debat m L De Tweede Kamer vervolgt het over de E. E. G. Rechtszaken Chrissemeuje 108 jaar Ene de Noorman - De zwarte piraat f wmm. BEURSOVERZICHT Kon. Ned. Vereniging van Transportondernemingen vergaderde Vandaag minister Luns aan hei woord Staking bij de Havilland wordt beëindigd teleurstellende markt Nieuwe daling van de Engelse goud- en dollar reserves Beursindices Z. V. T. M. LEGDE IN 1956 2.353.000 KM AF EN VERVOERDE 1.779.900 PASSAGIERS VIJFLING GEBOREN Een der babies gestorven DAMPO IN SEPTEMBER ONTSPARING BIJ DE R.P. S. 247—243 Unilever: 354%—347 Nabeurskoersen Avondvergadering van 1 oktober. De eerste spreker van de avond vergadering, Ds. P. Zandt (S.G.), was de eerste tegenstander van de Euromarkt. Ons volksbestaan, zo betoogt de heer Zandt, is gegrondvest op Gods woord. Door dit verdrag zal het nog meer van die grond slag worden verwijderd. In de Europese commissie is .Nederland niet als gelijkgerech tigde opgenomen. Nederland zal politiek,, sociaal en economisch door dit verdrag ondergaan. De economische en financiële bezwaren tegen het E.E.G.-ver- drag besprekend zegt de heer Zandt, dat de kosten van het levensonderhoud er door ver hoogd zullen worden. Hij keert zich tegen de hoge buitentarie ven, die voor ons land zeer na delig zullen zijn. Spr. meent, dat de regering de verantwoordelijkheid te veel op het bedrijfsleven afschuift. De heer Calmeyer (C.H.) meent, dat wel algemeen erkend wordt het belang van de samenwerking op het gebied der ontwikkeüng van de kernenergie. Met vertrou wen zal zijn fractie haar stem aan het Euratomverdrag geven. De heer Van Meel (KVP) zegt, dat het niet anders kan of de Ne derlandse agrarische wereld heeft belangstelling voor de tot standkoming van een gemeen schappelijke markt. Hij stelt vast. dat boeren in andere landen zijn achtergekomen. Tijdens de overgangsperiode zullen deze agrariërs opnieuw bescherming van hun regering moeten onder vinden. v De heer Verkerk (A.R.) be spreekt de vervoersparagraaf en -zet daarbij uiteen waarom de transportondernemingen er hui verig voor zijn. Zij vrezen achter- uitgang van de bedrijvigheid, waarvan zij afhankelijk zijn en aen algemeen vervoersbeleid. De heer Bakker (CPN) zegt van oordeel te zijn, dat het E.E.G.- verdrag niet leeft onder het volk Wanneer men alle Europese rim ram en bestrijding van het com munisme zou weglaten zou 95 der bevolking -tegen het verdrag ajn. In de beide verdragen zegt spreker niet anders te zien dan De drieduizend stakers bij de Britse Havillandvliegtuigfabrie- ken hebben besloten de raad ■ran hun leiders, om maandag as. het werk te hervatten, op te volgen, mits er geen ontslagen millen vallen. een handelstransactie met West- Duitsland. Het is een tweede München. West-Duitsland moet gebruikt worden als stormram tegen Rusland. In de verdragen zegt de heer Bakker enorme gevaren te zien voor geheel Europa. De heer Bakker is de laatste van de veertien sprekers die dins dag het woord hebben gevoerd. De sprekerslijst vermeldt thans nog negen namen. Te ruim half twaalf werd de vergadering ver daagd. Vergadering van woensdag 2 okt. De E.E.G.- en Euratom- verdragen. De Tweede Kamer heeft gister middag de algemene beraadsla ging voortgezet. Bij de voortgezette beraadsla ging is tevens aan de orde de motie van de commissie van voor bereiding betreffende het leden tal der assemblee. De regering wordt in deze motie uitgenodigd, maximale zorgvuldigheid te be trachten om iedere zich voor doende mogelijkheid aan te grij pen, die er alsnog toe zou kunnen leiden, dat door een systeem van plaatsvervanging of anderszins verdubbeling van de ledentallen der assemblee mogelijk wordt. De heer Van Leeuwen (VVD) meent, dat het onjuist is geweest deze zaak in zulk een ijltempo te behandelen. Hij richt daarover een ernstig verwijt tot de rege ring. Wij worden ingelijfd in een protectionistisch continentaal blok en omgeven door een tarief muur. Ter wille van de protectie van anderen worden wij zwaar belast door de verhoging van velerlei tarieven. De wijze, waar op de regering deze zaken baga telliseert, is weinig hoopgevend voor de toekomst, aldus spreker. Voor de industrie vreest hij zwa re concurrentie. Was er ten aan zien van de landbouw nu nog maar een zekere compensatie, maar dat is niet 't geval. De Ne derlandse mentaliteit gevoelt zich niet gelukkig opgesloten door de muren van de Euromarkt. Met aandrang vraagt spreker de regering zich niet wederom te laten meeslepen door het 9ver' haast instellen van een vrijhan delszone. De heer Van Leeuwen meent dat een slag wordt toegebracht aan de sociale harmonisatie. Een stabiel prijspeil zal zijns inziens niet zijn te handhaven. Spreker ziet in het E. E. G.-verdrag voor Nederland slechts offers. De heer Nederhorst (Arb.) merkt op, dat het E. E. G.-verdrag met grote reserves in Nederland is ontvangen. Va de vastere stemming in her ochtendverkeer is de manrt woensdagmiddag lelijk tegeng «dien. Wel hebben aandelen Koninklijke op de dedaratie van het onveranderde intemn* dividend in het geheel niet ge peageerd, maar toch was de stemming woensdagochtend be paald vast en liepen Komnkl j te tot boven de 190 gbiden op. Omtrent dit mtenm-dividend werd woensdagmiddag ter beur ze nog veel nagepraat en per Sldo las men het er over eens, dat in. deze omstandighede goud- en dollarreserves De moeilijk een verhoging kon worden verwacht. Men onthield zich er dan ook van nu reeds vooruit te lopen op de resulta ten van het lopende boekjaar, gezien het feit dat er nog drie maanden voor de boeg liggen, en er in die tijd nog veel kan gebeuren,. Woensdagmiddag opende Olie op 198 gulden. De lichte Parijse aankopen wogen niet op tegen het aanbod. We ontstond daarna enig herstel maar de koers bleef toch bene den de 190. De affaire was ge ring, zoals trouwens ook voor de andere internationale soorten. Vooral Unilever viel geducht te gen. Woensdagochtend nog 360 (plus 10), was de opening woensdagmiddag op 357 h om vervolgens in te zakken tot 352y2. A.K.U. was de enige die zich goed wist te handhaven. Philips lag twee punten hoger dan dinsdag maar 1 punt bene den het niveau van woensdag ochtend. K.L.M. was licht aan geboden. Aanvankelijk zag het er in de scheepvaart iets beter uit, te meer daar K.N.S.M. op 134 be landde (plus 2). De overige soorten stelden echter teleur hoewel het verloop onregelmar tie was. Scheepvaart Unie rea- on -1 or* TVk-w» lUniir. van het sterlinggebied zijn blij- ioens een bekendmaking van het Engelse ministerie vannnan «ën in september met 292 mil jjoen dollar gedaald Zij bedroe gen einde september 1_850 mi joen dollar, waarmede het laag «e peil sedert jum 19»2 wera bereikt. In augustus j.l. hcmoeg *VtadI Sfdfvan het° Engelse I geerde" van 137 tot 139^ Ter beur- Van ae zijue Financiën werd hekend ge- ^fmedXïdeeid. da., d. da ling plaatsvond in de eerste drie weken van september, dus voor ée nieuwe economische maatre den zoals de drastische verho ging van het bankdisconto dm de Engelse autoriteiten hebben genomen. De daling bedroegin ,^eze drie weken 295 miljoen dol jar^waaruit blijkt, dat de eerste uitwerking van de verhoging «n het bankdisconto een sty ane van de reserves met 300 miljoen dollar is geweest. Volgens financiële waarne mers is de daling der reserves in september, die groter is dan men had verwacht, voorname lijk toe te schrijven aan de om vangriike speculaties tegen he ponëTsterling, die plaatsvonden ioor de verhoging van het bank disconto en de op 19 septembe door de regering afgelegde ver- Klaring, dat zij het pond zal .e- dedigen. Men acht het thans mogelijk, dat de positie van het pond zal worden versterkt door het dekken van baisseposities in het pond sterling. Engeland had in september een verreke- ningstekort van 62 miljoen pond cïeriing in de E.B.U. tegen 63Vi miljoen pond sterling in augus tus. ze was het bericht bekend ge maakt omtrent de arrestatie van officieren op Noord-Suma- tra, dit lokte enige belangstel ling uit voor sommige Indonesi sche fondsen zoals Amsterdam Rubber en Verenigde Deli, maar de affaire had niet veel om het lijf. Suikeraandelen daarente- gen hadden een weinig gunstig verloop en Java cultuur bijv. liep tot 36 achteruit. Van de staatsfondsen waren de staffels ongeanimeerd. Prolongatie 5 procent. 30/9 1/10 2/10 Int. concerns 284.59 281.42 283.93 Industrie Het verdrag is zijns inziens niet alleen een bedreiging voor ons land, die maar aanvaard moet worden om erger te voor komen. Het opent naar zijn oor deel wel degelijk perspectieven. Spreker betoogt, dat wij Frank rijk moeten steunen om de econo mische en financiële moeilijk heden de baas te worden omdat Nederland zonder dat economisch en financieel niet tot ontplooiing kan komen. Het tot ontwikkeling laten ko men van mogelijkheden op econo misch gebied in de zes landen acht sprekers fractie van essen tieel belang voor het welslagen van een gemeenschappelijk eco nomisch beleid. Een hergroepering binnen de gemeenschappelijke markt kan niet aan zichzelf worden overge laten. Wanneer men de zaak op haar beloop laat zal er een regio naal verscherpte tegenstelling ontstaan tussen bezitters en niet- bezitters, waarvan de grens on geveer zal komen te liggen bij de Loire. Spreker zegt te denken aan een gemeenschappelijk Euro pees budget ter ontwikkeling van de gebieden, welke zijn achterge bleven. Aan dit budget zouden de zes landen moeten bijdragen. De heer Nederhorst merkt op, dat er in Nederland grote onge rustheid is ontstaan over het bui tentarief. Hij erkent, dat er be zwaren zullen bestaan. Macro- economisch lijken hem de buiten tarieven aanvaardbaar, maar hij meent, dat micro-economisch gro te moeilijkheden kunnen ont staan. Bij het invoeren van een vrij handelszone zal men komen te staan voor enorme moeilijkheden, zegt de heer Nederhorst, die te kennen geeft dat zo'n zóne voor de socialisten weinig aantrekke lijks heeft. Bij invoering ervan mag de regering geen bevoegd heden uit handen geven. Spreker geeft vervolgens als zijn mening te kennen, dat het verdrag de opening biedt naar de gewenste Europese vervoerspoii- tiek. Coördinatie van het ver voer is noodzakelijk, dat is iets anders dan de optelsom van de nationale coördinaties. Tenslotte geeft hij als zijn me ning te kennen, dat Europa zon der dit verdrag geen toekomst heeft De heer Patijn (Arb.) het Euratom-verdrag besprekend zegt het te zien als een eerste poging tot politieke vormgeving op een nieuw gebied van weten schap. De technische mogelijk heid om gebruik te maken van kernenergie komt juist op tijd, zo betoogt de heer Patijn met een verwijzing naar de kolen- en oliepositie. De olie bijvoorbeeld wordt in stede van een wapen een ge woon handelsartikel. Kleine landen kunnen niet een eigen atoomprogram uitvoeren. De Euratom is een waardevolle poging om iets tot stand te brengen op dit terrein. Bij het onderhavige verdrag zal alles er van afhangen wat de zes landen doen. Tenslotte spreekt hij als zijn oordeel uit, dat het Euratom verdrag de warme steun van Nederland verdient. De heer Biesheuvel (A.R.) merkt op, dat het internationale agrarische overleg sinds 1945 een stormachtige ontwikkeling heeft ondergaan. Overleg in breder verband dan de E. E. G. zal z.i. nodig blijven. Spr. heeft wel kritiek op de landbouwparagraaf van het ver drag, maar het resultaat ervan stemt toch tot bijzondere vol doening. De regering is er ech ter niet in geslaagd de vele kri tische opmerkingen in het voor lopig verslag te beantwoorden. Wanneer men de vóór- en na delen tegen elkaar afweegt zal men agrarisch, dus economisch komen, dat het verdrag dient te worden aanvaard. De heer Schuijt (KVP) be toogt, dat niet slechts politieke en economische overwegingen pleiten ten gunste van het ver drag; ook sociale overwegingen doen dat. Een sociaal sterk Europa is noodzakelijk en al be vat het verdrag niet het alge mene sociale plan, dat spr. had verwacht, het is toch voor hem aanvaardbaar. De regeling van het vrije ver keer van werknemers in de Ge meenschap zal ook inhouden, dat hun gezinnen zich ook vrij Deze verduidelijking der rege ring stelt spr. op prijs. De heer Schuyt zegt, dat men van het verdrag geen wonderen mag verwachten, maar voor mil joenen in ons land en elders schenkt het een gerechtvaardigd vertrouwen in een grotere be staanszekerheid en een verho ging van de levensstandaard. Het bedrijfsleven komt wel voor moeilijkheden te staan, maar in het verdrag ligt ook de mogelijk heid tot verdere expansie opge sloten. De heer Gerbrandy (A.R.) ver klaart zich tegen het E. E. G.- verdrag. Hij doet dat onder voorbehoud, dat hij eerst de re gering nog wil aanhoren. Zijn bezwaren gaan tegen de rechts kundige opzet van het traktaat en de inlijving van Nederland bij Frankrijk en Duitsland. Spr. geeft te kennen dat hij weinig bewondering heeft voor een eenheid van Europa wan neer er maar zes landen mee doen. Voor éénheid is vooral no dig zo betoogt hij dat men elkaar geestelijk verstaat. Op de vergadering van de par lementaire unie te Londen is nog pas een resolutie aangeno men, waarin wordt gezegd, dat de parlementen souverein zijn. En hier wil men het parlement uitschakelen. Het verdrag is z.i. een sprong in het donker. Voor de groten is het een experiment, maar voor Nederland is het anders. Wanneer men kruipt onder het dak van de E. E. G. zegt men wel, dat de positie en het ka rakter van Nederland zijn gewij zigd door de industrialisatie. Z.i. past de-i. E. G. niet op de posi tie van Nederland in de wereld. Men moet naar sprekers me ning zuinig zijn met het afsto ten van verantwoordelijkheden. Hij maakt zich bezorgd over wat komen gaat. Het karakter van onze natie staat op het spel, al dus de heer Gerbrandy. De heer Janssen (KVP) be spreekt het Euratom-verdrag, en merkt od. dat het ten aanzien van sommige wensen is achter gebleven. Hij doelt daarbij voor al op de controle. Bijzonder te betreuren acht hij het afzijdig blijven van het Ver enigd Koninkrijk. Hij zou gaar ne vernemen op welke wijze sa menwerking met het Verenigd Koninkrijk mogelijk zou zijn. De heer Janssen zegt de rege ling van de bijdrage van Neder land te betreuren. De heer Weiter (KVP) ver klaart het in veel eens te zijn met wat de heer Gerbrandy heeft gezegd. Hij verbindt er echter andere conclusies aan. West-Europa is na de oorlog een zaam geworden. Amerika volgt een eigen politiek, die men vaak niet begrijpt. Politiek is de po sitie van West-Europa precair. De kleine landen hebben hele maal geen invloed meer en daar door zijn ze economisch zeer kwetsbaar. De politieke een zaamheid heeft economische ge volgen. Daarom is het gewenst zich aan te sluiten bij een blok en in dit verband brengt hij nog dank aan oud-minister Beyen voor zijn streven naar een ver enigd Europa. Spr. is van oordeel, dat het verdrag moet worden aangeno men wil Nederland niet verder vereenzamen. De Benelux b.v. zou bij verwerping van het ver drag zeker uiteenvallen. De heer Oud (VVD) consta teert een grote mate van een stemmigheid over Europese in tegratie. Deze is het einddoel en de regering heeft bij de voofbe- reiding der Nederlandse belan gen zo goed mogelijk weten te behartigen. Wij zijn genood zaakt in de internationale op tocht mee te marcheren en daar aan zijn we nog niet zo gewend. Misschien zijn we niet hard ge noeg als het gaat om onze zui ver nationale belangen. De vraag is of men door dit verdrag op de goede weg is. Of is het zó, dat te grote zaken worden opgeofferd? Bij de re gering is er geen verruktheid. Bij haar is er bezorgdheid, even als in en buiten de Kamer. Spr. begrijpt, dat de regering wenst, dat het verdrag aanvaard wordt zoals het er ligt en dat zij na de ondertekening niet kan aandringen op wijziging. Aan vaarding van het verdrag heeft ernstige consequenties, maar niet-aanvaarding eveneens. Werd het verworpen wat overigens niet denkbaar is dan zou het kabinet moeten heengaan. Wil men het verdrag niet ver werpen dan zou men in de goed keuringswet een reserve kunnen opnemen in de geest van het door spr. ingediende amende- De Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport Onder nemingen heeft gisteren in Zie- rikzee liaar buitengewone leden vergadering gehouden. Na de jaarrede van de voorzit ter, mr. D. van Setten, directeur van de N.V. Brabantse Buurt spoorwegen en Autodiensten B. B. A. (Zie voor uittreksel hiervan het tweede blad), volgde een voordracht van de heer dr. H. J. van Zuylen, directeur van de N.V. Rotterdamse Tramwegmij te Rot terdam, die namens de zeven Zeeuwse streekvervoerbedrijven sprak. Hij sprak over het onderwerp „Streekvervoerbedrijven in een randgebied" en zei, dat de posi tie van de Zeeuwse Streekver- voerbedrijven niet gemakkelijk is. De geografische versnippe ring werkt remmend op de ont wikkeling van deze bedrijven. Bovendien liggen de grote centra van Zeeland ver uit het -centrum van het land, de industrie is ma tig ontwikkeld, Zeeland is dun bevolkt, allemaal factoren die niet florissant zijn voor het goed rendabel maken van de vervoers bedrijven. Een positieve factor is echter, dat het vreemdelingen verkeer in Zeeland, voornamelijk op Walcheren, niet is geconcen treerd in twee zomermaanden, maar uitgesmeerd is van lente tot de herfst. De heer Van Zuylen gaf daar na talrijke statistische gegevens. Zo vertelde hij, dat in 1956 door de Zeeuwse streekvervoerbedrij ven in totaal een afstand van 6.712.000 kilometer is afgelegd. De Zeeuws-Vlaamse Tramweg maatschappij had hierin 't groot ste aandeel met 2.353.000 kilome ter. Op de tweede plaats kwam de Stoomtram Walcheren met 1.394.000 kilometer. Het grootste aantal passagiers in 1956 werd vervoerd door de Stoomtram Walcheren, namelijk 2.756.000. De Zeeuws-Vlaamse Tramwegmaat schappij kwam hier op de tweede plaats met 1.779.000. Het groter aantal van de Stoomtram Wal cheren is vooral een, gevolg ran het feit van het geconcentreerde verkeer tussen Vlissingen en Mid delburg. Uit de woorden van de heer Van Zuylen bleek verder, dat de opbrengst van de lijndiensten in guldens per inwoner in 1956 voor de Stoomtrammaatschappij Bres- kensMaldegem het hoogst lag, namelijk 23,83, voor de Thoolse autobusdiensten was dit 22,73 en voor de Zeeuws-Vlaamse Tramwegmaatschappij 18,04 daarna kwam de Rotterdamse Tramwegmaatsch/appij (met ƒ12,64 en de Stoomtram Walche ren met 11,10. Na deze rede hebben de deel nemers aan deze jaarvergadering een boottocht gemaakt naar Veere, waar zij in het stadhuis werden ontvangen door de bur gemeester van Veere, de heer Den Beer Poortugael. Vervolgens gebruikten de deelnemers in Vlis singen het diner. De 28-jarige mevrouw Chris- tophe uit Toulon, vrouw van een maatschappelijk werker, heeft woensdag het levenslicht geschonken aan een vijfling. De bevalling duurde vijf kwar tier. Moeder en 4 kinderen ver keren in blakende welstand. De vijfling die uit drie meis jes en twee jongens bestaat, kreeg de namen Michèle, Ro land, Philippe, Hélène en Ge- neviève. Eén van de vijfling is inmid dels toch overleden. De vader had voordien ver klaard dat zij reeds acht jaren tevergeefs op kinderen hadden gehoopt. Artsen hadden zijn vrouw verteld dat zij geen kin deren zou kunnen krijgen. Een half uur na de medede ling dat Hélene was gestorven maakten de ziekenhui sautori teiten bekend dat de baby op nieuw tekenen van leven gaf. DRONKEN WEGGEBRUIKERS VEROORDEELD. De politierechter te Groningen heeft woensdagmorgen de jeug dige L. M. uit Groningen veroor deeld tot 5 maanden gevange nisstraf met aftrek wegens het onder invloed van alcohol weg nemen van een scooter en een bromfiets, waarop verdachte is gaan „joy"-rijden. De eis luidde zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Wegens het onder invloed van alcohol besturen van een auto werd Th. C. v. d. Z. uit Gronin gen veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Twee maanden gevangenis straf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid kreeg L. S uit Groningen, wegens het rijden Nederlands oudste inwoonster, I Van de brieven welke geadres- onder invloed op een bromfiets. Verdachte is ai enkele malen eerder veroordeeld. De officier van justitie had 3 maanden gevangenisstraf en an derhalf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Tot twee maanden gevange nisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid werd de landarbeider G. S. uit Oüde- scliild veroordeeld, geheel con form de eis, eveneens wegens het rijden onder invloed op een bromfiets. De smid R. A. T. uit De Wilp, die toen hij onder invloed van alcohol was, met een motor een ongeluk had gekregen, werd ver oordeeld tot zes weken gevan genisstaf en drie jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Eis twee maanden en twee jaar ont zegging. de te Hollertioek gemeente Eiber gen wonende weduwe Christina KarnebbeBacks, of wel Chris semeuje, vierde gisteren haar I08e verjaardag. Reeds vroeg woensdagmorgen was het in haar anders zo een zame, aan de Duitse grens ge legen woning een komen en gaan van persmensen, fotogra fen, familie en verdere belang stellenden. Om half negen droeg pastoor B. A. W. Kaetel uit Eibergen i*i haar woning een H. Mis op, die door de zeld zaam krasse jarige met grote be langstelling werd gevolgd. Om elf uur had de post haar reeds 132 schriftelijke felicita ties, afkomstig uit alle delen van het land, gebracht. Een en pijn weg- wrijven met kunnen vestigen waar zij willen. ment. Spr. merkt op, dat de verkla ring niet bindend is. Maar dat betekent niet, dat ze helemaal geen betekenis zou hebben. De positie van de. regering zal er door worden versterkt en daarom begrijpt spr. niet, waar om de regering niet met beide handen toegrijpt. Al komt het amendement van de oppositie, het is niet bedoeld als een storm ram tegen de regering, ver klaart de heer Oud. De minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns, maakt een aanvang met de beantwoording der opmerkingen, die door 25 sprekers zijn gemaakt. Hij zal zijn rede heden voortzetten. Te half zeven verdaagde de voorzitter de vergadering tot hedenmiddag één uur. seerd was aan „mevrouw oijge- naamd Chrissemeuje te Neede" werd door de post prompt op tijd aan het juiste adres be zorgd. Voorts waren tal van bloem stukken, fruitmanden en ande re geschenken gekomen. Rustig en glimlachend accepteerde Chrissemeuje, die nog even vi taal is als een jaar of acht gele den, deze hulde. De meuv>'sgie- rige blikken op de voor haar liggende stapel post opmerken de zei Chrissemeuje, die alleen dialect spreekt tegen een naast haar zittend familielid: „At ze 't zeen wilt, meugt ze ze alle- maole wal zeen", waarop ze de briefkaarten en brieven van zich afschoof om deze onder de aanwezigen te laten circuleren. Van de wijs brengen laat Chrissemeuje zich door niets en niemand. Dat er een televisie- opnameapparatuur in haar ka mer stond opgesteld, negeerde deze krasse vrouw, wier gave wangen nog steeds zijn getooid met een gezond blosje, volko men. Zij had gisteren een druk ke dag en is gistermorgen wat vroeger opgestaan voor de H. Mis. Doch dat is ook letter lijk het enige waarvoor zij een maal per jaar een uitzondering maakt op haar vaste leefregel, die onder andere inhoudt, dat zij 's morgens om haif tien op staat, 's middags een poosje gaat rusten en 's avonds om ne gen uur naar bed gaat. Vooral van het op tijd naar bed gaan laat Chrissemeuje zich niet af houden. Als het 's avondne gen uur is, zegt zij haar huisge noten welterusten cn gaat naar bed, ongeacht wie er op bezoek is. Zij zou er zelfs cp haar ver jaardag niet over denken om zich daar van af te laten bren gen, al stonden er drie muziek korpsen klaar om haar een se renade te brengen. Bij de Rijkspostspaarbank werd in september bijna 4 min gulden ontspaard. De dalende tendentie welke valt te consta teren moet o.a. als een gevolg van de bestedingsbeperking en de ontwikkeling van de rente stand worden gezien. In welke mate deze factoren een rol spe len is niet aan te geven. Het in gelegde bedrag is sterk afgeno men. Dat desondanks de ontspa- ring beperkt bleef tot het boven genoemde bedrag, is te danken aan de vermindering van de op genomen gelden, aldus de R.P.S. In september werd ingelegd 48,5 min en terugbetaald 52,3 min, hetgeen een negatief spaar verschil opleverde van 3,8 min (vorige maand 4,4 min en in sept. vorig jaar 5,8 min). In 1957 is tot dusverre bij de R.P.S. gespaard 45,0 min tegen 189,1 min in hetzelfde tijdvak van 1956. Het saldo-tegoed per ultimo september bedraagt ƒ1958,1 min (vorige maand ƒ1961,9 min en ulto september vorig jaar 1886,0 min). In Amsterdam werd bij de Rijkspostspaarbank ingelegd 5,3 min en terugbetaald 6,5 min, een spaarverschil dus van 12 min, tegen 0,5 min vorige maand en 0,0 min vorig jaar september. In Rotterdam waren deze cij fers resp. ƒ32 min, 3,7 ml* en 0,5 min, tegen 0,1 min vorige maand en 0,3 min in vorig jaar september. In 's-Gravenhage resp. 3,8 min en 4,5 min en 0,7 min. tegen 0,4 min vorige maand en ƒ0,0 min in september 1656. Het spaaroverschot in de pe riode januari-september bedroeg in deze drie plaatsen resp. 3 min, 4,6 min en 1,3 min, tegen resp. 19,4 min, 17,7 min en 12,6 min in dezelfde periode van 1956. Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 134.07 132.45 130.36 132.80 131.34 131.13 107.22 106.56 105.91 86.42 85.77 85.68 196.37 194.24 194.84 Kon. Olie: 190—183,90 AKU ƒ150 Philips: 189.40) 149%) 247%) 353) 74. Met een katach tige sprong tracht de Zwarte Piraat de do delijke zwaardhouw van zijn aanvaller te ontgaan, maar het volgende ogenblik ziet Eric zijn zoon ineen 70 kif PB Gelijktijdig klinkt een woeste kreet en ook Erwin's tegen stander stort ter aar de, getroffen door een pijl van Axe, die met Svein en de Deen door het struikgewas bre ken. „Maar goed dat we achter je aangekomen zijn", brult Svein terwijl hij er lus tig op in hakt. „Ik wist wel dat het niet deugde". In minder dan geen tijd zijn de twee piraten onschadelijk gemaakt. „Ik heb in mijn leven al veel mee gemaakt, maar nimmer zou ik ge loofd hebben dat dat opgepoetst zoontje van U nogeens een zee schuimer zou worden", gromt de lange Sakser. „Hij is er niet best aan toe" ant woordt Eric zich over zijn zoon heenbuigende, „en wij ook niet ge loof ik", laat hij er op volgen, ter wijl hij scherp luistert. „Zijn krijgers komen achter hem® aan en wij kunnen hem hier niet® achterlaten." Dan eensklaps schiet er een ge- v waagde gedachte door Eric heen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2