Uit de Provincie Binnenlands nieuws GRIS?? DE BRUID en de MOORDENAARS 'Zevïöle^els TERNEUZEN. AARDENBURG. BIERVLIET AXEL. O.N" ej£* eren BRESKENS. HULST SAS VAN GENT. VOGELWAARDE. VUURGEVECHT IN GOA. Nieuw-Zeelandse premier treedt af. LEGE WONINGEN TE BERGEN OP ZOOM NEDERLANDER WERELDKAMPIOEN PLOEGEN Boodschap van Worosjilof aan Syrische president. Nu zijn onmisbaar De bewapening van Tunesië ZEELAND PRESENTEERT FEESTELIJK FRUIT Zeeland heeft zaterdagmiddag feestelijk fruit gepresenteerd in de vorm van het jaarlijkse fruit corso. Een kleine dertig wagens, waarvan veertien praalwagens, trokken door Goes, dat ondanks druilerig en regenachtig weer een extra bevolking van buitenaf had gekregen. De wagens waren ge tooid met de produkten der 1.400 Zeeuwse fruitkwekers, die on danks een matige oogst enthou siast meewerkten om dit corso mogelijk te maken. Rond de „Fruitfee en haar char mant gevolg waren wagens met voorstellingen uit sprookjes, een arreslede met een steigerend paardje, de vloot van Michiel de Ruyter, de bijenkoningin, histo rische voorstellingen van Jacoba van Beieren en anderen, St Joris met de draak en dergelijke ge groepeerd. Het Zeeuwse element, onder an dere vertegenwoordigd door een tentwagentje, ontbrak natuurlijk ook niet in deze fleurige stoet, die zich zowel door de pittoreske straatjes van de binnenstad als door de moderne wijken van het centrum van de Bevelanden slin gerde. Zeer ingenieus was de versie ring van de vele wagens. Men had hele mozaïeken van doorge sneden vruchten gemaakt in al lerlei variaties van geel, rood, groen en mengsels van die kleu ren. Een weelde van herfstbloe men bracht een charmante varia tie in al deze uit rondjes ver vaardigde vlakken. Trossen drui ven en sierplanten waren verder gebruikt om aan de wagens een cachet van de rijpheid van het jaar en de weelde van de oogst te geven. Muziekgezelschappen uit Goes, Kortgene, Stampersgat en Etten begeleidden met hun vrolijke Manken de feestelijke pracht der herfstkleuren, die door fantasie en hand van de mens in nieuwe vorm en voorstelling waren ge bracht. Met de ervaringen van dit der de, enthousiaste corso, gewapend hopen de evenementen- en corso commissies van Goes het volgend jaar dit fruitcorso tot een natio naal en zo mogelijk internatio naal gebeuren te maken. Kermis 1957 Ofschoon zaterdagavond, tradi tiegetrouw, wel de drukste van de kermisweek is geweest, was er toch niet zoveel belangstelling als voorgaande jaren. Sommige vermakelijkheden hadden niet di rect over belangstelling te kla gen, maar toch was het lang niet zó. dat het voor de liefhebbers een hele toer was om een plaats je te bemachtigen. Qok de palingverkopers in de straten, die met een overvloed van woorden hun gerookte wa ren aanprezen, waren op het slui tingsuur lang niet uitverkocht. Dit wil echter niet zeggen, dat het niet druk was op de Markt en in verschillende lokalen. Voor- ad voor de sporthall hadden zich steeds velen opgesteld. Doordat liefhebbers de gelegenheid kre gen hun krachten te meten met de boksers of worstelaars en daarvoor geldprijzen werden uit geloofd, had dit établissement over het bezoek geenszins te kla- gen. De caroussel van de heer Du Pont versierd met verschillende bloemstukken ontvangen ter ge legenheid van zijn gouden jubi leum, had veel meer belangstel ling van de volwassenen dan van kinderen. fr de café's waar gelegenheid tot dan serf was en in de op en bij de Markt gelegen café's was het ap de sluitingsdag behoorlijk vol. Ongeregeldheden hebben zich niet voorgedaan. Zo behoort de Terneuzense ker mis 1957 weer tot het verleden. Ploegwedstrijden te Driewegen Op het terrein, daartoe welwil lend beschikbaar gesteld door de toer L. Huijssen te Driewegen, hadden zaterdagmiddag de reeds bekend geworden ploegwedstrij den plaats, georganiseerd door de C.J.B.T.B., de N.C.L.B. en de C-B.T.B. Omstreeks 1.15 uur opende de toer A. Brandes deze wedstrijd met een kort woord, daarbij wij zend op de sportieve zijde van de ze dag. Hij zeide verheugd te zijn over de goede samenwerking der 3 organisaties. Daarna begonnen de 8 deelne mers hun velden te ploegen, be staande uit het maken van de be- ginvoor, het aanstorten en ten slotte d'e eindvoor. De jury, bestaande uit de he ren J. Pijpelink, A. Brandes, Jac. Dielman, L. de Regt en A. Loeve, foa/i een zware taak, daar er uit- stekend werd geploegd op het door de regen doorweekte ter rein. De ploegdiepte moest varië ren van 1318 cm. De vooruitgang, sedert enkele jaren geleden, was opvallend; vooral de eindvoor was veel be ter, hoewel deze in Zeeuws-Vlaan deren in de praktijk weinig meer wordt toegepast door het veelvul dig gebruik van wentelploegen. Vrijwel onmiddellijk na de laat ste voor werd de uitslag bekend gemaakt met het volgende resul taat 1 P. de Kraker te Temeu zen 81.48 pnt; 2. A. Pijpelink te Axel 79.32 pnt; 3. C. Overdulve te Zaamslag 78.32 pnt; 4. Iz. Mee- sen te Axel 78.29 pnt; 5. A. de Kraker te Zaamslag 75.96 pnt; 6. P. van Hoeve te Temeuzen 73.97 pnt; 7. F. Jansen te Temeuzen 71.65 pnt en 8. H. de Kraker te Axel met 60.32 pnt. Namens de jury reikte de heer A. Loeve, als technisch adviseur, de prijzen uit, bestaande uit een fraaie wisselbeker voor de eerste prijswinnaar, medailles, rookge rei enz. Tevens besprak hij in 't kort de geleverde prestaties. De wedstrijdcommissie, onder leiding van haar actieve voorzit ter, de heer W. van Hoeve Abr.zn, kan op een geslaagde middag te rugzien. Bezoek van de Kon. lucht machtkapel. De muziekkapel der Koninklij ke Luchtmacht onder leiding van de eerste luitenant H. van Diepenbeek heeft vrijdagavond j.l. in Aardenburg in Zeeuws- Vlaanderen een taptoe gegeven voor de bevolking van West Zeeuws-Vlaanderen, die door enkele duizenden inwoners uit alle gemeenten van het district werd bijgewoond. Onder de aan wezigen waren o.a. mevrouw S. C. de Casembroot-barones- sê Van der Feltz, de echtgenote van de Commissaris der Konin gin in Zeeland en talrijke bur gemeesters. De taptoe werd afgenomen door de commandant van het korps luchtwachtdienst, H. L. H. baron Van Isselmuden en werd gehouden op het Kaaiplein met de door schijnwerpers verlichte oude stadspoort als decor. Aan de taptoe werd ook deelgeno men door een demonstratiepele- ton van de Koninklijke lucht macht. Naast het Wilhelmus werd bij de sluiting ook 't Zeeuwsvlaam- se volkslied gespeeld, hetgeen door de aanwezigen, gezien het applaus, zeer op prijs werd ge steld. Voor en na de taptoe was een mars door de straten van het stadje gemaakt. Bij de officiële ontvangst op het stadhuis te Aardenburg heeft burgemeester J. M. A. C. van Dongen een heildronk uit gebracht op Hare Majesteit de Koningin. ture werd voorzien, door de be noeming van de heer Joz. Wie- land. Optreden Luchtmachtkapel Vrijdagmiddag heerste er te Biervliet een feestelijke drukte. De vlaggen waren uitgestoken en de schooljeugd buitte het uurtje vrijaf, dat ze kregen hadden, zo veel mogelijk uit. Om half vier begon de inmid dels gearriveerde luchtmachtka pel haar marstocht door de ge meente, gevolgd door de gehele Biervlietse schooljeugd. Op het gemeentehuis verzamelden zich de burgelijke autoriteiten en de geestelijkheid, alsmede de bevel voerende officieren van het lucht machtcorps, waar door het ge meentebestuur een kopje koffie werd aangeboden. Zodra de luchtmachtkapel voor het gemeentehuis was opgesteld, daarna door het gouden echtpaar rijkelijk onthaald. Velen gaven tijdens de serena de blijk van hun belangstelling. Op reis. Zaterdag maakte de Hervorm de Jongensclub o.l.v. de heer Keukelaar via Terneuzen een fietstocht naar Goes, met als doel de optocht en het fruitcorso aldaar bij te wonen. Reeds in Hoedekenskerke kregen de jon gens een stevige regenbui te ver werken, waardoor allen kletsnat waren. Goes werd juist tijdig gehaald vóór het niet ondenkbare tweede natte pak. De optocht vonden al len prachtig, doch minder leuk was het, dat de regen weer be gon te stromen. Te laat arriveerde het gezel schap in Hoedekenskerke voor de boot, waardoor de ouders te Biervliet, die hiervan niet tele fonisch waren verwittigd, enige begaven de autoriteiten zich naar aut0»s utistuurden om de jonge U/^4- Urturloe u3n ViPt crpm PPT1 tUhUlS\,,i A/-» xrrvl ttOttHp hfTOt OT> tf Vergadering Aqua-fauna De liefhebbers van de aqua riums hebben hun reeks bijeen komsten in dit seizoen weer inge zet. Ditmaal had men de beschik king over een spreker uit Belgie. Het was de heer Van Herk uit Antwerpen, die in een prachtige lezing en bovendien nog verdui delijkt door kleurendia's, een uit stekende instructieve bijdrage leverde voor de houders van tro pische vissen. Hij behandelde de herkomst van de vissen, het mi lieu en hun gedragingen. De kwe ker werd hier nog eens duidelijk gedemonstreerd op welke wijze een zo gunstig mogelijk milieu is te scheppen. De voorzitter, de heer M. Won- dergem, onder wiens leiding de vergadering stond, dankte in har telijke woorden de heer Van Herk voor zijn interessante en leerza me lezing. Aan het begin der vergadering werden eerst enkele huishoudelij ke zaken behandeld, waarin ook in een bestaande bestuursvaca- het bordes van het gemeentehuis. Onder leiding van H. F. van Diepenbeek gaf de Luchtmacht kapel 'n uitstekend concert, dat werd afgewisseld door het optre den van het exercitiepeloton, on der commando van de 2e luite nant W. L. Schelberg. De demonstratie werd eveneens met grote aandacht gevolgd en oogstte herhaaldelijk een welver diend applaus. Na nog enkele marsen te heb ben gespeeld, moest helaas veel te vroeg worden opgebroken om tijdig Aardenburg „te halen" waar de veldkeukens reeds op volle toeren draaiden om de man schappen van hun natje en droog je te voorzien. In Biervliet verzamelden de ge nodigden zich nog eens in het raadhuis, waar burgemeester A. P. Kostense de dank van het Biervlietse gemeentebestuur en de bevolking overbracht voor het bezoek. Hij wees op de nauwe band die door deze bezoeken ont staat' tussen de burgerij en de luchtmacht. De burgemeester sprak zijn bewondering uit voor de grote geoefendheid der troep en hoopte dat het bij oefenen zou blijven en deze nimmer aan de praktijk op zijn werkelijke waar de zou moeten worden beproefd. Biervliet, als zwaar getroffen ge meente, weet hiervan helaas uit eigen ervaring, welke verschrik kelijke gevolgen de werkelijkheid kan hebben. Spreker verzocht de bevelvoerend commandant zijn dank over te brengen aan officie ren en manschappen. Kolonel H. L. H. van Isselmun- den zeide getroffen te zijn door de vriendelijke welkomstwoorden van de burgemeester en bena drukte dat dit bezoek mede is be doeld om de waardering der luchtmacht te uiten voor het vele waardevolle werk dat de vrijwil ligers in vrije tijd en in 's lands belang voor de luchtmacht ver richten. Ook de gemeente Bier vliet heeft in het luchtbescher- mingswerk een belangrijk aan deel. Verversingen werden rondge diend, waarna het gezelschap no de afscheid nam om aan haar verplichtingen te Aardenburg te voldoen. lui aan de volgende boot op te halen. Stom verbaasd om zoveel „on nodige" angst, maakten de jon gens van de liften een dankbaar gebruik. Ze hadden veel schik ge had en veel gezien en kropen, vermoeid van de lange dag, spoe dig onder de wol. Schieting. Voor de schieting welke zon dagmiddag bij H. v. d. Hemel werd gehouden, meldden zich slechts 17 schutters. De hoogvogel was voor J. Wijf fels te Biervliet, de le zijvogel Aug. Provoost te Biervliet, de 2e zijvogel Joh. v. d. Ameele, Hoofd plaat. De meeste kleine vogels verschalkte P. v. d. Ameele te Hoofdplaat. Auto over de kop. Zaterdagnamiddag naderde uit de richting Schoondijke een luxe auto, bestuurd door de heer J. J. B. uit Driebergen, met vrij grote vaart de bocht in de Dorpsstraat. Daar hij in de bocht kwam te slippen verloor B. de macht over het stuur en raakte aan de lin kerkant van de weg met zijn wie len het trottoir, waardoor hij tweemaal kantelde alvorens op de kop voor het raam van een villa tot stilstand te komen. De juist passerende wielrijders mej. D. en de heer L. uit Breskens werden door de kantelende auto geraakt en licht gewond. Hun rij wiel werd zo goed als geheel ver nield. De inzittenden van de auto, de heer B en echtgenote, kwamen met de schrik vrij. De auto werd vrij zwaar beschadigd. Over de week eindigende op zaterdag 21 september 1957 wer den de meeste spaarkaarten in geleverd door mej. C. van DAM ME, Ravelijn A 16, Philippine. De door haar ingeleverde spaar kaarten werden met een toeslag van 100 procent gehonoreerd. Vraagt uw winkelier Serenade voor een 80-jarige en 'n gouden huwelijksfeest. Zondagmiddag bracht de Bier vlietse kon. harmonie een klin kende serenade aan het echtpaar J. Dieleman-Moret, dat die dag het door haar uitgestelde gouden huwelijksfeest vierde, en thans tevens de tachtigste verjaardag van de bruidegom herdacht. Achter de harmonie schaarden zich de leden en bestuur van de Biervlietse jagersvereniging, dit maal zonder geweer. De heer H. A. M. v. d. Vij ver sprak een kort felicitatie woord, dat hij deed vergezeld gaan met enkele geschenken. Voor de jagers voerde de heer P. Pladdet het woord, die de heer Dieleman een „van ganser harte nog vele jaren" toewenste en 'n herenrijwiel aanbood. De muziek speelde voor de wo ning nog enkele marsen en werd Herwonnen Levenskracht her dacht haar 30-jarig bestaan In het St. Josephus patronaat vierde de Hulsterse afdeling van Herwonnen Levenskracht haar 30-jarig bestaan met een feest vergadering en een gezellige avond. Deze bijeenkomst werd door de leden en donateurs zeer druk bezocht. De heer Roelands verwelkom de de aanwezigen. Hij bracht dank aan de donateurs van H. L. voor hun gaven die de afdeling in staat stelt haar goed werk te blij ven verrichten. Namens het hoofdbestuur werd het woord gevoerd door de heer Asman. Deze zette in het kort het werk van H. L. uiteen en hetgeen er in de loop der jaren was ver richt dank zij de milde gaven. De t.b.c. is een erge ziekte, aldus spreker. Voor de bestrijding hier van kan niet genoeg worden ge daan. Hij bracht dank aan de werkers van de afdeling Hulst voor hetgeen zij gedaan hebben voor dit mooie en goede werk. De giften der donateurs, die door de propagandisten worden ingezameld, belopen meer dan een miljoen per jaar. Aan de he ren A. Blommaert, Roelands, I Kouwijzer, Annies en Everaert werd het zilveren speldje van verdienste uitgereikt voor hun werk voor de t.b.c.-bestrijding. Een gezellige avond met mede werking van het cabaret Engelen uit Waalwijk, dat voor een prima programma zorgde, werd deze feestelijke bijeenkomst besloten. Excursie van de Zeeuwse Assurantie Club. Vorige week maakte een 50-tal personen van de Zeeuwse Assu rantie Club een excursie naar de Spiegelglasfabriek in Sas van Gent. De Zeeuwse assuradeurs konden genieten van een zeer spectaculair bedrijf. Men kon het ruwe produkt volgen vanaf haar beginstadium totdat het ver dwijnt in auto's, étalageruiten enz. Alle bezoekers waren zeer voldaan over deze excursie. Na het bezoek aan de Spiegel glasfabriek werd het gezelschap ten stadhuize door burgemeester R. A. J. den Boer ontvangen. Inenting kinderverlamming De inenting tegen kinderver lamming zal in deze gemeente verricht worden op 16 oktober a.s. Vooraf zullen de ouders op een nader te bepalen dag en plaats in de gelegenheid worden gesteld hun kinderen voor deze inenting aan te geven. Het ligt in de bedoeling om in elk van de vier kerkdorpen een zitting voor de vaccinatie te houden. Deze te gemoetkoming aan de ouders hoopt men beloond te zien door een algemene aangifte van de kinderen uit de betrokken leef tijdklasse. Tengevolge van een vuurge vecht tussen een afdeling Portu gese soldaten en twaalf arbeiders uit het Portugese gebied Goa op het Voorindische schiereiland zijn donderdagmorgen bij de nederzet ting Hakon vier soldaten omge komen en twaalf gewond. Het gevecht was in de vroege ochtenduren geleverd en had vijf uren geduurd. Vele kogels waren op India's gebied terechtgekomen Sedert het begin van de nationa listische beweging in Goa was dit het ernstigste incident. De premier van Nieuw-Zeeland, Sidney Holland, heeft besloten onmiddellijk af te treden om ge zondheidsredenen, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. Holland heeft meegedeeld, dat hij zijn besluit op medisch advies heeft genomen. Hij wordt opge volgd door de plaatsvervangende leider van de nationale partij en vice-premier Keith Holyoake. Holland is 63 jaar. Vorige maand kondigde hij al aan, dat hij zich zou terugtrekken na de lopende parlementszitting. Van een complex van 65 nieu we woningen te Bergen op Zoom staan er 18 al sinds enige tijd leeg. De 18 gezinnen die er ge huisvest moeten worden zitten er als het ware om te springen, om dat zij, na de mededeling dat hen een dezer woningen was toegewe zen zich gereed hebben gemaakt om naar dit nieuwe complex te verhuizen. En achter deze 18 ge zinnen staan vermoedelijk 18 jon ge echtparen klaar om de vrijko mende woonruimte te betrekken. De 18 woningen worden niet opgeleverd, omdat in de dakele menten een constructiefout zou zitten met het gevolg, dat de da ken een kleine golving vertonen, een golving welke voor een leek niet zichtbaar is. De architect die het gebruik van deze dakelemen ten die gegarandeerd waren had voorgeschreven, levert de woningen met dit gebrek niet op, Het gemeentebestuur van Ber gen op Zoom het zijn namelijk gemeentewoningen heeft zich thans het geval aangetrokken en is in contact met de aannemer ge treden om de voorzieningen te treffen die nodig zijn om de fout in de dakconstructie op te heffen De aannemer echter voelt zich niet schuldig en meent, waar hij geheel volgens bestek en in op dracht van de architect heeft ge werkt, niet tot het aanbrengen van voorzieningen verplicht te zijn. Inmiddels wordt voortgebouwd aan het complex, zodat men vreest, dat over enkele weken 32 nieuwe woningen leeg zullen staan. CAFEBEZOEKER 'KWAM RAAR OP DE KOFFIE Een 61-jarige bezoeker van een café op de Zeedijk te Amsterdam werd zondagmiddag het sarren van een andere bezoeker zó beu, dat hij zijn kleintje koffie opnam en het met kracht in de richting van de plagende man wierp. Deze wist de vliegende schotel en het kopje te ontwijken, tot ongeluk van een andere onschuldige - 34-jarige klant. Het schoteltje vloog op diens hoofd te pletter en de man moest met een gebar sten schedel in het W.G. ter ver pleging worden opgenomen. Bilstra, die daar rustig bij de haard zat, kwam met stoel en al op het puin in het benedenver trek terecht. Naast de schrik liep hij wonder boven wonder slechts enkele schrammen op. Deuren werden uit hun kozijnen gerukt en het grote omtrek en enkele winkels moesten de ruiten het ontgelden. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Het onderzoek naar de oorzaak is nog gaande. Gedacht wordt aan een ontploffing van aardgas uit de leiding van het gemeente lijk gasbedrijf, maar hoe deze kon ontstaan, is nog niet bekend. DE A-GRIEP IN HILVERSUM. Een groot aantal gevallen van A-griep onder de leerlingen van het R. K. Lyeeum in Hilversum is aanleiding geweest enkele klassen naar huis te zenden. De school telt ruim 700 leerlingen waarvan 25 procent met griep het bed houdt. De Nederlander Willem de Lint heeft vrijdag in Peebles in de Verenigde Staten het wereldkam pioenschap ploegen op zijn naam gebracht. De Engelsman John Mason werd tweede. Hij behaalde 136,56 punten, De Lint 147.89. De derde en vierde plaats worden ingeno men door resp. de Fin Arvo Jo- kinen en William Wright uit Noord-Ierland. Er waren 26 deel nemers. De Nederlander heeft nu voor de vierde keer deelgenomen aan de wedstrijden om het wereld kampioenschap ploegen, die in 1953 voor het eerst zijn gehou den. De Lint zei van zijn overwin ning, dat hij z.i. veel geluk had gehad. De grond in Peebles was voor hem niet gemakkelijk ge weest en heel anders dan de in Nederland beploegde grond. Hoe wel ploegen een hobby van hem is doet hij het in Nederland maar weinig. „Ik geef voornamelijk aanwijzingen aan onze drie knechts", aldus de heer De Lint. De Lint is thans voor een jaar houder van de gouden ploeg. Vol- gend jaar wordt de wedstrijd in Duitsland gehouden. President Klimenti Worosji lof van de Sowjet-Unie heeft 'n „zeer belangrijke boodschap" aan de Syrische president, Sjoe, kri El Koewatly gezonden, aldus meldt het door de Egyptische regering gesteunde persbureau voor het Midden-Oosten uit Da mascus. Het persbureau verklaart, dat de Syrische president binnen kort zal antwoorden op de bood schap, waarvan de inhoud niet bekend is gemaakt. Volkgens bevoegde Syrische kringen heeft het schrijven van de president der Sowjet-Unie betrekking op de huidige toe stand in het Midden-Oosten. 49) door SELWYN JEPSON Nadruk verboden. „In elk geval zou het heel wat stof doen opwaaien. Je hebt heel wat dingen gedaan die tegen de wet indruisen, om de werkelijke gang van zaken te verbergen." Hij haalde zijn schouders op en zei luchtig: „Een man in mijn positie is nu eenmaal ge noodzaakt af een toe de wet te negeren. Het zakendoen dwingt ons er toe. Ik had het daar straks over verantwoordelijk heid. Het is volkomen ondenk baar dat een gebeurtenis als deze mij maar een enkel ogen blik had mogen bedreigen, zo lang het mogelijk was dat met wat list en moed en een klein misdrijf te voorkomen." Hij keek mij aan, en ik besef te dat Billy Bulls eigenschap, tot op de bodem van iemands ziel met een enkele blik te kun nen doordringen, kinderachtig was, vergeleken bij hetgeen waartoe deze ogen in staat waren. Ik trachtte zo smekend mogelijk te kijken. „Jimmy, je moet me nog wat tijd gunnen, wil je dat? Deze geschiedenis heeft me verschrik kelijke ogenblikken bezorgd, en daar wil ik eerst overheen ko men. Ik wil van voren af aan beginnen." „Dat kan ik me indenken". Hij sprak langzaam. „Maar zul je me niet te lang laten wach ten? Wanneer kan ik je weer spreken?" „Kun je niet komen dine ren?", vroeg ik. „Er komt een vriend van vader over en zijn bezoek kan van veel nut voor je zijn". Ik vertelde hem in het kort over Gondalez di Calancar en de opdracht waarmede deze ge komen was. De zakenman in hem won het dadelijk van de minnaar. Hij zou laten nazien hoe het stond met Iraquay wat betreft eventuele patenten. Het was een zeer interessant geval, vond hij. Ik was volkomen verdoofden zelfs nu kan ik mij nog niet her inneren, waarover wij verder nog gesproken hebben, voordat ik tenslotte Leiston verliet in een van de Bentleys. Op mijn verzoek werd ik afge zet te Saxmundham. Nader hand, op weg naar huis, had ik het gevoel dat er 'n boze droom van mij begon te wijken. Ik was in staat nuchterder te denken. Wat Louise Frempton betrof, had ik gedaan wat ik mij tot dusverre voorgesteld had te doen. En James Belsin. Ik moest mij hem nu voorstellen in de rol die hij zichzelf toebedacht had. Ik hoefde slechts een vinger uit te steken, en een duizelingwek kend toekomstbeeld zou werke lijkheid worden James Belsin en zijn koninkrijk. Ik liep tame lijk snel, maar ik wist zelf niet of ik onderbewust naar dat koninkrijk toe of er afwandelde. Ik zag onmiddellijk dat de be zoekers uit Londen gearriveerd waren. Er stond een grote gele Packard op het erf, en in de tuin hoorde ik stemmen. Het meeste lawaai was van de jon gen afkomstig, doch af en toe klonken er kreten van Gonzalez of van de kapitein of van alle bei tegelijk. Hij uitte kreten die mij deden denken aan oorlog tussen Indianen, en hij wierp met korte messen naar een met krijt getekende cirkel op een grote boomstam. Het was prettig zo geestdrif tig ontvangen te worden, en zelfs vader verwelkomde mij hartelijk. Ik vertelde Gonzalez van Jimmy Belsin. Hij was er erg mee ingenomen, en had het er over dat ik provisie moest hebben, omdat ik de relatie tot stand gebracht had, en toen ik zei dat ik gehoord had dat het tegen de wet was provisie aan te nemen van beide partijen, schudde hij van het lachen en zei dat hij nu pas weer merkte hoe humoristisch dtf Engelsen waren. Ik vergewiste mij er van dat de kamers van de gasten in or de waren, en dat Mary en de meisjes een goed diner klaarge maakt hadden, dat de oesters gearriveerd waren en in het ijs lagen, dat Jim de ketel van de waterverwarming had voorzien, waarna ik tenslotte om een uur of vijf naar mijn eigen kamer ontsnapte om daar een heerlijk warm bad te gaan nemen. Nauwelijks was ik op mijn ka mer, of de jongen kondigde zijn komst aan met een luide klop Hij wilde weten of Belsin een moordenaar was. Nee", zei ik. „Hij heeft mij alles verteld. Het was een sa menloop van omstandigheden. Het gebeurde voor zijn huis en het was erg pijnlijk voor hem en als hij niet dadelijk hande lend was opgetreden, dan zou een schandaal het gevolg ge weest zijn. Hij kon zich 'dat in zijn positie niet veroorloven, en daarom zorgde hij dat Billy Bull en wij allemaal een heel andere indruk van het geval kregen. Behalve natuurlijk dat jij en ik meer wisten". „O", zei hij. En hij vroeg: „Wat voor positie heeft hij?" Ik probeerde het hem uit te leggen. Ik gaf hem zelfs een be knopte schets van Jimmy Belsin in zijn functie als hoofd van zijn onderneming, en ofschoon het indrukwekkend genoeg klonk, waren er naar het oor deel van de jongen enkele zwak ke plekken in het verhaal. „Als een gewoon iemand zo iets overkwam", zei hij, „dan zou hij toe niet bang zijn voor een schandaal?" „Daar heb je gelijk aan, maar de omstandigheden waarin Jim my Belsin verkeert, maken hem tot een ongewoon iemand. Dat heb ik je daarnet nu juist gepro beerd uit te leggen". (Wordt vervolgd.) JAARLIJKSE STILLE GANG LANGS DODENCEL IN „ORANJEHOTEL". Terwijl buiten op de binnen plaats de vlag in de gestage re gen halfstok hing, luisterden on geveer duizend nabestaanden, oud-gevangenen, autoriteiten, of ficiële vertegenwoordigers en an dere belangstellenden naar de herdenkingstoespraak van de voorzitter van de stichting „Oranjehotel", professor mr. _R. P. Cleveringa, in 'n kleine geïm proviseerde zaal in het „Oranje hotel", de strafgevangenis in Schevèningen. Toen tegen elf uur zaterdag morgen de genodigden door het bekende en beruchte „poortje" binnengingen, om, zoals naast de kleine ingang geschreven staat al degenen die hun laatste gang door de poort gingen, te eren en te herdenken, regende het hard. Daarom werd de plechtigheid, niet zoals de elf keren eerder, op de binnenplaats, maar in een in allerijl in orde gemaakte zaal gehouden. Prof. Cleveringa verwelkomde minister Algera en andere leden van het kabinet en deelde mede dat H. M. de Koningin, Prins Bernhard en Prinses Beatrix te legrammen hadden gezonden. Aan het slot van zijn rede sprak prof. Cleveringa het Onze Vader. Daarna zongen allen het Wilhelmus. Daarna trok men in stilte langs dodencel 601 in de cellen barakken. Velen legden er bloe men. Ook buiten bij het monu ment aan de muur van de gevan genis werden bloemen gelegd. Tijdens de stille tocht speelde 'n strijkkwartet bij deze herhen- king: passende muziek. Namens Prinses Wilhelmina was bij de plechtigheid aanwezig haar particulier secretaresse. GIROBILJET VERVALST Een handelaar in rijplaten deed onlangs bij een Rotterdamse fir ma een bestelling tot een bedrag van ƒ25.000 aan materialen, die uit het buitenland moesten wor den ingevoerd. Na enige tijd kwam de Rotterdamse handelaar bij zijn Delftse opdrachtgever met een stortingsbewijs van 2.037,75, een bedrag, dat hij als invoerrechten zou hebben be taald. Hij verzocht hem dit be drag vast als voorschot te beta len, waaraan de Delftenaar vol deed. Toen echter de zending aan materialen uitbleef kreeg de Delftse handelaar argwaan; hij waarschuwde de politie. Een on derzoek wees uit, dat de Rotter dammer slechts 75 cent had ge gireerd en aan het stortingsbe wijs 2037 had toegevoegd. Hij is aangehouden en zei bij zijn ver hoor financiële moeilijkheden te hebben gehad. Hij dacht het geld te gebruiken om zijn schuldeisers tevreden te stellen. ONTPLOFFING IN TRANS FORMATORHLIS IN ROTERDAM-ZUID. Zoals gevreesd werd, 'heeft de ontploffing, die zaterdag in het transformatorhuis aan de Putse laan in Rotterdam-Zuid plaats vond, één dode geëist. De 34-jarige technische ambte naar B. JH. de Boom, is aan zijn brandwonden, die van zeer ern stige aard waren, overleden. Men hoopt echter het leven van het tweede slachtoffer, de 36-jarige D. Lammers, te kunnen behou den. De elektriciteitsvoorziening in Rotterdam-Zuid is voor wat de tram betreft gestoord geweest. In bijna het gehele winkelcen trum op en om de Beijerlandse- laan kon eerst tegen zes uur des avonds weer het licht branden. ONTPLOFFING TE MEPPEL. Meppel werd zaterdagavond omstreeks kwart vóór elf opge schrikt door een zware explosie, welke deed denken aan het neer komen van een vliegtuigbom. Het bleek, dat in het noordooste lijk deel van de stad een ontplof fing had plaatsgevonden in een winkelhuis aan het Troelstra- plein, bewoond door de sigaren handelaar J. Bilstra. De ontploffing had plaats in 'n vertrek achter de winkel. Een groot deel van de achtergevel van het pand werd weggeslagen. Het grootste deel van de beton nen vloer van de bovenwoning kwam naar beneden. De heer In officiële Franse kringen is gezegd, dat Frankrijk Italië stil zwijgend goedkeuring heeft ge geven, wapens aan Tunesië te leveren. Tunesië had Italië om wapens gevraagd voor de uitrusting van een bataljon. De Italiaanse rege ring had nog geen besluit geno men, maar overleg gepleegd met de Franse regering, die stilzwij gend had toegestemd. Frankrijk aarzelt met de leve rantie van wapens aan Tunesië, omdat het bevreesd is, dat deze in handen komen van de Alge rijnse opstandelingen. In Algiers is bekendgemaakt, dat een wapensmokkel tussen Tunis en Algiers is ontdekt. GEEN STEUNREGELING, WEL 'KREDIETFACILITEIT VOOR DOOR NACHTVORST- SCHADE GETROFFEN FRUITTELERS Fruittelers, die tengevolge van de nachtvorstschade in financiële moeilijkheden verkeren, kunnen door het verkrijgen van krediet tegen normale voorwaarden de medewerking vragen van het Borgstellingsfonds voor de land bouw, aldus deelt minister Mans- holt mee in een brief aan het Landbouwschap. Het bestuur van het fonds zal bevorderen, dat voor de terugbetaling van de we gens nachtvorstschade opgeno men gelden een bijzondere rege ling wordt getroffen, waarbij met de financiële positie van de kre dietnemer rekening zal worden gehouden. De minster van Landbouw deelt in zijn brief verder mee, dat hij geen gevolg kan geven aan het verzoek van het Landbouwschap de door nachtvorstschade getrof fen fruittelers hulp te bieden door het van overheidswege ver lenen van bedrijfskrediet tegen lage rente. De door de nachtvorst in de fruitteelt veroorzaakte schade moet worden beschouwd als een normaal bedrijfsrisico, waarin de overheid de telers niet door een steunmaatregel als hoedanig het verlenen van krdiet tegen verlaagde rente toch moet worden gezien tegemoet kan komen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2