V. N. bijeen Stop die griep- hoest De ontwapeningscommissie van de Franse regering lijdt nederlaag in de Nationale Vergadering I Jaarlijks congres van Labourpartij bekritiseert regeringspolitiek De wapenlevering aan Tunesië Rust in Little Rock Vliegtuig verongelukt ABDIJSIROOP Geen loonsverhoging voor mijnpersoneel HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN NIEUW PROCES TEGEN DJILAS DE POSITIE VAN HET POND STERLING New York Times voorspelt revaluatie van de mark en devaluatie van het pond sterling ARBEIDERSEISEN IN WEST-DUITSLAND AMERIKA EN DE GEMEENSCHAPPELIJKE MARKT PRIJZEN VAN OLIE VERLAAGD Zware stookolie met 6,50 per 1000 liter INCIDENT IN N OORD-IERLAND KONINGIN EN PRINS NAAR OSLO JSft FRANSE REGERING GEVALLEN De regering-Bourgès-Mau- noury heeft maandagavond de nederlaag geleden bij de stemming over de vertrou- wensmotie t.a.v. het nieuwe statuut voor Algerije. Afireden der regering geëist De minister van Economi sche Zaken heeft in over eenstemming met zijn ambt genoot van Sociale Zaken en Volksgezondheid een be schikking uitgevaardigd waarbij hij de goedkeuring van de verordening van de Mijnindustrieraad tot wijzi ging van de verordening be treffende punten van ge meenschappelijke aard voor ondergrondse en boven grondse mijnarbeiders en van de verordening betref fende de arbeidsvoorwaar den der aspirant-beambten en beambten, werkzaam in het mijnbedrijf, zoals deze op 31 juli 1957 is vastgesteld (Deze verordening van de M.I.R. betreft een bijzonde re premieregeling voor het mijnpersoneel), weigert we gens strijd met het algemeen belang. 300 parachutisten hadden de wacht bij de school 55 passagiers en bemanning gered Franaering bij abonnement: a. erneuzei. Directeur-Hoofdredacteur I. van ae Sande Redactie-adres: Noordstraat 5d57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 1 OCTOBER 1957 12e Jaargang Nr 4181 Verschijnt dagelijks -- Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p® advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadvar- tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer De ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties heeft maan dag een verslag van de te Lon den gevoerde ontwapeiungsbe- sprekingen onder de loep geno men. De Amerikaan Cabot Lodge verklaarde dat de Westelijke mo gendheden, ondanks het feit dat de Sowjet-Unie tot nu toe de Westelijke voorstellen heeft ver worpen, hopen dat de „negatieve houding" van Rusland zal veran deren als de Russen de overwe gingen van de commissie en de algemene vergadering naar waar de zouden weten te schatten. Radio-Belgrado heeft bevestigd, dat Milovan Djilas vrijdag aan staande zal terechtstaan vanwe ge de publikatie van zijn boek ,,De nieuwe klasse". Het pond sterling scheen za terdag wat beter prijshoudend te zijn op de wereldmarkten, maar de noteringen lagen over het algemeen onder het hoge peil, dat aanvankelijk na de in grijpende verhoging van het En gelse bankdiscontc op 19 sep tember j.l. was bereikt. Volgens Zwitserse bankiers heerst er nog steeds grote on zekerheid omtrent de toekomst van het pond sterling. In Duitse bankierskringen wordt opgemerkt, dat de recente daling van de noteringen van het pond sterling doet blijken, dat ingrijpende regeringsmaat regelen geen blijvende invloed kunnen hebben, indien de beta lingsbalans van een land over het algemeen passief is. In een overzicht van de verle den week te Washington gehou den jaarvergaderingen van het Internationale monetaire fonds en de Wereldbank herinnert de New York Times er aan, dat Engeland en Duitsland beide hebben verklaard, dat zij geen wijziging zullen brengen in de waarde van hun valuta. Waar nemers in West-Duits! end voor spellen echter, aldus het blad, dat op de duur een wijziging van de wisselkoersen niet kan uitblijven, daar het vraagstuk van de Duitse betalingsbalans- overschotten blijft bestaan. Een op informaties berustende gis sing is volgens het blad, dat in de loop van 1958 de Duitse mark met vijf tien procent zal worden gerevalueerd en dat het pond sterling in eenzelfde mate aal worden gedevalueerd. Na de vakbond van de textiel arbeiders heeft thans ook die van de metaalarbeiders in West- Duitsland eisen bekendgemaakt. De metaalarbeiders willen een werkweek van 44 in plaats van 45 uur en een loonsverhoging van tien procent. De werkgevers hebben meege deeld niet meer dan drie pro cent loonsverhoging te willen geven. De voor maandag aangekon digde onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van arbei ders en werkgevers in de me taalindustrie over eisen betref fende loon en arbeidstijd zijn op voorstel van werkgeverszijde tot 14 oktober verdaagd. Volgens de vice-president van de hoge autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, A. Coppe, zal de vor ming van een gemeenschappe lijke Europese markt Amerika economisch voordeel brengen. Coppe, die zondag in de Ver enigde Staten is aangekomen, waar hij een lezing zal houden over de vooruitzichten voor de gemeenschappelijke markt, ver klaarde verder, dat er alle reden is om inplaats van hogere dou anetarieven een daling van het peil der douanetarieven te ver wachten. Wanneer de gemeen schappelijke markt eenmaal vol ledig functioneert, zal het peil der gezamenlijke douanetarie ven van de zes deelnemende landen naar alle waarschijnlijk heid 50 a 100 miljoen dollar per jaar lager zijn dan thans, aldus Coppe. Hij zei, dat het hem bekend is, dat in de hele wereld vele ernstige mensen bezorgd zijn voor de gevolgen van de kern proeven. „Wij zijn van mening dat deze vrees ongegrond is, maar wij eerbiedigen hun moti veringen", aldus Cabot Lodge. Volgens hem is het echter dui delijk dat de kernwapens de vrije wereld in staat stellen stand te houden tegen de agressie van de communistische landen, die over grote hulpbronnen aan man kracht beschikken. Cabot Lodge daagde de Sowjet- Unie uit het eerste stadium van het Westelijke ontwapeningsplan te aanvaarden en op te houden met het aanleggen van een voor raad atoomwapens of anders ge brandmerkt te worden als een land, dat vastbesloten is „de we reld militair te overheersen". Als de Sowjet-Unie niet bereid is de Westelijke voorstellen te aanvaarden zullen de V. S. en de vredelievende mensheid geen an der alternatief hebben dan het concentreren van al hun inspan ningen op de mogelijkheid dit ge vaar het hoofd te bieden, aldus Cabot Lodge. De Sowjet-Unie moet nu spre ken en ons vertellen wat wij moe ten overwegen, zo besloot de Amerikaanse afgevaardigde. De Franse afgevaardigde, Georges-Picot, zei dat de voor naamste oorzaak van het feit dat men in de subcommissie niet tot overeenstemming is kunnen ko men, het aandringen van de Sow jet-Unie is om de kernproeven zonder meer te staken. Wij heb ben geweigerd in te gaan op de Russische eis omdat wij van me ning zijn dat wij de publieke opi nie een rad voor de ogen zouden draaien als wij de wereld zouden moeten laten geloven, dat de sta king van de kernproeven op zich zelf een ontwapeningsmaatregel is waardoor het oorloggevaar ver minderd kan worden, aldus ue Franse afgevaardigde. De Canadees Ritchie zei dat zijn land gelooft dat de eerste stappen in de richting van de ont wapening gedaan kunnen wor den zonder dat een land, dat mede de overeenkomst sluit, bang be hoeft te zijn voor zijn veiligheid. Hij merkte voorts op, dat de Westelijke voorstellen van 29 augustus niet het laatste woord zijn en dat elke stap van de Rus sen om de voorstellen te wijzigen zeer nauwkeurig bestudeerd zal worden. De Rus Soblofe zei dat men aan de hand van de Russische voorstellen de mogelijkheid heeft om verder te komen. Volgens hem heeft Rusland al het mogelijke gedaan om wat be treft de, ontwapening tot een be gin te komen. Maar door de ne gatieve houding van de vier Wes telijke mogendheden is men in de subcommissie geen stap verder gekomen. Zij weigerden het Rus sische voorstel om van het ge bruik van kernwapens af te zien te aanvaarden en trachtten deze weigering te motiveren met de overweging dat het Russische voorstel niet aanvaard kan wor den zolang er geen overeenstem ming over de vermindering van de klassieke wapens tot stand is gekomen, aldus Sobolef. De subcommissie heeft over geen enkel voorstel overeenstem ming kunnen bereiken, aldus So bolef. Het resultaat van haar werkzaamheden is dan ook verre van bevredigend. Volgens hem wensen de Westelijke mogend heden geen overeenstemming, doch gebruiken zij de ontwape ningsbesprekingen alleen maar om de bewapeningswedloop te in- tensiferen. Een tweede oorzaak van het mislukken van de besprekingen is volgens de Russische afgevaar digde, dat de commissie niet re presentatief was. Zowel de V. N.- commissie voor ontwapening als haar subcommissie zouden uitge breid moeten worden. Wij vernemen van Shell Neder land N.V. dat met ingang van woensdag 2 oktober de prijzen van de diverse soorten zware stookolie zullen worden ver laagd met 6,50 per 1000 liter of kilogram. De prijs van licht- petroleum zal een verlaging ondergaan van één en een kwart cent per liter. De prijsverlagingen gelden voor de produkten van alle maat schappijen. Een bomontpoffing heeft maan dag in de vroege ochtenduren een deel van de politiekazerne in de Noord-Ierse plaats Armagh ver nield. Een kort vuurgevecht tussen politiemannen en de aanvallers i die men voor leden van het bui ten de wet gestelde Ierse republi keinse leger houdt) volgde, maar de laatster, trokken zich al spoe dig terug. Er vielen geen slacht offers; de materiële schade is echter aanzienlijk. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn maandagmiddag half twee, in gezelschap van Z. K. H. Prins Felix van Luxemburg, van het vliegveld Soesterberg naar Oslo vertrokken ter bijwoning van de begrafenis van Z. M. koning Haakon. In het gevolg bevinden zich de grootmeesteres mevrouw M. L. J. D. van Wickevoort Crommelin-Teixeira de Mattos, de adjudant-generaal vice-admi- raal N. A. Rost van Tonningen en de adjudant reserve luite nant-kolonel C. C. Geertsema. De kinderen be gonnen toen m n man Stop! dacht ik en haalde een fles Abdijsiroop. Drie maal per dag een lepel en heus, het was meteen afgelopen met dat gehoest. Gelukkigje weet maar nooit, wat er uit voort kan komen! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. In de Franse nationale verga dering is maandag, vóór men zich uitsprak over de regerings voorstellen voor hervormingen in Algerije, waaraan premier Bour- ges-Maunoury de vertrouwens kwestie had verbonden, in een gespannen atmosfeer nog een kort debat gehouden. De volksrepublikein Teitgen en de socialist Dixonne verklaarden, dat hun partijen de voorstellen steunen, doch de gematigde afge vaardigde Legendre keurde de voorstellen af, omdat zij „tot af scheiding van Algerië" zouden leiden. De staatssecretaris Barakrok, een Mohammedaan, bezwoer de afgevaardigden de Mohammeda nen die nog trouw aan Frankrijk zijn, niet teleur te stellen. Ook de minister van Defensie, Morice, drong aan op goedkeuring van de voorstellen. De volksrepublikein Soustel- le een voormalige gouverneur- generaal van Algerië, deelde mede, dat de twintig leden van zijn fractie (sociaal-republikei nen) tegen zouden stemmen, omdat geen rekening is gehou den met hun bezwaren tegen de structuur der voorgenomen Algerijnse instellingen en de plannen voor de kieswet voor Algerië. De minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, maakte van de ge legenheid gebruik om berichten tegen te spreken, volgens welke Frankrijk bereid zou zijn aan Egypte schadevergoeding te be talen wegens de Brits-Franse aan val van vorig jaar. Premier Bourgès-Maunoury verklaarde, dat de militaire actie onverminderd wordt voortgezet. Langs de Tunesische en de Ma rokkaanse grens wordt door dui zenden arbeiders een linie aange legd, die zal verhinderen dat de opstandelingen steun uit het bui tenland krijgen. Algerië moet een integrerend deel van Frankrijk blijven. Frank rijk moet zonder terughoudend heid een nolitiek van vooruitgang en recht voeren. Men mag de Al gerijnen niet een statuut opleg gen, daarom is de kaderwet geen volledig uitgewerkt bouwsel. De Algerijnen moeten erin gekend worden. Men kan geen federatie met geweld opleggen en federale instellingen hebben geen zin als de gefedereerden er hun goedkeu ring niet aan hechten, aldus de premier. De regeringsvoorstellen voor her vormingen in Algerië werden met 279 tegen 253 stemmen verwor pen. De verwerping van de raam wet voor Algerië betekent, dat minstens een maand moet verlo pen, vóórdat de volgende rege ring kan hopen een nieuw plan ter indiening klaar te hebben voor de nieuwe politieke instel lingen in Algerië, waartoe Frank rijk zich, sinds 1947, heeft ver plicht. Het is nog niet duidelijk wie, na de val van de regering van Bour- gesMaunoury, de volgende re gering zal samenstellen. Daar vooral de rechtse leiders de regering het zwaarste onder vuur hebben genomen, wordt ver wacht dat president Coty in de eerste plaats hetzij een leider van de conservatieven, hetzij Jacques Soustelle, de ex-Gaullistische oud gouverneur-generaal van Alge rië, zal uitnodigen een nieuwe re gering te vormen. De regering van BourgesMau noury is 3 maanden aan het be wind geweest. Aan de stemming van maandag is een debat van vier dagen voor afgegaan en verscheidene wekea van moeilijke onderhandelingen tussen alle partijen, met uitzon dering van de communisten est Poujadisten. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, heeft de vorige week gezegd, dat het voor hem moeilijk zou zijn uit naam van Frankrijk te spreken als het hervormingsontwerp niet goedge keurd zou zijn vóórdat de Ver enigde Naties de kwestie-Algerië in behandeling nemen. Het jaarlijks congres van de Britse labourpartij is maandag te Brighton geopend met een toe spraak van de voorzitster Mar garet Herbison. De 1.500 afgevaardigden namen eenstemmig een resolutie aan, waarin de economische politiek van de regering, welke tot een verhoging van het bankdisconto tot zeven procent heeft geleid, werd veroordeeld. Verscheidene sprekers lever den felle kritiek op de economi sche politiek van de conserva tieve regering en een van hen beschuldigde premier MacMil- lan ervan Engeland ,,in onder pand" te hebben gegeven aan de Verenigde Staten en West- Duitsland. Het congres wordt bijgewoond door afgevaardig den van de labourpartij en de vakbeweging. De voornaamste aanval op de regeringspolitiek kwam van Ha rold Wilson, woordvoerder van de partij op economisch gebied. Hij en andere arbeiders, Frank Cou sins. Hij beschuldigde de conser vatieve regering van het debite- precaire economische toestand en ^|"e^fgingenen%erantwoordIhjk stelde voor de huidige financiële het gevaar voor het pond sterling en eiste onder luide bijval van alle afgevaardigden, dat de rege ring aftreedt en zonder verwijl overgaat tot het houden van al gemene verkiezingen. Aanblijven van de huidige re gering zou een verdere verzwak king van onze economische weer baarheid en een verder verlies van onze kostbare reserves en ons aanzien in de wereld beteke nen. Het is nodig dat een labour- regering weer orde op zaken stelt, aldus Wilson. Met algemene stemmen werd een resolutie aangenomen, waarin ernstige kritiek wordt geleverd op de economische en financiële politiek van de re- gering-MacMillan. Voorts wordt in de resolutie de nadruk gelegd op de noodzaak de huidige koers van het pond sterling te verdedigen. Over de economische politiek van de re gering wordt in de resolutie op gemerkt dat deze de leven sstan- laard ondermijnt, de produktie moeilijkheden. De regering wil de werkloosheid gebruiken als wapen tegen de vakverenigingen, aldus Frank Cousins. Margaret Herbison verklaarde, dat er in de wereld een tekort aan dollars is. Zij voegde hieraan toe: ,,Als onze Amerikaanse vrienden een vrije, sterke wereld willen, moeten zij het resultaat van hun daden op het gebied van de im- en export aan een onderzoek onderwerpen. Wij willen leven van de resul taten van onze eigen energie en Amerika kan hierbij helpen door zijn import te verhogen". parui op ecuiiuiiuwu scuicu' - prvan belemmert, de werkgelegenheid beschuldigde de legering erv bedreigt en de sociale vrede in verantwoordelijk te zijn voor de De Franse minister van Buiten landse Zaken Christian Pineau heeft medegedeeld, dat Frankrijk de regeringen van de NAVO-liui- den heeft verzocht geen wapens aan Tunesië te leveren, vóórdat Frankrijk en Tunesië over deze kwestie hebben geconfereerd. De minister zei in de Nationale Vergadering, dat de Tunesische regering Frankrijk om duizend geweren of lichte machinegewe ren had gevraagd om een batal jon soldaten mee uit te rusten. Met het oog op de slechter ge worden betrekkingen had Frank rijk het echter niet verantwoord gevonden aan dat verzoek te voi- doen. Pineau zei dat andere Westelij ke landen ook geweigerd hadden de wapens zonder Frankrijks toe stemming te leveren. Enkele bondgenoten van Frankrijk waren echter onge rust geworden over de medede ling, dat Tunesië zich dan tot het Oosten zou wenden. Het ge vaar bestond in dit geval, dat er Russische militaire instruc teurs naar Tunesië zouden wor den gezonden. Dit kon van in vloed zijn op de toestand in Al gerië. De regering is tot de slotsom gekomen, aldus Pineau, dat een regeling van de hangende geschil len met Tunesië de enige waar borg is dat aan Tunesië geleverd oorlogsmateriaal niet in handen komt van de Algerijnse opstande lingen. De Franse regering heeft een conferentie met president Bour- guiba van Tunesië voorgesteld over alle hangende militaire, eco nomische, financiële en admini stratieve kwesties. in gevaar brengt. Bovendien geeft het congres zoals zijn mening te kennen, dat er geen doeltreffen de oplossing van het economische probleem in Groot-Brittannië kan gevonden worden zolang de con servatieve regering aan de macht blijft. De resolutie werd gesteund door de algemeen secretaris van de machtige bond van transport- De regering heeft bovengenoem de verordening, mede aan de hand van adviezen, uitgebracht door de Stichting van den Ar beid en het College van Rijks- Er hebben zich maandagoch tend bij de openbare middelbare school van Little Rock geen on geregeldheden voorgedaan. 300 parachutisten hadden de wacht bij het schoolgebouw betrokken, maar zonder veel machtsvertoon. De bajonetten bleven in de sche den. De negen negerleerlingen werden door een soldaat de school ingebracht, waar elf soldaten patrouilleerden, die alleen maar met een gummi stok gewapend waren. De blan ke leerlingen bekeken de neger kinderen niet toen zij naar bin nen gingen. Een Japans verkeersvliegtuig met 55 passagiers en bemannings leden aan boor»} is maandag avond nabij Osaka op het Japan se eiland Honsjioe verongelukt. Een woordvoerder van de Ja panse luchtvaartmaatschappij deelde mee, dat het toestel kort na het opstijgen van het vliegveld Itami bij Osaka is verongelukt. Alle 55 inzittenden van het toe stel, een Douglas DC-4„ zijn on gedeerd, zo is later gemeld. Het vliegtuig bevond zich nog pas op 15 meter hoogte toen de linkermotor uitviel. De piloot maakte onmiddellijk een nood landing in een rijstveld naast het vliegveld. Daarbij vloog de rech termotor in brand, doch het wa ter dat op het rijstveld stond verhinderde dat de brand zich snel over het hele vliegtuig ver spreidde. De bemanning en de pasagiers konden het toestel snel verlaten. Er brak geen paniek uit. Gouverneur Faubus verklaar de maandag, dat een speciale zit ting van de wetgevende vergade ring van Arkansas over de crisis in Little Rock „zeer waarschijn lijk" is. Op de vraag, of hij iets vpor een speciale zitting voelde, antwoordde hij ontkennend. Er zijn de laatste dagen sugges ties geweest, dat de wetgevende vergadering van Arkansas de openbare middelbare school van Little Rock zou kunnen sluiten. Een dergelijk besluit zou dan waarschijnlijk op alle openbare scholen in de staat betrekking hebben. bemiddelaars en mede op basis van de door deskundigen van de M.I.R. en van de beide zo juist genoemde colleges ver schafte cijfers, overeenkomstig het bepaalde in art. 128 van de wet op de bedrijfsorganisatie getoetst aan de wet en het al gemeen belang. Diepgaand beraad van de rege ring heeft tot de conclusie ge leid, dat tegen bepaalde ele menten van deze verordening uit een oogpunt van algemeen belang overwegende bezwaren bestaan. Gelet op de wet op de bedrijfsorganisatie heeft de minister van Economische Za ken, in overeenstemming met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Volksgezondheid er dan ook toe moeten besluiten aan de onderhavige verorde ning in haar huidige vorm de vereiste goedkeuring te ont houden wegens strijd met het algemeen belang. In de luchtdrukverdeling boven onze omgeving kwam de afgelo pen 24 uur weinig verandering. Langs de flank van een krachtig hogedrukgebied, waarvan 't cen trum tussen Schotland en IJsland is gelegen, voert een krachtige noordelijke stroming koude polai re lucht aan, waarin buien tot ontwikkeling komen. Het ge noemde hogedrukgebied breidt zich nu uit over Scandinavië waardoor de wind naar het noord oosten gaat draaien, terwijl de buienactiviteit geleidelijk af neemt. Op het midden van de oceaan transporteren zuidelijke winden zachte en vochtige lucht in de richting van IJsland. In deze stro ming bewegen enkele depressies meer, die naar het zeegebied bij Spitsbergen wegtrekken. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond. Perioden met zon. Opklaringen maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Matige wind in hoofdzaak tus sen noordoost en noord. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG 2 OCTOBER v.m. n.m. Breskens 8.22 9.15 Terneuzen 8.57 9.50 Hansweert 9.37 10.30 Walsoorden 9.47 10.40 ZON MAAN op onder op Okt. 1 6.42 18.20 14.53 2 6.44 18.18 15.25 3 6.46 18.16 15.52 ündei 0.03 1.07 EEN NATTE EN SOMBERE SEPTEMBER De afgelopen maand september moet tot de zeldzaam natte maan den worden gerekend. Zowel te De Bilt als in Maastricht was het de natste september van de laat ste honderd jaar; in Vlissingen was september sedert 1864 niet zo nat geweest. Het landgemid- delde zal, volgens een voorlopige berekening, omstreeks 170 mm bedragen tegen 71 mm normaal. Het ziet er dus naar uit dat het record van september 1876, dat 152 mm bedroeg, belangrijk zal worden overtroffen. Het aantal uren zonneschijn was te De Bilt kleiner dan sedert het begin van deze metingen in 1899 ooit in september was voor gekomen; het bedroeg slechts 89 tegen 148 uren normaal. Het aantal dagen waarop de zon niet doorbrak, bedroeg acht tegen twee normaal, hetgeen eveneens een record is. De temperatuur was gemiddeld ruim een graad onder de normale waarde, over dac was dit verschil over het al gemeen belangrijk groter dan 's nachts. In de laatste 25 jaar was slechts één maand september kouder geweest (in 1952).

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1