t^rovinciaciL nieuwó. if' ZONDAGDIENST ARTSEN De heer C. du Pont trok een halve eeuw door Zeeland I Jong Gereformeerd Zeeuws-Vlaanderen hield jeugdappèl TERNEUZEN. AXEL. SA HULST RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. VOGELWAARDE. DE ECONOMISCHE ONT WIKKELING VAN ZEELAND, WEST- EN OOST-VLAANDEREN. De West-Vlaamse economische raad, de economische raad voor Oost-Vlaanderen en het econo- misch-technologisch instituut voor Zeeland, drie zusterinstitu- ten, hebben besloten op 28 okto ber a.s. te Brugge een gemeen schappelijke Benelux-studie dag te houden over de economische ontwikkeling van Zeeland, West en Oost-Vlaanderen. Men wil er spreken over de ge lijkheden die door Benelux en Euromarkt, arbeidsmarkt en geo grafische ligging voor de drie provincies worden geschapen. VAN ONZE ADVERTEERDERS Uitbreiding meubelzaak. Doordat de ruimte in de meu belafdeling ook alweer te klein was geworden heeft de firma Dooms in de Noordstraat, in het pand Noordstraat 97, een ge deelte van de inventaris onderge bracht. A"1 deze artikelen voor de wo ningstoffering zijn in de zeer ver fraaide winkel (moderne frisse kleuren en uitstekende verlich ting) op zeer overzichtelijke wijze geëtaleerd, zodat de bezoeker een duidelijk overzicht krijgt van de zeer gevarieerde voorraad. Trou wens vanaf de straat krijgt men door de grote étalage een uitste kende indruk. De firma Dooms heeft op zeer gelukkige wijze de zaak uitge breid en daarmee bereikt dat men nog beter dan vroeger kan zien wat er allemaal te koop is. Verkeersongevallen Gistermiddag te ongeveer 2 uur had de heer A. G. v. d. W., hande laar alhier, zijn auto geparkeerd op de Schuttershofweg in de rich ting van de Stationsstraat, toen een auto, bestuurd door de heer F. H., letterzetter te Haarlem, vanaf de Axelsebrug de Schut tershofweg inreed. Hij bemerkte te laat de stilstaande auto en kwam daarmede in botsing. De materiële schade aan zijn auto be stond uit een vernielde rechter- koplamp, terwijl van de stilstaan de auto het linkerachterlicht was verbrijzeld. De aangerichte scha de werd onmiddellijk door de heer H. vergoed. Van ernstiger aard was de aan rijding die te 3 uur op de Oude- landseweg plaats vond. Het 16-jarig meisje E. van F., wonende te Axel, reed op haar fiets op 'het rijwielpad in de rich ting Terneuzen. toen zij uit tegen overgestelde richting een brom fiets zag naderen, waarvan de be rijder, D. )G. uit Terneuzen, een niet al te veilige indruk op haar maakte. Daar aan haar rechter zijde geen ruimte was, week zij voor allé'zekerheid naar links uit op de groenstrook. Op het ogenblik dat G. zou pas seren reed hij, ondanks haar voorzorg, toch mej. van T. aan met het gevolg, dat zowel zij als G. kwamen te vallen. De wielrijdster kwam er van af met een ontvelling aan de rechterknie, terwijl G. een bloedende hoofd wond had opgelopen. De doktoren Bos en Nijsten ver leenden de eerste hulp. Mej. Van F. kon direct haar tocht voortzetten, doch de ver wonding van G. was van dien aard, dat de geneesheren opname in een ziekenhuis wenselijk acht ten, waarop hij naar het St. Eli- sabethziekenhuis te Sluiskil werd vervoerd. De bejaarden van Terneuzen en Sluiskil vierden kermis. Door de bereidwilligheid van alle kermisexploitanten die dit jaar de Terneuzense Markt be volken, hebben de Terneuzense bejaarden, onder leiding van de dames der beide sociëteiten en die van Sluiskil onder leiding van de heer H. Colsen, geassis teerd door een viertal jongeda mes, weer hun jaarlijkse kermis- middag gehad. Gelukkig was het erg mooi weer, zodat de oudjbs volop ge legenheid hadden van iedere, zo vriendelijk geboden attractie ge bruik te maken. En de kermisexploitanten, die daarmee de sympathie die de Terneuzense bevolking voor hen heeft, hebben verstevigd, heb ben evenzo plezier van hun wel willendheid gehad. In vijf groe pen van ongeveer dertig perso nen werden de bejaarden rond geleid door de dames en zij heb ben uitbundig genoten van alle attracties die er waren. Zelfs de zweef waarin men mensen van die leeftijd niet zo gauw zou ver wachten, had het druk. Ook de scooters en de andere etablisse menten werden druk bezocht en zelfs werden in de schiettent nog prijzen gewonnen. In het wafel- en poffertjes kraam werden zij onthaald op een portie lekkernijen. Voor de dames was er nog een rol peper munt en de heren werden ge- tracteerd op een sigaar. De Fa. Van der Heijden in de Noord straat stelde voor ieder een zak je versnaperingen beschikbaar. Met de politieauto werden de genen die slecht ter been zijn, afgehaald en naar de bokstent gebracht om daar een voorstel ling bij te wonen. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur zal de praktijk der artsen worden waar genomen door dokter P. J. Nijsten, tel. 2324. Velen betreurden het dat opoe Solleveld, die vorig jaar nog van de partij was, er nu niet bij kon zijn. De bejaarden waren zeer dank baar voor het genotene en al de kermisexploitanten, die ook nu weer zo vriendelijk zijn geweest dit feest de oudjes te gunnen, hebben daarmee een beste beurt gemaakt. Zondag begint weer de instuif. In het rapport dat de gemeen telijke dienst voor maatschappe lijk werk de laatste maal publi ceerde, had de directeur van deze dienst woorden van lof voor het Katholieke jeugdwerk en in het bijzonder het instuifwerk dat door kapelaan Janssen voor een groot gedeelte van de Terneuzen se jeugd wordt georganiseerd. Ongeacht mileu of geloofsover tuiging zijn gedurende de winter, de Terneuzense schoolkinderen welkom in het Parochiehuis In twee groepen worden de jongens en de meisjes een paar uur aan genaam bezig gehouden op zon dagnamiddag. 's Zondagsavonds krijgt de Ka tholieke oudere jeugd gelegen heid zich op gepaste wijze te ont spannen. Van tijd tot tijd zijn er s zaterdagsavonds dansavonden. Aangemoedigd door het succes van het vorige seizoen heeft ka pelaan Janssen voor de a.s. win ter een programma samengesteld dat zeker in de smaak van de jeugd zal vallen en nog meer dan tot nu toe de kinderen naar het Parochiehuis zal doen trekken. Dit programma biedt niet al leen een zeer rijke afwisseling; het is in alle opzichten verant woord. Zondag 22 september begint de gewone instuif. In de namiddag voor de kleintjes, 's Avonds voor de groten. Te verwachten is, dat het kape laan Janssen zal gelukken gedu rende het aanstaande wintersei zoen de jeugd op een prettige wijze bezig te houden. Agenda gemeenteraad. De raad komt donderdagavond in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de volgende punten Voorstel tot benoeming van 5 leden van de commissie van ad vies Woonruimtewet, wegens pe riodieke aftreding. Voorstel op het verzoek van het bestuur van de Chr. Nat. Schoolvereniging om ep grond van art. 72 L.O.Wet '20 medewer king te verlenen tot het aan schaffen van noodzakelijk gewor den leermiddelen. Voorstel op het verzoek van het bestuur van de R.K. Kleuter school om op grond van art. 50 der Kleuteronderwijswet mede werking te verlenen tot het tijde lijk verbeteren van 't sanitair enz. van de kleuterschool. Voorstel op het verzoek van het N.V. Bouwfonds van Ned. Ge meenten om rente en aflos te ga randeren van een te bouwen wo ning, ten behoeve van een spaar der van dit bouwfonds. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een bedrag voor het electrificeren van een 6-tal perce len in de Smits-Koegorspolder. Voorstel op het verzoek van T. L. Brugge: a. om verhoging van het jaarlijkse garantiebedrag van het badhuis ing. 1957; b. tot ver hoging van de tarieven voor douche- en kuipbaden per 1 okt. 1957. Voorstel tot het verhogen van het crediet in rek. courant bij de Bank voor Nederl. Gemeenten. Tijdvak 1 okt.31 dec. 1957. Voorstel tot verlaging van het lopende crediet in rek. courant bij de Bank voor Nederl. Gemeenten over sept. '57 met 250.000. Voorstel tot vaststelling van de begrotingen dienstjaar 1958: Gemeentebegroting met wijzi- de heer Maas, dat bij de contro le na het verlaten van de wonin gen nauwlettend wordt toegezien of van verwaarlozing sprake is en of onnodige voorwerpen wor den achtergelaten. In zulke geval len worden deze kosten ingehou den van de gestorte borgstelling. de heer C. van Bendegem, dat direct opdracht is gegeven tot het snoeien van de bomen langs de Bylocquestraat. Dit zal mogelijk reeds geschied zijn. de heer Pijpelink, dat dit punt van de straatverlichting op de Sasdijk de aandacht heeft, om te zien of de mogelijkheid voor ver lichting daar aanwezig is, en dat het wegdek op het viaduct in de Graaf Jansdijk van gemeentewe ge zal worden hersteld, aangezien het onderhoud, volgens de wegen legger, de gemeente is toegewe zen. Gemeentewerken zal, zodra de weersomstandigheden het toe laten de nodige herstellingen hieraan verrichten. de heer Maas, dat op het kruis punt van MiddelhovenstraatKa naalkade bij de woning van de heer Sol een stopstreep voor het verkeer zal worden aangebracht. Een bfficieel stopbord wordt van wege de kosten niet nodig geoor deeld. de heer Pijpelink, dat volgens nader ingesteld onderzoek de rio lering van het nieuwe gedeelte van Spui behoorlijk functioneert. Voorts dat de commissie voor het Spuipaadje dezer dagen nog eens heeft vergaderd. Deze commissie heeft het college van B. en W. een voorstel gedaan, waarop nog geen beslissing is genomen. B. en W. hopen in een volgende verga dering mede te delen, hoe en op welke wijze het pad in orde zal worden gebracht. de heer Oggel. dat de kleine kelderruimte onder het stadhuis is vrijgemaakt voor de goederen van de B.B., die hier en daar thans zijn opgeborgen en waar geen behoorlijk toezicht over te houden is, zuiks naar aanleiding van opmerkingen van de betrok ken instantie. Fancy-fair „Tlialia". „Concordia" en riteiten uit Hulst en vele geno digden. Nadat het muziekcorps zich had opgesteld werden er enkele nummers ten gehore gebracht. Tot slot werd er door het mu ziekcorps een taptoe uitgevoerd die 'n zeer groot succes oogstte. Een welverdiend applaus aan het slot was de dank van het publiek voor hetgeen de militai ren hadden gepresteerd. Hierna vond er in de burger zaal van het stadhuis een ont vangst plaats voor de militaire autoriteiten en burgelijke geno digden. Burgemeester A. L. S. Lockefeer die als gastheer op trad verwelkomde vooral de Commissaris der Koningin die zich bereid had verklaard deze parade en taptoe bij te wonen. Vooral ging zijn dank uit naar het corps der luchtmacht die zo bereid geweest zijn vanuit Nijmegen naar Zeeuws-Vlaande- te komen. Hulst is dankbaar voor deze geste, gebracht aan zijn bevolking. Hierna sprak de commandant Nederland van het corps lucht machttroepen H. L. H. baron Van Isselmude een dankwoord. Hij zeide verheugd te zijn in Hulst te hebben mogen optre den. Niet alleen voor de bevol king van Hulst en omgeving, doch ook voor de leden van het corps der luchtmacht die in Zeeuws-Vlaanderen wonen. Hij hoopte door dit optreden zijn dank te hebben vertolkt voor het vele werk dat zij ver richten voor het corps. Hierna werd namens de ge meente Hulst een verversing aangeboden aan de autoriteiten en genodigden. Sluiting bevrijdingsfeesten. Tot slot van de dertiende her denking vindt heden nog een groot gala-concert plaats, gege ven door een drietal muziek corpsen. Hieraan werken mede de Koninklijke Harmonie „Sint Cecilia" uit Lokeren, Koninklij ke Harmonie „Trouw aan de Kunst" uit Moerbeke-Waas en de Koninklijke „Stedelijke Har monie" uit Hulst. Deze drie corpsen, samen tellende onge veer 140 muzikanten, zullen om 7 uur een concert geven op de kiosk op 't markplein. Het gala concert staat onder leiding van de dirigent Aimé van den Broeck die van elk corps afzonderlijk dirigent is. Apotheek geopend: Noordstraat 54. Klaassen, a. gingen; b. Gemeentelijk gasbedrijf; c. Gemeentelijk woningbedrijf; d. Vleeskeuringsdienst, en e. goedkeuring van de begroting van het burgerlijk armbestuur Voorstel tot het verzoeken van verhoging van de algemene uit kering per inwoner uit het Ge meentefonds, op grond van de Wet, betreffende de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. Voorstel: a. tot wijziging van het stratenplan der gemeente Axel; b. tot wijziging van het ka- pitaalwerkenplan der gemeente. Aanwijzing vertegenwoordigers en plv. vertegenwoordigers der gemeente als leden van het alge meen bestuur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht en van gemeentewerken. Mededelingen Naar aanleiding van de gestel de vragen in de vorige twee ver gaderingen wordt door het col lege van B. en W. medegedeeld, aan: de heer Hamelink, dat aan deze gemeente een toewijzing is gedaan van 18 woningen voor het jaar 1957. Deze zullen worden gereali seerd, wamieer een langlopende geldlening kan worden aange trokken. Verder werd de heer Hamelink medegedeeld, dat nog niet bekend is, of een extra toewijzing van woningen zal plaats hebben in verband met de voorgenomen sa nering van de Oudewijk. Het ver wezenlijken van deze plannen zal vanwege de bestedingsbeperking wel enige tijd op zich laten wach ten. Aangemoedigd door het succes van „Concordia" bij de feestvie ring op het kleine parkeerterrein, hebben de besturen van „Concor dia" en Thalia" elkaar gevonden om gezamenlijk door een fancy- fair achter het Gezellenhuis in de Walstraat de instrumenten fondsen te versterken. En als het resultaat in overeenstemming mocht zijn met het enthousiasme waarmee de zaak is aangepakt, dan kan men wel tevreden zijn. De opening geschiedde geheel in overeenstemming met een sfeer van Vlaamse kermis. Eerst een gezamenlijke mars door de kom der gemeente. Thalia" in de fleurige witte kostuums voor aan met roffelende trom, daar achter de beide harmonieën, die elkander afwisselden met pittige marsen. Zo ging het in mars naar het feestterrein, dat herschapen was in een sprookjestuin. De sprook jes werden hier Verteld door de exploitant van het „Rad van avontuur". Zo waren er ver schillende aantrekkelijke stands waar het moeilijk viel om weer stand te bieden om te offeren. Maar men kon en kan er ook een prijs winnen. De pret duurt tot hedenavond. Hupse jonge dames fladderen als vlinders op de por- temonnaies der mannen en steeds slagen zij er in de bezoekers te overtuigen van de grote winst kansen en last but not least van de culturele verheffing die men kan bereiken door de muziek te steunen. Het terrein zelf is prachtig ver licht en in een tent is gelegen heid tot dansen op de tonen van „Axels Boerenkapel" en „En semble De Buck". Dan is er Con cordia's toneelensemble, dat u doet gieren van het lachen om de meer dan dolle sketches. De bar heeft hrt ook druk evenals de frituren. Al met al een feest dat er zijn mag. Laat ons hopen dat Pluvius nu eens niet op visite komt. De stem ming is uitstekend, de medewer king is prima en'de voorbereiding werkelijk zeer groot geweest. Moge het publiek nu ook tot het laatste uur zijn belangstelling blijven tonen. Herdenking bevrijding Het was een lofwaardig initia tief van het gemeentebestuur van Hulst om de herdenking van de dertiende bevrijdingsdag met een taptoe en militaire pa rade tg.-doen plaats vinden. Het was een groots en prach tig schouwspel op 't prachtige marktplein met als achtergrond de monumentale belfort. De markt en straten van Hulst stonden vol met belangstellen den toen de muziekkapel der Koninklijke Luchtmacht voor afgegaan door de drumband, en gevolgd door een exercitie peloton van T luchtmachtcorps het schitterend verlichte markt plein opmarcheerde. Statig mar cheerden zij voorbij het bordes van het stadhuis waarop naast de Commissaris der Koningin hadden plaats genomen de com mandant Nederland van het corps luchtmachtdienst H. L. H. baron Van Isselmude, de dis trictscommandant kapitein Ban ningen, kapitein Fassaert van de Nationale Reserve, majoor De Haas van de Koninklijke Marechaussee, luitenant Bloe- mers der Rijkspolitie, het ge meentebestuur van Hulst, bijna alle burgemeesters uit Oost Z. Vlaanderen, de geestelijke auto- Traditiegetrouw staat ter ge legenheid van de huidige Terneu zense kermis, de caroussel van de heer C. P. du Pont tussen het café „du Commerce" en hotel .Centraal" op de Markt te Ter neuzen. Met een onderbreking van enkele jaren van de laatste wereldoorlog bezoekt de heer Du Pont reeds een halve eeuw Ter neuzen. Zijn beide zoons hebben nu zo ongeveer het bedrijf in han den, wat niet wil zeggen dat vader Du Pont zich er niet meer mee bemoeit. Deze krasse zeven tiger is nog lang niet aan het einde van zijn krachten. In het begin van de eeuwwisse ling, om precies te zijn, in 1906, was vader J. du Pont schipper. Benoeming. De tijdelijke hulpkommies L. J. Jasperse werd van Ossendrecht overgeplaatst naar de grenspost Retranchement. Kollekte. De opbrengst van de kollekte voor de kankerbestrijding be droeg te Retranchement 39,16. Agende gemeenteraad. De gemeenteraad komt don derdag 26 sept. a.s. bijeen ter behandeling van o.m. de volgen de punten Aanbieding van de gemeente begroting voor 1958. Aanbieding van de begroting der gemeenschappelijke vlees keuringsdienst te Sas van Gent tevens centrum gemeente voor de gemeenten Terneuzen en Hoek voor 1958. Aanbieding van de begroting van de gemeentelijke instelling voor sociale zorg voor 1958. Aanbieding van de gemeente rekening over 1955. Voorstel tot ruiling van 142 m2 grond en betaling van ƒ600 tegen pl.m. 195 m2 grond in het Stevensbos, tussen de N.V. Stijf sel- en Glucosefabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent en de gemeente Sas van Gent. Voorstel tot het aangaan van een nieuw contract met de N.V. P. Z.E.M. ten behoeve van de openbare straatverlichting in de gemeente. Voorstel tot verhoging van het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten van 150.000,tot 190.000,—. Benoeming van 5 leden der commissie van advies bedoeld in art. 8, le lid, 3e alinea, der woon ruimtewet 1947, wegens aftre ding op 1 oktober der zitting hebbende leden. Voorstel tot uitbreiding van de straatverlichting langs de Westkade en in het Bolwerk. Verzoekschrift van de „St.- Michaël"-kleuterschool te Sas van Gent tot beschikbaarstel ling van gelden voor het aan schaffen van leer- en hulpmid delen als bedoeld in art. 50 der Kleuteronderwijswet. Voorstel tot het aangaan van 'n kasgeldlening groot 100.000,- tegen een rente van ten hoogste 2 boven het promesse-discon to van de Nederlandse Bank, onder intrekking van het raads besluit van 24 januari 1957, nr. 20. Voorstel tot handhaving ver ordening als bedoeld in art. 11, lid 2. der winkelsluitingswet 1951 tot openstelling van de win kels in het tijdvak 1 april t/m 31 december van ieder kalender jaar op werkdagen tot 19.00 uur, vastgesteld bij raadsbesluit van 23 juli 1957 nr. 16. Verzoekschrift van de sport en ontspanningsvereniging „Corn Boys" te Sas van Gent tot het verkrijgen van een sub sidie voor het bestrijden van de kosten verbonden aan het be oefenen van de voetbalsport door de jeugd onder toezicht van daartoe bevoegde leiders. Herhaalde behandeling van het voorstel tot verhoging van de tarieven van het gemeente lijk badhuis, thans per 1 okto ber 1957. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 24 april '57, nr. 4, tot uitgifte van gemeente grond in erfpacht aan de wo ningbouwvereniging „Vooruit" te Sas van Gent aan de Zand straat in de gemeente. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 24 april 1957 nr. 5, betreffende aankoop van grond ten behoeve van de aan leg van een nieuwe hoofdont watering rond de gemeente. Verzoekschrift om gemeente grond in erfpacht vande wo ningbouwvereniging „Vooruit" aan het Bolwerk; J. A. de Vrie- ze aan de Glacisstraat en J. J. Faas aan de Glacisstraat. Voorbereiding bouw zwavel- zuurfabriek. Woensdagnamiddag werd in tegenwoordigheid van de directie der N.V. Nieuwe Nederlandsche Maatschappij tot vervaardigen van spiegelglas, glazen voorwer pen en chemische produkten, le den van da technische dienst en de betrokken aannemers door de N.V. Nederlandse Franki Maat schappij, in opdracht van het aan nemersbedrijf Vernaeve Zn te Sas van Gent, de eerste terrein- verbeteringswerkzaamheden aan. gevangen. De N.V. Werkspoor uit Amsterdam, die de bouw van de fabriek zal uitvoeren, was ver tegenwoordigd door de heer Fransen. De te bouwen zwavelzuurfa- briek krijgt een capaciteit van 150.000 kg zwavelzuur per dag. In tegenstelling tot de bestaande zwavelzuurfabriek, die pyriet als grondstof heeft, zal de nieuwe contactzuurfabriek ruwe zwavel als grondstof krijgen. Voor de bevolking is wel van belang dat in de toekomst geen pyrietas meer verscheept zal worden, zodat de rode stofwolken tot het verleden zullen gaan be horen. Zwembad gesloten. Zondag 15 september werd het zwembad gesloten. In het begin van het seizoen zag het er naar uit dat 1957 een recordjaar zou worden. Eind juli had men reeds ruim 36.000 bezoekers geregi streerd. Met de vakantiemaand augustus voor de boeg kon men bij enige warmte verwachten dat men boven de 50.000 bezoekers zou komen. De abnormaal slechte weersomstandigheden in augus tus hebben het bezoek echter ten zeerste gedrukt. Maar met een totaal van 46.514 bezoekers mag het bestuur van het Sasse zwem bad toch op een succesvol sei zoen terugzien. Bevolkingsonderzoek op t.b.c. In de loop van de maand no vember zal in deze gemeente weer een bevolkingsonderzoek op tuberculose worden gehou den. Het belang van een derge lijk onderzoek is tijdens de eer ste en tweede ronde wel duide lijk gebleken. In verschillende gemeenten werden toen geval len van actieve tuberculose ont dekt en konden tijdig maatrege len ter genezing worden geno men. Voorkomen blijft echter beter dan genezen en het is daarom van het grootste belang dat ook nu weer door praktisch geheel de bevolking aan dit on derzoek zal worden deelgeno men. Ook personen, die zich ge zond voelen, kunnen reeds door deze gevaarlijke ziekte zijn aan getast en soms zelfs gevaar op leveren voor besmetting van hun omgeving. Een belangrijke taak ligt hier weggelegd voor de huisbezoekers om ieder op te wekken tot deelneming aan het onderzoek en zonodig de bezwa ren, die tegen dit onderzoek worden geopperd, weg te ne men. Teneinde de nodige huis bezoekers aan te trekken, wordt op woensdag 25 september a.s. des avonds om acht uur in café Compiet te Stoppeldijk een ver gadering belegd. Op deze verga dering zal o.m. het woord wor den gevoerd door dokter Meijer, longarts van het consultatiebu reau te Terneuzen. Van gemeen tewege zijn voor deze vergade ringen uitgenodigd de bestuurs leden van diverse plaatselijke verenigingen, die werkzaam zijn op sociaal gebied en op het gebied van de volksgezondheid. Geboren in Sluis, was hij later verhuisd naar Breskens en zo op het water terecht gekomen. Maar zeker in die jaren was het schip- persberoep nogal wisselvallig Het ene jaar was goed en andere waren weer slecht. Dat was de reden waarom Du Pont er het varen aan gaf en iets geheel an ders begon. Te Lekkerkerk kocht hij van de heer F. Janvier een draaimolen en in het voorjaar van 1907 werd eestart. Het begin van vijftig jaren leven tussen muziek, licht en klatergoud. De huidige heer Du Pont ging met vader mee het land af. Voorna melijk Zeeuws-Vlaanderen, maar ook Vlissingen (waar de heer C. P. du Pont later ging wonen), Middelburg, Goes en Zierikzee tot op de Zuid-Hollandse eilanden. Het ging toen wel een klein beetje anders dan nu. Het ver voer bv.; in Zeeuws-Vlaanderen ging dat met de voerman. Maar als er van of naar de eilanden moest gereisd worden, wel, dan werd er een of andere schipper gecharterd en ging het de Schel de over. In Terneuzen voer men de haven in tot aan het huis van de heer Verlinde. Daar werd de zaak on een handkar geladen en naar de Markt getransporteerd. Zo gebeurde het wel eens dat de beurtschipper niet durfde varen vanwege het slechte weer. Groot vader Du Pont, zelf oud-schipper, durfde het wél en stak over. Het was wel een hachelijk avontuur maar de overkant werd bereikt. Zelfs zeer oude mensen herin neren zich nog de draaimolen van Du Pont uit hun jeugd en de heer Du Pont kent alle namen van plaatsen in Zeeland waar het kermis is. De herinnering heeft van deze harde tijd ook weer iets moois gemaakt. Hij praat er met ple zier over. Het was allemaal zo gemoedelijk. De draaimolen met de petroleumverlichting; de, in de ogen der kinderen, kostbare versiering van veel donker flu weel met prachtige schitterkra- len; de foto's rondom van Koning Willem, Koningin Emma en het kleine Prinsesje Wilhelmina. De heerlijkheden van rijden op witte paarden die nog op en neer gin gen ook; de wiebelende bootjes en de kleine draaimolens op de grote. Het paard dat trok en er gens in een geheimzinnige hoek de man die het orgel draaide. Het is allemaal wel veranderd. Alleen de paarden en de bootjes zijn ge bleven, maar de rest is aange vuld door fietsen en jeeps. Er is geen paard meer. Vijf en dertig jaar geleden had dit zijn dienst voor goed gedaan. Ook de foto's van het koninklijk gezin zijn al lang te oud geworden en de man draait niet meer het draaiorgel. Maar als je er bij staat hoor je heel goed boven het rumoer van de kermis uit, nog een heel oude melodie, zoals b.v. de „Schaatsen- rijderswals". Ook deze tijd bevalt de heer Du Pont best, al verdienen de kermis exploitanten door de hoge kosten niet zo veel meer. Er zijn tegenwoordig genoeg zwartkijkers die beweren dat de kermis ieder jaar achteruit gaat Misschien is dat wel zo, maar er blijven altijd kinderen die deze droomwereld prachtig vinden. En wie weet gaan niet vaak de groten met de kleintjes mee, zo genaamd om er op te passen, maar in werkelijkheid om nog even terug te stappen in hun eigen jeugd, want ieder mens heeft ergens in zijn hart nog wel een plekje waar hij kind is ge bleven. De heer Du Pont laat het nu zo'n beetje aan zijn zoons over. Daardoor is er mischien een mo gelijkheid dat de kermisbezoe kers nog heel veel jaren de fa milie Du Pont op de kermissen zullen blijven ontmoeten. Zij horen er bij Huldiging Familie Du Pont. Tijdens een gezellige bijeen komst in het walei- en poffertjes établissement van de heer M. N. Beek vit vond gisteren de huldi ging van de lamilie Du Pont piaats ter gelegenheid van het ieit, dat zij voor de 50ste maal met hun caroussel od het kermis terrein ainier aanwezig was. Burgemeester Tellegen, die ver gezeld was van de heer Versprille, zeide dat hij verheugd was, dat hij ter gelegenheid van dit voor deLfamiue Du Pont zulk een heu gelijk feit aanwezig mocht zijn. Het herinnerde hem weer aan zijn eigen jeugdjaren waarin de paarden en het glinsteren van net klatergoud van de caroussel zulk een grote verbeelding op wekten. Dat de heer Du Pont 50 jaar lang de kracht heeft opgebracht en als het ware met cie jeugd jong gebleven is, is een prestatie die er zijn mag. Het deed hem dan ook groot genoegen namens het gemeente bestuur zijn hartelijke gelukwen sen te mogen aanbieden daarbij de hoop uitsprekend, dat de ca roussel van de familie Du Pont nog vele jaren een vertrouwd beeld op het kermisterrein zal zijn. Bloemen en sigaren vergezel den de hartelijke woorden van de burgemeester. Met eenvoudige woorden dank te de heer Du Pont mede namens vrouw en kinderen voor de sym pathie en medewerking welke wijlen zijn ouders en daarna ook hijzelf gedurende deze lange tijd in Terneuzen mocht ondervinden, waarbij hij de hoop uitsprak dat in de toekomst ook zijn kinderen op dezelfde medewerking zouden mogen rekenen. De collega's en belangstellen den werden in deze dank betrok ken. Door de heer A. Wanningen werden, namens de collega's ker misexploitanten, gelukwensen aangeboden en werd een prach tige bureaulamp en een tas „met inhoud" aan de heer Du Pont overhandigd. De heer J. C. Radder bracht de gelukwensen over namens de Kath. Bond van kermisvakgeno- ten en wenste de familie Du Pont nog veel succes. Ook het bestuur van de winke liersvereniging „Terneuzen Klim op" gaf bij monde van de heer Smits blijk van haar belangstel ling. De door hem aangeboden gelukwensen werden vergezeld door een kistje sigaren. Dat de familie Du Pont gedu rende de 50 jaar dat zij tijdens de kermisdagen in Terneuzen aan wezig is, een grote bekendheid en vele vrienden heeft verwor, ven, bleek uit de geschenken en bloemstukken, welke in grote ge tale waren bezorgd. Donderdag j.l. hielden de Ring- Kring Zeeuws-Vlaanderen met de jeugdclubs hun jeugdappèl in de Geref. Kerk te Schoondijke. De ringvoorzitter de heer Levien de Jonge uit Terneuzen leidde deze avond. Na het zingen Gez. 44 vs 1; Lof zij den Heere, ging hij voor in ge bed en las vervolgens Joh. 17 vs 13—23. In zijn openingswoord wees hij op de grote zegeningen van God, die ons geeft Zijn woord te onder zoeken en te belijden in een vrij land. Als men ziet dat achter het ijzeren gordijn vele jongeren be gerig zijn naar Gods Woord moet dat des te meer een prikkel zijn voortdurend en blijmoedig zich bezig te houden met het jeugd werk. In slaap vallen bij een ge opende Bijbel zou de dood van het geestelijk leven zijn. De dui vel moge vele woorden hebben, maar Christus heeft hét Woord Na het lied „God is tegenwoor dig; God js in ons midden" gezon gen te hebben, gaf hij het woord aan Ds. Homburg uit Vlissingen die een boeiende rede hield over „Matrozen zijn belangrijker dan kanonnen". Toen Michiel de Ruyter in een zeegevecht bij Engeland een grote overwinning behaalde, zei hij: „Naast God, heb ik deze overwin ning te danken aan mijn dappere natrozen". Jezus Christus wil ons uitrusten als de grote Admiraal op de vloot van kerk- en jeugd werk. Die vloot blijft echter niet in de haven, maar moet uitvaren ten strijde op de volle levenszee. Hoe goed de kanonnen ook mo gen zijn, schetsenbundels, inlei dingen enz., een eerste vereiste is matrozen te zijn van de Hemel se Admiraal. Hem moeten wij dienen het gehele leven, vooral ook in onze jeugd. Het nihilisme met zijn koele onverschilligheid en het materialisme met zijn zucht naar geld en er zo wei nig mogelijk voor te doen, heelt reeds zeer vele aanhangers. Z'et de kerk haar taak nog wel? We hebben een pracht Verbondsbe- schouwing, maar spelen we er geen verstoppertje mee? Geven we ons geestelijk leven wel bloot? In diepe ernst vraag ik jullie: jij meisje, jij jongen, ben je van Christus? Kun je, durf je „nee" te zeggen? Zeg in heilige over tuiging „ja". Strijdt in Zijn dien t, gij jongeren en ouderen met het machtigste wapen dat er is, de Bijbel, het onfeilbaar woord van God. Schuw geen enkel levens terrein maar wees Zijn blijde ge tuigen. Geef je, door Gods ganac'e aan Hem, aan de naaste! Dan zijt gij overwinnaar! In ademloze stilte luisterden vele leden van de Geref. jeugd vereniging uit alle plaatsen van Zeeuws-Vlaanderen naar dit ba- zielende referaat. Aansluitend werd gezongenEen vaste burcht. Mej. D. Dees uit Zaamslag leid de na de pauze de samenzang. Mej. Cl. Verplanke uit Axel en M. de Bruine declameerden enkele gedichten. De vereniging uit Oostburg leidde de hersengym nastiek waaraan vele jongeren deelnamen. Nadat de voorzitter allen harte lijk bedankt had voor hun mede werking, gaf hij aan de heer De Feijter uit Axel het woord voor de dagsluiting. Naar aanleiding van enkele verzen uit Ps 119 sprak hij over het Licht van Gods woord, dat overal in alle omstan digheden ons levenspad bestraalt, als wij werkelijk in woord en daad Christenen zijn. Na het dankgebed werd gezongen Gez. 59: De avondzang. Vele ouderen gaven door hun aanwezigheid blijk van hun be langstelling.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2