Sjiekte e« donkere dagen Franse premier stelt vertrouwenskwestie Gouverneur Faubus aan het woord Mmnm De algemene vergadering der Verenigde Naties Grote inbraak in juwelierszaak te Amsterdam HET WEER WEERBERICr HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ffanlwring bU abonntmeirrt: T-emetraen ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4179 Verschijnt dajreltfks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minbnSBS per advertentie ƒ2,25 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Het is tekenend, dat na het bijkans overweldigend resultaat, bij de Duitse verkiezingen door Adenauer ver kregen, de S.P.D. zich loyaler verliezer toont dan de F.D.P., die zich toch tot de elite op intellectueel gebied rekent. Erkenden de S.P. D.-ers, hoezeer node, dat hun verlies bijkans geheel was daartegenover staat, dat de F. D. P. op de eerste dag een artikel schreef, waarin het niet slechts de overwinnende tegenstanders aanviel, maar de kiezers in het algemeen, die zulk een slechte keus hadden gedaan. miimifiiiiii DE IN FLUENZ A-EPIDEMIE INHALEN VERLET OP 27 EN 28 DECEMBER DE INCIDENTEN IN LITTLE ROCK BEROEP OP DE BEVOLKING OM HAAR KALMTE TE BEWAREN HET ZOEKEN NAAR DE PAMIR ARBEIDSONRUST IN FRANKRIJK SPAAK NAAR WASHINGTON INCIDENTEN TUSSEN BLANKE EN ZWARTE SCHOLIEREN IN PHILADELPHIA Demonstratie van aantal scholieren in Butterfield (West-Virginia) AMERIKAANSE MINISTER TREKT OPDRACHT TOT PARAATHEID IN ZUIDWEST-AFRIKA Anglicaanse zendeling verzoekt V. N. de kwestie- Zuidwest-Afrika voor internationaal gerechtshof te brengen Michael Scott, een Anglicaanse zendeling uit Zuidwet-Aïrika, heeft samen met een andere in gezetene uit dat gebied de Ver enigde Naties verzocht de kwes- tie-Zuidwest-Afrika voor het in ternationaal gerechtshof te bren gen. Zoals bekend, weigert Zuid Afrika het gebied onder beheer van de Verenigde Naties te plaat sen. CUcor de zendag TSJOU EN LAI BESCHULDIGT DE V.S. Tomaten en eieren Kommandant Ejner Thykjaer nam afscheid van Leger des Heils Het nummer van heden telt 10 pagina's v.m. n.m. v.m. n.m. Ptrédeur-Hoofdredacteur I. van de SarJk Redactie-adres: Noordstreai 55—57 Adminlstratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C N& 5 uur uitsluitend 2078 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand f 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Rubriek Kleine Advertenties (géén handetaadvw- tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 30 ct Voor het maandagnummer: zaterdags 10 n> Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Bureau van dit Blad 20 cent meer Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Het staat vast, dat <je partij van Adenauer zal beschikken over totaal tegen de 290 zetels, daarbij dan gerekend de 17 van de Deutsche Partei. Het staat ook vast, dat de S. P. D- zal be schikken over 169 zetels, dus 19 meer dan zij had en dus een ferme minderheid vormt, waarin echter Ollenhauer's positie wan kelt. F. D. P. is van 48 op 41 zetels teruggegaan, teruggang tweemaal zo groot als van 1949 op 1953, terwijl zij kopstukken heeft verloren. Haar taktiek om vooral niet te willen zeggen naar welk bondgenootschap zij zou streven, is daaraan zeker mede schuldig. Nu zijn er en in de F. D. me de omvang van het verlies duide lijk inzien, èn in de C. D. U. en CSU die vooral van de over winning geen misbruik willen maken, talrijken, die een nieuw bondgenootschap tussen beide partijen verlangen. Dit vooral, omdat bv. in Beieren en Noord- Rijn-Westfalen, twee belangrijke Lander, regeringen bestaan, die niet onder controle van de grote coalitie staan. Adenauer moge gezegd hebben dat men nu hard moet werken om daarin verande ring te brengen, Gerstenmeier, voorzitter van de Bondsdag e.a. vooraanstaande leden C. D. U. g loven dat meer takt vereist is Hoe het kabinet er uit zal zien weet men natuurlijk nog met, alleen is het zeker dat naast Ade nauer de ministers Lxftara Strauss (van Verdediging), Vo Brentano en Schaffer zullen blij ven De samenstelling van het kabinet zal ook afhangen van ue eventuele houding van de F. D. die intussen uit de uitlating van bv. Maier nog met veel goeds belooit. DOZIJN VOL. betwist. Zjoekow zal zich zeker niet laten verjagen. De Russen zijn nu besloten om hun oorlogs schepen, die een zg. hoffelijk- heidsbezoek hebben gebracht aan Joego-Slavië, naar Syrië door te zenden, hetgeen natuurlijk èn Turkije èn Jordanië, maar ook Amerika verontrust. Amerika neemt daarom, zij het ook niet met instemming van al zijn diplo maten, maatregelen om de zesde vloot ter beschikking te houden. Koning Saoed begint nu te vre zen voor conflicten en dringt op matiging aan. Wat van zijn kant begrijpelijk is. Finland heeft tenslotte aan de druk der omstandigheden moeten toegeven en heeft gedevalueerd. Wat de betekenis daarvan is in het Scandinavische blok, moet nog worden afgewacht. De koning van Noorwegen is plotseling ernstig ziek geworden en al wanhoopte men aanvanke lijk niet, het einde van de 85-ja- rige Haakon is spoedig gekomen. Economisch blijft de toestand voor de Scandinavische landen, gevolg van de geleide politiek, die zij hebben aangenomen, moeilijk. Hoe moeilijk deze in de wereld in spreekt wel uit het feit, dat op dezelfde dag dat Duitsland zijn disconto niet onaanzienlijk ver minderde, Engeland ter bescher ming van het pondsterling de dis conto in hoger mate verhoogde. OVERAL ONRUST. Er zijn meer onrustbarende verschijnselen in deze bewogen wereld. In Thailand opnieuw een staatsgreep, die weliswaar op de buitenlandse positie van het land geen invloed zal hebben, en eens te meer bevestigt zijn wil tot af weer tegen het communisme. In Argentinië zekere moeilijkheden tussen generaal Aramburu en zijn volgelingen, van wie sommi gen meer staatsinmenging wen sen, anderen onthouding in libe rale zin voorstaan. Een tenslotte in al de landen, die bij de Euromarkt direct of in direct betrokken zijn, tot Enge land toe, onrust over het lot, dat aan deze poging tot Europese in tegratie met daarbij behorende vrijhandelszone tenslotte zal ten deel vallen. Merkwaardig is wel, dat juist op dit ogenblik een bekwaam man als René Mayer, die de plaats van Monnet aan het hoofd van de Kolen- en Staalgemeen schap innam, voor zijn functie be dankt heeft, terwijl de Duitse vice-president wellicht door Bonn wordt opgeëist. Het heet bij Mayer, dat hij zich verder aan de Franse politiek wil wijden, maar er zouden ook andere reden kun nen zijn! VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) ONBEPERKTE GaRanT* OP DE VEWNG MAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Te New York is de 12de verga dering van de Verenigde Naties geopend. Het is na de droeve week, aan Hongarije gewijd, enigszins opgewekt gegaan want zeer verstandig heeft de Libanees Malik van zijn candidatuur voor liet voorzitterschap afgezien en hiermede vrij baan gelaten aan i.iunro, de Nieuw-Leeianuse dipio- maat, die te meer in de gunst s.aat, nu men in de onatnanke- liikheid van Malakka een nieuw b'-wijs van takt van het gemene best ziet. Maar de donkere dagen zullen spoedig aanbreken want naast koloniale vragen als men nu eenmaal Algiers, Cyprus, £d. moet beschouwen, staat het oni- wapeningsvraagstuk op het pro gramma, en zijn praktisch, nog buiten het nabije Oosten, alle doornige problemen, die de tegen woordige samenleving in span ning houden, open voor discussie. De algemene beschouwingen zul len wel lang duren. De samenkomst van Joego-bia- vië's heerser Tito en de machtige man in Polen Gomoelka heett, n-ar het communiqué te oor delen zekere positieve resultaten opgeleverd. Positieve resultaten die hoe zacht hier en daar ook geformuleerd, toch zeker niet alle in de smaak van Moskou zul len vallen. Merkwaardig is, dat Joego-bla- vië, eigenlijk enigszins onver wacht, zich volkomen achter de Poolse eis heeft gesteld om de Oder-Neisse grens, die nog steeds niet definitief kan worden be schouwd, te behouden, eensdeels omdat daar nu de Polen genesteld zijn, anderdeels omdat een Pp1®"- dat niet deze grens heeft, politiek en militair volkomen van Rus land afhankelijk zal blijven. Te Belgrado zal dus door beide staatslieden ook gesproken zijn over de Balkanconferentie, waar toe Roemenië, blijkbaar op insti gatie van Rusland, uitnodigingen heeft verzonden, die Tito in prin- cine heeft aanvaard, maar waar over bv. Griekenland en Turkije, om van andere niet te spreken, nog aarzelen. Zulk een Balkan zal toch wel sterk onder Russi sche invloed staan. VLOTEN NAAR SYRIë. Wat Rusland betreft, beperkt zij i eandacht zich niet tot het N Oosten. Wel speelt dit tin -vn rol in de overwegingen v m jskou, waar het nog steeds de schijn heeft, dat de machts- erdeling onderling ernstig wordt De Franse eerste minister, Bourges-Maunoury, heeft vrijdag een einde gemaakt aan het debat in de nationale vergadering over het wetsontwerp voor een nieuw statuut voor Algerië door de ver trouwenskwestie aan de aanvaar ding van het ontwerp te verbin den. Verwacht wordt, dat vandaag of maandag over de motie van vertrouwen gestemd zal worden. Volgens Reuter is de kans, dat de thans de drie maanden oude regering in stand blijft, redelijk goed. Doftderdagavond had de natio nale vergadering met 362 tegen 207 stemmen besloten, het wets ontwerp voor de hervormingen in Algerië artikelsgewijs te be handelen. Dit beduidde op een meerder heid voor de kaderwet. Maar volgens de conservatieve „Paris Presse" maakt de opposi tie zich gereed voor een aanval op de regering als de Algerijnse kwestie van de baan is. De aanval zal gericht zijn op het economi sche beleid. Vrijdagochtend heeft de natio nale vergadering nog de drie eerste artikelen van de kader wet in behandeling genomen en er een stortregen van amende menten op laten neerdalen. Om de andere artikelen een dergelij lot te besparen, stelde Bourges Maunoury vrijdagmiddag de ver trouwenskwestie. Dit heeft pro testen ontlokt aan uiterst rechts en uiterst links. De nationale vergadering heeft later ingestemd met een rege ringsvoorstel om de stemming maandag te houden. Dit geschied de met 300 tegen 245 stemmen. Maandag is de laatste dag van de huidige buitengewone zitting. oktober begint de nieuwe zit ting. Uit de gegevens waarover de geneeskundige hoofdinspectie be schikt, biijkt, dat de influenza- epidemie zich nu wel over het gehele land heeft verspreid, zij het dat er plaatselijk aanzien lijke verschillen optreden, zo ver nemen wij van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Daardoor wordt het vormen van een totaal indruk zeer be moeilijkt, in sommige plaatsen heeft de ziekte een groter om vang aangenomen dan in de naaste omgeving. Zelfs binnen een zelfde school liggen de ver houdingen per klasse anders. Uit vrijwel alle rapporten blijkt, dat de ziekte een goedaardig ka rakter heeft en over het alge meen van korte duur is. De schoolverzuimen variëren van 10 tot 50 procent. Het zeikteverzuim bij het bedrijfsleven varieert van 10 tot 15 procent, maar eveneens met plaatselijk zeer grote ver schillen. Uiteraard ondervinden bedrijven met veel zieken stag natie in het produktieproces, maar tot dusver niet van ern stige aard. Dit jaar vallen 27 en 28 decem ber op vrijdag en zaterdag. Ver scheidene bedrijven willen de arbeid op deze dagen stop zetten en het verlet laten inhalen. Teneinde dit mogelijk te ma ken heeft de staatssecretaris van sociale zaken aan hoofden of be stuurders van fabrieken of werk plaatsen en/of pakhuizen een al gemene vergunning verleend, de verzuimde uren tot een maxi mum van 14 uur onder bepaalde voorwaarden door arbeiders van 16 jaar of ouder te laten inhalen in het tijdvak van 1 november tot 15 januari a.s. Gouverneur Orval Faubus van de Amerikaanse staat Arkansas heeft er donderdagavond bij de bevolking van Little Rook op aange drongen jegens de federale troepen in en rondom de centrale middel- bare school van de stad haar kalmte te bewaren. De leider der Philipoijnse af vaardiging naar de Verenigde Naties, generaal Carlos Romulo, heeft vrijdag in de algemene ver gadering hulde gebracht aan iroot-Brittannië en de Verenigde Staten, omdat deze landen hun voormalige koloniën onafhanke lijkheid hebben verleend. „Andere staten hebben niet slechts hun vroegere koloniën verloren, doch ook de kans op het blijven onderhouden van vriendschappelijke betrekkingen met de daarin wonende volken. Het is voor Frankrijk nog steeds tijd om een andere poli tiek t.a.v. Algerië te gaan voe ren", aldus Romulo, die hieraan toevoegde: „Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben de wereld getoond, dat kolonialisme niet meer van onze tijd is en dat er zonder bloedvergieten en het verwekken van haatgevoelens een einde aan kan worden ge maakt. Het door deze landen gestelde voorbeeld zal de volken, die thans nog onder het communistische uk zuchten, niet onberoerd la ten". De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdagmorgen te Londen bekendgemaakt dat het zoeken naar meer eventuele overleven den van de ramp met de Pamir nog tot vandaag tegen het vallen van de avondschemering zal wor den voortgezet, zij het in beperk te omvang. Het zoeken wordt voortgezet op verzoek van de Duitse regering. Voor vele duizenden guldens aan briljanten en gouden siera den zijn in de nacht van woens dag op donderdag j.l. gestolen uit de juwelierszaak „De Goud beurs" in de Leidsestraat te Am sterdam. Bij deze uitermate goed voorbereide inbraak zijn de in brekers, die op zeer spectaculaire wijze de winkel binnen kwamen, echter bijzonder haastig te werk gegaan. Zo vond men nog een ring van 1500 gld op de grond liggen en van een paar bijzonder kostbare oorhangers hadden de heren maar één hanger meegeno men. De inbrekers verschaften zich via de deur van een nabij de hoek Leidsestraat-Kerks*raat gelegen huis toegang; gingen over de trappen naar de zolder en klom men aan de achterzijde op het dak. Zij forceerden het dakraam van het pand in de Leidsestraat waarin „De Goudbeurs" is ge vestigd en kwamen zo via de trappen in de winkel. Daar kon den zij rustig aan het werk gaan want het rolluik voor de etalage beschermde hen voor betrapping vanaf de straatzijde. Vermoede lijk zijn de inbrekers, die een handschoen hebben achtergela ten, die de recherche letterlijk en figuurlijk heeft opgenomen, langs dezelfde weg weer verdwenen. De bewoonster van het huis in de Kerkstraat heeft des nachts om streeks drie uur gestommel op de zolderverdieping gehoord. Hoeveel en voor welke waarde er precies gestolen is, is nog niet vastgesteld. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag bekendgemaakt, dat de secretaris-generaal van de Navo Paul Henri Spaak, voor een be zoek aan de Verenigde Staten is uitgenodigd. Hij zal waar schijnlijk 24 oktober in Wa shington aankomen. Faubus zei in een radio- en te levisietoespraak: „De federale autoriteiten, met inbegrip van de federale 'troepen, hebben de macht in handen. De toestand ligt in hun handen en wij kunnen er niets aan doen". Hij zei te we ten, dat zodra het Amerikaanse volk beter met de toestand op de hoogte is, het het federale het on gerechtvaardigde gebruik van federale troepen zal verwijten. „Dit kruis moeten wij dragen, maar, zoals de dichter heeft ge zegd, zelfs dit gaat voorbij", aldus de gouverneur over de door de federale regering genomen maat regelen. Faubus zei: „Het bezoeken van een school op het punt van de bajonet is niet in overeenstem ming met de Amerikaanse levens wijze". „Wij zijn nu bezet gebied", zo ging hij voort. Hij drong er bij de bevolking op aan bij de aanpak van haar problemen de wet te eerbiedigen. „U .zult zich herin neren, dat het rustig was in Parijs tijdens de Duitse bezetting en dat het nu rustig is in Boeda pest. Het wordt altijd rustig on der een militair bestuur", aldus Faubus. De gouverneur zei het een groot gevaar te vinden, dat sol daten negerleerlingen begelei den als laatstgenoemden van het ene lokaal naar het andere gaan. Een ondoordachte daad van een blanke scholier kan tot gevolg hebben, dat een soldaat hem een wond toebrengt met zijn bajonet. Hij beloofde te zullen blijven werken en strijden voor het recht van zijn mensen hun eigen pro blemen op vreedzame wijze op te lossen. De gouverneur wees erop, dat zolang de nationale garde met 36 man de orde had bewaard, er geen enkel incident was geweest. Na aankomst van 1.200 man van een federale luchtlandingsdivisie deden zich incidenten voor, waar bij een steek met een bajonet en slag met een kolf van een geweer werden toegediend. Er waren geen blanke betogersj Ivoor het schoolgebouw te hoon, gelopen en ook het verkeer von I in alle straten rondom de school normaal voortgang. In de hogeschool voor negers te Albany, in de Amerikaanse staat Georgia, is brand gesticht, er is voor bijna 300.000 dollar schade aangericht. Politie en brandweer hebben, toen de brand in een gedeelte van het gebouw uitbrak, uit een ander gedeelte twee of drie per sonen zien wegrennen. De president van de hoge school, W. H. Dennis, verklaar de vernomen te hebben dat de wegrenneden blanke jongens waren, doch een der brandweer lieden zei dat negers de brand hadden gesticht. [De Amerikaanse minister voor het leger, Brucker, heeft don derdagavond de opdracht aan speciale legereenheden zich in zuidelijke staten paraat te hou den om het hoofd te bieden aan eventuele ongeregeldheden voortvloeiend uit de rassen kwestie, ingetrokken. [Brucker zei dat hij pas donder dag van de order had gehoord en dadelijk bevel heeft gegeven haar in te trekken. De sociale onrust, die in de Franse metaalverwerkende indu strie heerst, is op andere secto ren van het bedrijfsleven overge slagen, zoals de bouwwereld en het vervoerswezen. In het departement Loire heb ben 45.000 van de 53.000 metaal arbeiders op voorschrift van hun vakvereniging 24 uur het werk neergelegd. Men overweegt meer stakingen af te kondigen indien de eisen van de vakverenigingen niet worden ingewilligd. Bij de Renaultfabrieken geldt de sta king alleen voor de dag van vrij dag. Bij de atoominstallaties van La Marcoule staken nog steeds 550 deskundigen. Ook in de vak beweging van de douanebeamb ten is opnieuw het woord staking gevallen. Enkele vakverenigingen van bouwvak- en metaalarbeiders willen op 3 oktober een landelij ke actie voeren. Op deze dag zul len ook besprekingen worden ge voerd tussen spoorwegarbeiders m hun werkgevers. In de middagpauze is het donder dag tussen blanke en neger leerlingen van een middelbare school in de Amerikaanse stad Philadelphia (Pennsylvania) tot vechtpartijen gekomen, waarbij 'n veertienjarige blan ke jongen verwondingen aan het gezicht opliep, die in een ziekenhuis moest worden be hand eld. Later werden in dezelfde stad de leerlingen van een Rooms-Ka tholieke school voor meisjes een half uur na schooltijd vast gehouden, terwijl de politie een groep volwassenen en jongelin gen voor het gebouw uiteen dreef. Het gerucht ging, dat negerjongens twee blanke meis jes wilden mishandelen voor elke mishandelde negerjongen Scott verklaarde In de beheer- sohapscommissie van de Verenig de Naties dat het niet waar is dat de bevolking van Zuidwest-Af- rika in de Zuidafrikaanse Unie wil worden opgenomen. De com missie heeft besloten twee Duitse ingezetenen van Zuidwest Afrika te horen, die het niet eens zijn met vroeger door Scott afgelegde verklaringen. Wees niet verre van rr>U, want benauwdheid is nabij, want er is geen Helper' Gij, Here, wees niet verre. Ps. 22 12, 20. Wat benauwdheid is heeft onze Heer en Heiland, die in onze no den is ingegaan en onze krank heden heeft gedragen, in de vol ste mate ondervonden. Dit is en b'ijft de troost en de hulp van allen, die op hun beurt in be nauwdheid worden gebracht. Hij weet het, Hij heeft gevoeld en geleden, doorgemaakt en gedra gen, al wat wij nu lijden en te dragen krijgen. Daar is geen Hel per aan Hem gelijk, want onze last is de Zijne, ons leed is Zijn leed. Onze benauwdheid is door Hem verstaan en gekend. Zfjt gij dan heden zwaar be proefd, mijn medereiziger? Is het water u stijgende tot aan de lippen? Laat deze kreet der ziel opgaan tot de troon der genade: Here, wees niet verre van mij, er is geen Helper dan Gij, O ge wis, wij hebben bloedverwanten en vrienden! Daar is niemand zo eenzaam op de wereld, dat hij niet een hart heeft, dat voor hem voelt. Maar medevoelen is geen uithelpen! Staan de trouwste vriendenharten niet vaak machte loos onze zielsbenauwdheid aan te zien? Hij, die we u bidden aan te roepen als de enige Helper, heeft eenmaal de pers alleen ge- Treden. Hij heeft eenmaal alge hele verlatenheid gekend! Opdat wij nimmermeer verlaten zouden zijn. Toen mij geen hulp of uitkomst [bleek, I Wanneer mijn geest in mij bezweek, En overstelpt was van ellend', Hebt GR, o Heer, mijn pad gekend! (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) Premier Tsjou en Lou van communistisch China heeft op 'n banket ter ere van premier Ka- dar van Hongarije, die op het ogenblik in communistisch Chi na vertoeft, de Ver. Staten er van beschuldigd dat zij druk hebben uitgeoefend op de Ver. Naties om de Hongaarse kwes tie op de agenda van de alge mene vergadering te krijgen. Hij zei, dat de inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van Hongarije door de Ver. Staten door deze inmening de aandacht van de wereld wil afleiden van zijn „agressieve activiteit" in het Midden-Oos ten. In Butterfield in West-Virginia hielden donderdag ruim 75 mid delbare scholieren een betoging uit sympathie met de tegen standers van de opheffing der rassenscheiding in Little Rock. Er werden tomaten en eieren gegooid naar een door een ne ger bestuurde auto. De politie dreef de demonstranten terug van de school, waarop onlangs negerleerlingen zijn toegelaten De negen negerleerlingen van de middelbare school te Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkansas, hebben vrijdag, voor de derde dag achtereen, hun school onder bescherming van militairen bezocht. Commissioner en mevrouw E. Thykjaer hebben donderdag avond op een druk bezochte bijeenkomst in Krasnapolysky te Amsterdam afscheid geno men als territoriaal leiders van het Leger des Heils in Neder land. In november 1950 nam de thans 70-jarige commissioner Ejner Thykjaer, Deen van ge boorte, het bevel over het leger in ons land op zich. Hij en zijn echtgenote worden opgevolgd door luitenant-commissioner en mevrouw Ragnar H. Ahlberg, thans territoriaal leiders van het Leger des Heils in Finland. De chef-secretaris, kolonel W. F. Palstra, sprak namens het hoofdkwartier en het gehe le territoir een afscheid- en dankwoord tot de scheidende kommandant en zijn echtgeno te. Zaterdagavond vertrekken de commissioner en zijn vrouw per trein naar Zweden, het geboor teland van mevr. M. Thykjaer- Larsson, waar zij zich, nu zij de actieve dienst hebben verlaten, zullen vestigen. De A-griep heeft thans ook Su riname bereikt waardoor talrij ken hst bed moeten houden. Vooral het bedrijfsleven is hier door zwaar getroffen, gezien het grote aantal eenmanszaken in J "uriname. Tot nu toe heeft de I ziekte een goedaardig karakter. WISSELVALLIG WEER. Gedurende het afgelopen et maal trok een randstoring van een uitgebreid lagedrukgebied, dat voor de kust van Noord-Noor- wegen ligt, snel naar het zuid oosten. Tussen deze depressie en een hogedrukgebied ten zuidwes ten van Ierland heeft zich een krachtige noordwestelijke lucht stroming ontwikkeld, die op het noordelijk deel van de Noordzee storm veroorzaakte. Ten zuiden van IJsland ontstond een nieuwe storing, die over de Noordzee eveneens naar het zuidoosten zal trekken. Hierdoor behoudt het weer in ons land een koud en on bestendig karakter, waarbij de kans op buien tijdelijk toeneemt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Westelijke wind. Veranderlijke bewolking en geen regen van betekenis. Krach tige tot matige westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZONDAG 29 SEPTEMöO» Breskens Temeuzen I Hansweert Walsorden MAANDAG 30 SEPTEMBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden 5.27 5.45 6.02 6.20 6.42 7.00 6.52 7.10 6.16 t. i 6.51 7.13 7.31 7.53 7.41 8.03 ZON op onder Sept. 28 6.37 18.27 29 6.39 18.25 30 6.41 18.23 MAAN op onder 12.29 13.26 14.14 21.10 22.04 23.02

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1