Dulles Beroep van op de Sowjet-Unie Koningin Juliana Franse Nationale vergadering Hongaarse vraagstuk op de agenda algemenevergadering Minister Luns over de E. E. C. HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN OPENT El ND» OVEN SE TECNNISGHE HOGESCHOOL STAKINGEN IN ARGENTINIË EERSTE BLAD VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957. 12e Jaargang Nr 4172 De algemene vergadering over de ontwapening De kernwapens Het Midden-Oosten, CRISIS IN SAN MARINO Parlement ontbonden Amerikaanse intercontinentale raketeenheid Verbindingen met het buitenland en in binnenland nagenoeg verlamd Frankering bij abonnement: 1emeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van ae Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum na advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelaadvar- tenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 et Voor het maandagnummer: zaterdags 10 wm Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Bureau van dit Blad 20 cent meer Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres De Amerikaanse minister van wapens van Rusland hebben ont- Bukenlandse Zaken, Foster Dul les, heeft donderdag in de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties een beroep gedaan op de Sowjet-Unie om de door Groofc-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten en Canada op de Londense ontwapeningsbe sprekingen gemeenschappelijke ingediende ontwapeningsvoor stellen te aanvaarden. Dulles zei niet te kunnen gelo ven dat de Russische verwerping, die op bijna minachtende wijze geschiedde, definitief is. ,JN«oit eerder hebben zo vele volkeren, die een zo grote mili taire macht bezitten, gezamenlijk zulke vergaande voorstellen in gediend. Elke regering, die deze voorstellen zonder vorm van pro ces verwerpt, aanvaardt een ver schrikkelijke verantwoordelijk heid tegenover de gehele wereld", aldus Dulles. De Amerikaanse minister ver volgde: „De mensheid gaat een tragische toekomst tegemoet, als de oorlogsdreiging niet afgewend wordt. Het zou betekenen, dat de mensen, opdat zij een eventuele oorlog overleven, moeten leren geschikt zijn voor de verdediging -t/M-ry\vi n nnTTn 11 vi mof +Y>nOTWn vangen, misschien onbewust zul len brengen tot rechtstreekse aanvallen", aldus Dulles. De Amerikaanse minister zei dat de Verenigde Staten klaar staan om „op edelmoedige wijze bij te dragen tot de economische ontwikkeling" van het Midden- Oosten tegen voorwaarden, die de vrijheid en onafhankleijkheid van deze volkeren zullen bevor deren en versterken. Hij zei voorts dat een conse quentie van de Russische wa penleveranties aan Syrië is, dat Turkije op het ogenblik rekening moet houden met een steeds gro ter wordende militaire dreiging van de kant van Syrië aan zijn zuidgrens, een dreiging die sa menvalt met die van de kant van de Russen aan zijn noordgrens. Over de kwestie van de kern proeven merkte Dulles op dat er pogingen worden gedaan te ont dekken hoe men het gevaarlijke radio-actieve materiaal, verbon den aan een explosie van water stofwapens, moet verwijderen. Voorts trachten wij een bepaald type kernwapens te maken, die als helbewoners te leven om zich tegen de dood te beschermen. Het zou betekenen dat de mens heid slaaf wordt van de snel stij gende kosten die een bewape ningswedloop met zich mee brengt. Het zou betekenen dat de individuele vrijheid plaats maakt voor de eisen, die het voortbe staan zonder meer stelt". Dulles zei dat de vrije landen, die lid zijn van de subcommissie voor de ontwapening, deze ver schrikkelijke toekomst verwer pen. Zij aanvaarden wat voor sommigen van hen offers en voor anderen risico's schijnen te zijn teneinde een koers uit te stippe len die het oorlogsgevaar ver mindert. Niet uitsluitend het ge vaar van een kernoorlog maar alle vormen van oorlog, aldus Dulles. Dulles vervolgde: Zelfs als de Sowjet-Unie op het ogenblik de gemeenschappelijke voorstellen van het westen verwerpt, moeten de2e voorstellen niet daarom be schouwd worden als afgedaan. Men kan de pogingen om tot be perking van de bewapening te •komen niet blijven uitstellen. Al leen al op grond van economische overwegingen moet men trachten „de vreselijke last van de bewa pening van de volkeren af te ne men", aldus de Amerikaanse mi nister. Hij zei dat men nog niet moet aannemen dat het antwoord, dat de Russen de vorige maand hebben gegeven, hun laatste woord is. „Aanvankelijk verwierpen de Russen ook het voorstel tot op richting van een internationaal bureau voor atoomenergie. Zij noemden het een plan dat slechts van nut kon zijn voor „agressieve machten". Wij hielden toen ech ter vol. Laten wij ook nu volhou den. Als deze organisatie de algemene vergadering van de Verenigde Naties zich schaart achter de grondslagen, die in de gemeenschappelijke voorstellen zijn vervat, is het niet onmogelijk dat deze principes toch algemeen aanvaard zullen worden. Daar er veel op het spel staat, moet geen kans, hoe klein zij ook is, onbenut blijven". Dulles drong er voorts op aan de toestand in het Midden-Oosten in de algemene vergadering te bespreken. Hij zei dat de Verenig de Staten zich bij deze besprekin gen het recht voorbehouden tot indiening van concrete voorstel len. De Verenigde Naties zullen misschien niet in staat zijn de zaak daar te kalmeren door mid del van materiële macht, die zij bijeen kunnen brengen, maar zij kunnen wél hun invloed voor dit doei uitoefenen. Dulles verklaarde dat de Sow jet-Unie, direct of indirect, daden blijkt te begaan, die gericht zijn op aantasting van de vrijheid en onafhankelijkheid van bepaalde landen in het Nabije Oosten. Zij schendt hiermee de resolutie van de Verenigde Naties, die in 1949 is aanvaard. „Wij geloven dat deze daden van die Sowjet-Unie degenen die tegen aanvallen met troepen, duikboten en bommenwerpers en voor het onderscheppen van in tercontinentale projectielen. De Sowjet-Unie schijnt niet te willen dat het karakter van de kernwapens op deze wijze „ver fijnd er. veranderd" wordt, aldus Dulles. „Zij schijnt ervan te hou den dat kernwapens gebrand merkt kunnen worden als „af schuwelijke wapens". Dulles vervolgde: Rekent de Sowjet-Unie erop, dat regeringen, die onder morele en religieuze invloeden staan, onder deze om standigheden niet geneigd zijn deze wapens te gebruiken? „En zal de Russische regering, die zelf geen last heeft van morele en religieuze beperkingen, daar om een speciale vrijheid van han delen en initiatief met betrekking tot deze wapens krijgen?" Als de Sowjet-Unie alle weste lijke voorstellen verwerpt, twijfe len wij eraan of het beleidvol is de pogingen te staken om de kernwapens om te vormen tot de fensieve wapens voor beperkte doelen, die voor het grootste deel geen radio-actieve neerslag meer veroorzaken, aldus Dulles. De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foedjijama, noemde de ontwapening de groot ste uitdaging aan de Verenigde Naties en zei dat deze kwestie 'n veel te grote omvang heeft om alleen door de paar landen, die nu aan de ontwapeningsbespre kingen deelnemen, te worden ge regeld. „Wij moeten op besliste wijze de pogingen van elk land aan de kaak stellen om de onder handelingen over de ontwapening te gebruiken als middelen voor het maken van politieke propa ganda", aldus Foedjijama. Hij zei dat Japan van mening is dat staking van de kernproe ven een kwestie is die veel drin gender om oplossing vraagt dan de andere aspecten van de ont wapening. Foedjijama drong voorts bij de vergadering aan op opheffing van de invoerbelemmeringen van de geïndustrialiseerde landen. De vergadering werd daarna verdaagd tot vandaag 15.30 uur. Donderdag is te New York van welingelichte zijde vernomen dat Dulles opmerking dat de Ver enigde Staten eventueel concrete voorstellen aangaande het Mid den-Oosten zullen doen, ten doel had de algemene vergadering er op voor te bereiden dat Amerika, indien zich in dit gebied minder gunstige ontwikkelingen zouden voordoen, mogelijk de versche ping van Russische wapens naar de Arabische landen ter sprake zal brengen. De Verenigde Staten willen, naar verluidt, niet een land in het Midden-Oosten in staat van beschuldiging stellen; Dulles op merkingen waren voor de Sowjet- Unie bestemd. In andere kringen werd uiting gegeven aan voldoening over het geen werd genoemd „Dulles' be grip dat de ontwikkelingen in 't Midden-Oosten de gehele wereld aangaan". Rechtse oppositieleden in de nog te redden door de gematigde Franse nationale vergadering hebben donderdag een motie van afkeuring opgesteld, die het le ven van de drie maanden oude regering van Maurice Bourgès- Maunoury in gevaar kan bren gen. De motie beschuldigt de re gering in krachtige bewoordin gen van schending van de wet en, het negeren van de wensen der assemblee op landbouwge bied. De voorzitter van de nationale vergadering zal weliswaar waar schijnlijk verklaren, dat de ver gadering nu in spoedzitting bij een is en dat de motie pas in be handeling kan worden genomen bij het begin van de normale zit ting, in oktober, doch dit vermin dert het gevaar waarin de rege ring verkeert, niet. Als de nationale vergadering vastbesloten is de regering ten val te brengen, kan er altijd wel een middel gevonden worden om een vertrouwensstemming te for ceren. In de wandelgangen verklaar de men, dat de motie een teken is dat de jonge minister van Financiën, Gaillard, niet vol doende is tegemoetgekomen aan de eisen van de boeren en dat de rechtse leiders in de as semblee van plan zijn de re gering over haar economische politiek te laten struikelen om geen standpunt te hoeven in nemen ten aanzien van de Al gerijnse plannen. De regering schijnt zelf haar kansen niet hoog aan te slaan. Premier Bourgès-Maunoury zou gezegd hebben, dat ook zijn even tuele opvolger het Algerijnse vraagstuk niet gemakkelijk zal kunnen oplossen. Minister Gail lard heeft zijn reis naar Washing ton uitgesteld. De ministers proberen nu de toestand op het laatste ogenblik rechtervleugel, het Centrum en de gematigde linkse groepen in de nationale vergadering te ver enigen rondom een nieuw ont werp voor hervormingen in Al- gerië. Om dit te bereiken zal van daag een ronde-tafelconferentie van parlementaire leiders, uit gezonderd communisten en Poujadisten, worden gehouden. De vooruitzichten voor het welslagen van deze conferentie waren donderdag echter niet be moedigend. Het knelpunt bij de Algerijnse plannen is de oprichting van een gekozen parlement voor geheel Algerië met een gekozen presi dent. Volgens de socialisten is dit van essentieel belang als men de steun van de Mohammedaanse Algerijnen wil verwerven. De conservatieven echter menen, dat de instelling van een parlement en regeringsraad voor geheel Al gerië de deur opent voor los scheuring van Algerië van Frankrijk. In het republiekje San Marino (Italië) is een crisis uitgebroken. De twee heersers, die de titel kapitein-regent dragen, hebben donderdag het parlement ontbon den, vijf minuten voor het bijeen zou komen om hun opvolgers te kiezen. In het parlement heeft de op positie die bestaat uit christen democraten, sociaal-democraten en onafhankelijke socialisten on langs een meerderheid van een zetel gekregen door het aftreden van zes communistische en socia listische afgevaardigden. Hier door bestond donderdag de kans, dat voor het eerst sedert de oor log regenten gekozen zouden worden die niet pro-communis tisch zijn. De regenten worden voor een half jaar gekozen. Het parlement, de grote en algemene raad, werd twee jaar geleden door de 15.000 inwoners gekozen. Feestelijk en eerbieding was de stemming tijdens de opening van de Eindhovense technische hoge school door Koningin Juliana. In de Philips-schouwburg vond gis teren deze voor Eindhoven en voor de technisch-wetenschappe- lijke scholing van toekomstig Nederland grote gebeurtenis plaats. De plechtige academische se naatszitting werd voorgezeten door prof. dr. H. B. Dorgelo. Sa men met de president-curator, prof. J. E. de Quay, ontving hij in de kring der curatoren de Koningin en Prins Bernhard. Koningin Juliana ontving bloe men van mej. Dorgelo. Nadien formeerde zich de zucht van verlichting, en het is De agendacommissie heeft met 13 tegen 2 stemmen besloten het Hongaarse vraagstuk op de agenda der algemene vergade ring der V. N. te plaatsen. De Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowa- kije stemden tegen. Tevoren had de Hongaarse mi nister van Buitenlandse Zaken Horvath Hongarije is welis waar niet in de agendacommis sie vertegenwoordigd, doch zijn vertegenwoordiger heeft aan de besprekingen over het Hongaar se vraagstuk deelgenomen, om dat het belanghebbende partij is verklaard, dat bepaalde Wes terse landen zich stelselmatig met de Hongaarse binnenlandse aangelegenheden hebben ingela ten en dat nog doen". .Indien de algemene vergade ring zou besluiten zich met Hon gaarse zaken bezig te houden, moet zij hiervan uitgaan en zij zou een beroep op de betrokken mogendheden moeten doen op te houden met dergelijke handelin gen, die volkomen in strijd zijn met het handvest der Ver. Na ties", aldus Horvath. De vertegenwoordiger der Sowjet-Unie, onderminister van Buitenlandse Zaken Koeznetsof, verklaarde dat de toestand in Hongarije zich thans „gunstig ontwikkelt", waaraan hij toevoeg de: „De tegenrevolutie is neerge slagen". „Indien de algemene vergade ring de voorkeur geeft aan het bevorderen van de vrede, boven pogingen om een politiek van ge weld toe te passen, zal zij moeten erkennen, dat zij zich niet met 't Hongaarse vraagstuk kan bezig houden", aldus Koeznetsof. De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken verklaarde ook nog dat de speciale V.N.-com- missie voor Hongarije een „ver wrongen rapport heeft uitge bracht over de gebeurtenissen in Hongarije in oktober en novem ber van het afgelopen jaar". Vol gens Horvath had de commissie een „valse voorstelling van zaken gegeven" en „bewuste leugens" in haar rapport vermeld. De Amerikaanse afgevaardigde Henry *Cabot Lodge bracht, in antwoord op Horvaths aantijgin gen, in herinnering dat de alge mene vergadering verleden week het Sowjetrussische optreden in Hongarije met zestig tegen tien stemmen had veroordeeld, waar aan hij toevoegde: „Is deze stem mingsuitslag niet duidelijk ge noeg voor u?" Cabot Lodge vervolgde: „Nog steeds worden er elke dag man nen en vrouwen in Hongarije in de gevangenis geworpen en doodgeschoten, alleen omdat zij er naar streefden hun vader land vrij en onafhankelijk te doen worden. In een dergelijke situatie is het duidelijk de plicht der Ver enigde Naties alles in het werk te stellen, om het Hongaarse volk te hulp te komen". De Sowjetrussische ondermi nister van Buitenlandse Zaken stelde de vraag: „Wie heeft Hit- Ier aan de macht gebracht?" Hierop zei voorzitter sir Les lie Munro, dat de agendacom missie zich niet bezig hield met het bespreken van de „levens loop van wijlen Adolf Hitler", doch dat het er om ging of de algemene vergadering zou wor den aanbevolen het Hongaarse vraagstuk te bespreken. Vóór opneming van de Hon gaarse kwestie op de agenda der assemblee stemde: Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten, Frank rijk, Nederland, Noorwegen, na tionalistisch China, Ceylon, Para guay, Tunesië, Perzië, Guatema la, Thailand en Venezuela. De Amerikaanse luchtmacht heeft woensdag bekendgemaakt, dat voor het einde van het jaar haar eerste intercontinentale ra- ketgroep voor het gebruik van „snark"-projectielen samenge steld zal zijn. academische stoet, waarin naast de Eindhovense hooglera ren de rectors van Leiden, Utrecht, Groningen, Amsterdam G.U., Amsterdam V.U., Wage»- ningen, Rotterdam en Tilburg, de Delfste concrector en een aantal secretarissen van hoge scholen en universiteiten mee- schreden. Na aankomst dezer stoet in de schouwburgzaal leidde prof. De Quay Koningin Juliana, prof. Holst Prins Bernhard en de overige curatoren burgemees ter mr. C. J. M. A. van Rooy en de leden van het Koninklijke gevolg binnen. Prof. Dorgelo opende de zit ting en verleende het woord aan de president-curator prof. De Quay. Deze dankte de velen, die zich hebben gewijd aan het tot stand komen der technische ho geschool, in het bijzonder prof. Holst en drie achtereenvolgende ministers van Onderwijs. Ook bracht hij dank aan de verte genwoordigers van de „oudere zuster" de technische hoge school te Delft, voor begrip, me dewerking en groeiende samen werking. Het werd een samen- groei, die culmineerde in de raad voor het hoger technisch onderwijs onder presidium van dr. Neher. Voor het plechtige ogenblik, dat de vervulling bracht van de wensen van zovelen, die aan de geboorte van deze technische hogeschool hebben meegewerkt, verleende de president het woord aan de minister van On derwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. J. M. L. Th. Cals. REDE H. M. DE KONINGIN Nu was het hoogtepunt dezer plechtige academische senaats zitting aangebroken. Koningin Juliana nam op verzoek van prof. Dorgelo het woord. Zij sprak als volgt: „Wie techniek zegt, noemt de praktische levenskansen voor de samenleving, speciaal voor de moderne. Wie technische hoge school zegt, noemt de vergroting van die kansen voor de toe komst. Dat dit voor Nederland op zeer bijzondere wijze het geval is, blijkt, wanneer men ons bevolkingscijfer indachtig één begrijpende blik werpt op onze kaart. Het is dan ook als met een Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat de dinsdag door de bonden van personeel in de tele foon- en telegraafbedrijven, ont ketende algemene staking in Ar gentinië tot een algemene sta king van alle vakverenigingen kan leiden. Volgens inlichtingen uit goede bron zijn driehonderd stakers ge arresteerd. De staking heeft de verbindingen met het buitenland en in het binnenland nagenoeg verlamd. Waarnemers zijn van oordeel, dat de regering-Aramburu zich geplaatst ziet voor een zeer ge vaarlijke situatie. De loonstop waartoe in december; ondanks 'n aanzienlijke stijging van de kos ten van het levensonderhoud, be sloten werd, heeft grote ontevre denheid onder de arbeiders te weeggebracht en de Peronistisch gezinde vakbondsleiders, doen niets om de gemoederen tot be daren te brengen. De controleurs van de spoorwe gen zijn 'n langzaam-aan-staking begonnen waardoor de treinen loop volkomen gedesorganiseerd is. Duizenden arbeiders in ver schillende bedrijven, die verleden week het werk hebben neerge legd, zetten de staking voort. Op een lunch van de Belgische en Nederlandse Kamers van Koophandel in New York heeft de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. II. Luns, woensdag verklaard, dat de Nederlandse regering het ver drag voor een Europese economi sche gemeenschap (E. E. G.) met „voorzichtig optimisme" begroet en ervan overtuigd is, dat deze uitdaging alle Europese landen voordeel zal opleveren. Het optimisme van de Neder landse regering spruit voort uit de verwachting dat de E.E.G. van groot voordeel zal zijn voor de landen van West-Europa en zo doende de Westelijke wereld kan helpen versterken, aldus minister Luns. De gemeenschap was niet ge sticht om iemand uit te sluiten, die zich erbij zou willen aanslui ten en zou ook niet schadelijk zijn voor derden. Het denkbeeld van de gemeen schap was gewekt door het suc ces van de Beneluxmarkt, waar door de drie Beneluxlanden de vierde handelsmogendheid in de wereld geworden waren. De ster ke drijfveer was het besef, dat „onze politieke en economische structuur aangepast zou moeten worden aan de politieke realitei ten van de huidige wereld". „Het vergde enige tijd om dit te beseffen", aldus minister Luns, „omdat de Westelijke we reld na de tweede wereldoorlog grote verwachtingen koesterde omtrent een hechte eenheid. Niet alleen Engeland en de Verenigde Staten, maar ook West-Europa hoopte, dat de periode na de oor log een werkelijke Atlantische gemeenschap zou doen ontstaan waarbij het politieke, economi sche en technische vermogen ge bundeld zou zijn. Helaas gingen deze hoge ver wachtingen niet in vervulling en werd de Navo een louter defen sief werktuig tegen een openlij ke Russische aanval op het Wes ten". Minister Luns constateerde „het treurige feit, dat sindsdien inplaats van groter begrip de laatste jaren veel misverstand is gerezen en in sqmmige gevallen een werkelijke vervreemding van elkaar". Het einddoel van het E. E. G.- verdrag is naar minister Luns zei, het leggen van de economi sche grondslag voor politieke een heid. Het onmiddellijke doel: de verwezenlijking van een grote gemeenschappelijke markt, niet slechts door opheffing van alle douane- en andere grenzen in het onderlingen handelsverkeer van de zes Westeuropese landen, maar ook door de instelling van een gemeenschappelijke economi sche politiek. VERSPREIDE BUIEN Donderdag trok over de Britse eilanden en de Noordzee een kou front naar het zuiden. Dit front kwam boven ons land vrijwel tot stilstand, maar het bracht op de meeste plaatsen geennoemens waardige regenval. Wel was het in verband met de aanwezigheid van het front vooral in het mid den van het land somber weer met middagtemperaturen van omstreeks 15 graden. In Zuid-Limburg scheen echter een groot gedeelte van de dag de zon, waarbij de temperatuur tot 20 graden kon oplopen. In Frank rijk werden op vele plaatsen weer middagtemperaturen van 25 tot 28 graden gemeten. Doordat de luchtdruk in Frankrijk daalt, en de barometers boven Schotland en Zuid-Scandinavië blijven stij gen, zal de wind bij ons het ko mende etmaal uit noordelijke richtingen waaien. Dit heeft tot gevolg, dat in het zuiden van het land de temeperaturen iets lager zullen zijn. Boven het noordelijk deel van de Noordzee bevindt zich een hoeveelheid onstabiele lucht, die langzaam naar het zui den beweegt. In verband hiermee kunnen er bij ons vandaag enkele verspreide buien vallen. Overi gens zijn plaatselijk ook opklarin gen te verwachten. met een gevoel van dankbaar heid terwille van de tegenwoor dige en toekomstige geslachten, dat wij de opening vieren vau Nederlands tweede technische hogeschool. Het bestaan van de grootse concepties op allerlei gebied, die in ons land in uitvoering wer den, worden en zullen worden genomen, vraagt op elk dezer gebieden de kundige vernufte- ling het oude woord voor in genieur. Het vraagt om zijn ver stand, zijn kennis en zijn kun nen het vraagt dus ook de gelegenheid waar hij zijn gaven kan ontplooien en zich kundig heid verwervende hogescho len. De eenmaal afgestudeerde kan vervolgens als ingenieur door het hanteren van zijn we tenschap en van zijn werktui gen, zelf instrumentair worden teneinde in zijn land grote din gen te verrichten, en daarbuiten in nabije of verre delen der aar de zijn diensten te verlenen, omdat zijn werk deugt, en om dat men voor grootse concepties op zijn ideeën kan bouwen. Af standen worden kleiner wan neer hij te werk gaat. De techniek is een godsgave. In eerbied en dankbaarheid zul len we deze gave steeds hebben te aanvaarden; we zullen haar niet moeten overschatten in hoogmoedige overmoed, en nog minder haar misbruiken op eni gerlei terrein waar geen positief doel mee gediend is; we zullen haar evenmin moeten onder schatten, want zij is de uit komst, voor het heden meer nog dan voor het verleden en voor de toekomst meer nog dan voor het heden. De techniek is de moderne molensteen voor ons dagelijks brood. De jeugd begrijpt deze eis van onze tijd, met natuur lijk begrip. Zij zal in zwermes ook deze technische hogeschool binnengaan, en eruit zwermen naar ontelbare levensgebieden in ons land en naar velerlei ge bied daarbuiten om naar haar vermogen aan behoud, herstel, opbouw en nieuwe uit vindingen mee te werken, onbe kende horizonten tegemoet. Het is met trots en met vreug de dat ik hierbij de technische hogeschool te Eindhoven ge opend verklaar". Nadat prof. dr. O. Bottema, rector magnificus van de Delft- se T.H. namens de tien instellin gen van hoger onderwijs het woord had gevoerd, dankte prof. Dorgelo voor het medeleven van het Koninklijk Huis op deze dag der opening van de T.H. Voorts bracht hij dank aan prof. Botte ma en vele anderen. Na het spelen van de voor de ze gelegenheid gecomponeerde „Inno della Tecnica" van Jur- riaan Andriessen werd de plech tigheid besloten. Kort nadien bezichtigden de Koningin en de Prins het hogeschoolpaviljoen, waar zij door de hoogleraren in de diverse afdelingen werden voorgelicht. Vervolgens werd aan Konin gin Juliana en Prins Bernhard verzocht een oorkonde te teke nen, welke ceremonie in de en treehal van het paviljoen ge schiedde. Vóór het vertrek der Koninklijke gasten werd door prof. De Quay een heildronk in gesteld. Om vijf uur verliet het Koninklijk Paar Eindhoven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Verspreide buien. Enkele verspreid voorkomende buien, maar plaatselijk ook op klaringen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. Voornamelijk in het zuiden van het land iets lagere temperaturen. ZATERDAG 21 SEPTEMBER Breskens Terneuren Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.38 12.13 12.53 1.03 ZON MAAN op onder op onder Sept 21 6.26 18.44 3.13 17.13 22 6.27 18.41 4.36 17.41 23 6.29 18.39 6.01 18.09 24 6.31 18.37 7.25 18.37

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1