Acht negerleerlingen op middelbare school van Little Rock toegelaten Adenauer over de positie van de Duitse mark HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De vloot- en tuchtoefeningen «Strike Back» en «Sea Watch» Bemanningsleden en passagiers van de «Tjibantjet» in veiligheid Weer wateroverlast in omgeving van Voorthuizen DINSDAG 24 SEPTEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4175 EERSTE BLAS Enige opvarenden van de „Pamir'' gered Het Amerikaanse schip „Saxon" heeft maandag avond op ongeveer 600 mijl ten westen van de Azoren een reddingboot van het Duitse opleidingsschip „Pa mir" met vijf overlevenden en vijf dode zeelieden opge pikt. Volgens de geredden zijn er slechts twee sloepen in geslaagd de „Pamir" te ver laten. DUITSE PERS OVER DE SCHIPBREUK VAN DE PAMIR" KEFAUVER EN SPAAK OVER DE POSITIE VAN DE NAVO Koninklijk Paar naar begrafenis Koning Haakon Nederlandse regering condoleerde Noorse regering met overlijden koning Haakon GRIEKENLAND NEEMT NIET DEEL AAN BALKANCONFERENTIE Griekenland wil eerst zijn geschillen met de naburige Balkanstaten regelen MIJNONGELUK IN PENNSYLVANIA NEDERLANDSE KUSTVAARDER OP DE ELBE AANGEVAREN Nederlandse kustvaarder met slagzij behouden binnen V.N.-ONTWAPENINGS- COMMISSIE VERGADERT MAANDAG RASSENINCIDENT IN DE V. S. SPEIDEL IN LONDEN SAMENWERKING TUSSEN ZUID-AFRIKA EN ENGELAND IRAAKSE VERKLARING OVER SYRIË Frankering bij abonnement: j.erneuzei. Directeur-Hoofdredacteur I. van ae Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C NA 5 uur uitsluitend 2078 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pat advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct Voor het maandagnummer: zaterdags 18 Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Bureau van dit Blad 20 cent meer Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Dit heeft de kotter „Absecon" van de Amerikaanse kustwacht, die deelneemt aan het zoeken naar overlevenden van de Duitse viermaster, in een telegram aan de kustwacht in New York ge meld. De geredden hebben verklaard, dat nog 15 man met een redding boot de „Pamir" hadden kunnen verlaten vóór de bark zonk. Zij hadden des nachts nog lichtsig nalen van de tweede sloep ge zien, doch zij wisten niet wat er van deze boot en de inzittenden geworden was. Een woordvoerder van de Is- brandtsen Lijn in New York, de rederij van de „Saxon", verklaar de maandagavond, dat het schip opdracht heeft gekregen naar overlevenden te blijven zoeken. De schipbreuk van het Duitse opleidingsschip Pamir wordt door talrijke Westduitse kranten als een onvoorwaardelijke ver oordeling van de zeilscheepvaart beschouwd. Het neutrale Hamburgse blad „Die Welt" schrijft, dat iedereen in Hamburgse scheepvaartkrin gen weet, hoe moeilijk het is er varen bemanningen voor de nog bestaande zeilschepen te krij gen. Het blad vraagt zich af, of de opleiding op zeilschepen wer kelijk nodig is om bemannin gen te kweken voor de Duitse koopvaardij. Opgemerkt wordt, dat Engeland nog steeds de eer ste zeevarende natie ter wereld, reeds lang geen enkel zeilschip heeft. De socialistische „Neue Rhein- zeitung" komt tot dezelfde con clusie als „Die Welt" en stelt voor het zusterschip van de Pa mir, de „Passat", uit de vaart te nemen. Maar het neutrale blad „Der Mittag" deelt deze mening geenszins en zegt, dat er niets gaat boven de opleiding op een zeilschip. Op een bespreking te Parijs, georganiseerd door het tijdschrift „Western World", waaraan o.m. een aantal vooraanstaande ver tegenwoordigers van de Navo, politici van de Navo-landen en journalisten deelnamen, heeft de Amerikaanse senator Estes Ke- fauver verklaard dat het bezit van het intercontinentale ballis tische projectiel, zeker als de Russen dit wapen ook hebben, het in standhouden van Ameri kaanse en Navo-bases in het bui tenland nog belangrijker maakt. De secretaris-generaal van de Navo, Spaak, die ook op de be spreking aanwezig was, achtte de onderscheiding tussen kleine en grote oorlogen, moeilijk, gevaar lijk en immoreel. Volgens hem is het standpunt van de Navo duidelijk vastge steld op het einde van 1954. Elke aanval op een Navo-land, zelfs als men alleen gebruik maakt van de klassieke wapens, zal door de Westelijke landen met alle kracht waarover zij beschikken beantwoord worden. En zij zullen hierbij ook gebruik maken van atoomwapens, indien dit noodza kelijk mocht zijn, aldus Spaak. Spaak, die verklaarde alleen namens zichzelf en niet namens de Navo te spreken, zei dat hij niet geloofde dat de Russen wer kelijk mee willen helpen aan het scheppen van voorwaarden voor politieke stabiliteit en een blij vende vrede in de wereld. Hij merkte op dat de Sow jet-Unie zolang er represailles tegen Rus land met atoomwapens mogelijk zijn, geen oorlog met atoomwa pens zal durven beginnen. De acht voor de middelbare school van Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkansas, in geschreven leerlingen, zijn maan dag toegelaten. Dit is geschied, nadat de troe pen van de staat, die op last van gouverneur Faubus het terrein om de school hadden afgezet, met opdracht de negerleerlingen te weren, in opdracht der fede rale Amerikaanse regering wa ren teruggetrokken. De acht negerleerlingen glip ten de school door een zij-ingang binnen, terwijl een tweede groep, die deed alsof zij het schoolge bouw wilde binnengaan, in bot sing kwam met een aantal voor het schoolgebouw te hoop gelo pen blanken. Enkele minuten vóór de lessen zouden beginnen verschenen vijf negers voor de hoofdingang der school. De blanken, die op een punt door stedelijke politie waren tegengehouden, trokken op de negers af. Er ontstond een hand gemeen, waarbij een neger werd neergeslagen. Op dat tijdstip waren de acht negerleerlingen erin geslaagd de school door de zijdeur binnen te komen. Iemand riep daarop „ze zijn erin", waarop binnen enkele minuten verscheidene blanke leerlingen het schoolgebouw ver lieten. Vanuit de menigte blan ken werd naar hen geroepen: „Kom eruit en blijf daar niet met die nikkers". Daarop poogden de blanke be togers het schoolgebouw te be stormen, doch zij werden door de politie teruggedreven. Een blan ke werd door een politieman met een gummiknuppel neergeslagen, terwijl een andere blanke door twee politiemannen werd wegge voerd. Een neger werd door de blan ken geslagen en geschopt. Hierop verzocht de plaatselijke politie de staatspolitie om ver sterkingen. Deze kwamen te hulp in overvalwagens. De aldus ver sterkte politie wist de deinende menigte blanken te beletten het schoolgebouw'binnen te gaan. Dit ging gepaard met verspreide ge vechten op het gehele terrein voor de school. Ambulances werden met spoed naar het terrein voor de school gezonden, waar een tweehonderd blanke mannen en vrouwen schreeuwden en de politie ver wensingen naar het hoofd slin gerden. De fotograaf van een te Little Rock verschijnend dagblad ver klaarde, dat de geslagen en ge schopte neger op „bijzonder ruwe wijze'' was toegetakeld. Toen het tot de blanke menigte buiten het schoolgebouw door drong, dat de negerleerlingen in de school waren, handelden en kele hunner op bijna hysterische wijze. Een vrouw weende en trok aan heur haar, terwijl zij „O, mijn God" riep. En een man zei: „O, God, de nikkers zijn in de school". Vernomen wordt, dat de neger leerlingen zich in het vertrek van de schooldirecteur bevinden. Een van de blanke leerlingen, die on der applaus van de betogers bui ten het schoolgebouw verliet, zei: „Er wordt op het ogenblik daar binnen niet veel geleerd." Andere naar buiten gekomen blanke leerlingen verklaarden dat er in het schoolgebouw werd gevochten en dat de negerjon gens bloed op hun kleren hadden. Zij verklaarden dat blanke leer lingen, bij het wisselen der klas sen aan het einde van een lesuur, de negerleerlingen door de gan gen hadden opgejaagd en aange vallen. De burgemeester van Little Rock deelde mee, dat de neger scholieren omstreeks twaalf uur de school hebben verlaten. De negerkinderen werden onder be scherming van de politie naar auto's geleid en weggebracht. Voor de school stond een joelen de menigte. Het was maandagmiddag nog niet bekend of de kinderen dins dag weer zullen pogen de school te bezoeken. De gouverneur van Arkansas, Faubus, heeft te Sea Island in Georgia, waar hij een conferentie van gouverneurs van de zuide lijke staten bijwoont, gezegd, dat hij met het zenden van troepen naar het schoolgebouw ongere geldheden, zoals zich maandag hebben voorgedaan, heeft willen verhinderen. De mannen en vrouwen vóór de school drongen, toen de neger scholieren de school verlieten, op de politieagenten en kinderen in, maar zij werden teruggedreven door de met vuurwapens en traangas uitgeruste politie. Tevoren had de menigte drie verslaggevers mishandeld. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn voornemens de begrafenis van Koning Haakon VII op dinsdag 1 oktober a.s. te Oslo bij te wo nen. Drs E. H. van der Beugel, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond te 18.30 uur namens de Nederlandse rege ring een condoleancebezoek ge bracht aan de ambassadeur van Noorwegen, M. L. J. H. Jorstad, wegens het overlijden van koning Haakon de Zevende. Bondskanselier Adenauer heeft zondag in een vraaggesprek voor het Amerikaanse radiostation Columbia Broadcasting System de voorstellen om de Duitse mark hoger te waarderen, verworpen. Adenauer verklaarde voorts dat het volledig van de ontwikkeling van de Westduitse economie af hangt of de bondsrepubliek haar bijdrage aan de Navo zal verho gen- Hij zei dat de reserves in bui tenlandse valuta van de West duitse staatsbank niet kunnen dienen als basis voor de opbouw van de economie. „Wij willen in geen geval onze verplichtingen tegenover derden niet nakomen, maar er zijn an dere problemen waarmee wij ook te maken zullen krijgen, zoals b.v. het vraagstuk van de ar beidstijden", aldus Adenauer. Hij merkte op dat West-Duits- land grotere lasten bij de herbe wapening op zich kan nemen, als zijn export toeneemt. Adenauer verklaarde vervolgens dat West- Duitsland nooit oorlog zal voeren om de gebieden ten oosten van de Neisse en de Oder, die door De gecombineerde Navo-strijd- krachten vervolgden in het week einde en maandag hun zee- en luchtoperatiês tijdens de oefenin gen „Strike Back" en Sea Watch", die onder algehele leiding staan van admiraal Jerauld Wright van de Amerikaanse marine, opper bevelhebber van de geallieerde Atlantische vloot. De oefening „Sea Watch" staat onder leiding van admiraal sir John A. S. Eccles (Engelse ma rine) en de luchtmaarschalk sir Bryan V. Reynolds van de R.A.F. De oefening „Strike Back" wordt geleid door vice-admiraal R. B. Pirie van de Amerikaanse marine, commandant van de zee gaande vloot. Wegens het overlijden van ko ning Haakon van Noorwegen zijn de militaire operaties welke met zich zouden brengen een occupering van Noorse landdoe- len, opgeschort. Militaire vlieg tuigen zouden een overvliegen van Noorwegen tot maandag morgen vermijden. Dit heeft mede bijgedragen tot een vermin dering van het tempo waarin de oefeningen ter zee worden afge wikkeld. Ongewone activiteiten van zon nevlekken hebben eveneens roet in het eten gegooid, waardoor vertraging ontstond in de nieuws- verspreiding van de vloot. Anti-onderzeebootvliegkamp- groepen, inclusief H.M.S. „Al- bion", U.S.S. „Leyte" en het Franse schip „Lafayette", hebben omvangrijke zeegebieden afge zocht op „vijandelijke" onderzee boten. Bij de oefening in convooibe- scherming bleven Canadese, Amerikaanse, Franse en Portu gese fregatten voortdurend bezet met patrouille- en ondersteu ningsacties. Met het oog op-het grote aan tal convooien en het gebrek aan voldoende escorte-vaartuigen, werden deze operaties geleid van een enkele basis uit. Niettemin werd een uitstekende lering ge trokken uit het voornaamste ge deelte van deze oefening. Shackleton- en Neptune-vlieg tuigen waren actief. Portugese Harpoons deden goed werk bij de bescherming van convooien in de buurt van de toegangen tot Straat Gibraltar. Het Engelse kustcommando zal eveneens de nodige steun ver lenen bij onderzeebootbestrij- dingsoperaties. Een intensieve verkenningsoperatie werd uitge voerd door Amerikaanse, Cana dese en Britse lange afstands vliegtuigen, welke er in slaagden een gefingeerde vijandelijke rai der te lokaliseren op de Atlanti sche Oceaan. Polen en Rusland geannexeerd zijn. „Ik kan mij echter heel goed een ontwikkeling indenken die daarheen gaat, dat dit vraagstuk in een verenigd Europa tot op lossing wordt gebracht, aldus de Westduitse bondskanselier. Hij vervolgde: „Het hele ge bied aan de andere kant van de Oder en Neisse zal eens binnen de sfeer van het Schuman-plan en de gemeenschappelijke Euro pese markt moeten komen." Adenauer merkte tenslotte op dat Westt-Duitsland een gecon troleerde ontwapening steunt, maar dat de Westduitse strijd krachten op gelijke wijze als zijn mogelijke tegenstanders moeten worden uitgerust zolang de ont wapening nog geen feit is. Adenauer achtte de tijd nog niet rijt) voor een vier-mogend- hedenconferentie over de geschil len tussen Oost en West. Men moet de Sowjet-Unie de tijd ge ven te bekomen van de verkie zingsoverwinning van de C.D.U. en de Hongaarse resolutie die de Ver. Naties hebben aangenomen. De Russen hebben geprobeerd invloed op de stemmen van de Duitsers bij de bondsdagverkie zingen van vorige week zondag uit te oefenen. Dat is ze niet ge lukt. Ik stel me zo voor, aldus Adenauer, dat de Russen in de komende vier jaar zullen gaan beseffen, dat het Duitse volk niet bereid is aan het Russische ver langen te voldoen en dat zij dan vriendschappelijke betrekkingen met ons zullen willen aanknopen. Voorts verwachtte de bondskan selier dat in de komende vier jaar enige vorderingen zouden worden gemaakt in de richting van ontwapening onder toezicht en hereniging van Duitsland. Hij geloofde, dat er in de Sow jet-Unie enige onrust bestaat en dat de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en communistisch China zich in de toekomst wel licht zullen ontwikkelingen in een richting de de Sowjet-Unie zorgen kan baren. Griekenland zal niet deelnemen aan de Balkanconferentie welke Roemenië onlangs heeft voorge steld. De Griekse premier, Karaman- lis, zegt in een antwoord aan Roe menië, dat zijn land eerst zijn ge schillen met de naburige Balkan staten wil regelen om daardoor de spanning op de Balkan weg te nemen. De pogingen van Grie kenland om dit te bereiken heb ben nooit weerklank bij de Bal kanstaten gevonden. Integendeel, sommige dezer staten hadden nooit opgehouden spionnen en saboteurs naar Griekenland te zenden, aldus Karamanlis. Zoals bekend, staat president Tito van Zuid-Slavië, die het Roe meense voorstel al eerder heeft aanvaard, op het standpunt, dat de nog hangende problemen geen belemmering voor samenwerking der betrokken staten mogen vor men. Met een vaartuig van de zee- politie zijn maandag de beman ningsleden en 43 Amerikaanse passagiers van de „Tjibantjet", n de Kon. Java-China Paket- vaartmij, naar de kust van Hong kong gebracht. Het schip was in een hevige storm aan de grond gelopen. Een woordvoerder van de zee- politie deelde mee, dat het schip een slagzij van 35 graden maakt. Een Chinese zeeman heeft ge zegd, dat niemand aan boord van de Tjibantjet gewond is. De op varenden waren met 'behulp van een touwladder, die van de wal aan 'boord was geworpen, in het vaartuig van de zeepolitie over gestapt. Het schip was zeer hard op de rotsen terechtgekomen. Een woordvoerder van de In- terocean Lines heeft naderhand medegedeeld, dat er slechts drie passagiers aan boord van de Tsji- bantjet waren, allen Amerikanen. De Tsjibantjet is zondagmid dag bij Hongkong aangekomen. Wegens de wervelstorm moest het schip in een baai buiten de haven meren, maar sloeg los en liep op de rotsen. De wervelstorm heeft, volgens de eerste 'berichten, in Hongkong vijf mensen het leven gekost. 111 Door een ontploffing in een kolenmijn op 50 km ten zuiden van Pittsburgh zijn 11 mannen van de buitenwereld afgesloten. Men is onmiddellijk met het reddingswerk begonnen. Men heeft telefonisch contact met vier van de ingesloten mijnwer kers. Later werd bekend, dat zes van de ingesloten mijnwerkers nog in leven zijn. Enkele van hen zijn gewond. In deze mijn zijn in 1907, door een ontploffing, 130 mijnwerkers om het leven gekomen. Later is een der ingesloten mijnwerkers gered. Hij is ernstig gewond naar een ziekenhuis over gebracht. personen liepen verwondingen op. In de haven zijn minstens zes gemeerde schepen losgeslagen. Talrijke bomen en schuttingen 'Zijn omgewaaid. De straten zijn bezaaid met glasscherven. Ook in Macao zijn verwoestin gen aangericht. De wervelstorm heeft daar minstens twee mensen het leven -gekost. Vier officieren en kapitein C. A. Backer zijn op de Tjibantjet gebleven. De drie Amerikaanse passa giers zijn de 35-jarige M. Walker, zijn vrouw en zijn moeder. De Walkers zijn op weg naar Indone sië en hebben een taak aan de universiteit van Djakarta. De Groninger kustvaarder „Ma rie Sophie" is zondagavond op de Elbe in de duisternis en bij re genval in aanvaring gekomen met een ongeveer 5000 ton me tend schip. De kustvaarder werd aan de voorzijde zwaar bescha digd. Inmiddels is de .Marie Sophie" naar Hamburg gesleept. De kustvaarder was leeg op weg naar Hamburg het schip meet 490 ton en is eigendom van de heer T. Smid uit Groningen. Ka pitein is de heer J. Dijkstra uit Groningen. Aan boord bevonden zich negen personen, n.l. de be manning en de vrouw van de ka pitein. Bij de aanvaring werd de kok, de zestienjarige A. H. Krop uit Amsterdam, gewond. Hij is naar een ziekenhuis te Hamburg overgebracht. De Rotterdamse kustvaarder „Henrica B." is maandag met een slagzij van dertig graden over bakboord veilig de haven van Brest binnengevaren. De 306 ton metepde kustvaar der, op weg van Gotenburg (Zwe den) naar Landerneau, bij Brest, heeft met een zware storm te kampen gehad, waardoor de dek lading hout verschoven is. De V.N.-ontwapeningscommis- sie zal volgende week maandag bijeenkomen om de rapporten over de Londense ontwapenings besprekingen van haar subcom missie te bespreken, zo is maan dag officiëel in New York be kendgemaakt. In de ontwapeningscommissie hebben de leden van de veilig heidsraad en Canada zitting. In de subcommissie zijn de grote vier (de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie) en Canada vertegenwoordigd. Vier of vijf negerjongens van veertien tot vijftien jaar hebben zondag j.l. brandende benzine in het gezicht van een elfjarig blank jongetje gegooid, dat in zijn eentje voor het parlementsge bouw van de staat van New York speelde. Het jongetje, Frank Soma, is met brandwonden in de tweede en derde graad in een ziekenhuis opgenomen. De behandelende dokters vrezen voor zijn leven. De politie poogt de daders op te sporen. Nader is gebleken dat Frank Somma, zijn verhaal, dat neger jongens hem brandende benzine in het gezicht hadden gegooid, van a tot z verzonnen. Hij had, in de buurt van een vat met ont vlambare vloeistof, met lucifers gespeeld, waardoor de vloeistof in brand was gevlogen en hij brandwonden had opgelopen. Uit vrees voor straf van zijn ouders en om enkele negerkinde ren in een kwaad daglicht te stel len, had hij toen het verhaal van de aanslag op hem verzonnen. Enkele onweersbuien, die zon dagmiddag, zondagnacht en maandagmorgen boven Voorthui zen en omgeving veel regen heb ben gebracht, hebben ervoor ge zorgd, dat in deze streek weer een groot aantal ha weiland on der water is komen te staan. Ver scheidene bouw- en weilanden in de Gelderse Vallei, waarvan een deel sinds verleden week was droog gevallen, staan thans die per onder water dan ooit tevoren. In de gehele vallei staan vele hectaren' blank. De schade die thans reeds door de boeren in deze streek wordt geleden, raamt men op circa twee miljoen. In de nacht van zondag op maandag werd in het gebied van het water schap van de Barneveldse Beek 22 milimeter neerslag gemeten. Tussen Voorthuizen en het kruis punt Hoevelaken ziet men over al weilanden onder water staan. In het dorp Hoevelaken staat de dorpsstraat onder water en in Barneveld is de Valkseweg in een beek veranderd. In de gemeente Barneveld staajf een groot aantal wegen onder water. Sommige zijn voorlopig ontoegankelijk voor het verkeer geworden. De auto's komen er tot over de assen in het water. Het ergst er aan toe zijn de vol- BLIJVEND ONBESTENDIG Een oude tropische cycloon, reeds getransformeerd in een zeer diepe depressie van de ge matigde breedten met een kern- druk van ongeveer 970 mb, was maandagavond op haar noord oostelijke koers aangekomen op een punt ongeveer 600 km ten zuidwesten van Ierland. Met een oude depressie, die aan een snel opvullingsproces onder hevig was en overdag nog ten westen van Ierland lag, hield de tropische cycloon over West-Eu ropa een zuidwestelijke stroming in stand waarmee vochtige en warme lucht werd aangevoerd. In deze stroming passeerde maan dag een zwakke rug van hoge- druk ons land. In de noordelijke provincies evenwel drong een koufront binnen, wat met buien en een noordelijke wind gepaard ging. De rug van hogedruk zal zich vandaag weer van ons land verwijderd hebben om plaats te maken voor een nieuw front met een regenzone die maandag West-Frankrijk passeerde. We Genraal Speidel, de opperbevel-verwachten dan ook dinsdag hebber van de land strijdkrachten weer op de meeste plaatsen nu en van de Navo in Midden-Europa, dan enige regen, terwijl de wind is maandagmiddag in Londen overal weer uit de zuidwesthoek aangekomen voor het voeren van zal waaien. Daarbij zal de tempe- officiële besprekingen met de ratuur op ongeveer hetzelfde m- gende wegen: Wielweg te Zwaar- ttbroek, Leemweg te Terschuur, en de Garderbroekerweg te Koot wijkerbroek. De technische opzichter van het waterschap van de Barneveldse Beek, de heer H. den Uyl, vertel de ons dat er in deze omgeving circa 4.000 hectare bouw- en wei land onder water staan of ernsti ge overlast van het water heb ben. Zelfs de op enkele punten reeds verbeterde Esvelderbeek is buiten de oevers getreden. De schade bedraagt, zeer voorzichtig geraamd, 500 per hectare. Gedurende de eerste 23 dagen van september is in de Gelderse Vallei in totaal 193 millimeter neerslag gevallen. Het jaarlijks gemiddelde over deze periode be draagt voor deze streek 66 milli meter. Britse regering. Volgens welingelichte kringen in Pretoria is tussen Zuid-Afrika en Engeland overeenstemming bereikt inzake een nauwere ma ritieme samenwerking, speciaal gericht op de bescherming van vitale scheepvaartroutes langs de oostkust van zuidelijk Afrika. Engeland zal in versneld tempo medewerken aan de opbouw van de Zuid-Afrikaanse oorlogsvloot en Zuid-Afrika zal een aanzien lijk hoger bedrag voteren dan de twee honderd miljoen gulden, be stemd voor het huidige vlootpro- gramma. De beide landen zullen waar mogelijk samenwerken bij de bouw van gemeenschappelijke vlootbases langs de oostkust van zuidelijk Afrika en een gezamen lijk defensiebeleid ontwerpen te gen de bedreiging van deze scheepvaartroute door lange-af- stand duikboten. Een woordvoerder van het Iraakse ministerie van Buiten- lartdse Zaken heeft zaterdag j.l. verklaard, dat zijn regering er „volledig van overtuigd is, dat Syrië niet zal denken aan een agressieve daad jegens enig Arabisch land". „Wij geloven, dat het aanko pen van wapens in de landen van het Sow jet-blok voor ge rechtvaardigde defensiedoelein den niets uitstaande heeft met uitbuiting van het Arabische nationalisme door het intema- tioale communisme". De woordvoerder zei, dat de Iraakse regering hoopt, dat Sy rië met de rest van de Arabi sche staten tegen de gemeen schappelijke vijand, Israël, zal blijven samenwerken. Hij leverde hiermee commen taar op een memorandum van de Syrische regering, waarin werd gezegd, of het juist was, dat Irak bezorgd is over de Sy rische aankoop van Russische wapens. veau liggen als maandag! medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdag morgen tot dinsdagavond. Enige regen. Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen nu en dan enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid oost, in het noorden van het land aanvankelijk echter nog uit oos telijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. WOENSDAG 25 SEPTEMBER Breskens Terneuzen v.m. 2.20 2.55 n.m. 2.39 3.14 Hansweert 3.35 3.54 Walsoorden 3.45 4.04 ZON MAAN op onder op onder Sept. 24 6.31 18.37 7.25 18.37 25 6.32 18.34 8.48 19.08 26 6.34 18.32 10.08 19.43 27 6.36 18.30 11.22 20.24

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1