Waarom gaat het de V. N Tweede Kamer aanvaardt E. E. G. en Euratom Spoedzitting van Belgisch Parlement gevraagd Weero verzicht De Mantel WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER VOERMAN- de PAUW Onveranderd veel grjep in [Sederland WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Te New York vergadert sedert 16 september de twaalf de jaarlijkse assemblee van de Verenigde Naties. Zij werd voorafgegaan door het slot van de elfde vergade ring, die min of meer verkeerdelijk als een bijzondere zitting werd aangeduid ter behandeling van het r!iPP0H door een commissie uit de Verenigde Naties uitgebracht over Hongarije. Het is namelijk zo, dat tegenwoordig een assemblee, hoe lang deze ook geduurd heeft, niet gesloten wordt, maar slechts verdaagd, zodat men haar vo&r moei lijke omstandigheden, gelijk nu b.v. met het rapport over Hongarije, onmiddellijk kan voortzetten. VERENIGDE STATEN EN SAN MARINO DE HOEGHSWORD" Cl' DE BROUWERSPLAAT PRESIDENT COTY ONTBIEDT MOLLET TOT VORMING VAN NIEUW KABINET UIEIimilMIII Het nummer van heden telt 12 pagina's Frankering bij abonnement: Temeuzen Dfrecteur-Hoofdredacteur L van de San de Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 2073 en 251C N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent Losse nrs 9 et ZATERDAG 5 OCTOBER 1957 12e Jaargang Nr 4185 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 el; mlnïmSfii tw advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelaadw tenties)5 regels 1,— Iedere regel meer 30 CL Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags l» Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Vandaar dat de een vorig jaar benoemde Siamese president prins Wan, het presidium voer de, en, ondanks het feit, dat in middels een nieuwe president voor de twaalfde bijeenkomst is benoemd, die vrij stringente en onaangename opdrachten heeft gekregen, die voortvloeiden uit de Hongaarse kwestie. Prins Wan zal daarvan inderdaad niet veel genoegen beleven, nu hem zelfs de reis naar Boedapest we gens het weigeren van een vi sum, is belet. Het is een maatre gel, die in de geschiedenis van het volkenrecht, zeker sedert dit door een algemene organisa tie als Volkenbond of Verenigde Naties wordt beheerst, enig is. Men zal zich herinneren, dat de elfde zitting nu juist niet uitmuntte door een buitenge woon aangenaam verloop. Zij kwam al spoedig te staan tegen over de moeilijkheden, die ener zijds de onderdrukking van de opstand in Hongarije betroffen, anderzijds de als in strijd met het Handvest genomen maatre gelen tot bescherming van eigen rechten door Engeland en Frankrijk in het Suezkanaal, sa menvallende met de maatrege len van Israël om zich ruimte te verschaffen tegenover de voortdurende infiltraties van Egyptische zijde, die een troe penmacht van de Ver. Naties bijeenbracht, die echter slechis resultaat heeft kunnen afwer pen, doordat vooral de grote mo gendheden, Engeland en Frank rijk, aan haar bevelen gehoor zaamden. VREEMDE VERTONING Het feit, dat enerzijds zo scherp de Suezaktie werd ver oordeeld, en eigenlijk aan de dictator van Egypte, president Nasser, de gang van zaken werd overgelaten, terwijl anderzijds niet meer dan wat krachtige re soluties werden aangenomen te genover Rusland, dat in strijd handelde met de eerste beginse len van menselijke rechten, heeft een droeve, tragische in druk van deze elfde bijeenkomst nagelaten. De secretaris-generaal Ham marskjoeld heeft, getracht een en ander in een getemperd licht te stellen, waarbij tussen de regels door, de erkenning viel te lezen van de onmacht van de Verenigde Naties. Dit rapport heeft gediend als basis voor de jaarlijkse algemene be schouwingen, die, eerlijk gespro ken nu niet heel veel nut afwer pen, in feite slechts tijdverlies betekenen, omdat in de daarbij gehouden redevoeringen reeds vaak wordt vooruit gegrepen in de algemene debatten, of ander zijds verwijten over en weer naar de hoofden van verschil lende leden worden geslingerd. Daar is men ook dit jaar, ge lijk te verwachten viel, niet aan ontkomen. Te verwachten, om dat het een zeldzaam bewogen jaar is, dat wij achter de rug hebben, waarvan mep als enige positieve waardering kan uit spreken, dat ondanks alles de bedreigde vrede is behouden. Maar hoe? hij heeft zijn kandidatuur op gegeven, vooral nadat bleek dat verschillende satellietstaten uit sluitend om hem te weren, Munro zouden kiezen. Daarbij kwam, dat zonder te genstand als 82ste lid der Ver. Naties het onafhankelijk ge worden Malakka werd binnen gehaald. Dit weer had tengevol ge, dat opnieuw terecht, woor den van waardering werden ge wijd aan de wijsheid, die het onder Engeland's leiding staan de gemenebest betracht. DE 60 PUNTEN sprekendheid gehoord in deze paar weken van bijeenzijn der assemblee. Wij zijn nog niet veel verder dan de algemene beschouwingen, waaraan naar het gebruik der laatste jaren, praktisch de vertegenwoordi gers van alle staten hebben deelgenomen. Wil men zichzelf respecteren in deze omgeving, dan dient men, ook al heeft men niets nieuws te zeggen, zijn mening van de publieke tri bune te New York te verkondi gen. Onderwijl laten wij dit erkennen werkten reeds de zes commissies waarin de verga dering wordt verdeeld, en na men nuttige besluiten, die in derdaad op praktisch terrein de internationale samenwerking ten goede komen. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Nu stond het reeds bij de aan vang vast, dat deze twaalfde be spreking wel een afschaduwing biedt van de grote verschillen, die de wereldpolitiek beheersen. Natuurlijk is de lijst van 60 agendapunten voor een groot deel te wijten aan het feit dat allerlei rapporten dienen te worden behandeld; dat verkie zingen b.v. voor de Veiligheids- en de Trustschaps- en de So ciaal- en Economische Raad moeten plaats hebben, die, hoe belangrijk ook, toch niet we reldschokkend zijn. Maar men weet, dat de poging van de elfde vergadering om via een kleine voorbereidende commissie der vier groten en Canada aan het ontwapeningsvraagstuk althans enig uitzicht te geven op resul taat, mislukt is. Schromelijk mislukt, omdat de discussies in Londen vergezeld zijn gegaan (ten dele zelfs uitgelokt) door allerlei proefnemingen, nu ook van geleide-projectielen, waarin de meest ver reikende van Ame rika en Rusland wederzijds zijn betrokken. Dat er inderdaad, hetzij op ontwapeningsgebied in het alge meen, hetzij op het gebied der atoomwapenen en de geleidewa penen enige overeenstemming tot stand zal komen, gelooft in feite niemand, hoewel een Tsje- choslowaaks geïnspireerd voor stel tegen atoomexperimenten in het algemeen gericht is. Be langrijk was daarbij direkt dat België, zonder voorafgaand over leg, een voorstel indiende dat collectief dergelijke experimen ten tracht te verbieden. DE KERNPUNTEN RUSSISCHE KUNSTMAAN AFGESCHOTEN De Sowjet-Unie heeft, naar radio-Moskou meldt, een kunstmaan afgeschoten. Volgens het Russische persbureau Tass draait de kunstmaan thans om de aar de in een elliptische baan op een hoogte van naar schat ting hoogstens negenhon derd kilometer. De aardsatelliet is bolvor mig en heeft een doorsnee van 58 cm en een gewicht van 83,6 kg. Zij is uitgerust met een radiozender. De satelliet is vrijdag af- gévuurd. Hij was in de stra len van de op- en onder gaande zon in zijn vlucht te volgen, zo meldt Tass, Het afschieten van de kunst maan is een onderdeel van het program van het internationale geofysische jaar. zoekt, niet protserig opvallend, doch rijk van stof en modieus van coupe. Een mantel die Uw smaak en onze herkomst elle eer aandoet, hangt bij ons op U te wachten. Noordstraat 51-53 Terneuzen De Amerikaanse consul in Florence, Dale Fisher, heefc donderdag na een bezoek aan de zetel van de tegenregering van San Marino in een schuurtje aan de grens van het republiekje verklaard, dat hij een nota had overgebracht die geen erkenning is, maar vast stelt dat de anti-communistische regering van vier man „legi tiem" is. De Amerikaanse regering con stateert, zei hij, dat van de twee regeringen de anti-communisti sche op wettige en constitutio nele wijze de macht op zich heeft genomen. Nadat gistermiddag de alge mene beraadslagingen over de Europese Economische Gemeen schap en Euratom waren geëin digd, kwam de stemming over de moties aan de orde. De motie van de commissie van voorbereiding wordt z. h. s. aangenomen met aantekening, dat de C.P.N. geacht wil worden te hebben tegengestemd. Z. h. s. wordt aangenomen de motie van de heer Lamberts (Arb.) mede ondertekend door leden van C.H., A.R., V.V.D. en K.V.P. waarin de regering wordt uitgenodigd zo spoedig mogelijk, bij voorkeur in het ka der van de Europese Gemeen schap voor Atoomenergie en, indien dit vruchtbaar zou wor den geacht, in samenwerking met België, over te gaan tot het vestigen van opleidingsmogelijk heden voor specialisten op het gebied van de gezondheidsbe scherming tegen gevolgen van radio-actieve straling. EEN GOED BEGIN De eerste zutting bood, on danks de als gewoonlijk daar voor aangebouen magere agen da, toch een feestelijk schouw spel. Niet alleen, omdat de be langstelling, die tijdens het de bat over Hongarije gering was, nu zeer groot was en een leven dig elkander weerzien deze zit ting beheerste. Maar ook, omdat dank zij de verstandige daad van de Libanese gedelegeerde Malik de debatten over het pre sidentschap heel anders verlie pen dan men gedacht had. Twee kandidaten stonden reeds lang tevoren tegenover el kander, de Nieuwzeelandse di plomaat Munro en de reeds ge noemde Malik. Nu zou de ver kiezing van Malik door verschil lende Arabische staten fel zijn bestreden, gezien de plaats die het vraagstuk rond het Nabije Oosten thans in de internatio nale politiek inneemt. Malik is zich daarvan bewust geweest; vermoedelijk hebben Amerika en Engeland, zo niet ook ande re staten, duidelijk doen weten, dat zij zich van stemming zou den onthouden. Malik heeft daarom de beste weg gekozen; Er zijn echter andere punten, die langdurige besprekingen, en dikwerf spannende zullen ver langen. De anti-koloniale krach ten zijn nog altijd aan het werk zo liggen er b.v. het Algerijnse vraagstuk en de toestand van Cyprus, voorts de omstandighe den waarin verschillende man daatgebieden verkeren. Daarne vens is er de vraag van de Sun fed, de nieuwe organisatie, die de Ver. Naties op touw wil zet ten terzake van de hulp aan on derontwikkelde gebieden, waar bij elke inmenging van de ge vers, in dit geval collectief de Ver. Naties buiten geding zal worden gesteld. Er is, in verband daarmede het klein-Aziatisch vraagstuk, waarbij ook niet veel bereikt zal worden, zo min als terzake van de Unef, de daadwerkelijke vorm van 'n kern van gewapende hulp troepen der Ver. Naties. Boven dien staat het wel vast, dat de scherpe tegenstellingen in deze thans 82 leden tellende organisa tie naar voren zullen komen reeds dadelijk bij enkele benoe mingen, maar vooral bij de vraag of de Veiligheidsraad en de So ciaal- en Economische Raad moeten worden uitgebreid en bij de benoemingen van het In ternationaal Gerechtshof te s Gravenhage. De kandidatuur van China is thans niet voorgesteld door Rus land maar door India, hetgeen de moeilijkheden nog een wei nig gecompliceerder maakt, al zal het niets afdoen aan het re sultaat, dat negatief moet zijn, zo lang het rode China niet van houding verandert tegenover het Zuidkoreaanse vraagstuk. Aangezien zowel Zuid-Korea als Zuid-Vietnam geen status van lid kunnen verkrijgen, is dit niet bepaald een aanmoediging voor die leden, die noodzakelijk achten, dat uiteindelijk het Duitse herenigingsvraagstuk wordt aangesneden, hetgee.. toch zeker na de laatste gebeur tenissen meer dan nodig is. Wij hebben reeds veel wei- Belgische regering luidt bezuinigingscampagne in Belastingen op benzine en alcohol waarschijnlijk omhoog De leider van de oppositie in t Belgische parlement, Eyskens, heeft verzocht het parlement in een spoedzitting bijeen te roepen voor het aanhoren van verklarin gen der regering over de huidige financiële situatie. President Coty van Frankrijk heeft de socialistische vroegere premier Mollet bij zich ontboden om de Franse politieke crisis te bespreken. Men vermoedt dat Coty hem wil overreden te trach ten een nieuw kabinet te vormen. In dit verband wordt verno men, dat het maximum voor de voorschotten voor de Nationale Bank van België aan de staat, dat tien miljard Belgische frank be draagt, met I's miljard frank is overschreden. De gouverneur van de Natio nale Bank van België heeft de re- gering verzocht binnen vijf da gen een financieel herstelplan uit te werken, dat beoogt het totaal van de voorschotten aan de staat terug te brengen onder het vast gestelde maximum. Het kabinet zou de situatie gis teren onderzoeken. Naar verluidt zal de minister van Financiën, Liebaert, zijn collega's een plan voorstellen, dat de heffing van nieuwe belastingen inhoudt. De Belgische regering heeft gisteren tot een bezuinigings campagne besloten wegens een ernstige financiële crisis, die in de betrekkingen tussen de schat kist en de Nationale Bank van België ontstaan. De Franse socialistische partij heeft donderdagavond een be kendmaking uitgegeven, waar in wordt gezegd dat Mollet alleen dan minister-president wil worden, indien het parle- ment de raamwet voor Algerië waarover 't kabinet van Bour- gès-Manoury is gevallen, en de onpopulaire voorstellen tot het bevriezen van het peil van de prijzen goedkeurt. Na de bespreking verklaarde Mol let dat hij, zij het met tegenzin, het verzoek aanvaardbaar had om te trachten binnen een dag of twee een nieuwe basis voor een kabinet te vinden. Mollet bleef evenwel te dien aanzien sceptisch gestemd. Mollet ver klaarde tegenover verslagge vers dat hij alvorens de op dracht te aanvaarden een reeks besprekingen over politieke en recnnische kwesties wil voeren. Hij hoopte president Coty om streeks zondagavond uitsluit sel te kunnen geven. Nadere bijzonderheden van de te nemen maatregelen zijn niet bekendgemaakt, maar waarnemers achten het waar schijnlijk, dat naast beperking van de staatsuitgaven enige in directe belastingen, vermoede lijk op benzine en alcohol, zul len worden verhoogd. In een vandaag gehouden bij eenkomst van het kabinet deelde de minister van Financiën zijn collega's mede, dat de huidige fi nanciële moeilijkheden van de re gering hoofdzakelijk voortsprui ten uit de krapte van de kapitaal markt, die ook in andere landen grote moeilijkheden heeft veroor zaakt en heeft geleid tot stren ge maatregelen. De huidige schatkistmoeilijkheden raken ver volgens de minister van Finan ciën geenszins de economische en financiële toestand van het land, die naar hij zeide, in de grond ge zond is. Aan de orde is daarna het amendement-Oud. Dit amende ment beoogt een nieuw artikel in--te-voegen, waarin wordt be paald, dat in de akte, waarbij het verdrag zal worden bekrach tigd wordt opgenomen, dat er bij deze bekrachtiging van wordt uitgegaan, dat bij de uit werking en de toepassing van het verdrag rekening zal wor den gehouden met Nederlands bijzondere demografische ge steldheid, welke noodzaakt tot een voortgaande expansie van de werkgelegenheid en wel in een aan deze gesteldheid aan sluitend tempo. De heer Romme (KVP) zegt te zullen tegenstemmen omdat het amendement hem schadelijk lijkt. Het is verwarringwek kend en overbodig. He amendement-Oud werd ver worpen met 77 tegen 48 stem men. Tegen: P. v. d. A., het grootste deel der K.V.P. en de heer Gerbrandy (A.R.). Vóór: C.H., A.R., (behalve de heer De gegevens over het verloop van de influenza-epidemie, wel ke bij de geneeskundige hoofd inspectie worden verzameld, tónen aan, dat er in de alge mene situatie na het laatste overzicht geen (vijziging van betekenis is opgetreden, zo deelt de voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid mede. De influenza heerst nog op het zelfde niveau als in het begin van de week. In Groningen en Zuid-Holland zijn de aantallen nieuwe zieken wat hoger ge worden. Daar staat tegenover, dat in verschillende delen van ons land lichte aanwijzingen zijn van het teruglopen van 't aantal nieuwe ziektegevallen. Uit de beschikbare gegevens van het bedrijfsleven blijkt, dat er wel sprake is van enige stoor nis, maar deze niet heeft ge leid tot ernstige storing van de produktie, aldus het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. ONBEPERKTE GARANT* P DE VERING HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Donderdag breidde zich een uitloper van het hogedrukgebied bij Ierland over ons land uit. Hierdoor werd de buienactiviteit onderdrukt ën nam de wind verder af. De lucht waarin wij ons donderdag bevonden was van polaire oorsprong, zodat de maximumtemperaturen niet ho ger konden komen dan 13 k 14 graden. Inmiddels ontwikkelde zich ten noorden van Schotland een depressie. Het warmtefront van deze depressie zal vandaag ons land naderen en de bewol king geleidelijk doen toenemen. Voornamelijk in het noorden van het land kan later enige medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Koude ochtend Toenemende bewolking met later voornamelijk in het noor den van het land enige regen. Matige, aan de kust later krach tige wind, tussen west en zuid west. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. regen vallen. De wind zal in de loop van de dag wat aanwakke ren. De temperaturen zullen op lopen tot ongeveer dezelfde waarden als vrijdag. ZON op onder MAA1N op ondei Okt. 5 6.49 18.11 16.37 3.14 6 6.51 18.09 16.58 4.18 7 6.52 18.07 17.19 5.22 8 6.54 18.04 17.40 6.26 9 6.56 18.02 18.04 7.31 ZONDAG 6 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 0.26 12.39 1.01 1.14 1.41 1.54 1.51 2.04 OCTOBER. v.m. n.m. 1.01 1.09 1.36 1.44 2.16 2.24 2.26 2.34 Gerbrandy), V.V.D.C.P.N.S.G. en van de K.V.P. de heren Lu cas Janssen, Groen, Duynstee, Fens, Van Thiel, Visch, Kleister- lee, Van Doorn, Blarissen en Van Rijckevorsel. Een amendement van de com missie van voorbereiding wenst een nieuw artikel in te voegen, waarin wordt vastgelegd, dat jaarlijks aan de Staten-Generaal een verslag zal worden aangebo den omtrent de uitwerking en de toepassing van verdrag en overeenkomst, uit welk verslag in het bijzonder blijkt in hoever re de instellingen der Gemeen schap en de lid-staten, alsmede de (Nederlandse) ministers, recht doen wedervaren aan de noodzaak van een voortgaande uitbreiding van de werkgelegen heid in Nederland, voortvloeien de uit de bevolkingsdichtheid en de sterke bevolkingsgroei. Dit amendement wordt z. h. s, aanvaard. De heer Blaisse (KVP) hand- haaft zijn amendement ongewij zigd. Dit amendement mede ondertekend door leden van V.V.D.. A.It. en C.H. beoogt een nieuw artikel in te voegen, waarin wordt bepaald, dat voor zover ter uitvoering van verdrag of overeenkomst nadere over komsten mochten worden geslo ten, deze aan de goedkeuring van' de Staten-Generaal worden onderworpen. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) bestrijdt het. De minister-president de heer Drees handhaaft zijn bezwaren. Het amendement wordt aan genomen met 82 tegen 45 stem men, die van P. v. d. A. Het wetsontwerp inzake de Euromarkt wordt aangenomen met 114 tegen 12 stemmen, die van de C.P.N. en de S.G. en van de heren Van Leeuwen (VVD), Gerbrandy (A.K.) en v. Rijcke vorsel (KVP). Bij de behandeling van het wetsontwerp inzake Fuiratom wordt z. h. s. aanvaard een amendement van de commissie van voorbereiding, waarin wordt bepaald, dat jaarlijks aan de Staten-Generr al een verslag wordt aangeboden omtrent de uitwerking en de toepassing van het verdrag. Bij zitten en opstaan werd aanvaard een amendement-Blais- se inzake goedkeuring van uit voeringsovereenkomsten. Het wetsontwerp werd z. h. s. aangenomen, met aantekening, dat de C.P.N. geacht wil worden te hebben tegengestemd. Op gelijke wijze werd het der de wetsontwerp aanvaard.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1