waarom ik enige ogenblikken uw aandacht vraag is gelegen in de moeilijkheden, die de woningbouw ondervindt. Ik vertel geen geheim als ik u zeg, dat de financiering, speciaal van de gemeentelijke woning bouw, ernstig in gevaar is geko men. U heeft zelfs al berichten in de krant kunnen lezen, dat in sommige gemeenten de woning bouw binnenkort zal moeten wor den stopgezet bij gebrek aan geld. De woningbouw moet echter doorgaan. De plannen, die de regering in dit opzicht heeft, vallen in twee delen uiteen. In de eerste plaats wil de regering de financiering van de toekomstige \voningbouw weer op gezonde basis stellen; daarnaast moet dan een oplossing worden gezocht voor de over gangsmoeilijkheden, die in het jaar 1957 zijn gegroeid. In de Troonrede en in de Mil joenennota is aangekondigd, dat de regering heeft besloten in 1958 weer langlopende woningbouw- voorschotten aan de gemeenten te verstrekken tot een totaal be drag van 540 miljoen. Dit be drag is voldoende om de bouw van woningwetwoningen in 1958 te financieren. Het spreekt van zelf, dat hiermede een aanzienlij ke financieringslast van de ge meenten is afgenomen, een last die nu dus op het Rijk wordt ge- iegd. Intussen zijn wij er met deze woningbouwvoorschotten nog niet, want met de bouw van al leen maar woningen is de zaak niet rond. Er moeten ook stra ten komen en riolering, waterlei ding, gas, elektriciteit, kortom al die voorzieningen, die aanwezig moeten zijn, wil een huis bewoon baar zijn. In de tweede plaats moeten de gelden worden gevonden om die woningen te betalen, met de bouw waarvan in de eerste helft van dit jaar werd begonnen zonder dat een vaste geldlening aanwe zig was; het zijn juist deze bouw werken, die misschien moeten worden stopgezet. „In de derde plaats zal in de overblijvende maanden van dit Deze stap nu bestaat hierin, dat de Bank voor Nederlandsche Ge meenten, op uitnodiging van de regering, een nationale woning bouwlening gaat uitschrijven. De opbrengst hiervan zal deze bank op haar beurt weer aan de ge meenten uitlenen. Bij de verdeling zal ernaar worden gestreefd, dat het meest nuttige rendement voor alle ge meenten tezamen wordt verkre gen. Bij het beraad hierover zal de vereniging van Nederlandse Gemeenten worden betrokken. Van het slagen van deze lening zal het in belangrijke mate af hankelijk zijn of Nederland kan blijven voortbouwen of niet. Er is de regering aan het slagen van deze lening dan ook veel ge legen. Ik doe een dringend be roep op U allen er op in te schrij ven en deze lening tot een succes te maken. De actie, die nu wordt onder nomen, kan slagen, als èn de kleine spaarders èn de grote spaarders bereid zijn om de han den ineen te slaan teneinde een zo goed mogelijk resultaat te be reiken. De lening richt zich dus zowel tot de kleine spaarders als tot de grote spaarders. Voor de kleine spaarders zullen binnenkort door de Bank voor Nederlandsche Ge meenten ook nog z.g. rentespaar- brieven worden uitgegeven, met aankoopwaarden vart 25, 100,en 500,Deze uitgif ten zal met een spaaractie ge paard gaan, waarbij o.a. ook de werkgevers zullen worden opge wekt hun medewerking te verle nen. Nederland heeft gebouwd: Ne derland bouwt nog: Nederland wil en moet blijven bouwen. Een ieder die inschrijft op de nationa le woningbouwlening werkt er aan mee, dat Nederland voor zijn snel groeiende bevolking kan blijven voortbouwen". Milovan D.jilas, de vroegere communistische leider in Slavië, is zaterdag tot jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens vijandige propaganda tegen het regime van Tito. De rechte zei dat het nieuwe vonnis van zeven jaar zal wor den gecombineerd met de straf van drie jaar, die is begonnen te lopen bij Djilas' aanhouding op 19 november 1956, en dat het ge combineerde totaal negen jaar zal zijn. Volgens Djilas' advokaat bete kent dit, dat zijn cliënt nog acht jaar en anderhalve maand moet zitten. Het is in Zuid-Slavië ge bruikelijk, dat er bij combinering van straffen een reductie wordt toegepast. Gedurende vijf jaar na beëin diging van zijn straftijd zal Dji las nog verstoken zijn van bur gerrechten. Alle Zuidslavische onderscheidingen met inbegrip van die van „volksheld", zijn hem afgenomen. Begin volgend jaar zal in En geland een tweede boek verschij nen van Milovan Djilas. De Britse uitgeversmaatschap pij „Methuen" maakte zaterdag bekend, dat het nieuwe boek, ge titeld „Land zonder recht", een beschrijving is van Djilas' jeugd. Het manuscript is, evenals dat van „De nieuwe klasse" uit Zuid- Slavië naar de Ver. Staten ge smokkeld, waar het nu wordt vertaald. U, die lijdt aan voortdurende haaruitval, kale plekken, sterke roosvorming, enz. kunt óók baat vinden-bij het weten schappelijke middel dat haar tot nieuw leven wekt! Tallozen ondervonden de krachtige werking van een ALCOCHIN- SPECIAAL-KUUR. Ook Uw haar zal erdoor tot nieuw leven komen. Wacht niet tot het te laat is, maar begin direkt met de ALC O C H IN S PE C IA A L-KU U R. Het gaat om het behoud van Uw haar. vloeibaar voedsel voor uw haar r <U AlCOCHIN-UITZENDING woanideg» utsrdags om 10 01 uu» op «ADIO LUXEMBURG 208 ZON MAAN Heden worden in Noorwe gen verkiezingen voor een nieu we nationale vergadering, de vierde sedert de oorlog, gehou den. De vraag die men zich stelt is, of de Arbeiderspartij, die se dert 1935 aan het bewind is, weer als overwinnaar uit de strijd zal komen, met een nieuw mandaat voor vier jaar. Men verwacht geen opzienba rende verschuivingen, doch klei ne wijzigingen kunnen de meer derheid van de Arbeiderspartij in de nationale vergadering onge daan maken de partij beschikt n het huidige parlement over 77 van 150 zetels. Premier Gerhardsen heeft reeds verscheidene malen ver klaard, dat hij niet zal aanblijven als zijn partij in de minderheid komt en zal moeten kiezen tus sen aftreden of afhangen van de steun van een andere partij. De zetelverdeling in het huidi ge parlement is: Arbeiderspartij 77, conservatieven 27, liberalen 15, boerenpartij 14, christelijke volkspartij 14 en communisten 3. De vrijdag gelanceerde Russi sche kunstmaan, die met een snelheid van bijna 29.000 km per uur op 900 km hoogte haar baan om de aarde beschrijft, is waar genomen door het observatorium in Columbus (Ohio). Ook boven Pakistan is vrijdagmiddag een rond voorwerp in de lucht waar genomen, dat met grote snelheid in zuidoostelijke richting vloog, 'n wit rookspoor achterlatend. De radiosignalen van de satel liet zijn ook in Denemarken, Frankrijk en West-Duitsland op gevangen. Doch niet alleen deskundigen, ook leken zullen met gewone ver rekijkers de kunstmaan bij zons opgang en zonsondergang kun nen waarnemen als een klein stip je licht dat vrij snel beweegt. Een 12-jarige padvinder in Charles- town (Virginia) zou de kunst maan al gezien hebben. Alle waarnemingsstations van het internationale geofysische jaar zijn gewaarschuwd. De directeur Van het Ameri kaanse Smithonian astrofysische observatorium, dr. Whipple, ver klaarde, dat de kunstmaan als zo danig wel geen militaire voor sprong voor de Russen betekent, maar dat zij toch wel een aanwij zing is voor wat de Russen kun nen op het gebied van lange-af- standsprojectielen. De Russische kunstmaan heeft de wereld verrast. De radio-signa len die de kunstmaan die een middellijn van 58 centimeter en een gewicht van 83,6 kg heeft uitzendt, zijn met een tijdsverschil van een uur en 35 minuten, de tijd die de kunstmaan nodig heeft om haar baan om de aarde te be schrijven, waar te nemen. Het signaal, dat op 'n golfleng te van 15 meter wordt uitgezon den en dat uit een ononderbroken reeks punten bestaat is ook door de radiokamer van het A.N.P. in Den Haag opgevangen. Japanse deskundigen verkla ren, dat zij de satelliet niet zullen volgen, omdat dat werk weinig zin heeft. De voorzitter van de Japanse kunstmaancommissie, Harada, vond het feit zeer inte- essant, maar hij meende dat de bekendmaking meer propaganda dan wetenschappelijke waarde had. De Sowjet-minister van Defen sie, maarschalk Zjoekof, die og weg is naar Zuid-Slavië, is zater dagochtend aan boord van een 15.000 ton metende Russische kruiser de Bosporus gepasseerd. De kruiser wordt begeleid door twee torpedobootjagers. Bij het passeren van Istanbul werden saluutschoten gelost. GOUDEN MEDAILLE VOOR DIAMANTEN MELKER Klaas Stokman, de man, zestig jaren als melker in dienst bij de fam. Frans te Heiloo, is vrijdag avond door zijn patroon, temid den van een groot gezelschap feestgenoten, allen gestoken in blauwe kiel met rooie halsdoek en zwart-zijden petje, gehuldigd. De heer Piet Frans huldigde hem in een toespraak op rijm en schonk hem een grote gouden medaille, waarop aan de ene kant „Klaas onder de koe" en de andere kant de inscriptie ter her innering aan dit zestigjarig ju bileum. Het werd een vrolijk feest. EN NU NAAR DE MAAN. De vice-voorzitter van het Brit se genootschap voor ruimtevaart, Gatland, verklaarde zaterdag, dat nu men er in geslaagd is een kunstmaan met behulp van een drie-trapsraket in een baan om de aarde te brengen, de maan binnen het bereik van de aarde komt. Om een projectiel naar de maan te zenden is een vier-traps- raket nodig, zei hij. De bevolking van de Russische hoofdstad heeft met de gewone kalmte kennis genomen van het lanceren van de kunstmaan. In intellectuele kringen toont men zich tevreden over het feif. dat Rusland de Verenigde Sta ten voor is geweest. Misschien duurt het nu niet meer zo lang voordat we een •eis naar de maan kunnen ma- De B.B.C. zond zaterdagochtend ken, zei men, en ook daarmee om zeven uur de signalen van de willen we graag de eerste zijn. kunstmaan uit. Een woordvoerder van presi- dent Eisenhower heeft verklaard Munster-president Dr. Drees l(fat het lanceren van een kunsl- verklaarde zaterdagmorgen toen linaan door de Russen voor Am(s luj het nieuws hoorde, dat^hij geeu verrassing was. Hij hoopte dat deze nieuwe uitvin ding voor vreedzame doelen ge bruikt zal worden en niet voor oorlog. „Ik kan slechts zeggen", zo voegde hij hieraan toe, „dat dit een nieuwe overwinning voor de wetenschap en de techniek is en zeer interessant". Dr. Drees twij felde er niet aan, dat ook ue Amerikanen in staat zullen zijn een aardsatelliet te lanceren. De politie te Warschau heeft Gomulka heeft zondag een ge- om de menigte in de omgeving ziterd-.o-avond weer gebruik ge- heime bespreking gehad met van 't door de Russen gebouwde zaterdagavond weer geDruiK ge hoofdredacteu- „paleis voor cultuur" te ver- vooraanstaande maakt van traangasbommen omiren en andere journalisten. een menigte van naar schatting jaar nog met de bouw van een drieduizend mensen uiteen te aantal nieuwe woningen moeten I jagen, worden begonnen, maar ook dit is niet mogelijk, als wij de beno digde gelden niet weten te vinden. Het is daarom, dat\ik een be roep op u allen doe om de rege ring te steunen bij de tweede maatregel, die nu wordt geno men, en die een belangrijke stap bedoelt te zijn om tot een volledi ge sanering te geraken. De Kerkennah-archipel, die bij Sfax voor de Tunesische kust ligt, is in de nacht van vrijdag op zaterdag door een aardbeving getroffen, waardoor elf perso nen werden gedood en 135 ge wond. Honderdvijftig boten wer den vernield. Later werd het ge bied geteisterd door een krachti ge storm, die velen dakloos maakte. In Sfax en omgeving werd het verkeer door zware re genval ontwricht. Volgens waarnemers waren de demonstranten ditmaal, in tegenstelling tot de vorige avon den, geen studenten, maar straatschenders, die zich op het Constitutieplein verzamelden en de politie met stenen bekogelden. Uit de omliggende huizen werden flessen geworpen. Het Poolse persbureau P.A.P. maakte melding van de arresta tie van 150 straatschenders. Te middernacht was het in de Poolse hoofdstad weer volko men rustig. Werklieden waren bezig met het opruimen van al lerlei puin, zoals stenen, glas scherven en afval uit vuilnisbak ken, waarmee de hoofdstraat en het Constitutieplein bezaaid wa ren. De Poolse communistenleider In Warschau zijn zondagavond opnieuw relletjes uitgebroken. spreiden. Zondagavond zag men voor het eerst manschappen van de militie met geweren op hun rug. Ook waren er velen die gas- Volgens westelijke waarne mers ziet het er naar uit, dat de straatschenders" vol- i J. Ut, V/Di\ WftlVii Enige studenten van de umversi- m|skers droegen. teit van Warschau voegden zich bij de met stalen helmen uitge- ruste manschappen van de mUi- „roepen straatscnena tie toen laatstgenoemden poog- "|ng Fbwelen handelen den de orde te herstellen. studenten aan de polytechni- De politie gebruikte traangas 'sche hogeschool van Warschau hebben zondag een verklaring uitgegeven waarin zij de be schuldiging als zouden zij „on verantwoordelijk" gehandeld heb ben bij de betogingen van don derdag en vrijdag, verwerpen. In een brief aan de burgers van Warschau distanciëren de stu denten zich van de „activiteit van de onruststokers". België heeft de anti-commu nistische regering van San Ma rino erkend. Dit is al eerder door de yerenigde Staten gedaan. De aanvaarding van de ver dragen inzake Euratom en de gemeenschappelijke markt door de Nederlandse Tweede Kamer heeft in diplomatieke kringen te Parijs grote voldoening gewekt. Men ontveinsde zich niet, dat de verdragen in het Nederland se parlement krachtige kritiek zouden ondervinden en men is thans van mening, dat er een grote en beslissende stap is ge zet op de weg naar de Europese eenmaking. Het nieuwgevormde vulkaan eiland bij het eiland Fayal, een van de Azoren, heeft een door snede van 700 meter, aldus is donderdag j.l. uit Ponta Del Ga- da op de Azoren gemeld. Het hoogste punt van het eiland is 70 meter. Van tijd tot tijd doen zich nog ontploffingen voor. De rook uit de krater stijgt tot 8.000 meter. noemde de gebeurtenis van gro- jl te wetenschappelijke waarde Van een wedloop met de Russen was nooit sprake geweest Volgens in Berlijn ontvangen persberichten uit Moskou had 't Russische radio-technische insti- j tuut zaterdag tegen de middag 'ier berichten van de kunstmaan ontvangen over snelheid, tempe ratuur e.d. Volgens Dr. J. Townsend van Van de zijde van de sterre- het laboratorium van de Amen- wacht te Leiden deelde men des- kaanse marine te Washington gevraagd mede dat men welis- hebben deskundigen berekend, waar zal trachten de kunstmaan dat de Russische kunstmaan vaa zo goed mogelijk te observeren, een plaats ten noorden van de maar dat de waarnemingen om 1 Kaspische Zee is gelanceerd, verscheidene redenen weinig zin De Amerikaanse geleerde zei zullen hebben. Ten eerste zijn de te hopen, dat de Russen de sleu- radioseinen die de kunstmaan uit- del van de code, waarin de kunsl- zendt waarschijnlijk in code ge- maan gegevens meldt, zullen bp steld, die slechts door de Russen kend maken, zoals zij indertijd ontcijferd kan worden. hebben beloofd. Uit deze seinen kunnen vermoe-1 Een wetenschappelijke mede- i H delijk conclusies getrokken wor- werker van radio-Moskou heeft den betreffende de temperatuur, verklaard dat er „geen twijfel ji II de ionisatie, de dichtheid van de bestaat, dat de Verenigde Sta- lucht, de aanwezigheid van stof- ten spoedig in staat zullen zijn fen in de luchtlagen die de kunst- een kunstmaan te lanceren", maan doorkruist en vermoedelijk 1 Hij voegde hieraan toe: „Het zullen er nog vele andere gege- werk van Sowjetrussische, Ame- vens uit kunnen worden afgeleid, rikaanse en andere geleerden zal Ook beschikt men in Leiden het mogelijk maken meer waar- M niet over geschikte apparatuur devolle resultaten te verkrijgen, om de kunstmaan in zijn baan te die een versterking zullen bete- .1 volgen. De snelheid van de bol is kenen van de wereldvrede", veel te groot voor onze instru- Radio-Moskou heeft zondag ge- menten, aldus de heer Van Acht meld, dat er geen tekenen zijn, van de Leidse sterrewacht, die die er op wijzen, dat de snelheid zelf, met een veldkijker, getracht van de Russische kunstmaan af- heeft de bol in de vroege scheme- neemt. Hieruit kan worden al- rincr te zien. Het is hem niet ge- geleid, dat de storende factoren lukt. onbetekenend zijn, aldus de zen- De Leidse sterrewacht zal blij- der. De omlooptijd is „praktisch ven observeren. Het zal echter onveranderd", niet meer zijn dan gewoon „kij-1 Toen de kunstmaan zondag ken" uit belangstelling, ook al voor de 22ste maal rondom de omdat men hier doorgaans een aarde was gewenteld, had zij !l bewolkte lucht heeft. 1.000.000 kilometer afgelegd, Haags amateur-deskundige ..aanzienlijk meer dan tweemaal zegt kunstmaan gezien te dea^f,tand Van de aarde naar 06 hebben. De radio meldde verder, dat de IH. Een Haagse amateur-sterre- radiozenders normaal functione- kundige, de heer J. M. Bosch, is ren. ervan overtuigd, dat hij zondag- Russische geleerden hebben avond de Russische kunstmaan zondag meegedeeld, dat zeer heeft waargenomen. De heer spoedig zwaardere en grotere Bosch, die van beroep film-ope- kunstmanen zullen worden ge- rateur is en lid is van1 de Neder- lanceerd, die met meer meetin- landse vereniging voor sterre- strumenten zijn uitgerust, kunde, meent de kunstmaan 5 Fedorof, corresponderend lid I minuten lang te hebben gezien, van de academie van wetenschap- Hij ontdekte om vijf minuten pen van de Sowjet-Unie, schreef li vóór zeven zondagavond 'n klein in de „Prawda", dat de Russi- helder glinsterend bolletje, dat sche geleerden op het ogenblik i zich met zeer grote snelheid be- trachten een kunstmaan te bou- I woog. wen, die onbeschadigd op de aar- j f De heer Bosch zeide, dat hij de de kan terugkeren. Het zal dan i kunstmaan eerst met het blote mogelijk zijn meer gegevens uit i oog heeft ontdekt, nadat hij in de bovenste luchtlagen te verga- I Ijl zijn radio-ontvanger de seinen ren. De per radio ontvangen ge- van de kunstmaan had gehoord, gevens zijn zeer interessant, i De amateur heeft daarna de bol maar in zeker opzicht beperkt, al- met zijn telescopisehe kijker ge- dus Fedorof. volgd. Hij beschreef deze als ge- Volgens het Egyptische blad li lijkende op een ster van de zeven- ,A1 Ahram" zou prof. Fesekkof de of achtste grootte. van de Russische academie van De amateur was ervan over- wetenschappen een verslaggever Ijl tuigd, dat het blinkende voor- van het blad hebben meegedeeld, werp niets anders kon: zijn dan dat de kunstmaan foto's van de de kunstmaan, aangezien het zich aarde en de andere planeten kan 1 veel sneller bewoog dan bijvoor- maken en maandenlang in de I beeld een meteoor. ruimte kan blijven.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1