/oat dt \Jwuw Moedertrots of pralerij? KWAT TA Viooltj es kunnen nu gescheurd worden Ve fonigamemg Hygiëne en vergift De legende Niagara van de U kunt met alles weten r 20 ct. 't is weer iTd?aaröp e» sass s» j™»» van de week Olifant opende slot met sleutel Hoe zit dat met de naald? OPVOEDING Spaar Kwatta-soldaatjes voor het Kivatta-soldaatje! TUIN EN POT MEDISCHE RUBRIEK Toen ik op een zonover goten dag aan de prachtige boulevard van Victoria Park in Niagara Falls (Ontario) stond en geboeid keek naar de bruisende, en loodrecht neerstortende muur van wa ter, die door de hoefijzer vormige waterval gevormd wordt, terwijl mijn gezicht en haren drijfnat werden van het als een stuifregen opsproeiende water, moest ik met een plezierige huive ring denken aan de legende van „De Maagd van de Mist". „Kijk eens, Tommie heeft al een tandje!" Vol trots wordt het bijna onzichtbare witte puntje in het babymond je getoond. Ze zijn vriendinnen al vanaf de schoolbanken, de twee jonge moedertjes. Hun levens verlie pen merkwaardig parallel. Ze raakten omstreeks dezelfde tijd verloofd, trouwden in dezelfde maand en ze kwamen kort na elkaar in blijde verwachting. Met de geboorte van de baby had Doortje een kleine voor sprong op Lies. Haar Joopje kwam anderhalve maand eer der op de wereld dan Tommie van Lies. Ze „wist" er dus al alles van, toen Lies „er nog tegenaan zat te kijken". Ze had de eerste opwindende weken met de baby al achter de rug, toen Lies nog met experimen teren moest beginnen. Dat gaf haar een zeker gewicht en met het air van superioriteit, dat ze hieraan ontleend had, liet ze het Lies niet aan wijze raad gevingen ontbreken. NEEN, MOEDERS i Inderdaad kwam ze de volgende dag bij Lies met 7 maanden oude Joopje in het wandelwa gentje. Hij zht; het viel niet te ontkennen. Maar vraag niet hóe. Vastgesjord met een leid- seltje zat hij tegen de rechte rug van het wagentje aange snoerd. Hij zakte wel wat on deruit, nou ja, maar hij viel toch maar niet om! We hopen nu maar één ding, dat Lies ook niet subiet een wan delwagentje gaat kopen, omdat ze zich verbeeldt, dat het voor haaf baby nu ook tijd wordt, te gaan zitten. Ja, helaas zijn er vele moeders, die deze dingen voor haar kleintjes beslissen, inplaats van rustig af te wach ten, tot het kind zelf aangeeft dat de tijd voor zo iets ge komen is. Een baby khn niet zitten, als de ouders hem vastbinden en hij in de bepaalde houding ge dwongen wordt. Hij kan pas zitten, als hij dit zelf gaat doen, omdat hij voelt, dat zijn rug getje er sterk genoeg voor is en hij geen riemen of steuntjes nodig heeft, om zijn evenwicht te bewaren. Moedertrots is be grijpelijk, maar laat die, tot schade van het kind, niet ont aarden in domme pralerij en overtroeverij. MARCELLE. (Nadruk verboden). Voor de geboorte was Lies er dankbaar voor. Ze kon er niet genoeg over horen, hoe dat „ging Maar toen het kindje er eenmaal was, begon het haar te irreteren dat Doortje alles beter meende te wejen en haar wel eens zou vertellen, hoe het moest. Was het ook niet ergerlijk, om Doortje b.v. te horen zeggen: „Ik zou maar eens over bijvoeding gaan den ken. Joopje kwam op die leef tijd veel meer aan". WIE WINT „Op die leeftijd!" Het leek wel of de kinderen een jaar scheelden, inplaats van die armzalige an derhalve maand! Voor het eerst ontbrandde de rivaliteit tussen de twee vriendinnen. Met argusogen bespiedden ze eikaars babies en trachtten ze bij de eigen spruit prestaties te ontdekken, waartoe die van de ander het nog niet gebracht had. Kon Joopje zijn bolletje al oprichten, zoals Tommie deed? Toonde Tommie zijn moeder al zo goed te kennen als Joopje, Elk mens heeft nu eenmaal if een voorkeur voor bepaalde if -bloemsoorten, doch viooltjes staan vooral bij dames, wel if zeer in de pas. Eigenlijk ho- if ren de heerlijk geurende viooltjes in elk tuintje te worden aangeplant, vooral in if schaduwrijke tuintjes zal men veel en lang plezier kunnen hebben van werkelijke bloe- if menpracht. Maartse viooltjes behoren tot de vaste of overblijvende planten, zodat men daarvan, als ze zijn aangeplant, elk voorjaar, veel bloemen kan verwachten. Ook nu kan men viooltjes aanplanten. De gewone grootbloemige vio- zette, als hij haar uit zijn ge zichtsveld verloor? Meestal moest Lies het onderspit del ven; haar Tommie was nu een maal anderhalve maand jon ger dan Joopje van Doortje Maar op eenmaal kwam de dag van haar grote triomf, waar mee ze Doortje finaal over troefde: „Kijk eens, Tommie heeft al een tandje!" Bij Joopje was nog niets te voelen in het mondje. Maar zijn moeder liet zich zomaar niet uit het veld slaan. „Joopje zit al", zei ze fier. We hebben een wandel wagentje gekocht. Je zult het wel zien". de tuinen voor en ook zij houden van niet te veel zon. Als de uitge bloeide regelmatig worden weg genomen, zodat niet tot zaadvor ming kan worden overgegaan, zal men van de mooie bloemen lang kunnen profiteren. Ti- Men dient dan na de bloei de planten een beetje in te snijden; voor de winter kan men dan (Advertentie). Tot de „menselijke" trekken in den door het kordon van het cir- een olifant behoren zijn grote aanhankelijkheid en men zou haast mogen zeggen: zijn gevoel voor humor. Zo had een olifant van het circus Sarresani vriend schap gesloten met een pony, die in zijn onmiddellijke omgeving op stal stond. Toen nu het paard je op een kwade dag werd over geplaatst, begon onze dikhuid te kniezen. Nu staan olifanten op hun plateau als het ware veran kerd, de ketting om hun pcot is met een slot aan de haak in de bodem bevestigd. De olifant slaag de erin de sleutel te ontdekken, die zowaar binnen zijn bereik hing en hij morrelde net zo lang totdat hij zijn voorpoot bevrijd had. Ook de achterpoot wist hij te ontkluisteren. Netjes -werd de sleutel weer op zijn plaats gehan gen en dikhuid op weg naar zijn vriendjeDat olifanten ook voor hun baas opkomen, bleek die keer in Rio de Janeiro, toen de heren studenten meenden de voorstelling van Sarrasani in de war te kunnen sturen. De jonge lui omsingelden het circus en gin gen tot de aanval over. Slechts op één punt braken de heethoof- cuspersoneel en dat was bij de olifantsstallen. Zo stonden zij joe lend tegenover deze reuzen En toen gebeurde het Lees deze geschiedenis en al die andere opwindende, romantische, tragische en ook komische ge beurtenissen uit het circusleven uit alle landen door alle tijden. U vindt een keur van enerveren de literatuur in het prachtige circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen en vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; ge schreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts 2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of recht streeks bestellen per briefkaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt dan het album per omgaan de toegezonden onder rembours. De bijbehorende plaatjes ont vangt u gratis voor rijksboter- merken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zondag! weer nieuwe groei verwachten, terwijl sommige soorten in de herfst voor de tweede maal kun nen bloeien, al moet men dan niet zo'n overweldige bloei verwach ten als in de zomermaanden. Overblijvende viooltjes kunnen op eenvoudige wijze vermeerderd worden, n.l. door middel van scheuren en daarvoor is het nu de geschikte tijd. Voor de winter komen ze dan in elk geval wor telvast te staan en omdat ze vol komen winterhard zijn groeien ze ongehinderd verder. Men kent natuurlijk de groot bloemige violen, die de bloemen- koopman in het voorjaar en in de herfst op zijn wagen pleegt te hebben, violen in alle mogelijke kleuren, er zijn er bij met enorme bloemen. Deze worden veelal ge bruikt voor perkbeplanting, waar voor ze heel geschikt zijn, doch ook op de voorgrond van een bor der en zelfs op kleine hoekjes in een rotstuin zullen ze prachtig voldoen. Als deze planten nu wor den gepoot, zullen ze in de late herfst nog kunnen bloeien. Het is natuurlijk het eenvou digste planten te kopen van de bloemenkoopman maar men kan ze ook heel goed zelf kweken. In dat geval zal nu zo spoedig moge lijk gezaaid moeten worden, an ders wordt het te laat. U behoeft er niet voor in het bezit te zijn van kassen of bakken; op een licht plekje in de volle grond, kunnen ze heel goed uitgezaaid worden. Het zaad mag niet te diep in de aarde komen; het is al vol doende als het juist even onder de oppervlakte zit. Zodra de plantjes hanteerbaar zijn, kunnen ze verplaatst wor den, om ze in het vroege voorjaar op de voor hen bestemde plaats uit te poten. (Nadruk verboden). ïi e i De nazomer schenkt ons ieder jaar weer vruchten als b.v. pom poen, mais, paprika en aubergi nes, die we in de overige jaarge tijden praktisch niet zien en die er zich uitstekend toe lenen om in onze menu's weer eens de nodige variatie aan te brengen. De aubergies vallen op door hun mooie, dieppaarse kleur. Ze zijn zacht van smaak, kunnen niet alleen gebakken genuttigd, maar ook heel goed met een of ander smakelijk vulsel opge diend worden. In dit weekmenu wordt daar een risotto voor ge bruikt, maar met eigen fanta sie en met behulp van b.v. eie ren, champignons, vis, tomaten, enz. kan men natuurlijk einde loos veel variatie aanbrengen. Zondag: schelp met paddesloe- lenragout, varkemsenrbona- de, Princessebonen, aardap pelen, fruitsla. Maandag: risotto met gestoofde tomaten, karnemelkvla. Dinsdaggevulde aubergines met sla, omelet met jam. Woensdag: gebakken lever, snij bonen, aardappelen, appèl- compöte. (uitte bonen in de week zetten). Donderdag witte bonen, hard gekookte eieren, aardappel- pureé, peterseliesaus, yo ghurt. Vrijdag: wittebonensoep, gebak ken schol, sla, rauw gebak ken aardappelen. Zaterdag: macaroni met ham en kaas, hangop met rozij nen. RECEPT: GEVULDE AUBERGINES. 4 auburgines, risotto van 100 gram rijst, 200 gram champig nons of cantharellen, 30 gram roomboter, 40 gram gerapste kaas, zout. De aubergines in de lengte doorsnijden, het zaad eruit ha len, de rest met zout bestrooien en in de koekepan bakken. De helften vullen met risotto waar aan de gebakken champignons zijn toegevoegd, ze in een vuur vaste schotel leggen, met de kaas bestrooien en in de oven lichtbruin laten worden. RECEPT: HANGOP MET ROZIJNEN. 2 l karnemelk, 100 gram rozij nen, 100 suiker, citroensap van 1 citroen, iets water. In een kom een vergiet plaat sen en hierin een schonenat gemaakte doek leggen. De kar nemelk op de doek schenken >.n wegzetten. Af en toe het dikke gedeelte van de doek afscheppen en in een kom overdoen. Ten slotte de hangop glad roeren. De rozijnen wassen en in een bodempje water 10 min. zach tjes koken. De rozijnen af laten koeten en met de suiker en het citroensap door de hangop doen. REEDS onze verre voorouders in de steen tijd maakten dankbaar gebruik van bont om zich tegen koude te beschermen en van die tijd at is bont een onmisbaar onderdeel van de kleding gebleven. Tegenwoordig is kle ding geheel uit bont vervaardigd in ons land nog maar een uitzondering, omdat het klimaat hier ons er niet toe dwingt en de meesten zich al kleden met warme stoffen. Toch is bont in trek en dat zien we in de bontgarnering die men in najaar en winter op uit stoffen vervaardigde mantels draagt. In de meeste gevallen heeft de bontgarne ring weinig te maken met bescherming te gen de koude. Waarom brengt men ze dan aan? Wel, omdat bont een leuk contrast vormt met de stof van de mantel en omdat bont altijd iets voornaams geeft. Wanneer u onze illustratie bekijkt en u denkt de bontmanchetten van de mantel weg dan zult u het met ons eens zijn, dat de mantel in weerwil van haar voortreffelijke coupe aanmerkelijk eenvoudiger aandoet dan met de bontmanchetten, die deze mantel da delijk naar een bepaald niveau brengen. Dat is de reden dat men zo graag met bont werkt. Anderzijds moet bontgarnering weer niet overdreven worden, omdat dan het doel voorbij geschoten wordt. De kleding wordt te pompeus. Een eenvoudige bontgarnering geeft juist dat voorname aan een mantel dat men zo graag ziet. Vergeet niet, dat ee*j~ voud kenmerk van het ware is. En dat geldt zeker voor bontgarnering. (Nadruk verboden). De passagiers van een luxe- spijzen heeft genuttigd, vrijwel schip, dat onlangs een plezier tocht in de Amerikaanse wa teren ondernam, verlieten bij de eerste beste haven het drij vend miljonairshotel, vol vrees en verontwaardiging omdat er een geweldig aantal mensen aan boord ziek was geworden. Men sprak algemeen van ,ivoedselvergiftiging De scheepsarts, wijs gewor den door ervaring, was en is er nog steeds van overtuigd, dat de gasten èn te veel in de zon gelegen èn te veel alcohol gedronken hadden, terwijl ze het elke nacht met feestelijk heden te laat maakten; inder daad is dit alles bij elkaar ze ker voldoende om iemand ziek te maken. Maar ja, niemand wilde naar deze nuchtere op vatting luisteren: het woord voedselvergiftiging was geval len en veroorzaakte een pa niek. GEZELSCHAPPEN. Het komt echter inderdaad nogal eens voor, dat een groep personen, die allemaal dezelfde tegelijkertijd ziek wordt en dat dan de werkelijke oorzaak moet worden gezocht in ondeugdelijk heid van het voedsel. In zo'n ge val kan het voedsel vergiftig zijn geweest, maar gewoonlijk is het juister om te spreken van een besmetting. Giftig zijn, zoals iedereen weet, bepaalde paddestoelen. Ook komt gelukkig maar zeer zelden een heel zwaar vergif, produkt van een bepaalde bac terie, in geconserveerde vleeswa ren wel voor; de daardoor ver oorzaakte ziekte heet botulisme. Natuurlijk is het niet altijd een heel gezelschap of gezin, dat slachtoffer wordt van een voed selvergiftiging of het kan ook één zijn. -besmetting enkel mens VOORHANDEN: IK KAN HET ZELF IK KAN KOKEN IK KAN TUINIEREN IK KAN HANDWERKEN Firma P. J. VAN DE SANDE Noordstraat 55-57 - Terneuzen de geschiedenis van de naald gaat terug tot in de vroegste eeuwen der mensheid. In die tijd deden visgraten en doornen als zodanig dienst. later ging men over tot het fabriceren van benen, ijzeren en gouden naalden. In Duitsland (Neurenberg) bestond in 1370 reeds een naal- denmakersgilde. Engeland ging er geleidelijk toe over deze naaldenfabricage tot zich te trekken. Zo had dit land in het midden der 18e eeuw vrijwel het monopolie van de naaldenindustrie. volgens de beroemde „Sumarie of English Chronicles" van John Stow werden tijdens de regering van koningin Elisabeth I (15331603) de eerste naainaalden gemaakt door een neger. hij vervaardigde te Cheapaide zeer fijne „Spaanse naainaalden", doch wilde het geheim van zijn werkmethode aan niemand bekend maken. op 15 september 1743 vond de Engelsman Thomson een verbeterde methode voor het fabriceren van naalden uit, waardoor zijn land al spoedig het voornaamste industriegebied voor Europa werd. thans worden uitsluitend stalen naalden verhandeld. De enige naal denfabriek, die Nederland momenteel rijk is, staat in Vaals met een jaarproduktie van 20 miljoen stuks. Citroenen kan men vrijwel de gehele winter bewaren, als ze in droog zand gelegd worden. Verschrompelen ze desondanks toch iets, leg ze dan 24 uur in het water. Deeg rolt men uit op een vetvrij papier. Het blijft dan niet plakken en kan daardoor beter opgelicht worden. Klemmende deuren wrijft men in met zachte zeep. Dooiers kunnen enige tijd bewaard worden als men er water opgiet. Voor het gebruik het water er weer afgieten. Men kan een druppelaar zelf maken door een lucifer in tweeën te knakken, tweederde in en eenderde buiten de fles. Eiwit dat niet stijf wil worden, wordt gemengd met een beetje Zout of een citroensap en dan gaat het wel. Kook nieuwe emaUle pannen voor het gebruik eerst uit en laat ze dan eerst afkoelen; gij voorkomt er spoedig springen door. Gaspitten, die nieuw zijn blijven langer goed als men ze voor het gebruik in azijn doopt en goed laat drogen. (Nadruk verboden). Volgens een overlevering van vele eeuwen geleden, uit de tijd, toen de blanken het land van de roodhuiden nog niet gevonden en bevolkt hadden, offerden de Indianen elk jaar een van hun maagden aan de geesten, die over de oogst van bonen en mais waakten. De legende vertelt, dat na de oogst, alle maagden van de stam in een' grote kring ge plaatst werden. Uit het midden van deze cirkel schoot 't opper hoofd een pijl recht in de lucht. Wanneer de pijl op de grond teruggevallen was, werd de in diaanse maagd, die het dichtst bij de plek stond, waar de pijl punt in de aarde was gekomen, aangewezen om de boodschap van dankbaarheid van de stam aan de Grote Geest over te brengen. OVER DE RAND I. Het meisje werd in een kano gezet, die gevuld was met vruchten van de oogst. Zo werd het bootje en het meisje erin over de rand van de waterval naar beneden gezonden. Wat er van haar werd, valt niet moeilijk te raden, als men ziet met welk een onmenselijke kracht het water naar beneden stort. En dat er van haar nooit meer iets werd teruggevonden, is niet te verwonderen. Het heet echter, dat de geest van deze maagden nog altijd ronddwaalt in de mist van het machtig op- sproeiende water. Of het deze legende geweest is, die indertijd een Amerikaan se onderwijzeres, mrs. Anna Edson Taylor tot een roekeloze onderneming inspireerde is niet meer na te gaan. Een feit is het echter, dat deze vrouw op het idee kwam, om zich be roemdheid te verwerven, door zich over de waterval neer te laten. Op de morgen van 4 ok tober 1901 liet zij zich in een met stalen banden omsloten houten vat opsluiten, om zo de hoefijzer waterval af te gaan. OVER DE RAND II. Duizenden toeschouwers sloe gen met griezelige spanning 't lot gade van de ton, die mrs. Taylor bevatte, terwijl het ding in de Upper Rapids te water werd gelaten. Wilde kreten ste gen uit alle kelen op, toen men de ton tenslotte over de rand van de brullende waterval zag verdwijnen en in de peilloze diepte storten. Korte tijd later werd het vat dichtbij de plaats, waar zich momenteel de aanlegsteiger aan de Canadese oever van de Lo wer River bevindt, opgehaald. De ton, die wonder boven won der niet bezweken was, werd opengemaakt en de doodzieke en doorweekte dame, die uit een diepe wond achter haar oor bloedde, kon onder razende toe juichingen van het publiek, uit haar nauwe gevangenis bevrijd worden. Haar danig door elkaar ge beukt lichaam was overdekt met builen en kneuzingen maar zij had er het leven afgebracht. Zij vond, dat zij het volste recht had, zichzelf tot „koningin van de mist" te verheffen, waar vol gens de legende de geofferde indiaanse meisjes „maagd van de mist" genoemd werden. MARCELLE. (Nadruk verboden). ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN WAAR VOEDSELVERGIF TIGING VANDAAN KOMT. Wanneer zich levende ziekte kiemen in voedsel bevinden, dan blijken die dikwijls afkom stig te zijn van personen, die verzuimd hebben bij het berei den van het eten de nodige hy giëne in acht te nemen. De een zal een ontstekingspro ces of een wondje aan de vinger hebben, maar niet de moeite ne men om de zieke plek zorgvuldig te verbinden en om een lepel of vork te pakken vóórdat hij de grondstoffen ging bewerken. In dat geval is er veel kans op, dat streptococcen (dat zijn bepaal de etteringsbacteriën) in het voedsel geraken en bij degeen, die dit consumeert, een heftige maag- en darmprikkeling te weeg brengen. Aan een dergelij ke gang van zaken zullen de deskundigen zeker denken wan neer de gasten in grote getale onwel worden na het aanzitten aan een diner, waar langdurig gestoofde of warmgehouden ge rechten zijn opgediend. Vers toebereid en korte tijd gekookt voedsel n.l. levert zelden gevaar oplang verhitten of broeien en urenlang bewaren geeft grote kans op woekering van even tueel binnengedrongen ziekte kiemen. Daarnaast zijn er gevallen waarbij ziekmakende bacteriën op voedsel worden overgebracht doordat de kok of de keuken- princes met ongewassen handen begint aan het keukenwerk. Vooral funest kan het zijn wan neer de handen niet werden ge wassen nadat gebruik werd ge maakt van het toilet Sommige mensen immers dra gen in hun darmkanaal bacil len mee, die paratyfus of ande re ziekten veroorzaken, terwijl die personen zelf ogenschijnlijk gezond zijn. Die ziekteverwek kers kunnen op hun handen ko men als zij gebruik maken van de W.C. DE BESMETTENDE KEUKENMEID. Nog altijd wordt als heel kras voorbeeld van uitgebreide be smettingen door gezonde bacil lendragers het verhaal verteld van een Amerikaanse keuken meid, die een halve eeuw gele den, toen buiktyfus overal ter wereld nog een veelvuldig op tredende ziekte was, in het ene gezin na het andere die besmet ting binnenbracht. De overheid moet haar een grote som gelds hebben aange boden als zij maar bereid was zich voor de rest van haar leven te laten opbergen op een een zaam eilandje! Besmettingen met paratyfus- bacillen hebben ook nog wel op andere wijze plaats en wel door dat ze aanwezig kunnen zijn in eendëeieren. Ze zijn daarin te recht gekomen, doordat de eend bij het zwemmen besmet water heeft binnengekregen. Deze kwaal moet niet met buiktyfus worden verward, al doen de ziekteverschijnselen er wel eens aan denken. Om besmetting door eendë eieren te voorkomen is 't nood zakelijk deze voedingsmiddelen hetzij minstens tien minuten te koken, hetzij ze zodanig te bak ken, dat ook de dooier door en door wordt verhit; dit bereikt men door er in te prikken. dr. H. W. SCALONGNE.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 10