Uit de Provincie GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG Binnenlands nieuws Eric de Noorman - De zwarte piraat i l Nieuws in 't kort 66-^ TERNEUZEN. SLUIS. TELLING BOUWVAKARBEIDERS 1955/'56 VERMOORD OMDAT HIJ ERGENS ANDERS VANDAAN KWAM DE WESTDUITS-RUSSISCHE BESPREKINGEN „ASTOR" BRACHT UITKOMST J>E SCHELlffe" MELDT BE VREDIGENDE RESULTATEN VOOR DE EERSTE ACHT MAANDEN. De direktiè van de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schei- de" te Vlissingen verstrekte de volgende tussentijdse medede ling betreffende de gang van zaken bij het bedrijf. De resultaten op de afgeslo ten orders over de eerste acht maanden van 1957 kunnen be vredigend worden genoemd. De volgende opdrachten werden oa. met goed gevolg afgeleverd: drie dieselelectrische vracht schepen, ieder groot 6500 ton d.w., te weten de „Angara", de „Indigirka" en de „Baikal", be stemd voor Sudo-import Mos kou, net motorvrachtschip „Mel- bury Beacon", groot 10.500 ton d.w. bestemd voor de Ciawford Shipping Company Glasgow, een Schelde-Sulzer scheepsdie- selmotor van 5600 a.p.k., enige Schelde-La Mont verwarmings- en afvoergassenketels, enige tandwielkasten voor overbren ging hoofdvermogen koopvaar dijschepen en diverse kleinere opdrachten. Sinds 1 januari 1957 is het „De Schelde" mogelijk gebleken de orderportefeuille verder uit te breiden. Aan grote opdrachten -werd onder meer ontvangen drie motorvrachtschepen waar van twee van 12.000 ton d.w. en een van 14.2000 d.w., vier com plete voortstuwingsinstallaties bestaande uit ketels, turbines ic Koning Saoed van Saoedi- Arabië heeft voor zes miljoen mark aan auto's besteld bij de Mereedes-Benzfabriek in Stutt gart.. it De Sowjet-autoriteiten zijn van plan voor volgend jaar kam peer- en trektochten voor buiten landse toeristen te organiseren. De toeristen zullen in groepjes moeten reizen. it Bertha Krupp von Bohlen and Halbach, naar wie het zware kanon („Dikke Bertha") werd ge noemd, waarmede de Duitsers in de eerste wereldoorlog vanaf grote afstand Parijs beschoten, is zaterdag te Essen, in de leef tijd van 72 jaar, overleden. it De 36-jarige kapitein van de Amerikaanse luchtmacht George French is, wegens een poging om gegevens betreffende de aanwen ding van kernwapens in Ameri kaanse bommenwerpers aan de Sowjet-Unie te verkopen, tot le venslange gevangenisstraf ver oordeeld. Frenoh kan beroep aantekenen. it Twee Zuidslavische vluchte lingen, die zaterdag, na een reis vsr- vijf dagen in een wagon met bevroren vlees, te Brussel zijn aangekomen, hebben verklaard dat zij de temperatuur van tus sen veertien en achttien graden onder nul, die in hun „coupe" fdeerste, hebben overleefd door veel jenever te drinken. Ir In Oost-Berlijn zijn vrijdag wjf Duitsers op beschuldiging van economische en militaire spionage ten behoeve van de Verenigde Staten tot gevangenis straffen veroordeeld. Twee van hen kregen levenslange dwang arbeid en drie anderen gevange nisstraffen van 15, 12 en 10 jaar. ic Bij een kettingbotsing in dichte mist zijn zaterdag op de hoofdverkeersweg bij Mann heim vier autobussen, zeven vrachtwagens en 54 luxe-auto's met elkaar in botsing gekomen. Twee mensen werden ernstig en 30 licht gewond. ic Om te voorkomen dat de Aziatische griep zich verder uit breidt zijn een aantal scholen in Beigië gesloten. it Het grootste deel van de TOjOOO officieren, onder-officie- aen en manschappen van het Westduitse leger zal van heden tot en met 1 oktober manoeu vres houden. Luchtmacht en marine van de Westduitse bendsreoubliek nemen echter niet aan deze manoeuvres deel. en tandwielkasten, ieder met een normaal vermogen van 13.750 p.k., 24 tandwielkasten voor overbrenging hoofdvermo gen voor koopvaardijschepen. Door bovengenoemde aanvul ling van de orderportefeuille is een goede bezetting van het be drijf gewaarborgd tot begin 1961. Indien zich geen onvoor ziene omstandigheden voordoen, kan verwacht worden dat het door de voorzitter van de raad van commissarissen op de jaar vergadering uitgesproken opti misme betreffende het resultaat over 1957 gerealiseerd zal wor den. Opbrengst kollekte. De opbrengst van de kollekte ten behoeve van de Chr. T. B. C.- organisaties „Sonnevanek", „Zon negloren" en „Draagt Elkanders Lasten" bedroeg alhier, met inbe grip van Driewegen en Sluiskil, 534,96. Vergadering Gemeenteraad. De gemeenteraad van Sluis besloot in zijn laatste zitting de zeer vele subsidie-aanvragen, die waren binnengekomen, te be handelen bij de gemeentebegro ting 1958. Tot nu toe kreeg de gemeen te een gratis gasverlichting van de firma Desclee uit Brugge. Nu overgeschakeld is op de elektri sche straatverlichting, achtte het gemeentebestuur het billijk, dat er door de firma Desclee 'n vergoeding betaald zou worden. Deze, zo deelde de firma mee, zal 600,— per jaar bedragen. De heer S. A. van Hal vond dit wel aan de lage kant, maar de burgemeester antwoordde dat 'n half ei toch altijd nog beter is dan een lege dop. Met ingang van 1 januari 1958 wordt de huur opgezegd van het voormalig gemeentehuis te Sint Anna ter Muiden aan <Je gelijk namige Amsterdamse Studen tenkring. Op een vraag van de heer Van Hal of de studenten nu niet ge dupeerd worden, antwoordde de voorzitter, dat dit zeker niet het geval was, daar ze in Sint Aii- na ter Muiden nog dver een an der tehuis beschikken konden. De R. K.-Jongensschool krijgt financiële medewerking var. de gemeente voor het herstel van een bouwtechnische fout aer. 't gebouw. Voor de tijd van één jaar treedt de gemeente toe tot de gemeenschappelijke regeling van de stichting „Zeeuwse Mu ziekschool". Leden en plaatsvervangende- leden van de Woonruimtecom missie werden herbenoemd met uitzondering van zuster De Munck die Sluis inmiddels heeft verlaten. In haar plaats werd als plaatsvervangend-lid aange wezen mevr. Ketele. Belfortrallye. De tweede Belfortrallye, uitge schreven door de Sluisse Auto- en Motorclub werd gewonnen door de heer G. de Stapelaere en zoon uit Antwerpen, leden van de Noorderrijders. Het eerste gedeelte was een kaartleesopdracht met foto-afwij king, die de deelnemers heel wat hoofdbrekens bezorgde. De pre statie van de heer De Stapelaere, om deze moeilijke opdracht zon der een enkele strafpunt te rij den, is dan ook buitengewoon knap te noemen. De heer H. F. Bogaard uit Sluis reed dit stuk met 4 strafpunten. Het tweede gedeelte moest helaas door een drukfout in de opdracht worden geannuleerd, zodat het klassement opgemaakt werd naar de uitslag van het eer ste deel. De verdere uitslag luidt: 3. Deprezvan der Walle, Breijdel- club, Brugge; 4. G. Verpoort Depourcq, Breijdelclub, Brugge; 5. P. van de VeldeJ. den Doel- der, Zuidzande; 6. De heer en mevr. De Grijze, Breijdelclub, Brugge; 7. Denijs, Brussel; 8. Van LanckerenDevaere, Breij delclub, Brugge; 9. Remael—van der Smissen Antwerpen; If). D. Meeuwsen—Siegers, Zevac, Ter- neuzen. De prijs voor de club met de meeste deelnemers ging naar de Breijdelclub in Brugge. Deze won ook de teamprijs. De best geklasseerde motor rijder was de heer Buijze uit Sluiskil. Uitslag aanbesteding. Het bouwen van een woonhuis aan de Waterhoekweg in op dracht van de heer F. J. Her mans naar ontwerp van architect L. A. J. van Dongen, is als volgt gegund: Metsel- en timmerwerk: J. J. van Hee ƒ20,791. Smeed-, lood- en zinkwerk: Pr. Groosman 1399. Elektra, gas- en waterleiding: L. Swerus ƒ2975. Glas- en schilderwerk: Gebrs. Van Damme 2100. Alle inschrijvers zijn in Sluis woonachtig. Oorlogsmateriaal. In de Paspolder te Sluis werd dezer dagen een pantservuist en een hoeveelheid geweermunitie gevonden; in het Lapschuurse Gat vond men een grote granaat. Het gevaarlijke goedje werd door de opruimingsdienst onschadelijk gemaakt. In het tijdvak juli 1955juni 3566 zijn, de schilders niet mede- gerekend, rond 245.000 arbeiders ïn de bouwnijverheid werkzaam geweest. Dit blijkt, volgens een mededeling van het ministerie ■wn Economische Zaken, uit een 7X3 juist verschenen publikatie •wan het Centraal bureau voor de Statistiek, getiteld „Telling bouw vakarbeiders 1955/'56". Deze pu- MBratie is tot stand gekomen in samenwerking met de Stichting sociaal fonds bouwnijverheid. Aan het uitvoerige cijfermate riaal kunnen voor diverse beroe pen afzonderlijk gegevens wor den ontleend omtrent o.m. de leeftijdsopbouw, de woonplaats en de aard van het werk waarbij de werknemers in juni 1956 be trokken waren. Tevens is een aantal overzichten en grafieken toegevoegd met vergelijkbare ge gevens van het aantal werkne mers en de leeftijdopbouw in 3947 en 1955/'56, onderscheiden rraar enkele beroepen. Zo blijkt (ÉHjvoorbeeld, dat het aantal met selaars en stukadoors is toegeno men met bijna 50 het aantal toetonijzervlechters met 129 VRIJGEZELLEN WEER IN GREVENBICHT BIJEEN In Grevenbicht zijn weer hon deren vrijgezellen uit een groot aantal landen voor drie dagen bij een. Het vrijgezellencongres is za terdag geopend, nadat de deelne mers van de ingang van het dorp naar het stadhuis waren getrok ken waar men do<?r de burge meester werd verwelkomd en nadat met een bootje van de an dere zijde van de Maas twee vrij- gezellenpoppen het dorp waren binnengehaald. De burgemeester zei o.m., dat het vrijgezellencon gres zeker 'n serieuze kant heeft en daarnaast beoogt de deelne mers enige dagen van ontspan ning te bieden. De organisator van het vrijgezellencongres, de heer Ger Grein, zelf inmiddels getrouwd en zeer gelukkig naar hij opmerkte opende het congres met een rede, waarin hij o.a. betoogde, dat het congres in de loop van de jaren zijn be staansrecht wel bewezen heeft, Voor velen is deze bijeenkomst een belevenis, waaraan men lan ge tijd terugdenkt. De rede van de heer Grein werd in het Frans, Duits en Engels herhaald. Na deze toespraak werd de bijeenkomst geopend met het hijsen van de vlaggen van de na ties der deelnemers. De werkbijeenkomst van het congres van zaterdagavond was gewijd aan het probleem „Alleen op de wereld", dat werd ingeleid door de Maastrichtse letterkundi ge Frans van Oldenburg Ernke. TIJGER GEOPEREERD. In een dierenpark te Arnhem is de 41/2-jarige tijgerin Mimi door middel van de z.g. keizer snede verlost van twee reeds dode jongen. Aangezien ingre pen van een dierenarts faalden, 'werd de veeartsenijkundige dienst te Utrecht gevraagd de operatie te willen verrichten. Van deze zijde werd dirèkt me dewerking toegezegd en na een aantal voorbereidende maatre gelen werd de operatie in de kooi verricht door het hoofd van de verloskundige afdeling, dr. Snoek, die geassisteerd werd door het hoofd van de heelkun dige afdeling, dr. Toussaint Ra ven. Drie uur lang is men met de operatie bezig geweest en het verloop was succesvol. Er is la ter wel een complicatie opgetre- den, doch de directeur van het dierenpark is vol goede moed de bijzonder mooie tijger in het leven te kunnen houden. William Green, een 15-jarige neger, heeft zondag een andere negerjongen, die 14 jaar oud was, met messteken gedood omdat laatstgenoemde niet in dezelfde wijk woonde als hij. Green ontmoette het slachtof fer op een trap van een huis in Manhattan. „Waar kom je vandaan", vroeg Green. „Van Brooklyn", luidde het antwoord. Green bracht de jongen uit Brooklyn toen onmiddellijk ver scheidene steken met een harts vanger toe. Rechter Solomon, voor wie Green geleid werd, verklaarde dat de golf van jeugdmisdaad z.i. niet beter bestreden kan worden dan door het instellen van een avondklok voor de hele New Yorkse jeugd. Beneden de negen tien van half elf 's avonds af. Green beging de misdaad om streeks half twaalf 's avonds. VIERJARIG MEISJE OVERREDEN Maandagmiddag omstreeks half drie is het vierjarig meisje Remmeltine F. van S. uit 's-Gra- venhage in de Sumatrastraat te 's-Gravenhage om het leven ge komen toen zij werd overreden door een vrachtauto met opleg ger. Het meisje zat achterop de fiets bij haar moeder, mevr. S. H. van S.R. Voor op de fiets zat haar driejarig broertje, R. L. van S. Toen uit tegenovergestel de richting in de Sumatrastraat de vrachtauto naderde en de fiets passeerde, kwam mevr. Van S.R. door onbekende oorzaak te vallen en geraakte het meisje onder de auto. Mevr. Van S.R. kreeg een zenuwschok en is in het ziekenhuis Zuidwal opgeno men. Haar zoontje kreeg een hoofdwond. In de Sumatrastraat stonden aan 'beide zijden, nage noeg aaneengesloten, auto's ge parkeerd. VIERJARIG MEISJE VERDRONKEN Zaterdagmorgen is de vierjari ge Ingrid. Roelofs in het schuim- bassin van de aardappelmeelfa briek Oostermoer te Gasselternij- veen geraakt en verdronken. Het meisje, een dochtertje van de be drijfsleider van de fabriek, was met andere kinderen in de omge ving van het bassin aan het spe len. BROMFIETSRIJDER VERONGELUKT De 53-jarige J. van der M, uit Brantgum is zondagmiddag in Drachten met zijn bromfiets te gen een verkeerspaal gebotst. Hij liep een hersenschudding op, is naar het ziekenhuis vervoerd en daar te middernacht overleden. CANIUS-COLLEGE WEGENS A GRIEP GESLOTEN. Omdat vele studenten van het Canisius-college der Paters Jezuï- ten door A-griep zijn aangetast, zal dit college van 23 tot en met 30 september gesloten zijn. Het college heeft ongeveer 700 interne en een kleine duizend ex terne studenten. Het hoofd van de Westduitse afvaardiging te Moskou, Lahr, zal deze week zijn besprekingen met de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Semjo- nof hervatten, aldus is maandag van officiële zijde te Bonn ver nomen. Lahr heeft nieuwe instructies ontvangen voor de beantwoording van de jongste nota van Semjo- nof. De Westduits-Russische bespre kingen eijn een maand geleden opgeschort. De Russische rege ring bleek van oordeel te zijn, dat de kwestie van terugzending van Duitse burgers uit de Sow- jet-Unie naar Duitsland geregeld is, terwijl de de Duitse regering ervan uit gaat, dat er nog vele Duitsers in de Sowjet-Unie wor den vastgehouden. Verder gingen de besprekingen over een han dels- en een consulair akkoord. „Astor", een politiehond te Rotterdam, heeft uitkomst gebracht in een geschil, |i waarbij het ging om de vraag wie de eigenaar van een bankbiljet van f 25,was. In een winkel, ergens in Croos- wijk, werd op de vloer een bankbiljet van f25,gevon den. Een mevrouw beweerde, dat het van haar was en stak het in haar tas, maar een achtjarig meisje zei huilend het verloren te hebben. Zij haalde haar moeder, die op haar beurt weer vertelde haar dochtertje op stap te hebben gestuurd om het bil jet te wisselen. Men kon er niet uitkomen en de politie werd erbij gehaald. Maar die f kon ook niet ruiken van wie het geld was. Gelukkig had „Astor" een betere neus en blaffend rende het dier op de moeder af. Toen was de vraag geen vraag meer. In de gistermiddag gehouden vergadering waren alle leaen aanwezig. Na opening door de voorzitter, burgemeester H. D. Trimpe, door het uitspreken van het gebeds formulier, werden de notulen be handeld, waarbij de heer De Vis ser opmerkte dat niets vermeld stond over punt 12 der vorige vergadering betreffende de ker kelijke gezinszorg in Zeeuws- Vlaanderen. De voorzitter merkte op, dat geen voorschotten werden ver strekt. Hierna werden de notulen van de vergadering van 17 juni vast gesteld. De ingekomen stukken werden overeenkomstig het voorstel van B. W. voor kennisgeving aan genomen. Bij de behandeling van de gemeentebegroting 1958 zullen tevens behandeld worden: de ont- werp-begroting J958 van de Vlees keuringsdienst, centrum Axel; de exploitatie-begroting 1958 van het Juliana-ziekenhuis te Terneu- zen; een verzoek van de Ver. Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme om een subsidie van 75,een verzoek van het Hu manistisch Thuisfront om een subsidie voor 1958; een verzoek van de Ver. Veilig Verkeer Ter- neuzen om een subsidie; een ver zoek van het Bestuur van de St. Elisabeth Stichting om een sub sidie voor het R. K. Ziekenhuis te Sluiskil. Op voorstel van B. W. werd ingewilligd het verzoek van de Geneesk. Inspecteur Volksgezond heid tot het verlenen van garan tie voor jie polio-inenting. Bij de komende in-enting zal van de ouders een bijdrage van 3 x 1,worden gevraagd. Tot lid van het Algemeen bur gerlijk armbestuur werd be noemd de heer J. C. Hamelink, Gr. Huissenspolder. Tot lid van de commissie belast met het nazien van de rekenin gen en begrotingen werd wegens het aftreden van de heer Florus- sen, in diens vacature voorzien door de benoeming van de heer Serrarens. Hierna kwam aan de orde de aanwijzing van 'een lid en plaats vervangend lid algemeen bestuur Centraal Bouw- en Woningtoe zicht in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Ingekomen is het Koninklijk Besluit d.d. 12 juni 1957, no. 2 waarbij de raden der gemeenten Axel, Hoek en Zaamslag niet ont vankelijk zijn verklaard in hun verzoek aan de Kroon te beslis sen dat de gemeenschappelijke regeling tot centralisatie van het Bouw- en Woningtoezicht en van de dienst van gemeentewerken in Oost Zeeuws-Vlaanderen hun ge meenten niet bindt. Ingevolge art. 6 van de gemeen schappelijke regeling wijzen de raden der samenwerkende ge meenten voor de tijd van hun zittingsduur uit de colleges van burgemeester en wethouders of uit de gemeenteraad de leden en plaatsvervangende leden van het Algemeen bestuur aan. Elke gemeente beneden de 5000 inwoners wijst 1 lid en plaatsvervangend lid aan. De voorzitter merkte op dat de gemeente in haar beroep tot uit treding geen succes heeft gehad en derhalve de gemeente gebon den blijft. De heer De Visser zeide, dat zodra de kans bestaat om het lid maatschap te beëindigen, hier van gebruik moet worden ge maakt. Tot vertegenwoordiger van de gemeente werd benoemd de heer De Visser en tot diens plaatsver vanger burgemeester Trimpe. Wegens vertrek naar Nieuw- Guinea werd met ingang van 1 oktober a.s. eervol ontslag ver leend aan de heer J. W. MiAfler- houd, onderwijzer, aan de open bare lagere school. De heer Serrarens drukte zijn spijt uit over het vertrek van de heer Minderhoud en hoopte dat B. W. er in zullen slagen spoe dig in de ontstane vacature te voorzien. De voorzitter antwoordde, dat door het Dagelijks'Bestuur reeds een oproeping van sollicitanten is gedaan. Het moge bekend zijn dat er momenteel nog een groot gebrek is aan onderwijzers, zodat het niet gemakkelijk zal zijn solli citanten aan te trekken. Evenwel zal door het college met voortva rendheid worden gewerkt. Van de N. V. „P.Z.E.M." is een ontwerp-overeenkomst ontvan gen voor de openbare verlichting. Het is de bedoeling dat deze over eenkomst door alle gemeenten wordt vastgesteld en dat hiermee de bestaande, verschillende con tracten komen te vervallen. De ontwerp-overeenkomst heeft bij de stukken ter inzage gelegen. De heer De Feijter zeide dat de verlichting in de kom der ge meente zeer veel is verbeterd en men hiervoor dankbaar is. De voorzitter voegde er aan toe, dat zodra de verlichting in de kom geheel gereed is, ook de ver betering van de straatverlichting te Othene en op 'tVeer tot uit voering zal worden gebracht. De heer De Visser wees op de verlichting aan een rij woningen in de Terneuzensestraat. De voorzitter antwoordde dat natuurlijk ook deze aan de orde zullen komen, doch de technische dienst van de P.Z.E.M. kan niet overal tegelijk zijn. Z.h.s. werd medewerking ver leend aan de aansluiting op het electriciteitsnet van 3 percelen bij de Kraagbrug, nl. D, 31 (J. de Kraker), D. 32 (W. de Bokx) en D. 33 (A. Dobbelaar). De bijdrage voor de gemeente is 356,De P.Z.E.M. draagt 342,bij en de belanghebbenden ƒ5055,(of ƒ4572,indien het graafwerk door of voor rekening van be langhebbenden gedaan wordt). Op voorstel van B. W. wor den de maatregelen inzake loon- compensatie in verband met de huurverhoging per 1 augustus 1957, zoals die voor het rijksper soneel zijn getroffen, van over eenkomstige toepassing ver klaard voor het gemeenteperso- neel, voor zover de bezoldigingen van gemeentewege worden gere geld. De compensatie omvat: 2% bijslag met ingang van 1 aug. '57 aan mannelijke en ongehuwde vrouwelijke werknemers van 23 jaar en ouder, alsmede aan de overigen voor zover zij kostwin ner zijn, een en ander met inacht neming van in de desbetreffende circulaire van de Minister van Binnenlandse Zaken c.a. ge- noemd(e) minima en maxima. Tevens omvat de compensatie 'n verhoging van de kindertoelage met ingang van 1 juli 1957. De compensatie wordt uitgekeerd in twee termijnen: de le over de maanden augustus en september 1957 (kindertoelage juli t. m. augustus 1957) en de 2e over de maanden oktober tot en met de cember 1957. B. W. stellen voor akkoord te gaan met een ontvangen circulai re van Ged. Staten van Zeeland inzake looncompensatie als onder a bedoeld voor secretarissen, ont vangers en ambtenaren van de burgerlijke stand. Ingekomen-zijn circulaires van de Minister van Binnenlandse Za ken c.a. en van Ged. Staten van Zeeland inzake salarismaatrege len ten behoeve van het gemeen- tepersoneel i.v.m. voorziening voor enkele groepen rijksambte naren en de herziening van de onderwijzersjaarwedden. Z.h.s. ging de raad hiermede akkoord. Door de heer FFlorussen werd namens de commissie van onder zoek medegedeeld dat de begro ting 1958 van het burgerlijk arm bestuur en de vrijwillige brand weer werden gecontroleerd en in orde bevonden, benevens het rapport van het Verificatiebu reau over de rekening 1956 van het Algemeen burgerlijk armbe stuur. De voorzitter dankte de com missie voor het door haar verrich te werk. Z.h.s. werd besloten tot verkoop van grond in het uitbreidingsplan Polderstraat aan D. P. Bareman, Riemensstraat 3 alhier, ter groot te van ongeveer 225 m2 tegen een prijs van ƒ4,40 per m2; aan P. H. Geelhoedt, Terneuzensestraat 21, eveneens ongeveer 255 m2 in het uitbreidingsplan Polderstraat, en aan J. de Kraker, Veerstraat B 16 alhier, voor de som van 1 de voormalige waterput voorbij Zaamslag-Veer, voor zover deze in verband met de wegsverbete- ring niet reeds aan de Provincie Zeeland werd verkocht. In verband met enkele wijzi gingen in het wegenverkeersre glement werd op voorstel van B. en W. goedgekeurd dat hieraan zal worden toegevoegd het gebod tot het voeren van stadslichten in de kom der gemeente en tot aan wijzing van voetgangers-over steekplaatsen. Vastgesteld werden de voor schotten op de vergoedingen in gevolge de Kleuteronderwijswet. De gemeenterekening 1955 werd voorlopig vastgesteld met de vol gende cijfers: gewone dienst, on- vangsten 349.628,uitgaven ƒ349.450,57, batig saldo ƒ177,43. Kapitaal dienst: ontvangsten 474.254,93, uitgaven 672.216,84, nadelig saldo 182.961,91. Tevens werd goedgekeurd de rekening 1955 van het Algemeen burgerlijk armbestuur; de vrij willige brandweer en de Chr. be waarschool. Aangeboden werd de gemeente begroting 1958. Van de directeur van het post- district Middelburg is. bericht in gekomen dat de centrale directie P.T.T. akkoord gaat met de gecal culeerde huur ad 1920,per jaar voor het postkantoor met kantoorhouderswoning. Op voorstel van B. W. werd besloten het postkantoor met wo ning voor genoemd bedrag te ver huren aan de heer J. Pasman, kantoorhouder P.T.T. alhier, voor onbepaalde tijd met de bepaling dat de huurder de woning zal moeten verlaten, zodra hij van functie als kantoorhouder te Zaamslag wordt ontheven en ver der onder de gebruikelijke voor waarden. De voorzitter deelde mede, dat de totale kosten, zijnde aan koop van de grond enz. met de bouw van het postkantoor, heb ben bedragen 33.987,46. De voorzitter deelde mede, dat volgend jaar met de aanleg van de nieuwe weg te Othene zal wor den begonnen. Weliswaar zal hiervoor nog geld moeten worden gevonden, doch de gemeente zal hierin wel slagen. De heer De Feijter had gaarne gezien dat nog dit jaar het werk tot uitvoering zou worden ge bracht, het duurt thans wel erg lang voordat aan de slechte toe stand ter plaatse een eind wordt gemaakt. Omvraag. De heer Van Hoeve verzocht aan het Verenigingsgebouw te Othene, in afwachting van de al gemene verbetering van de straatverlichting aldaar, een voor lopig lichtpunt aan te brengen. De heer De Jonge zeide dat de riolering op 't Veer aan één zijde veel verbeterd is en zou deze nu ook aan de andere zijde in orde willen zien gebracht. De heer Florussen informeerde hoe ver men gevorderd is met de ontwerpen voor de bouw van een nieuwe openbare school. De heer Serrarens vestigde de aandacht op de slechte afvoer van het water op 't Veer. De heer De Visser vroeg een betere voorziening in de afvoer van het water in de Terneuzense straat. Dit geschiedt thans tussen zijn woning en d^e van zijn buur man. De toestand ter plaatse is zó, dat bij zware regenval het moeilijk valt de woningen te be treden, daar het dan blank van 't water staat. Verder wees de heer De Visser op de televisiemasten zulks in verband met de bouwver ordening en vroeg doortrekking van de trottoirs in de Polder straat. De heer Van Cadsand vestigde er de aandacht op dat des zon dags aan de deur gekollekteerd wordt. De voorzitter de sprekers be antwoordend, zeide dat naar de verlichting te Othene zal worden gezien. De riolering op 't Veer is destijds in orde gebracht, doch het zijn de bewoners zelf die oor zaak zijn dat de afvoer stagneert. Hoewel het in feite geen taak van de gemeente is, zal ter plaat se alsnog een onderzoek worden ingesteld. Het ontwerp van de nieuw te bouwen openbare school is door de minister niet goedgekeurd en zullen beperkingen moeten wor den aangebracht. Naar het paadje bij Verberk- moes op 't Veer zal een onderzoek worden ingesteld, doch ook hier dienen de bewoners zelf mede werking te verlenen. Het gaat niet aan dat alles maar op de gemeente wordt ge schoven. Wat betreft de overlast van het water tussen de woningen in de Terneuzensestraat, zal een onder zoek worden ingesteld, maar het is niet zo eenvoudig om daar ver betering aan te brengen. Het plaatsen van televisiemas ten is wel toegestaan al zal naar een oplossing moeten worden uitgezien. In Goes staan ook te levisiemasten, die echter, omdat ze minder hoog zijn, niet zo opr vallen. De uitbreiding van het trottoir in de Polderstraat zal te zijner tijd overeenkomstig het uitbreidings plan geschieden en dan aan beide zijden van de straat. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat over de bouw van nieuwe woningen nog geen bericht bij de gemeente is binnen gekomen. De heer De Visser vestigde nog de aandacht op het volploegen van de sloten naast de wegen, wat tot gevolg heeft dat het water op de weg komt te staan. Door de voorzitter werd toege zegd, dat hieraan aandacht zal worden geschonken. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten door het uitspreken van het dankfor- mulier. 66. „Er was iets niet pluis met die kreet", mompelt Svein Lang tand bijgelovig. De Noorman haalt de schouders op. „Een of ander dier, mis schien een moerasvo gel", zegt hij korzelig. Maar als de kreet weer klinkt, kan er geen twijfel meer be staan: daar roept een mens om hulp. Ge volgd door zijn mak kers, rent Eric terug naar de nederzetting. Op de binnenplaats is niets te zien, maar een der hutten is zwaar gegrendeld en als Eric haastig de lage deur opent, ontwaart hij in derdaad in het duister een mense- I lijke gedaante. Het is een donkere, magere kerel, die hem met een mengeling van vrees en woede aanstaart en wanhopig aan zijn boeien rukt. „We zijn vrienden", fluistert Eric. Hij buigt zich naar de gevan gene toe om diens koorden los te maken. Inmiddels glijdt een aantal kleine bootjes ritselend door het hoge riet op de nederzetting toe en de glinsterende ogen van de bar baarse krijgslieden voorspellen wei nig goeds. In de Zuidslavische bad plaats Split zouden 12.000 geval len van Aziatische griep gecon stateerd zijn. „Nieuw-China" meldt, dat twee „uit Hongkong afkomstige Chinese kwomintang-agenten", die gepoogd hadden in Canton tijdbommen te doen ontploffen, zaterdag na een proces in deze stad, dat door vijfduizend perso nen werd bijgewoond, ter dood werden veroordeeld. De doodvon nissen werden onmiddellijk vol trokken. Aan een man, die de politie had ingelicht over het optreden van een der mannen, werd gedu rende de terechtzitting een be drag van ongeveer 1500 als be loning overhandigd.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2