Balans en begroting: pompen of.... Televisie en film onmisbare hulpmiddelen bij onderwijs KERKDIENSTEN Franse werkgevers tegen een Europees vrijhandelsgebied De Engelse discontoverhoging DE BRUID en de MOORDENAARS Voor de zondag TROONREDE EN MILJOENENNOTA DEVIEZEN, BESTEDING EN INVESTERING WATER: OVERLAST EN GEMAK JAARBEURS-RESULTAAT - DE GRIEP gereformeerde kerk. Lord Hailsham voorzitter der conservatieven TURKIJE EN SYRIË Turkse tanks- en pantser eenheden aan Syrische grens GOUVERNEUR FAUBUS WEIGERT OP TE TREDEN ALS GETUIGE INCIDENT IN TUNIS Munitieauto vloog de lucht in „Ik geloof van niet", zei ik\gen. Of was zijn overrompelend (Wordt vervolgd.) [moest de minister, dan ook uit gaan van enkele veronderstellin gen, die op zijn minst als méér dan optimistisch moeten worden gekwalificeerd. Tot deze veron derstellingen immers behoorde om. de verwachting, dat het prijspeil na 1957 gehandhaafd zou kunnen worden en dat in Het voorspel van de wel wat waterige Prinsjesdag- 1958 algemene loonronden ach- 1957 bestond uit het spreken van vele woorden over onze terwege zullen kunnen b ïjven. financiëel-economische positie, zowel qua land als qua en NU DE BELASTINGEN... burgers van dit land. Onze deviezenreserve kon aanzien- bestedingsbeperkingsschroef lijk versterkt worden» doordat de N ederlandse regering moet verder worden aangedraaid, een regeling heeft getroffen met het Internationale mone- Minister Hofstra weet ook wel, taire fonds. Nederland mag nu van het fonds vreemde wordt! valuta kopen tot een totaal bedrag van 137.500.000 dol van bet geroep om beste- lars» tegen afgifte van in guldens luidende promessen ten Ljingsbeperking iets aantrekt, bedrage van de tegenwaarde. De Nederlandsche Bank Daarom zal zijne excellentie ons kan nu weer even vooruit, wanneer de deviezenpot moet nu eer^ han^e helpen, door^e worden aangesproken en de gulden zal zien voorlopig p€rsonenauto's, motor-en en de althans kunnen handhaven. WERKEN EN SPAREN De heer A. Borst Pzn, voorzit ter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, heeft tijdens het parlementaire industriebe- zoek te Vlissingen o.m. gezegd: „De niet te stuiten bevolkings aanwas is een uitdaging aan ons De Here is waarlijk opgestaan en is van Simon gezien. Luk: 24 34. Indien ooit een zondaarshart tot zelfontdekking en tot zelfveroor deling komt en in die donkere ure de twijfel voelt oprijzen in zyn hart, of de ontferming des Hol land's wel is voor zulk een als hu is, die denke aan de opstandingsbood- schap: „En is van Simon gezien De Heer is opgestaan en heelt het eerst de ontrouwe, de afvallige, maar berouwvolle discipel opge zocht Zijn opstanding moest ook de opstanding van de jonger wor den Wat daar wel mag zun voor gevallen tussen Simon-Bar-Jona en ziin Heer? Woorden van schuld belijdenis en vergiffenis, van smait en vertroosting zullen daar gewis seld zijn, maar geen menseluk oor heeft ze beluisterd. Als een zon daarshart in grote nood verkeert dan komt de Ontfermer om Zun genade daarin groot te maken. Geen teerder mededogen kan een moeder aan haar dolend kind bewj- zen dan de Heiland aan het hart. Het hart, dat, dreigend te verzin ken in de poel, die het zelf heeft gezocht, de hand nog opheft om behoud. Heeft de Here wel eens zo ont fermend, zo teer, zo geduldig tot onze ziel gesproken? Hebben wu er al eens behoefte aan gehad? Uf menen wij dat het voor ons niet nodig is? Vrees niet, mijn ziel, klaag Hem [uw hartewonden, Loop niet vooruit, maar wacht op y [uwen Heer, Zijn heilig bloed geneest yan^alle En geeft de ziel èn rust èn vrede 6 [weer; Als gti'V Hem uw lem» Dan volgt g' eerst rechtjn^leeft (Uit Nieuw Bijbels Dagboekje.) banden daarvoor en televisietoe stellen te gaan verhogen. Een volk, om in de toekomst voldoen- lander hoofdstuk is, dat ook de de werkgelegenheid te scheppen, vermogensbelasting met een Daarvoor is nodig, dat er veel vijfde verhoogd zal worden. En geld in de industrie wordt gesto- dat zal de toch al geringe spaar ken voor modernisering en uit- zin van het Nederlandse volk be- breiding. Indien die noodzakelijke slist niet aanmoedigen. Maar het investeringen nu moeten worden brengt wel geld in het laatje en afgeremd omdat anders de waar- dat is voorlopig het voornaamste, de van de gulden gevaar loopt, zo zal de minister denken, dan ligt de fout bij de onvoldoen- De defensie zal ons het lieve de besparingen." bedragje van 1779 miljoen blij- En minister Zijlstra sprak bij ven kosten en daar kan blijkbaar dezelfde gelegenheid: „Het is al niet op bespaard worden. Hier vaak gezegd, dat de oplossing steekt het postje van 6 miljoen van onze economisch-financiële voor Nieuw-Guinea wel heel arm- moeilijkheden moet komen van zalig bij af. een beperking der bestedingen. Maar aan de woningbouw zal Dat is juist, maar voor vandaag weer hard gewerkt worden. En zou hetgeen nodig is iets anders |nu de gemeenten zo langzamer- van landerijen onder water eijn komen te staan. Met name de Gelderse Vallei, Oost-Utrecht en de West-Veluwe zijn het slacht offer geworden, om van de „tra ditionele" onder-water-gebieden maar niet te spreken. Vele koeien moesten nu al worden binnenge haald. Hier en daar ziet men nog trieste vaal-bruine en groen uit gelopen, waardeloos geworden korenhokken uit de natte massa omhoog steken. En de aardappe len verrotten in de grond, als er niet gauw verandering komt, want aan rooien valt onder de huidige omstandigheden zelfs in de verste verte niet te denken. De afwatering mag in ons land wel een voorwerp van voortdu rende zorg blijven voor de ver antwoordelijke autoriteiten HET VALT MEE Van de jaarbeurs had men dit maal niet zulke hoge verwachtin gen. Maar het is meegevallen. De standhouders hadden de beste dingsbeperking al als een zwaard van Damocles boven hun hoof den zien bungelen, maar het zwaard is niet gevallen. En dat komt met name doordat de beurs in hoofdzaak is ingesteld op con sumptieve artikelen en de Neder landse consument trekt zich nu eenmaal in het algemeen van be stedingsbeperking en aanver wante artikelen niets aan. Film en televisie, die al sedert jaren steeds meer bij het onderwijs op de scholen in de Verenigde Staten worden ingeschakeld, maken ook op dit gebied een interessante ontwikkeling door. Het feit dat sedert het einde van de oorlog de schoolbevolking in een snel tempo is toegenomen -een groei, waarmee de uitbreiding van bestaande en de bouw van nieuwe scholen niet gelijke pas heeft kunnen hou den, heeft de Amerikaanse onderwijswereld met geheel nieuwe problemen geconfronteerd. Evenals in de tijd van Aristote- les is men het er algemeen over eens, dat de beste wijze om jonge mensen kennis bij te brengen is door direct persoonlijk contact met een wijze leraar. Jammer genoeg wordt het in een wereld, die per dag dichter bevolkt raakt, steeds moeilijker deze vertrouwe lijke verhouding tussen leerling en leraar te bewaren. Teneinde de bestaande leerlin- genschaal in verband met het steeds toenemend aantal leerlin gen op de scnolen te kunnen nand':aven zou het niet alleen nodig zijn de scholen in aantal en grootte belangrijK uit te breiden, maar zou ook de opleiding en De A-griep heeft hier en daar I aanstelling van onderwijzers op in ons land nog al om zich heen veel grotere schaal moe p gegrepen, maar tot op heden vinden. Al zou dan misschien de blijkt de ziekte gelukkig van een enorme bedragen voo goedaardig karakter te zijn. Het der scholen gevonden bunnen feit echter, dat enkele honderden worden, het ^on ze b diee zo met onmogelijk zijn de nodige geformuleerd moeten worden. Nodig zijn voor alles twee dingen: Een rijksbegroting, die ge zond is en die met name ook in conjunctuur-politiek opzicht de toets van de kritiek kan doorstaan. hand „op zwart zaad" zitten, zal een bedrag van 540 miljoen uit de rijksmiddelen hiervoor wor den besteed. Er zullen 80.000 wo ningen verrijzen, waarvan de helft woningwetbouw is. En al met al sluit de begroting met een aanvaardbaar genoemd tekort van 535 miljoen. Het zij zo. AARDAPPELEN ONDER WATER b. Het tenminste voorkómen van een verdere algemene stijging van onze arbeidskosten. Een dergelijke stijging kunnen wij Het nazomerse seizoen is dit ons in de komende periode jaar wel erg nat. Zo nat, dat tal bepaald niet veroorloven." Nederlandse soldaten, die in Duitsland op oefening waren, in het legerkamp Sennelager door de ziekte waren aangetast, heeft sommige gemoederen wel enigs zins in beweging gebracht, met name door de geruchtmakende ontvluchting, mededelingen en acties van de Nederlandse kapi tein L. Laten wij hopen, dat de kapitein heeft overdreven en als hij niet heeft overdreven, laten wij dan hopen, dat degenen die hem een ziekelijke querulant en een leerkrachten aan te trekken. Men zoekt thans allerwegen naar andere oplossingen voor dit probleem en daarbij wordt voor al aandacht gegeven aan de nieu we hulpmiddelen bij het onder wijs die de moderne techniek, in het bijzonder film en televisie, biedt. In deze richting vallen reeds belangrijke vorderingen te ver melden. Het onderwijs met be hulp van een zogenaamde geslo De universiteit van Detroit is van mening dat deze standaard in kwaliteit en kwantiteit kan worden behouden door gebruik te maken van de hulpmiddelen, die de moderne techniek biedt, waarvan de televisie in de eerste plaats moet worden genoemd. De nieuwe T.V.-cursus zal van maan dag tot vrijdag gedurende drie uur per dag worden uitgezonden. De studenten die deze cursus vol gen gaan eens of tweemaal per week naar de „campus" om con tact te blijven houden met de pro fessoren, onderling besprekingen te voeren en voor het afleggen van tentamens. Televisie is uiteraard uitste kend geschikt voor de uitzending van allerlei op de film vastgeleg de lessen, demonstraties, instruc ties en dergelijke ofschoon daar van tot op heden uitsluitend ge bruik is gemaakt voor de les lokalen. Het gebruik van de film bij het onderwijs is niets nieuws, want in de Verenigde Staten worden voor dit doel al 28 jaar lang hon derden films per jaar gemaakt Daarbij werden dan vooral die onderwerpen behandeld, waar mede de leerlingen niet op nor male wijze kennis konden ma- een zienenjrve quel mam en e - «.„loiHei® i= hi geestelijke gestoorde hebben ten-kring (draad) tele e J I,a met succes toegenasi staatsuniversiteit genoemd, zichzelf zullen herzien I voorbeeld met succes toegepast en de kapitein rehabiliteren. (Nadruk verboden.) HET KOMENDE JAAR De troonrede droeg ditmaal, evenals we dit reeds jaren ge wend zjjn, een vaag karakter. Er werden goed bedoelde pogingen gedaan ons te bemoedigen en te troosten. Maar dit alles nam niet weg, dat de financiëel-economi sche' positie van ons land toch moeilijk als rooskleurig kon wor den afgeschilderd. De bespreking hiervan vormde het pièce de ré- sistance van het hele staatsstuk en openlijk moest worden toege geven, dat er reden is tot ernsti- I ge bezorgdheid. Intussen heeft minister Hofstra in zijn miljoenennota wel zoda nig met cijfers gegoocheld, dat de uitkomst van de rekenpuzzle niet al te gunstig lijkt te zijn. Maar om dit te kunnen bereiken OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 22 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Vicaris S. den Blaau- wen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver- Huls'tt 10.30 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. (Bed. H. Doop.) Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed. Stern. Philippine; 2.30 uur Ds. E. Ed. Stern. T Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: 10 uur Vicaris J. Lalle man; 3 uur Ds K Verbeek, van Kloosterzande; 7 uur Ds. W S H. van Dalen, van Oost- burg.' (Jeugddienst) Zaamslag: 9.30 uur Ds Ph M. Becht; 2.30 uur de heer C. H. Hejjboer. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. C. J. Tissink, van Middelburg. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. H. Pestman. gereformeerde kerk, (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10.30 uur en 3 uur Cand. R. Timmerman, van En Hoek: 9 uur en 4.30 uur Cand Timmerman, van Enschedé. GEREF. GEMEENTE. (Vlooswjjkstraat) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en uur leesdienst. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „ProRege") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. VRIJZ. PROT. KERK. Terneuzen: 10.30 uur Ds. O. Else- man, van Bergen op Zoom. ROOMS-KATHOLIEKE KERK, Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. II. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen, Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.30 uur, 7.30 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen Het verbond van Franse werk gevers, de Conseil national du patronat Fransais, heeft de Fran se minister van Buitenlandse Zaken doen weten, dat het ge kant is tegen de plannen inzake de instelling van een Europees vrijhandelsgebied, waarover op het ogenblik wordt onderhandeld door deskundigen der E.G.K.S. Volgens het verbond bestaat ér een kennelijke onverenigbaarheid van de instelling van een ge meenschappelijke markt en de vorming van een vrijhandelsge bied, waarover thans wordt on derhandeld. Ook al zou dit vrij handelsgebied technisch te ver wezenlijken zijn, aldus het Fran- op de staatsuniversiteit van Pennsylvanië en op de middel bare school te Hagerstown, Mary land. Bovendien zijn op het ge bied van het onderwijs niet min der dan 24 T.V. zendstations werkzaam. Door colleges in San Francisco en Chicago worden per televisie cursussen over bepaalde onder werpen gegeven en in septembei zal de Universiteit van New York hetzelfde gaan doen en dat zijn slechts drie instellingen van de vele, die zich on dit gebied be- wegen. De universiteit van Detroit gaat in dit opzicht zelfs nog ver- kunnen functioneren, zoals de I der door het bedoeling zou zijn bij de instel- normale zenders ursus ling van een gemeenschappelijke ledige eerste-jaars co g markt en een vrijhandelsgebied. over vijf ondcrwerpe Tenslotte merkt het werkgevers- de studenten dezelfde op g verbond op, dat de uitsluiting krijgen als d^"en le cl ™1. van landbouwprodukten en van versiteit bezoeken. Bij de instei^ levensmiddelen uit het geprojec teerde vrijhandelsgebied zal ge schieden op verzoek van de En gelse regering met het doel de belangen van de agrarische pro- ling van deze cursus, die dit jaar voor het eerst wordt gegeven, heeft de universiteit zich laten leiden door de gedachte dat er over een tiental jaren tweemaal docenten in Engeland en het ge- zoveel jongelui, die de middelbare hele Britse gemenebest te be- school hebben afgelopen, hu schermen. Dit verstoort evenwel weg naar de colleges zullen zoe ken: demonstraties in de natuur wetenschappen, waarvoor een in strumentarium is vereist, dat te ingewikkeld is voor de klas of bezoeken aan verre landen. Hoe zeer de techniek ook het onder wijs in toenemende mate verrijkt, steeds houdt men zich daarbij voor ogen dat niets de leraar kan vervangen, maar dat in vele ge vallen een film iets kan doen waartoe de leraar niet in staat is. Bij het middelbaar onderwijs is men echter al zo ver dat een volledige jaarcursus in natuur kunde op de film is opgenomen. Deze film bestaat uit 162 delen, die daar waar een tekort bestaat aan bevoegde leraren kan wor den gedraaid. Ook op ander gebied wordt ge werkt aan dergelijke projecten en misschien is de tijd niet ver meer, dat leerlingen in de meest afgelegen scholen les krijgen van vooraanstaande leraren en pro- fesoren via de film. Via T.V. en film gegeven cursussen schijnen bestemd te zijn in de naaste toekomst een steeds belangrijker rol bij het onderwijs in de Verenigde Sta ten te gaan spelen. Of het aan bod van leerkrachten ooit ge lijke tred zal houden met de vraag is een punt waarop nu nog geen antwoord gegeven kan worden. In ieder geval mogen we er ons over verheu gen dat we de beschikking heb ben over enkele nieuwe hulp middelen bij het onderwijs, die van onschatbare waarde kun nen blijken, om enigermate tegemoet te komen aan het te kort aan leerkrachten. Terneuzen7 uur, 8.30 uur en 10.15 se werkgeversverbond, dan nog zou dit rampzalige gevolgen heb ben voor de landbouw en de in dustrie in Frankrijk. Het Franse werkgeversverbond vestigt er met name de aandacht op, dat de instelling van een ge meenschappelijke markt neer komt op een geleidelijke econo mische integratie, waarbij een afschaffing van de belemmerin gen op het verkeer tussen de deelnemende landen gepaard Biervliet9.30 uur Ds. W. S. Even- I gaat met harmonisering van de uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 22 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Vicaris W. Metting van Rijn. St. Kruis: 9 uur Vicaris W. Met ting van R(jn het evenwicht tussen de voorde len en de offers, die een vrijhan delsgebied met zich zou brengen. De Britse conservatieve partij heeft woensdag Lord Hailsman officieel aangewezen als voor zitter. Hij zal moeten trachten de populariteit van de partij, die in de laatste tijd afnam, te herstel len. Lord Hailsman, advocaat en ken als thans, maar dat het tegen die tijd niet mogelijk zal blijken een voldoend aantal bevoegde leerkrachten te vinden, die in staat zijn dit wassende leger stu denten les te geven zonder daar bij de bestaande onderwijsstan- daard in ernstige mate in gevaar te brengen". De Syrische staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Qawas, heeft woensdag ver klaard, dat een sterke concen tratie van Turkse tank- en Nadat donderdagmorgen in Amsterdam reeds geruchten over een te verwachten verho ging van het officiële disconto door de Bank of England gecir culeerd hadden, sloeg het be richt over de ingrijpende stij ging van het disconto met 2 in als een bom. Financiële krin gen in Amsterdam tonen zich uitermate verrast door deze De gouverneur van Arkansas, Orval Faubus, heeft donderdag geweigerd als getuige te ver schijnen voor de federale recht bank in Little Rock bij de behan deling van vier rassenwetten die de wetgevende vergadering van Arkansas heeft goedgekeurd. huis. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Da. H. B. de Nee- ling, van Zuidzande. Groede: 9.30 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Ejjgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. H. van Dalen. Retranchement: 10 uur Ds. S. Tjjmstra. Schoondjjke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. H. M. Strating, van Goes. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. H. M Strating, van Goes. IJzendjjke: 9.30 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 9.30 uur Ds. A, C. W. ten Cate, van Cadzand. (Bed. H. Avondmaal). arbeidsvoorwaarden, hetgeen in het geprojecteerde vrijhandels gebied niet het geval zal zijn. Verder acht het werkgevers verbond het onmogelijk, dat er twee stelsels van afschaffing der douane-tarieven naast elkaar dichter, volgt in zijn nieuwe pantsereenheden in de nabij- partijfunctie Oliver Poole op. In het begin van deze week was Lord Hailsman reeds ge promoveerd van minister van Onderwijs tot voorzitter van de kroonraad, een ministersfunc tie zonder departement. heid van de Syrische grens is waargenomen. Qawas ontkende daarentegen dat Turkse vliegtuigen het Syri sche luchtruim hebben geschon den. Zij waren wel in de buurt van de Syrische grens gezien, drastische maatregel van de Engelse circulatiebank, en ach ten deze stap zeer kenmerkend voor de toestand waarin het sterlinggebied zich op het ogen blik bevindt. Onwillekeurig maakte men hier een vergelijking met West- Duitsland, dat woensdag juist zijn disconto met een half pro cent heeft verlaagd. Terwijl de Bundesbank hiermee een poging onderneemt om geld) i af te sto ten, althans het aantrekken van geld uit het buitenland minder attractief te maken, neemt de Bank of England juist 'n maat regel om geld aan te trekken, althans dit aantrekken te be vorderen. Voor Nederland zag men voorshands in geldkringen al hier geen directe gevolgen van de drastische Engelse maatre gel, die het bankdisconto aldaar gebracht heeft op de hoogste stand sinds 1920. Nimmer is het voorgekomen, zo meende men alhier, dat een centrale bank haar disconto met 2 tegelijk heeft verhoogd. Het is een stap die uniek is in de ge schiedenis van de geldmarkten. In het effectenverkeer had de opzienbarende Engelse discon toverhoging enig aanbod ten ge volge. De koersen van toonaan- Hij verwierp de dagvaarding met de verklaring, dat het hof hem niet kan dwingen te ver schijnen, omdat hij hoofd van de uitvoerende macht in de staat is. Volgens waarnemers is deze houding een mogelijke aanwijzing voor het standpunt dat de gou- verneur vandaag zal innemen., Dan moet hij n.l. voor hetzelfde gevende internationale fondsen gerechtshof verschijnen om te liepen althans plotseling ach- verklaren waarom hij de natio- teruit. Zo zakte Kon. Olie in nale garde gebruikt om opheffing van 204 tot 201 Unilever van van de rassenscheiding op de 387 tot 381 en Philips van 268V& middelbare school van Little tot 265. Rock te verhinderen. De federale minister van Justitie, Brownell, heeft het hof gevraagd verdere inmenging van Faubus te ver- HET NATTE WEER VAN bieden-hof behandejde donderdag SECHTE INVLOED OP een beroep van tien negerpredi- nF RÏTNTWFFMARKT kanten, die de grondwettigheid UL KUNUVtbi 1ARM rassen- Wanneer de natuur de boer scheiding tLhte/te verhinde-1 met scheiding trachten ren of te vertragen. door SELWYN JEPSON 48) Nadruk verboden. Voor het Franse legerhoofd kwartier in Tunis is donderdag morgen een munitie-auto in de lucht gevlogen, waarbij een offi cier en een Tunesische burger om het leven kwamen. Toen twee Franse officieren langs het gebouw reden zagen zij een man naast het geopende por tier van een geparkeerde auto kruipen. Één van hen stapte uit om een onderzoek in te stellen, maar cp dat moment ontplofte de lading van de geparkeerde wagen, waardoor de officier en de burger gedood werden. if In het Britse medische tijd schrift Lancet wordt een nieu we methode beschreven om een stilstaand hart weer te laten kloppen. Dit gebeurt n.l. door bespren keling met een mengsel van ver schillende stoffen. Hij maakte een vertwijfeld ge baar en voegde er met bijna toonloze stem aan toe„Zij sneed zichzelf de hals af voor mijn deur. Ik mag alleen nog dankbaar zijn, dat het twee uur in de ochtend was en dat de be dienden haar niet gehoord heb ben". Hij draaide zich om en kwam naar mij toe. „Ik was wakker. Ik denk dat ik gewekt ben door het geluid van haar auto. Mijn kamer be vindt zich boven het portaal. Ik kwam naar beneden en vond haar liggen. Het was niet zo'n prettige gewaarwording. Ik raakte haar niet aan. Ik ging regelrecht naar de telefoon. Naar mijn mening verdiende het personeel van mijn bewa kingsdienst geen slecht salaris, en ze moesten er nu maar eens iets voor doen. Ze kwamen on middellijk en knapten het voor mij op. Jij hebt het een en an der gezien en naderhand verno men of ontdekt'' Hij wreef langs zijn ogen, stak een sigaret op, en zei na een lange pauze: „Nog iets te vra gen? „ofschoon ik niet helemaal be grijp wat voor kwaad je kon on dervinden van het feit, dat zij zich voor je deur vermoord heeft. Ik bedoel als je Ran dall en Jones en de anderen niet had gehad om om je van haar lijk te ontdoen Op zichzelf was het niet zo gevaarlijk, maar wij waren er zeker van dat er meer aan vast zat en daarin hadden we ons niet vergist. Randall vond in de brievenbus tegenover haar huis wat hij verwacht had brieven aan de politie en aan de redac teur van een sensatieblad. Hi, wist ze er uit te halen, een half uur voor de eerste ochtendlich ting. Die brieven behelsden het relaas, verteld van het stand punt van de Fremptons, hier en daar nog eens extra opgesierd. Ik zou het misschien wel over leefd hebben, maar mijn goede naam zou voor altijd schade ge leden hebben. Vooral in sociaal opzicht. Ik zou dan b.v. niet bij de Inderwicks hebben kunnen dineren, en dan had ik jou niet ontmoet". Ik vond dat het wel blijk gaf van sterke zenuwen, dat hij kort na zo'n tragedie in staat was geweest naar mijn gunst te din- optreden juist een uitvloeisel geweest van de zenuwinspan ning waaraan hij de laatste da gen ten prooi was geweest? Ik wist het niet, en het deed er ook niet toe. Waarom stelde ik hem niet liever de vragen die ik thans vrijelijk stellen kon? Hoe was 't Randall b.v. gelukt de brieven uit de brievenbus te stelen? Doch per slot van reke ning moesten er tal van moei lijkheden te overwinnen geweest zijn, en ik had zelf in het laat ste stadium gezien hoe zij daar bij te werk gegaan waren. Had de jongen niet toevallig net bo ven in de boom gezeten, dan was de onderneming een volko men succes geworden. Dan zou zelfs de argwaan die ik tot nog toe gekoesterd had, vermeden krankzinnige vader en van een moeder die zelfmoord gepleegd heeft. Ik was werkelijk blij toen ik vernam dat jij voor haar hebben voor de rundveemarkt. Door het hoge water moet het vee bijna twee maanden eerder dan normaal op stal worden ge zet. Dat is een dure geschiede nis, maar bovendien weten vele boeren geen raad met het vee, als IK vernam um jij vw* I gevolg van te weinig stalling- zorgde. Hooker verbeeldde^ zich ^uimtg Er is dan ook een buitenge- zijn. Maar één vraag moest ik toch stellen. „Maar toen zij dat deed waar was toen het kind Dia na?" Hij antwoordde zonder te aar zelen dat het zich in de auto bevonden had, waarin Louise gekomen was, waarschijnlijk omdat zij de zaak daardoor nog ingewikkelder had willen ma ken, of misschien ook eenvoudig dat zij het meisje niet alleen thuis had willen laten. Het was niet van veel gewicht. Maar men had de aanwezigheid van het meisje benut om de verdrin kingsscène op touw te zetten. Hij voegde er aan toe: „Het is onze taak er voor te zorgen dat het kind niet te lyden heeft on der deze akelige intrede in het leven kind zijnde van een dat zij mijn naam kende. Maar hij was al helemaal over zijn toeren heen, en ik denk dat hij de controle over zijn zintuigen verloren had". Ik vertelde hem dat „Bessie" geklonken had als „Belsin". „Het is natuurlijk mogelijk dat haar moeder haar mijn naam geleerd heeft, om de haat bij haar aan te kweken". „Ja", zei ik. Indien die haat geloofwaardig was, dan was ver blinding er het hoofdkenmerk van, en dit was althans een punt van zijn verhaal dat ik misschien geloven kon. „Weet je zeker dat ik je nu alles verteld heb wat je wilde weten?" vroeg hij. „We behoe ven hier nooit meer over te spreken dat zou toch wel het beste zijn, nietwaar?" „Je zult verbaasd staan als je merkt hoe gauw al die dingen verflauwen. Alleen wat verbor gen en verdacht is, kan de mens woon grote aanvoer op de markt te verwachten, ook van schapen, want het is moeilijk bij voort duren van de natte weersomstan digheden de schapen gezond te houden. Wanneer de grote aan voeren komen, zullen de markt prijzen ongetwijfeld beduidend omlaag gaan. De woensdag in Utrecht gehou den vergadering van het produkt- schap voor Vee en Vlees, waar dit alles een punt van bespreking uitmaakte, zag weinig mogelijk heden tot verbetering van deze sombere vooruitzichten. Voorlo pig valt alleen te hopen, dat de weersomstandigheden spoedig gunstiger zullen worden. Tot heden kon het prijspeil zich nog handhaven. Wat de varkens betreft, doet het dekkingscijfer van 44.900 ver wachten, dat er in mei a.s. 330.000 varkens zullen zijn. Dit is een zodanig hoog aantal, dat er een kwellen". Hij stond vlak naast uitspraak over deze overproduk mij. „Is er niets meer?" „En wat zou er gebeuren als de politie er achter kwam?" Het scheen een onpraktische vraag, en als zodanig beschouwde hij hem ook. „Bestaat daarop dan enige kans, in een zo ingewikkelde zaak? Ze zullen haar lijk nooit vinden. Op grond van wat voor bewijzen zouden zij ooit enige twijfel koesteren?" tie en tot beperking van de var kenstapel is te verwachten van het Landbouwschap of van het Produktschap. De Engelse baconmarkt heeft een bevredigend beeld. De prij zen zijn iets gestegen, doordat het Deense aanbod is teruggebracht. Er is geen aanleiding wijziging aan te brengen in het beleid van het Produktschap. Evenmin wat betreft de spekexport, die bevre digend verloopt.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5