BINNENLANDS NIEUWS Het parlementair industriebezoek Actie tegen gouverneur Faubus DE BRUID en de MOORDENAARS levensverzekering De ontwikkeling van de Aziatische griep Keuringsvoorschriften complete bromfiets in voorbereiding MOND EN KLAUWZEER IN GRAFHORST. BEROEPSOFFICIER VOORTVLUCHTIG. II AGENDA VIJFTIENJARIGE JONGEN TER DOOD VEROORDEELD BEZOEK AAN DE HOOG OVENS TE IJMUIDEN. De tweede dag van het parle mentair industriebezoek is dins dag begonnen met een bezoek aan de Koninklijke Hoogovens en Staalfabrieken N. V. in IJmui- den. Prins Bernhard woonde dit bedrijfsbezoek bij. De parlementsleden, waarvan een groot aantal de nacht heeft doorgebracht aan boord van 1 nieuwe schip van de K.N.S.M., JDe Prins der Nederlanden", maakten de reis van Amster dam naar IJmuiden in een ex tra trein. In de nieuwe gloei- ovenhal van de breedbandfa- brieken werden de bezoekers verwelkomd door de president directeur van de K.N.R.S., ir A. H. Ingen Housz. In zijn rede, waarin hij een overzicht gaf van de ontwikke ling van de bedrijven, deelde ir, Ingen Housz mede, dat als re sultaat van de jongste uitbrei ding volgend jaar de staalpro- duktie zal worden opgevoerd tot 1.100.000 ton, de ruwijzer produk- tie tot een miljoen ton, de ce- mentsproduktie tot ruim 500.000 ton en de kunstmestproduktie tot eveneens ruim 500.000 ton per jaar. Sinds de oorlog is hier voor zevenhonderdvijftig mil joen gulden geïnvesteerd. Het aantal werknemers is na de oor log gestegen van 4000 tot 11.000. „Wij zijn nog lang niet aan het eind van de groei", aldus ir. Ingen Housz, die erop wees, dat de wereldproduktie van staal en ijzer nog steeds toeneemt. In Nederland staat het staal- en ijzerverbruik nog ver achter bij de meer geïndustrialiseerde lan den, zoals de Ver. Staten en En geland, waar het verbruik per hoofd van de bevolking resp. 600 en 400 kg per jaar bedraagt tegen 220 kilo in ons land. De heer Ingen Housz bracht in ■lyn rede voorts twee vraagstuk ken ter sprake, die voor de be drijfsvoering van groot belang zijn, dat van de personeelsvoor ziening en dat van de woning voorziening. Het verloop onder het personeel is in vergelijking tot andere ondernemingen vrij gering: 8 procent bij de beamb ten en 1 procent bij de arbei ders. De moeilijkheid is, dat veel geschoold personeel onder de werknemers is, dat het bedrijf verlaat. Daarom bestaat er een uitgebreid systeem voor oplei dingen, waarbij ook de menselij ke verhoudingen het aankwe ken van begrip voor eigen ver antwoordelijkheid grote aan dacht heeft. Ir. Ingen Housz, die ook on derstreepte dat het bestaan van 00.000 mensen direkt verband heeft met het hoogovenbedrijf, geelde voorts mede, dat elk jaar een miljoen gulden wordt geïnvesteerd in woningbouw voor de werknemers; geld dat dus niet kan worden vastgelegd In de bouw van nieuwe fabrie ken. Sprekende over de internatio nale positie van de hoogovens wees ir. Ingen Housz op het be lang van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. Door de E.G.K.S. zijn nieuwe afzetmogelijkheden voor de hoogovens ontstaan. De ervarin gen met de E.G.K.S. zijn gun stig, hoewel er moeilijkheden voorkomen als gevolg van duali teit, die ontstaat door maatre gelen enerzijds van de hoge autoriteit in Luxemburg en an derzijds van de regering in Den Haag. Ir. Ingen Housz besloot zijn rede met er de nadruk op te leg gen, dat ondanks de moeilijkhe den „wij niet kunnen, mogen en zullen stilstaan". Na de rondgang door het be drijf werd een korte gedachten- wisseling gehouden, aan het slot waarvan ir. Van den Born na mens de vaste commissie voor de industrie uit de Tweede Kamer het woord voerde. Hij richtte zich daarna aller eerst tot Z. K. H. Prins Bern hard, wiens grote belangstelling voor de industrie hij prees. Om dat dr. M. Weisglas voor de laatste maal in zijn huidige functie bij deze derde parlemen taire industriereis aanwezig was, richtte ir. Van den Bom voorts woorden van erkentelijk heid voor 't werk, dat dr. Weis glas heeft verricht. BEZOEK AAN DE JAARBEURS. De Euromarkt zal aan de Ne derlandse Jaarbeurs bijzondere eisen stellen, want slechts de sterkst mogelijke concentratie op één punt, nl. in Utrecht, zal in staat blijken de internationa le oriëntering op de Nederland se bedrijvigheid op deze wijze- gericht te doen blijven. Dit verklaarde gisterenavond dr. G. van der Wal, voorzitter van de raad van beheer der konink lijke Nederlandsche Jaarbeurs aan en diner, dat in de Bern- hardhal door de Jaarbeurs werd aangeboden ter gelegenheid van het parlementair industriebe zoek. Geen versnippering, doch al leen hechte eenheid zal, aldus dr Van der Wal, verhinderen dat Nederland wordt tot een provinciaals buitengewest van het grotere geheel. Dr Van der Wal wees er ver volgens op hoe men zich in krin gen van handel en industrie, die op de Jaarbeurs vertegenwoor digd zijn, allerwege verrast voelt door de voortvarendheid der onderhandelingen. Men is thans bezig de achterstand in oriënte ring en in het kiezen van posi ties naarstig in te halen. Dr Van der Wal wees er voorts op, dat men reeds thans kan er varen, dat het dienstverkeer al bezig is agentschappen, bijkan toren, filialen en dochtermaat schappijen in de onderscheide ne landen te vestigen, mede met het oog op de gemakkelijke klimaataanpassing. Men signaleert, aldus dr Van der Wal, dat anderen dan wij met deze aktiviteiten veel gro tere en langere ervaring hebben. Slechts bij een gunstig klimaat, zo zei hij, zal de eigen zelfstan digheid kunnen worden behou den. Een wezenlijke vraag is het daarom voor velen of het Neder landse bedrijfsleven eigen baas of zetbaas van buitenlandse be langen zal worden, aldus dr Van der Wal, die er vervolgens op wees, dat door het antwoord op die vraag tevens bepaald wordt of de bate die door het dienstverkeer onzichtbaar wordt gecreërd, uiteindelijk de eigen nationale welvaart ten goede zal komen. Algemeen is men het er over eens, aldus de heer Van dr Wal, dat de Euromarkt op de lange duur voor de deelnemende lan den een positief voordeel zal blijken te zijn. Het is de fase van de over gang de problemen schept. Om trent deze overgang neemt men, volgens dr Van der Wal, terecht grote zorg waar bij de organisa ties van het bedrijfsleven. Willen het voordeel van de grotere markt en de betere in ternationale arbeidsverdeling werkelijk tot hun recht komen, dan zal, volgens dr Van der Wal, daarvoor juist in de over gangstijd het vestigingsbeleid op reciprociteit dienen te zijn ingesteld. Het onzichtbare van deze pos ten van de betalingsbalans duidt er volgens hem reeds op, dat hieromtrent de inlichtingen en de voorlichting minder een voudig zijn te verkrijgen. Toch, zo zei dr Van der Wal, gaat het om waarden van onge veer twee miljard gulden, om die acht procent van het natio nale inkomen, die net im- en ex port in evenwicht moeten bren gen. Dr Van der Wal sprak ten slotte de hoop uit, dat bij de economische klimaatsbepaling het beleid kan worden afge stemd op hetgeen zich werkelijk afspeelt op het gebied van han del en wandel. Daardoor wordt bepaald of Nederland zal krij gen de room, de volle of de tap temelk van de internationale goederenbeweging, zo besloot dr Van der Wal zijn inleiding. De Amerikaanse minister van Justitie, Brownell, heeft dinsdag stappen ondernomen tegen gou verneur Orval Faubus van Arkan- sas.'die de nationale garde in zijn staat heeft ingeschakeld om op heffing van de rassenscheiding op de middelbare school van Lit tle Rock, de hoofdstad van Ar kansas, te verhinderen. De minister verzocht dinsdag «ie federale rechter in Little Rock, Davies, de gouverneur te verbie den de nationale garde te gebrui ken om negerleerlingen de toe gang tot de school te beletten. Het verzoek, op aanraden van dezelfde federale rechter nadat leze reeds driemaal de opheffing ran de rassenscheiding op de school had gelast, is ook gericht Segen het hoofd van de nationale garde in Arkansas, generaal dinger, en de bevelhebber van de afdeling der nationale garde «fie de school bewaakt, kolonel Johnson. Binnen een uur nadat het ver zoek van minister Brownell was ontvangen heeft rechter Davies ■bepaald dat het verzoek op 20 september behandeld zal worden Een gerechtelijke functionaris is jiaarop met een oproep aan de gouverneur, om op die dag te wrschijnen, naar de ambtswo- van Faubus gegaan, die Hing MAN BRENGT STIEFDOCH TER MESSTEKEN TOE. Dinsdagmiddag heeft de 54- jarige los werkman A. V. van de Tugelaweg te Amsterdam in de Palembangstraat 16 zijn 23-jarige stiefdochter G. A. H. enkele ma len met een mes in de borst ge stoken. De politie van het hoofd bureau was de reden tot dit op treden gisteravond niet bekend en de wachtcommandant van het bureau Linnaeusstraat, waar de werkman na zijn arrestatie werd opgesloten, weigerde inlichtingen te verstrekken. Het slachtoffer werd in het OE.V.-gasthuis opgenomen. Haar verwondingen zijn niet levensge vaarlijk. Ook een 28-jarige wijk- bezorger van een leesmap, die op het hulpgeroep van de stiefdoch ter samen met andere buren het huis binnenging, nadat de deur met vereende krachten was ge forceerd, liep een hoofdwond op, toen de werkman hem met een pan een klap op de schedel toe diende. door de nationale garde bewaakt wordt. De gouverneur kwam hem halverwege het pad naar zijn woning tegemoet en nam de oproep zelf aan. Gouverneur Faubus verklaarde dinsdag in een radio-vraagge sprek, dat hij bereid is „met het geeft niet wie" besprekingen te voeren over oplossing van het vraagstuk. Hij zei dit antwoord op de vraag, of hij eventueel be reid zou zijn met president Eisen hower over de kwestie te spre ken. Voorts zei hij, dat hij in de af gelopen maanden met federale autoriteiten over de opheffing van de rassenscheiding op de scholen had gesproken, doch dat hij niet gezegd had dat hij de na tionale garde te hulp zou roepen. Minister Foster Dulles waar schuwde dinsdag op zijn pers conferentie in Washington, dat de communisten het geschil om de rassenscheiding voor -hun pro paganda in het buitenland uit buiten. De foto's die hij in de kranten had gezien zouden Ame rika in het buitenland geen goed doen, dacht hij. In Birmingham, Alabama, is dinsdag de middelbare school Phillips High ontruimd, nadat een onbekende had opgebeld met de mededeling dat de school op geblazen zou worden. De blanke leerlingen gingen lachend het park tegenover de school in. Maandag hadden blanke leerlin gen van deze school negerleer lingen verjaagd. Een negerleider en diens twaalfjarig dochtertje werden toen bij een handgemeen gewond. Eerder op de dag had de poli tie in Birmingham een einde ge maakt aan een luidruchtige de monstratie tegen opheffing van de rassenscheiding bij een ande re middelbare school. Dinsdag hebben zich geen negerleerlingen bij deze scholen gemeld. In Nashville is dinsdag een splinternieuwe school door een bomontploffing vernield. De poli tie heeft vijf blanken gearres teerd. Een groot deel van de blanke leerlingen v&n scholen in Nashville waar de rassenschei ding is opgeheven, is dinsdag thuis gebleven. De Buena Vista school, die dinsdag voor het eerst door twee negers bezocht werd, zag slechts een kwart van zijn leerlingen verschijnen. Bij twee scholen in wijken waar blanken en negers wonen zijn veertien mensen gearresteerd, toen groe pen blanken trachtten door ver sperringen die de politie had op geworpen, te breken. De politie mannen die in Nashville bij de scholen de wacht houden, zijn dinsdag uitgerust met traangas. Men neemt aan, dat de natio nale garde de middelbare school van Little Rock zal blijven bewa ken in afwachting van de uit spraak op 20 september. Dinsdag was het vrij rustig in de buurt van de school. Geen der neger leerlingen heeft getracht de school binnen te komen. Ook bij de middelbare school van North Little Rock was het rustig. INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING TE ROTTERDAM. De voorbereiding voor de in entingen tegen kinderverlam ming voor de Rotterdamse kin deren, geboren in de jaren 1955 en 1954 is thans zover gevor derd, dat begin oktober met de ze inentingen begonnen kan worden. Een dezer dagen zullen alle ouders of verzorgers van deze kinderen van de gemeen telijke geneeskundige- en ge zondheidsdienst een aanmel- dingskaart met begeleidend schrijven ontvangen, dat aan geeft hoe moet woren gehan deld. BOOS WEGGELOPEN. Na onenigheid thuis is de bijna achttienjarige N. M. Buys uit 's Gravenhage op 24 augustus boos weggelopen. Omdat hij niet meer is komen opdagen verzoekt de Haagse politie thans namens de ouders opsporing en aanhouding van deze jongeman. Hij heeft donkerblond haar, bruine ogen en een tenger pos tuur. Toen hij wegliep droeg hij een korte beige regenjas, een blauw colbert en een grijze pan talon. DIEF IN HET DUISTER. Vakantie in 't water. In het duister van de avond heeft een dief zich toegang ver schaft tot een parterreflat aan de Haagse Montfoartlaan. De bewoners waren afwezig. De flat werd grondig door zocht. Enige met diamanten, an dere stenen bezette sieraden van goud en zilver alsmede een bedrag van ƒ3000,vormde de buit van de dief in 't duister. Het geld was bestemd voor een vakantie, die daardoor in 't wa ter valt. Onder de koeien, die grazen op de gemeenteweide te Graf horst zijn gevallen van mond en klauwzeer gesignaleerd. Hoe wel het hier nog geen gevallen van zware besmetting betreft, zijn toch als voorzorgsmaatregel twaalf koeien afgemaakt. De betreffende instanties zijn di rekt gewaarschuwd. Men kon nog niets omtrent het type van de ziekte meedelen. Als enige in West Europa was jde Nederlandse rundveestapel de laatste tijd geheel vrij van mond- en klauwzeer, mede door de verplicht gestelde inenting van het rundvee. In België, Duitsland en Frankrijk komt de ziekte nog zeer veel voor. De meeste dieren in Grafhorst hadden de verschijnselen van mond- en klauwzeer in lichte mate. Men ontdekte het, toen de dierenarts W. J. van de Weg uit Kampen naar de gemeente- weide in Grafhorst werd geroe pen voor een ziek dier. De eer ste diagnose wees direkt in de richting van mond- en klauw zeer, hetgeen bij een nader uit gebreid onderzoek werd beves tigd. Alle maatregelen om uitbrei ding van de ziekte te voorko men zijn reeds getroffen. OPBRENGST DAGELIJKS BROOD VERDWEEN. Uit een bestelauto van een Haagse broodfirma is de dagop brengst van vier filialen gesto len. Terwijl de bestuurder en zijn bijrijder voor een filiaal stonden te lossen zag iemand kans uit de kabine van deze wa gen vier geldzakjes met een to taal inhoud van 1600,— weg te pakken en zich uit de voeten te maken. Naar van de zijde van de leger- voorlichtingsdienst wordt mee gedeeld, is de beroepskapitein van de koninklijke landmacht L. maandagmorgen voor onderzoek in het centraal militair hospi taal te Utrecht werd opgeno men, hieruit in de loop van den middag verdwenen. Kapitein L. wordt als voort vluchtig beschouwd en de ma rechaussee stelt een onderzoek in naar zijn verblijfplaats. Ver ondersteld wordt dat kapitein L. geestelijk gestoord is. Vernomen wordt nog dat ka pitein L. zich in brieven tot vooraanstaande personen zou hebben gewend waarin hij ern stige beschuldigingen zou heb ben geuit aan het adres van be paalde legerautoriteiten. Hij wordt als overspannen be schouwd. FELLE BRAND TE GRONINGEN. Om half acht maandagavond is en felle brand uitgebroken in de Groninger winkelstraat, de Herenstraat. Het vuur ontstond in de apotheek, voorheen Pagen- kamp, van de heer H. Wolters, Herenstraat 32. De onmiddellijk gealarmeerde brandweer bestreed het vuur met vele waterstralen aan de voor- en achterkant van het pand. Men neemt aan dat de brand ontstaan is doordat een elektrisch kacheltje is blijven branden. De eigenaresse van de apotheek wilde namelijk een paar gordij nen drogen. Zij verliet het pand maar vergat het kacheltje uit te schakelen. De apotheek en de achterzijde van het perceel brandde geheel uit. De eigenaresse is tegen brandschade verzekerd. Naar het A.N.P. van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid verneemt, blijkt uit gegevens die regelma tig bij de geneeskundige hoofd inspectie binnenkomen, dat er op enkele plaatsen in Neder land sprake is van een „verhef fing" van het aantal influenza- gevallen. In enkele Zuidlimburgse ge meenten zijn in verband met een verhoogde spreiding van de influenza, waarvan enkele ge vallen steekproefsgewijze als Aziatische griep zijn geïdentifi ceerd, ondanks het goedaardige verloop van de ziekte, voorzich tigheidsmaatregelen getroffen. De bromfietsleveranciers in ons land hebben op verzoek van de minister van Verkeer en Wa terstaat en in overleg met de rijksdienst voor wegverkeer en met het R.A.I.-T.N.O.-instituut, voorstellen uitgewerkt voor een ■voorafgaande keufing van de complete bromfiets. Deze keu ring zal te zijner tijd in de plaats komen van de tot nu toe gebruikelijke typekeuring van de losse hulpmotor. De nieuwe voorschriften, zo als die door de minister in het vooruitzicht zijn gesteld, hebben in de eerste plaats betrekking op de maximum-snelheid van 40 km per uur en de meting daarvan. In het wegenverkeers reglement zullen bepalingen worden opgenomen ten aanzien van een maximum remvertra- ging, het gebruik van een knal- pot ter beteugeling van het la waai en van de zitplaats van de duopassagier. In het voorstel van de fabri kanten en importeurs van brom fietsen georganiseerd in de Ne derlandse vereniging de Rijwiel en Automobiel Industrie R.A.I.), is het bestaande voorschrift ge handhaafd, dat de bromfiets met uitgeschakelde motor zowel trappend als aan de hand moet kunnen worden voortbewogen. Daarentegen heeft men de in die praktijk bezwaarlijk geble ken formulering, dat de brom fiets „met redelijke krachtin spanning" moet kunnen worden bereden, laten vervallen. Het doel van dit voorstel, zo bericht de persdienst van de R.A.I. is ook de veiligheid van de bromfietsgebruikers te be vorderen, hetgeen ook reeds tot uiting kwam in de onlangs ge maakte vrijwillige afspraak der R.A.I.-leden geen bromfietsen meer te leveren, die sneller dan 40 km per uur rijden. In afwach ting van de wettelijke regeling en ter uitvoering van deze af spraak is het R.A.I.-T.N.O.-insti tuut te Delft begonnen met de snelheidsmeting. Op dit mo ment zijn ruim 50 bromfietsmo dellen door het instituut ge keurd. De merken en typen van deze bromfietsen zullen, na het van kracht worden der wetswij ziging, in de Nederlandse staats courant worden gepubliceerd. O.a. werden in Valkenburg enige scholen bij wijze van voorzorg gesloten. Berichten over het optreden van de Aziatische griep onder studenten in Delft zijn nog niet voldoende gecontroleerd om met zekerheid te kunnen vaststellen, dat er inderdaad van A-griep sprake is. Bij de geneeskundige hoofdin spectie bestaat een organisatie, die gegevens verzamelt over het optreden van influenza en over het ziekteverzuim. Aangezien de influenza niet valt onder de be smettelijke ziekten, waarvoor meldingsplicht bestaat, kan de uit deze gegevens gevormde in druk niet meer dan globaal zijn. Daarbij dient voorts in aanmer king te worden genomen, dat eerst 12 dagen, nadat keelspoel- monsters naar Leiden zijn opge zonden, kan blijken of er sprake is geweest van A-griep. De pa tiënten zijn dan veelal weer ge nezen. De autoriteiten van de volksgezondheid volgen de ont wikkeling met grote zorgvuldig heid en zullen niet nalaten de bevolking van deze ontwikkeling op de hoogte te houden en, zo nodig, maatregelen te treffen. A GRIEP ONDER STUDENTEN TE DELFT. Onder de studenten van de Technische Hogeschool te Delft zijn gevallen van de z.g. Aziati sche griep gekonstateerd. De ziekte komt voor zowel onder de ouderejaars als onder hen, die zich dezer dagen voor het eerst aan de hogeschool lieten inschrijven. Hoe groot het aantal zieken is kon de hogeschoolarts, de heer N. A. Bolt, ons niet mededelen. Aangezien de zieken zich ook tot hun huisarts kunnen wen den en niet uitsluitend op de hogeschoolart3 zijn aangewezen. Zeker is echter dat enige tien tallen studenten ziek te bed lig gen en de ziekte zich, door het intensieve kontakt in deze groentijd, vrij snel uitbreidt. Enige ouderejaars hebben zich reeds voor het examen moeten terugtrekken. t ','v v«"' v •',4*V door SELWYN JEPSON 39) Nadruk verboden. Ik vroeg haar waar ze heen ging in Londen, maar ze wist het niet, doch ze zei dat ze een telefoonnummer in Mayfair op gekregen had voor als B. soms ziek mocht worden. Ik vroeg haar om dat nummer, maar ze wist het niet, en ze had het thuis op een papiertje staan, en ze woont dicht bij het huis van de vrouw. Daarom ging ik op de fiets met haar mee, en prentte het nummer in mijn geheugen. Het is Mayfair 87E4. Toen ik thuis kwam was de kapitein er nog niet, en dus kon ik het nummer vergelijken met dat wat wij bij de telefoon van het slachtoffer gevonden hadden. Het was een spoor. Hetzelfde nummer stond op de lijst. Ik had de la weer op slot gedaan en de sleutel in de tinnen vaas gelegd. Mevrouw Garseed is O.K. Ze wilde B. alleen maar hebben om voor haar te zorgen, omdat ze van haar houdt. Ik zei dat we goed voor haar zorgden, zodat ze beter bij ons kon blijvendat vond ze jammer, maar ze vond het goed. Ze vermoedt niet wat wij vermoeden, dus dat is in or de. Ik heb gezegd dat we het telefoonnummer nodig hadden om de familie van B. te vinden. 2. Hij is hier om 18 uur 10 ge weest in een Bentley, maar niet dezelfde als waarmee die in mannen zijn geweest. Hij had wel hetzelfde model en dezelfde kleur, maar er stond een ander nummer op. Ik wist dat hij het was aan zijn naam. Ik was erg verbaasd. Ik wist niet wat ik doen moest en daarom deed ik maar niets. Jonathan was er ook en hij scheen hem niet erg aardig te vinden, ofschoon hij tegen ons allemaal vriendelijk deed. Hij zei dat hij voor jou kwam en dat het dringend was. Toen kwam de kapitein thuis, en ze praatten over de land bouw, en dronken wat, en hij ging om zowat 19 uur weg. Hij liet een boodschap voor je ach ter en ik zei dat ik je die geven zou. Je moet hem opbellen, hoe laat je ook thuiskomt. Het num mer is Leiston 6162. Ik geloof dat dat ook een spoor is. Ik kon niet voor de tweede keer op de lijst kijken, want ik kon de ka pitein de kamer niet uitkrijgen. Hij heeft mij vijf shilling gege ven, dus bel hem vooral op. Ik vond het verre van prettig dat James Belsin hier geweest was, terwijl ik weg was, en de overeenstemming tussen de tele foonnummers verhoogde zijn zenuwachtigheid. Leiston 6162Ik wist wel haast zeker dat dit nummer ook op Louise Fremptons lijst voorkwam. Ik greep de houten bedstijl beet. Een spoor! Dit was meer dan een spoor het was een bewijs! Dit betekende dat ik Billy Bull kon aantonen dat James Belsin het meisje gekend had. Toen kwam er een gedachte in mij op. Dat Leiston nummer op de lijst. Was hêt werkelijk hetzelfde? Leiston 6162? Niet Leiston 6162? Ik wist het niet zeker. Ik pakte het rapport van de jongen weer. Het nummer van James Belsin was Leiston 6162. De jongen had gedacht dat het klopte, maar hij had het niet kunnen controleren, omdat de kapitein geen ogenblik uit de kamer geweken was. Ik wist dat ik Billy Bull niet kon waarschuwen, eer ik mij overtuigd had, en ik had niet het geduld tot de ochtend te wachten. Ik sloeg een peignoir om en daalde de trap af. Vader zat rechtop in zijn bed te roken, en te lezen in zijn boek over het Romeinse Rijk. „Hallo", zei hij. „Ik kwam u nog even goede nacht wensen". „Ik heb gehoord dat je naar Londen geweest bent. „Ja. Ik heb iets voor ons. Of liever gezegd, voor U". „Ik heb niets nodigHoe vaak heb ik je al gezegd dat ik zelf mijn boodschappen wel zal doen. Kijk eens naar dat ver wenste overhemd dat je voor me gekocht hebBlauwLicht blauw „Het stond zo goed bij uw ogen". „Afijn. Wat heb je me nu weer op mijn hals gehaald?" Er verscheen een kleine tin teling in zijn ogen. Ik was nu vlak bij het kabinet. „Hebt u nergens een paar witte hand schoenen van mij zien liggen?" „Nee". Ik trok een van de niet afge sloten laden open, en duwde die weer dicht. „Komt het soms per vracht auto?" vroeg hij. „Het is geen het". „Geen het? Wat bedoel je? Ik lachte en nam de sleutel uit de tinnen vaas. „Gonzales y Fernandez di Ca- lancar", zei ik, en stak de sleu tel in het slot van de lade. „Hij komt het weekend, en blijft tot woensdag of donderdag". De vloeken die de kamer de den weergalmen, waren, zoals gewoonlijk, Spaanse vloeken. Na een ogenblik riep hij uit: „Wat heb je gedaan! Een moor denaar op me losgelatenDat heb je gedaan! Een bloeddorsti ge moordenaar!" „Nee", zei ik, ofschoon ik het in stilte met hem eens was, dat moord inderdaad iets was, dat ons de laatste dagen sterk aan ging. „Nee, vader, ik heb een vriend op u losgelaten". „Een vriend, zeg je!" Hij bonk te met zijn vuist op het hout van het bed. Toen vertelde ik hem alles wat ik van Gonzales wist. (Wordt vervolgd.) WOENSDAG 11 SEPT. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: Singin in the rain. Hotel „Des Pays-Bas, 4 uur: Vergadering van Ingelanden van de polder Kleine Zevenaar of Noord-Westenrijk. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: Onteerde meis jes. DONDERDAG 12 SEPT. Zaal van Hotel 8 uur: Speel- TERNEUZEN „Rotterdam", goedshow. Collecte Sonnevanck, Zon negloren, D.E.L. Een vijftienjarige jongen, Isaiah Green is maandagavond te Phi ladelphia ter dood veroordeeld wegens roofmoord op een dro gist. Het vonnis zal worden vol trokken door middel van de elek trische stoel. De jongen viel flauw toen het vonnis werd uitgesproken. De rechter zei, dat tot dusver nog niemand onder de achttien jaar in Pennsylvania (de staat waarin Philadelphia ligt) is te rechtgesteld, maar de toestand was thans zo, dat jongens, zelfs van veertien jaar, veelvuldig moorden plegen. „De bescher ming van de gemeenschap ver eist, dat zij volledig verantwoor delijk worden gesteld", aldus rechter. Greens medeplichtigen, Edwin Walker (veertien jaar) en James Crowson (vijftien), werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Alle drie bekenden schuld, maar Green gaf toe, dat hij degene was geweest die de drogist had doodgeschoten.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2