Nieuw-Guinea op de agenda r. Duitse viermaster «Pamir» met 90 opvarenden vermist HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Koning Haakon van Noorwegen op 85-jarige leeftijd overleden De Parijse rondetafelconferentie salons so bert" MAANDAG 23 SEPTEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4174 Algemene vergadering der Verenigde Naiies bijeen De toestand in het Midden-Oosten De botsingen tussen Hindoes en paria's. SCHEPEN IN NOOD Verklaring van Sandys. LITTLE ROCK. MIJNONGELUK IN ZUID-AFRIKA. franke ring bij abonnementxerneuzei, Directe'i r-Hoof dredacteur i. van de San de Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén hardelsadvety tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 dL Voor het maandagnummer: zaterdags 1# waf Inzending advertenties tot 's namiddags 2 utff Bureau van dit Blad. 20 cent meer Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres De algemene vergadering heeft met 49 tegen 21 stemmen, bij elf onthoudingen, besloten de aan beveling van haar agendacommis sie, om het geschil over Ned. Nieuw-Guinea en Indonesië op haar agenda te plaatsen, over te nemen. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, en zijn Australische ambtgenoot R- G. Casey, verzet ten zich krachtig tegen dit be sluit. Minister Luns verklaarde dat een hernieuwde bespreking van dit punt slechts tot een „verdere verslechtering der Nederlands- Indonesische betrekkingen" zou kunnen leiden. ,De Nederlandse delegatie be treurt het ten zeerste dat de agenda commissie woensdag j.l. heeft besloten de algemene ver gadering aan te bevelen het ge schil tussen Nederland en Indo nesië over Nederland Nieuw- Guinea op haar agenda op te ne men. Het is niet zo, dat mijn land iets te vrezen heeft van een open lijke bespreking van zijn politiek, welke in volledige overeenstem ming is met de beginselen en idealen, waarop het Handvest van de Verenigde Naties is ge grondvest. Doch bij de vorige drie bespre kingen, welke de algemene ver gadering reeds aan ditzelfde on derwerp heeft gewijd, is aan de ene kant gebleken dat de Indone sische houding elk vruchtdragend initiatief van de assemblee onmo gelijk maakt, terwijl aan de ande re kant de gevoelens van verbit tering, die door het debat werden gewékt, tot een betreurenswaar dige verslechtering van de Ne derlands-Indonesische betrekkin gen hebben geleid. En ongelukkigerwijs moet het zelfde van een vierde bespreking van dit onderwerp worden ver wacht", aldus de minister, die hieraan toevoegde: „De houding, die Indonesië aanneemt, sluit bij voorbaat de mogelijkheid van een daadwerkelijke bijdrage van de Verenigde Naties tot oplossing van het geschil om Nederland Nieuw-Guinea uit. Deze houding komt hierop neer, dat Indonesië beweert dat Ned. Nieuw-Guinea deel van zijn ge bied uitmaakt en het eist, dat Nederland dit zijn gebiedsdeel on voorwaardelijk aan Indonesië zal overdragen. Deze Indonesische eis vindt zijn oorsprong in een volslagen onjuiste uitleg van een overeen komst, die op een in 1949 gehou den ronde-tafel conferentie werd gesloten. Bovendien heeft Indo nesië het juist geacht deze over eenkomst, in 1948 eenzijdig op te zeggen, zodat het thans elk recht mist om zich „hierop, ter onder steuning van zijn eis, te beroe pen", aldus minister Luns. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken vervolgde ,De algemene vergadering mist het recht een beslissing te nemen omtrent een grondgebiedseis, of uitspraak te doen in een geschil over de uitlegging van een ver drag. Het enige orgaan der Verenig de Naties, dat het recht zou heb ben deze zaak te beoordelen is, het Internationale gerechtshof en het is veel betekenend dat Neder land reeds vijf jaar geleden heeft voorgesteld het geschil om Ned. Nieuw-Guinea aan het hof voor te leggen en Indonesië pertinent heeft geweigerd hierop in te gaan. Indonesië zal met het resultaat van geen enkele bespreking in stemmen, tenzij deze zou leiden tot de onvoorwaardelijke over dracht van Ned. Nieuw-Guinea aan Indonesië. Het zou dus willen dat de alge mene vergadering, door het in stellen van een „commissie van goede diensten", oogluikend zou toelaten dat druk op Nederland wordt uitgeoefend om Indonesië een gebied over te dragen, dat het wettig bestuurt en waarvan de inwoners er niets voor gevoe len om onder Indonesische ge zag te komen", aldus de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns. De Indonesische afgevaardigde Sastroamidjojo zei het te betreu ren, dat minister Luns het nood zakelijk had geacht bezwaren te uiten tegen de aanbeveling van de agendacommissie om de kwes tie Nieuw-Guniea op de agenda Ier algemene vergadering te plaatsen. Het zoeken naar een vreedza me oplossing van „dit langduri ge politieke geschil" is zeker geen tijdverspilling. Indonesië gelooft, dat het zijn „heilige plicht" is ge bruik te maken van de Ver. Na ties om de geschillen langzamer hand te doen verdwijnen. Dit is in overeenstemming met de be ginselen van het Handvest, aldus de Indonesische afgevaardigde. De algemene vergadering schaarde zich ook' achter de aan beveling van haar agendacom missie, om de vraagstukken be treffende Algerië en Cyprus op haar agenda te plaatsen. De politieke commissie zal deze problemen op nader te bepalen tijdstippen behandelen. Omtrent Cyprus verklaarde de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd nog: „De Britse regering ontkent niet, dat er internationale kanten aan het vraagstuk Cyprus zijn." Hij deed een beroep op de af vaardigingen matiging te be- betrachten wanneer dit probleem aan de orde zou worden gesteld, hieraan toevoegend: „Ik hoop dat de afgevaardigden de kansen op een regeling zullen vergroten, en niet verkleinen". De algemene vergadering be sloot voorts opnieuw de kwesties van het rassenconflict in Zuid- Afrika en de behandeling van personen van Indische afkomst in dit land op haar agenda te plaatsen. PRINSES BEATRIX OPENDE KINDERDORP IN GOIRLE. Prinses Beatrix heeft zaterdag middag in Goirle het kinderdorp Sint Godelieve, een hoofdgebouw met zes bijgebouwtjes waar 84 kinderen kunnen worden onder gebracht, geopend. Jordaanse legerpatrouilles en politie hebben de hand gelegd op een voorraad machinegeweren, automatische geweren, tijdbom men, munitie en ontplofbare stoffen, alles van Tsjechische oorsprong, aldus is zaterdag of ficieel te Amman meegedeeld. De wapens waren ontdekt in het gebied van Ramtha dicht bij de grens met Syrië. Ofschoon geen Arabisch land met name is genoemd, neemt men algemeen aan, dat het Syrische leger met soortgelijke wapens is uitgerust. De Libanese regering heeft, evenals Irak en Jordanië, van Syrië een nota ontvangen, waar in wordt gevraagd of zij bezorgd is over de recente ontwikkelingen in Syrië. President Koewatli van Syrië heeft zaterdagmiddag bij de ope ning van een congres van Arabi sche rechtsgeleerden te Damas cus, de Westelijke mogendheden de verslechtering van de betrek kingen met zijn land verweten. Hij hekelde „de misleidende propaganda" inzake het aantal Sowjet-technici in Syrië en be toogde dat het Westen „gemaks halve vergeet dat de Syriërs een aanzienlijk aantal deskundigen uit Westelijke landen in hun midden hebben". Tot die landen behoorde ook Nederland. Koning Haakon van Noorwe gen is zatermorgen te 4.35 uur plaatselijke tijd overleden. 's Konings zoon, kroonprins Olav, diens twintigjarige zoon Harald, de nieuwe kroonprins, en de vijfentwintigjarige prinses Astrid hebben de gehele nacht tot aan het einde bij het sterfbed van de koning vertoefd. Koning Haakon kreeg twee weken geleden een storing in de bloedsomloop van zijn rechter been en een aandoening van de luchtpijp. Zijn gezondheid liet evenwel reeds meer dan twee jaar te wensen over, sinds hij in juni 1955 zijn dijbeen brak. Koning Haakon VII heeft in de ruim 50 jaar van zijn koning schap de naam. „de populaire ko ning", die het volk hem gegeven heeft, ten volle verdiend. Door de jaren heen is hij trouw geble ven aan het devies dat hij zich stelde toen hij in 1905 koning van Noorwegen werd: „Alles voor Noorwegen". Vooral gedu rende de tweede wereldoorlog heeft de koning het hart van alle Noren gewonnen door zijn krach- Op een rondetafelconferentie van partijleiders te Parijs, onder voorzitterschap van premier Bourgès-Maunoury, is zaterdag overeenstemming bereikt over een gewijzigde tekst voor het Al gerijnse hervormingsplan, welke deze week bij het parlement zal worden ingediend en waaraan de vertrouwenskwestie verbonden zal zijn. De aanwezige partijlei ders van alle partijen behalve die der communisten en Pouja- disten zullen het akkoord in de Nationale Vergadering steunen. De overeenstemming kwam na een week van zeer grote politieke spanning, waarbij de regering ge vaar liep. De kansen, dat de rege ring het wetsontwerp er thans door zal krijgen, schijnen goed te zijn. De meest omstreden kwestie was de bepaling, welke voorzag in een centraal uitvoerend or gaan in Algerië. Het beginsel van de vorming van dit orgaan blijft behouden, maar het zal niet on middellijk in werking treden. Premier Bourgès-Maunoury ver klaarde, dat de structuur en de bevoegdheden van het orgaan on derwerp zullen uitmaken van een speciale wet, die later bij het par lement zal worden ingediend. Hij noemde niet de datum, waarop deze speciale wet zal worden be handeld. De conservatieve leiders had den bezwaar gemaakt tegen de instelling van een centraal uit voerend orgaan, daar dit volgens hen de deur tot afscheiding van Algerië zou openen. In de nieuwe tekst wordt niets gezegd over de verkiezing van 'n voorzitter van het centrale uit voerende orgaan. De conservatie ven hadden eveneens bezwaar ge maakt tegen een dergelijke voor zitter. Zij verklaarden, dat iedere Algerijn die in een dergelijke functie zou worden gekozen vrij wel onvermijdelijk een instru ment van agitatie ten gunste van de nationale onafhankelijkheids beweging zou worden. De botsingen tussen paria's en Hindoes in het gebied van Madoe- rai in de Zuidindische staat Ma dras nemen grotere afmetingen aan. Officieel is bekendgemaakt, dat er zestig doden zijn,' maar niet-officieel is het aantal doden op tweehonderd gesteld. De aanleiding tot de ongeregeld heden is een incident, dat "zich en kele dagen geleden heeft afge speeld. Eén paria die op de bus wachtte, werd door een Hindoe van de kaste der „Maravars" ver moord. Hindoes hebben paria's van wie sommigen de Christelijke leer hebben aanvaard, tot aan het al taar van een kerk, waarin zij bin nengevlucht waren, achtervolgd. Talrijke hutten van paria's zijn in brand gestoken. tige houding tegenover de Duit se aanvallers. Koning Haakon is op 3 augus tus 1872 geboren als tweede zoon van de Deense kroonprins, de latere koning Frederik VIII. Hij Christian Frederik Oarl Val- demar Axel gedoopt en pas toen hij koning van Noorwegen werd, wijzigde hij zijn naam in de ty pisch Noorse naam Haakon. De jonge prins kreeg een op leiding bij de marine en klom op tot de rang van kapitein-luite- nant-ter-zee bij de Deense marine. In 1896 huwde hij de dochter van koning Edward VII, prinses Maud, die hem enkele jaren la ter een zoon schonk, Alexander. Nadat de unie van Zweden en Noorwegen in 1905 was ontbon den, werd de toen 33-jarige prins Carl van Denemarken verzocht koning van Noorwegen te wor den. Dit was geen toevallig ver zoek, daar zijn voorvaderen eeu wenlang koningen van Noorwe gen en Denemarken wanen ge weest. Voordat de kroon aan de Deen se prins werd aangeboden, had zich een ingewikkelde politieke strijd afgespeeld. De Zweedse koning wenste niet, dat een Zweedse prins koning van Noor wegen werd, terwijl de Denen vreesden de Zweden tegen zich in het harnas te jagen als zij een Deense prins tot koning van de nieuwe monarchie lieten verkie zen. Andere Europese mogend heden stelden ook veel belang in de kwestie, vooral Engeland en Duitsland. Zelfs in Noorwegen was de openbare mening ver deeld. Een niet onaanzienlijke minderheid scheen voor een repu bliek te zijn. Prins Carl van Denemarken werd tenslotte verzocht koning te worden, maar hij stelde als voorwaarde dat het Noorse volk hem zou aanvaarden. Er werd een volksstemming gehouden en de Deense prins kreeg een grote meerderheid. 260.000 kiezers wa ren voor een monarchie en prins Carl en 70.000 gaven de voorkeur aan een republiek. In november 1905 kwam prins Carl thans wijlen koning Haa kon in de Noorse hoofdstad met zijn vrouw, koningin aan Maud, en zijn tweejarig zoontje, wiens naam in Olav was gewij zigd. De kroning had plaats in de oude koninklijke residentie Trondheim. De koning heeft zich steeds van deelneming aan poli tieke debatten in Noorwegen ont houden, ofschoon hij alle gebeur tenissen met de grootste aan dacht volgde. Slechts eenmaal loste hij naar eigen inzicht een politieke crisis op toen hij de socialisten tegen het advies van de aftredende premier in verzocht een nieuwe regering te vormen. Maar ook toen handelde hij in volledige overeenstemming met de grondwet. In 1938 stierf koningin Maud. Negen jaar tevoren was kroon prins Olav, het enige kind van het koninkiijk paar, in het huwe lijk getreden met de Zweedse prinses Maertha, die 5 april 1954 overleed. Uit dit huwe lijk zijn drie kinderen gebo ren: de prinsessen Ragnhild en Astrid en prins Harald. Toen de Duitsers in april 1940 Noorwegen zonder waarschuwing aanvielen, nam de koning reeds een grote plaats in in de harten van het Noorse volk, maar zijn houding in die kritieke uren maakte hem zo mogelijk nog meer populair. De koning bleef standvastig in zijn besluit Noor wegen volgens de grondwet te blijven regeren en wees alle wen ken om af te treden van de hand. Toen er twee maanden gevochten was besloot de koning het land te verlaten en van Engeland uit de strijd tegen de Duitsers voort te zetten. Voor de Noren thuis en in het buitenland werd de koning in ballingschap het symbool van het verzet en eerste letter van zijn naam (H.) en het cijfer 7 werden het teken voor alle goede Noren. In Groot-Brittannië werkte de koning onvermoeid voor Noor wegens zaak en hij werd bij zijn terugkeer in Noorwegen, na de bevrijding, beloond toen hij bij aankomst door honderdduizen den Noren werd toegejuicht. Na de dood van koningin Maud trok de koning zich min of meer uit het openbare leven terug, maar hij bleef zich kwijten van zijn vele plichten. De koning was altijd te vinden bij belangrijke sportgebeurtenissen. Elke zomer woonde hij in Zuid-Noorwegen de zeilwedstrijden bij, waaraan zijn zoon en kleinkinderen deelnamen. De koning was een uitzonder lijk veelzijdige persoonlijkheid en zijn kennis van de wereldpolitiek heeft de Noorse regering vele keren geholpen bij het nemen van een beslissing. Zijn wens om alles uit de eerste hand te weten en nauwkeurig te bestuderen verschafte hem een gedegen ken nis van alle zaken die verband houden met het besturen van het land. In augustus 1954 heeft koning Haakon een officiëel bezoek aan Nederland gebracht. De koning heeft veel van de gebruikelijke pracht en praal aan het hof afgeschaft. Men kon hem dikwijls op een wandeling in de hoofdstad aantreffen. Hij was vooral bemind om zijn vriende lijkheid en rustige zelfopoffering. De overleden vorst leefde zeer eenvoudig, at weinig en hield zich stipt aan gen vaste dagindeling. Hij verzorgde zelf zijn correspon dentie, waarbij veel brieven wa ren van mensen uit het volk. Op zijn 80ste verjaardag, in augustus 1952, schreef het Noor se communistische blad „Frihe- ten": „Er bestaat nauwelijks een koning die zo populair is als ko ning Haakon. Dit is toe te schrij- De Duitse bark „Pamir", één der laatste windjammers, wordt op een reis van Buenos Aires naar Hamburg met 90 man aan boord vermist. 54 van de, 90 op varenden zijn jongens die voor het eerst een grote reis maken. De 3.103 ton metende viermas ter, die als opleidingsschip van de Duitse koopvaardij wordt ge bruikt, seinde zaterdag, dat zij 500 mijl van de Azoren in een zware orkaan in nood was geko men te verkeren. Het schip maakte toen een slagzij van 45 graden. Alle zeilen waren door de storm weggeslagen. De voormast was gebroken. Twee Amerikaanse schepen, de „President Taylor" en de Penn Trader", hebben zaterdagavond de plaats bereikt waar de „Pa mir" zich volgens d© laatst op gegeven positie moest bevinden. Zij seinden, dat zij lichtsignalen hadden waargenomen. Later heeft een Amerikaans militair vliegtuig, dat van de Azoren was opgestegen, over dit gedeelte van de Oceaan gevlogen, doch niets waargenomen. De Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee" is van de Azoren vertrokken om te probe ren het in nood verkerende schip op te sporen en eventueel op sleeptouw te nemen. Zondagavond had men echter nog niets van de „Pamir" verno men. De Britse tankboot „San Silvestre" heeft zondag een lege reddingboot waargenomen waar op „Lübeck", de haven waar de „Pamir" thuis hoort, stond. De Pamir" had zes reddingboten en twee rubber reddingvlotten aan boord. Het zoeken naar het schip wordt bemoeilijkt door de zware storm' die nog in dit deel van de Atlantische Oceaan woedt. Daar door kon zondag maar één Ame rikaans vliegtuig van de Azoren opstijgen om aan het zoeken de©l te nemen. Een Amerikaanse woordvoer der heeft zondagavond in Londen bekend gemaakt, dat een Ameri kaans vliegtuig twee redding boten en een reddingvlot heeft waargenomen in het gebied waar ven aan zijn persoonlijke eigen schappen, die ook bij degenen die geen voorstander van de monar chie zijn, eerbied afdwingen".- DE NIEUWE KONING VAN NOORWEGEN. Kroonprins Olav volgt, krach tens de grondwet, automatisch zijn vader op als koning van Noorwegen, onder de naam Olav de Vijfde. De nieuwe koning van Noor wegen, Olav V is 54 jaar oud. Sinds zijn vader, koning Haakon VII, eind juni 1955 zijn been brak, is hij als regent opgetreden. Te zamen met prinses Astrid heeft hij in die tijd alle officiële plich ten van het staatshoofd waarge nomen. Kroonprins Olav heeft zater dag, twee uur na de dood van zijn vader, Haakon, de eed van trouw op de grondwet als nieuwe koning van Noorwegen afge legd. Dit geschiedde in de vorm van een schriftelijke eed van trouwr, welke het kabinet werd voorgelegd. Hierdoor werd hij bevestigd als nieuwe soeverein. Condoleancetelegram van Koning Juliana en Prins Bemhard. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben aan koning Olav V van Noorwegen het vol gende condoleancetelegram ge zonden: ,Wij betuigen ons warmste me deleven aan U bij het overlijden van Uw geliefde vader en aan het Noorse volk bij: het verlies van zijn moedige en beminde Haakon VII". Dr. Drees zond condoleance telegram naar Noorwegen. De minister van Buitenlandse Zaken a.i., dr. W. Drees, heeft het volgende condoleancetele gram gezonden aan de heer Hal- vard Lange, minister van Buiten landse Zaken van Noorwegen: „Naar aanleiding van het over lijden van zijne majesteit koning Haakon VII, die gedurende zijn lange regering van meer dan 'n halve eeuw de liefde en achting van zijn volk heeft verworven, wil ik uit naam van de regering en het volk van Nederland de uiting van mijn diepste mede leven doen toekomen aan U en aan de regering en het volk van Noorwegen". de „Pamir" vermist wordt. Er waren echter geen overlevenden gezien. Het reddingvlot scheen bescha digd. Het droeg eveneens de naam „Lübeck". Het vliegtuig meldde voorts, dat vijf schepen naar de „Pamir" zochten. Volgens de rederij van de „Pa mir" is uit een onderzoek van de kapotte reddingboot, die door de Britse tankboot „San Silvestre" is opgepikt, gebleken, dat deze boot waarschijnlijk tijdens de storm overboord is geslagen. De riemen lagen nog in de boot vast gebonden. De Beierse omroep staakte zon dagavond in verband met de ver moedelijke ramp de televisie-uit zendingen. Aangezien het Beierse programma deze avond ook via de andere Duitse televisie-zen ders werd uitgezonden, viel over al in West-Duitsland het beeld weg. Een aantal luisteraars heeft de studio opgebeld om hiertegen te protesteren. Het vergaan van een schip, ook al is het een op leidingsschip, is nog geen natio nale ramp waarvoor men de tele visie-uitzendingen moeten staken, zo meenden zijn. In Hamburg hoopte men zon dagavond nog, dat de „Pamir" niet vergaan was, doch door de storm ver uit da koers geslagen. SCHIPBREUK BIJ SPANJE De Franse passagiersboot „Ile de la Réunion (8822 ton) en het Franse vrachtschip „Penze" (5438 ton) zijn zaterdag zuidelijk van Kaap Finisterre, N. W.-Span- je, met elkaar in aanvaring ge komen. De vrachtboot zonk onmiddel lijk, maar de voltallige beman ning werd opgepikt door een kleiner© Franse vrachtboot, de „Katiola". Uit een later radiobericht bleek dat de hoofdmachinist van de „Penze" wordt vermist. AANVARING BIJ BREST. Ter hoogte van Brest had voorts in dichte mist een aanva ring plaat tussen een Finse boot, de „Atalaya" (op weg naar Rot terdam), en de Franse „Chateau Laffitte". Beide schepen liepen slechts geringe averij op. NED. KUSTVAARDER IN ZWEDEN AAN DE GROND. Het 378 ton metende Neder landse schip „Kaap Falga" is za terdag bij Oeregrund, ten noord oosten van Stockholm, aan de grond gelopen. Zondagmorgen is het bergings schip „Atle" ter plaatse aange komen. De „Kaap Falga" heeft een lading zout. De bemanning is nog aan boord. Men is van me ning, dat het schip geen schade van betekenis hééft opgelopen. NEDERLANDS SCHIP IN NOOD. Het Nederlandse passagiers schip „Tjibantjet" van de Kon. Java-China Pakketvaart lijnen N.V. heeft zondag geseind, dat het bij de ingang van de haven van Hongkong op de rotsen Is gelopen. Het schip meldde vol gens het marine-station in Hong kong dat het zware slagzij maak te en water in de machinekamer had gekregen. Het S.O.S. werd uitgezonden, toen de taifoem „Gloria" boven Hongkong woed de. Een woordvoerder van de Kon. Java-China Pakketvaart lijnen N.V. zei later dat de „Tjibantjet" niet in onmiddellijk gevaar ver keert. Er zijn slechts ongeveer 6 passagiers aan boord. De „Tjibantjet" was op weg van Kobe in Japan naar Djakar ta. Van de zijde van de havenpo litie werd meegedeeld, dat het onmogelijk is een reddingsboot vanuit de haven van Hongkong naar het in moeilijkheden verke rende schip te zenden, zolang de taifoen woedt. De Britse minister van Defen sie, Duncan Sandys, is zaterdag in Londen teruggekeerd van een reis van vijf weken naar Austra lië en het Verre Oosten. Sandys verklaarde, dat Enge land-, zee- en luchtstrijdkrachten in Zuidoost-Azië wil handhaven. Naar zijn mening zullen in dat gebied in geval van nood zeer waarschijnlijk conventionele wa pens het meest van pas zijn. Om die reden wilde Engeland sterke conventionele strijdkrachten in dat gebied handhaven. De burgemeester van Little Rock, Woodrow Mann, heeft za terdagavond verklaard dat de po litie een ieder zal arresteren, die heden, wanneer de middelbare school ter plaatse weer wordt ge opend, zou pogen wanordelijk heden te veroorzaken. Hij voegde hieraan toe dat de politie negerleerlingen niet zal beletten het schoolgebouw te be treden. Drie van de negen negerscho lieren, aan wie tot dusver de toe gang tot de schooi onmogelijk is gemaakt, hebben gezegd, zich heden te zullen melden. Gouverneur Faubus van Ar kansas, die in Atlanta (Georgië) een conferentie van gouverneurs van zuidelijke staten bijwoont, heeft de vrees uitgesproken, dat zich hedenmorgen gewelddaden zullen voordoen als negerleer lingen zouden proberen de school van Little Rock binnen te gaan. De waarnemende gouverneur, Nathan Gordon, zou dan moeten uitmaken of de troepen van de nationale garde teruggeroepen moeten worden. Drie negers zijn zaterdag om het leven gekomen door een ex plosie in een schacht in de staats mijnen te Johannesburg. Vijf-en- twintig liepen verwondingen op en vijf worden vermist. De ontploffing was het gevolg van een zware aardschok, aldus een mededeling van een inge nieur der mijnen. De lijken van vier van de vijf vermiste negers zijn later ge borgen. d*lwpp«ra«t b«i apart» codaf BWrfe 16 brovw»rijsfroat 9 I*rn*uz«n nat. en internationaal jurylid depositair „lancome", dr. Payot" „yardley" heren en kinderen haarknippen uitsluitend na afspraak. REGEN Aan de scheidingslijn tussen zeer vochtige lucht, die met zuid westelijke winden over West- Kuropa stroomde, en drogere koelere lucht boven Europa, ont wikkelde zich zaterdag een regen- gebied dat 's middags in Neder land plaatselijk flinke hoeveelhe den neerslag opleverde. In de zachte en vochtige ulcht waarin we ons sindsdien bevonden, pas seerde opnieuw met flinke regen val, vooral in het midden van het land, in de middaguren van zon dag een kleine storing. Zondag avond werd in De Bilt 19 mm regen afgetapt, de grootste hoe-' veelheid in Nederland gevallen in de periode van zondagochtend tot zondagavond 7 uur. Sinds zater dagochtend 7 uur kwam in De Bilt niet minder dan 34 mm he melwater naar beneden. Zondag avond trokken kortstondige op klaringen over ons land, gevolgd door een nieuwe zone met bewol king. Deze hangt samen met een storing die in West-Frankrijk al veel regen bracht en die vandaag over ons land zal trekken. Op nieuw moet er dus regen worden verwacht. Ook in de wind, over wegend matig en zuidwestelijk, en de temperaturen komen vrij wel geen veranderingen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Weinig verandering Over het algemeen veel bewol king en nu en dan regen of mot regen. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuid en zuid west. Weinig verandering in tem peratuur. DINSDAG 24 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1.38 1.53 Terneuzen 2.13 2.28 Hansweert 2.53 3.08 Walsoorden 3.03 3.18 ZON op onder Sept. 23 6.29 18.39 24 6.31 18.37 MAAN op onder 6.01 7.25 18.09 18.37

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1