E.E.G. De Verdragen der in de Tweede Kamer en Euratom Koning Haakon begraven Nationale Feestdag China Per dag 70.000 nieuwe grieppatienten in Weeroverzicht HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en EERSTE BLAD NEDERLANDS VOORSTEL IN DE VERENIGDE NATIES NIEUWE LEDEN VAN DE VEILIGHEIDSRAAD GEKOZEN DE ALGEMENE VERGADERING VAN DE VERENIGDE NATIES OLIFANTEN JACHT Nederlandse straaljager neerge stort bij Mill ACHT VLIEGTUIGEN VERONGELUKT BIJ N AVO-M AN OEU VRES Dertien piloten gedood Epidemie behoudt haar goedaardig karakter De toestand in San Marino GERUCHTEN OVER ARRESTATIE VAN MALENKOF Frankering t>ij abonnement: erneuzei, Directeur-Hoofdredacteur 1. van ae Sanae Redactie-adres: Noordstraat 55 zfl Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,— per week 48 cent. Losse nrs 9 et WOENSDAG 2 OCTOBER 1957 12e Jaargang Nr 4182 Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum P« advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handeisate»- tenties)5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 «t Inzending advertenties tot 's namiddags 2 aar Voor het maandagnummer: zaterdags 1® Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre* Bureau van dit Blad. 20 cent meer De Tweede Kamer heeft dins dagmiddag een aanvang gemaakt met de algemene beraadslagmg over de wetsontwerpen tot: goed keuring van het verdrag tot op richting van de Europese Econo mische Gemeenschap, met bijla gen, protocollen en overeen- komst; goedkeuring van het ver drag tot oprichting van de Euro peso Gemeenschap voor Atoom energie, met bijlagen en protocol len; goedkeuring van de overeen komst met betrekking tot bepaal de instellingen, welke de Euro pese gemeenschappen gemeen hebben. De heer Blaisse (KVP) spreekt de hoop uit, dat de verdragen uit eindelijk mogen leiden tot de ver enigde staten van Europa. De heer Blaisse betoogt dat het E. E. G.-verdrag diep zal ingrij pen in het economische en poli tieke leven van Nederland. De politieke samenwerking in Euro pa zal krachtig moeten worden bevorderd, meent spr.tot een politieke gemeenschap zal het be zwaarlijk kunnen komen. Spr. is van oordeel, dat net E.E.G.-verdrag is: een overgangs verdrag en een kaderverdrag. Gepoogd is het goederenver keer vrij te maken, er blijven ech ter nog haken en ogen. Hij vraagt de aandacht voor de monopolie positie van Frankrijk en Italië ten aanzien van tabak en hij dringt aan op waakzaamheid. De douanetarieven besprekend merkt hij op, dat het buitentarief voor Nederland een zwakke Zcicilc is. Bat verscheidene bedrijfstak ken niet zijn gehoord in het over leg over het gemeenschappelijk tarief zegt de heer Blaisse ern stig te betreuren. Naar zijn oor deel heeft Nederland oneven redig grote offers gebracht. De regering moet zijns inziens <Je daardoor 't zwaarst getroffen be drijfstakken zoveel mogelijk tege moet komen. Zij zal moeten na gaan hoe ver men kan gaan met een vrijhandelszone. Het verdrag biedt een aantal mogelijkheden tot verzachting der buitentarie ven, waarvan de regering ge bruik dient te maken. De vervoersparagraaf van het verdrag acht spreker het zwakste deel. Spreker concludeert, dat de vervoersbepalingen niet gunstig zijn uit te leggen, maar dat men met een bepaald optimisme de komende acht jaar moet ingaan Sprekers fractie is voor concen tratie van de zetels van de ge meenschappen. Voor de concen tratie van zetels zouden Parijs of Brussel in aanmerking komen, in ieder geval een hoofdstad in West-Europa. Spreker meent, dat kostenstij gingen voor Nederland zullen op treden tengevolge van het ver drag; deze moeten z.i. worden tegengegaan. De Nederlandse on dernemingen zullen voor moei lijke beslissingen komen te staan. Hij deelt mede, dat de commis sie van voorbereiding een amen dement van de volgende inhoud zal indienen: Er wordt een nieuw artikel 5 ingevoegd, luidende als volgt: VVij dragen zorg, dat jaarlijks aan de Staten-Generaal een ver slag wordt aangeboden omtrent de uitwerking en de toepassing van het in artikel 1 bedoelde ver drag en de in artikel 4 bedoelde overeenkomst, uit welk verslag m het bijzonder blijkt, in hoeverre de instellingen der gemeenschap en de lidstaten, alsmede onze mi nisters, recht doen wedervaren aan de noodzaak van een voort gaande uitbreiding van de werk gelegenheid in Nederland, voort vloeiende uit de bevolkingsdicht heid en de sterke bevolkings groei De heer 'Blaisse dient voorts een mede door leden .van de De Nederlandse gedelegeerde bij de Verenigde Naties jhr. W. H. J. van Asch van Wijck heeft maandagavond aan de agenda commissie voorgesteld dat men een negende ondervoorzitter van de algemene vergadering zal 'be noemen, maar de Sowjet-Unie voorkwam behandeling van dit punt door tegen te werpen dat de kwestie niet aan de orde was. -De Nederlandse afgevaardigde had betoogd dat wijziging van de bestaande regels te omslachtig zou zijn. De voorzitter van de commissie, sir Leslie Munro, zei dat de kwestie op een volgende vergadering besproken zou kun nen worden. Nadat de Tsjechi sche vertegenwoordiging verda ging had voorgesteld, had sir Leslie geen andere keus dan daartoe te besluiten. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft dins dag Canada, Japan en Panama aangewezen als opvolgers van Australië, Cuba en de Philippij- nen in de Veiligheidsraad. Pana ma kreeg 74 stemmen, Canada 72 en Japan 55. De vierde gega digde, Tsjecho-Slowakije, kreeg 25 stemmen. Ongeveer 78 delegaties namen aan de stemming deel, zodat de landen om verkozen te worden 52 stemmen, namelijk twee derde van het aantal moesten hebben. Volgens de Sowjet-Ume en haar bondgenoten diende de zetel die Japan -heeft gekregen, te wor den bezet door een Oosteuropese staat op grond van een vroegere niet officiële afspraak over ver deling van de zetels op aardrijks kundige basis. Deze zetel was van de Philippijnen. De Sowjet-Unie heeft dinsdag in de algemene vergadering van de V. N. verzocht om een debat over de stopzetting van de proe ven met kernwapens onder inter nationaal toezicht. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromyko, die de resolutie indiende, wees op „het grote gevaar dat de mens heid nu reeds bedreigt en dat morgen zelfs nog ernstiger zal worden." V.V.D., A.R. en C.H. ondertekend amendement in, waarin wordt be paald, dat eventuele overeen komsten ten uitvoering van ver drag en overeenkomst aan de goedkeuring van de Staten-Gene- ral worden onderworpen. Tenslotte verklaart hij zich met een zeker optimisme en alle toewijding achter het verdrag te stellen. De heer Korthals (VVD) noemt de memorie van antwoord een knap stuk werk. Maar ze heeft zijn ongerustheid niet weggeno men. Die ongerustheid geldt het E.E.G.-verdrag. Hij herinnert er aan, steeds te hebben gepleit voor Europese samenwerking. Een verdeeld Europa blijft de moge lijkheid in zich houden, dat ver schillende staten in verschillende kampen kunnen terecht komen. Het E.E.G.-verdrag is naar Je mening van de heer Korthals pas een eerste stap in de richting van een wezenlijke gemeenschappe lijke vervoerspolitiek zal zijn en daarover is hij vol zorg. Wat de procedure van de tot standkoming van het verdrag aangaat zegt hij, dat een verdrag van historische betekenis niet in ijltempo moet worden tot stand gebracht. Z.i. heeft de regering zich in een hoek laten dringen, waardoor zij tot het aanvaarden van compromissen is gekpmen. Spr. betoogt, dat na het in wer king treden "van het verdrag het contact tusen regering en be drijfsleven aanwezig moet zijn. En dan beter dan bij de voorbe reiding. De economische betekenis van het verdrag besprekend zegt de heer Korthals, dat er voor de in dustrie verschillende bezwaren zullen zijn. HpH Fractievoorzitter de heer Oud, heeft een amendement van de vol-1 viy® gendè inhoud ingediend: Na artikel 4 wordt ingevoegd een artikel 4a luidende: Wij dragen zorg, dat in de akte, waarbij het in artikel 1 bedoelde verdrag van onzentwege zal wor den bekrachtigd, wordt opgeno men, dat wij er bij deze bekrach tiging van zijn uitgegaan, dat bij de uitwerking en de toepassing van het verdrag rekening zal worden gehouden met Neder lands bijzondere demografische gesteldheid, welke noodzaakt tot een voortgaande expansie van de werkgelegenheid en wel in een aan deze gesteldheid aansluitend tempo. Spr. meent, dat het amijfide- ment van de commissie van voor bereiding daar aardig op aan sluit. Wat de vrijhandelszone aan gaat vraagt hij of er nog belang rijke contingenten grondstoffen en halffabrikaten worden aange voerd en hij informeert voorts naar de grootte der invoeren van de E.E.G.-landen. Spr. betoogt, dat Nederland nu ten gunste van de overzeese ge bieden van Frankrijk discrimi nerend gaat optreden tegenover zijn eigen belangen in Indonesië. Het bedrijfsleven moet zo nauw mogelijk worden ingeschakeld bij de besprekingen. Spr. sluit zich aan bij de opmer kingen, welke de heer Blaisse ten aanzien van de vervoerspolitiek heeft gemaakt. De heer Burger (Arb.) ziet deze verdragen als een aspect van de karakteristiek van deze eeuw. Het zijn niet alleen economische en politieke wenselijkheden, die tot de verdragen leidden, maar ook noodzakelijkheden. Hij meent, dat in tegenstelling tot het amendement-Blaisse een accentverschuiving moet volgen van de nationale parlementen naar de Europese assemblee. Namens de commissie van voorbereiding dient de heer Bur ger de volgende motie in: De Kamer, gehoord de beraad slagingen over de goedkeuring van het verdrag tot oprichting van deEuropese Economische Gemeenschap, met bijlagen, pro tocollen en overeenkomst; van oordeel, dat effectieve Europese parlementaire controle een der noodzakelijke voorwaar den is tot ontplooiing van de Europese Economische Gemeen schap; overtuigd, dat 's lands belang in Europees verband vereist: a. dat de verschillende in Ne derland levende politieke inzich ten tot hun recht zullen kunnen komen b. dat door zinvolle werkver deling de ingrijpende en omvang rijke toekomstige taken deugde lijk zullen kunnen worden behar tigd; c. dat de volksvertegenwoor digers nauw contact met de be volking zullen kunnen onderhou den: constaterende, dat de daarom trent bij verdrag getroffen voor zieningen, althans voor Neder land, een verantwoorde Europees- parlementaire bijdrage nog on voldoende waarborgen; met voldoening vernomen heb bende, dat ook de regering van mening is, dat het aantal Neder landse afgevaardigden in de as semblee uitbreiding behoeft; nodigt de regering uit maxi male zorgvuldigheid te betrach ten om iedere zich voordoende mogelijkheid aan te grijpen, die er alsnog toe zou kunnen leiden, dat door een systeem van plaats vervanging of anderszins verdub beling van de ledentallen der as semblee mogelijk wordt. De heer Van Dijk (VVD) meent, dat het E.E.G.-verdrag het gevaar inhoudt, dat een protectionistisch blok wordt gevormd. Hij is voor Europese samenwerking, maar voor hem is de vraag of dit ver drag zal leiden tot een gemeen schappelijk landbouwbeleid. Z.i. staat niets vast. Het hangt er van af hoe de partnerlanden met Nederland deze paragraaf zullen uitwerken. Nederland kan zich naar zijn oordeel geen protectionistische landbouwpolitiek aan de grens veroorloven. De heer Van Dijk vreest, dat Nederland met de veredelings produkten van de landbouw in moeilijkheden zal komen te ver keren. Hij hoopt intussen, dat de re gering gelijk krijgt in haar opti misme over het verdrag. De heer Schmal (C.H.) betoogt, dat hij er geen behoefte aan heeft de verdragen te stellen in een ideologisch kader. Wat het E.E.G.-verdrag aan gaat vraagt hij, of voor een be geerd artikel niet een te hoge prijs is gevraagd. De heer Van der Goes van Na- ters (Arb.) betoogt na een histo rische inleiding, dat het groei proces van ons land bepaalde spanningen opwekt, welke het no dig maken, dat we op ons qui- zijn. Er is een aantal on zekerheden. Het E.E.G.-verdrag moet z.i. beschouwd worden als het vertrekpunt voor een lange reis in de toekomst, waarbij van alles mogelijk zal zijn. Wat de buitenlandse betrek kingen van de gemeenschap aan gaat zegt spr., dat deze voor een groot deel van politieke aard zul len zijn. Twee politieke kwesties zijn actueeel: de vrije handels zone en de associatie van Afrika. De kwestie Afrika besprekend zegt de heer Van der Goes van Naters, dat de E.E.G. belang heeft bij beëindiging van het Al gerijnse drama. De mogelijkheden, die er voor Nederland liggen in Afrika moe ten worden aangegrepen, b.v. op het gebied van havenwerken. Het verdrag behoort z.i. te worden aanvaard. De heer Hazen bosch (A.R.) meent, dat wel duidelijk is gewor den, dat een hechte Europese sa menwerking dwingende noodzaak is. Een tweede zaak, welke men na het mislukken van de E.D.G. heeft geleerd, is dat men er op het stuk van Europese samen werking met een politiek idee al leen niet komt. Spr. betreurt het, dat de ge- meenschappen beperkt zijn geble ven tot zes landen, een beperking, welke is aangebracht door dege nen die er buiten bleven. De reputatie van de beste olifantenjager van de provin cie Pleikoe in Midden-Vièt- nam heeft de vorige week een ernstige klap gehad. Na een speurtocht van negen da gen was de man er begin vo rige week in geslaagd een prachtige mannetjesolifant onder schot te krijgen, maar zijn pijl miste het doel. De jager sloeg op dc vlucht en bereikte behouden zijn ge-1 boortedorp, waar hij zich in zijn hut verschool. Maar de olifant die hem op de hielen zat, stampte dc hut aan puin. De gehele mannelijke bevolking van het dorp liet onderwijl een regen van pij len op de dikhuid neerdalen, waardoor het beest genood zaakt was zijn aanval te sta- 1C67l De rust was echter van korte duur; enige uren later kwam de olifant met zes ka meraden terug en moesten alle hutten van het dorp het ontgelden. Onder de bevol- king vielen drie doden en zeven gewonden. en In verband met desbetreffende discussies in de laatste maanden betoogt spr. o.m., dat als Neder land buiten de E.E.G. zou blijven dit zou leiden tot het einde van de Benelux. Spr. staat positief tegenover de verdragen, hetgeen niet beduidt dat er geen kritiek is. Dat genoegen is genomen met een ongunstige zetelverdeling in de assemblee acht de heer Hazen bosch niet bevredigend. Spr. vraagt nog hoe de rege ring zich de consequenties van het E.E.G.-verdrag voor ons be stuursapparaat denkt. Tenslotte deelt hij mede, dat hij en een groot deel van zijn poli tieke vrienden hun stem aan de verdragen zullen geven. Hi; vraagt de regering dringend in samenwerking met het bedrijfs leven al het mogelijke te doen om de verdragen te maken tot een zegen voor ons volk. De heer Diepenhorst (C.H) be toogt o.m., dat de overgangsmaat regelen geen permanent karakter zullen mogen gaan dragen. Naar zijn oordeel is niet met zekerheid te zeggen of de kosten van het levensonderhoud tenge volge van het verdrag zullen stij gen of dalen. In het verdrag en speciaal ten aanzien van het vervoer zijn te veel heilige huisjes gespaard, vindt de heer Diepenhorst, die overigens toch wel winstpunten ziet, welke de regering wist te be reiken. Na afweging van voor- en na delen zal men z.i. moeilijk mede werking aan het E.E.G.-verdrag kunnen weigeren. De risico's moeten met open oog worden aanvaard en getracht moet wor den ze zoveel mogelijk te vermin deren. Naast risico's biedt het verdrag ook kansen. Te ruim zes uur wordt de ver gadering geschorst. Er staan nu nog vijftien namen op de sprekerslijst. Het stoffelijk overschot van wijlen koning Haakon VII van Noorwegen is gisteren op het eind van de ochtend van het pa leis overgebracht naar de hoofd kerk van Oslo. De route werd afgezet door troepen van land-, zee- en luchtmacht. De lijkkist werd geplaatst op een met zwar te paarden bespannen affuit. De nieuwe koning, Olaf V, de kroon prins volgden te voet, evenals andere mannelijke buitenlandse gasten. De aanwezige koninginnen en prinsessen namen in auto's plaats. Na de kerkdienst begaf de stoet zich naar het kasteel Akers- hus, waar het stoffelijk overschot van wijlen koning Haakon werd bijgezet in de sarcofaag yan wit marmer naast dat van zijn echt genote, koningin Maud, die in 1938 is overleden. Vier uur voor de begrafenis stoet zich in beweging zou zetten stonden dinsdagochtend al dui zenden mensen langs de route van het koninklijk paleis naar het kasteel Akerhus geschaard. De vlaggen langs de route hin gen halfstok, sommige gedeelten van de route waren versierd met witte chrysanten. Aan het begin van de route, bij het koninklijk paleis, was een drie meter hoge poort van bloemen en vlaggen opgericht. Op het Egerplein, ongeveer halverwege de route van het pa leis naar de kathedraal, brandden twee fakkels op hoge zuilen. In de haven, tegenover het slot Akerhus, lagen oorlogsschepen uit zes landen gemeerd. De route was afgezet door 3000 man van de Noorse strijdkrachten en deta chementen van de Amerikaanse, Britse, Deense en Noorse marine De plechtigheid begon met een rouwdienst in de paleiskapel, die alleen door de leden van de ko ninklijke familie werd bijge woond. Daarna werd de lijkkist door tien vroegere adjudanten van de koning naar de open lijk wagen op de binnenplaats van het paleis gedragen. Voor de stoet uit reed politie te paard en een muziekkorps van de paleiswacht in zwarte uniform. Aan het hoofd van het muziek korps, dat een treurmars speelde, werd een aantal Noorse vlaggen gedragen. Onmiddellijk achter de lijkwa gen liepen koning Olaf, gekleed in admiraalsuniform en de 20- jarige kroonprins Harald, in de uniform van cadet van de mili taire academie. Achter hen liepen vier konin gen: koning Boudewijn (België), koning Paul (Griekenland), ko ning Frederik (Denemarken) en koning Gustaaf Adolf (Zweden. Op hen volgden Prins Bernhard, president Ageirssen van IJsland en president Kekkoken van Fin land. In de volgende rijen gingen: Prins Felix van Luxemburg, de hertog van Gloucester als ver tegenwoordiger van koningin Elizabeth van Engeland en prins Alexander Desda van Ethiopië, premier Gerhardsen van Noor wegen, hoge Noorse autoriteiten vertegenwoordigers van 36 vreemde mogendheden, en een N.A.V.O.-delegatie met aan het hoofd generaal Lauris Nor stad, de opperbevelhebber van de Navo in Europa. Koningin Juliana, koningin In- grid van Denemarken en ko ningin Louise van Zweden reden in auto's naar de kathedraal. In de kathedraal was een ere plaats toegewezen aan de dokters en verpleegsters die de overleden koning in de afgelopen twee jaar, sedert hij bij een val een dijbeen brak, hebben verzorgd. Een dameskoor zong, begeleid door het Noors filharmonisch or kest, een requiem van de Noorse componist Sigurd Islandsmoen. Bisschop Smemo opende de dienst met de I21e psalm: „Ik hef mijn ogen op naar de bergen van waar mijn hulp zal komen" In ziin lijkrede prees de bis schop koning Haakon als „een dienaar van het gehele Noorse volk". Hij smeekte de goddelijke zegen af voor de nieuwe koning Olaf V. Om precies twaalf uur luidden overal in Noorwegen de kerk klokken. Daarna werd een mi nuut stilte in acht genomen. Twee kilometer ten N. van Mill is dinsdagmiddag om 14.18 uur een straaljager van het type F 84 F, Thunderstreak neerge stort. De bestuurder, de 23-jarige sergeant-vlieger J. B. Wesseiing, merkte op ongeveer 1200 meter hoogte dat de motor uitviel. Hif probeerde weer te starten, maar toen dit niet lukte verliet hij met de schietstoel het toestel en be reikte ongedeerd de grond. Het vliegtuig kwam neer bij een vveg- kruising, maar veroorzaakte >■'-? de grond geen schade van be tekenis. KONINGIN JULIANA EN PRINS BERNHARD UIT OSLO TERUGGEKEERD. Omstreeks kwart voor acht dinsdagavond zijn koningin Julia na en prins Bernhard, vergezeld van prins Felix van Luxemburg, per vliegtuig uit Oslo op Soester- berg aangekomen, aldus deelt de rijksvoorlichtingsdienst mede. Het gezelschap vertrok naar het paleis Soestdijk. Heden zal prins Felix de reis naar Luxem burg voortzetten. De Amerikaanse admiraal Ar nold, bevelhebber van de vloot vliegdekschepen die aan de Na va- oefeningen „Strike Back" heb ben deelgenomen, heeft dinsdag op een persconferentie aan 'oooni van de „Forrestal" verklaard, dat bij de manoeuvres acht vlieg tuigen verongelukt zijn, twee Britse en zes Amerikaanse. Der tien piloten zijn daarbij om het leven gekomen. De meeste onge lukken gebeurden bij landingen. In Peking is dinsdag de ver jaardag van de stichting der Chi nese Volksrepubliek gevierd met een parade van ongeveer een half miljoen mensen, welke drie uur duurde en werd gadegeslagen door president Mao Tse Toeng, premier Kadar van Hongarije, de legaties uit andere landen en hoge Chinese autoriteiten, onder wie premier Tsjou En Lai. Het militaire gedeelte van de optocht nam dertig minuten in beslag. In de Sowjet-Unie ge maakte straalbommenwerpers en straaljagers van Chinese makelij vlogen over. De straaljagers maakten hun debuut. Het vorig jaar bleven zij wegens hevige re gen op de grond. In de optocht der burgers wa ren „buitenlandse vrienden'^ on der wie Amerikaanse jongelieden die een tocht door China maken Engelse zwemmers en balletdan sers en Japanse Boeddhisten. Er waren delegaties uit meer dan veertig landen. De voornaamste leuzen die wer den meegevoerd waren „Laat honderd bloemen bloeien en hon derd filosofische scholen debatte ren", „Voer de 'strijd tegen de rechtsen ten einde" en „Paraat voor het tweede vijfjarenplan Na jonge pioniers, arbeiders, boeren, „kapitalisten", studenten en vertegenwoordigers van gods dienstige richtingen kwamen massadansers en reusachtige or kesten, die voor een groot deel waren samengesteld uit leden van nationale minderheden. In de bonte stoet, waarvan de kleuren scherp uitkwamen door het zon licht, kon men voorts onder meer grote portretten van Mao Tse Toeng zien. Een reusachtige me nigte sloeg de optocht gade. De minister van Defensie, maarschalk Peng Teh Hoeai, ver klaarde, dat het Chinese volk in de afgelopen zes jaar zijn levens standaard heeft verhoogd en een krachtig fundament voor het 2de vijfjarenplan heeft gelegd. Uit de gegevens, welke de ge neeskundige hoofdinspectie uit alle delen van het land bereiken, valt af te leiden dat de artsen in Nederland per dag gemiddeld 15 nieuwe patiënten, lijdende aan influenza, te behandelen krijgen. Aldus deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid mede. Dit betekent, dat er per dag naar schatting 70.000 nieuwe mel dingen zijn. Daarboven komt dan nog een aantal gevallen, waar voor naar men kan aannemen geen medische hulo wordt inge roepen. Op dit zeer grote aantal zieken komen ook enkele sterf gevallen voor, waarbij de influen za een rol heeft gespeeld. Een aantal hunner blijkt bovendien aan andere ziekten te hebben ge leden. In verhouding tot de omvang welke de epidemie heeft aange nomen, is het aantal sterfgeval len gering. Evenals in vooraf gaande jaren waarin de influenza in enige omvang optrad, kan ook van deze epidemie op grond van deze gegevens worden gezegd, dat zijn haar goedaardig karakter heeft behouden en dat er geen tekenen zijn die erop wijzen, dat de ziekte een kwaadaardiger ka rakter zal krijgen. De ziekte schijnt thans vooral in de westelijke provincies Noord- Holland, Zuid-Holland en Zeeland een grote omvang te krijgen, waarin het bijzonder van de scho len hoge ziektepercentageè wor den gemeld. Het voorkomen van de ziekte heeft nog steeds een grillig karakter met grote onder- Om een hogedrukgebied ten westen van Ierland, dat weinig van plaats verandert, stroomt stabielere lucht langzaam de Noordzee op. Onder invloed hier van wordt de buienactiviteit in ons land onderdrukt. Vandaag zullen er vooral aanvankelijk pe rioden met zonneschijn voorko men, maar later op de dag kan de bewolking geleidelijk weer toene men onder invloed van de nade ring van vochtige lucht. De wind blijft in de noordhoek en de tem peratuur zal weinig verschillen van die van dinsdag. DONDERDAG 3 OCTOBER linge verschillen, zowel bij de om drijven als bij de scholen. Om een enkel voorbeeld te geven: in een confectiebedrijf ergens in he* land werd onder de mannen, een percentage van 27 procent vast gesteld, in een soortgelijk bedrijf in dezelfde stad was dit percen tage nul. Het aantal in zieken huizen opgenomen patiënten u niet onrustbarend groot De ge neeskundige hoofdinspectie ver- wacht op grond van de peilinges dat de hoge ziektecijfers voor he: land als geheel nog wel enige tijd zullen aanhouden. Het Griekse ministerie van On derwijs heeft de sluiting van al le onderwijsinstellingen tot 15 oktober bevolen met het oog op de vele gevallen van griep. De communistisch-socialistische regering van San Marino treft voorbereidingen om vrijwilliger-, met oude musketten „ter verdedi ging van de vrijheid" te bewape nen. De toegangen tot het dwerg staatje zijn door Italiaanse po litietroepen afgegrendeld na een anti-communistische staatsgreep. Dit is de eerste keer in tweehon derd jaar, dat San Marino :i het omringende Italië is afgeslo ten. De door de communisten over heerste regering heeft zich in het regeringspaleis verschanst e.i verklaard, niet te zullen wijken voor de tegenregering, die in de nacht van maandag op dinsdag ;s gevormd en haar zetel in 'n ha!r- afgebouwde ijzergieterij heeft. Deze tegenregering, samenga steld uit vertegenwoordigers van rechtse groeperingen en anti-com munistische socialisten, is onmid dellijk door de Italiaanse rege ring erkend. Beide regeringen hebben dins dag telegrammen de wereld inge zonden waarin zij elkaar beschul digen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot woensdagavond. Rustig weer. Aanvankelijk zonnige perioden, later van het noorden uit toe nemende bewolking. Op de mees te plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN op onder op Okt. 2 6.44 18.18 15.25 3 6.46 18.16 15.52 4 6.47 18.13 16.16 Volgens het Britse socialisti sche parlementslid Desmond Don nelly gaat het gerucht, dat Ma- v.m. n.m. lenkof gearresteerd en naar Mos- 9.51 10.34 kou teruggebracht is. 10.2 11.09 Donnelly, die als particulier 11.06 11.49 een bezoek aan China brengt, 11.16 11.59 was de vorige week in Alma Ata, de hoofdstad van Kazachstan. Op de vliegreis van Moskou naar Alma Ata had hij een pro vinciaal politiehoofd en mede- <i rider passagier gevraagd of het ge rucht op waarheid berustte. De 0.03 j politiechef had slechts de schou- 1.07ders opgehaald en geen antwoord 2.10'gegeven.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1