UIT DE PROVINCIE GERRIT DE JONGE Volksdans! iirsiis Binnenlands nieuws Eric de Noorman - De zwarte piraat TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening Z0NDAGD1ENST ARTSEN Beursoverzicht Voor de zondag Oranjestraat 2 - Tel. 565 - AXEL TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET SLUISKIL VLISSINGEN AGENDA IJZENDIJKE Valse munters in Londen. De Aziatische griep in Duitsland. LUCHTMACHTKAPEL NAVR ZEEUWS-VLAANDEREN Als een dankbetuiging voor de wijze waarop Zeeuw-Vlaanderen heeft meegewerkt aan de actie tot werving van vrijwilligers voor het korps luchtwachtdienst en voor de vlotte medewerking betoond bij de oefeningen, zal de luchtmachtkapel van de konink lijke luchtmacht een toernee ma ken door Zeeuws-Vlaanderen. Op donderdag 19 september zal de kapel concerteren op de markt te Hulst en op vrijdag 20 septem ber op de markt te Aardenburg, terwijl op de markt te Biervliet in de namiddag van vrijdag 20 september een uitvoering zal worden gegeven. De luchtmacht kapel zal optreden in officieel te nue en zal vergezeld zijn van de drumband en een demonstratie peloton. Aan de uitvoeringen te Hulst en Aardenburg die 's avonds zul len worden gegeven is ook e< taptoe verbonden, terwijl er een officiële ontvangst zal zijn, waar bij alle burgemeesters in Zeeuws Vlaanderen tegenwoordig zullen zijn, en wel die van W. Zeeuws- Vlaanderen te Aardenburg en die van Oost Zeeuws-Vlaanderen te Hulst. Op deze ontvangst zal of ficieel de dank van de Koninklij ke luchtmacht worden overge bracht. En in alle werk in de dienst van het Huis Gods, om zijn God te zoeken, deed hij met zijn ganse hart en hi) had voorspoed. 2 Kron. 3i 21. Hoezeer zouden wij begeren dat de woorden ook boven onze poor ten konden geschreven worden: „En hij had voorspoed". Tegenspoed werkt verbitterend op vele mensen, neerdrukkend op anderen. Maar weinigen zijn het, die er door gebracht worden tot zelfonderzoek en uitgedreven tot Hem, die alle tegenspoed ten zegen kan doen worden. Onder zoeken wij eens hoe het kwam, dat Hiskia's weg zo voorspoedig gemaakt werd. Omdat hij, niet om enige bijreden, niet om eigen belang, de dienst des Heren zocht, maar in alle werk voor Gods Koninkrijk de Here Zijn God en de ere Zijns Naams geheel alleen bedoeldar—--- Van -Moe weinigen onder de mensenmn^erenp zelfs onder de genen die zo moedig en onver vaard van Hem getuigenis kun nen geven, kan dat volkomen ge zegd worden, dat zij met hun ganse hart de Here zoeken en dienen. Hoeveel eigenliefde be zielt en bepaalt onze arbeid in het Koninkrijk. Hoeveel eigenbelang beheerst ons doen en laten! Leren wij van Hiskia In ons arbeiden voor anderen, in onze uiterlijke Godsverering, in heel onze handel en wandel, Hem, tot Wie alles geschapen is, met ons ganse hart, zonder enig voorbe houd te dienen. De zegen in ons leven zal gewis ons niet ontbre ken. Hoe zalig elk, die aan Zjjn dienst [zich wjjdt, Hoe rijk zijn loon, na afloop [van de strijd. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje.") Agenda gemeenteraad. De raad dezer gemeente is bij eengeroepen tegen donderdag a.s. ter behandeling van o.m. de volgende punten: Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlenen van eervol ontslag aan<T. Lekkerker- ker, P. A. Dick en F. Goedhart als tijdelijk leraar aan de gymna siale afdeling van het Petrus Hondius-Lyceum per 1 september 1957. Idem tot benoeming van 4 lera ren en 1 lerares aan de gymna siale afdeling van het Petrus Hondius-Lyceum per 1 septem ber 1957 en 1 leraar per 1 okto ber 1957. De door curatoren opgemaak te aanbevelingslijst luidt: J. C. Verschuren, R. Slot, W. H. Drijver, J. G. Kerkhoven, mej. J. M. van Puyvelde, A. Cornelis. Idem inzake benoeming leden van de commissie van advies, be doeld in artikel 8 van de Woon ruimtewet 1957. Idem a. tot wijziging van de salaris- en loonverordening ge- meentepersoneel b. tot het opnieuw vaststellen van de kindertoelage-verordening. Idem tot vaststelling van een plan tot partiële wijziging van het plan van uitbreiding, regelen de de bestemming in onderdelen van de gronden, gelegen nabij de bebouwde kom der gemeente (Oostelijk Bolwerk en „Zuid"). Idem tot het aangaan van een nieuw straatverlichtingscontract met de N.V. P.Z.E.M. Idem a. tot vaststelling van het exploitatieplan „Oude Begraaf plaats". b. tot uitgifte e.a. in erfpacht van gronden „Oude Begraaf plaats". Idem tot het verlenen van een vergoeding voor aanstelling van een vakonderwijzeres t-b.v. de Christelijke school op Geref. Grondslag. Idem tot het aangaan van een kasgeldlening. Idem tot het aanvragen van een subjectieve bijdrage uft het gemeentefonds voor het jaar 1958. Idem a. tot oninvorderbaar ver klaren van posten dienstjaar 1955; b. tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1955. Aanbieding gemeente-begro- ting 1958. Speelgoed-show. In onze tijd waarin zoveel aandacht wordt besteed aan de opvoeding van het kind is het niet te verwonderen dat ook de het ernstig menende speelgoed; fabrikanten hun producten gaan afstemmen op hetgeen het kind graag heeft. Uit dien hoofde was het erg interessant hetgeen de heer Jacques Henskens nar mens Smits Bazar (Noordstraat- Terneuzen) in de benedenzaal van hotel „Rotterdam" op zo'n prettige wijze wist te vertellen over Mecano, Jumbo-spelen, Schuco, Dinky-toys en Mobaco. Dat er jaarlijks voor ongeveer 50 miljoen gulden aan speelgoed in Nederland wordt gekocht is op zichzelf al een reden om zich daarover te beradenzeker voor de fabrikanten die een goede naam wensen te handha ven. Maar als men de heer TERUGHOUDENDE MARKT. Het publiek, dat vrijwel de ge hele week weinig blijk van be langstelling heeft gegeven voor wat betreft kooporders, bleef ook vrijdag, mede in verband met het naderende weekeinde, uit de markt. De arbitrage kon wederom niet tot zaken komen, tengevolge waarvan de handel tot een minimum werd geredu ceerd met koersen, die niet be paald van vertrouwen konden getuigen in de algehele markt situatie. Kon. Olies konden de opgewekte koers van de mor genuren van ƒ209 bij de ope ning lang niet halen. Na 207.80 trok de koers aan tot 208,80 om daarna weer in te zakken tot rond de ƒ208 tegen donderdag 207,80. Het fonds bleef circa ƒ1 beneden pariteit New York. Aandelen Philips eerder een fractie lager evenals Unilevers. Beide fondsen waren in de mor genuren tegen hogere koersen verhandeld. A.K.U.'s gaven eveneens circa 1 punt prijs. K.L.M. 1 beter. Scheepvaartwaarden over de gehele linie Va1 procent lager met zeer geringe omzetten. In de Indonesische sector lagen de koersen een stuk beneden de prijzen, die bij uitzondering op de niet-officiële ochtendbeurs voor een enkel stuk was betaald, op berichten, van een betere persoonlijke verstandhouding tussen Hatta en Soekarno. Deli mij. opende 's middags 80'/a te gen 83 's morgens. In de koers kwam weinig verandering. Am sterdam Rubber 68>/a tegen 70 en H.V.A.'s werden vernomen ojf 116 tegen 118 in de morgen uren. Al met al lagen Amster dam en H.V.A.'s 2 punten boven de koers van donderdag. De staatsfondsen profiteerden bij de opening nog van de haus se stemming die donderdag voor deze papieren aanwezig was. Mede in verband met de ver plichte vraag voor de staffelle- ning was de opening 84 ofwel hoger bij de vorige slotprijs. In een kleine markt steeg de koers tot 84' 2 doch toen aan de vraag was voldaan en de hoge koers wat verkopen uitlokte daalde de prijs tot 83%. Ook de overige pa pieren openden goed prijshou dend. Het glad stellen van posi ties in verband met het nade rende weekeinde waren oorzaak dat ook hier de koers iets terug liep en per saldo nog iets bene nen donderdag kwam te liggen. Prolongatie 5 procent. Int. BEURSIN CIDES. 11/9 12/9 13/9 concerns 302.16 311.03 311.03 Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 140.39 141.21 141.21 137.81 138.44 137.60 110.48 109.66 109.66 90.38 90.84 91.67 207.32 211.73 211.77 NABEURSKOERSEN. Kon. Olie 206.00—207.50 208,30) Unilever 379—380'/a (382%) Henskens hoorde vertellen hoe men zich inspant het speelgoed in deze tijd van techniek en me- caniek hierbij aan te passen, dan moet men het niet helemaal beschouwen als een kwestie van reclame. Voor ouders en opvoe ders is het belangrijk te horen hoe dit vraagstuk wordt beke ken en opgelost, want de serieu ze fabrikanten bestuderen dit van alle kanten. Van dat stand punt uitgezien wordt het be langrijk wat men een kind geeft. Immers, in de eerste le vensjaren werkt de fantasie van de mens niet alleen op volle toeren maar wordt ook zijn ka rakter gevormd en daar heeft het speelgoed wel degelijk in vloed op. Speciaal wordt daarbij ook gelet op de afwerking en wordt de vraag beantwoord hoe men een spel verder uit kan bouwen om de steeds verder om zich heen grijpende kinderver beelding te. voeden op een ver antwoorde wijze. Dit alles werd duidelijk door de heer Henskens uiteengezet en het bleek in de pauze dan ook dat velen belangstelling hadden voor het prachtige na tuurgetrouwe speelgoed. Door een aantrekkelijke prijs vraag kwamen een viertal be zoekers bovendien nog in het bezit van een waardevol ge schenk. Maandag begint de kermis weer, Terneuzen staat weer aan de vooravond van de jaarlijkse ker mis. De Markt staat vol met ver makelijkheden, die ook nu weer willen trachten bezoekers van heinde en verre te trekken. Voor groot en klein is er wat te be leven. De groten kunnen naar auto-scooter, de luchtschommel en de zweefmolen. Voor de kleintjes is er de baby molen, autofietsjesmolen en voor de 50ste keer de draaimolen van de heer Du Pont. Verder een sport-variététent, een schietsalon en chimpansé en krokodillen- showtent en verschillende tenten waar men een gokje kan wagen met spelen. Natuurlijk zijn er ook weer de tenten waar versna peringen kunnen worden ge kocht, het suikernougatkraam is er en ook het wafel-poffertjes kraam. De oud-Hollandse poppen kast zal wel in staat zijn de jeugd te amuseren. Wanneer het weer een beetje mee wil werken kan het best een gezellige drukte op de Markt ge ven. Woensdag- en donderdagavond komen de toneelliefhebbers weer aan hun trekken. Het Terneuzens Dilettantentoneel geeft traditie getrouw een toneelvoorstelling in het Concertgebouw. De vele trouwe bezoekers van de voor stellingen die dit gezelschap al zovele malen heeft verzorgd we ten nu al dat zij weer een vrolijke avond gaan hebben. Voor deze kermis is de keuze gevallen op een bijzonder dolle klucht van Arnold en Bach( die in dit genre ware meesters zijn) „Hoera, het is een jongen" (de rare familie). Dit stuk stond heel lang op het reportoire van het gezelschap van Joh. Kaart en dat betekent voor ieder toneelliefhebber dat er dan iets bijzonders te wachten staat. Zwem- en poloclub „De Schelde". Na een gedwongen non-activi teit van de Terneuzense zwem en poloclub „De Schelde" gedu rende de laatste paar jaren be ginnen de vooruitzichten voor deze vereniging gelukkig weer een beetje rooskleuriger te wor den. Deze zomer is het Terneu zense zwembad weer zover in orae gemaakt dat er weer kon worden gezwommen maar voor „De Schelde" was het natuurlijk te laat dit jaar nog actief naar buiten op te treden. De leden zijn destijds, bij het buiten gebruik- stellen van het bad in gedwon gen rust gegaan. Het bestuur is al de tijd, voor zover dit mogelijk was, intact gebleven. Nu is het echter weer bij elkaar gekomen om de plannen voor het volgend seizoen onder de loupe te nemen. Dit gebeurde onder voor zitterschap van de heer Van Kerkvoort. Op de eerste plaats werden de financiën besproken en die staan er momenteel niet zo rooskleurig voor. Hopelijk kan hier verandering in worden gebracht, want dit is wel één van Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur zal de praktijk der artsen worden waar genomen door dokter A. van Zan ten, Tel. 2445. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69. de allervoornaamste punten. Er werd in ieder geval het besluit genomen zo spoedig mogelijk per soonlijk contact op te nemen met de oud-leden en ook zal worden getracht nieuwe aan te werven. Zonder de medewerking van het gemeentebestuur kan er ook in dit geval niet veel worden gedaan. Het bestuur besloot met deze instantie besprekingen aan te vragen teneinde toestemming te verkrijgen van het zwembad ge bruik te mogen maken voor de training, zodra het nieuwe sei zoen weer begint. De Terneuzen se zwemliefhebbers, en dat zijn er nog al wat, hebben ondervon den wat het zeggen wil niet de beschikking over een behoorlijke zwemgelegenheid te hebben. Ho pelijk heeft Terneuzen het vol gend jaar weer een goede zwem vereniging, waarop alle inwoners trots kunnen zijn. Bond van Plattelandsvrou wen weer bijeen. De afdeling Axel van de Plat telandsvrouwen hield dezer da gen haar eerste vergadering in het nieuwe seizoen. Vóór de pau ze werd het huishoudelijk gedeel te afgewerkt waarin ook de be stuursverkiezing plaats had. Aan de beurt van aftreden waren mevr. Maris en mevr. Van Hoe ve. Vóór de stemming gaven deze dames te kennen, dat zij een her benoeming niet meer zouden aanvaarden. In hun plaatsen wer den gekozen mevr. Visser en mej. Van Fraayenhove. Nadat nog enkele organisato rische zaken waren geregeld werd gepauzeerd. Na de hervatting was het woord aan mej. Mulder om een lezing te houden over „Opvoeding van grotere kinderen". Mej. Mulder behandelde dit in teressante onderwerp op pretti ge wijze en het was voor de plat telandsvrouwen weer een leer zame middag. De Kon. Luchtmachtkapel komt. De Koninklijke Luchtmachtka pel is voornemens, op donderdag 19 september a.s. de plaatse lijke bevrijdingsdag in deze gemeente een muzikale rond wandeling door de kom te ma ken. Ongeveer 140 manschappen zullen hiertoe in de loop van de namiddag bij de voormalige open bare lagere school School straat arriveren. Opgesteld wordt in de School straat, waarna van 4 uur tot kwart voor 5 behoudens nadere wijziging de navolgende route zal worden gevolgd: Schoolstraat, Noordstraat, Sta- sionsstraat, Wilhelminastraat, Bylocquestraat, Bernhardstraat, Margrietstraat, Pironstraat, By locquestraat, Prins Hendrikstr., Prins Mauritsstraat, Pieter Pau- lusstraat/i Julianastraat, Prins Hendrikstraat, Kerkdreef, Oran jestraat, Zeestraat, Kanaalkade, Evertsenstraat, Bankertstraat, Crijnssenstraat, Joost de Moor straat, Evertsenstraat, Wal- straat, Markt. Ongetwijfeld zal dit bericht door de Axelaars met enthou siasme worden ontvangen en zal de bevolking, voorzover deze daartoe op dit uur in de gelegen heid is, weer haar gebruikelijke belangstelling tonen en aan haar waardering op geëigende wijze uiting geven. De feestelijke sfeer, die door dit evenement wordt geschapen, zou nog zeer worden verhoogd, als velen, speciaal langs deze on geveer 3% km lange route, de vlaggen uitsteken. Heropening Bejaardensociëteit. Nu de herfst over enkele dagen haar intrede doet, heeft het be stuur van de bejaardensociëteit, dank zij de hoogst gewaardeerde medewerking van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk. welke het Torenlokaal weder voor dit doel beschikbaar stelde, besloten a.s. woensdag des n.m. te 2 uur de be- aardensociëteit te heropenen. Het bestuur hoopt dat de be- aarden hiervan een druk gebruik zullen maken. 50-,jarig huwelijksfeest. Donderdag vierde het echt paar J. DielemanMoret, wo nende in de Noordstraat, stille tjes zijn 50-jarig huwelijksfeest Het nog zeer vitale echtpaar wacht met de viering van het gouden huwelijksfeest tot zon dag 22 september, omdat dan de heer Dieleman zijn 80e verjaar dag hoopt te vieren. Kortgeleden werd zijn echtge note 70 jaar, zodat men in huize Dieleman dit jaar wel kroon- feestvieringen heeft. De heer en mevrouw Dieleman zijn nog zeer vitaal, wat tot uit drukking komt in het feit, dat de heer Dieleman als onbezol digd rijksveldwachter nog steeds dienst doet en een verwoed jager en schutter is. Op menig schuttersfeest slaagt de heer Dieleman er in de mooi ste prijzen weg te schieten. Ongetwijfeld zal het volgende week zondag een hele drukte zijn in de Noordstraat als èn het gouden huwelijksfeest èn de tachtigste geboortedag in een klinkend feest herdacht zullen worden. Jaarvergadering schaak club V.S.V. (Advertentie). voor beginners (minimum leef tijd 15 jaar) HEDENAVOND in de Jeugdherberg te AXEL, aan vang 7.30 uur. Illlllllllllll In de bovenzaal van club lokaal Beaart kwamen bestuur en leden van de schaakclub V.S.V. bijeen teneinde het afge lopen schaakjaar de revue te laten passeren. Voorzitter E. Tacq opende de vergadering en heette allen har telijk welkom. „Wij sluiten een schaakjaar af, waarin het wèl boven het wee heeft gedomi neerd. Met prachtige resultaten is Sluiskil uit de schaakstrijd gekomen. Behaald werd het kampioenschap met de daaraan vastgekoppelde promotie naar de le klas van de Zeeuwse Schaakbond. Voor een klein lan delijk clubje, die het tegen de grote stedelijke schaakpromi nenten heeft opgenomen een prachtig eindresultaat. Het geeft ons allen moed," aldus de voor zitter, „om met nieuwe animo het komend seizoen te begin nen." Tevens werd door hem namens het bestuur de dank tot uiting gebracht voor de inte resse betoond tijdens de zomer- training. De secretaris nam eveneens hét gepasseerde jaar onder de loupe. Vermeldenswaard hier van is het facet jeugdschaak, waarop de plaatselijke schaak club zich met veel animo heeft geworpen. De openbare en Chris telijke school tonen reeds hier voor een levendige belangstel ling. Vrijdagmiddag is de les rooster voor de jongens van de 5e en 6e klas reeds met twee uur verlengd om de geïnteresseerde jeugdige schakers in de gelegen heid te stellen onder prominen te leiding zich te verdiepen in het edele denksport. Zeer jam mer is, aldus de secretaris, dat op de Katholieke school nog geen resultaat werd bereikt. Het financieel overzicht gaf een gering doch batig saldo te zien. De bestuursverkiezing verliep zoals gewoonlijk. Allen traden af en de voorzitter moest er aan te pas komen om door acclama tie hen weer terug op de be stuurszetel te krijgen. Materiaal commissaris werd het lid J Kompels en de aftredende wed strijdleider Hardeman zag als vervanger benoemd de heer M. Schooff. Tot assistent-penning meester werd aangesteld de heer Dubbeldam. Hierna werd met enig cere monieel aan de heer Diericks de wisselbeker voor het clubkam pioenschap overhandigd. Avond-mis-offer voor recto raat Sluiskil. De werknemers uit de beide ter plaatse aanwezige indus trieën, alsook zij die in de sei zoen-bedrijven te Sas van Gent werkzaam zijn in het continu- stelsel zullen met ingang van zondag a.s. in de gelegenheid gesteld worden een avond- H. Mis-offer bij te wonen. Even eens zal deze regeling gelden op alle eerste vrije, gen van de maand, alsmede op die dagen waarop een grote kerkelijke toe loop te verwachten valt. Het tijdstip van de kerkelijke dienst werd voorlopig bepaald op vijf uur in de namiddag. Hierdoor zal een der ochtenddiensten komen te vervallen, zodat er evenals voorheen op zon- en feestdagen weer drie H. Missen gelezen zullen worden en wel op de resp. tijden 6.45, 8.30 en 10.15 uur. Vier huizen onder één dak. Het klein casino zal binnen zeer afzienbare tijd als alge meen gastverblijf, toebehorend aan de C.N.A., ophouden te be staan. Het grote pand met zijn zalen en kleinere verblijven, zal dan zijn herbouwd tot een vier tal woningen t.b.v. de employé's van bovenvermeld bedrijf. Het klein-casino heeft in de loop der jaren steeds voor velerlei doel einden gediend. In de mobilisa tieperiode waren de militairen van de koninklijke landmacht er gelegerd. Na de bevrijding was er het militair gezag gehuis vest. Ook de C.N.A.-gezelligheids- vereniging, alsmede de fabrieks- bescherming en de plaatselijke voetbalvereniging vonden er steeds een gastvrij onthaal. De gezelligheidsvereniging wordt in het groot-casino ondergebracht. Bedrijfsongeval op „De Schelde". De 69-jarige L. H. te Vlissingen is vrijdagmorgen op de werf van de koninklijke maatschappij „De Schelde" door een rijdende kraan gedood. De man, die gehuwd is, bevond zich in een machineloods op een 12 meter hoge loopplank. Hij raakte beklemd tussen een ZATERDAG 14 SEPTEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Frasquita, het pikante avontuur." Concertgebouw, 8 u.: „Stad op stelten.' Collecte Sonnevanck, Zon negloren, D.E.L. Zaal De Vries, Noordstraat, 7 u.: Ledenvergadering „Hulp in Nood". Terrein W. Bolwerk, 4 uur: Tern. Boys IKrabbendijke I. KRAAGBRUG: 1 uur: Ploeg- wedstrijd. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Mijn man de testpi loot." SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Gervaise." ZONDAG 15 SEPTEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Frasquita, het pikante avontuur"; 2 uur: „Stad op stelten; 4.30 uur: „Frasquita, het pikante avontuur". Terrein W. Bolwerk, 2.30 u,: Terneuzen 2Alliance 2. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „Mijn man de testpiloot". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2.30 uur: „Robinson Crusoe 5 en 8 uur: „Gervai se"; 8 uur: „Giant". ijzeren paal met houten juk en een rijdende kraan. De dood is onmiddellijk ingetreden. De man was niet in dienst bij „De Schel de", doch werkte bij een firma die ter plaatse werkzaamheden uitvoert. Naar de juiste oorzaak van dit bedrijfsongeval wordt een nader onderzoek ingesteld. Geslaagd. Bij het te 's-Gravenhage gehou den examen slaagde voor de akte wiskunde 1. o. de heer I. A. Ver- kruysse, hoofd van de openbare lagere school alhier. FELLE BRAND IN DORDRECHT. Een zeer felle brand heeft in de nacht van donderdag op vrij dag twee aan de nieuwe haven in Dordrecht staande pakhui zen volkomen verwoest. Het zijn het dubbele pakhuis „Oudgrond" en het daarnaast gelegen pakhuis, die beide ge bruikt werden door de N.V. Han delsonderneming H.D.O. groothandel in radiotechnische en elektrotechnische apparaten. De Dordtse brandweer be streed de zeer felle brand aan de voor- en achterzijde van de percelen met 21 stralen. Bovendien werd een waterka non van een vaartuig van het gem. vervoersbedrijf op de vuur zee gericht. De straffe z.w.-wind deed boven de pakhuizen, die in korte tijd tot ruïnes werden, een enorme vonkenregen opwaaien, die als het niet geregend had, zeer gevaarlijk zou zijn geweest voor de oude bebouwing aan de Nieuwe haven en Wolweversha- ven. De brandweer slaagde erin uitbreiding van de brand naar een belendend perceel te voor- Bij een inval in een huis in dé Londense voorstad Wandsworth heeft de Britse politie een druk pers voor bankbiljetten en een hoeveelheid valse biljetten van vijf pond sterling gevonden. Men schat dat er voor miljoenen gul dens vals geld ligt. De politie noemde de vervalsingen „bijna volmaakt". Donderdagavond is te Heidelberg bekend gemaakt dat 2900 leden van de Amerikaanse strijd krachten in Europa aan Aziati sche griep lijden. De grootste haarden van de epide mie schijnen zich te Karlsruhe en Mannheim te bevinden. 58. Geruisloos gaan de mannen aan boord. Hijst het zeil", fluis tert Eric. „Dat ziet iedereen, Noorman", geeft Svein ten antwoord. „We kunnen beter roeien, zolang we in de baai zijn". „Dat hoort ieder een", merkt Eric op. „Met windkracht ko men we sneller voor uit". Eric houdt zijn hart vast, als het zware zeil langzaam langs de pie pende blokken omhoog gaat. Hü grijpt het roer. Svein en de anderen zetten de boot af en bomen hem in de vaargeul. Op dat moment breekt op de lan dingsplaats eensklaps een luid ge krakeel los. „Nu hebben ze de schildwachten gevonden," mompelt Eric, „en ze zien ons er van door gaan", vult Svein grijnzend aan. De wind grijpt traag in het zeil, maar veel vooruit komen ze niet. De hoge rotsen, die de baai inslui ten nemen teveel van de wind kracht weg. Dan ontwaart Eric beweging op de overige schepen. Drie, vier dra- kars maken zien :„s van de lan dingsplaats om een achtervolging in te zetten. „Aan de riemen", schreeuwt Eric. „We liggen zowat stil". Gehoorzaam plonzen de riemen in het stille water van de baai en de boot deint vooruit. Maar allen beseffen, dat zes roeiers het nim mer op kunnen nemen tegen een volledig bemand schip. Hun enige hoop is de wind, maar het is de vraag of ze genoeg voorsprong kunnen behouden om daar nog ge bruik van te kunnen maken. komen. Niet verhinderd kon echter worden dat „Oudgrond" en het andere pakhuis totaal uitbrandden. De schade is niet hij benade ring te schatten, maar vast staat dat zij in de tonnen loopt. In beide pakhuizen waren ra dio- en televisietoestellen, ver- lichtings- en verwarmingsappa ratuur en andere elektronische artikelen opgeslagen. Verzekering dekt de schade. SCHIPBREUKELINGEN GERED, JACHT GEZONKEN. Vrijdagmorgen om tien uur heeft Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" op de rede van Den Helder de drie opvarenden van het Engelse jacht May Fly, dat donderdag op de Noordzee ten westen van IJmuiden in moei lijkheden verkeerde, per schouw aan land gebracht. Nadat de be manning van 't jacht, bestaan de uit twee heren en een dame aan boord van Hr. Ms. wacht schip „Neptunus", met een aperitif ontvangen was en de maaltijd had gebruikt, is zij naar Amsterdam doorgereisd om te trachten van de op deze wijze verkregen Nederlandse gastvrijheid nog enige dagen ge bruik te kunnen maken. Het Engelse jacht, dat aan vankelijk door Hr. Ms. „De Ze ven Provinciën" op sleeptouw was genomen is vrijdagmorgen ter hoogte van IJmuiden gezon ken. A-GRIEP IN MAASTRICHT. Bij twintig fabrieken in Maas tricht zijn bijna 1000 meldingen van ziekte als gevolg van de griedepidemie. Één der fabrieken telde zelfs veertig tot vijftig ziek meldingen per dag. Behoudens enkele uitzonderingen valt er over het algemeen een lichte af name van het aantal griepgeval len te constateren. KORTE VRIJHEID VOOR ONTSNAPTE ARRESTANT. Een 22-jarige arrestant op het bureau Overtoom, M. H. L. uit Amsterdam, verdacht van dief stal, heeft in de vooravond, van donderdag, nadat hij gebruik had gemaakt van het toilet, kans ge zien via een openstaande achter deur te ontsnappen. Zijn vrijheid duurde echter niet lang, want na een achtervolging van tien minu ten werd hij in het Vondelpark aangehouden en weer ingesloten. DODE EN GEWONDE BIJ VERKEERSONGEVAL. Donderdagmorgen is in een bocht van de weg tussen Vlagt- wedde en Wedde een personen auto geslipt en tegen een boom gebotst. De bestuurder van de ze wagen, de heer E. K. verte genwoordiger, wonende te Am sterdam, is daarbij gewond ge raakt. Naast hem zat zijn schoonvader, de 81-jarige heer B. uit Almelo. Deze werd bij dit ongeval op slag gedood. NA VAL VAN TRAP OVERLEDEN. De 62-jarige Heerlenaar C. G. is donderdagmiddag van de trap in zijn woning gevallen. Kort daarna is hij vermoedelijk aan hartverlamming overle den. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het St. Jo- sephziekenhuis te Heerlen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2