Parlementsleden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-l_?eneraaï bezochten Zeeuwsch-Vlaanderen De Hongaarse tragedie De spanning langs de Tunesisch-Algerijnse grens Weeroverzicht WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4166 EERSTE BLAD Zeeuws-Vlaanderen liet zich niet van haar mooiste zijde zien, toen donderdagmorgen een delegatie van leden der Staten-Generaal met de boot van Kruiningen naar Perkpolder overkwam, voor het brengen van een werk bezoek aan de industrieën in Zeeuws-Vlaanderen. De regen stroomde neer, toen de boot te 1 erkpoider aankwam, en ieder haastig de gereedstaande bussen op zocht. Cl 1 -1 In snel tempo ging het naar het Casino te Sluiskil, waai ieder lid werd voorgesteld aan het bestuur der werk geversvereniging in de Kanaalzone. Er heerste spoedig een gezellige sfeer in het ruime ge bouw, dat ieders bewondering afdwong. DOÉ MEE MET DE P. R. Z.K.H. Prins Bernhard stelt werken watertransport- maatschappij in gebruik Minister Luns bespreekI in de vergadering der Verenigde Naties DE TELEVISIE UITZENDING OP 31 AUGUSTUS ISRAEL, DE V. S. EN HET MIDDEN-OOSTEN De Hongaarse kwestie in de Verenigde Naties. DE A-GRIEP IN DUITSLAND Frankering bij abonnement: j.emeuzer Directeur-Hoofdredacteur I. van ae Sanae Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 251C 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct DE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum oei advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Voor het maandagnummer: zaterdags 1» Inzending advertenties tot 's namidd&p - 2 uur Vermelding: Brieven onder nummer of? Vdres Bureau van dit Blad 20 cent meei Ontvangst in het Casino van de l'Azóte. Drs H. J. P. Verschaffel be groette de parlementsleden met een zeer sympathieke toespraak, waarin spreker onder de aan dacht der Kamerleden bracht, dat voor de kanaalzone als unicum in de lande een regionale Collec tieve Arbeidsovereenkomst met pensioen-regeling kon worden af gesloten. Herhaaldelijk hebben wij de Kamerleden tijdens het be zoek, de eensgezindheid, welke er in Zeeuws-Vlaanderen in menig opzicht heerst, horen prijzen. De rede van de heer Verschaf- fel en de reden van ir. C. A. L. Horstmann en ir. R. H. van Kre velen zullen wegens hun belang rijkheid in ons volgend nummer in extenso worden opgenomen. De problemen welke onder de aandacht der Kamerleden werden gebracht, hielden voornamelijk verband met de slechte verbindin gen het hoefijzerverkeer over België, en de problemen rond het zoetwater van het kanaal van Terneuzen naar Gent. Tijdens een lopende koffiemaal tijd maakten de gasten een dank baar gebruik van de geboden ge legenheid om met het bestuur van de werkgeversorganisatie van gedachten te wisselen over de verschillende door hen aange roerde problemen, waarbij de kaart, en het tunnelplan, dat be sproken was door ir. Horstmann, zeer veel belangstelling had. Over en weer werden ervarin gen uitgewisseld, terwijl bij de le den der Staten-Generaal een gro te bereidheid was om naar de spe cifiek Zeeuws-Vlaamse proble men te luisteren. Dankwoord van de heer G. M. Neder horst. De heer Nederhorst sprak na mens de aanwezige gasten zijn grote erkentelijkheid uit voor de bijzonder prettige ontvangst, die Op pagina 2 vindt u vandaag de verjongde uitgave van onze prijzenpot-prijsvraag volgens bet nieuwe systeem. In de pot bevindt zich reeds 2070,59, welk bedrag gevoegd wordt bij de netto opbrengst van de in- leggelden van deze week, zo dat vermoedelijk een 4000 a 5000 uitgekeerd zullen kun nen worden aan de goede op losser (s) van deze P. P. Laat deze kans niet voorbijgaan Doe mee aan de P. P. en laat ook uw gezinsleden mededin gen. Een extra diagram voor uw ega of grote kinderen druk ken wij elders af in dit num mer. Z.K.H. Prins Bernhard heeft donderdagmiddag in Jutphaas de werken van de watertransport- maatschappij Rijn-Kennemerland officiéél in gebruik gesteld. De werken omvatten een pompinstal- latie en een filtergebouw, waar door het water uit de Lek respec tievelijk opgepompt en gezuiverd wordt van slib en andere onge rechtigheden. Via een 81 kilome ter lange transportleiding wordt het ruw gezuiverde water naar de Kennemer duinen geleid, waar het ten behoeve van de water leidingbedrijven van de provin cie Noord-Holland en de gemeen te Amsterdam geschikt gemaakt wordt voor drinkwater. Een deel van het ongezuiverde water wordt gebruikt voor industriële doeleinden in Velzen. de Kamerleden ook in Zeeuws- Vlaanderen ten deel is gevallen. Het prettigst van dit contact is", aldus spreker, „dat wij vrij en ongedwongen met elkaar kun nen praten. Bedrijven bezichtigen is voor mensen, die zelf in een groot „bedrijf" werken erg be langrijk. Soms worden de resulta ten van ons werken, dat men in vorm van een wet krijgt voorge zet, slecht gewaardeerd. Vooral als het om belastingwetten gaat. Maar ook komt het gelukkig voor, dat ons werken beter wordt ge waardeerd". Spreker nodigde de kring van werkgevers in de kanaalzone uit het Haagse „wetgeversbedrijf" eens te komen bezichtigen, doch voegde er tevens de waarschu wing bij, dat men daar als buiten staander niet zo vrij en onge dwongen mag spreken als bij het bezoek aan de bedrijven van Ne derland, omdat er op de publieke tribune' altijd een veldwachter aanwezig is, die ordeverstoorders naar buiten werkt. Ondanks deze handicap hoopte de heer Nederhorst de kring van werkgevers eens in Den Haag te mogen begroeten. Vervolgens begaf het gezel schap zich in de gereedstaande bussen voor een bezoek aan de industrie in de kanaalzone. Hiertoe was een viertal bednj ven aangewezen n.l.: de Spiegel glasfabriek, en de Stijfselfabriek beiden te Sas van Gent, alsmede de Association Coöpérative Zélan diase, en de l'Azóte fabrieken, bei den te Sluiskjl. Zowel voor de bedrijven te Sluiskil als te Sas van Gent wa ren extra bussen ter beschikking, die het gezelschap tot vlak voor de bedrijfsgebouwen brachten. Vooral met het oog op de nog ai- tijd neerdruilende regen, werd dit door de bezoekers zeer gewaar deerd. Daar het gezelschap zich in 4 groepen splitste en iedere groep één der genoemde industrieën be zocht, viel het ons moeilijk een keuze te maken bij welke groep wij ons zouden aansluiten. Geheel onwillekeurig was dit de groep, die de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent wenste te bezchtigen. In Sas van Gent werd het ge zelschap ontvangen door de heer P J. Spoorenberg, mede-directeur van de N. V. Stijfsel- en Glucose fabriek „Sas van Gent", die er zijn grote vreugde over uitsprak dat een aantal parlementsleden belangstelling toonden voor een bedrijf waar uit maiskorrels stijf sel en glucose wordt vervaardigd. De heer M. van Tittelboom, fa brieksdirecteur, gaf vervolgens een korte uiteenzetting van het fabricageproces en de wijze waar op het bedrijf geleid wordt. Uit deze uiteenzetting bleek, dat te Sas van Gent op uiterst moderne wijze wordt geproduceerd, met de nieuwste machines. In een ongedwongen vraag- en antwoordenspel kwam het pro bleem der automatisering om de hoek kijken, waarbij duidelijk k\tam vast te staan, dat er tus sen mechanisatie en automatise ring een zeer groot verschil is. Met een eenvoudig voorbeeld toonde de heer Tittelboom aan, dat automatisering een zeer kost bare aangelegenheid is, waarte gen de kosten van de mankracht niet opwegen. Bovendien vraagt automatisering wel minder arbei ders, doch zeer goed geschoolde technische krachten, die een heel dure en zeer moeilijke machine in de gaten moeten houden. Vervolgens werd een rondgang gemaakt door het bedrijf, waar bij als eerste voorzorg de Kamer leden allen in een „passende" stofjas werden gehuld, die wel geen maatkleding was, doch waar mede de leden der Staten-Gene raal zich erg ingenomen toonden. Het uiterst zindelijk bedrijf werd bekeken van onder naar boven en van boven naar onder, waarbij het fabricageproces van het binnenzuigen van de mais uit de schepen, het reinigen en we ken via de verschillende hande lingen en machines met grote aandacht werd gevolgd. In het laboratorium zag men monsters van de verschillende stadia waarin het produkt ver keerde. In de weekkuipen werden de oplosbare eiwitten uitgeloogd. De kiemen werden uit het graan gehaald, en zo voltrok zich voor onze ogen, uitstekend op deskun dige wijze toegelicht door de be- drijfsingenieur het fabricagepro ces van stijfsel, waaraan veel meer vast zit, dan de buitenstaan der zou durven vermoeden. Een ander zeer belangrijk produkt wordt uit de mais gewonnen n.l. de glucose en de dextrose, zeer waardevolle suikerprodukten, aan welker bereiding in de fa briek zeer grotg zorg werd be steed. De glucosestroop wordt warm naar de verbruikers getranspor teerd in zeer grote tankauo's. Het afvalprodukt van de mais wordt nog in het eigen 'bedrijf verwerkt tot een veevoeder, dat door de veehouder zeer wordt ge waardeerd. Tenslotte heeft het bedrijf een eigen werkplaats, hetgeen een bedrijf apart is. Hier worden in een grote smederij alle noodza kelijke herstelwerkzaamheden uitgevoerd. De in het bedrijf in gebruik zijnde zeer gespeciali seerde machines, vereisen n.l. een zeer nauwkeurig en regelmatig onderzoek, dat door de eigen werkplaats wordt verzorgd. Naast de fabrieksruimte heeft het bedrijf ook de beschikking over een sociaalgebouw, waar een uitstekend ingerichte canti- ne is, die ieders bewondering af dwong. In dit gebouw zijn ook een aantal vertrekken ingericht voor de bedrijfsarts, er zijn was- en douchegelegenheden, kleedka mers en toiletten, waarop velen jaloers kunnen zijn. Er is vervolgens een grote ver gaderzaal, en een keuken, welke uitkomt op de cantine. In deze cantine, die aan 100 mensen een zitplaats kan bieden, is er ruimte voor een podium, terwijl er ook films gedraaid kun nen worden. Deze zalen staan ter beschikking van de perso neelsvereniging, welke er dan ook een dankbaar gebruik van maakt. Het gehele fabricageproces mocht zich in de belangstelling van de Kamerleden verheugen. In de nieuwe sociale ruimte werd tot slot van het bezoek een thee aangeboden waarbij ruime gelegenheid was voor het uitwis selen van gedachten. Het was hier, dat de heer Spoo renberg enige zorgen van het be drijfsleven onder de aandacht bracht. Genoemd werden de fis cdle zorgen, en het prijzen'beleid. De moeilijkheden voor het aan trekken van werkkrachten, en het ontbreken tot nu toe van een opleiding tot chemicus aan de Technische scholen. Gelukkig komt hierin verbetering door in stellen van de U.T.S. te Terneu zen. Ook het woonprobleem speelt een grote rol, vooral voor het aantrekken van hoger perso neel, waarvoor te weinig midden standswoningen beschikbaar zijn. Zeeuws-Vlaanderen zal haar men sen méér moeten kunnen bieden, zo was de slotsom, wil het de eigen bevolking aan de geboorte streek kunnen binden. Het was hierop, dat dr W. H. Vermooten namens de gasten zagen de industrieën in de kanaal- zóne door de plenzende refén he laas niet op hun mooist. Zij heb ben ze echter wel gezien jn haar isolement, met voor zich de Schel de, en achter zich België. Juist omdat Zeeuws-Vlaande ren een deel van Nederland is, bracht het op haar eigen gemoe delijke wijze de speciale Zeeuws Vlaamse problemen naar voren in de hoop in „Holland" er begrip voor te vinden, en zo mogelijk een oplossing. Naast deze problemen heeft het met een zekere trots getoond, dat het ondanks de vele, schijn baar onoverwinnelijke moeilijk heden, langs het kanaal Terneu zen—Gent, een eigen industrie heeft opgebouwd, die bekeken en gezien mag worden. Een indu striegebied bij uitnemendheid wachtend op verdere ontplooiin met gunstig gelegen grote haven complexen, die om meer outilage roepen. Maaitijd in hotel „Brittannia" te Vlissingen. Tafelrede uitgesproken door de heer A. Borst Pzn. Aan een in „Brittannia" te Vlissingen gehouden maaltijd heeft de heèr A. Borst Pzn, voor zitter van het Verbond van Pro testants Christelijke Werkgevers in Nederland, een tafelrede ge houden, waarin hij opmerkte, dat Nederland een eeuwenoude strijd voert tegen het water. Het water is, om met de histo ricus Toynbee te spreken, de uit daging waarop het antwoord een belangrijk deel van ónze historie heeft bepaald. Nederland heeft deze uitnodiging aanvaard en heeft zich verweerd. Onze grote polders, Zuiderzee en Deltaplan tonen dat. De watersnoodramp van 1953 heeft ons tevens op pijn lijke wijze er aan herinnerd, dat de uitdaging als bedreiging blijft voortbestaan. In het verleden hebben we ons teweer gesteld. Dat moeten we blijven doen, want een vloedgolf van nieuwe dreigingen komt aan rollen en schept grote gevaren voor de maatschappelijke ontwik keling van Nederland en voor de toekomst van ons volk. Als uitdaging zag spreker de vloedgolf van een niet te stuiten bevolkingsaanwas. Landbouw-, handel- en dienstensector zullen slechts in beperkte mate de toe neming van de beroepsbevolking kunnen opnemen. Het is juist de industrie, die deze toeneming voor het grootste deel voor haar rekening zal moeten nemen. Het openhouden van de mogelijkheid tot industriële ontwikkeling is in Nederland dringend nodig. De industrie zelf is zich van deze taak bewust geweest en er is een behoorlijke uitbreiding van het industriële apparaat tot stand ge komen. Eén van de doeleinden van de economische politiek van ons volk was een hoog investeringsvolu me en een steeds groeiende pro duktiviteit. Ondanks deze tegenstromingen zijn wij erin geslaagd dit in be langrijke mate te verwezenlijken, zei de heer Borst. Niettemin, zo vervolgde hij, schijnt er in de wenselijkheid van een hoog inves teringsvolume door de druk der omstandigheden, met name in het laatste jaar, wel enige wijziging te zijn gekomen. Daartegen waar schuwde hij. Thans worden zonder meer én consumpties èn investeringen be perkt, zonder dat in voldoende mate rekening wordt gehouden met de relatieve importantie van beide bestedingscategoriën voor de toekomst van ons land. Zo spant men het paard achter de wagen inplaats van er vóór. Het is nodig, dat men het oog op vermeerdering onzer produk- tiviteit, inkomensvorming en in- komensbesteding uit elkander houdt en allereerst op de finan ciële ruimte als gevolg van de be sparingen let. Voor bevordering der investe ringen is overigens meer nodig dan financiële ruimte alleen. Voor al nodig is een gunstig financieel klimaat. Uiteraard bestaat tussen beide een nauwe samenhang en dient de fiscale politiek zodanig te zijn, dat de genoemde finan ciële ruimte metterdaad kan ont staan. De fiscale politiek dient steeds rekening te houden met de nood zaak van en het bevorderen der dynamische ondernemingsactivi teit, want alleen deze heeft onder Gods zegen in het verleden, en zal hopelijk ook in de toekomst, uitbreiding van onze industriële produktiie tot stand kunnen bren gen. Het is sprekers stellige overtui ging, dat ook de industrialisatie voor ons volk een uitdaging bete kent. Moge het antwoord, dat daarop wordt gegeven door de leiders der ondernemingen, door onze arbeiders, door de kapitaal verschaffers, ook door de over heid, die de industrialisatie het kader moet scheppen, daarvan getuigenis afleggen, aldus be sloot de heer Borst. President Habib Boerguiba van Tunesië heeft donderdag in een radiotoespraak verklaard, dat de Tunesische regering de Franse autoriteiten woensdag j.l. heeft verzocht de Franse troepen in Gafsa één der Ten einde het onderzoek naar de oorzaken van de gemaakte fouten bij de televisie uitzending op 31 augustus j.l. zo objectief mogelijk te doen zijn, en tevens op korte termijn verdere maat- antwoordde, die de directie van regelen vast te stellen ter voor- het bedrijf complimenteerde over de wijze waarop zij: heeft inge zien dat men de arbeiders meer moet aanbieden dan alleen maar werk. Dit prachtige sociaal ge bouw, aldus de heer Vermooten is hier een voorbeeld van. U biedt hjer een centrum aan voor culturele oritspannnig, waarme de men de eigen mensen aan het bedrijf bindt. Vol lof was de heer Vermooten over het fabricage proces en de wijze waarop de Kamerleden werden voorgelicht. Spreker bracht onder de aan dacht, dat men via enkele Kamer leden een grote groep van Ka merleden bereikt, omdat het com missiewerk in de Kamers veel steunt op het onderlinge vertrou wen van goed door elkaar te worden voorgelicht. Spreker bracht vervolgens dank voor de zeer sympathieke ontvangst, waarna men node opbrak om de tocht naar Breskens voort te zet ten, waar het gezelschap met een extra boot naar Vlissingen ver trok, boordevol indrukken van Zeeuws-Vlaanderen, dat voor ve len een totaal onbekend gebied was, doch dat nu voor de gasten een begrip is geworden. De leden der Staten-Generaal koming van dergelijke fouten in de toekomst heeft het bestuur van de V.P.R.O. ten deze de mede werking gevraagd van een comi té van bijstand. De heren dr E. H. Ebels uit Groningen, mr W. H. Fockema Andreae te Rotter dam, en prof mr G. J. Wiarda te Den Haag zijn bereid gevonden in dit comité zitting te nemen. Zodra de conclusie gereed is, zal deze op een daartoe geëigende wijze worden bekend gemaakt, aldus het V.P.R.O.-bestuur. Israël heeft de Verenigde Sta ten donderdag verzocht zo krach tig mogelijk maatregelen te ne men, om mogelijke aanvallers in het Midden-Oosten af. te schrik ken. De Israëlische ambassadeur te Washington, Abba Eban, heeft verslaggevers medegedeeld dat hij dit heeft verzochten een be spreking, die hij donderdagoch tend met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Fos ter Dulles heeft gehad. zeven plaatsen in Tunesië, waar Frankrijk voorlopig nog troepen mag legeren terug te trek ken, „omdat zij een bedreiging vormen voor de Tunesische grenstroepen". Hij voegde hier aan toe: „Indien het Franse antwoord op ons verzoek wordt vertraagd, beschikken wij over middelen om inwilliging ervan af te dwingen." Boerguiba verklaarde ook nog, dat de Tunesische ambassadeur in Washington woensdag j.l. een onderhoud heeft gehad met de secretaris-generaal der Ver. Naties, waarin hij Hammars- kjoeld had ingelicht over de Frans-Tunesische spanning, „die is ontstaan door het over de Tunesische grens komen van Franse troepen." „Dit is een eerste stap. Wij zullen, indien er geen verbete ring in de toestand langs de Tu- nesischAlgerijnse grens in treedt, ook de volgende stap doen, namelijk het indienen van een officiële klacht bij de vol kerenorganisatie", aldus Boer guiba. De Tunesische premier ver klaarde verder, dat de ambas sadeur te Washington donder dag een onderhoud met Foster Dulles zou hebben, waarin hij de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken deelgenoot zou maken van de Tunesische teleurstelling, „indien de Ver. Staten geen acht blijven slaan op de ernst van de toestand langs de TunesischAlgerijnse grens". „Onze ambassadeur zal de mi nister mededelen dat, als gevolg van de Amerikaanse weigering om wapens aan Tunesië te leve ren, dit om niet de veront waardiging van Frankrijk te wekken, de Ver. Staten, Italië, België en andere Westerse lan den de verantwoordelijkheid zul len delen voor de aanvallen, die thans op Tunesië worden uitge voerd", aldus de Tunesische premier, Habib Boerguiba. De Hongaarse kwestie is de tragedie van een klein maar dap per volk, welks wens voor vrij heid en een menswaardig be staan meedogenloos is onder drukt door de strijdkrachten van een grote mogendheid: de trage die van een volk dat na jaren onderdrukking tenslotte opstond en de wereld toonde dat de men selijke geest niet verpletterd kan worden, zo heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, op de twee de dag van het speciale debat in de algemene vergadering ver klaard over Hongarije. De Hongaarse kwestie is ech ter ook de tragedie van de Ver. Naties, die vergeefs tussenbeide trachtten te komen voor hen die voor de vrijheid vochten, aldus minister Luns, die mede namens België en Luxëmburg sprak. De Ver. Naties konden weliswaar weinig doen tegenover een „arro gante weigering om aan haar vermaningen gehoor te geven", maar de wereldorganisatie heeft toch haar stem in protest laten horen en uitdrukking gegeven aan het „geweten van de mens heid" en haar eer gebied haar dit weer te doen. Wij moeten verzekeren dat de tragedie van Hongarije niet in het vergeetboek raakt. De mens heid kan wel niet, belast met de herinnering van haar talloze gro te en kleine tragedies, leven, maar er zijn dingen die de mens niet vergeten mag, omdat dat verraad aan zijn ziel zou zijn. Als dit ooit het geval was, dan is het wel met de kwestie die nu voor de algemene vergadering ligt. Minister Luns bracht in her innering, dat de algemene ver gadering elf resoluties Inzake Hongarije heeft aangenomen, doch dat slechts de resoluties die het Hongaarse volk wat mate riële hulp wilde geven, zijn uit gevoerd. De andere resoluties strandden op de „systematische en cynische" weigering van de Sowjet-Unie en de Hongaarse autoriteiten. De Russische troe pen zijn in Hongarije gebleven, de deportaties duurden voort en de onderdrukking van het Hon gaarse volk werd erger. V.N.- waamemers werden niet toege laten. Hongarije moet nog steeda zijn vrijheid en politieke onaf hankelijkheid ontberen. Het verslag van de V.N.-com missie noemde minister Luns een „monument voor het Hongaarse volk" en het „ontembare verlan gen van de mens naar vrijheid". Ook is het een monument van in tegriteit, onpartijdigheid en nauwgezet zoeken naar de waar heid door de vijf commissieleden. Men zal zich dit rapport nog herinneren als de mannen die hun wil aan het Hongaarse volk hebben opgelegd, reeds vergeten zijn. Op het ogenblik wordt het rapport, in het Nederlands ver taald, zodat de volledige inhoud voor elke Nederlander beschik baar zal zijn. De Nederlandse minister ver wierp het argument, dat de Hon garen vochten op aanstichten van „contra-revolutionairen", een ar gument dat volgens hem kenne lijk alleen maar naar voren is ge bracht om het Russische ingrij pen te rechtvaardigen. Dit argu ment werpt een nogal vreemd 'licht op de intelligentie van de arbeiders, die dus na vele jaren van communistische zegeningen bereid waren hun weldoeners te bestrijden op verzoek van men sen die zij uit het land hadden gejaagd om plaats te maken voer het communistische paradijs, zo meende hij. Het verzet van de Hongaren, was volgens minister Luns, ech ter „het best mogelijk bewijs voor de werkelijke achtergrond van de opstand. Het was een revolte tegen vreemde onder drukking", een strijd tegen de ontkenning vas de fundamentele rechten van de mens, „een glo rieuze demonstratie van de on overwinnelijke menselijke geest zelfs in het uur van de nedèr- laag" Wij kunnen onmogelijk gelo ven, aldus minister Luns, dat de mensen die hun naaste verwan ten door Russische tanks zagen doden, de mensen die om zoons en dochters rouwen die voor de vuurpelotons gevallen zijn, de mensen die uitzien naar bericht van hun vrienden die in verze gelde wagons naar de Sowjet- Unie zijn gebracht, nu een regiem steunen dat op zijn minst de vele in het rapport genoemde misda den goedkeurt. Naar de mening van de rege ringen van Benelux diende de assemblée de ingediende ont werpresolutie aan te nemen. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft donderdag ochtend, met nog 37 sprekers op de lijst, het debat over Honga rije voortgezet. De eerste spreker, de Nunez— Portuondo van Cuba, verklaar de teleurgesteld te zijn over het verslag der V.N.-commissie, om dat er geen „sancties" tegen de Sowjet-nie worden geëist. Hij vroeg om „uitstoting" van Hon-' garije uit de wereldorganisatie. De Costaricaan Facio en de Spanjaard De Lequerica steun den het verslag. De Albanese af gevaardigde, Malile, schaarde zich achter het standpunt dat de Russische en Hongaarse dele gatie reeds ingenomen hadden. Internationale petitie. Aan de voorzitter van de al gemene vergadering, prins Wan van Thailand, is donderdag een petitie overhandigd, waarin „de imperialistische Sow jet-agressie in Hongarije" wordt veroordeeld en terugtrekking van de Russi sche troepen uit Hongarije wordt geëist. De petitie, die is ondertekend door honderd voor aanstaande personen op politiek en cultureel gebied uit de gehele wereld, werd aangeboden door een deputatie onder leiding van de Amerikaanse democratische senator Jacob Javits en de Ame rikaanse filmactrice My ma Loy. Prins Wan verklaarde, dat zijn mening dezelfde was als de in de petitie wergegeven opvatting en dat ook de „bedoeling van de algemene vergadering" in die richting ging. De assemblée wil de kwestie voor het front der openbare mening houden. Verscheidene gebieden in West- Duitsland zijn door een griepepi demie getroffen, maar men heeft slechts in een klein aantal geval len kunnen vaststellen dat het Aziatische griep was. Dit ge schiedde met zekerheid in Ham- burg, maar tot nog toe is nog niemand naar een ziekenhuis overgebracht. IETS MINDER WIND Ook donderdag was het in geheel West-Europa ontstuimig herfstweer. Een diepe depressie, die donderdagavond boven Zuid- Noorwegen lag voerde koude en onstabiele lucht aan boven de Noordzee met stormkracht. Talrijk waren dan ook de buien in ons land waarbij op de meeste plaatsen onweer voorkwam en plaatselijk ook hagel. De maximumtemperaturen la gen niet hoger dan 16 graden. De depressie verplaatst zich nu maar weinig meer en vult heel langzaam op. De windkracht medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagmor gen tot vrijdagavond. BUIEN. Krachtige en af en toe harde westelijke wind met nu en dan buien. Weinig verandering in temperatuur. in onze omgeving neemt dienten gevolge langzaam af. De wind richting blijft echter nog dezelf de hetgeen betekent dat de aan voer van de koude en onstabiele lucht gehandhaafd blijft. Op nieuw zullen dus vandaag buien voorkomen, de temperaturen on dergaan bij dit alles maar weinig verandering. ZATERDAG 14 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden SEPTEMBER v.m. 4.30 5.05 5.45 5.55 n.m. 4.47 5.22 6.02 6.12 ZON MAAN op onder op onder Sept. 15 6.16 18.58 21.41 12.51 16 6.18 18.55 22.30 13.50 17 6.19 18.53 23.30 14.43 18 6.21 18.51 15.29 19 6.23 18.48 0.38 16.09

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1