Syrië brengt nieuwe spanning De positie der Industrie JN ederlandse Spanning op arbeidsmarkt in Augustus verminderd Weeroverzicht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Rede van minister Zijlstra bij de beëindiging van het parlementaire industriebezoek Flankering WJ abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4167 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Het Nabije Oosten begint langzamerhand een beden kelijk karakter te krijgen. Niet door de nota, die Rusland tot de geallieerden heeft gericht, en die na de vroeger gemaakte opmerkingen niets nieuws bevat. Maar wel liet feit enerzijds, dat Jordanië en Libanon zich rechtstreeks bedreigd gevoelen en menen Syrische troepenconcentra ties aan hun grenzen waar te nemen, anderzijds, doordat president Nasser van Egypte, vermoedelijk als resultaat van zijn besprekingen met Kuwatli, een interview heeft verstrekt aan een vooraanstaand Egyptisch blad, waarin hij zegt met alle hem beschikbare politieke, militaire en economische krachten Syrië te zullen steunen, indien het wordt aangevallen. DREIGT HONGERSNOOD IN BENGALEN? Elfduizendste schip in Antwerpen aangekomen. Prinses Beatrix heeft geblesseerde enkel DE OVERSTROMINGEN IN TURKIJE Arrestaties in Hongarije. BOSBRANDEN IN FRANKRIJK UITBREIDING STAKING IN ANTWERPSE DIAMANTINDUSTRIE Het nummer van heden telt 10 pagina's. Telefoon 2073 en 251C N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 et- DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 et; minimaal pK advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelaadear- tenties)5 regels 1,- Iedere regel meer 30 et Voor het maandagnummer: zaterdags 10 mm Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Nu is er uiteraard geen land dat er over denkt om Syrië aan te vallen, maar het is een kleine kunst in de tegenwoordige om standigheden om een aanval uit te lokken. Amerika is daaren tegen nu eindelijk in het ge weer gekomen. De berichten, die Loy Henderson, de speciale waar- nemer van Eisenhower, mee naar huis bracht, hebben daartoe aan leiding gegeven. Met grote spoed is Jordanië versterkttoezeggingen aan Liba non en Irak zijn gedaan. Eisen hower heeft nu, als antwoord op de verklaringen van Nasser, een zeer duidelijke waarschuwing aan Syrië gezonden, dat, wanneer het Jordanië f m.valt, of eventueel Irak of Libanon, het tussenbeide zal komen. Israël speelt natuurlijk een rol in dit alles, maar gematigd en voorzichtig. Er zijn wel elemen ten in Israël, die natuurlijk met begrijpelijk leedvermaak zien, dat nu Amerika maatregelen van mi litaire aard moet in uitzicht stel len, waarvoor het Israël mitsga ders Engeland en Frankrijk ver oordeelde, maar de bestuurders van Israël zijn in zoverre reëel, en begrijpen, dat de rode vloot het thans, nu NATO-manoeuvres in de Middellandse Zee plaats heb ben, nodig acht om een beleefd heidsbezoek te brengen aan Alba nië en aan Tito. DE BALKAN IN BEROERING. Dat Engeland in Joego-Slavië vaste voet heeft verloren, is weer een gevolg van Amerika's optre den in Egypte. Minister Lloyd is •nu naar Tito geweest, en de cou ranten weten al te melden dat Tito en notabene ook Nehroe eigenlijk zo'n beetje als scheids rechters zullen moeten optreden. Tito ontvangt in deze dagen Go- moelka, hetgeen Rusland natuur lijk niet met plezier zal zien. Men mag aannemep, dat Gomoelka, welke ook zijn innerlijke gevoe lens zijn, het nodige zal doen om Tito's te grote ijver te temperen. Binnen korte tijd komt nu de assemblé der Verenigde Naties bijeen om het rapport over Hon garije te bespreken. Dit is een doornig punt, wellicht minder voor de westelijken, maar voor b.v. Joego-Slavië en Polen, en ook Remoe Tsjakravarti, een com munistische vrouwelijke afge vaardigde voor Bengalen in het „volkshuis" (Tweede Kamer) van India, verklaarde dat in Bengalen een voedselcrisis voor de deur staat. Zij zei dat zich reeds enkele sterfgevallen door gebrek aan voedsel hebben voorgedaan en dat het ook reeds is voorgeko men, dat ouders hun kinderen verkochten. Volgens mej. Tsja kravarti is een aantal Bengaal se gezinnen, gedreven door hon ger en werkloosheid, naar Cal cutta getrokken, terwijl levens middelen worden gehamsterd. Het communistische parle mentslid verklaarde ook nog dat de inwoners van West-Ben- galen een herhaling vrezen van de rampzalige gebeurtenissen van 1943, toen in dit gebied, vol gens officiële cijfers 1.800.000 personen de hongerdood stier ven, „terwijl bekend is, dat in feite, zij het niet-officieel, 3.600.000 mensen door gebrek aan levensmiddelen om het le ven kwamen". De minister voor de levens middelenvoorziening, Jain, ant woordde mej. Tsjakravarti dat de regering er voor heeft ge zorgd dat in de in november eindigende kritieke periode van drie maanden voldoende rijst en tarwe beschikbaar zal zijn, om een eventuele tekort aan le vensmiddelen in Bengalen op te vangen. Het 11.000e zeeschip van het jaar is woensdag 11 september, vier dagen vroeger dan het vo rige jaar, te Antwerpen aange komen. voor tal van leden, die deel uit maken van de Aziatisch-Afrikaan se gemeenschap. De Veiligheids raad heeft reeds aanbevolen de nieuwe federatie van Malakka als lid der V. N. te aanvaarden, dat dan weer b.v. een gelijke stem krijgt als Amerika. Maar dan zal in deze groep toch niet onopge merkt kunnen blijven, dat het nieuwe Ghana krachtens de beve len van zijn overigens taktische president een regime voert, dat veel van het dictatoriale weg heeft. Het rapport Hongarije valt ook samen met de verschijning, als gebruikelijk, van het politiek ge deelte van het verslag van Ham marskjoeld, secretaris-generaal Deze legt daarin nadruk op de niet te ontkennen politieke bete kenis, die het voortbestaan van de Ver. Naties heeft. Hij oordeelt en veroordeelt Rusland inzake Hongarije niet; wel echter tracht hij de V. N. ietwat te zuiveren van de blaam, dat zij in dit on menselijk optreden geen vinger hebben utgestoken. Het is aan nemelijk dat het verslag over de gruweldaden in Hongarije in gro te trekken onveranderd zal wor den aangenomen. Maar wat dan nog? GEEN ONTWAPENING. De ontwapeningsconferentie in Londen is nu definitief opge schort. Engeland heeft daartoe praktisch het initiatief genomen, nadat minister McMillan een vri, duidelijk antwoord heeft gegeven op de laatste brief van Boelganin, feitelijk onder het motto: laten wij elkander niet langer voor de gek houden. Want de zaak zit nu zó, dat duidelijk is gebleken, dat het Rusland slechts om één ding ging: het staken van de proefne mingen, waardoor Rusland óf zijn voorsprong zou behouden óf zijn achterstal zou verkleinen. Tot ontwapening was men van Westelijke zijde bereid, maar on der deze voorwaarden, dat zij niet zou leiden tot feitelijke verster king van de Russische militaire positie, maar inderdaad de ont wapening zou dienen. Daarom be paalde men termijnen, waarin die ontwapening zou moeten worden afgemaakt, en waardoor dus voor de Westelijken gelegenheid be stond om, zou Rusland zijn af spraken niet nakomen, tijdig in te grijpen. Dat nu inmiddels de belangstel ling uitgaat naar de ballistische raketten, waarvan Rusand zo hoog heeft gewaagd, en waarin sommige Amerikanen menen, dat Rusland de Westelijken vóór is, spreekt wel haast vanzelf. Daar bij komt, dat nu weer een projec tiel Thor, dat door de luchtmacht is ontworpen, is mislukt, terwijl een nieuwe Jupiter het projectiel van de landmacht, heeft voldaan. Eisenhower heeft geruststellen de verklaringen uitgegeven, ook in verband met de geheimzinnige oefeningen, die de Russische vloot houdt in de moeilijk bespio- neerbare Noordelijke IJszee. Maar zowel in Amerika als in En geland wordt de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid om vooral de middelen tot onderscheppen van dergelijke geleide projectie len te versterken. Of het alleen maar bluf is, gelijk in de strijd met Rusland zou passen, om het te doen voorkomen alsof men een projectiel, daartoe in staat, reeds heeft gevonden, is een andere zaak! en in elk geval bescherming tegen raketten. De kansen van beide partijen worden nog steeds ten gunste van de C.D.U. geoor deeld; de vraag is alleen deze of zij een meerderheid kan krijgen, die haar volledige vrijheid van handelen geeft. De kiezers kun nen echter verrassingen geven, omdat er sedert 1953 3miljoen zijn bijgekomen, ten dele Saarlan- ders, maar vooral jongeren. In Frankrijk wordt de economi sche toestand kritiek door het verzet van de boeren tegen de verlaging van de graanprijzen. Daardoor is de broodvoorziening gestagneerd en de bakkers bak ten met alle kracht om hun cliën ten vóór de stakingen van twee dagen van brood te voorien. De arbeiders zijn tegen elke po ging om het loonpeil te handha ven, zelfs al wordt het prijspeil lager. En ook het overleg over het statuut van Algiers dwingt de regering om de Nationale Verga dering reeds de tweede helft van deze maand bijeen te roepen. In Engeland heeft het congres der vakbonden te Blackpool welis waar twee communistische leden van het 35-hoofdig bestuur met vrij grote meerderheid afgewezen maar in opzegging van nieuwe looneisen wil het zo min treden als in Frankrijk het geval is. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix heeft donderdag middag bij het rijden in de ma nege bij een val haar enkel be zeerd. Zij zal de eerste dagen rust in acht moeten nemen. In verband hiermee zal de Prinses ervan moeten afzien bij de ope ning van de Staten-Generaal aan wezig te zijn. Zo enigszins moge lijk hoopt zij wel aan de gebrui kelijke rijtoer des middags deel te nemen. Volgens officiële cijfers zijn er tot nu toe 158 mensen om het leven gekomen tengevolge van de overstromingen die de voor steden in het noordoosten van Ankara hebben geteisterd. Men vreest dat er nog veel meer mensen omgekomen zijn. Op sommige plaatsen steeg het water tot 9 meter. 400 huizen werden verwoest en circa 1.000 beschadigd. De schade wordt op meer dan 120 miljoen gulden geschat. Hongaarse kranten hebben vrijdag gemeld, dat een groep van 35 contrarevolutionairen is „ontmaskerd", die in het gebied van Miskolcz, Noord-Hongarije, opereerden. Het was „een der groepen die op instructies uit het buitenland overal in Honga rije waren georganiseerd." De groep onderhield contact met buitenlandse geheime diensten, aldus de bladen. De parlementaire delegatie heeft Nederland In lengte en breedte doorkruisd en heeft de noden en behoeften van het Nederlandse bedrijfsleven van nabij leren kennen. Daarnaast zal toch ook opge vallen zijn, hetgeen in het bedrijfsleven in de afgelopen jaren is bereikt. Het Nederlandse produktieapparaat is sterk uitgebreid en gemoderniseerd, het draait op volle toeren. Men kan mede daarom vertrouwen hebben in de mogelijkheden tot evenwichtsherstel van onze vaderlandse economie, aldus minister Zijlstra, tijdens een lunch, gistermiddag te 's-Gravenhage gehouden als afsluiting van het parlementaire industriebezoek. In de loop van de maand augus tus is het aantal werkloze man nen van 28.955 tot 29.548 geste gen. De bezetting van de aanvul lende werken nam af van 8061 tot 6631. De totale geregistreer de arbeidsreserve daalde van 37.016 tot 36.179. De geregistreerde vraag naar mannelijk personeel daalde van 65.074 tot 59.520. Twee-derde van die daling werd veroorzaakt door inschakeling van jeugdigen in het bedrijfsleven. De spanning op de arbeids markt is voelbaar verminderd. Vergeleken met vorig jaar eind augustus lag de arbeidsreserve ruim 13.000 hoger en de vraag ruim 16.000 lager. In augustus namen de land bouw en de conservenindustrie nogal wat werkzoekenden op. De toeneming van de seizoenwerk gelegenheid in de landbouw bleef echter beneden de verwachting. Door het slechte weer is een deel van de graanoogst en het begin van de aardappeloogst naar sep tember verschoven. Daarenboven hebben de boeren minder extra- arbeidskrachten aangetrokken, terwijl bovendien de teelt van minder arbeidsintensieve gewas sen en de verdergaande mechani- satie de seizoentoopen in de ar- beidsbehoefte hebben genivel leerd. De arbeidsreserve steeg in de bouwvakken (met name de water-, sppor- en wegenbouwsec tor t.g.v. de bestedingsbeper king), de horeca- en touringcar- bedrijven afloop toeristensei zoen) en onder het kantoorperso neel (vervanging van ouderen door jongeren). In de vier noordelijke provin cies daalde de werkloosheid door het seizoenwerk in de landbouw. In Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg steeg zij vooral door het opnemen van jeugdigen in het arbeidsproce Het aantal als werkloos inge schreven vrouwen steeg van 3312 tot 4094, de geregistreerde vraag daalde van 38.852 tot 36.923. De bestedingsbeperking heeft op de vraag naar en het aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten tot nu toe nog weinig invloed gehad. Het stijgen van het aanbod en het dalen van de vraag zijn voor namelijk veroorzaakt door de in schrijving van meisjes, na beëin diging van haar schoolopleiding. Aan de Franse Rivièra hebben vrijdag felle bosbranden gewoed: ten noorden van Nice, bij Cannes en bij Grasse. Het vuur werd aan gewakkerd door een krachtige wind. Ook in het noorden van Cor sica woedde vrijdag een grote bosbrand. Hier zijn drie mensen om het leven gekomen en twee vrouwen en een kind kind ernstig gewond. Men vreest dat zes vermisten ook omgekomen zijn. DUITSLAND EN FRANKRIJK. De Duitse verkiezingen lopen ten einde. De verwarring is wat groter geworden, doordat de F.D.P., onderling verdeeld in de verschillende Lander, een pro gramma van 10 punten hebben bekend gemaakt, waarop zij met de C.D.U. willen samenwerken terwijl het nog geenszins vast staat, dat zij zoveel zetels krijgen, dat hun medewerking ietk waard is. Een vooraanstaand lid van de Duitse Partij heeft een wat dwaas artikel tegen Engeland geschre ven, waardoor Adenauer in het gedrang komt met zijn buiten landse politiek, maar dat overi gens nauwelijks de aandacht heeft getrokken. Het officiële Duitse orgaan maakt nu duidelijk dat de Bonds- weermacht ook raketten verlangt De overstromingen in de voor steden van Ankara hebben vol gens de jongste officiële berich ten 158 doden geëist. In één van de bladen, aldus mi nister Zijlstra, las ik dezer dagen een artikel gewijd aan de parle mentaire industriereis die van daag ten einde loopt. Mij trof het opschrift: Integratie tussen poli tiek en economie. Ik zal mij niet op dit pad begeven, misschien ge dreven door het mij van jongsaf bijgebrachte besef met betrek king tot eigen aard en eigen ka rakter van bepaalde levensgebie den, maar nu toch het woord „integratie" gevallen is, wilde ik daar maar een ogenblik aan vast knopen en een ogenblik de aan dacht vragen voor een integratie beter misschien een ontmoe ting tussen twee andere ter reinen, t.w. macro-economie en micro-economie, overigens twee van de vele woorden, waarmede wij onze Nederlandse taal beder ven. Wanneer straks het gesprek over de rijksbegroting aanvangt, zal de macro-economie niet van de lucht zijn. Er zal worden ge sproken over de investeringen, de consumptie, de lopende reke ning van de betalingsbalans, de export, enz. Er zal worden ge sproken over 50 of 100 of meer miljoen, die ergens af of ergens bij moeten. En nu is het zeker van het grootste belang geweest, dat men deze macro-economie heeft leren hanteren. Vele econo mische verschijnselen hebben pas een juiste verklaring gevonden, sedert men het economisch leven van een land leerde vatten in een aantal globale categorieën en deze categorieën met elkaar wist te verbinden door enkele eenvou dige relaties. Er is echter aan deze macro economie een gevaar verbonden. Achter al die begrippen en die honderden en soms duizenden miljoenen guldens gaan bedrijfs takken, ondernemingen, bovenal individuele mensen schuil. Ten slotte zijn het hun gedragingen, die grotendeels het wel en wee van onze economie bepalen. Wie meent, dat macro-econo mische politiek een soort elec- tronische besturing van het eco nomisch leven is, maakt een ern stige fout. Deze fout wordt te ernstiger naarmate men 'ftich meer zou laten leiden door betrek kelijk kleine veranderingen in dez.e macro-economische groot heden en naarmate men dit doet op basis van een kortere termijn. Men heeft voor een goed beleid zich steeds af te vragen welke de gevolgen zijn van bepaalde glo bale maatregelen voor leven en streven van de mens in onderne ming en bedrijfstak. Nu geloof ik, dat het daarom zo bijzonder waardevol is ge weest, dat een zo groot aantal leden van de Staten-Generaal aan de vooravond van belangrijke discussies over het regeringsbe leid, om zo te zeggen zich hebben gestort in de micro-economie, in leven en werken van onderne ming en bedrijfstak. Wanneer wij niet voortdurend onze inzichten verdiepen, met be hulp van hetgeen in onderneming en bedrijf, concreet en reëel ge beurt, verwordt de macro-econo mie tot een dorre mechanische bezigheid, waarbij men het ge voel voor de richting waarin het economisch leven zich beweegt verliest. Toen, ik op 10 september 1954 het voorrecht had tot u te spreken aan het eind van het tweede parlementaire industrie bezoek, was de algemene eco nomische situatie van ons land zonder meer gunstig te noe men. De hoogconjunctuur toen verkeerden, van een tegengestelde beweging; de arbeidsreserve vertoont een tendens 'tot stijging, de cijfers omtrent openstaande aanvragen een tendens tot daling. Globaal gesproken kan men zeggen, dat arbeidsmarktsituatie ongeveer is die van medio 1955. Er is dus duidelijk een begin van ontspan ning ingetreden. Het is al vaak gezegd, dat de oplossing van onze moeilijkheden moet komen van een beperking der bestedingen. Dat is juist, maar voor vandaag zou ik hetgeen nodig is iets an ders willen formuleren. Nodig zijn nu voor alles twee dingen: Een rijksbegroting, die ge zond is en die met name ook in conjunctuur-politiek opzicht de toets van de kritiek kan door staan; Het tenminste voorkomen van een verdere algemene stij ging van onze arbeidskosten. Een dergelijke stijging kunnen wij ons in de komende periode bepaald niet veroorloven. In de komende tijd moet de produkti- viteit op de lonen inlopen, m.a. w. wij moeten een stuk loon stijging alsnog „inverdienen". Ik besef dat dit wel 'n zeer sum miere fomulering is van geen eenvoudige zaak. Wie arbeidskos ten zegt, zegt loonpeil en produk- tiviteit. Spreken over lonen, is ook spreken over prijzen. Het prijsindexcijfer zit ons niet mee, het cijfer voor augustus zal naar ik vrees wel ten volle de huur verhoging in een verhoging van het indexcijfer weerspiegelen. Het is wel duidelijk, dat wij ook in de komende periode een doel bewust prijsbeleid, juist ook in verband met het hierboven ge stelde, nodig hebben. Mijnheer de voorzitter ik besef, dat ik sum mier ben geweest, en daardoor natuurlijk zeer onvolledig. Het is echter nodig, dat wij van daag volkomen duidelijk de situa tie zien waarin wij verkeren, ons daarbij hoedende voor twee din gen. Wij moeten ons hoeden voor het ons overgeven van wensdro men, omdat die de daadkracht, nodig voor het voeren van een vastberaden beleid zullen ver slappen. waarin wij heeft sindsdien aangehouden, maar heeft tenslotte tot span ningen en overspanningen aan-1 ons hoeden voor het vervallen in leiding gegeven, welke ons nu Daarnaast moeten wij Zevenhonderd diamantzagers hebben vrijdag besloten zich maandag bij de achthonderd dia mantbewerkers te voegen die reeds tien dagen in staking zijn en loonsverhoging eisen. Hier door is de diamantindustrie van Antwerpen bijna tot stilstand ge komen. Bemiddelingspogingen tussen vakbondsvertegenwoordigers en werkgevers worden voortgezet, nadat de regering heeft beloofd een fonds voor sociale steun voor de 14.000 diamant arbeiders in Antwerpen te zullen stichten. De stakers eisen een onmiddel lijke loonsverhoging van 6 en verdere automatische verhogin gen gekoppeld aan de index van de kosten van levensonderhoud. AANHOUDEND BUIIG. De enorme depressie die met een centrum van 971 mb vrijdag avond boven Zuid-Noorwegen lag en al verscheidene dagen onstui mig herfstweer in geheel West- Europa bracht, handhaafde ook vrijdag het koude buiige weer type in ons land. Opnieuw meld den verscheidene stations onweer en flinke hoeveelheden neerslag, soms in de vorm van hagel. De krachtige af en toe harde weste lijke wind verhinderde het kwik verder te stijgen dan omstreeks 15 graden. Ook in de hogere luchtlagen manifes icert dit lagedrukgebied zich. Een dergelijke wervel in de atmosfeer beheerst in het alge meen verscheidene dagen het weer in de wijde omgeving waar in hij zich bevindt. Daarom moet ook heden nog op aanhouden van het huidige weertype gerekend worden. Opnieuw dus buien, afge wisseld door enkele opklaringen, weinig verandering in tempera tuur en een matige af en toe krachtige of harde westelijke wind, die langzaam iets meer naar noordwest zal gaan ruimen. ZONDAG 15 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 5.07 5.21 Terneuzen 5.42 5.56 Hansweert 6.22 6.3S Walsoorden 6.32 6.46 MAANDAG 16 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 5.48 6.06 Terneuzen 6.23 6.41 Hansweert 7.03 7.21 Walsoorden 7.13 7.31 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. NOG STEEDS BUIEN. Buien afgewisseld door enkele opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Matige, nu en dan krachtige of harde westelijke wind. ZON MAAN op onder op onder Sept. 12.51 15 6.16 18.58 21.41 16 6.18 18.55 22.30 13.50 17 6.19 18.53 23.30 14.43 18 6.21 18.51 15.29 19 6.23 18.48 0.38 16.09 20 6.24 18.46 1.53 16.43 voor ernstige problemen plaat sen. DE HUIDIGE SITUATIE. De conjuncturele situatie op dit ogenblik kan in het algemeen, geloof ik, het best als volgt wor den getypeerd; de hoogconjunc tuur heeft in het ene land meer, in het andere land minder aan uitbundigheid verloren. De inter nationale conjuncturele barome ter staat op veranderlijk; als ge erop tikt, springt de wijzer even iets achteruit. Wanneer wij nu de periode van 1952/53 tot op heden voor ons eigen land nog eens globaal be zien, dan komen wij tot de con clusie, dat de overgang tussen ontspanning en toenemende spanning achtereenvolgens aan drie symptomen zijn te constate ren, namelijk: if De arbeidsmarkt werd na het verdwijnen van de werkloosheid voortdurend krapper; if Er ontstond in 1956 begin 1957 ernstige overspanning, iets later zijn de overschotten van de betalingsbalans verdwenen en omgeslagen in tekorten; if Nog iets later zijn geld- en kapitaalmarkt zeer krap gewor den, met als gevolg o.a. grote moeilijkheden voor de schatkist. Vragen naar de oorzaken moe ten naar mijn mening, eveneens een drietal worden genoemd te weten: De periode van overschotten op de betalingsbalans leidde tot een zeer ruime liquiditeit. Deze ruimte moest op zichzelf reeds vandaag of morgen stimuleren tot een expansie van de bestedin- Sen! ie Het loonniveau, aanvankelijk achtergebleven bij het toenemen van het nationale inkomen, is zo danig in beweging gekomen, dat het de grenzen, daaraan te stel len uit hoofde van produktiviteit en ruilvoet, overschreed; if Een wisselwerking tussen consumptie en investering, die de bestedingstoeneming accen tueerde. ONTSPANNING OP DE ARBEIDSMARKT. De spanning op de arbeids markt, zo ging de minister voort, wordt o.a. weergegeven door het cijfermatige verloop van de ar beidsreserve en de cijfers om trent de openstaande aanvragen. Wanneer men deze cijfers per maand nagaat en ze corrigeert voor hun normale seizoensafwij king, dan zien wij (b.v. vanaf 1954), dat de arbeidsreserve aan vankelijk groter is dan de open staande aanvragen, dat echter de ene doorgaand daalt tot begin 1957 en de andere doorgaand stijgt, eveneens tot begin 1957. Sedert begin 1957 is er sprake een paniekstemming. Dit zou de zorgvuldigheid kunnen schaden, waarmee bedoeld beleid moet worden gevoerd, waardoor dit over zijn doel zou kunnen heen- schieten. De illusie en de paniek zijn bei den voor de toekomst van ons land levensgevaarlijk. PARLEMENTAIR INDUSTRIEBEZOEK GEËINDIGD. Met een slotlunch in hotel „De Wittebrug" in Den Haag is g's- termiddag het parlementair in dustriebezoek besloten. Met ext' a treinen waren de leden van de Eerste en Tweede Kamer, die aan deze rondreis hebben deelge nomen, vrijdagochtend uit Mid delburg en Emmen in Den Haag teruggekeerd, waar zij aan de lunch werden ontvangen door de voorzitter van de contactcommis sie van het Verbond van Neder landse werkgevers, het Centraal sociaal werkfeversyecbo'1 Katholiek verbond van werkee- versvakverenigingen en het Ver bond van protestants christelijke werkgevers in Nederland, de hee»- t. J. Twijnstra. Tijdens deze lunch werd het woord gevoerd door de minister van Economische Zaken, prof J. Zijlstra, en de door de voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, die in een dank woord het industriebezoek als een succesvolle reis beschreef, waarvan de essentie was de bete kenis van de industrie, haar moeilijkheden en hetgeen zij ba- reikt heeft van dichtbij te aan schouwen. Dr Kortenhorst ging in zijn rede voorts in op de ge schiedenis van de verhouding tussen het politieke en het econo mische leven, waarbij hij opmerk, te, dat de moeilijkheden, die er vandaag bestaan, bepaald niet nieuw zijn. Voorts zeide hij van mening te zijn, dat niet dient te worden overgegaan tot een fysie ke prijscontrole, maar dat ge streefd dient te worden naar een gentlemens agreement tussen de regering en het bedrijfsleven om de economisch-sociale politiek van de overheid te verwezenlij ken. Daarbij noemde hij de discipli ne, die de Nederlandse werkge vers en werknemers zichzelf heb ben opgelegd, een „troef, die Ne derland heeft en die het een voor sprong op anderen geeft". De laatste rede van dit derde parlementaire industriebezoek werd uitgesproken door mr F. H. A. de Graaf, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversver bond, die het grote nut van het contact tussen parlement en in dustrie nogmaals onderstreepte.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1