Dreigende Franse regeringscrisis afgewend Verhoging van het briefport De toestand in Thailand De winterdienstregeling van de spoorwegen Critiek op benoeming van Ali Sastroamidjojo HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Mei ingang van 1 november DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4171 EERSTE BLAD Onenigheid over Algerië Minister van Defensie had ontslagaanvrage al in zijn zak Premier Bourgès-Manoury heeft woensdag opnieuw voor enige tijd 'n regerings crisis weten af te wenden door met een nieuw voorstel ter tafel te komen teneinde tot overeenstemming te ge raken inzake de regerings plannen voor Algerië, waar over in zijn kabinet onenig heid bestaat. FRANSE NATIONALE VERGADERING BESPREEKT DE LANDBOUWPOLITIEK ARTIKEL VAN DULLES OVER ATOOMWAPENS Door aanmaak van tactische atoomwapens gevaar van aanvallen op beperkte schaal dor communistische landen afgenomen KONING HAAKON Gezondheid van de koning laat te wensen over DE V. N .-ASSEMBLEE Acht vice-voorzitters gekozen NIEUW-GUINEA OP DE AGENDA DER V. N. ALGERIE Abonnements- en gesprekkosten telefoon blijven ongewijzigd SIGARETTEN INDUSTRIE TEGEN ACCIJNSVERHOGING VOOR SIGARETTEN ALLEEN Vrees voor een belangrijke daling van het sigaretten- verbruik De sigarettenfabrikanten, verenigd in de stichting siga rettenindustrie, hebben ge protesteerd tegen de verho ging van de accijns op si garetten alleen. PARAFERING VAN HET VERDRAG DER ECONOMISCHE UNIE VAN DE BENELUX- LANDEN PROF. SCHERMERHORN BEZOCHT PRESIDENT SOEKARNO Niets met politiek uitstaande T elef oonverbindingen tussen Amman en Damascus verbroken BEVAN SPRAK MET CHROESJTSJEF. Mayer treedt af als voorzitter van de hoge autoriteit MINISTER ERHARD WIL BINNENLANDSE VRAAG STIMULEREN Met het doel te komen tot een grotere invoer NEGERS IN JOHANNESBURG OPNIEUW SLAAGS onder Frankering bij abonnement: xerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks -• Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum nes advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 et. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Bureau van dit Blad 20 cent meer Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adnaa De leider van de oppositie tegen het regeringsplan, minister Morice van Defensie, kwam woensdagmorgen ter kabinets vergadering met zijn ontslag aanvrage al in zijn zak. Dit voorbeeld zou door twee an dere radicale ministers zijn ge volgd indien niet de premier de situatie had gered door voor te stellen vrijdag een conferen tie te houden van de leiders der gewone meerderheid in de nationale vergadering „met 't doel op nationaal vlak tot over eenstemming te komen over Algerië". Al betekent dit dat een eventuele «rlsis tot het einde van de week is uitgesteld, is het geen waar borg dat zij is afgewend. Het aantal aanwezige afge vaardigden was dinsdag tijdens de behandeling van de 28 inter pellaties over de landbouwpoli tiek van de regering nooit gro ter dan 150. Vier interpellanten voerden achtereenvolgens het woord. Ernstig doch zonder al te grote heftigheid oefenden zij kritiek op de politiek van blok kering der prijzen van de minis ter van Financiën. Zij brachten de klachten van de boeren naar voren en vestigden de aandacht van de overheid op de grote ma laise van de landbouw. De minister van Financiën heeft zich in deze eerste fase van de debatten, die niet alleen over de landbouwpolitiek, doch over de gehele economische poli tiek van de regering gaan, niet gemengd. Hij zal het woord voe ren, wanneer de interpellaties alle gehouden zijn en dan een algemene uiteenzetting geven, De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, zegt in een woensdag in „Foreign Af fairs'' verschenen artikel, dat door de laanmaak van tactische atoomwapens in het Westen liet gevaar van aanvallen op beperk te schaal door communistische landen afneemt. Het Westen hangt door deze tactische wapens minder af van de mogelijkheid van een grootscheepse vergel- dingsaanval met kernwapens door de Verenigde Staten. Doordat het mogelijk is geble ken atoomwapens met een ge ringe radio-actieve straling ce melken, zal, zo nodig, met be hulp van dergelijke wapens een einde kunnen worden gemaakt aan een plaatselijke oorlog, aldus Dulles. Het moet mogelijk zijn een land met kernwapens te verdedigen tegen een inval met troepen, die zijn uitgerust met klassieke wa pens. Dulles is van oordeel, dat tegen 1960 de landen rondom de Sowjet-Unie en China over een doelmatige strijdmacht beschik ken tot het afslaan van een grootscheepse aanval met klas sieke wapens. Minister Dulles is van oordeel, dat de Verenigde Staten bereid gevonden zouden kunnen worden atoomwapens ter beschikking te stellen van de landen van de N.A.V.O. waarin de vraagstukken van de landbouw hun plaats zullen krijgen in het geheel van de eco nomische maatregelen der rege ring. Verwacht wordt, dat het land- bouwdebat zaterdag zal eindi gen. Het is mogelijk, dat de ver trouwenskwestie gesteld zal worden. In dat geval zal de stemming op 30 september wor den gehouden, d.w.z. na de de batten over Algerije. Koning Haakon van Noorwegen lijdt de laatste tijd aan storin gen van de bloedcirculatie in zijn rechter been en zijn toe stand geeft reden tot bezorgd heid. Dit staat in 'n bulletin, getekend door de arts van de koning. De laatste 2 weken lijdt de vorst ook aan bronchitis, waardoor zijn krachten aanzienlijk zijn afgenomen. Koning Haakon is 85 jaar. Sinds juni 1955, na een dijbeen breuk tengevolge van een val, laat de gezondheid van de ko ning te wensen over. Zijn offi ciële plichten worden vervuld door zijn zoon, prins Oloff, die als prins-regent optreedt. De assemblee der Ver. Naties heeft woensdag acht vice-voor zitters gekozen. Ceylon kreeg 74 stemmen, Paraguay en de V. S. eveneens 74, Engeland 72, Rus land 71, Frankrijk 71, China 61 en Tunesië 45. Spanje kreeg 41 stemmen, vol doende voor een benoeming in dien meer dan acht gekozen hadden moeten worden. Tevoren hadden de 28 Afri kaans-Aziatische landen een motie ingediend om het gewo ne aantal van acht te verhogen aangezien dit getal was vastge steld toen de V. N.- nog slechts uit 51 leden bestond, tegen thans 82. Het is nog niet bekend of men later opnieuw een po ging zal doen om het getal van acht te verhogen. De agendacommissie der Ver. Naties heeft met zeven tegen vier stemmen, bij vier onthoudin gen, besloten het „vraagstuk Nieuw-Guinea." op de agenda der algemene vergadering op tei nemen. Tegen stemden Nederland, Frankrijk, Engeland en Noorwe gen. De Verenigde Staten, natio- nalistisch-China, Paraguay en Venezuela onthielden zich van stemming. Zij besloot voorts met elf stem men voor, geen tegen en vier onthoudingen het vraagstuk-Cy- prus op de agenda te plaatsen, evenals het Algerijnse vraagstuk (met algemene stemmen). Aan de kust van Kabylië in Algerië hebben opstandelingen woensdag een bus in een hin derlaag overvallen en tien in zittenden, onder wie twee Euro peanen, vermoord. Naar de P. T. T.-persdienst mee deelt, wordt er naar gestreefd de volgende tariefsmaatregelen met ingang van 1 november a.s. in te voeren: POSTERIJEN Verhoging van het port voor binnenlandse brieven; t/m 20 gram 12 ct (thans 10 ct) boven 20 t/m 100 gram 25 ct (thans 20 ct)boven 100 t/m 200 gram 35 ct (thans 30 ct); voor binnenlandse briefkaarten 8 ct (thans 7 ct). In het verkeer met Suriname, Ned. Antillen, Ned. Nieuw-Gui nea, Indonesië, België, Luxem burg, en in het grensverkeer met Duitsland wordt het port van brieven tot en met 20 gram eveneens 12 ct en dat voor briefkaarten 8 ct. TELEFOON Abonnements- en gesprek kosten blijven ongewijzigd. Het entreegeld voor nieuwe gega digden wordt verhoogd van 75,tot ƒ100,(inclusief 15 meter binnenleiding). Deze verhoging zal niet gelden voor degenen, die thans reeds op de telefoonwachtlijst staan inge schreven. Bovendien zullen de in april van dit jaar aangekondigde tariefswijzigingen voor neven- apparatuur nu worden inge voerd. TELEX Het abonnement wordt van 80,op 100,per maand gebracht. Ingevoerd wordt een entreegeld van ƒ100,(inclu sief 15 meter binnenleiding). Bij het binnenlandse telexver- keer zal per telimpuls, in plaats van 0,04, 0,05 berekend wor den. Ook bij de telexdienst zullen de tarieven voor hulpapparaten en nevenapparatuur worden herzien. In een telegram aan de mi nisterraad geeft de stichting uiting aan haar zeer grote te leurstelling dat het overleg tussen Economische Zaken en de industrie over hogere belastingopbrengst uit ta- baksprodukten is afgebroken door het thans uitgesproken voornemen deze alleen te ver halen op de sigarettenroker door verhoging van het hui dige belastingtarief van 67 procent tot 70 procent, het geen in feite overeenkomt met een belastingverhoging van 16 procent. De stichting meent, dat de sigarettenin dustrie hierdoor in een veel slechtere concurrentieverhou ding ten opzichte van de an dere tabakverwerkende in dustrieën wordt gebracht. Men vreest ook een belang rijke daling van het sigaret- tenverbruik, waardoor ener zijds rentabiliteit van de in dustrie wordt (ondergraven, anderzijds tariefsverhoging niet aan het fiscale doel zal beantwoorden. Het verdrag der economische unie van de Beneluxlanden is dinsdag te New York gepara feerd door de ministers van Bui tenlandse Zaken der drie landen, minister Larock van België, mi nister Luns voor Nederland en minister Bech voor Luxemburg. De drie ministers nemen op het ogenblik deel aan de vergadering der Verenigde Naties te New York. Het verdrag zal binnen kort worden voorgelegd aan de interparlementaire raad van ad vies van de Beneluxlanden. Door het verdrag wordt in theorie de algehele economische unie tussen de drie landen tot stand gebracht. Er zijn echter 'n aantal voorbehouden gemaakt, die de belangen van elk land be schermen. De voorbehouden heb ben vooral betrekking op de land bouwsector en beschermen in het bijzonder de Belgische landbouw. Andere hebben betrekking op 't belastingstelsel. De accijnsen der drie landen zijn nog niet geünifi ceerd. In zijn tegenwoordige vorm codificeert het verdrag der eco nomische unie het geheel der op dit moment tot stand gekomen overeenkomsten tussen België, Nederland en Luxemburg. Het lid van de Tweede Kamer, prof. W. Schermerhorn, heeft woensdag in 't Merdeka-paleis te Djakarta een 'bezoek ge bracht aan president Soekarno. Na afloop van dit bezoek, dat een half uur heeft geduurd, ant woordde het Kamerlid op vra gen van journalisten, dat hij slechts een beleefdheidsbezoek aan het Indonesische staats hoofd had gebracht, dat niets met politiek uitstaande had. Professor Schermerhorn arri veerde tien dagen geleden in Djakarta na zijn bezoek aan Nederlands Nieuw-Guinea als lid van de Nederlandse parle mentaire missie. De telefoonverbindingen tus sen Amman, de hoofdstad van Jordanië, en Damascus, de Syri sche hoofdstad, zijn sedert dins dagochtend verbroken, aldus meldt het persbureau voor het Midden-Oosten te Cairo. De reden hiervoor is niet bekend. Een militaire woordvoerder in Bangkok heeft meegedeeld, dat de conferentie van de Zoavo, die vandaag in de Thailandse hoofdstad begint, kan doorgaan. Thailand blijft lid van deze or ganisatie. Politieke bijeenkom sten mogen niet worden belegd. De nationale vergadering is tij delijk ontbonden. Over een de finitieve ontbinding en het hou den van nieuwe verkiezingen is nog geen besluit genomen. Er is geen perscensuur. Kran ten die zonder reden kritiek op het leger oefenen, zullen echter worden gesloten. Van legerzijde wordt verno-( men, dat het leger krachtiger dan de regering-Songgram een pro-westerse politiek zal voe ren. Een van de redenen waar om die regering was omverge worpen, was dat er zich elemen ten in bevonden die een heime lijk kontakt met Chinese com munisten toelieten. Het leger zou de koning vra gen een nieuwe regering te mo gen vormen. De nationale ver gadering zou waarschijnlijk worden ontbonden. In dat geval zouden er nieuwe verkiezingen worden gehouden. Hoewel de plechtige opening is afgelast, gaat de vergadering zelf wel door. De Britse minister van De fensie, Duncan Sandys, doet op zijn terugreis naar Engeland Thailand niet aan, gelijk eerst voorzien was. Generaal Phao Sryanond, de voormalige Thailandse minister van Binnenlandse Zaken en hoofd van de politie, kwam woensdag op doorreis naar Zwit serland in Genève aan. Daar De Britse Labourleider Aneu- rin Bevan is woensdag na een bezoek van vier dagen aan de Krim, waar hij dinsdag een on derhoud van drie uur met partij secretaris Chroesjtsjef heeft ge had, in Moskou aangekomen. Hij verklaarde, dat hij met Chroesjtsjef een groot aantal vraagstukken heeft besproken. Chroesjtsjef en hij waren het er over eens, dat de internationale toestand .buitengewoon gevaar lijk" wordt. Chroesjtsjef toonde zich „bijzon der verlangend om tot meer vriendschappelijke betrekkingen met de Ver. Staten te komen." Bevan had Chroesjtsjef gezegd, dat de communistische wereld nu beseffen moet dat de verbe terde manier voor oorlogvoering de betrekkingen tussen de landen helemaal gewijzigd heeft. Ro mantische inbeeldingen dat een derde wereldoorlog zou leiden tot uitbreiding van het communisme, zijn zinloos. Het is in het' belang van alle partijen dat een derde wereldoorlog voorkomen wordt. De Britse politicus zei niet. wat de reactie van Chroesjtsjef hier op was geweest. Bevan zei, dat hij geen tijd had gehad om premier Boelganin, die ook op de Krim is, op te zoe ken. Wel had hij met vice-pre- mier Mikojan en verscheidene af gevaardigden van de Opperste Sowjet gesproken. De winterdienstregeling van de N. S., die op zondag 29 september wordt ingevoerd, blijft van kracht tot en met 31 mei 1958. In het internationale verkeer zal de treinverbinding tussen Nederland en België belangrijk worden verbeterd, doordat van 29 september af het volle profijt ge trokken zal worden van de elek trificatie van het grensbaanvak RoosendaalAntwerpen. Dan gaan rechtstreekse elektri sche treinen rijden tussen Am sterdam enerzijds en Antwer pen en Brussel anderzijds, in een regelmatige, snelle en fre quente dienst. Bij vertrek van Amsterdam in de richting België zullen de nieuwe treinstellen tot Rotter dam gecombineerd met de trei nen AmsterdamRotterdam EindhovenVenlo rijden en na 2 minuten oponthoud in Rot terdam als zelfstandige snel trein naar België doorgaan. Uit België komend zullen ze na aankomst te Rotterdam achter de treinen uit de richting Ven lo worden gekoppeld en gecom bineerd met deze treinen naar Amsterdam doorgaan. De nieuwe dienst is in beginsel een uurdienst. Op de uren ech ter, dat een D-treinverbinding met Parijs bestaat, is de regel maat onderbroken. Per dag zullen in beide richtingen 13 treinen rijden, waarvan er 6 naar en van Brussel Zuid gaan en 7 Antwerpen-Centraal als begin- en eindstation hebben. Douanebehandeling en paspoort- controlediensten zal in de trei nen tijdens de rit geschieden: in de tot en van Brussel rijden de treinen tussen Roosendaal en Antwerpen en in de tot en van Antwerpen rijdende trei nen tussen Dordrecht en Roo sendaal. Laatstgenoemde trei nen zijn dientengevolge tussen Dordrecht en Roosendaal met toegankelijk voor binnenlandse reizigers. Door de voltooiing van de elek trificatie Den Bosch—Nijme gen de laatste schakel in de elektrische verbinding Nijme genVlissingen wordt het mogelijk tussen Bergen op Zoom en Nijmegen een uur- dienst met elektrische stroom- lijnmateriaal te gaan rijden. Dit zal van 29 september af ge schieden. Deze elektrificatie maakt het ook mogelijk enkele doorgaande elektrische treinen te laten rij den van Amsterdam via Utrecht naar Tilburg of Breda. verklaarde hij vrijwillig met va kantie te zijn gegaan en niet verbannende zijn. Hij wilde nog naar Parijs en Londen reizen en daarna naar Amerika. Hij was niet van plan naar Thai land terug te gaan zolang het huidige regime aan het bewind is, Radio-Bangkok heeft omgeroe pen dat de koning krachtens de grondwet de volksvergade ring heeft ontbonden. De oor spronkelijke grondwet van 1932 is weer van kracht verklaard. In december zullen nieuwe ver kiezingen voor het parlement worden uitgeschreven, dat „vol gens de democratische gebrui ken" daarna een regeringshoofd zal aanwijzen. Nader wordt gemeld dat de plechtige opening van de confe rentie der militaire Zoavo-advi- seurs met 't oog op de toestand is afgelast. René Mayer heeft zijn ontslag genomen als lid en voorzitter van de hoge auoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, zo wordt van ingelichte zijde te Luxemburg vernomen. Mayer bekleedt zijn functie se dert 1 juni 1955. De Westduitse minister van Economische Zaken prof. dr. L. Erhard, heeft bekendgemaakt, dat zijn ministerie maatregelen tot vergroting van de binnen landse vraag naar goederen over weegt met het doel te komen tot een grotere invoer. Naar hij mededeelde in een vraaggesprek, gepubliceerd door „Die Welt", is het één van de voornaamste taken van de rege-, ring de betalingsbalans in even-/ wicht te brengen, hetgeen naar zijn mening echter niet kan ge schieden door kunstmatige be perking van de uitvoer. Het ministerie van Erhard stelt zich verder tot taak, de wetten met betrekking tot de handel jji aandelen in industriële onder nemingen te hervormen om de binnenlandse kapitaalmarkt nieuw leven in te blazen. Ook zal er gewerkt worden aan een wij ziging van het belastingstelsel met het doel alle economische groepen een gelijke start te ver zekeren. Minister Erhard verklaarde niet te verwachten, dat de prij zen in West-Duitsland de eerst komende maanden aanzienlijk zullen stijgen. Hij zal echter nie' aarzelen maatregelen te nemen, indien dit toch het geval zal zijn. Buitensporige looneisen kunnen volgens Erhard onrust brengen in de prijzensèctor. Isa Anshary, lid van het Indo nesische parlement, heeft woens dag de benoeming van ex-pre- mier Ali Sastroamidjojo tot per manent vertegenwoordiger van Indonesië bij de Ver. Naties een „politieke blunder" genoemd. Volgens Anshary die in het par lement lid is van de Masjumi- fractie, beschouwen de Westelij ke landen Ali Sastroamidjojo als de politicus, die de communisten in staat heeft gesteld in Indone sië successen te boeken. Hij zeide het practisch zeker te achten, dat de Latijns-Ameri kaanse landen, die in het verle den in het geschil over Nieuw- Guinea met het standpunt van Indonesië sympathiseerden, thans hun houding zullen herzien. Ook meende Anshary dat In- Een twintigtal Zoeloes met bij len hebben dinsdagavond in het centrum van Johannesburg twee Basoetos aangevallen en ernstige verwondinen toegebracht. In het afgelopen weekeinde zijn veertig mensen om het leven ge komen bij gevechten tussen Zoe loes en Basoetos in de omgeving van Johannesburg. WEER GROTE REGENKANS Woensdag lag de scheidings lijn tussen vochtige warme lucht afkomstig uit de subtropen, en koelere lucht boven Scandinavië nog steeds boven ons land. Met de noordwestelijke bovenstro- ming trokken storingen langs deze lijn naar het zuidoosten. Het weer in ons land behield daardoor een somber karakter met vooral ten noorden van de grote rivieren nu en dan regen of motregen. Op de vliegvelden Soesterberg en Schiphol werd woensdagavond 7 uur niet min der dan 8 mm afgetapt, maar in het zuiden van het land wa ren de neerslaghoeveelheden ge ring. De temperaturen kwamen bij deze weerstoestand nergens hoger dan 16 graden. In Oost-Engeland, slechts en kele honderden kilometers van ons land verwijderd, slaagde de zon er in de temperatuur tot 21 graden te doen oplopen. Ook in Frankrijk was het fraai weer met temperaturen van 20 tot 27 graden. Op de Noordzee ten oos ten van Schotland ligt een de pressie die nog in betekenis toe neemt en langzaam in de rich ting van Denemarken trekt. Het koufront van deze depressie na dert langzaam ons land. De re genkansen blijven daarom ook donderdag groot. In het tempe- ratuurverloop komt weinig ver andering. donesië, door zich de vorige week bij de behandeling van de kwes tie Hongarije in de Ver. Naties van stemming te onthouden, aan zijn prestige in 't buitënland af breuk heeft gedaan. Het Islamietische dagblad „Aba- di" merkte woensdag in 'n hoofd artikel cynisch op: „Wij durven wel de Britse interventie in Oman te veroordelen, doch zijn plotseling bang om de Russische interventie in Hongarije te ver oordelen". De onafhankelijke „Times of Indonesia" schreef: „Indonesië heeft weer eens opnieuw de de mocratie verraden door zich te onthouden van steun aan de re solutie van de Ver. Naties over Hongarije en het heeft bij voor baat alle kansen, die wij nog had den op een voor ons gunstige stemming over West-Irian in de assemblee der Ver. Naties, de nek omgedraaid". Het parlementslid Sjech Djala- luddin, van de kleine Islamieti sche partij P.P.T.I., heeft intus sen de suggestie geopperd, dat de Indonesische regering drastische maatregelen tegen 't Nederlands kapitaal iri Ifidonesië zal nemen, als de eis van Indonesië over Nieuw-Guinea in de Ver. Naties opnieuw geen succes mocht heb ben. In dit verband wees hij op de maatregelen van Egypte tegen het Britse kapitaal in dat land. Ook vroeg hij de regering om voor de duur van de debatten in de Ver. Naties over Nieuw-Gui nea aan de Nederlandse dagbla den in Indonesië het zwijgen op te leggen. Er verschijnen op het ogenblik in Indonesië nog vier Nederland se dagbladen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdagoeh- tend-t'ot donderdagavond. Weer grote regenkans. Overwegend zwaar bewolkt met op vele plaatsen tijdelijk re gen of motregen. Meest matige westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. VRIJDAG 20 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.33 11.08 11.48 11.58 n.m. 11.11 11.46 12.26 12.36 ZON MAAN op op onder Sept 19 6.23 18.48 0.38 16.09 20 6.24 18.46 1.53 16.43 21 6.26 18.44 3.13 17.13 22 6.27 18.41 4.36 17.41 23 6.29 18.39 6.01 18.09 24 6.31 18.37 7.25 18.37

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1