■■I De kroonrede plechtige opening der Staten-Generaal Prinsjesdag 1957 1 ienduizenden juichten de Koningin toe Frankering bij abonnement: Temeuzei Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4170 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 off minimum pec H. M. Koningin Juliana heeft dinsdagmiddag voor de tiende maal sinds haar troonsbestijging in een verenigde vergadering van de Eerste en de Tweede Kamer de ge wone zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de Troonrede, het staatsstuk, waarin het regeringsprogram voor 't komende jaar wordt ontvouwd. Versierde Ridderzaal. KONINKLIJKE RIJTOER DOOR 's-GRAVENHAGE Geestdriftige toeschouwers doorbraken de politie- afzetting De duizenden toeschouwers langs de route van de koninklijke rij toer waren gistermiddag zó geestdriftig, dat zij, toen de rode landauers in de verte aan kwamen, de politie-afzetting doorbraken, de straat oprenden en maar een hele smalle door gang overlieten. Zij wilden de passerende koninklijke familie van dichtbij zien. Commissie onder Soekarno en Hatta zal „leger- vraagstukken" oplossen Premieregeling voor het schieten van houtduiven beëindigd Het nummer van heden telt 12 pagina's DE MILJOENENNOTA 1957 Het Koninklijk Paar gefotografeerd in de Ridderzaal tijdens het uitspreken van de Troonrede door HM. de Koningin. Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Adm-'-'-tratle-adres: Smldswal Tele' >n 2073 en 251C Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal: per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 et DE VRIJE ZEEUW advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 30 et Voor het maandagnummer: zaterdags li Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Bureau van dit Blad. 20 cent meer Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Met het gebruikelijke ceremo nieel heeft de vorstin zich daar toe, vergezeld door Prins Bern- hard in de gouden koets naar de Ridderzaal begeven. Aanvankelijk zouden ook de Prinsessen Beatrix en Irene haar ouders vergezellen, doch Prinses Beatrix kon door een blessure tengevolge van een val niet aan wezig zijn, terwijl Prinses Irene wegens een lichte griep het bed moet houden. Zoals sinds 1953 gebruikelijk is vertrok de stoet van het konink lijk paleis aan het Voorhout naar het Binnenhof. Meer nog dan de plechtigheid, welke zich daar in de besloten heid van de Ridderzaal voltrekt, is Prinsjesdag aanvankelijk de benaming van de feestelijk ge vierde verjaardag van prins-stad houder Willem V voor de dui zenden Hagenaars en landge noten, deze feestelijke stoet, waarin de Koningin, omgeven door hovelingen en begeleid door een militair escorte in ceremo nieel tenue, zich in de gouden koets naar de Ridderzaal be geeft. Dit is een uitgelezen gele genheid om de vorstin te begroe ten. Het is een schouwspel, dat men zich niet gaarne zou laten ontgaan, ook als men het al enige malen heeft gezien. De duizen den, die deze dag op de been zijn, leveren er het duidelijke bewijs voor. Reeds vroegtijdig zijn de Hagenaars en velen van buiten op deze feestdag naar de binnen stad getrokken, waar een druk te van belang heerste. Er zijn tri bunes, vanwaar men een goed ge zicht heeft op de sprookjesach tige stoet en er zijn kijkplaatsen achter de vele vensters van hui zen en kantoorgebouwen langs de route. In de Ridderzaal, waar een fraaie versiering met bloemen en planten was aangebracht, waren dit jaar meer plaatsen ingeruimd dan vroeger met het oog op de uitbreiding der beide Kamers. Deze uitbreiding had mede tot ge volg, dat er meer gasten aanwe zig waren. Ieder Kamerlid kan namelijk een genodigde mede brengen. Door de looppaden te versmallen en het aantal arm stoelen te verminderen heeft men kunnen bereiken, dat een aantal plaatsen werd gewonnen. Met de leden van de Staten- Generaal hadden velen zich al vroegtijdig in de feestelijk ge tooide zaal verenigd. Naast het stemmige zwart der herenkleding zag men er het goud en zilver van ambtsgewaden, fleurige toi letten der dames en verscheidene uniformen. Later namen tegenover de troon hun plaatsen in de minis ters en de staatssecretarissen en de leden van de Raad van State. De voorzitter van de verenigde vergadering der Staten-Generaal, mr. J. A. Jonkman, deed vooraf de griffier, jhr. mr. J. Roëll voor lezing geven van zijn benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer en benoemde daarna de commis sie van in- en uitgeleide. Deze werd samengesteld als volgt: Algra, lid der Eerste Kamer; prof. mr. Oud, lid der Tweede Kamer; mr. Burger, lid der Twee de Kamer; mevrouw Luyckx— Sleyfer, lid der Eerste Kamer; mr. Lichtenauer, lid der Eerste Kamer; prof. mr. Romme, lid der Tweede Kamer; Van de Wetering, lid der Tweede Kamer; prof. mr. De Grooth, lid der Eerste Kamer; Van Eysden, lid der Tweede Ka- In het eerste rijtuig zaten H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bernhard en de kleinste Prin ses Marijke. De Prinsessen Beatrix en Margriet volgden in de tweede landauer. In snelle draf ging een ere-escorte van de Haagse bereden politiebri- gade in gala-uniform, gevolgd door de hoofdcommissaris, de heer Gualtherie van Weezei, en diens adjudant, dr. Peijster. De duizenden Nederlanders, die de koninklijke familie na de tocht naar de Ridderzaal nog eens wilden zien, juichten vol vuur toen de stoet langs kwam. In de volg- en escorterijtuigen zaten hofdignitarissen. De tocht die ruim een half uur duurde, ging van het Huis ten Bosch 'door de Haagse binnen stad en daarna weer terug naar Huis ten Bosch. mer en mevrouw HeromaMey- link, lid der Tweede Kamer. Onder leiding van haar voor zitter, de heer Algra, begaf deze commissie zich naar de ingang van de Ridderzaal om Koningin en Prins te ontvangen. Zodra de ceremoniemeester de komst van Hare Majesteit had aangekondigd, rezen alle aanwe zigen van hun zetels op. Vooraf gegaan door de ceremoniemees ter, de kamerheren, de grootoffi cieren en de grootmeester geleid de de commissie de Koningin, en Prins naar de troon. Nadat allen hadden plaats ge nomen, ving de Koningin aan met het uitspreken van de Troon rede. Na de rede stelde mr. Jonk man een „leve de Koningin" in, waarmede de aanwezigen instem den. Voorafgegaan door de leden der Commissie van in- en uitge leide en de grootmeester begaven de vorstelijke personen zich naar de ontvangkamer, waar zij nog enkele ogenblikken vertoefden. Nadat de leden der commissie in de zaal waren teruggekeerd en de voorzitter hadden medege deeld, dat zij zich van hun taak hadden gekweten, sloot mr. Jonk man de vergadering. Terwijl de Koningin in de gouden koets plaats nam en het escorte zich formeerde, verzamelden de leden van het corps diplomatique zich met hun dames bij de middelste poort van het Binnenhof om Hare Majesteit een groet te bren gen- j H. M. de Koningin droeg een lindengroene fluwelen robe in empire-stiji verwerkt met oude kant, suède handschoenen in de zelfde kleur als de kant en een struisveren hoed in de tint van de japon. Zij droeg het grootkruis der Orde van de Nederlandse Leeuw. Z. K. H. Prins Bernhard was ge kleed in 't ceremonieel tenue der grenadiers en droeg het comman deurskruis der Militaire Willems orde en tevens het grootkruis der Huisorde van Oranje. De leiders der verdeelde Indo nesische strijdkrachten hebben besloten de oplossing van de „vraagstukken van het leger" aan een commissie over te laten die zal worden geleid door pre sident Soekarno en dr. Hatta. Dit heeft kolonel Sarbini, de mi litaire commandant van Oost- Java, dinsdag medegedeeld. Hi, zei een eed van trouw te hebben afgelegd aan de commissie na mens zijn collega's. Sarbini heeft deelgenomen aan de nationale conferentie in Djakarta. Hij zeide, dat hij en zijn mede-officieren „onvoor waardelijk alle besluiten van de commissie zouden gehoorza men". De premieregeling, krachtens welke aan jachtaktehouders en houders van een vergunning ex artikel 53 van de jachtwet) bij inlevering van de rechtervleu gel en de rechterpoot van iede re geschoten houtduif 75 cent wordt uitbetaald, wordt met in gang van 1 oktober 1957 beëin digd. Na 28 november a.s. kunnen vleugels en poten van houtdui ven niet meer bij de provinciale voedselcommissarissen worden ingeleverd. De premieregeling had ten doel de schade, die houtduiven aan de landbouw veroorzaken, te bestrijden. -k De Tsjechoslowaakse politie heeft in het vervolg het recht het rijbewijs en zelfs de auto van een in staat van dronken schap achter het stuur aange troffen automobilist in beslag te nemen. A Bij overstromingen in het Perzische gedeelte van Azer- beidsjan zijn circa 100 mensen om het leven gekomen en 10 dorpen verwoest. H.M. de Koningin nijgt voor het vaandel van de voor de Riddersaal opgestelde erewacht bij de aankomst van het Koninklijk Paar op het Binnenhof H. M. Koningin Juliana heeft gistermiddag in de Ridderzaal te 's-Gravenhage de gewone zitting van de Staten-Generaal 1957 1958 geopend met het uitspreken van de volgende Troonrede: Leden der Staten-Generaal, EEN zeer bewogen jaar ligt achter ons. De internationale spanningen duren onverminderd voort. In onze nationale economie is het evenwicht verbroken. Terwijl de nationale welvaart en de werkgelegenheid op een hoog peil zijn gebleven, geven de vermindering van de deviezenreserve en de ontwikkeling op de kapitaalmarkt reden tot ernstige bezorgdheid. Hierin komt tot uiting, dat de bestedingen aan consumptie, investe ringen en overheidsuitgaven te zamen het nationale inkomen over treffen. De genomen maatregelen hebben het beoogde doel nog niet bereikt. Ten dele, omdat zij eerst geleidelijk hun werking kunnen doen gevoelen, anderdeels omdat blijkens de thans beschikbare gegevens dieper ingrijpen noodzakelijk is. Ons volk kan zonder twijfel de gerezen moeilijkheden te boven komen. Het zal zich daartoe bewust moeten zijn van de ernst van de situatie en aan een reële beperking van de bestedingen moeten meewerken. Dit geldt zowel voor de consumptieve uitgaven van de bevolking als voor de uitgaven van het bedrijfsleven en de overheid. De regering harerzijds is vast besloten zodanige maatregelen te treffen of te bevorderen, dat het evenwicht in de verhoudingen en het vertrouwen in de financiële en monetaire situatie worden her steld. Dit beleid drukt zijn stempel op de Rijksbegroting voor 1958. Een beperking van uitgaven is op vele punten tot stand gebracht. Daar naast is afgezien van tal van nieuwe plannen. Bovendien moet het Rijk in zijn financieel beleid rekening houden met de zeer grote moeilijkheden, die de gemeenten ondervinden bij de financiering ook van de meest dringende kapitaalsuitgaven. Daarom acht de regering het voor een gezonde en ongestoorde financiering van de woning bouw noodzakelijk met ingang van het komende jaar weder over te gaan tot het verstrekken aan de gemeenten van voorschotten ten behoeve van de woningwetbouw ten laste van 's-Rijks kas. Onder de tegenwoordige omstandigheden kunnen de gemeenten de verant woordelijkheid voor de financiering van deze bouw niet blijven dragen. Het Rijk zal er zich voorts vooral ter wille van de gemeenten van moeten onthouden voor zijn eigen uitgaven een beroep te doen op de kapitaalmarkt. Het is om deze reden, dat de begroting zodanig is opgesteld, dat de financiering van de gehele dienst is gewaarborgd zonder een dergelijk beroep. verband zullen de vraagstukken van de totale omvang van de pro- duktie en van de verbetering van de bedrijfsstructuur de bijzondere aandacht vragen. De strijd tegen de woningnood blijft nog steeds de meest dringende taak bij de voorziening in de behoeften van ons volk. Mede dank zij de gunstige weersomstandigheden in het begin van het jaar, zal in 1957 een groter aantal woningen gereedkomen dan in enig voorgaand jaar het geval was. Verwacht mag worden, dat meer dan 80.000 woningen aan de woningvoorraad zullen worden toegevoegd. Het streven van de regering blijft, ook in het komende jaar, gericht op een binnen het kader van de bestaande mogelijk heden zo groot mogelijke woningbouw. Het is haar voornemen de financiering van 40.000 woningwetwoningen mogelijk te maken. Ter betere aanpassing van de Rjjkssteun aan de werkelijke behoeften en ter stimulering van de bouw van particuliere woningen met een redelijke huurprijs is een wijziging van de premie- en bijdragerege ling woningbouw 1953 tot stand gebracht. Verwacht wordt, dat mede dank zij deze maatregel met de bouw van 40.000 particuliere wonin gen zal worden aangevangen. Ten einde een begin te maken met de consolidatie van de te hoog opgelopen vlottende schuld der gemeenten en van de schulden, die moeten worden aangegaan, in het bijzonder voor de nog in dit jaar ondernomen woningbouw, zal de regering haar medewerking ver lenen aan een binnenkort door de Bank voor Nederlandsche Ge meenten tegen marktvoorwaarden uit te geven woningbouwlening. Maatregelen zijn in voorbereiding om het vrijwillig beschikbaar stellen van ruimte voor inwoning sterker aan te moedigen. De mogelijkheden tot het verlenen van een bi.drage in de kosten van noodzakelijke voorzieningen aan de woningen zullen worden ver ruimd, De samenwerking tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen in de geest van het statuut heeft de voortdurende aandacht der regering. Na ontvangst van een binnenkort te verwachten advies van de c ommissie tot herziening van de staatsinrichting van Nederlands Nieuw-Guinea, hoopt de regering aan de Staten-Generaal te kunnen aanbieden een ontwerp van wet tot partiële herziening van de bewindsregeling Nieuw-Guinea, dat een ruimer uitzicht zal bieden voor de politieke ontwikkeling van dat gebied. In de samenwerking tussen de vrije landen wordt een nieuw perspectief geopend door de ondertekening van verdragen betref fende een Europese economische gemeenschap en een Europese gemeenschap voor atoom-energie, alsmede door de tussen de regeringen der drie* Beneluxlanden bereikte overeenstemming over het verdrag inzake de economische unie. De behandeling van de drie hiermede samenhangende wetsontwerpen zal in de komende zitting veel van uw aandacht vragen. Een kort uittreksel van is opgenomen op de pagina's 4 en 7 Ten einde dit mogelijk te maken acht de regering naast beperking van de overheidsuitgaven een tijdelijke verhoging nodig van de omzetbelasting op personenauto's en motorrijwielen, op televisie toestellen en op sigaretten. Bovendien zal de opschorting van de investeringsaftrek in 1958 moeten voortduren en zal een tijdelijke heffing van opcenten op de vermogensbelasting worden voorgesteld. Deze maatregelen leveren tevens een bijdrage tot de beperking van de bestedingen. Verdere verhoging van de uitvoer vraagt bijzondere aandacht. Ter wille hiervan is het nodig te waken tegen het ongunstiger worden van onze concurrentiepositie op de internatioale markt. Grote voor zichtigheid bij het nemen van maatregelen, die tot verhoging der produktiekosten kunnen leiden, is geboden. Zolang de huidige toe stand voortduurt zullen bedrijfsleven en overheid zich ten aanzien van de ontwikkeling van het loonpeil de grootst mogelijke beperking moeten opleggen. Mede met het oog hierop moet, de prijsstabilisatiepolitiek in overleg met het bedrijfsleven onverflauwd worden voortgezet. Het prijsbeleid en het mededingingsbeleid zullen ook moeten bevorderen, dat kostenverlagingen zoveel mogelijk in de prijzen doorwerken. Het is dringend noodzakelijk de besparingen op te voeren onder inschakeling van zo breed mogelijke lagen der bevolking. Voorstellen ter bevordering van de bezitsvorming zullen u in het komende zittingsjaar bereiken. Voor landbouwprodukten vertoont de ongunstige verhouding van vraag en aanbod op de wereldmarkt geen verbetering. Zij lijkt zelfs van structurele aard te worden. Voortgebouwd zal worden op de grondslag, welke de regering het afgelopen jaar heeft gelegd. In dit Het levensbelang van de Noord-Atlantische verdrags-organisatie voor de vrije wereld blijft ook van ons land een redelijke defens.e- bijdrage eisen. In de Verenigde Naties zal de regering haar steun verlenen aan elk oprecht streven naar politieke ontspanning, herstel van onrecht en bevordering van de vrede. Nauwere Europese samenwerking maakt het ons te meer tot plicht in eigen land verhoudingen te scheppen, die Nederland in internationaal verband een goede en sterke partner doen zijn. Ten einde de aandacht geconcentreerd te houden op de vraagstuk ken, die op het ogenblik centraal staan, spreek ik thans niet tot u over tal van andere onderwerpen, die nochtans in het komende zit tingsjaar veel van uw werkkracht zullen vragen. Beperking op velerlei gebied, waarbij de regering er intussen naar streeft het meest essentiële te ontzien, mag niet het laatste woord zijn. Een positief gerichte inspanning, zowel ter vergroting van de nationale produktie als ter versterking van de geestelijke en maatschappelijke krachten, zal nieuwe en ruimer mogelijkheden moeten openen. Terugziende op hetgeen ons volk na de oorlog onder veel moeilijker omstandigheden heeft gepresteerd vertrouw ik, dat het ook thans de zelfbeheersing en de kracht zal weten op te brengen, noodzakelijk voor herstel en voor nieuwe vooruitgang. Moge God u sterken bij de verantwoordelijke taak waartoe gij weder zijt geroepen. Hiermede verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1