T. b.c. nam in 1956 verder in betekenis af Eregast in Moskou BRUID en de Het sparen in Nederland Wat brengt de radio? De sjeik met de 450 (verroeste) auto's Egyptische beschuldigingen tegen Amerikanen en hun dollars DE MOORDENAARS TWEEDE BLAD Vrijdag 4 oktober 1957 L 12e jaargang no. 4181 ZAL DEZE ZIEKTE OP DE DUUR WORDEN UITGEROEID In 1956 nam de tubercu lose als volksziekte in ons land verder in betekenis af. In dat jaar stierven er 593 personen aan tuberculose, dit is 5,4 per 100.000 inwo ners van de gemiddelde be volking. In 1955 bedroeg dit sterftecijfer 6,6, zodat het sterftecijfer met 18 procent is gedaald ten opzichte van het vorig jaar. GROTE SPAARZIN IN ZEELAND De grens tussen Algerië en Tunesië De verliezen in Algerië DE ALGEMENE VERGADERING VAN DE V. N. AMERIKAANSE ADVOCAAT VOOR DJILAS Excommunicatie bij huwelijk DE VULKAAN UITBARSTING BIJ DE AZOREN Kwartar: rijkste en toch armste land ter wereld B. P. M. krijgt Noord- Sumatraanse olieterreinen niet terug Stiefovergrootmoeder van veertien jaar DE GERUCHTEN OVER MALENKOF MEER BOTER GEBRUIKT DAN MARGARINE Dit deelt de medisch adviseur van de stichting Nederlandse sa natoriumverzekering, dr. M. Rus- schen, mede in hét jaarverslag van de stichting over 1956. Het totaal aantal ziektegeval len is niet bekend. Bij benadering kan echter het verloop van het ziektecijfer worden vastgesteld aan de hand van het aantal nieu we aan tuberculose lijdende pa tiënten van de gezamenlijke con sultatiebureaus. In 1956 bedroeg dit aantal 7674 of 7,05 per 10.000 inwoners tegen 8725 of 8,12 per 10.000 inwoners in 1955, een da ling van 13 procent ten opzichte van 1955. Dr. Russchen noemt het in zijn jaarverslag een bijzonder verheu gend verschijnsel, dat na vele ja ren van moeizaam streven men thans zo ver gevorderd is, dat de tuberculose van jaar tot jaar op spectaculaire wijze afneemt. Zo voortgaande opent zich, volgens hem, het perspectief, dat de tuberculose, die zo lange tijd ons volk heeft geteisterd op de duur zal worden uitge roeid. Anderzijds waarschuwt dr. Rus- kens weer gedemonstreerd door ernstige besmettingen met opeen hopingen van ziektegevallen. Het afnemen van het aantal pa tiënten, dat in sanatoria wordt opgenomen heeft, aldus dr. Rus schen, enkele gevolgen die tot moeilijke problemen aanleiding geven. In dit verband noemde hij het probleem van de onbezette bedden in de sanatoria. Gedeelte lijke omschakeling tot het opne men van patiënten, die aan an dere ziekten lijden, wordt aller- wege onder ogen gezien. Dr. Russchen besluit zijn jaar verslag met de opmerking dat 't aanbeveling verdient het verze keringstechnische, administratie ve en medische apparaat waar over de Nederlandse sanatorium verzekering beschikt, op de duur te bestemmen voor het verzeke ren van de verpleegkosten van schen tegen al te optimistische irfè dikten verwachtingen. De terapeutische andere langaur ge zi Hongarije wil Indonesië credieten verstrekken Volgens de voorzitter van de Indonesische industriële raad, Omar Tusin, heeft Hongarije zich bereid verklaard tot het verlenen van credieten, zowel op lange als op korte termijn, aan Indonesië. Voorts heeft de Hongaarse handelsmissie, die op het ogenblik in Djakarta be sprekingen voert, aangeboden om deskundigen te zenden om hulp te verlenen bij de uitvoe ring van Indonesie's opbouw- plannen. mogelijkheden, die sinds het eind- van de oorlogsjaren zo zeer toe genomen zijn kunnen, volgens hem, wellicht nog min of meer verbeteren. Of dit -binnen afzien bare tijd in sterke mate het ge val zal zijn, is, aldus dr. Russchen nog de vraag. De bestrijding van de tubercu lose staat in dit land met zijn net van goed geleide consultatiebu reaus op behoorlijk peil. Ook hier zullen nog verbeteringen moge lijk zijn, maar of dit steeds ver der doorslaande successen zal kunnen leiden is, volgens hem, eveneens de vraag. Hij noemt het gevaar daarom niet denkbeeldig, dat wij, zo voortgaande met de grote resultaten die tot op heden bereikt werden, toch min of meer vastlopen, zodat op de duur geen belangrijke voortgang meer ge boekt zou kunnen worden. Dit zou dan uitlopen op een aanzien lijk restant van tuberculose met de dreiging van nieuwe uitbrei ding, indien de bestrijding zou verslappen. In zijn jaarverslag noemt dr. Russchen het opvallend dat het nog steeds veelvuldig voorkomt, dat patiënten, wanneer bij hen tuberculose wordt vastgesteld, reeds bij het eerste geneeskundig onderzoek zeer ernstige en uitge breide afwijkingen blijken te heb ben. Bovendien wordt het verra derlijke karakter van de tuber culose tot op de huidige dag tel- In dit verband noemt hij de astmabestrijding en de behande ling van de gevolgen van kinder verlamming. (Inmiddels besloot de N. S. V. de verzekerden zon der premieverhoging ook tegen de gevolgen van kinderverlam ming te verzekeren. Red. ANP). In het jongste nummer van „Het PTT-bedrijf", zijn een twee tal bijdragen opgenomen, resp. van de hand van de heer Horn en de -heer Emanuel, econ. drs, betreffende het sparen in Neder land. Deze artikelen behandelen de resultaten van economisch-statis- tisch onderzoek onder de spaar ders, dat o.a. ondernomen is met het doel de leiding van P. T. T.- Rijkspostspaarbank beter in staat te stellen actief het sparen te be vorderen. Dit onderzoek, dat fa cetten van het spaargedrag van de Nederlandse bevolking doet zien, is in ons land het eerste in zijn soort. Het eerste artikel bespreekt de opzet van de z.g. „Milli-RPS", 'n permanente steekproef van een op duizend uit de rekeningen van de Rijkspostspaarbank en ver- AMERIKAANS MARINE BLOED VOOR NEDERLANDSE ROODE KRUIS. De bemanningen van de beide Amerikaanse torpedobootjagers die aan de Parkkade te Rotter dam liggen, hebben te kennen gegeven bloed voor het Neder landse Roode Kruis te willen af staan. Hedenmiddag om 2 uur zal hieraan gevolg worden ge geven aan boord van de U. S. S. „Huntington". De Fransen hebben in Algerië langs de Tunesische grens een vier meter hoge draadversper ring aangelegd, die onder stroom staat. Deze versperring is 280 kilometer lang en heeft ten doel te verhinderen, dat groepen opstandelingen uit Tu nesië Algerië binnen komen. De Algerijnse opstand heeft sedert het begin in november 1954 tot 1 augustus j.l. aan 6945 burgers 6075 Mohammedanen en 870 Europeanen) het leven gekost. Voorts worden 2333 bur gers (2107 Mohammedanen en 226 Europeanen) vermist, aldus een bekendmaking van het bu reau van minister Lacoste in Algiers. meldt vervolgens een aantal re sultaten over 1950. Het tweede is getiteld: „Het spaarbankboekje in de Neder landse gezinshuishouding" en be handelt een enquette, die in 1953 in opdracht van P. T. T. door de Nederlandse Stichting voor Sta tistiek werd ingesteld onder ruim 4000 representatief gekozen ge zinnen. Uit de „Milli-RPS" 1950 blijkt o.m., dat bij de R. P. S. het aantal vrouwelijke spaarders on geveer gelijk is aan het aantal mannelijke, zulks in tegenstelling met de andere spaarbanken en de boerenleenbanken, waar hun hun aantal kleiner is. Verder heeft de R. P. S. relatief het grootste aantal rekeninghouders in de provincies Zeeland, Noord- Branbant en Noord-Holland, het kleinste in de provincies Gronin gen, Friesland en Drenthe. De spaarzaamheid van de Zeeuw blijkt'uit het hoge ge middelde saldotegoed per reke ning in zijn provincie n.l. 535 op 1 januari 1951 tegenover 'n landelijk gemiddelde van 352. Voorts blijkt, dat de R.P.S. verhoudingsgewijze veel reke ninghouders telt onder beroeps beoefenaren bij onderwijs en erediensten en in het krediet-, bank- en verzekeringswezen, ter wijl het aantal in land- en tuin bouw en visserij relatief laag is. De rekeningen van cle laatste groep hebben echter een hoog gemiddeld saldo-tegoed. De jeugd ontwikkelt de. groot ste activiteit bij de inleggingen, de ouderen nemen een groter aantal malen geld op dan de jongeren. De enquête van 1953 laat zien, dat in tegenstelling met de be doeling van de spaarbankbewe ging in de 19e eeuw de verbrei ding van spaarbankboekjes in arbeiderskringen relatief vrij ge ring is. Slechts in 52 procent der arbeidersgezinnen hadden man en/of vrouw een spaar bankboekje, tegenover 82 pro cent bij de groep hoofdarbeiders, het landelijk gemiddelde is 66 procent. Een typisch feit is voorts de sterke invloed van de school- spaaractie op kinderen in de la gere schoolleeftijd. In 1953 nam 75 procent der schoolgaande jeugd aan deze actie deel. Een belangrijke konklusiemet betrekking tot de gezinsfinan- ciëring is, dat de besparingen niet altijd een sluitpost vormen in het gezinsbudget. Vaak zijn ze het resultaat van een bewuste beslissing aan het begin van de inkomenperiode. Vooral bij loontrekkers is dit het geval. Rapacki, de Poolse minister van Buitenlandse Zaken, heeft woensdagavond in de algemene vergadering van de Verenigde Naties verklaard, dat de Poolse regering, in het belang van de Europese veiligheid en van de ontspanning en na overleg met de leden van het verdrag van Warschau, het verbod op de ver vaardiging en de opslag van atoom- en waterstofwapens op haar gebied aanvaardt, zij het op voorwaarde dat de beide Duitse staten hetzelfde zullen doen. Hij achtte de hermilitarisatie van West-Duitsland en de con centratie van wapens en troe pen op zijn gebied een gevaar lijke politiek voor de zaak van de vrede: „Duitsland moet geen vaatje „kernbuskruit" in het centrum van Europa worden". De vertegenwoordiger van Saoedi-Arabië betoogde dat de opbouw van de Syrische defen sie geen gevaar voor enig Ara bisch buurland betekende. Hij keerde zich voorts fel tegen het Franse optreden in Algerië en de Britse agressie in Jemen en Oman. De Tsjechische delegatie sloot zich bij het Poolse voorstel aan. De Amerikaanse uitgever Prae- ger, die Djilas' boek „De nieuwe klasse" heeft uitgegeven, heeft de Amerikaanse advocaat Rauh bereid gevonden mee te werken aan de verdediging van Djilas, een voormalige vice-president van Zuid-Slavië. Het proces te gen Djilas begint heden. Hij wordt beschuldigd van „vijande lijke propaganda". Rauh heeft woensdag om een Zuidslavisch visum verzocht. Een woordvoerder van de am bassade zei, dat het gewoonlijk minstens een week duurt voor men een visum ontvangt. Volgens de uitgever wordt de kans, dat het proces tegen Dji las op eerlijke wijze zal verlo pen zeer veel groter, indien Rauh toestemming zou krijgen Zuid-Slavië binnen te komen en Djilas als advocaat bij te staan. In het niet-officiële weekblad van Vaticaanstad „Osservatore della Domenica" is woensdag 'n~ artikel verschenen, waarin ge zegd wordt, dat Katholieken ge ëxcommuniceerd kunnen wor den als zij een burgerlijk huwe lijk sluiten en een van beiden reeds eerder voor de Kerk is ge trouwd. Hoewel er in het artikel geen namen genoemd worden zijn waarnemers van mening dat het geschreven is in verband met het huwelijk van de Italiaanse filmster Sophia Loren. Zoals be kend is Sophia Loren op 17 sep tember in Mexico getrouwd met de Italiaanse filmproduktielei- der Carlo Ponti. Laatstgenoem de is in Mexico gescheiden van zijn eerste vrouw. „Het kanonieke recht be schouwt hen die een tweede hu welijk aangaan, zelfs als dit slechts een burgerlijk huwelijk is, als bigamist", aldus het blad. Bijna 800 mensen op bet eiland Fayal (Azoren) hebben hun hui zen moeten verlaten, omdat zjj gevaar lopen door een uitbars ting van een onderzeese vulkaan op nog geen 250 meter uit de kust. De uitbarsting begon vrijdag. De vulkaan stoot lava uit tot een hoogte van duizend meter. In een uitgestrekt gebied daalt as neer. De vulkaan vormt langzaam een eiland, dat zich in de richting van Fayal uitbreidt en vermoe delijk op de duur aan het eiland Fayal zal vastgroeien. De heerser van Kwatar, emir Ali ben El-Kani, heeft dezer da gen een bezoek aan Moskou ge bracht. Daar bekend is, dat de Russische regering via Egypte de imam van Oman hij zijn in feite tegen Engeland ggrichte revolte heeft gesteund, is het interessant te zien, hoe zij zich thans weer alle moeite geeft om in het gevlij te komen bij een bijna even onbelangrijke woes- tijnvorst. Men kan daaruit concluderen, dat de Russische politiek niets te gering en niemand te achter lijk vindt, om niet te trachten daaruit voordeel te trekken In een artikel in de „New Sta tesman and Nation" worden over Kwatar en zijn heerser interes sante zaken verteld. Het landje, of beter gezegd het stadje, want meer is het niet, is afschuwelijk. Het ligt aan de rand van een onvruchtbaar schiereiland, dat slechts door sombere zwarte schapen en vóórhistorische ha- gedissen bewoond schijnt te zijn. Maar het staatje ontvangt meer dan 290 miljoen gulden aan tan- Een woordvoerder van de Egyptische ambassade in Dja karta heeft donderdag ver klaard, dat „de Amerikanen en hun dollars de aanstichters zijn van tal van activiteiten in het buitenland, die erop gericht zijn om de openbare mening in de wereld over de positie van Egypte te bedriegen" Deze woordvoerder, Medhad Tawfik, beweerde dat de inhoud van enkele Egyptische dagbla den en tijdschriften in het bui- De Indonesische minister van Industrie, Ir Ingkiriwang, heeft aan journalisten medegedeeld, dat de regering niet voornemens is om de olieterreinen op Noord- Sumatra aan de consessiehoud- ster, de Bataafsche Petroleum Maatschappij, terug te geven. De regering zal de exploitatie hiervan zelf blijven voortzetten. Intussen heeft volgens een verklaring van de waarnemend voorzitter van de regionale raad van Atjeh de militaire comman dant van Atjeh de eis gesteld, dat de exploitatie van deze olie- gebieden, die in feite in Atjeh zijn gelegen, in handen zal wor den gelegd van het burgerlijk bestuur van Atjeh. Volgens de ze zegsman zou deze eis door de regionale raad van Atjeh wor den gesteund. door SELWYN JEPSON 59) Nadruk verboden. Hij deed een stap naar mij toe, en gaf mij een harde slag in het gezicht. Ik trok mijn hoofd met een ruk terug. Als ik op dat ogenblik mijn pistool bij de hand gehad had, zou ik hem misschien neergeschoten hebben. Bij nader inzien oordeelde ik echter, dat een dergelijke klap een hyste risch iemand kalmeren moest. Ik hield op met lachen, en keek hem verbaasd en verschrikt aan. „Je slaat me," zei ik. „Ja, en als je je niet kalm houdt, zal ik je nog meer slaan." Ik liet mij op een stoel neer zakken, en bleef hem aankijken, terwijl hij commentaar leverde Cf? de situatie. „Maar ik heb je toch gezegd," zei ik wanhopig, „dat ik tot an dere gedachten gekomen ben hoe kon ik nu weten waarom hij dat meisje gedood zou hebben? Ik gebruikte mijn verstand het zou immers een onvergeef lijke dwaasheid zijn, afstand te doen van een man, zo rijk als hij." Hij knikte kort, alsof dit een opvatting was die hij begrijpen kon. Dat was hetgene wat ik op hen allen, zelfs op James Belsin, vóór had gehad: waarom zou ik mijn kansen op zo'n schatrijke man moedwillig verspelen? Zelfs al had ik dan met inspecteur Bill getelefoneerd, dan kon ik immers toch nog wel tot andere inzichten zijn gekomen? „Maar waarom heeft hij haar dan vermoord?" klaagde ik. „Daar had hij zijn redenen voor," zei hij. „Onthoud dat goed." Hij ontkende dus niet dat zijn patroon Louise Frempton ge dood had. „Ik geloof dat ik flauw val vlugzout een klein flesje op mijn kaptafel." Ik voelde hoe hij naar me keek, toen, na een ogenblik ging hij naar de slaapkamer. Ik verroer de mij niet. In minder dan een minuut was hij terug en hield het flesje bij mijn neusgaten. „Jimmy moet komen," zei ik. „Hij moet komen waar is hij waarom is hij niet hier? Ik heb hem nodig." tenland is vervalst, om een ver keerd beeld over Egypte te ge ven. Volgens hem worden deze vervalste dagbladen en perio dieken in West-Duitsland ge drukt, met name in Wiesbaden, Frankfort en Mainz. „Hieruiti kan worden afgeleid, dat deze activiteiten worden geïnspireerd door de Amerikanen en hun dollars", zeide Medhad Tawfik, die vervolgens aan de verzamel de journalisten een aantal authentieke en vervalste edities van „Le Progres Egyptien", een in het Frans verschijnend blad, toonde. Hij voegde daaraan toe, dat niet alleen kranten worden vervalst, doch dat ook docu menten met de handtekening van de Egyptische legercomman dant, generaal Abdel Hakim Amer zijn vervalst. •ft De veertienjarige Mary ft ■ft Lou Lawson uit Hernando ft ft in de Amerikaanse staat ft ft Missouri is stiefovergroot- ft ft moeder geworden door in ft ft het huwelijk te treden met ft ft een man van 76 jaar. Deze ft ft heeft negen kinderen, zes ft ft kleinkinderen en drie ach- ft ft terkleinkinderen. Mary ft ft Lou verklaarde, dat zij ft ft „veel liever de beminde ft ft vrouw van een bejaard ft ft man als de slaaf van een ft ft jonge man" is. ft „Straks", zei Jones. „Morgen morgen komt hij." „Nee, ik kan niet wachten. Ik moet hem nu spreken!" „Luister goed", zei hij op scherpe toon. „Hij kan nu niet komen, zolang dit niet Afgehan deld is." „Maar duurt dat dan zo lang wat ga je doen?" „Dat is mijn zaak. Ik zal je het maar dadelijk vertellen," vervolgde hij, „dat ik hem niet ver hier vandaan begraven zal, ofschoon ik je niet vertel waar. Zijn verdwijning zal niet veel op zien baren hij was een man zonder vrienden. Je kunt gemak kelijk zeggen, dat hij je verteld had dat hij er tussenuit trok, om dat je met een ander trouwde. Maar zijn lijk is voor ons een ga rantie voor je goed gedrag. In dien het nodig mocht blijken, kan het gevonden worden. Bo vendien, zullen er, zo nodig, een paar foto's ter beschikking staan." „Het zal niet nodig zijn," ant woordde ik zwakjes. „O, nu be grijp ik wat er met dat meisje ge beurd is! En ik heb voor detective willen spelenJimmy, o, waar is Jimmy?" Ik voelde Jones' ongeduld dui delijk aan, maar tenslotte kreeg ik hem zover, dat hij besloot Jimmy te vragen om te komen. „Goed," zei hij. „Ik zal hem vertellen wat je vraagt. Als hij dan komen wil, dan moet hij het tièmes van buitenlandse olie maatschappijen en verheugt zich daarmede in het bezit van het hoogste inkomen per inwo ner van alle landen der aarde. Desondanks is het overgrote deel van die inwoners onbe schrijfelijk arm. En dat is geen wonder, want de verkwisting en achterlijkheid, die ook in het naburige Koeweit welig tieren, schijnen in Kwatar niet meer te overtreffen te zijn. HET SCHIP, DAT NIET VAART. In de haven ligt een prachtig jacht een geschenk van ko ning Saoed ter gelegenheid van zijn staatsbezoek zacht dob berend voor anker. Met de ele gante Italiaanse kapitein en de even elegante Europese beman ning kost het 20.000 gulden per week. Maar de heerser heeft een plaats in de Koran ontdekt, die 't maken van zeereizen ver biedt. In de twee en een half jaar, dat 't schip hem behoort, is het eenmaal buitengaats ge weest: om een kleine lading da dels in Basra af te halen. Onlangs verbood de vorst het geven van lessen in de aard rijkskunde op de staatsscholen op precies dezelfde gronden, waarop eens de kerk Galilei ver oordeelde. Vele verschrikkingen van Kwatar zijn zichtbaar, andere liggen verborgen achter dikke lemen en cementen muren. In het paleis van de heerser staan 450 Amerikaanse auto's, waarvan een groot aantal nog verpakt in de kisten, waarin zij in 1950 arriveerden. Buiten het stadje kan men een open bare vuilnisbelt zien, waarop de vervallen skeletten van nog geen vijf jaar oude Buicks en Chevrolets liggen te roesten. De rijkdom keert weer tot het zand, waaruit zij voortkwam. EEN PALEIS WORDT VERPULVERD. Enige kilometers van de kust verwijdert ligt de stoeterij van de heerser, die honderd vol bloedpaarden herbergt. Of hij veel rijdt? Hij is er nog nooit geweest, maar hij meent, dat een machtige sjeik veel paarden moet hebben. In de nabijheid van de stallen kan men nog een nog wonder lijker toneel aanschouwenbull dozers, die de muren van een gloednieuw paleis tot stof ver malen. Het paleis was gebouwd om koning Saoed met zijn ge volg tijdens zijn bezoek aan Kwatar te huisvesten. De bouw en inrichtingskosten bedroegen 3,5 miljoen gulden. Na het ver trek van de koning wilde een zakenman het kopen om het als hotel te gebruiken Kwatar heeft geen hotel. Maar de ko ning verklaarde: „Waar mijn vriend, de koning, heeft gesla pen, mag geen ander mens wo nen. Het paleis moet worden afgebroken." Ligt niet in Kwatar de con clusie voor de hand, dat mis schien ook wel de schone tijden van de „Duizend en een Nacht" in werkelijkheid een nachtmer rie waren (Nadruk verboden.) Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft met stelligheid de geruchten, volgens welke Malenkof zou zijn gear resteerd en naar Moskou over gebracht, tegengesproken. Van de geruchten, volgens welke maarschalk Rokossofsky tot be velhebber van een Aziatisch garnizoen in de Sowjet-Unie zou zijn benoemd, verklaarde 't mi nisterie niets te weten. Deze kwestie viel onder de bevoegd heid van het ministerie van De fensie. Voor het eerst sedert de oorlog wordt er dit jaar in Engeland meer boter in de huishoudin gen gebruikt dan margarine. Volgens een verslag van de economische commissie van het Britse gemenebest waren de boterverkopen in Engeland in de eerste helft van dit jaar ruim 15.000 ton groter dan de margarineverkopen. Sedert an derhalf jaar valt er een gelei delijke overschakeling van margarine op boter waar te nemen. In de eerste helft van het vorige jaar waren de margarinever kopen nog bijna 29.000 ton gro ter dan de boterverkopen. In de eerste zes maanden van het lopende jaar is er in Engeland 16 procent meer boter verkocht dan -in dezelfde periode van 1956. ZATERDAG 5 OKTOBER. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Kroniek voor letteren en kunsten, Gram.; 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; (9.35 Waterstanden); 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Een je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Middagklok; 12.03 Orkest; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Orkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 13.30 Amus. muz.; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Engelse les; 14.40 Boekbespr.; 14.50 Gram.; 14.55 Accordeonvereniging; 15.15 zelf weten. Meer kan ik niet doen." „Nu? Vraag je het hem nu da delijk? De telefoon staat naast mijn bed." Even dacht ik dat hij me in mijn gezicht wilde stompen, toen duwde hij me omlaag op mijn stoel. „Blijf daar zitten," zei hij. Hij nam een zaklaantaam uit zijn zak, en ging naar de slaapkamer. Ik werkte sneller dan ik ooit gewerkt had. Hij zou de deur achter zich open laten, en zijn rug zou niet langer naar mij toege keerd zijn, dan <je tijd die hij nodig had om de telefoon aan het andere einde van de kamer te bereiken. Snel trok ik de ritssluiting van mijn rok los, en wurmde het kle dingstuk van mijn benen af, in het besef dat het hier om fracties van een seconde ging. Ik legde de rok op de stoelzit ting, zodat het van achter de hoge rugleuning leek, alsof de neervallende plooien een paar benen omhulden. Ik glipte uit mijn schoenen, lichte bijna ge luidloos de pook van het haard stel, waarna ik gebukt naar de deuropening tussen slaapkamer en zitkamer sloop. Het dikke ta pijt dempte mijn voetstappen volkomen. (Wordt vervolgd.) 15.40 Gemengd koor; 16.00 Voor de jeugd; 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.20 De spring plank; 17.40 Lichte muziek; 18.00 Journalistiek weekoverz.; 18.10 Gram.; 18.15 Pari. overz.; 18.25 Strijkkwartet; 18.45 Vragenbe- antwoording; 19.00 Nieuws; 19.10 Commentaar; 19.15 Kamerorkest; 20.15 Lichtbaken; 20.30 Act.; 20.45 De gewone man; 20.50 Gevar. progr.; 22.10 Amus. muz.; 22.35 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Zigeu nerorkest; 10.50 Buitenl. week overzicht; 11.05 Hoorspel; 11.35 Cello en piano; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Orkest; 13.45 Sport; 14.00 Lichte muziek; 14.25 Voor de jeugd; 15.00 Zang; 15.15 Wen kend perspectief; 15.30 Kameror kest; 16.25 Lichte muziek; 17.00 Gevar. muziek; 17.30 Act. 18.00 Nieuws; 18.20 Lichte muz.; 18.45 Regeringsuitz.; 19.00 Artistieke Staalkaart; 19.30 Passepartout; 19.40 Godsdienst voorheen en thans; 19.55 Deze week; 20.00 Nieuws; 20.05 Klaver vier; 20.15 Boccaccio, verkorte operette; 21.10 Gevar. progr.; 21.55 Soc. comm.; 22.10 Lichte muz.; 22.40 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VL.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Causerie, 12.45 Gram; 13.00 Nieuws; 13.11 Muz. kaleisdoscoop; 14.30 Journ.; 15.00 Gram.; 15.15 Aoccordeon; 15.30 Gram.; 15.45 Accordeon; 16.00 Gram.; 16.15 Orkest; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Dagklapper; 17.20 Gram.; 17.30 Gemengd koor; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Orkest; 21.00 Gram; 21.15 Amus. orkest; 22.00 Nieuws; 22.11 Verzoekprogr.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5