r Verkiezingsdag in West-Duitsland Resolutie over Hongarije aanvaard Het „nationaal overleg in Djakarta HET WEER WEERBERICHT Agrarisch reorganisatieplan van de Franse regering HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Russische nota aan Turkije Sluiting van de zitting der Staten-Generaa MAANDAG 16 SEPTEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4168 Verschijnt dagelijks - - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Adenauers partij op weg naar absolute meerderheid Russische militaire attaché moet Turkije verlaten. DE V. N. ZITTING Gemeenschappelijke verklaring van Soekarno en Hatta Vijftig buspassagiers in Perzië verdronken. Argentijnse oud-ministers in hechtenis. salons sobèrt" Frankering bij abonnement: erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van ue Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 et Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handebtadvaf tenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Voor het maandagnummer: zaterdag-» 19 ett? Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of Adre® Bureau van dit Blad 20 cent meer De verkiezingen voor de West- duitse Bondsdag zijn zondag in alle rust en orde verlopen. Er is slechts melding gemaakt van één enkel incident ais te Freiburg, waar de Vrije Democratische Partij een protest uitbracht tegen wat zij „verkiezingsterreur" van de CTiristen-Democraten noemde. De F.D.P. maakte er namelijk bezwaar tegen dat mensen van de C.D.U. op een kiezerslijst de na men van degenen, die hun stem hadden uitgebracht, aankruisten om dan degenen, die niet ver schenen, tot de gang naar de stembus te gaan overhalen. De leider van het kiesdistrict wees deze klacht echter van de hand. De griep heeft bij deze verkie zingen ook een rol gespeeld In verschillende districten lieten stemgerechtigden weten dat zij met hoge koorts te bed lagen en niet stemmen konden. Van de stemgerechtigde solda ten van de Westduitse weermacht heeft ongeveer negentig procent va» zijn stemrecht gebruik ge maakt, eenzelfde percentage als voor het kiezerscorps in zijn ge heel is opgegeven. Het was voor het eerst in de Duitse geschiedenis dat soldaten ter stembus konden gaan. Ook de Saarlanders vormden een nieuwe groep aan de stembus voor de Bondsdag. E>e weersgesteldheid was deze verkiezingen niet zo gunstig als die van vier jaar geleden, toen het overal zomers weer was. De ze zondag was het nogal fris en regenachtig in de meeste delen van de bondsrepubliek en er viel zelfs sneeuw in Allgau en Wer- denfelsen. Tegen de middag brak echter toch in verscheidene stre ken de zon door. Ben van de eersten der onge veer 35,5 miljoen stemgerechtig den die hun stem kwamen uit brengen waren bondspresident Heuss, in Bonn, en verder kardi naal Frings in Keulen. WEERSVERBETERING. •Het weer gedurende het week einde stond nog geheel in het te ken van de diepe en omvangrijke depressie die West-Europa zoveel regen heeft bezorgd. Het was in ons land dus koud en buiig. Zondag kreeg een rug van hogedruk die over Engeland naderde enige invloed bij ons, zo dat er minder buien vielen, ter- wjjl ze ook belangrijk minder in tensief waren dan de voorafgaan de dagen. De depressie is nu inmiddels enige tientallen millibaren opge vuld en dit proces vindt nog voortgang. Dat wil zeggen dat heden het weer een verdere ver betering ondergaan zal. In het noorden en midden van ons land kunnen nog wel, in het zuiden zullen waarschijnlijk geen buien meer vallen. De wind neemt verder in kracht af maar blieft westelijk zodat een stijging van de temperatuur nog niet te verwachten valt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. MINDER BUIIG. Veranderlijke bewolking met in hoofdzaak in het noorden en midden van het land enkele buien. Overwegend matige westelijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. Van de nieuwe mogelijkheid tot het stemmen per post is ruim ge bruik gemaakt maar doordat ve len de hiervoor geldende voor schriften niet nauwkeurig waren nagekomen, moesten hun stem men als ongeldig worden aange merkt. Kanselier Adenauer verscheen na de kerkdienst, te elf uur pre cies, met zijn zoons Paul en Ge- org in een stembureau te Rhön- dorf. Hij werd door een batterij van wel vijftig fotografen onder „bliksem-vuur" genomen toen hij zijn biljet in de bus deponeerde. Toen een verslaggever aan dr Adenauer de vraag stelde wat hij ging stemmen, antwoordde de kanselier zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken: „Dat zeg ik niet". Zijn plicht volbracht hebbende kreeg Adenauer van de bazin van het hotel, waarin het stembureau was ondergebracht, een boeket gele rozen met zwart-rood-gouden lint aangeboden. Te half twaalf brachten de so cialistische leider Erich Ollenhau- er en echtgenote in Bonn-Venus berg hun stem uit. Ook hier „schoten" talrijke camera's het moment waarop het stembiljet de bus inging. De bewoners van de gemeente Linkenheim in het district Karls ruhe weigerden te stemmen uit protest tegen de bouw van een kernreactor daar in de buurt, waarvan zij schadelijke gevolgen duchten. In Münster kwam een 103-jari- ge Oberregierungsrat en een 102- jarige edelman ter stembus. Ook een 102-jarige vrouw in Kilian statten (Hanau) en de oudste in woner van Saarland in Wallerfan- gen met zijn 102 kruisjes ontbra ken niet op het appèl. Laatstge noemde sloeg ter bezegeling van zijn stem twee cognagjes om. In de Westfaalse plaats Plet- tenberg houdt men de gemoedelij ke traditie in ere om na de ver kiezingen zowel verslagenen als overwinnaars te fuiven. Vooraan staande kiezers kregen bij 't uit brengen van hun stem een borrel aangeboden, waarvoor zij een bij drage in de feestkas stortten. In het vuur van de campagne hebben de plakkers hier en daar de biljetten van de tegenstanders „weggeplakt" of beschadigd. Een staaltje van tegenovergestelde strekking viel te vermelden uit Thaleischweilger (Pirmasensl) waar in de laatste plaknacht so cialistische propagandisten aan Christen-democratische partij mannen, die stijfsel te kort kwa men, broederlijk hun materiaal ter beschikking stelden. Te 23.30 uur was de stand in de districtsverkiezingenChristen democraten 103 en sociaal-demo craten 12 zetels. De andere partij en hadden op dat tijdstip nog geen zetels verworven. Maandagochtend vroeg zag het er naar uit dat de Christen-Demo craten in de richting van een ab solute meerderheid gaan. Op grond van de uitslagen van 70 kiesdistricten luidt de stand: C.D.U. 4.378.563 stemmen (52.9 procent); S.P.D. 2.510.840 stem men (30,4 procent); Vrije demo craten: 685.774 stemmen (8,3 pro cent) De uitslag voor Keulen luidt: Christen-democraten 248.476 stemmen (59 pet tegen 52 pet in 1953)socialisten 136.563 stem men (32,4 pet tegen 32 pet in '53). Vrije democraten 28.409 stemmen (6,6 pet tegen 8 pet in '53). Kapitein A. Marlaguine, de Rus sische marine-attaché in Turkije en zijn collega M. Lisjtin zijn door de Turkse regering van spionage beschuldigd. Men heeft beide mannen verzocht het land binnen 48 uur te verlaten, aldus deelt de Turkse politie mee. Leden van de Turkse veilig heidsdienst zouden beide mannen vrijdagavond hebben verrast in een casino toen een jonge Turk, wiens naam niet bekend is ge maakt, hun geheime militaire stukken overhandigde. Kapitein Marlaguine is sinds 1952 in Tur kije en spreekt vloeiend Turks. Zondag is officieel te Teheran medegedeeld dat de vijftig inzit tenden van vier autobussen, die nabij Tabriz, in Noord-Perzië, door buiten hun oevers getreden rivieren werden verrast, om het leven zijn gekomen. Tot nu toe zijn dertig lijken ge borgen. De algemene vergadering aan vaardde de door 37 landen onder, tekende resolutie over Hongarije zonder dat er wijzigingen in wer den aangebracht. Voor de resolutie aanvaard werd had de afgevaardigde van Cey lon voorgesteld het rapport van de commissie te „aanvaarden i.p.v. te onderschrijven". Ook werden twee amendemen ten van.de Burmese afgevaardig de verworpen. In het eerste werd verzocht het woord „veroordeelt" in de resolutie te vervangen door „betreurt". In het tweede werd gevraagd de bepaling te schrap pen, waarin de speciale vertegen woordiger van de algemene ver gadering opdracht wordt gegeven om op het geschikte tijdstip met de Hongaarse commissie overleg te plegen. De resolutie werd aangenomen DINSDAG 17 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 6.37 7.05 Terneuzen 7.12 7.40 Hanswee rt 7.52 8.20 Walsoorden 8.02 8.30 ZON MAAN op onder op onder Sept. 16 6.18 18.55 22.30 13.50 17 6.19 18.53 23.30 14.43 18 6.21 18.51 15.29 19 6.23 18.48 0.38 16.09 20 6.24 18.46 1.53 16.43 President Soekarno en ex-vice president Mohammed Hatta heb ben zaterdagavond in Djakarta een gemeenschappelijke verkla ring verstrekt waarin zij uitdruk king geven aan hun verplichting tot samenwerking. De twee grootste leiders van In donesië verklaarden daarin „de absolute verplichting te hebben te allen tijde deel te nemen aan de inspanning tot opbouw en verde diging tot opbouw en verdediging van de grondslagen van de onaf hankelijkheidsproclamatie van 17 augustus 1945, onder welke om standigheden ook, tezamen met het gehele Indonesische volk, de regering van de republik Indone sia en de staatsorganen". Onder het vallen van een drui lerige motregen zetten Soekarno en Hatta, gezeten op de voorgale rij van het bescheiden gebouw, waar zij twaalf jaar geleden de onafhankelijkheid van Indonesië afkondigden, hun handtekening onder deze verklaring. Deze plechtige gebeurtenis werd bijgewoond door alle deelne mers aan de nationale conferentie van militaire en burgerlijke lei ders uit geheel Indonesië, die in dit gebouw is gehouden en tot doel had de normalisatie van de betrekkingen tussen de centrale regering en de buitengewesten. Deze laatsten hadden aangedron gen op een hernieuwde samen werking tussen de beide leiders, die zij de sleutel achtten tot de oplossing van de veelvuldige pro blemen, waarvoor de republiek zich de laatste tijd zag gesteld. Deze gemeenschappelijke ver klaring was het meest opvallende resultaat van de conferentie. Soekarno en Hatta hadden j.l. woensdag hun eerste formele ont moeting. sinds Hatta vorig jaar zijn ambt van vice-president neer legde. Deze ontmoeting werd ge volgd door een stroom van pers berichten en commentaren, waar in zogenaamde verslagen van het onderhoud, dat twee uren duurde werden gegeven. De verwarring over deze publi- katies, die elkaar in hoge mate tegenspraken, bereikte vrijdag haar climax. Vrijdagavond gelast te de militaire commandant van Djakarta, luitenant kolonel Dach- jar, de sluiting van de twee Indo nesische persjjureaux, „PIA" en Antara, terwijl hij een verschij ningsverbod oplegde aan negen dagbladen in Djakarta. Ook een klein nationaal persbureau moest' zijn werk staken. Bovendien werd zaterdag nog een verbod ingesteld voor de buitenlandse correspon denten om nieuws te verzenden. Een journalist werd door de mili taire autoriteiten aangehouden, namelijk de stadsredacteur van het Nederlandse dagblad „Java- Bode", W. Kalee, die verantwoor delijk-Werd gesteld voor het publi ceren van het bericht dat bij de openingszitting van de nationale conferentie Hatta niet was opge staan, toen president Soekarno de conferentiezaal binnentrad. De volgende dag bevatte de „Java- Bode" een rectificatie van dit be richt, waarin werd medegedeeld, dat Hatta wèl was opgestaan. Onder de menigte, die zaterdag avond de ondertekening van de gemeenschappelijke verklaring bijwoonde, waren er velen, die enthousiast uitriepen: „Lang leve Soekarno en Hatta", doch ande ren gaven op minder uitbundige wijze aan hun blijdschap uiting. Hen hoorde men fluisteren: „Go- de zij dank", toen Soekarno en Hatta zich tot verdere samenwer king bereid hadden verklaard. Maatregelen tegen pers weer opgeheven De Indonesische radio-omroep, radio republik Indonesia, maakte zaterdagavond bekend, dat de maatregelen tegen de pers weer zijn opgeheven. Resultaat van de conferentie In de loop van zaterdag had de nationale conferentie eenstemmig een aantal besluiten van de ver schillende ingestelde commissies goedgekeurd. Deze besluiten be troffen regerings-, financiële en economische aangelegenheden. Daarin werd de regering verzocht het toekennen van autonomie aan de verschillende gebiedsdelen te versnellen, de bureaucratie tegen te gaan, de corruptie uit te roei en en een regeling vast te stellen tot verdeling van de opbrengsten uit de export van de provincies. In een resolutie over financiële kwesties werd verklaard, dat de barter-handel, die door verschil lende gebieden wordt gedreven, geen baten oplevert voor het land en dat deze moet worden geregle menteerd. Voorts werd aange drongen op decentralisatie van de buitenlandse handel, welke thans onder controle staat van Djakar ta. Aan de regering werd verzocht om een spoedige uitvoering van de resoluties te verzekeren. De Franse ministerraad heeft 'n agrarisch plan op lange termijn aangenomen, dat uitgaande van de Franse overproduktie van gra nen en onderproduktie van vlees betoogt hierin verandering te brengen. De Franse graanproduktie over treft de binnenlandse behoeften zeer aanzienijlk en het overschot moet in het buitenland worden verkocht. In het buitenland kun nen echter slechts prijzen worden bedongen, die aanzienlijk lager zijn dan de prijzen, die de Franse landbouwers ontvangen. De Fran se staat koopt tarwe duur van de boeren en verkoopt in het buiten land tegen lage prijzen. Dit komt de schatkist jaarlijks op ongeveer 10 miljard frank te staan. Daar entegen moeten er jaarlijks 5 tot 6 miljard frank in harde deviezen worden uitgegeven voor de voor ziening in de Franse vleesbehoef ten. Het plan der Franse regering heeft ten doel de Franse boeren er toe te bewegen minder graan te produceren en zich te gaan toe leggen op de veeteelt, in 't bijzon der de runderteelt. Om dit te be reiken stelt de minister van Fi nanciën. Félix Gaillard, die het plan heeft ontworpen, voor de veeprijzen geleidelijk te doen stij gen en de graanprijzen geleidelijk te doen dalen. Gehoopt wordt, dat door de uitvoering van het plan de Franse vleesproduktie in 1961 voldoende zal zijn om de binnen landse behoefte te dekken. Ook de produktie van zuivel zal worden genationaliseerd. Naar men meent te weten, houdt het plan in, dat de basis prijs van tarwe, die thans 3.350 frank bedraagt, zal worden ver laagd tot 2.800 frank per 100 kg, welke prijs dan voor de eerstko mende vier jaar zal gelden. Bo vendien zal er aan de tarweprodu- centen, die minder dan 200 kwin talen tarwe produceren, een pre mie worden uitgekeerd, die in 1958 400 frank zal bedragen, in 1959 300 frank, in 1960 200 frank en in 1961 100 frank per 100 kg. De gemiddelde prijs voor vlees zal worden bepaald op 360 frank per kg levend gewicht, welke prijs in de komende vier jaar elk jaar met 4 procent zal worden verhoogd. Ook zal er gestreefd worden naar verlaging van de maisprijs en naar verhoging van de prijs van suikerbieten. Voor aardappelen zal een garantieprijs worden ingevoerd. ❖Volgens in Algiers ontvangen berichten hebben Franse troepen bij gevechten bij Blida, 40 km ten zuiden van Algiers, 41 opstande lingen gedood en 15 gevangen ge nomen. Zij maakten ook een twee ton levensmiddelen buit. met 60 tegen tien stemmen bij 10 onthoudingen. De Rus Sobolof deed nog een bittere aanval op Groot-Brit- tannië, Frankrijk, de Ver. Sta ten, Nederland en andere lan den, die de resolutie steunden. Hij zei dat Groot-Brittannië zijn koloniaal rijk trachtte te be houden en de volkeren „tot sla vernij te brengen". Er komen be richten binnen van nieuwe mili taire voorbereidingen tegen Je men en de Britse strijdkrachten worden „met spoed" naar Aden overgebracht, aldus Sobolef. Tegen de resolutie stemden, Al banië, Bulgarije, Wit-Rusland, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Po len, Roemenië, de Oekraine, de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië. Zuid-Afrika was bij de stem ming niet aanwezig. De volgende landen onthielden zich van stemming: Afghanistan, Ceylon, Egypte, Finland, India, Indonesië, Nepal, Saoedi-Arabië, Syrië en Jemen. Nadat de afgevaardigden een minuut stilte voor gebed en over denking in acht hadden genomen, sloot de voorzitter, Prins Wan van Thailand, de elfde zitting van de algemene vergadering, waar van het debat over Hongarije nog deel uitmaakte. Dinsdag a.s. be gint de twaalfde zitting van de assemblee. In de aangenomen resolutie wordt ondermeer het optreden van de Sowjet-Unie tijdens de Hongaarse opstand veroordeeld. De Russen worden verantwoor delijk gesteld voor het neer slaan van de „spontane natio nale opstand" der Hongaarse bevolking, hetgeen geschiedde met 'n grote gewapende macht. Miguel Gamboa en Franklin Lu- cero, resp. hoofd van de politie en minister voor het Leger tijdens 't bewind van Juan Peron, zijn in hechtenis genomen. Zij worden ervan beschuldigd het in brand steken van negen kerken, een aartsbisschoppelijk paleis en an dere goederen te hebben toegela ten. Dit was op 16 juni 1955 ge beurd na een anti-Peronistische luchtaanval op Buenos Aires. <bliapp«r»4 l)«t oportt codwf «vit 16 brovwtnjsfroat 9 f«muz en j nat. en internationaal jurylid depositair „lancome", „yardley" dr. Payot" heren en kinderen haarknippen uitsluitend na afspraak. In een boodschap aan de Turk se premier spreekt premier Boel- ganin van de Sowjet-Unie zijn „grote bezorgdheid" uit over de berichten die melding maken van Turkse troepenconcentraties aan de Syrische grens, zo meldt het officiële Russische persbureau „Tass". De Sowjet-Unie kan niet voor bijzien aan gebeurtenissen die tot een gewapend conflict in dat ge bied zouden kunnen leiden, aldus Boelganin. Het gevaar van. een schending van de vrede zou ove rigens niet beperkt zijn tot dat gebied alleen. Boelganin zegt dat aan Turkije een bepaalde rol is toebedeeld volgens de door Amerika gekoes terde plannen om een militaire actie tegen Syrië te ontketenen. „Wij geloven dit natuurlijk lie ver niet, maar er zijn tekenen die er op wijzen dat vooraanstaande Turkse staatslieden geneigd zijn die Amerikaanse plannen halver wege tegemoet te komen". Ook het zenden van Amerikaan se wapens naar Turkije had Rus sische bezorgdheid gewekt. „De Sowjet-regering wil op de meest vriendschappelijke wijze de Turkse regering verzoeken niet mee te doen aan een gewa pende interventie tegen Syrië en te helpen voorkomen, dat de ge beurtenissen in het Midden-Oos ten een ongewenste wending ne men". De Russische premier zegt dat zijn land vriendschappelijke be trekkingen met Turkije wenst. Rusland heeft en wenst geen economische of andere belangen in het Midden-Oosten. Het wil alleen de vrede daar handhaven en versterken. „Als er berichten binnenkomen over Turkse troepenconcentraties rijst dadelijk de vraag hoe de Turken zich zouden voelen als er troepen aan hun grenzen zouden worden samengetrokken". Turkije haalt zich grote1 rompen op de hals als het naar slechte raad luisterde en er een oorlog in het Midden-Oosten zou uit breken. Boelganin ontkent dat Syrië een gevaar voor enige staat in het Midden-Oosten zou vormen. Zaterdagmiddag te drie uur heeft de minister van Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie, mr. A. A. M. Struycken, in opdracht van H. M. de Ko ningin in haar naam de zitting der Staten-Generaal gesloten. Mr. Struycken was daartoe om streeks half drie van het Huis ten Bosch vertrokken in een staatsierijtuig, met twee paar den bespannen. Ter weerszijden van de koets ging een hoflakei te voet en ervoor en erachter rijkspolitie te paard. Voor de korte plechtigheid waren de beide Kamers der Sta ten-Generaal in de vergaderzaal van de Eerste Kamer in verenig de vergadering bijeengekomen onder voorzitterschap van de president der Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman. Deze benoemde tot leden der commissie van in- en uitgeleide van de minister de leden Algera (Eerste Kamer), Romme (Tweede Kamer), mevr. Luyckx, geb. Sleijfer (Eerste Ka mer), Van de Wetering en mevr. Heroma, geb. Meilink, beiden van de Tweede Kamer. Bij het gebouw van de Eerste Kamer stond opgesteld een ere wacht van de rijkspolitie met een drumband. Toen de commissie de minis ter naar de regeringstafel had geleid, zeide mr. Struycken het volgende „Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de huidige zitting van de Staten-Generaal in haar naam te sluiten. Een belangrijke zittingsperio de is ten einde, belangrijk ook, omdat tijdens deze zitting de uitbreiding van het aantal leden der beide Kamers, tot stand kwam. Talrijke, waaronder zeer be langrijke, wetten kwamen met uw medewerking tot stand. Daarnaast hebben vele in de al-1 sloten. gemene belangstelling staande onderwerpen, waarbij de finan ciële en economische toestand des lands in het geding was, een punt van uitvoerige gedach- tenwisseling met de regering uitgemaakt. Behalve aan de normale par lementaire werkzaamheden na men velen uwer nog deel aan de arbeid van internationale en su- pra-nationale organen. Een en ander heeft hoge eisen gesteld aan uw werkkracht. De Koningin heeft mij opge dragen u voor de betoonde ijver en toewijding bij de behartiging van 's lands zaken dank te zeg gen. In naam der Koningin ver klaar ik deze zitting van de Sta ten-Generaal te zijn gesloten". Hierna werd de minister uit geleide gedaan. Nadat de com missie in de zaal was terugge keerd, werd de vergadering ge- Prins Wan van Thailand heeft voorts van de algemene vergade ring opdracht gekregen tot een speciale missie naar Moskou en Boedapest om te trachten de re geringen van de Sowjet-Unie en Hongarije alsnog over te halen hun politidk ten opzichte van het. Hongaarse volk te wijzigen. De Rus Sobolef beschuldigde de Westelijke mogendheden er van Hongarije als „rookgordijn" te gebruiken om haar „agressieve bedoelingen" in het Midden-Oos ten en elders te verbergen en de „fascistische putsch" in Honga rije voor te stellen als een natio nale opstand. In een verbitterde redevoering, die volgens waarnemers herin nerde aan de tijd toen de koude oorlog op zijn hoogtepunt was, viel Sobolef voornamelijk Enge land en Frankrijk aan, die hij er van beschuldigde te trachten „hun invloed over landen die on afhankelijk zijn geworden uit te breiden". Engeland was in vele delen van de wereld tot agressie ve daden overgegaan. Hij noem de Oman, Jemen en Cyprus. Frankrijk had zich ondermeer schuldig gemaakt aan de „wrede onderdrukking van de Algerijnse patriotten". Amerika, Engeland en Frank rijk zijn van plan nog verdere maatregelen te nemen om hun politiek in het Nabije en Midden- Oosten uit te voeren. Zij voeren in toenemende mate een zenuw oorlog tegen Syrië en zijn voor nemens gewapenderhand repre saillemaatregelen tegen dit, land te nemen, aldus Sobolef. De Tunesische afgevaardigde, Mongi Slim, zei de resolutie over Hongarije te steunen, omdat in Hongarije dezelfde toestand heerst als in Algerië, waar „de Franse troepen het Algerijnse volk zijn fundamentele rechten onthouden." De resolutie kreeg één stem meer dan die, waarbij de com missie van onderzoek naar de gebeurtenissen in Hongarije werd ingesteld. Prins Wan zei in een vraagge sprek over de radio der V. N„ dat hij bij zijn missie zou ver trouwen op „morele kracht en morele argumenten". Hoewel het niet duidelijk is wat ik op het ogenblik kan doen en welke kans ik heb, ben ik optimistisch en geloof in het oude gezegde, „waar een wil is, is een weg", aldus prins Wan, die van mening was, dat de morele kracht van de open bare mennig 'n werkelijke kracht is en dat „zelfs de Sowjet-Unie" hiermee rekening huodt. DE OPDRACHT VAN PRINS WAN Een woordvoerder van liet Hon gaarse ministerie van Buitenland se Zaken heelt zaterdag op een persconferentie verklaard, nat ue Hongaarse regering geen enkeie buitenlander kan toestaan Honga rije binnen te konten, met 'fc doel zich te mengen ifi de Hongaarse binnenlandse aangelegenheden. „De Hongaarse regering is wel bereid Prins Wan van Thailand ae voorzitter van de elfde alge mene vergadering der Ver. Na ties secretaris Hammarskjoeid öf welke andere vooraanstaande buitenlandse persoonlijkheid te ontvangen, mits zij als particulie ren komen en op een tijdstip, ;..t zowel de Hongaarse regering s de bezoeker gelegen komt", aldus de woordvoerdei Prins Wan heeft zaterdagavond voor de Amerikaanse televisie verklaard, dat als hij iets wilae doen voor een oplossing van het Honogaarse vraagstuk, hij zou gaan en met de Russische en Hongaarse vraagstuk, hij zou derhandelen. Hij zei een diploma tieke rol te willen spelen bij zijn poging om de resoluties van de Ver. Naties te doen eerbiedigen. De soort diplomatie waaraan hij gewend was, was de diplomatie van de morele kracht, en niet van de strijdlust. Hij noemde dit „een nieuwe toenadering, een more'e toenadering, die wel erg onprak tisch klinkt, maar het uiteindelijk wel zal blijken te zijn, evenals het geval is te Bandoeng", aldus de prins. RADIO BOEDAPEST OVV, DE V.N. ZITTING Radio-Boedapest zei zaterdag dat „naar verWacht kon worden" de meerderheid van de V. N. le den voor de resolutie over Hon garije had gestemd, maar ze had erg weinig praktische waarde. „Het debat bracht de Ver. Na ties geen lauweren, want gere kend naar de bevolking van de onderscheidene landen, onder steunde de meerderheid van de wereldbevolking, de resolutie niet", aldus de commentator.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1